^8 3 OCTOBER-VEREENIGING VRIJDAG 29 JANUARI 1932 NIEUWE LEIDSCHE COURANT TWEEDE B. AG. 5 Hier begint helI Voorkom! Gorgel droog met Wybert ta STADSNIEUWS HOE HET LEIDSCHE CRISIS- COWÜTE IN ELKAAR ZIT EEN VOORBEELDIGE ORGANISATIE Steun dringend noodig We hebben al verschillende raaien iets over het crisis-comité in onze stad medegedeeld, waatvan onze lezers ongetwijfeld met belang stelling hebben kennis genomen, maar toch zal het fijne van de zaak hun, evenals ons, tot nog toe .wel zijn ontgaan. Daarom was ons zper welkom een uitnoodiging te ontvangen van de hoofdleiders om de zaak eens rustig te komen bepraten in het voormalige Kweekschoolge- bouw aan de Stille Rijn, het centrum van de geheele actie, de Burcht, van waaruit de crisis vijand voortaan met meer of minder succes, maar in elk geval met groote energie zal wor den bestookt. De voorzitter van het comité, Mr. A. d. Romijn eri zijn buitengewoon ijverige en ter zake kundige rechterhand, de heer P. A. van Aggelen, hebben ons een berg gegevens ver schaft, die wy zoo goed mogelijk in ons arti keltje willen verwerken, om onze lezers een ordelijk beeld te geven van wat er in de boe zem van het comité omgaat. Het werk van het Leidsche crisis-comité, dat juist «enige dagen geleden officieel als afdee- ling van het Nationaal Crisis-Comité is er kend, valt in twee groepen uiteen, groep A en groep B. Groep A. Groep A omvat de stille armen, de kleine zelfstandigen, in 't algémeen de niet onder steunde werkloozen. Voor hen geldt speciaal de doelstelling van het comité: het'verleenen van aanvullende en opheffende steun aan de genen, die tengevolge der crisis-verschijnselen in moeilijkheden verkeeren en in wier nood door instellingen van liefdadigheid niet of niet in voldoende mate kan worden voorzien. Daarbij staat op den voorgrond, de leniging van de individueele nood. Alle giften in geld en in natura komen uit sluitend aan deze groep ten goede. De B-groep. De B-groep bestaat uit werkloozen die on dersteuning genieten, hetzij van de vakver- eeniging, hetzij van de Gemeentelijke Steun- verleening of van Maatschappelijk Hulpbe toon." Aan deze menschen zal aanvullende steun worden verleend uitsluitend in natura (klee ding, schoeisel, beddegoed e.d.). Daarvoor is van regeeringswege f 7000 beschikbaar ge steld en door de gemeente een gelijk bedrag. TJit deze gelden moet dus gedurende een jaar lang worden geput, uitsluitend voor de B- groep. De giften die by het Comité uit andere bronnen binnenvloeien worden voor deze groep niet gebruikt. Deze komen uitsluitend aan de A-groep ten goede. Voor de B-groep bestaat dan ook een speciale subcommissie, de com missie voor ondersteunde werkloozen, samen gesteld; uit vertegenwoordigers van werkge vers- en werknemers-organisaties» onder voor zitterschap van Mr. Romyn. Als deze scherpe splitsing van groet» A en B ons duidelijk voor oogen staat dan zal ook de samenstelling van het cisis-comité ban duidelijkheid en logica winnen. De comité bestaat uit een Dagelyksch Bij stuur, een Uitvoerend Comité (dat gevormd is uit de leden van het Dagelyksch Bestuur en een of twee leden van elke subcommissie) en de sub-commissies, vijf in getal, als daar zijn de reeds genoemde commissie voor de onder steunde werkloozen, de commissie voor de fi nanciën, de commissie voor hulp in natura, de commissie voor vrywillig huisbezoek en de commissie Voor ontwikkeling en ontspanning. De commissie voor de financiën zou ook de collecte-commissie kunnen worden ge noemd. Zij zorgt dat het geld binnen komt en als een van de middelen daartoe heeft ze in samenwerking met de plaatselijke vrouwenbonden een heel aardig idee uitge werkt, dat betiteld zal worden met den naam „Woensdag-collectei". Het ligt nl. in de bedoeling eiken Woensdag (volgende week te beginnen) langs de huizien 'n bus- collecte' te houden bij degenen van wie zal blijken dat ze wekelijks iets willen geven, om op deze wijze een min of meer vaste bron van inkomsten, te krijgen. Ook gere gelde bijdragen met een langere termijn zijn natuurlijk hartelijk welkom. De commissie voor steun in natura voert o-a. besprekingen met verschillende winke liers voor de levering vam verschillende artikeleYi, die dan door de mensohen die er, voor in aanmerking komen door middel van bons kunnen worden verkregen. Het ligt niet in de bedoeling zelf een soort ma gazijn er op na te gaan houden. De natura- giften worden zooveel mogelijk door mid del van den middenstand verstrekt. Dan is er de commissie voor het vrij willig huisbezoek, die de moeilijkste maar ook de mooiste taak op zich genomen heeft Zij bestaat uit een 50-tal maatschappelijke werkers, die in verschillende instellingen hun sporen op dit gebied reeds hebben ver diend en die hoofdzakelijk werken op het terrein van de A-gevallen (hoewel ook de B-gevallen individueel worden bezien). Deze huisbezoekers treden niet op als contro leurs, maar hebben sleohts tot taak te on derzoeken weilke gezinnen het zwaarst on der de crisis lijden en op welke wijze daar in het beste kan worden voorzien. De hulp wordt ook door hen persoonlijk verleend. De Commissie voor Ontwikkeling en Ont spanning zoekt wegen en middelen om de werkloozen nuttig en aangenaam bezig te houden, hen to halen uit de sleur van het funeste dagelijksch niets-doen en hun geest frieoh te houden en te verrijken. Dit is dus in 't kort de samenstelling en de werkwijze van het comité. Er hebben zich tot jl. Zaterdag ongeveer 800 gevallen aa/ngjemeld, waarvan 350 tot de A-groep be- hooren. Al deze gevallen zijn door de hel pers van ihet secretariaat, die dagelijks in heb gebouw aan de Stille Rijn hun belange loos werk verrichten, op kaart gebracht en geregistreerd. Vandaag (Vrijdag) of morgen wordt begonnen met de uitreiking van de bons. Een groote groep zal daarmee gehol pen worden. Het secretariaat in het kweek schoolge bouw zal vortaan geopend ziin Maandag, Dinsdag en Woensdag van 912 uur. De overige do een moeten gehouden worden vpnr uitsluitend administratief werk. Ten slotte nog iets over de I stille armen. Er zijn altijd onder do werkelijk behoef- ONTSPANNINGSAVOND VOOR CHR. WERKLOOZEN Het Chr. Comité voor ontspanning en ont wikkeling van werkloozo arbeiders hield gisteravond in het wijkgebouw Luvendaal een goed geslaagde avond voor de Christ, werk 1 ooze arbeiders, De voorzitter de heer .T. Slegtemhorst zeide o.n). dat het Comité wil trachten het leed te verzachten en deai weg wijzen naar de bron van alle goede gaven. Vervolgens bracht spreker dank aan het bestuur van het wijkgebouw Levendaal, dat het gebouw gratis had aangeboden. Ook werd dank gebracht aan de Accordeonclub met haar directeur den heer Roman en den heer Kalsbeek de aan deze avond medewer king hadden toegezegd. Na dit openingswoord las Ds. M. .Punselie Ps. 4 voor en w&ss in een ernstig woord pp de groote zorgen die in vele gezinnen zijn, waar de man wil maar niet kan werken. Met nadruk wees spreker de aanwezigen er op, dat zij ook in groote zorgen hulp bij God moeten zoeken. De avond werd verder gevuld met muziek van de Accordeoncluh, die zich duchtig weerde. Het applaus dat zij telkens verwier ven, bewees dat. deze muziek in de smaak viel. Ook de heer Kalsbeek, bewees de men schen te kunnen boeien. In de pauze werden aan de mannen pakjes tabak verstrekt die het comité ontvangen had van het plaatse lijk crisiscomité. Aan het slot van de vergadering bracht de heer Blikman namens zijn mede-werk- looze arbeiders hot comité hartelijk dank voor 't vele werk door het comité gedaan. De Voorz. hoopte, dat de onderlinge verhouding steeds goed mag zijn in het ontspannings lokaal. Nadat alle personen dank gebracht waren voor het welslagen van dezen avond werd Gez. 100 vers 1 gezongen en ging Ds. Punselie in dankgebed voor. GEEN SPREEKUUR. De Wethouder van Fabricage, de beer J. Splinter Gzn., ds verhinderd morgen spreek uur te houden. DE BIBLIOTHEEK VAN HET VATIKAAN De medewerking der Nederlandsche bibliotheken ingeroepen De bibliothecaris der Universiteit te Lei den deelt ons het volgende mede: Aanvankelijk werd het aantal boekdeel-., dat bij de instorting in de Vatikaansche Bibliotheek verloren gegaan zou zijn, ge schat oo eenige duizenden. Uit een schrijven, ontvangen van den bibliothecaris van het Vatikaan, verneem iik, dat, naarmate het opruiimimgewerk vor dert, het aantal der onherstelbare, boekdoe len geregeld vermindert Thans is het aan tal reeds gedaald beneden de 800. Voor de overige in de ramp meegesleepte boek dec- ten, is het weder in- orde brengen een kwes tie van herbinden en opknappen. In de coneuiltatiezaleh, waar heit onTnell plaats had, was ook een afdeeling gewijd aan Nederland en Nederlandsche geschie denis. Deze heeft gelukkig niet geleden. Wèl is de serie Catalogi van Nederlandsche bibliotheken in de puinhoop en tereoht ge komen. Maar ook van deze komen nog de meeste doelen weder terecht. Van hetgeen tenslotte van deze Catalogi mocht blijven ontbreken, is mij een opgave toegezegd. De Nederlandsche bibliothecaris sen zuilen ongetwijfeld berend gevonden worden, zooveel hun dat mogelijk is, de geleden verliezen te hereteilen. l DAMMEN. Spannende kamp tnsschen C.Ï».D. en R.D.G. Gister vond in Den Haag de competitie wedstrijd plaats, C.L.D. verscheen niet 9 spelers, waaronder een invaller. De uitslag was als volgt: J. KleerP- v. d. Berg aff N. N.—J. Grundman P. v. d. StelM. G. Kriegen M. Optendrees—R. van Grevels G. v. Zwieten Sr.—J. van Dijken G- v. Zwieten Jr.—K. Veerman T. v. d. Bosch—J. Bruin C. Meinema—F. Jansen (regl.) 0— J. LavenM. Leclerk 20 A. G. de Jeu—W. T. Adolf 2—0 Uitslag 10—8 LEIDSCHE WANDELSPORT-VEREEN. De L.W.S.V. heeft in de j.i. gehouden ledenvergadering d.d. 27 Jan. 1932 beslo ten, vanaf 1 April werkloozen, die aan ha re wandeltocht op 14 Mei 1932 wenschen deel te nemen, op vertoon van iwierklooz^n kaart, tegen "den prijs van f 0,50 te laten mee wandelen. Verder is ivoor iedere trainingstocht een leider(gter) aangewezen, zoodot. Zaterdag 30 Januari, wanneer de L.W.S.V. haar traningstoeht oyer 21K.M. zal houden» als leider fungeert.de heer J. Zwart. De trainingsmarschen zullen voorloopig gehouden worden Zaterdagsmiddags te half vier en Donlierdagsavonds te half aclit, vanaf Bolwerkstraat bij de Hoogewoerd. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Nieuwe inschrijving 28 Jan.: J. Miedema (vlh. J. J. Jansen), Leiden, Haven 34, kolo niale waren. E.: J. Miedema, Leiden. Wijziging 28 Jan.: Gebr. Schouten, Leiden, Boommartk 8, fruithandel. Overt. Venn.: J Schouten, Leiden, d.d. 23 Jan. 1932 tigen verschillende menschen; die zoo lang zij maar ©enigszins kunnen en ook als zij niet meer kunnen hun bitteren nood voor zich zelf houden en hun medemenschen met in de gelegenheid willen stellen hen te hel pen. Vooral hen moet het crisis-comité ech ter hebben en daarom zal aan hen de ge legenheid gegeven worden zich schriftelijk aan te melkten. Laten zij van deze gelegen heid gebruik maken. Laten zij bedenken dat het in deze tijden voor vele menschen een genot is te kunnen geven en te kunnen helpen en daarom mogen zij niet schromen zich aan te melden. De uiterste discretie werdt door het crisis-comité in aoht ge nomen. Er zijn misschien ook mensohen die spe ciaal de stille armen zouden willen helpen. Laten zij het bij hun gift vermelden. Het gironummer van den penningmeester is 188690. Het comité zal wel zorgen dat hun hu'ln op de juiste plaats terecht komt. We behoeven hier niets andera aan toe te voegen, dan een opwekking om het crisis- comité, dat zoo keurig is georganiseerd, ook in staat te stellen om zijn zegenrijk werk zoo goed mogelijk te verrichten. Er is ruim 3500 gulden binnen, behalve dan de giften in natura. Er is veel meer noodig. De nood is groot. De Instellingen van weldadigheid doen wat ze kunnen, maar de buitengewone toestand eischt buitengewone middelen, in dit geval buitengewone offervaardigheid. Als de vol gende week de bussen aangeboden worden, geef dan en blijf geven totdat deze zware nood God geve spoedig voorbij is. DE JAARVERGADERING In 's Café-rest. „In den Vergulden Turk" gisteravond de jaarvergadering van do 3-Octobe'rvcreéniging gehouden. De Voorzit ter, de heer W. van der Laan, wierp na ■oord van welkom een terugblik op het afgeloopen jaar en liet prachtig ge slaagde' 3-Octoberfeest. Spr. bracht hulde voor de medewerking, speciaal aan de op tochtcommissie en haar voorzitter, tten heer de Koning. Ook in ander opzicht is het jaar goed geweest. De financiën b.v. gaven een bevredigende uitkomst. Na deze inleidende woorden werden de notulen gelezen en goedgekeurd. Het jaarverslag. Hierna werd ctoor den secretaris, den heer N. G. Spaargaren bet jaarlijkse® uitgebreid en welverzorgd verslag van het wel en wee der vereeniging uitgebracht. Wij ontleen en er het volgende aan. Na een welverdiend woord van hulde aan de nagedachtenis van het overleden bestuura lid, den heer H. Schots en den mede-oprichter der vereeniging, den heer W. A. van Lith, vervolgt de secretaris. De Vereeniging heeft helaas ook nog een ander verlies te betreuren, zij het dan niet van 'droeven aard als voorgaand. In een der laatste bestuursvergaderingen heeft de heer R. Levie medecfeeling gedaan, dat hij wegens vergevorderden leeftijd ge meend heeft ontslag als bestuurslid te moe ten nemen. Van bestuurszijde aangewende pogingen om op het besluit terug te komen mochten niet slagen, zoodat de heer Levie na deze vergadering heeft opgehouden be stuurslid te zijn. Sedert 1913, dus 19 jaar lang, heeft de heer Levie zijn beste krachten aan de Ver eeniging gegeven, en al moge zijn. werk niet steeds zoo .naar buiten zichtbaar, zijn geweest, toch heeft hij mede-gearbeid tot heil der 3 October-Vereeniging. In ver schillende sub-commissies heeft hij goed werk verricht, en medegeholpen steeds het beste tot stand te brengen. De teruggang in het ledental schreed ook dit jaar voort. Ik voor mij zie die achteruitgang niet in de eerste plaats als een teeken van de on gunstige tijden, want de regelmatige terug;-/ gang is reeds aangevangen vóór dat da woorden crisis, malaise en dergelijke ge hoord werden. Het wil mij voorkomen, dat een zeer groot deel der Leidenaren,, die toch inderdaad lid behoorden te zijn, enkel en alleen geen lid zijn tengevolge, van zekere mate van lauwheid. Persoonlijk is het mij herhaalde malen opgevallen, dat Leidenaren die geen lid waren, dit wel wilden worden, wanneer men ze vroeg of wanneer ze op het lidmaatschap attent werden gemaakt. Vrij algemeen heerscht dr- opvatting, dat men alleen lid moet zijn, om 's avonds op het gereserveerde terrein toegang te hebben, doch dat standpunt is toch onjuist. Lid der 3 October-Vereeniging moest ieder Leidenaar zijn, niet op grond als hiervoren genoemd, doch louter en alJ leen, om het doel eter Vereeniging, de her innering levendig te houden aan Leidens Ontzet, te steunen. Een krachtige3 October-Vereeniging is een Leidsch belang en de Vereeniging zal alleen krachtig kunnen blijven wanne-er rij. gedragen wordt door den materieelen steun van een zeer groot deel der stadge- nooten. Ook tal van neringdoenden mogen zich wel eens meerder rekenschap geve» van het belang, dat zij bij een viering va® den 3 Octoberdag hebben, en met klem doe ik nogmaals een beroep op U allen, oni mede te helpen de gestadige teruggang van; het ledental te doen stuiten. Moge het komende jaar daarvan het re sultaat toonen! Aan gebrek aan medewerking heeft het pok het afgeloopen jaar weder niet ontbro ken. De Vereeniging geniet veler sympa thie, zelfs van heinde en verre. Vanzelf sprekend hoe zou het andera kunnen? ervaart het Bestuur toch ook wel eens een ander geluid, en dit afgeloo; pen jaar heeft zelfs wel ten opzichte van den Optocht lastige, gevallen gebracht IJ allen zal bekend zijn de tegenwerking van jeugdige Indische zijde ondervonden ten aanzien van den Optocht „Oost en West". Ik mag er echter wel op wijzen, dat zoo als veelal gaat —de protesten en geschrif ten juist het tegenovergestelde resultaat hebben gehad dan waarschijnlijk ware be doeld. Nimmer tevoren is het bezoek aan Leiden zoo groot geweest als bij dezen op tocht ,Oost en West". Bewijze daarvan dat de verschillende vervoergelegenheden een •aantal personen aanvooerden van 66679. Doch niet alleen van die zijde on tb ra® medewerking. Het is U uit mijn vorige verslagen wel bekend, dat de muziekver- zorgiiw* in den Optocht de laatste jaren 'veel moeilijkheden heeft gebracht, en.de medewerking alleen te bekomen was biet groote sommen gelds. Al meende het bestuur na den terug keer van het Muziekgezelschap „De Post", dat schriftelijk de uitgebrachte beschuldi gingen introk dat alles nu weer in goede harmonie kon verloopen, dit jaar bleek, dat het bestuur van den Bond van Leidsche Harmonie- en Fanfare-Vereenigingen een rondschrijven aan de bij den Bond sloten vereenigingen liet uitgaan, waarin werd geadviseerd niet aan den taptoe me dewerking te verleenen tenzij tegen be taling, terwijl verder de inhoud van dat. rondschrijven ook aan onjuiste voorstelling van zaken voet gaf. Het Bestuur der 3 October-Vereeniging kan nu eenmaal niet accoord gaan met zulk een onsympathieke daad, achter de scher men verricht. Zij hier met nadruk vermeld, dat van de Muziekvereeniging „T. D.", de R.K. Mu- ziekvereeniging „Perosi", de Chr. Mu ziekvereeniging en de Politie Muziekver eeniging de meest welwillende medewer king ook dit jaar weder is ondervonden, ondanks het rondschrijven van bedo©lr,a" Bond. I Wat de medewerking van de Pers treft, zij alle lof geuit Dit jaar heeft echter voor het eerst het dagblad „Het Haagsche Volk" gemeend ook een verslag van de feestviering te moe ten geven. Het Bestuur der 3 October-Ver eeniging kent gaarne aan ieder een zeker niet in het minst aan de Pers het recht toe om critiek te oefenen, doch een ieder, die het „Verslag"? in dat blad zal hebben ge lezen, moet toch wel paf hebben gestaan over de minderwaardige en incorrecte wij ze, waarop de vertegenwoordiger van dat dagblad, die het verslag der feestviering opstelde, in zijn taak is tekort geschoten. Van een vertegenwoordiger van de Pers mag toch zekerlijk worden verwacht, een' objectieve voorlichting van het publiek; een dermate partijdig en schunnig verslag als door dien verslaggever opgesteld, zal bij ieder fatsoenlijk mensch afschuw moe ten wekken. Na den loop van het vereenïgingsleyen in korte trekken gememoreerd te hebben, komt de secretaris tot het feestplan, de meld te hebben brengt de secretaris na mens bestuur en vereeniging dank voor de bereidwilligheid, waarmede zij hun naam aan den Optocht Oost en West hebben wil len verbinnden. Ik houd mij er van overtuigd, aldus ver volgt. de heer Spaargaren, aan het blijk van waardeering van geen dier heeren te kort te doen, indien ik hier een afzonderlijk woord van groote erkentelijkheid richt tot het Eere-Lid. den heer C. Poortman, Oud- Resident van Djambi, te Rijswijk (Z.-H.). De heer Poortman heeft voor de Ver eeniging zeer bijzonder werk verricht. In aanmerking nemende de zeer ongunsti ge toestanden, niet in het minst hij de ver bindingen met Indië, zij hier verder dank baar gememoreerd de steun, die van zeer verschillende zijde is ontvangen. Spr. noemt dan o.m. de sympathieke ma- dèwerking van den Ondernemers Raad voor Nederl. Indië, van de Directie der Rotterdamsche Lloyd, van de heeren Tiele- rrian en Dros, van de Bataafsche Petroleum Mij., van het Bureau voor Thee-Propaganda te Amsterdam, van de Directie van den Hortus Botanicus, van de firma J. M. J. van Wielik te Den Haag en verder van hen. die door persoonlijke deelname tot het welsla gen hebben bijgedragen, als het Deventer Landbouw Corps „Njt Sri". Dank wordt ook gebracht aan den Minis ter van Koloniën, die op voorstel van den Luitenant-Kolonel Commandant der Kolo niale Reserve toestemming voor de verte genwoordiging van hPt Muziek-Gezelschap en manschappen van het wapen verleende, als ook aan den Minister van Defensie, die wederom vergunning gaf, dat over het paarctenmateriaal te Leiden mocht worden beschikt. Een bijzonder woord van lof komt dit keer ook toe aan de wijze, waarop de dames en heeren, de jongens en meisjes uit Leiden zelf aan den optocht hebben deelgenomen Hierna passeert het geheele feestverloop nogmaals de revue te beginnen met de ont vangst der Koloniale Reeerve op 2 October, d'e taptoe enz. In het over het jaar 1930 uitgebracht jaarverslag is uitvoerig uiteengezet, hoe noodzakelijk het is, dat maatregelen ge troffen werden, waardoor de teruggang van de inkomsten veroorzaakt door verminde ring van het ledenaantal wordt opgevangen door verhooging van ontvangsten; dit is evenals het vorige jaar gelukt door een lut tel bedrag van 10 ct. entree tot het Schut tersveld te heffen; hierdoor betalen zij, die geen leden onzer vereeniging zijn. al thans iets bij in de gemaakte kosten. Het zoogenaamd dubbeltjes-terrein werd vanaf 2 uur 's middags tot 11 uur 's avonds door 49000 betalende bezoekers bezocht. Toch heeft het Schuttersveld1 het Bestuur heel wat hoofdbrekens en groote zorg be rokkend en wel in hoofdzaak door zeer be zwarende voorschriften en bepalingen der gemeentelijke Electriciteitsfabrjeken. De ambtenaren der Electriciteitsfabrjeken zijn evenals die van de Brandweer belast met het toezicht op de inrichting der ker misvermakelijkheden voor zoover het de veiligheid betreft; deze maatregel is toe te juichen, maar zoodra men deze maatregel alleen hier ter stede tot in haar uiterste consequentie tracht toe te passen, ontstaan moeilijkheden, die tot conflicten moeten lei den. Dat dergelijke moeilijkheden op het aller laatst worcJan geschapen, valt te betreuren ze zijn zeer onaangenaaitn voor het Bestuur, datxte-laatste dagen toch reeds de handen méér dan vol heeft. Het Bestuur vertrouwt evenwel, dat der gelijke onaangenaamheden voor den vervol ge zullen worden ondervangen. De toegangswegen tot het Schuttersveld aan den Rijnsburgersingel hebben niet vol daan, toen in de avonduren de groote stroom kwam opzetten. Toch is behoudens een doorbraak de leiding gebleven bij de daarmede belasten personen; zij hebben daarbij buitengewone sympathieke hulp ge had van den diensthebbenden Inspecteur van Politie en zijn staf van agenten. Op voorbeeldige wijze regelden zij tezamen een zoo ordelijk mogelijk verloop. Daags na de feestelijkheden heeft het Bestuur gemeend, den agenten te mogen beloonen door aan elk hunner een kleine attentie aan te bieden, waarvoor door den Commissaris van Politie een dankbetuiging bij het Bestuur mocht komen. In het verslag van den optocht wordt al lereerst hulde gebracht aan de Optocht- Commissie, doch daarnaast voor de belang- irijke medewerking van den ontwerper van den optocht, den heer D. van Driest Dat de optocht „Oost en West" belang stelling heeft getrokken, blijkt uit de navol gende gegevens: Het vervoer per spoor en trams geeft aan: Nederl. Spoorwegen 23606 ingezamel de plaatskaarten; id. Station Heerens 870; Haagsché Tram Mij. 5315 (buiten Stadsver keer); N.Z.H. Tram 36888; Totaal 66679. Waar men dan ook passeerde was het mud-vol. Om den goeden toon bij de opsomming van den Optocht niet te verbreken, ver meldde ik bij den wagen van de „West" niet het voorval, dat zich met de bananen tij dens de pauze in de Oegstgeesterlaan af speelde. Bedoelde wagen was kwistig versierd met West-Indische bananen, die in bruikleen waren aangeboden door de firma H. Kukler Zn. alhier. Het gemis aan de wetenschap wat onder het mijn en wat onder het dijn te verstaan is, ontbrak blijkbaar bij enkele deelnemers aan den optocht, meer in het bijzonder bij de leden van een 2-tal Muziek corpsen, die n.b. nog wel betaalde diensten in den optocht verrichten. (De Post en Werk- mans Wilskracht). Daarbij geholpen door gelijkgezinde omstandera achtten zij het niet beneden hunne waardigheid, om een aanval op de bananen te ondernemen, met het ge volg, dat weldra tal van trossen veranderd waren in stronken. Het Bestuur betreurt een dergelijk optre den ten zeerste en is overtuigd dat ieder der- geli'ke laakbare handelingen mede zal af keuren. Het zal dan ook een' ernstig punt van overweging uitmaken bij volgende ge legenheid de medewerking van dergelijke vereenigingen, wiens leden zulk een weinig gevoel van eigenwaarde toQnen. uit te scha kelen. Het plunderen van dezen wagen kostte de Vereeniging intusschen een extra uit gaaf van 107.25. Het Bestuur heeft gemeend goed te doen, de desbetreffende Vereenigings-Besturen op de laakbare daden hunner leden te wijzen, doch .op dat schrijven is tot op heden geen antwoord ingekomen; blijkbaar vinden dus ook d'e Bestuurderen dier Vereenigingen zulke daden niet zoo heel ernstig, wat toch zeer te betreuren blijft. In zijn slotwoord schrijft de secretaris: Wel met eenlgen schroom gaat ook het Bestuur der 3 October-Vereeniging de toe komst tegemoet, meer dan ooit te voren toont rich ook in het vereenigingsleven een teruggang en zal deze, ook Uwe Vereeni gingen niet onigaan. Doch Mijne Heeren, schaart U met mij vele daaraan voorafgegane werkzaamheden^ aan dCn optimistischen kant, wat en ten slotte de feestviering zelve. j October-Vereeniging aangaat-, waait zonder Na de leden van het eere-comité _ver-^ optimispie kan óók onze 3 October-Vereenj- zljn ideaal voor elk figuur, omdat zij niet knellen en het lichaam,waar noodig, den juisten steun geven. MODEL 4343 Sporl-Corset van zijden broché metzijden elast. boven-ceintuur. Achter mei 2 elast. Zetsels. In rc ging den aanstaanden 3 Octoberdag niet te gemoet gaan. We leven voort in de hope op beterschap i van harte hoopt en wensaht uw secreta ris U die ook allen toe. Het verslag van den secretaris werd onder dank aan den heer Spaargaren, goedgekeurd. De Voorzitter deelde nog med'a dat het le dental teruggedaan is met 98. Spr achtte dit een betrekkelijk gering aantal. Mededeeling werd gedaan van het accoun tantsrapport en van het verslag van de kas- Commissie. Alles is in de beste orde bevon den. Aan het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer R. d'e Wilde is het volgende ontleend. De inkomsten bedroegen 28.533 en de uitgaven 28.406.89%, zoodat er een batig saldo is van 126.10%. De Standplaatsen op het Schuttersveld brachten op 8.542.50. Het middagfeest vroeg een bedrag van 11.662.26%, het avondfeest kostte 5.955.04. Ook d'it erslag werd onder dank aan den functionaris-goedgekeurd. De contributie werd weer hetzelfde bedrag als het vorig jaar. Bij de bestuursverkiezing werden de hee ren W. v. cJ. Laan, P. Boot Jr. en B. de Ko ning Jr. herkozen. In de vacature Levie werd gekozen de heer J. W. Cahen. Met den heer Cahen werd de heer R. v. Dam candidaat gesteld. De heer v. Kloeten was van meening dat deze beide heeren als Israëlitische afge vaardigde niet in aanmerking konden ko men. De voorzitter antwoordde, dat de keuze aan de vergadering moest worden overgela- Na de stemming heette de Voorzitter de heer J. W. Cahen hartelijk'welkom in het bestuur terwijl hij nog eenige hartelijke woorden van afscheid sprak tot dan heer De Voorzitter deed namens het bestuur het voorstel om voor het Leidsch Crisiscomité het batig saldo van 126.10% beschikbaar te stellen en daarbij een bedrag van 5 cent per lid, hetgeen ongeveer f 200 beteekent. De heer Breebaart bracht voor deze sym pathieke daad hulde aan het bestuur, waar na de vergadering het voorstel met applaus goedkeurde. De heer Breebaart huldigde ook het bestuur voor het keurig verrichten van zijn taak in het ajgeloopen jaar en wensehte de bestuursleden in het, nieuwe jaar alle goeds toe bij hun werk voor de, ver eeniging. Daarna wcrci de vergadering gesloten. GEWIJDE DIENST MAREKERK Gisteravond werd in de Marelcerk in ver band met den maatschappelijken nood der tijden een gewijde dienst gehouden. Medewerking verleenden mevr. A. Stokvis- Kramer (sopraan) en de heeren H. Schou ten en Boom (orgel) terwijl dr. J. Riemens de leiding van den dienst in handen had. Deze dienst, diie een liturgisch karakter droeg, is een treffende wijdingsure gewor den voor een groot deel is dit te danken aan de liederen door mevr. Stokvis gezongen, zij beschikte over een klankvolle stem en ecu stemmige voordracht, wat vooral op te mer ken viel in de Aria uit '„Elias" Höre Israël. Van het muzikale gedeelte trof ons het meest de Sonate No. van Mendelssohn waarin de fantasie op hot Gebed des Heeren wondermooi tot zijn' recht kwam. Het programma werd afgewisseld met het lezen van een van een tweetal gedichten: „Wachter, wat is er van den Nacht" van I. da Costa en „Onvermoeid" van de Genes- tet, op zeer gevoelige wijze voorgedragen door dr. Rierr»is. De samenkomst werd gesloten met het zin gen van Gez. 273 1 en 6. De netto-opbrengst (of deze er zal wezen betwijfelen wi;, want er waren zeer weinig menschen) is len bate van het evangelisatie werk en de ondersteuning van behoeftige gezinnen in wijk VI der Herv. Gem. De heer M. P. v. Hooidonk, Schelpen kade 10, alhier, hoopt 1 Februari a.s. aol feit te gedenken, dat hij 25 jaar geledon zdjn betrekking als onderwijzer aan de Geref. School aan de Lusthoflaan 2 heeft aanvaard. Geslaagd 8 Juni 1894 als onderwijzer, trad hij eerat in functie als huisonderwij zer bij baron Stratenus in Dusseldorf, var.' 1 Juli 1894—1 Febr. 1895. Van 1 Febr. 1895—1 Jan. 1897 was hij onderwijzer aan de C.hr. School te Leider dorp en vr.n 1 Jan 18971 Febr; 1$07 aan LEIDEN OP HET WITTE DOEK EEN VEELZIJDIGE ROLPRENT. Het reclame-filmpje van Leiden, waarvoor! de Raad in zijn vergadering van 17 Maart, 1930 gelden heeft beschikbaar gesteld is ge reed gekomen en heeft gistermiddag voor het eerst in het Luxor-theater gedraaid. Voor deze voorstelling waren uitgenoodigd de raadsleden met hun echtgenooten en ver schillende andere vooraanstaande personen in onze gemeente alsmede verschillends hoofdambtenaren der takken van dienst. De Wethouder van Onderwijs, mr. Tepen, die met de zorg voor de film Is belast ge weest, sprak een Inleidend woord, waarin hij groote dank bracht voor de medewerking, die hij heeft ondervonden, speciaal van Prof, Dr. v. Blom. voorzitter van de Vereeniging „Oud-Leiden", van den heer N. C. van Ginkel, bestuurslid van de afd. Leiden van de Vereen, voor Vreemdelingenverkeer, van den heer Kuyntjes, consul van den A. N. W .B. van den heer Nysingh, gemeente-architect, van den heer v. d. Lelie, ambtenaar ter ge meente-secretarie, van den heer Eskens, hoofdinspecteur van politie en van den heer v. Waveren, voorzitter van de Centrale Keu ringscommissie. De heer Tepe gaf verder een overzicht van de film, de werkmethode daarbij enz. en be sloot met den wensch. dat hoewel hier niet sprake is van een sprekende film. de film toch tot velen moge spreken van de voor treffelijkheden van onze goede stad. Daarna \werd met de vertooning een aan vang gemaakt. De film die vervaardigd )i| door de N. V. Orion Profilti te Den Haag bestaat uit negen onderdelen: 1. verkeer, 2 wetenschap, kunst en historische monu menten, 3 grachten en bruggen, 4 huiten- singels, plantsoenen en parken, 5 industrie, 6 markten, 7 woonwijken, 8 moderne» bad- plaatg?n en watersport en 9 viering het 3 Octoberfeest. Deze onderdeelen spreken voor zich zelf. Ze laten onze stad van alle kanten en onder allerlei omstandigheden zien en men heeft in het halve uur clat cle film draait een groote massa heelden te venverken die met elkaar de indruk achterlaten dat Leiden een stad is die zeer vele aantrekkelijkheden heeft en waar het een genoegen moet z wonen. Daar is het om begonnen. De film is ook uit cinematografisch oogpunt goed. Dn camera-men heeft met ziin lens keurige effecten bereikt en vooral bij de natuurop name (de singels, het strandleven, di tersport.) ziin wondermooie staaltjes van fotografie. Het gaat misschien alles in een wat te snel tempo, waardoor de indrukken die men van de film opdoet niet gemakke lijk beklijven kunnen, maar een la.n^ tempo zou misschien langdralisrheid mee brengen en dat heeft mep nu nracht'g ont- zeild. De film verveelt ntet. Ze houdt de aan dacht geboeid en we twiifelen er niet aan of ze zal haar weg door ons land wel vinden, moge bet ziin met succes en direct resultaat voor de plaats onzer inwoning. Na cle vertoonino- versrheen de burgemees ter op bet doek bij de kranslegging ii v. d. Werf park op 3 Qcteber, waarvan een sprekend beeld was gemaakt De hurgemeester sprak ook in levende liive tot slot nog eenige ivoor-ten. waarb'i bij s cieal hulde-bracht aan Wethouder Tme voor ziin uitnemende zorg bij de totstandkoming der film. A Oudshoorn 2-5 J. en G van Venetië 24 J. GKBOPTW: EgelIna M<«r d v K MoWr-nate en E M Mugge Catharlna. d v H J Flandor- hön en E C van den Berg Barbera M Catharlna d v P C de Meö en W G G van de School aan de Middelste Gracht alhier. Daarna aanvaardde hij zijn tegenwoordig functie eerst aan de Sincrelschnol aan donj Heerensinjgel. In Mei 1022 ging hij met J.f school over naar het nieuwe gebouw aan de Lusthoflaan. Pa' het den jubilaris, die nog steeds mei opgewektheid zijn functie waarneemt, op dien dag niet aan belangstelling zal onb breken, spreekt van zelf. Moge de Heor8 hem in de volgende jaren blijven sterken tot zijn werk, opdiait hij het met lust en opgewektheid moge verrichten!

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6