VRIJDAG 29 JANUARI 1932 1 Hl EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. JAPAN BOMBARDEERT SHANGHAI DE CHINEESCHE STAD ONDER HEVIGE GEVECHTEN BEZET Afweermaatregelen in de inter nationale nederzetting T)e inwilliging van het Japansche ultima tum door de Chineezen te Shanghai is als rrtiddel om de Japansche bezetting van de stad te voorkomen vruchteloos gebleken. Het valt nog niet nauwkeurig te recon- stTueeren wat de aanleiding daartoe geweest is Het heet, dat de Chineezen uit enkele flirten bij de stad het vuur hebben geopend op de Japansche oorlogsschepen, die op de rivier voor de stad liggen en dat de Japan sche vlootvoogd toen bevel heeft gegeven, die forten te beschieten en tevens de Cln- neezenstad van Shanghai, Tsjapei, te bezet- De Chineezenstad van Shanghai maakt een betrekkelijk klein gedeelte van de stad uit en is van de veel omvangrijker in ternationale nederzetting, gescheiden door een muur. Als geheel ligt de nederzetting in hoofdzaak ten Noorden van Tsjapei en omvat dit gedeeltelijk. Het dichtst aan do Chineezenstad ligt de Frapsqhe nederzet ting, Noordelijker de Britsche. Amerikaan sche en Japansche. Ongeveer in het midden daarvan, hot dichtst bij de Britsche kolonie, ligt een groote renbaan. Waarom de Jananeezen het Chineesche gédeeite van Shanghai hebben bezet? In een telegram wordt de bezetting nood zakelijk genoemd om het leven en ei condom der Japansche onderdanen te beschermen. De. kleine staat van beleg is daar digd. Het Japansche ministerie van buiten- Tandsche Zaken verklaart^ dat de maatrege len niet van toepassing zijn.op de vree.u» delingenwijk. De bezetting blijkt allerminst gemakkelijk in zijn werk te zijn gegaan. De Chineeztu. hebben hardnekkig tegenstand geboden, waaraoo er nogal verliezen zijn geleien, vooral aan Chineesche zijde. De toezegging van de Japanneezen, dat al leen de Chineesche wijk bezet zou worden heeft de bewoners van de internationale kolonies niet belet, preventieve maatregelen te nemen. Daar is ook stellig reden toe, als men be denkt, dat de Chineezen al vechtend op de internationale concessie terugtrokken. Alle mannelijke buitenlanders van cosmo- politisch Shanghai hebben gehoor gegeven aan het verzoek van den gemeenteraad om hulp en in de beroemde renbaan van Shang hai, die snel omgevormd is tot een leger plaats, hebben zich troepen lichte cavelario, Amerikaansche soldaten op pantserauto s ei» politietroepen verzameld, terwijl tal van vrij willigers, voorzien van stalen helmen en gekleed in militaire uniformen worden op gemerkt in de straten. De geheele stedelijke politiemacht en ook de speciale politietroepen zijn gemobili seerd. r |J QZ&JJ M -De Fransche troepen in de Fransche com ces'slé werken krachtig samen hiet 3a' pahsche strijdkrachten, die de bescherming van de districten Honken en Yangtsepoo van oordelijk Shanghai op zich hebben ge nomen. Rondom de nederzetting zijn prikkeldraivd versperringen aangebracht Ongedisciplineer de Chinqesche trc.cpencontingenten,minstens 24.000 man stötk, mak ende omgeving on veilig. Dat de Japanneezen het ernstig meenon met hun bezettingsplan blijkt uit het be richt, dat een eskader Japansche bombarde mentsvliegtuigen de Chineesche wijk heeft gebombardeerd, tengevolge waarvan een groote brand is uitgebroken. De reactie te Washington. In de Ver. Staten is de bezorgdheid doot de bezetting van Shanghai door de Japan heezen zeer toegenomen en de Amerikanen zetten nu met nog meer ijver hun pogingen voort om steun van Engeland te venverven. Gisteravond werd te Washington van ite- voegde zijde verklaard, dat de Ver. Staten zich zouden verzetten tegen iedere poging van Japansche zijde om de internationale concessie te Shanghai te bezetten. Eveneens worden in Amerikaansche regeeringsk rin gen ernstige nezwaren geuit tegen de bezet ting van de Chineesche wijk van Shanghai. In senaatskringen te Washington hebben de gebeurtenissen groote opwinding veroor zaakt. Senator King (Utah) eischte een on middellijke bovcot tegen Japan. De ontstem ming is vooral groot onder de vertegen woordigers van de Westelijke staten. Ook te Londen wordt de ontwikkeling dei- gebeurtenissen ip het verre Oosten met groo te aandacht gevolgd, temeer, daar men de mogelijkheid niet uitgesloten acht, dat Was hington, in geval overeenstemming binnen afzienbaren tijd niet tot stand zou komen, verbrekig van de diplomatieke betrekkingen met Tokio in overweging zou kunnen nemen. Informaties van Stimson. Do Amerikaansche minister van huiten- landsche zaken, Stimson, heeft te Tokio I» ten informeeren naar Japans plannen te Shanghai. Daarop is nog geen officieel antwoord ge komen, maar wel is er een persverklaring te Tokio afgegeven, die van geruststellend»- strekking is. Japansche geruststelling. Vrees voor Japansche maatregelen in de internationale concessie is ongegrond, zoo heet het daarin. „Sedert de autoriteiten var Shanghai beloofd hebben, de anti-Japanscho genootschapnon in de internationale neder zetting te sluiten, blijft de Japansche acfb beperkt tot krachtige pogingen, om de bu reaux der anti-Japansche vereenigingen bid ten de nederzeriing gesloten te krijgen en de op onwettige wijze door de boycotters ve* kregen goederen weg te halen, verklaard» de zegsman verder en hij voegde eraan to»- dat de Japansche actie voornamelijk tei» doel heeft de Japansche bevolking genist ti- stellen, wier verontwaardiging over de jong ste gebeurtenissen zulk een hoogte had be reikt, dat zij allicht ertoe over zou kunne) gaan, indien er niets gedaan wordt, zelf de noodige maatregelen te treffen.". Om erger te voorkomen zou deze Japan sche bezetting dus uitgevoerd zijn. Wie kan. nagaan of dit de oprechte bp Weegreden is? Het gaat ermee als met de Japansche bezetting van Mandsjoerije. Déar moeten de bandieten-benden dienst doen ais middel oiri een feitelijke oorlogsdaad schijf van reden te geven. En daar niemand dit met zekerheid controleeren kan, is het moeilijk om het percentage te bepalen van de gerechtvaardigdheid van deze uitlating. In toonaangevende kringen te Tokio wordt verklaard, dat oeconomische maatregelen van Amerika zouden moeten leiden tot ver breking der diplomatieke betrekkingen. Men twijfelt er jptusschen aan, dat Amerika tot maatregelen op oeconomisch gebied zou "vergaan, aangezien de Ver. Staten grootere belangen hebben bij den Amerikaanschen uitvoer naar Japan dan Japan bij de Arno- rikaanscho markt, Japan in Charbin Naar te Londen vernomen wordt is een detachement Japansche troepen naar Char bin gedirigeerd, om de Japansche belangen te beschermen. MOEKDRN, 29 Januari. Do toestand to Charbin is nog sleed» uiterst gesponnen. De straatgevechten tusschen de Chineesche n., de Kirintroepen duren Voort. Duizenden be weners .Inenten uii de stad. en' het 9poor wegverkeer is gedeelteuik gestaakt De Ja pansche troepen zijn reeüs tot dicht bi] Charbin gcnadeid. Volgens nog niet bevestigde berichten zou de naar Jap«n overgejoopet generaal Ma te Charbin zijn om een wapenstilstand tot stand te brengen tusschen de £hineesche- en do Kirinl roepen. De gevechten in en bij Shanghai. SHANGHAI, 29 Januari. In de straten van Shanghai zijn hevige gevechten aan don gang tusschen Japanners en Chineezen. Tengevolge van het bombardement staan verschillende stadsgedeelten in brand. Ook de internationale nederzetting is ernstig ge troffen, aangezien het station van den zich in Chineesche handen bevindenden Noorm Shanghai-spoorweg in brand staat De Japansche verliezen worden tot nog toe geschat op tien dooden en zestig gewonden. In den afgeloopon nacht hebben de Ja pansche oorlogsschepen het bombardement voortgezet, dat gisteravond om half elf, drie uur na den oproep van den Japanschen aa miraaL begon. Er werden veertig granaten afgevuurd op de Woesoengforten, die na eenigen tijd hot vuur staakten. Als reden voor het bombardement wordt van Japansche zijde^ aangevoerd dat één der Japansche kanonrieerbooten door Chineesche soldaten zou zij beschoten. Om half twaalf DE VERMISTE DUIKBOOT WAARSCHIJNLIJK GEVONDEN Olievlekken en Klopteekens. Tijdens het onderzoek naar de vermiste duikboot M 2 heeft een marinevliejjtuig on geveer 8 mijlen ten N.W. van den lichttoren Portland Hill een olievlek ontdekt. Later bleven de sleeplijnen van een mijnveger daar aan een hindernis hangen, waarvan' men thans gelooft dat het het wrak is van de M 2. Toen het vaartuig Sabre zijn anker liet 'allen kwam nog meer olie aan de opper- lakte. Direct werden duikers aan het werk gezet, die geloofden kloptepkens te hebben gehoord. Op hetzelfde oogenblik dat het' be richt werd verzonden, hadden zij nog niet den bodem der zee bereikt, zoodat nog geen volkomen zekerheid bestaat of de duikboot inderdaad gevonden is.. Volgens andere berichten moet men de eb afwachten om den bodem te kunnen berei- Wat de klopteekens betreft, deze kunpen ook wel andere oorsprong hebben dan van eventueele overlevenden. Dat er olie aan de oppervlakte kwam kan even goed aan toeval toegeschreven worden als aan opzettelijk loslaten van olie uit. de gezonken boot teneinde do aandacht te ïïin ontploffing de oorzaak van de ramp? De kapitein van een motorschoener heeft aan de admiraliteit medegedeeld', dat hij Dinsdagavond om 6.40 uur, op weg naar Portland, plotseling een hel licht op zee heeft waargenomen, dat ongeveer drie seconden duurde, daarna flauwer wei;d en vervolgens weer opflikkerde en verdween. Tien minuten later weerklonken twee ont ploffingen gelijk kanonschoten. Voor dit verschijnsel weet men geen ver klaring. De marine-autoriteiten zullen echter naar aanleiding van deze mededeellng, een onderzoek instellen. Wij merken op, dat Dinsdag m o r g e n dfe boot verdwenen is. DE TOESTAND IN BBITSCH-INDIS Onrust te Bombay In den avond van de aankomst ven de commissie der rondo tafelconferentie heerschte er in het centrum van de et-id Bombay vrij groote opwinding, üp verschil lende punten zijn op den openbaron weg door de menigte vuren aangestoken van budtenila.nd&ohe textielgoederen. Europeanen in auto's en politiepatrouilles werden met steenen gegooid. De me nijgt e deed zelfs een poging een politiepost in brand te steken De politie voerde daarop charges met den bamboestok uit. Zeven oproermakers moes ten na air een ziekenhuis vervoerd. Botsing te Allahabad Te Alahabad zijn politiebeambten, die tep de markt optraden tegen boycot-posten,„bij de leikenkramen, door de menigte bedreigd. Zij moesten van hun vuurwapens gebruik maken en drie personen Zijn gedood. LITWINOF BIJ BRflNING Litwinof. de Russische volkscommissaris van buitenlandsche zaken, heeft na een be zoek bij von Bulow «.en lang gesprek gehad met rijkskanselier Brüning. worden Japansche mariniers gedebafkeerd, die Chineesche soldaten en politiebeambten onder vi'ur namen, en door de internatio nale nederzetting in het Chineesche stads gedeelte Tsjapei binnendrongen. Spoedig daarop vielen de eerste schoten Chineesche scherpschutters vuurden van de daken der huizen en uit hindernissen op de Japanners. Mitrailleurs-nesten, die goed ver- horgen in de huizen waren opgesteld, open dc-n het vuur op de indringers. Hoewel de Japanners alle telefoondraden hadden door gesneden bleken de Chineesche troepen good op de hoogte van de positie der Ja panners. De tegenstand dor Chineezen nam rienderooeon toe. Tegen drie uur 's morgens woedde overal hevige gevechten tusschen de Japansche cn de Chineesche troepen, en pas om ruim half vijf, Oostelijke tijd, toen Japansche vliegtuigen bommen boven do stad begonnen te werpen, slaagden de Ja panners er in Tsjapei binnen te dringen. Tal van verdwaalde kogels kwamen in de internationale nederzetting terecht. Spoedig kregen de Japansche troepen versterking en werd de wijk Hongkioe bezet Japanscho automobieler reden door do international!) nederzetting en waarschuwden dc bevolking voor luchtaanvallen Op dat tijdstip op®ndo de Woesoengforten opnieuw het vuur op do Japansche oorlogsschepen, om het landen van nieuwe troepen te beletten. Het Japan sche scheepsgeschut bracht echter spoedig de forten voor goed tot zwijgen. In de internationale nederzetting hebben de Japanners lazaretten ingericht Zieken auto's met gewonden en vrachtauto's met Chineescho gevangenen rijden af en aan. Vele Chineesche soldaten vluchten in de internationale nederzetting. De Chineezen venvachten oehler versterking van Foetsjau en Nanking. De oorspronkelijke sterkte van liet Chineesche garnizoen werd geschat op 10.000 man, doch bedraagt thans ongeveei 30.000 man. JAPAN'S MOTIEVEN SJANGHAI, 29 Januari. Het optreden der Japanners heeft in de internationale neder zetting groote verrassing veroorzaakt, aan gezien men na het bevredigende antwoord der Chineesche autoriteiten een ontspanning van den toestand had verwacht De Japanners motiveeren hun optreden met te wijzen op de vorhoudingen in de aan de internationale nederzetting grenzende voorstad Tsjapei waar gistermiddag dc staat van beleg werd afgekondigd. Zij beweren, dat de Chineesche politie van Tsjapei het binnendringen van ongedisciplineerde Chj- neesohe troepen had toegestaan, wat een gevaar beteekende voor de bewoners der in ternationale nederzetting. De grenzen van de internationale nederzetting zijn over hun geheele lengtie bewaakt door een dichte linie Fransohe, Amerikaansche, Engelsche, Ja pansche en Italiaansche troepen. De totale strijdmacht der internationale troepen, de politie inbegrepen, beloopt ruim 10.000 man. In de haven liggen 23 Japansche, 5 Engel sche, 1 Amerikannsch en 2 Fransohe oorlogs, schepen. Bovendien liggen ook op de Yangt- se nog Engelsche, Amerikaansche en Fran sche oorlogsschepen voor anker. DE JAPANSCHE INWONERS UIT NAN KING VERTROKKEN. NANKING, 29 Januari Alle Japansche in woners van Nanking zijn Vrijdag uit Nan king vertrokken. Ook de consul-generaal en zijn staf hebben de stad verlaten. Zij hevin- de.n zich aan boord van een kruiser op de rivier. DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE HENDERSON OPTIMISTISCH DAL ADIEU OVEK DE „WAPENINGS- VERMINDEKING" VAN FRANKRIJK Arthur Henderson, de voorzitter van de op 2 Februari beginnende Ontwapenings conferentie, is Donderdag naar Genève ver trokken, Hij verklaarde voor zijn vertrek, dat hij niet ontmoedigd is door de pegsimis ttsche voorspellingen, die van sommige zij den, óók in Engeland, over de kansen van de conferentie zijn gedaan. De volken verwachten de ontwapening en deze verwachtingen mogen niet teleurge steld worden. Het.trok de aandacht, dat bij het vertrek van Henderson geen officieole vertcgenwoqr. digers van de regeering aanwezig waren. De Fransche legersterkte. In het blad „Républlque" houdt het radi cale Fransche kamerlid Daladier zich bezig met het Fransche standpunt Inzake ontwa pening en met de bewering, dat Frankrijk zijn bewapening verminderd heeft Op welke wijze heeft Frankrijk zijn bewa pening dan eigenlijk verminderd, vraagt Da ladier. In 1922 heeft Pojncaré in een memo randum aan den volkenbond de benoodigde Fransche legersterkte aangegeven met to taal 690.000 man. Meer dan 200 000 man waren toen in dienst in de koloniën en bovendien waren 160.000 man noodig in Constantinopel, het Rijnland en Opper-Silezië. In 1931 zou dus een leger, dat met dat van 1922 overeenkomt, ger<n grootere sterkte mo gen hebben dan 530.000 man. Op 1 September 1931 heeft Frankrijk aan den Volkenbond opaegeven, dat de leger sterkte bedroeg 600.000 officieren en 90Idaten met inbegrip van de mobiele garde. Dat is nu de belangrijke vermindering, die Frankrijk nu aan de geheele wereld ver kondigt. Weliswaar heeft men in Frankrijk zelf 80.000 soldaten minder, doch deze verminde ring wordt gecompenseerd door de verster king van het koloniale leger, welks optreden in Europa niet alleen voorzien, maar ook ge organiseerd Is. Bovendien moet men er rekening mee houden, dat de Fransche generale staf de mogeliikheid heeft, in minder dan een uur tijds 700.000 man geoefende soldaten op te De Fransche regeering verdedigt zich steeds door te wijzen op de invoering van jden éénjarigen dienstplicht, die het verlies van een halve lichting tengevolge heeft ge had. Dit verlies is echter dadelijk gecompen seerd door het in dienst stellen van een ge lijk aantal beroepssoldaten. Ook de legeruitgavön zijn sedert Locarno jaarlüks met vierhonderd millioen geste gen, Zij ziin driemaal zoo hoog als die van Duitschland en tweemaal hooger dan de Italiaansche. Uit de Fransche legercommissle. In de legercommissie der Fransche kamer kwam Woensdag do verdedigingscommissie der landgrenzen aan- "da orde. Verschelden sprekers wezen er"öp, dat'de werkzaamheden aan de zuidelijke en de oostelijke grens reeds zeer ver gevorderd waren, doch dat die aan de noordgrens nog veel te wenschen over lieten. De ervaring heeft geleerd, dat juist België het meest geschikte invalsge- bied is. De Voorzitter der commissie. Fabry, stem de dit toe, dooh verklaarde, dat de alge- meene crisis en de begrootingsmoeilijkheden van alle landen meer dan ooit tot vermin dering der bewapening dwongen. On de ko mende ontwapeningsconferentie zal de Fran sche reigeering dan ook in 'deze richting werkzaam zijn. HET HERSTELVRAAGSTUK BESPREKING TIJDENS DE ONTW.' ,ENFTGSCONFERENTIE In toonaangevènde kringen der Engelsche delegatie te Genève venvacht men, dat in de tweede week der Ontwapeningsconferentie te GenèVe cn bijenkomst zal worden gehou den tusschen MacDonald, Laval en Brüning, waarb:; de verdere behandeling van het herstelvraagstuk zal worden besproken. Van Engelsche zijde neemt men aan, dat de Amerikaansche regeering ter Ontwape ningsconferentie een afwachtende houding zal aannemen, doch er den nadruk op zal leggen, dat door haar een bespreking van de internationale schuldenkwestie niet mo gelijk wordt geacht zonder positieve regeling van de Ontwapeningskwestie. In een hoofdartikel van „Swenska Dag- bladet" schrijft prof. dr. Cassel: De oorlogs- schulden zijn te beschouwen als dc oorzaak van de eenzijdige verdeeling van 's werelds góudreserven, waardoor het geheele inter nationale gouden standaard-systeem ineen stortte. Frankrijk en Amerika weigerden van hun crediteuren betaling in goederen en arbeids prestaties. Hun handelwijze had tot gevolg een eenzijdige opcenhooping van goud, een prijzendébaclo en de wereldcrisis. Zij hebben den anderen landen ,cn speciaal Duitschland, daarmede onmetelijk nadeel berokkend, zoodat zij hun recht op betalin gen verbeurd hebben. Wanneer crediteuren zich aan een derge lijk grof misbruik van hun machtspositie schuldig maken, heeft het gepraat over de heiligheid der verplichtingen geon zin meer Het formeele recht is dan door het materiee- le onrecht teniet gedaan, en er b 1 ij f t niets anders over dan een streep te halen door het schulde n-ve r- d r a g. De verantwoordelijkheid voor deze vernietiging van plechtig gesloten verdragen rust dan niet óp de debiteuren, doch op de cre diteuren. Duitschland kan zonder meer verklaren, dat de crediteuren het land zoo groote ver liezen hebben veroorzaakt, dat verdere beta lingen onmogelijk zijn. En eenzelfde verkla ring kunnen de Europcesche schuldenaren tegenover de Amerikaansche regeering af leggen. DE VÓLKENBONDSRAAD DRUMMONDS AFTREDEN STAAT VAST. Het algemecne secretariaat van den Vol kenbond deelt officieel mede, dat de raa 1 van den Volkenbond zich in zijn zit ing van gister opnieuw heeft bezig gehouden met het verzoek tot ontslag van sir Eric Drum mond, die verklaarde niet in staait te zdju zijn verzoek in te trekken. Alle leden van den raad betuigden hun leedwezen over het thans vaststaand besluit De raad bes'oot de door dit besluit aan de orde gestelde vraagstukken in zijn volgen de zitting te behandelen. Tevens is het schrijven gepubliceerd, dot Sir Eric Drummond tot den voorzitter van den ïaad heeft gericht, om zijn voornemen tot aftreden te kennen te geven. Hij wijst er daarin op, dat hij het voornemen reeds vroeger heeft gehad, doch dat zijn ontslag nog niet mogelijk was in verband met de reorganisatie van dc leiding van den Vol kenbond en de voorbereiding van de ont wapeningsconferentie. Thans verzoekt hij den raad, hem in het eerste halfjaar 19d3 zijn ontslag te laten nemen. Aangezien volgens afspraak oqk de Duit- sche en Italiaansche ondor-secreterissen in den loop van den zomer aftreden en voorts de Japansche onder-secretaris zijn voorne men te kennen heeft gegeven, na afloop van de Ontwapeningsconferentie eveneens af te treden, zal een algcheele wnjziging In de leiding van het secre'ariaat intreden. Uit Genève wordt hierover nog gemeld: In welingelichte kringen bestaat alge- Uit Boekarest wordt gemeld: Woensdag heeft zich een nieuw grensinci dent afgespeeld. De Russische grenswacht heeft op twee mannen geschoten, diè naar Rusland- wilden uitwijken, Eén werd gedood en de andere zwaar gewond. SIR ERIC DRUMMOND meen de indruik dat het aftreden van Drum mond het gevolg is van de ongunstige voor ui zichten van de Ontwapeningsconferentie. Door het aftreden van den secretaris-ge nexaal wordt thans de principieele kwesiio van de politieke leiding van het Volken- bondssecretariaat' op het tapijt gebracht. Het mandaat van Irak. IO de voortgezette openbare zitting van gistermorgen* besloot de Volkenbondsraad lot instelling van een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van de Engelsche regeering, van de regeering van Irak en uit de rapporteurs voor de minderheden- en mandatenkwestie en een'deskundige op het gebied van het internationale recht, die een verklaring zal uitwerken en aan de Meizitting van den raad voorleggen, welke door de I rak-regeer ing bij de opheffing vau het mandaat moet worden aanvaard en die de verplichtingen inhoudt, welke de regee ring van Irak op zich neemt. De definitieve opheffing van het mandaat geschiedt p&sna het toclredèO Van -Irak to*" den Volkenbond. Volgens deze procedure is het mogelijk, dat Irak reeds door de ko mende September-assemhlce als zelfstandig lid van den Bond erkend wordt Bij de discussies over het rapport van dc mandatencommissie sprak ide Dui'.schc vertegenwoordiger, von Weisziisker, zijn voldoening er over uit, dat in hot rapport uitdrukkelijk de bescherming der minder heden in Irak als een door de regeering op izdch genomen verplichting is opgenomen. De houding der radicalen De Matin meildt, dat de Fransche paris- rqen te verkiezingen op 22 Mei zullen plaare hebben. De 29ste Mei is gereserveerd voor herstemming. De groote partijen zijn er voor de begroo- ting tevoren af te doen. De radicalen zouden niet met de socialis ten de verkiezingen ingaan dooh naar een toenadering met de middenpartijen trach ten, temeiinide tot een ooncentratiekabinet te komen. OPEN BRIEF VAN HITLER AAN Dr. BRÜNING De nationaaLsocialistische „VölkSsche Beo- bachter" publiceerde gister een uitvoerigen open brief van Adolf Hitler aan rijkskanse lier dr. Brüning, als antwoord op diens schrijven aan Hitier. Hitier bestrijdt de bewering van den rijks kanselier, als had het in de bedoeling gele gen, den ambtsduur van eten rijkspresident langs den weg der wetgeving mét een be paalden tijd" te verlengen. Het ging om den vollen ambtsduur van zeven jaar. Als de Rijksdag dit recht kreeg dan zou een andere meerderheid ook het recht hebben den ambtsduur te verkorten. De Rijkspresident zou van den invloed' van het parlement veel te veel afhankelijk worden. Hitier bespreekt verder de politieke uit eenzetting van den rijkskanselier en zegt, dut het juist is, dat het verdrag van Versailles den nood! van het Duitsche volk heeft ver oorzaakt. Maar het verdrag van Versailles zou niet van toepassing geworden zijn indien niet het Centrum, de democratie en de sociaal-demo cratie het oude rijk hadden uitgehold, ver nield en verraden; indien zij de revolutie niet hadden voorbereid uitgevoerd of ten minste mogelijk gemaakt Wanneer d"e rijkskanselier zegt, dat ook een andere regeering denzelfden weg zou moeten volgen, dan toont de geschiedenis, dat er toch Pen verschil is. of in een wan hopige positie een hertog van Bronswijk of een Gneisenau het leger aanvoert Aan het slot van zijn brief wijst Hitier er op, dat het rijk een vervolgingsoorlog tegen het nationaal-socialisme aanmoedigt en dat cte rijkskanselier ook den nationaal-socialis- ten het recht niet mag ontzeggen, ervan over tuigd te zijn, dat geen regeering het slechter had kunnen doen dan de tegenwoordige. Weerbericht. Hoogste stand te München 781.3, Laagste stand te Röst 734.9. Stand vanmorgen half twaalf 777.6. WEERVERWACHTING. (Mcdeged. floor 't Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Rilt] Zwakke tot matige Z.W. tot W. wind, ge deeltelijk bewolkt, waarschijnlijk droog weer, iets zachter, nog temperatuur om het vries punt in het Z.O. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut te De Rilt) Het maximum van den luchtdruk ligt nög steeds boven de Alpen. Geleidelijk dalen overal de barometers, terwijl het luchtdruk- verval verandert. De diepe depressie, die gister bij IJsland lag, werd thans in Noörd- Scandinavië gevonden en doet de warme luchtstroom over het Oostzeegobied, die dooi in Finland nog deed toenemen in zomer warmte, aanhouden boven het gebied van mist en lichte vorst, dat geheel Ceptraal- Europa en de kustlanden bedekt. Vanuit het N.W. nadert echter een koude-inval, die reeds afkoeling bracht op de Noofsche zee en die waarschijnlijk in onze omgeving bij ruimenden wind opklaring zal brengen en de vorst zal doen verdwijnen. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 0.4 C. 30 JANUARI Zonsopgang 7.48 u.; Zonsondergang 4 39 u. Maansopgang 1.00 u.; Maansonderg. 10.06 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN Van '6 avonds 5.09 u. tot 's morgens 7.17 n. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vórig Wnldshut1>5 W Rasei 0,— 006 Hun'ngen 0,51 0,51 Rheinweiler -0,— -1.72 Kehi M«isaa 0.— 3,78 Wiede>-helm I,i8 Mannheim 2,4) 2,55 Lolir f.85 1, 0 Malnz i' 0,— 0,(17 Bingen 1..2 1,76 Cnnp 1,91 1,85 Emu l',— '9 Cnblenz 2,02 15— Trier 0. in 1,00 Keulen 1,!6 l,"7 Ruhrort 1,67 ('.58 Wese. 0.— Q,70 Emmerik 0— -yin Du see dorf 0,— l."8 Mitabtr ebt 1,9 1,98 Venlö" 11,37 11,11 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl 3.44 1617 Terschelling 0.57 132.. Haringen l.4f 14, .7 He der le *39 Idem 2e 21-18 0.0 IJ in ulden 7.6' 20,17 H. v Ho. land 6.67 l9.i Scheveningen 7.07 19,28 Rotterdam 8.51 21 36 Hellevoftsl,7,43 20,07 VViHe hi ad :1.01 Z.erikzee 7,12 ia,4B Wemeidinge (.43 20,d Viiefdngen 6.51 18.27 Terneuzen 6,:8 lc;59 Hans weert 7,u7 13 44 Uit Oost-lndie DE REIS VAN MINISTER DECKERS. BATAVIA, 28 Januari (Aneta). Op het reisprogramma van Minister Deckers ko men nog voor: 30 Januari een diner ten palcizc met de R. K. autoriteiten. 31 Jan. vortirek naar Bandoeng, 1 F^br. vertrek naar Djoc;-, daarna worden Soerabaya en DOODZIEK NA ELKEN MAALTIJD Zuster leed aan hevige indigestie. Nu gelukkiger dan ooit. „Het leven van een verpleegster laat niet veel vrijen tijd over, maar omdat ik zooveel aan Kruschen te danken heb vind ik het een srtaaltje van mijn plicht om U en ook anderen de feiten mede te declen. Ik had engen last van te veel maagzuur en opgeblazenheid en v\el zoo erg, dat ik er echt ziek van was Ik kon gewoon niet eten. Alleen de gedachte eraan maakte mij al onpasselijk. Als ik mijzelf absoluut dwong om wat te eten, werd lk ernstig ziek en bet eindigde met flauw te vallen. Ik begon wer kelijk het leven als een last te beschouwen, Nu heb ik 12 maanden lang Kruschen Salts gebruikt en zonder eenigen twijfel heeft dit mijn maag en spijsvertering weer geheel in orde gebracht. Ik ben nu zoo gezond als t maar kan en heb meer pleiner in mijn werk dan ooit te voren. Al mijn patiënten, d'Q ervoor in aanmerking komen, raad ik. ook aan Kruschen te gebruiken. Zuster E. S. Indigestie wordt veroorzaakt doordat Uw maag- of verlering9sappen niet normaal meer vloeien. Hieruit volgt, dat Uw voedsel, inplaats van door het organisme tc worden opgenomen, zich in uiw lichaam ophoopt en daar gaat gisten, waardoor schadelijke ver giften ontstaan. U behoeft er daaróm slechts voor te zorgen dat de verteringssappen weer normaal vloeien en U zult van Uw maag kwalen verlost zijn. Dit is ook de manier waarop Kruschen Salts te werk gaat en waardoor het een zoo snelle en duurzame verlichting brengt van alle. indigestie. Do onmiddellijke uitwerking der zes minerale zouten in Kruschen is een aansporing voor de lichaamssappen, die weer gezond en nor maal vloeien. Dit beteekent het einde van alle indigestie! En een ongekend en onveri deeld genot van Uw maaltijden, terwijl U in 't minst niet beangst hoeft te zijn. dit naderhand te moeten „bezuren". En dit niet alleen! U zult ook spoedig den hctlzamen Invloed merken, die Kruschen Sal's op Uw bloedsomloop heeft. U zult zich een ander mensch gaan voelen, gelukkiger, opgewek ter en met meer eetlust dan ooit te voren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle apothekers en drogisten a fO.90 en f 1.60 per flacon. Aidv. Watampone beizocht, terwijl Z.Exc. op 17 Febr. a.s. met. de „Marnix van "St.. Aide- gonde" de terugreis aanvaardt. UITBREKEN VAN LONGENPEST. Veertien dooden ln één weck tijds! SEMARANG, 28 Januari. (Aneta). In vee band met een explosie van longenpest iso leer' het depart, van B. B. Doekocan Le: moek in het onder-district Tembnrak vafl het district Temanggoeng, regentschap Te rn anggoeng. In de afgeloopen week hadden zich in Lemoek 11 sterfgevallen aan longenpest voorgedaan. Het bezoek aan den Pa^sa' van Temliarak wordt, in verband met deae gevallen, yan hoogerhand tegengegaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2