ZATERDAG 23 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Veiligheid of Ontwapening eerst? DE GROOTE TEGENSTELLING TE GENEVE EEN VERSTANDIGE UITING IN^ DE FRANSCHE KAMER Het weloverlegde Fransche offensief tegen gezonde oplossingen van de twee grootste vraagstukken van de wereldpolitiek, herstel en ontwapening, is in vollen gang. Het voorloopig resultaat daarvan ten aan zien van de herstel aangelegenheid is reeds, dat men ervan heeft afgezien de Herstelcon ferentie vóór de Ontwapeningsconferentie 'e houden. Thans kan men van uit Parijs rustig zijn bekende these „veiligheid vóór ontwapening" oppoetsen en in stelling brengen, ten einde ook de Ontwapeningsconferentie onschacie lijk te maken, ter wille van het vermeende belang van Frankrijk bij de handhaving van een groot en sterk leger. Dat Duitschland en Italië tegenover de Fransche stelling de hunne plaat--en en zeg gen dat alleen „door ontwapening veilig heid kan worden verkregen, deert de Fran sche politici niet, evenmin als het feit, dat de Vereenigde Staten hardnekkig weigeren in te gaan op het. Fransche denkbeeld, dat Amerika zal besluiten de veiligheid van Frankrijk te garandeeren. Men weet dat te Parijs zeer goed en poseeri met dien eisch maar om een tegenhanger te hebben tegen den Amerikaanschen eisch, dat Frankrijk bezuinigen moet alvorens men tot tegemoet komingen in de schulden aangelegenheid kan besluiten. Wij hebben niets tegen op Frankrijk's leus „veiligheid vóór ontwapening" spotte dezer dagen nog de „Associated Press" in Amerika, zoolangmen maar niet rekent op den steun der Amerikaansche regeering. Het gaat immers juist om den steun van Amerika, want het Loearnopact immers ga- rendeert Frankrijk reeds de hulp van de groote Europeescl.e mogendheden zoodra het mocht worden aangevallen. Duitschland verwacht, naar minister Gröner dez r dagen tot een correspondent van de Popoio d' Italia zeide, van de stel ling „door ontwapening 'tot veiligheid" meer aantrekkingskracht in de wereld dan van de Fransche these. Wii zouden hierop kunnen zeggen: och, de schrapping der oorlogs schulden heeft ook zeer veel aantrekkings kracht in de wereld, maar als één staat onwillig is om daar aan mee te doen, schiet men met heel die aantrekkingskracht bitter weinig op. Een ander meer verdektopgesteld stuk geschut van de Franschen is. dat Duitsch land zich na de opheffing van de controle in het geheim aan het wapenen is. Gröner zeide hierover tot den Italiaanschen persman: Het is onzinnig om de mogelijkheid in de practijk te veronderstellen dat Dutsch land in de paar jaar sinds 1927 toen de laatste geallieerde controle-commissie ver trokken is een nieuwe oorlogsuitrusting heeft kunnen aanschaffen. Al zouden echter die geruchten aanhouden dan zou hij een nieuwe onderzoekingscommissie toch vol komen onmogelijk achten, „want wij zijn nu toch w^l zoover gekomen, dat een methode door wélke de overwonnenen ih den oorlog duurzaam en aanhoudend gekneveld en ont recht rpoeten blijven, niet meer voor toepas sing inaanmerking komt". Er zijp en dit moge ons oordeel over de „Fransche mentaliteit" verzachten geluk kig ook nog Franschen, die hun stem dur ven verheffen voor een betere politiek dan de officieele vertegenwoordigers der Fran sche regèering. Er is een groep in de Fransche Kamer, wie Lavai's politiek, nog veel te slap is en die maar liefst weer de oude dwangmethoden uit den tijd van Poincaré zou willen gaan toe passen op den schuldenaar die in gebreke blijft Maar er zijn ook menschen als de radi caal Bergary. die openlijk aan, de domme po litiek van Versailles de schuld geeft van de crisis waaronder nu heel de wereld zucht en die inzonderheid wat de ontwapening be treft durft zeggen: „Er is slechts keus tus- scl en de gelijktijdige gecontroleerde ontwa pening van Europa, of den wedstrijd in be wapening". VERTROUWEN IN LAVAL NA SCHERPE DEBATTEN Na scherpe debatten heeft de Fransche Kamer met 303 tegen 265 stemmen haar vertrouwen in het tweede Kabinet-Lava! uitgesproken. Kritiek van Bergery Den derden dag van de debatten over ae buiten andsche politiek sprak o.m. de ra- dicaal-sooïallst Bergery. Deze ging uit van de recen e verklaring van Rijkskanselier Dr. Brining en sprak de meening uit dat de houding der Rijksregeering reeds een ui werking is van den druk der Hitlerhe- weging. De uitbuiting van de Duitsche cri sis door de nationaal socialisten is toch eerst mógelijk geworden door de negatieve politiek der Fransche regeering. Frankrijk neeft sinds 15 jaren dwaasheid op dwaas heid begaan. Voorwaarde voor de betal'ng van schuld is in de eers'e plaats dat de debiteur be'elen kan. Ton tweede dat -ie credheur sancties ter beschikking heeft Beide voorwaarden zijn evenwel niet aan wezig. Nopens de kwestie der bewapening con eta'eerde spreker, dat wanneer de Fransche regeer;ng van meening is dat een bewa pend Frankrijk in Europa groo er veil g heid garandeert, dit een voorzetting bete kent van den bewapeningswedloop. Duitsch land heef tot 1925 he: verdrag van Versail les gerespecteerd. Eerst 'oen de controle commissie werd afgeschaft zijn de geheime bewapeningen begonnen. De eenige mog«. lijkheid dezen toestand te doen beëindigen js een wederinstelling van deze controle commissie, welke evenwel slechts dan te verwezenlijken zal zijn-, indien zij tegelij kertijd 'ot Frankrijk zou worden ultgebrua. Frankrijk staat voor de keuze óf een posi tieve politiek óf plo seling voor een „neen" te worden gesteld. Nieuwe rede van Laval. Na de uiteenzettingen van den radir.ta. sóeUIistisohen worndvoerder hield premier Laval Vrijdagmiddag de me' spanrvng ver wachte redevoering ovpr den buitenland srhen pnlilieken toestand, waarin hij feite lijk de reeds In de regeerin es verklaring ver- strrk'e mcdedeelin^en herh°alL Laval bracht m zijn inleidend woord woorLïen van hulde aan de politiek en den persoon van Briand en verk aarde: Ik blijf een discipel van zijn politiek en zal ernaar streven deze voort te zetten. Vervolgens gaf hij een overzicht van de gevoerde Duitsrh Fransche politiek sinds de evacua ie van Rijnland en besprak daarna de laatste ge beurtenissen. Den 6en Januari, aldus Laval, is Fran cois Poncet door Brijning ontvangen, die verklaarde, dat Duitschland niet in s'aat is de be.alingen ie hervatten. Den 7en Ja nuari heeft Poncet deze verklaringen nmai' Parijs bekend gemaakt. Den 8en Januari heeft de RiikskonseMer dezelfde verklariu- gen afgelegd tegenover den Engelschen am bassadeur en den Oen Januari is '.e Londen een telegram ontvangen volgens hetwelk de Rijskanselier zou hebben veerklaard dat Duitschland nie! meer be aalt Later heeft men dit telegram gerectificeerd. Den 14en Januari heeft de Rijkskanselier den Franschen ambassadeur nogmaals ont vangen en zijn eerste verklaringen herliaa d „Volgens deze verklaringen aldus 1.h- val kan men niet meer twijfelen aan Je bedoelingen de>r Rijksregeering. Bridling annuleert wel is waar niet het Youngplnn, doch verklaart, dat hel Rijk in jaren niei zal kunnen betalen. Frankrijk zal nooit afstand doen van de rechten welke hem bij de verdragen zijn toegekend en welke slechts een deel van de geleden schade weer goedmaken De-e Duitsche tihese is voor ons onaannemelijk". Laval verwees naar de conclusies der Bazelsche deskundigencommissie, waaruit blijkt, dat. Duitschland na de crisis een groo en opbloei zal beleven. „Deze conclusies machtigen ons de defi nitieve nieuwe regeling van het herstel- vraagstuk te weigeren, omdat de betalings capaciteit van het Rijk niet kan worden afgeme en naar den huldigen toestand Wij zijn bereid voor de periode der econo mische crisis een nieuwe afspraak te ma ken, doch wij zullen niet toestemmen in eenigerlei verlaging der herstelbetalingen indien deze niet opweegt tegen een gelijk tijdige verlaging onzer eigen schulden aan de Vereenigde Staten. Bovendien zullen wij steeds de betaling eischen van het onbeschermde deel der her stelbetalingen. Dit zijn de nieuwe offers, die wij bereid zijn te brengen na alle an dere. Bij de a.s. onderhandelingen kan slechts sprake zijn van een mora'orium Duitschland mag niet zijn eigen wil dic- teeren. De Duitsche methoden hebben bij ons geen invloed. Integendeel, zij verster ken het gevoel van waardigheid en natio nale zelfstandigheid (groote bijval op de regeeringsbanken De ttaak welke Frankrijk zich heeft ge steld, kan slechts worden vervuld indien de moraal niet wordt uitgeschakeld uit dc wederzijdsche be rekkingen". „Wat de Ontwapeningskwestie betreft aldus Laval blijft Frankrijk bij zijn '-ot nu toe gevolgde houding, welke steunt op. het Volkenhondsstaiuut. Frankrijk accep teert geen improviseering. Indien alle verdragen worden geëerbie digd is een vermindering der bewapenin gen mogelijk: Frankrijk zal niet sléchts het voorbeelid zijner eigen ontwapening meenemen naar Genève, doch positieve voorstellen doen, weikevoor alles bestaan uit de verwezenlijking van het Arbi.rage- verdrag". Toén Laval er op wees, dat Tardieu als leider der delegatie naar Genève Sleehls noode zijn tot nu loe, bezette functie heefi opgegeven en dat Frankrijk geen. beter-n vertegenwoordiger haid kunnen kiezen, on: stond rumoer ler linkerzijde. Ten slotte verklaarde Laval, dat Frank rijk in de huidige omstandigheden koel bloedigheid en een sterken wil noodig heeft om zijn taak te vervullen. Laval zeide zich welbewust to zijn van zijn veran. woorde lijkheid.' Aan den vooravond der confereutie van Genève is de regeering helaas niet i,o samengesteld als hij zou hebben gewensrht Laval wek'.e met stemverheffing de oppo sitie op, met het oog óp den moeilijken toestand, alle tegenstellingen van partij- politieken aard te laten vallen en zich bo ven de par ijen aaneen te sluiten in het belang van Frankrijk en den vrede. De redevoering van den premier .werd op de banken der regeeringsmee aanhoudenden bijval begroet. Rede van Franklin Bouillon- Na Laval sprak aa, nog de rechtsche af- 3\aardigde Franklin Bouillon, die ver- Iclaarde, geen vertrouwen in de regeerum te kunnen uitspreken, daar haair expose slechts negaties bevatie. Hei gaat thans oin de betrokkingen van Frankrijk tot zijn vij anden en niet tot zijn vroegere geallieerden. Franklin Bouillon hield een aanklacht rede negen de Dui sch-Amerikaansche fi nanciers, die de bondgenooten der Duitsche financieels macht zijn en aan wie het schandelijke Hoover-moratorium tenslotte te wijten is. Duitschland is kwaadwilligen tegenover Dui schend moet men een posi tieve politiek voeren. De spreker wees erop, dat van de Rijn land-ontruiming tenminste nog het Sanr- gebied overblijft. Hij viel Laval scherp aau wijl het hem niet gelukt is, de nationale eenwording ie bewerken. Wanneer Laval goed te raden was, dan zou hij nog thans aftreden om de natio nale eenheid mogelijk te maken. Daarop werden verschillende dagordera voorgelezen. Er werd dan over de prioriteit van een dagorde-Herriot ges'emd, waartegen Laval de kwestie van vertrouwen had ges'eld. Met 303 tegen 265 stemmen werd de prio- riteil ten gunste dor dagorde van de radi calen verworpen. In deze dagorde wordt vas gesteld, da' het kabinet-I^aval zich in dezelfde samenstelling, met uitzondering van Briand, aan het parlement heef*, voor gesteld en spreekt leedwezen uit over het heengaan van Briand. Motie van vertrouwen aangenomen. De Kamerfrac'de der katholieke democra ten. der links-radicalen, socialen en links- republikeinen hebben gezamen ijk een mo tie ingediend, welke na wijziging ook door de fractie van Marin werd ondersteund. De gewijzigde- motie luidt als volgt: „De Kamer, getrouw aan de poli iek dei interna ionale toenadering en organism ia van den vrede, waarvan de respecteering der verdragen den noo 'zakelijken grondslag vormt, keurt de verklaringen der regeeripg good er. gaal over tot de orde van den dag" Defce motie werd met 303 tegen 265 stem móu aangenomen. HET HERSTELVRAAGSTUK Laval naar Lenden? Het was Vrijdagmorgen nog niet bekend of Laval de uitnoodiging van Mac Donald om het weekond hij hem door te brengen zou aannemen, aangezien Laval den uitslng van de stemming over de motie van vertrou wen in zijn regeering nog niet kende. Inmiddels is die motie van vertrouwen aangenomen en is de kans op een samen- spreking dus grooter geworden. Het moratorium. Verder wordt vernomen, dat de Britsche gezant te Berlijn on lungs aan de Duitsche regeering heeft voorgesteld, het huidige mo ratorium voor onbepaalden tijd te verlengen, doch de Duitsche regeering heelt dit met na druk van de hand gewezen. Men meent, dat de Britsche regeering dit voorstel op eigen initiatief heeft gedaan en niet iu opdracht van de crediteurstaten. Eng elands standpunt. De Engplsche regeering zet haar pogingen om in de herstelkwestie een compromis te vinden voort Zij houdt vast aan de gedach te aan een verlenging van het moratorium voor de herstelschuhien voor den lijd van 1 jaar met handhaving van de regeling voor de onbeschermde betalingen. Op dit puin staat zij dus naast Frankrijk. Aan den ande ren kant zoekt l.ondcn te Parijs toestem ming voor een conferentie, welke ook voor 1 Juli zou moeten plaats hebben en zou moe ten lelden tot een regeling, welke mogelijk in de plaats zou kunnen komen van de ver dragen van een verlenging voor een jaar van het moratorium. Het uitstel van Lausanne. De Italiaansche „Tribuna" schrijft overhel uitstel van de conferentie te Lausanne, dat dit in geen geval kan beteekenen, dat men het herstel- en schuldenvraagstuk in de ge bruikelijke voorisleepingsprocedure kan la ten verdwijnen. De Gioruale d'Italia zegt dat de tegen stand in Frankrijk aanhoudt, maar dat hij niet meer eensgezind is. Het blad acht de rede, die Laval Dinsdag gehouden heelt, per soonlijker dan vroegere redevoeringen en men zou er daardoor bijna een herziening van de tot nu toe volgehouden steile poli tiek in kunnen zien- In Berlijnsche politieke klingen conclu deert men uit de nieuwe verklaringen van i-aval, dat de Fransche regeering begonnen is met een formeeien terugtocht op het Youngplan en thans star vasthoudt aan for maliteiten. Men is van meening, dat de Fransche premier onder deze omstandighe den in het minst niet het recht heelt zich ie beroepen op het rapport van Bazel, dat uit- dtukkelijk een gemeenschappelijk handelen der regeering dringend eischt en op verschei dene plaatsen er op wijst, dat de wereld crisis door de horstelbetalingen en de inter nationale schulden op* zijn minst genomen ten zeerste wordt beinvloed. De Fransche re geering schijnt dit voortdurend over het hoofd te zien. Een moratorium, gelijk Laval dit wil toestaan zou alleen een poging tot versluiering, maar niet een oplossing van de crisis beteekenen. Laval's rede wordt in de Duitsche pers in het algemeen zeer kritisch en afwijzend beoordeeld. In bijna alle bladen komt op min of meer scher pe wijze tot uiting, hoe weinig deze rede ge schikt is om de tegenwoordige crisis te over winnen. De Gcrmania (Brünings spreekbuis) ziet in die rede het bewijst, dat aan Frankrijk iedere mogelijkheid van leiding omglipt is en dat het met Let looden gewicht van on verstandige verdragen, ondanks de crisis poogt voort te marcheeren. Men kan don indruk niet verbergen, dat de instandhou ding van het plan Young door Laval als een binnen- en bui.enlandsche prestige-kwestie beschouwd wordt De Vossische Zeitung zegt, dat hoe moei lijk een weg te vinden is, door de rede van Laval wordt aangetoond. Uit de tegcnstel ling der standpunten volgt, dat op het oogenblik van een Internationale conferen tie overbrugging der meeningsverschillen niet verwacht mag worden. Daarvoor zou meer dan een conferentie noodig zijn. De Matin geeft eenige economische en fi- nancieeie dwangmiddelen aan, welke Frank rijk, naar hei blad meent, o.a. moet aanwen den wunneer Duitschland de herstelbetalin gen staakt Ton eerste moet de Bank van Frankrijk weigeren liet begin van Februari vervallende crediel aan de Rijksbank van 25 millioen dollar te ernieuwen. Wat gaal Frankrijk in de toekomst het M van de Mark aan? Ten tweede moet Frankrijk on middellijk het Duitscli Fransch) handelsver drag van hel jaar 1927 opzeggen. De „New-York Evening Post" eischt een definitieve oplossing van het herstelvraag stuk ten einde de funeste werking van de herstelbetalingen op liet wercldbedrijfsleven op te heffen en een verbetering tot stand te brengen. Het zou wellicht geschikter zijn de herstel- conferentie in Mei a.s. te doen plaats vinden, inplaats van twee conferenties, waarvan di- eene thans en de tweede in liet najaar zou worden gehouden, omdat tegen Mei de seller pe verklaringen van Briining en Laval door don tijd en de ontwapeningsconferentie zul len zijn verzacht. Dit is de eenige zwakke hoop. De „Sun" schrijft dat de wil der Europee- sche staten de schrapping <ler schulden te verkrijgen, de afwijzigingen van Amerikaan sche zijde overtreft. Het blad stelt de „inter nationalisten" verantwoordelijk voor de verkeerde indrukken in Europa nopens de Amerikaansche houding. Mac Garrah weer te NewYork Mac Garrah, de president van de Bank voor Internationale Betalingen is aan boord van de .Europa" in de haven van New-York aangekomen. Hij verklaart, dat de wereld er van over tuigd is, dat de Vereenigde Siaten de lei ding moeten nemen op den weg naar her stel. Mac Garrah weigerde zich uit te laten over den Europeesche.il toestand. HET REVOLUTIONNAIR COMPLOT IN SPAMIE Da rcge:ring zegt den toesViid te baheerschen HOE COMMUNISTEN TE WERK GAAN BE WEDEROPBOUWWlir. President Hoever heeft Vrijdag de wet óe- tVeffende He leenino van twet mil'iard dollar voor den blnnenlandschen opbouw onder- tcekend. De Spaaneohe miiniistier van arbeid, Abal- ierp, lietut veriuaaru, uat de opsiauuige t»e- weging in Lauuome, ue aigemeene stalling in Müraga en ue suiKmg m ue bouwbeurij- ven in madrid si echts liet voorspel vormen van een groote uitbarsiwig, the voor Maan- aag a.s. is voorgenomen. De minister was echter van meening, dat de opstandige' beweging geniaJikeajk door de regeering kon worden onderdrukt. De premier Azuna zeide in ue Curies, dat hij geloofde, dat de revoJutiomiaire beweging van dit het buitenland wordt geïnspireerd en ondersteund wordt -door elementen uit den rechtervleugel. Over de onlusten zelve wordt nog gemeld, dat twee nonnen, die op reis waren, nabij Manresa cloor de anarchisten werden gegr pen en gebonden. Zij stonden op het punt de oeide nonnen neer te schieten, toen deze red werden door een voorbij kennend handels reiziger. Vreeselijk schijnt men ook te zijn .pgetreden tegen de nonnen tij del is het ter rorisme in Barcelona. De anti-ciericale ge voelens winnen weer veld. Graaf Zubira en de heer Urquiao, een vooraanstaand bank.ier te. Bilbao, zijn gear resteerd, verdacht van het aanstichten der wanordelijkheden te Bilbao en het financie ren der revolutlormairen. Volgens de laatste berichten uit Catalonie hebben de troepen Vrijdag de laatste steun punten van de opstandelingen bezet, zonder tegenstand te ontmoeten. Een deel der op standelingen-is in de bergen gevlucht- In het gebied van den opstand is een on derzoek ingesteld naar wapenen- Verschei dene vuurwapenen, bommen en dynamiet zijn in beslag genjimen. Te Barcelona, waar ,een vliegtuigeskader heengezonden is, heeft de politie verzwaar den dienst en is met geweren uitgerust Ook in Malaga is de opstandige beweging onderdrukt. Daar is nog een slachtoffer ge vallen. Te Cordoba zijn tal van communis ten" gearresteerd, die propaganda maakten voor den opstand. Het bestuur van den sociaal-democratii- schen vakbond heeft het haar leden tot plicht gesteld zich te verzetten tegen de communististhe^en anarchistische pogingen tot opruiing. Tot aan hyt eind van deze maand zijn alle politieke vergaderingen in het geheele land verboden. In verscheidene steden wor den vlugschriften verspreid, waarin de vrou wen en kinderen er tegen gewaarschuwd worden zsioh <ien 25sien Januari op 9traat te begeven, daar op dien dag een re vol u trionaire beweging za] uitbreken. De regee ring vatdeze anarchistische aankondigin gen niet tragisch op Desondanks zijn alle noodiige afweermaatregelen genomen. Kalmeering In Catalonie Het minislefle van Binnenlandsche Zaken maakte Vrijdagmiddag bekend dat de mili taire bezetting in het gebied van den op stand zonder botsingen van beteekenis is verloopen. De conirpunisten hebben nergens emstigeh tegenstand geboden. Slechts in het dorp Cardonabij Manresa hebben de insur- genten nog voor de aankomst der Iroepi de kerk in biand gestoken. -In het overige Spanje heerscit rust, met uitzondering van Malaga, waar de syndicalisten een oproep hebben gedaai voor een „revolutionaire ai- gemeene staking". - Bij botsingai met de politie werden ver scheidene penonen gewond. In het station van Malaga verd gesaboteerd, tengevolge waarvan het co Tgaande treinverkeer moest worden stopgeeet- Een poging Jer syndicalistische arbeiders organisaties ock te Madrid de staking uit te roepen, mislukte door de regeeringsgetr mwe houding der S!ciaal-democratische vakver- eenigingen. ILt is hier niet tot botsingen gekomen. Weer kerken In brand-; Rónd Bilbao gaan de kerken in vlammen op. Te Gallarh werden vier personen, die een kerk teger de revolutionairen verdedig den, gedood. Dj verschillende colleges In de stad Bilbao zeï staan in brand. Schandaal te Barcelona. Barcelona is in opschudding over het feit, dat leeraren van een normaalschool de jonge vrouwelijce leerlingen tot m de fines ses hebben ingelicht over middelen ter voor koming van zyangerschap. De ouders heb ben een aanklaiht bij de justitie ingediend. De emmissaris van onderwijs der Catalaan sche Generaliteit hpeft op een klacht geant woord: „Ik vmlaar, dat de beschuldigden meer dan ooit pijn vrienden zijn." Gevaarüiker log dan het communisme, dat oproer mtakt op straten en pleinen, schrijft „El Mat" naar aanleiding van deze treurige geschieienis, is het moreele com munisme, dat van de ongodsdienstige lee- kensc.hool insluipt in de harten der kin deren, Geen crisis maarctok geen overeenstemming Na uitvoerige btsprekingen in de kabinets zitting van Vrijdig te Londen is gebleken, dat in het kabiret geen overeenstemming verkregen kon werden over de te volgen ta rievenpolitiek. Aangezien men echter eenparig van mee ning was, dat in huidige omstandigheden een regeeringscriss ten koste van alles ver meden diende te worden, kwam men in het kabinet overem, dat de ministers, die niet met de tariepolitiek der meerderheid instemmen, vrijhed van handelen houden om in het parlemmt tegen de voorgestelde maatregelen te speken en te stemmen. DE AARDBEVIPG EN UITBARSTING IN GUATEMALA NEW-YORK, 23 ianuari (Aneta). Uit San Salvador wordt ge.neld, dat de hevige vin kanologische uitba-sting in Guatemala, die gepaard ging met krachtige aardschokken, talrijke dorpen zou hebben vernield. Roven dien zouden de pliatson Antigua, Santa Lucia en Gotzumalmapa eveneens, ernstig zijn geteisterd. Vridag werden 60 ard schokken waargennpon. terwijl de vulkanen' Fuego en Arntmnnm nabij de stad Guate mala in volle werlchg waren. Zoowel in de stafi Guatemala als aan de erena tusschop Guflemala en San Salva dor Is de hpmel riool pen ascliregen verduis lerd. Het ohservatnium te San Sulvad- r lieëft ook verder vn-wijderde sterke aam schokken geregisti eed. DE WATERSNOOD IN DEN STAAT MISSISSIPPI. Acht booten van de kustwaeht van Chica go zijn te Greenwood (Miss.) teruggekeerd van een tocht over het overstroomde gebier. van S0Ü 000 acres in het noorden van Missis sippi. Een groot aantal vluchtelingen werd gered en levensmiddelen en medicijnen wei den voor de bevolking gpbraclit Vele gezin nen hadden gedurende verscheiden dagen geen verscli voedsel gehad. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Te Bombay zijn twee politieposten door congresaanlmiigers bestormd en in brand gestoken. Te Gagannathpur bestormden de vrijwilligers een politiepost, warenhuizen en winkels, die Engelsclie goederen verkoelden. De |>olitie heeft op de menig!e geschoten, een man werd gedood, verscheidene gewond. Leden der Congrespartij hebben gisteren bijzondere activiteit betoond te Bombay, Lucknow, Cawnpoore en Allahabad. In al deze steden werd door Vrijwilligheid gepost: te Bombay gold dit vooral drie banken, om dat bet gerucht liep dat de directeuren be sloten hadden een deel hunner goudvoor raden naar Engeland te exporteeren. De polilie heeft in ai deze steden weer ver schillende arrestaties verricht, doch tot wan ordelijkheden is het niet gekomen, STUDENTENGEVECHTEN TE BERLIJN. Aan de Berlijnsche universiteit hebber Vrijdag incidenten plaats gehad. In de pauze die te elf uur aanvangt, ontstonden ernstige hotsingen en vechtpartijen tusschen links en rechts s'aande studenten. Na een woordenstrijd vielen communisten en socialisten de andere studenten aan en trokken hun mutsen en banden af. Als ge volg hiervan ontstond een groote vech'parlij en het gelukte den rector niet de orde te herstellen. De politie moest met gebruikmaking van den gummistok het voorportaal van de uni versiteit ontruimen. Zeven personen werden gearresteerd. De botsingen duurden In den voortuin van de universiteit, ondanks de aanwezigheid van politie, voort. Daar hieraan geen eind" kwam en lierhaMng op ernstige wijze ge vreesd werd. is de universiteit tot Maandag ochtend NIEUWE TELEGRAAFDIENST Sir Kingley Wood, de postmeester generaal, heeft te Birmingham het woord gevoerd. Spr. ze.de, dat de posterijen binnen enkele maan den een opmerkelijke nieuwe dienst hoopten te openen, welke het resu'taat is van het werk en de bedrijvigheid van Britsche uitvinders en welke bekend is als „teleprinter exchange service". De nieuwe methode zal in staat stel len de mededeeling automatisch te verzenden tusschen de kantoren van iedere twee wil'e- keurige telefoonabonne's over iedeien afstand, mits zij teleprintermachines hebben. De typist In het eene kantoor zal de mede deeling typen. Deze zal dan tegelijkertijd op beide machines worden gedrukt, znodat twee alonné's een volkomen register zul'en hebben va', alle gewisselde verbindingen. De machines geven een beveiliging tegen verkeerde verbin dingen. Spreker zeide te hopen, dat de dienst voor de Londensche abonné's met het voorjaar zal kunnen worden ingevoerd en voor de abonné's in de provincies in den zomer. ERNSTIGE BOTSINGEN IN DE ARBEIDERSBUURT TE NEW-YORR. In het New-Yorksche arbeiderskwartier Bronx is het tusschen honderden poiitie.igen- teh en ongeveer 4000 bewoners tot ernstige botsingen gekomen, toen de politie 60 families die. tot een huurstaking waren overgegaan, uit hun woningen wilde zetten. Er ontwikkelden zich woeste vechtpartijen; zeven personen werden in arrest gesteld. HET JAPANSCH ULTIMATUM AAN SJANGHAI SJANGHAI, 23 Januari. De Chineesche burgemeester van Sjanghai heeft het uüi matum van den Japanschen opperbevelheb her aangenomen, met uitzondering van der. eisch' ihzake het verbod van alle anti-Japan sche vcreenigingen, daar hij hiervoor eerst de machtiging noodig heeft van de autori teilen te Nanking. Medegedeeld wordt, dat de politietroepen van de international nederzetting zich te gen'elk optreden van de Japansche marine in de internationale nederzetting met kracht zullen verzetten. De Chineesche onderdanen te, Sjanghai hebben een dringend verzoek gericht tot de regeering te Nanking om meer troepen naar Sjanghai te zendon. Vrees voor ernstige verwikkelingen SJANGHAI, 23 Januari. In officieele kring wordt de vrees geuit, dat het Zaterdag le Sjanghai tot ernstige verwikkelingen zal koinon tusschen Chineezen en Japanners daar men algemeen aanneemt, dat Japan krachtige maritieme en militaire maulrege len zal n^men om de Chineezen te dwingen den econoniisclien boycot tegen Japan op t" geven. D» toestand is verscherpt, naar aan leiding van hPt bericht, dat 22 Japansche oorlogsschepen gereed zijn voor een operatie in de £hineescbe wateren, en dal 4 oorlog* schepen Zaterdag te Sjanghai zullen aanko men. Vier andere Japansche oorlogschepen bevinden zich reeds te Sjanghai. Uit Tokio wordt gemeld, dat Japan bereid s nieuwe troepen te zenden ter versterking /an de landingstroepen, indien zulks noodig mocht blijkeh. Weerbericht- ECONOMIE EN FINANCIEN DE ZWARTSLUIZER HYPOTHEEK BANK Tekort 1 393.171. Eon geschatte uit. keering van 60 pet. Het accountants rapport Alle pret schulden betaald Verschenen la het accountantsrapport nopens de N.V. Zwartslulzer Bank. die, naar men weet p.P, 3° ^September j.l. ln onoverkomelijke moei-' Hjkheden Is geraakt, en toen de loketten heeft gesloi de nleldJng ein en den Rnéd ^3<Tit ,J*eeft. OP meerdere punten gefaald. 5 Belangrijke statutaire en wettelijke "hrlften zijn niet steeds voldoende In ac Als gevolg, va ^we8r,iopen ,dan öf' butt<,mrerecht3lllk( ^^«^n^„dersa°KtIya mtt P0,,dsponds(cewljzi verdeeling van de baten onder concurrente ere dlteuren, 6f faillissement, Indien voor doelmatl ge buitengerechtelijke vereffening van zakor mmlgheld onder de cré ander blijft f De totale schuld De aotiva en passiva Na aftrek der preferente schulden blijft er övdr aan concurrente vorderingen f 985 259. De credletverleenlng aan de Kamper Bnnk (met Inhegr'- van de voorschotten aan den DIrec'euv die t'a.nk) ed hrc' f 444 non iDè Uqu'datiebalrn- o>er 1 P-- mber 1931 Hoogste stand te Frankfurt en Münohen 782.6. Laagste stand te Vestmanor 738.7. Stand te half.twaalf 782.6. WEER VERWACHTING. iMcdcgcd >11101 i Kmi Ni-u M« iporologiscb In-tituiii te De Rilt) Zwakke tot matige, later wellicht toe nemende Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk nog weinig of geen regen, vooral later zach ter in het Westen, en in het Oosten veel zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hel Kon Ned Met Instituut te Dp Rilt) Nog steeds bleef in het Oosten de baro meter doorstijgen. Daarbij de.ed het wind stille nevelige weer over Duitschland, Frank rijk, Zwitserland en ons land aan. De gister reeds genoemde depressie over den oreaan nam sterk in omvang en beteekenis toe. Ia West Engeland waail het reeds krachtig uit het Z. en Z.W., terwijl daar de barometer reeds begint te dalen. De geschetste drukvor- deoling en haar veran fleringen wijzen er op dat ook bij ons de wind hoogstwaarschijn lijk toe zal gaan nemen. Over Scandinavië wordt nu weer eenige vorst aangetroffen, doch de temperaturen zijn er nog ver boven normaal. Het vorstgebied ten Oosten van ons trok zich verder Oostwaarts terug. In ons land steeg de morgen temperatuur weer een weinig, uitgeznderd te Maastricht, waar de nachtelijke uitstraling een kleine daling tengevolge had. TEMPERATUUR Stand vanmorgen haiftwaalf 2.4 C. 24 JANUARI Zonsopgang 7.56 u.; Zonsondergang 4.28 u, Maansopgang 5.38 u.; Maansonderg. 8.50 u. 25 JANUARI Zonsopgang 7.55 u.; Zonsondergang 4.80 U. Maansopgang 7.09 u.; Maansonderg. 9.06 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HFPBEN 24 JANUARI Van 's avonds 4.58 n. tot 's morgens 7.25 u. 25 JANUARI Van 's avonds 5.00 u, tot 's morgens 7.24 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vor e Heden Vorfer Waldchnt2 8 9. 2 Base i-.l i o 3 Hnn'ngen 'eiler -1.5' -1.-7.-l Kelv 2.12 2,1 - Miixan 3hh 4,12 Wledei-hHm 1,3 1,8 Mam helm 9,88 2, 8 Oihlenz 2,fi9 0 Trier i.S l.M Ke'ilen 9,54 2,69 Ruhrort i,4u 1,56 W-s- 1.43 ,62 Emmerik 2 52 9.HS Dussh dorf 2,'4 9,21 Muastr cht 2,10 2.0 Venlo 11,70 11.16 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 24 Januari Delfzgi 12.'7 'IVr.-cheillng a.18 1.3 Haringen In. 6 2 He .Ier ie 4. 4 S.-m Idem 2e 16 41 z >.0 Mmuiden 3.3ö 15,6 i.b' 15.04 25 JANUARL Delfzöl Tci bi-helling Hui llngen Den Helder Den Helder i IJmulden 3.83 15.50 4.26 K41 I5.u2 3,18 15,44 8.4 U I -,1,2 1.42 14."7 2.1-1 14:43 3.05 15 35 20 45 16.31 15.45 18.01 16 32 17.28 16 44 16.26 16 46 14.48 16 28 16.16 raagt dus f 393.171 of 40 pet ente schulden. Een goschatte - ~rden. omdat ook de ultkeering vnn de Kamper 13^-ik nog niet vaststaat. BIJ dit allea Is geen rekening ge houden met liquldatlekosten. Men vermoedt dat deze bestreden kunnen worden uit de rente der vorderingen. Geen Reorganisatie Herhaaldelijk is na het sluiten der loketten nog de wensch geuit, of reorganisatie mogelijk zou zijn. opdat het bedrijf kon worden voort- nfe^'m^m-1 besf^^tf^H]' dal dGZe mo=e"Jkheld dero bankinstellingen onderhandelingen aan geknoopt Inzake overname. Deze onderhande lingen zijn alle afgesprongen, hoofdzakelijk feit, dat men de scheepshypothenen Verschillende gezegd. Met de belangrijke rden alle p.-eferen- -ods blnnenkwaï noodzakelijk om panden te voorkoi het rapport wo en een of meer kring dei nmiddels p.-eferen- ;onld. Deze betaling ou.ten oen Krm d "qutdnte,,ren te benoemen dezen llquldnteur(en) de bevoegdheid te ver- "-"-'-ndlg en zonder machtiging in. die uit de liquidatie llquldnteur(en) op diens diende. edheld zou de llquli geeft 1 ontkennend beantwoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2