Een zwembad op sleeptouw Zomersche dagen in Januari Mijnenlegger voor Indië VRIJDAG 22 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELDPROBLEMEN HET WERELDGEKKENHUIS IN VOGELVLUCHT WAT IS FRANKRIJKS BEDOELING? EN EUROPA VERMAAKT ZICH De eerste dagen van deze week zijn weer gevuld met uitingen van het wereld-gekken huis; Amerika's officieele autoriteiten berei den een frisch beetje „inflatie" voor om door dit tonicum het Amerikaansche bedrijfsleven wat op te kikkeren. Deze opkalefatering is noodig, niet om de werkloosheid wat te tem peren, een geesel in een land, waar men geen eociale wetten kent en waar de werklooze aan de publieke weldadigheid is overgele verd, of om de welvaart te vergrooten ter wille van het algemeen belang, zooals men patuurlijk algemeen zou veronderstellen neen, inflatie zal het laatste redmiddel kun nen worden voor een overwinning van de republikeinen in de over enkele maanden te houden Amerikaansche presidents-verkie- zing. Dan zullen de candidaten voor dit Ihooge ambt op de meest origineele wijze het land doortrekken en dan zullen de steden, de dorpen en de gehuchten daveren van fraai klinkende leuzen, waarmede de kinder lijke Amerikanen zich zoo gaarne laten paaien. Wat een succes zou het dan voor Hoover en zijn partijgenooten kunnen zijn, wanneer zijn campagne gepaard gaat met senssationeele headlines in „zijn" couran ten„Hoover bestrijdt de crisis en over wint de draak„De crisis ontstond in Europa door de daar heerschende verdwa zing en het was aan Hoover te danken, dat het spook afdoende werd bestreden „Europa in verval en Amerika gaat 'n nieu we ongekende welvaarts-era in, dank zij Hoovers meesterlijke daden", en dan zal men yergeten zijn, hoe stumperachtig deze Presi dent den in November 1929 ontstanen toe stand zag, niettegenstaande hij en zijn raads lieden de beschikking hadden over rijen cij fers, door kundige economische instituten gecompleteerd (men denke bijv. aan Harvard Institute, het wereld-beroemde statistische research-bureau)dan zal men nog niet beseffen, welke desastreuze gevolgen een doel bewuste massa-inflatie na zich zal sleepen. Het wereld-gekkenhuis wordt nog meer ge accentueerd, wanneer men de beschouwingen leest over den gouden standaard. Engeland wil Amerika van het gouden paard afwer pen, omdat de Londensche financiers be vreesd zijn, dat New-York het vroegere clea ring-house der natiën naar de kroon zal streven. Behoudt de dollar zijn goud-waarde en blijft het Pond fluctueeren, dan zou het niet uitgesloten zijn, dat de overgebleven ge ringe wereldhandel zich door New-York zal laten financieren. Wij kunnen Engelands gedachtengang begrijpen, alhoewel wij dit gevaar niet inzien, omdat financiering van den wereldhandel beteekent het verleenen van credieten aan het buitenland, een geste, waarvoor Jonathan op het moment griezelt en al kippenvel krijgt, wanneer het aan verdere mogelijke Stillhalten, faillissementen en staatsbankroeten denkt. Amerika zal krampachtig zijn hand op den dollar-buidel houden en zonder dollars geen financieele wereld-hegemoniel Doch men schrijft ook Frankrijk de wensch toe, da.t Jonathan zoo vlug mogelijk het goud afzweert! Vandaar dat rekening moet worden gehouden met het terugtrekken van de Fransche saldi uit New-York, ten deele als pressie bedoeld om een beetje méér Fransch-gezind te zijn en ten deele om den Amerikaan van het goudschip te doen af springen, in de hoop, dat hij bij dien sprong economisch zal verdrinken. De leidende ge dachtengang zou hierbij zijn, dat Parijs geen goud-centrum van beteekenis naast zich kan velen, noch aan de overzijde van den Oceaan, noch op het Continent Vandaar, dat ook Amsterdam reeds van de Fransche finan cieele agressie te vreezen heeft gehad. Waar om?vraagt men zich af. Hoe meer lan den het goud zullen afzweren, hoe onver koopbaarder het gele metaal zal worden en hoe meer de goudschat, diep onder den grond in Parijs verborgen, met allerlei mo derne verdedigingsmaatregelen voorzien te gen banditisme en tegen mogelijke oorlogs vijanden, in waarde zal verminderen. Mis!... Frankrijk rekent er op, dat de wereld tz.t toch weer tot het goud zal moeten terug- keeren om weer gezonde economische toe standen te krijgen. Houdt Parijs zijn kost baar metaal maar aan, dan komt op een gegeven moment toch weer de kans boven op het hegemonie-kussen te worden gezet. Laval zal dan fungeeren als poes voor een muizengat en met Auvergnsche vasthoudend heid zal hij blijven wachten tot het arge- looze beestje piepend te voorschijn komt, Is deze praemisse juist, dan wordt het wereldschaakspel wel zeer speculatief ge speeld; de stukken worden van het bord geslagentotdat de hoofdstukken over blijvenverarming, revolutie, chaos als het Fransche ideaal maar overwint! Nu hebben wij rekening te hruden met het uitstel van de Lausanner-herstelconfe- rentie tot begin 1933, wanneer de verschillen de verkiezingen achter den rug zijnde Duitsche Presidentsverkiezingde Fran sche kamerverkiezingen en het Washington sche presidents-tournooi. Dan kan men in een rustiger omgeving delibereeren en dan zal men de vitale problemen deugdelijker onder de oogen kunnen zien. Ook hier komt het wereld-gekkenhuis met zijn schijn-argu- menten, met zijn hallucinaties om den hoek kijken. Net of een ander Frankrijk wel ge negen zal zijn de herstel-betalingen te schrap pen, den greep om Duitschlands nek te verminderen en zijn concurrent in alle op zichten tot welstand te brengen. Net of Ame rika zijn milliarden zal willen missen, voor al wanneer de situatie er hopeloos gewor den is door inflatie, door het verlies op zijn particuliere buitenlandsche uitzettingen en verzwakt door den moordenden strijd met Frankrijk! Net of Engeland dan minder be angst zal zijn geworden voor de zware me dedinging van het Midden-Europeesche Rijk. Net of de ontwapeningsconferentie, al of niet gehoudenal of niet gelukt, de spanning zal doen verminderen! Komt men nu niet tot een manlijke beslissingvol ledige schrapping van oorlogs- en herstel schuldenwerkelijke internationale toe nadering zonder „Hintergedanken"bre de economische blik en interesse voor elkan ders belangendan is de situatie in 1933 i dezelfde als nutenminste wanneer de explosie niet is gekomen, de explosie, die wij allen vreezen zonder die vrees uit te spreken en die altijd maar nader en nader komt, zoolang men de gassen blijft toelaten, die de spanning doen vermeerderen. Onze maatschappij heeft een prachtig werkende veiligheidsklep, maar is deze op een gegeven moment defect geraakt, doordat het noodige minutieuze toezicht ontbrak, dan is er geen ontkomen meer aan. En Europa vermaakt zich'danst op den afgronddanst zijn doodendans. Het jachtende leven gaat verderbioscopen blijven gevulddancings druk bezocht En tochhet gist, het woelt en men kan zich er niet tegen verzetten. Men weet geen weg om uit de impasse te gerakenmen praat en men confereert zonder iets te be reiken. Mogen wij dan niet verlangen naar een bliksemstraal, die de bui doet losbar sten? Die na een kort moment van ellende de atmosfeer zuivert en ons bevrijdt van de onmacht, waarin onze staatslieden verkee- ren? Laten wij hopen, dat die onweersbui, die onvermijdelijk op komst is, geen slacht offers zal vergen, het aardrijk niet zal doen drenken met kostbaar menschenbloed, want ddt bloed is té veel waard om te worden geofferd voor verdwazing en domheid. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN DIPLOMATIE Bij Kon. besluit is de heer N. X. J. de Voogd, leerling-tolk aan Hr. Ms. gezant schap te Tokio, met plaatsing aan het con sulaat-generaal te Kobe, bevorderd tot ad junct-tolk. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau Mr. dr. G. K o 1 f f, lid van de Prov. Staten van Gel derland, kantonrechter te Geldermalsen; is bevorderd tot grootkuis in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Z.H. Pakoe Boewono Senopati Ingalogo Abdur Rachman Saijidin Panoto Gomo de Xde, Soesoehoenan van Soerakarta. Gele tanden bij rookers „Na lang zoeken eindelijk datgene, wat ik voor mijn tanden noodig heb! Nad-U ik drie maal gebruikt bad, waren mijn tanden helder wit, hoewel zij er door het vele rooken bruin en leelijk hadden uitgezien. Ik zal geen ander merk meer gebiuiken dan Chlorodont." B., Horst Berg. Verlangt alleen do echte Chlorodont-tandpasta ONZE ..WAPEN-INDUSTRIE"! Donderdagmorgen heeft de Fransche mili taire attaché, in tegenwoordigheid van enkele directie-leden der H. I. H. Siderius, van Overste van Voorst tot Voorst en Overste Oudend ij k beiden van het Departement van Defensie, de terreinen en loodsen van bovengenoemde firma be zocht. Van half elf tot kwart voor twaalf heeft deze rondgang geduurd. MOEILIJKHEDEN BIJ DE WERK VERSCHAFFING De voorzitter van de Tweede Kamer heeft, blijkens bericht in de Tribune, aan de Communistische fractie in de Kamer meegedeeld, niet van plan te zijn, op haar verzoek een spoedvergadering over den toestand in de werkverschaffingen bijeen te roepen. NEDERL. SPOORWEGEN GROUPAGE MONOPOLIE? In „Spoor- en Tramwegen" lezen wij: Zooals algemeen bekend is, bestaat er tus- schen de Nederlandsche Spoorwegen en de N.V. Van Gend en Loos een overeenkomst, waarbij aan laatstgenoemde, bij bereiking van een groote gewichtshoeveelheid geredu ceerde vrachten worden toegestaaan voor het vervoeren van groupage-goederen in wa gon-ladingen. Deze overeenkomst heeft tot zelfs in de Tweede Kamer toe nog al wat stof doen opwaaien. Met name is den Spoorwegen veir weten, dat zij zoodoende in feite een mono polie zouden hebben geschapen voor haar dochter-onderneming. Dit laatste is echter reeds hierdoor gelogenstraft, dat de Neder- ROFFELRIJMEN, DE GLADDE WEG Broers en zusters, neven, nichten Kinderen van 't zilvren paar Waren in een gulden stemming Op de fuif dag bij elkaar; j Limonade met een rietje En geheelonthouderswijn, Zorgden, met veel hartigheden, Voor een feestelijk festijn 't Was een dag van zoete vreugde En de gasten van het paar Gingen, toen de ufscheidsklok sloeg, Warm en noode van elkaar 't Had die avond nog geregend, Maar nü was de blanke maan In de vriesluclrt, als een schittrend Zilvervuurwerk, opgegaan. Toen de gasten dat zoo zagen Vonden ze de maan een schat; Maar ze schrokken van de aarde: Haar gelaat was spiegelglad! Wat te doen! De auto's gleden Van de weg af achteruit; Met de fiets zou 't ook geen doen zijn, Meende de befuifde bruid. Ha! ze kreeg een goed ideetje Uit haar jongemeisjestijd: leder bond zich sokken onder Tegen zulk soort gladdigheid! Zoo vertrokken dan de gasten, Zoo vertrokken ze „en bloc" Met om elke schoen een oude, Extra gewaardeerde sok Oom ivas d' anderen te glad af: Die lei op een slee beslag, Zette tante in het bakje, En met kortgeslagen slag Zette hij er, op de schaatsen, Dubbel vlug de sokken in, Nagejuicht door al de gasten Van het zilvren huisgezin. (Nadruk verboden.) LEO LENS landsche Spoorwegen met ingang van 1 Fe bruari a.s. een op dezelfde leest geschoeide overeenkomst (minimum GO.OOO ton) hebben afgesloten met een groot binnenscheepvaart concern, dat zich hiertoe had aangemeld. Het monteeren van 't geschut op de „Prins van Oranje", een van Waar zand, is, daar is de jeugd, en bij de jeugd behoort de jolijt. Hoe De gewichten van de N. V. Leydsche en Oranje-Nassauveem arri- de twee mijnenleggers voor den dienst in Ned.-Indië, die op de heerlijk weten de Amsterdammertjes zich te vermaken bij de in aanbouw veeren aan het Amsterdamsche ijkkantoor voor herijk. Inderdaad, scheepswerf „De Maas" in aanbouw zijn. zijnde Berlagebrug. een gewichtigwerk. Gisteren werd het nieuwe zioembad voor de Koningshaven te Rotterdam van de werf Lith en Madern naar Als we de mannen van 't vak mogen gelooven, hebben we in 55 jaar niet zoo'n mooie Januari-maand gehad, zijn ligplaats gebracht. Op onze foto ziet men de aankomst van de sleep in de Koningshaven. Hierboven een bijna zomersch tafereeltje in het Temple-park te Londen

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5