VRIJDAG 22 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. Frankrijks toekomstangst LAUSANNE OFFICIEEL UITGESTELD IS DUITSCHLAND BEREID TOT CONCESSIES? Üen ondoordringbaar warnet De conferentie te Lausanne is nu dan toch werkelijk officieel uitgesteld. De gezant van Gro.t-Brittannië heeft het, zonder een nieuwen datum te noemen, aan de Zwitsersche regeering meegedeeld. Dit uitstel is niet anders dan een logische gevolgtrekking uit de gegeven omstandighe den, dat er toch geen uitzicht is op resultaat- brengende onderhandelingen nu de opvat tingen zoo fel tegenover elkander staan. Er zal eveneens geen onderhoud tusschen Mac Donald en Laval plaats hebben aan het einde van deze week, zooals min of meer jn het voornemen van de beide premiers lag. Mac Donald heeft de visite afgézegd „in vel band met het vele dringende werk, dat nog gedaan moet worden voor de nieuwe bijeen komst van het parlement'. Dezelfde reden z&l ook Sir Jöhn Simon verhinderen om dc openingszitting van den Volkenbondsraad bij te wonen. Wanneer er wèl spijkers met koppen ge slagen kunnen worden dan men ucn>-o.t het niet te betwijfelen zouden de beide Engelsche ministers wel tijd gevonden hebben. Nu kunnen de gezanten met de betrokken regeeringen voorloopig het werk nog wel doen. Want dat niet stilgezeten wordt, ook al gaat Lausanne niet door, is zeker. Men is er overal van overtuigd, dat de tijd dringt en dat er met spoed gehandeld dient te worden. Voor Frankrijk is de kwestie van de schulden wel even acuut als voor de andere staten. De onmachtsverklaring van Duitschland om te betalen ligt daar en is nog versterkt door de daaruit consequent voortvloeiende weigering van Duitschland om een nieuw moratorium te aanvaarden. „Geen uitstel van executie", zegt Brüning. Er is tot Juli genoeg tijd om tot een redelijke oplossing te komen. „Een redelijke" oplossing!" Dat Duitschland bereid is daartoe mee te werken, verzacht toch weer het „non-pos- surous". hn' ~~"n niet", nu niet en ook in de toekomst niet. Duitscii.a.. oid zegt een tele gram uit Berlijn deel te nemen aan elke qonferentiê, die tot de spoedig en volko- m enoplossing van het vraagstuk van het herstol kan bijdragen. Dit heeft rijkskanse lier Brüning tijdens zijn jongste gesprekken met den F.ngelschen ambassadeur uitdruk kelijk verklaard, zoo wordt gemeld. Men zou zeggen: als Duitschland wil pra ten dan moet het na de uitdrukkelijke on machtsverklaring, nóg wel iets te zeggen hebben. En wat het te zeggen heeft, dat zou juist het verlossende woord kunnen zij,u. Misschien zou het een concesste inhou den. die Frankrijks vrees in de toekomst het kind van de rekening te zullen worden, zou opheffen. Want juist dit is Frankrijks grootste vrees dat na de afschaffing van de herstelbetalin gen, Duitschland weldra zóó economisch zou floreeren, dat Frankrijk daar niet tegenop kan en dus zijn kwijtschelding van herstel- schulden met den economisohen ondergang zou betalen. Laval heeft die vrees uitgesproken in de woorden, dat „alle overeenkomsten aan een rechtvaardig evenwicht der productie- en bestaansmogelijkheid ondergeschikt" moeten worden gemaakt. En hij bedoelde daarmee, „dat dit èvenwicht verbroken zou zijn als, eenmaal de crisis gepasseerd, de wanverhou ding in de financieele en fiscale lasten, wel ke de activiteit der volken drukken, ons in de internationale concurrentie in een toe stand vap Tv, in Eerwaardig heid zou stellen". Frankrijk koestert die ang het hevigst, maar ook de landen der Kleine Entente zijn er lang niet vrij van en zelfs in Engeland zijn er symp tomen van, die sommigen den laatster tijd weer tot de conclusie brengen, dat de herstelbetalingen niet volkomen moeten ver vallen maar binnen voor de wereldeconomie gevaarlooze perken moeten worden terug gebracht. De bekende Engelsche deskundige Sir Wal ter Layton heeft zich in dien zin uitgespro ken, toen hij dezer dagen, naast schrapping der oorlogsschulden en een definitieve en spoedige regeling, aandrong op: „voortzetting van bepaalde betalingen woor bepaalde spe ciale verplichtingen, waardoor de weg geëf fend wordt voor een algemeene overeenstem ming. De bedragen moeten zoo gering zijn, dat zij geen storenden invloed hebben op de betalingsbalans en op het normale verloop van do-I. handel". Zov s i de Duitschers bereid gevonden wor den l.forop in te gaan? En zouden dan de Fransche politici daér ooren voor hebben? Het zijn vragen, die op het oogenblik niet beantwoord kunnen worden. De verantwoordelijkheid, die beide groepen tegenover het eigen binnenland hebben aan den vooravond van belangrijke verkiezingen maakt het wel buitengewoon moeilijk om besluiten te nemen. Er is voorts sprake van de voorloopige overdracht van het voorbereidende werk der herstelonderhandelingcn aan een commissie met bevoegdheden die veeel verder strekken dan die van de commissie van Bazel. Deze commissie zou vooral tot taak hebben om tc onderzoeken in hoeverre Duitschland reeds de vernielingen in Frankrijk en België be taald zou hobben en welk bedrag het dus nog schuldig zou zijn. Men voelt echter afgezien van de vraag of dit precies is uit te maken en van de onmogelijkheid, dat dit de betalingsonmacht van Duitschland zou veranderen dat de toekomstvrees van Frankrijk een zaak is, die daar geheel naast staat. Tevens moet in het. oog gehouden worden, dat in Duitschland waarschijnlijk een natio naal socialistisch bewind voor de deur staat, dat de billijkheid van de herstelbetalingen absoluut ontkennen zal, omdat de verplich ting daar'oe gegrond is op „de schuldleu gens van Versailles". Het is bijna onmogelijk om aan dit war net van vaste overtuigingen en toekomst angsten te ontkomen. ONTVOERDERS VAN KOETJE- POF GEARRESTEERD? Volgens het Koemeensche blad „Cuvantul" is de politie erin geslaagd, den Franschman dio deel uitmaakte van de groep buitenland- sche terroristen, die onlangs te Constantza werden gearresteerd, te identificeeren. Het betreft hier een zekeren Lecoq, oud gérant van een Parijsch hotel, gelegen aan de „Place de l'Etoile". Hij zou nog kort ge leden in relatie geweest zijn met bepaalde uitgeweken Russische monarchisten, o.a. met generaal 'Koetjepof, wiens tragische ontvoe ring men zich zal herinneren. Het politieonderzoek heeft thans uitgewe zen, dat de door de Gepoe gesalarieerde spion nen van plan waren door list of met geweld een vroegcren bolsjewistischen diplomaat, Agatieuw, die te Boekarest woont, te ont voeren. Agatiew zou door Trotsky, aan wien hij onlangs een bezoek gebracht heeft op de hoogte gesteld ziin van de omstandigheden, waaronder generaal Koetjepof is verdwenen Agatiew was een intiem vriend van Koetje pof. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE Vonnis uitgesteld. De rechtbank te Calcutta heeft gister het vonnis teeen de beide Indische schoolmeis jes. die den Engelschen controleur Stevens in December in zijn woning hebben dood geschoten. zonder opgaaf van redenen uit gesteld. 1-Iet zal Inter geveld worden en de beide beklaagden blijven in hechtenis. Gandhi's derde zoon. Rai..Jas. de derde zoon van Gandhi. die "P 19 Januari gearresteerd is, is volgens een Reuterhericht, uit Bardoli tot 18 maanden gevangenisstraf veroordeeld. WANNEER NAAR LAUSANNE? DE BRAND BIJ SARASSANI Aanwijzingen van een campagne Uit Antwerpen wordt aan de Msb. gemeld: Het onderzoek naar de oorzaak van de brandramp bij Sarassani wordt met verdub belden ijver voortgezet. De justitie schijnt enkele nieuwe gegevens i te bezitten, waardoor de vermoedens van I kwaadwilligheid weer zouden versterkt wor- j den. Vandaar dan ook, dat de verzekerings- i maatschappij een premie van 50.000 francs 'heeft uitgeloofd aan dengene, die den schul dige zou doen ontdekken. Mon gaat thans wederom meer in de rich ting van misdaad zoeken, nu uit Brussel be richten zijn binnengekomen over de lage ma nier waarop te Luik een campagne zou zijn gevoerd tegen Sarassani. Een Brusselsche drukker had enkele we ken geleden van een zekeren Li-bot opdracht gekregen om pamfletten tegen Sarassani te drukken Volgens Libot geschiedde zulks voor rekening van de vereeniging van Belgische Music Hall-artisten. Toen de man zijn rekening niet betaalde, .ging de drukker er op uit, doch hij vond Libot niet bij de Vereeniging, die trouwens verklaarde van nieis te weten. Op nadere inlichtingen begaf de drukker zich naar het Koninklijk Circus, waar Libot in een Duitsch ensemble als clown zou zijn opgetreden. De directeur beweerde hem echter niet te kennen, docfi het was wel merkwaardig, dat Libot den anderen dag 's morgens om 6 uur reeds met het geld bij den drukker stond. Eenige dagen later kwam Libot opnieuw bij den drukker. Hij verklaarde, dat hij voor Duitschers werkte en dat zij een belooning ad 10.000 francs hadden beloofd en een goede betrekking in hun circus. Hij toonde ook de recu's van de werkloozen van Luik die hij had aangeworven om dezer dagen tegen Sarassani te betoogen. De man betaalde daarvoor 11.000 francs. Libot had dus een bepaalden stoet georgani seerd met twee vracht-auto's op één waarvan een Duitsche soldaat stond, die een Belg doodde; op den anderen lag een Belgische vrouw, die door een Duitscher gemarteld werd. De betooging had weinig bijval, te meer, daar Sarassani bij de eerste vertooning mee deelde, dat de opbrengst der voorstelling zou worden afgedragen aan de werkloozen van Luik. Het Duitsche circus had in Luik groo- ten bijval. Libot verzocht aan den drukker ook Vlaam sche pamfletten te drukken, welke waar schijnlijk bestemd waren voor een zelfde opgezet spelletje te Antwerpen. De drukker had echter geweigerd. Deze mededeelingen, welke het eerst in de Duitsche pers verschenen zijn, blijken bij na der onderzoek oop waarheid te berusten. Zij worden te Brussel verder onderzocht. Het gerechtelijk onderzoek te Antwerpen heeft, zooals reeds bekend, uitgewezen, dat circus-persoon eel van Sarassani tot twee uur 's nachts in de kleedkamer heeft gewerkt De „plakkers" zouden volgens hun verkla ringen een paar maal een persoon hebben bemerkt, die hun totaal onbekend was. Duitsche bladen hebben gemeld, dat vlak bij de plaats der ramp een paar ledige ben zinebussen waren gevonden, van een merk: dat Sarassani niet gebruikt. Dit is niet geheel en al juist. Men heeft tusschen de wagens een bus gevonden, welke volgens het perso neel, niet door hen zou zijn gebruikt NON-AGRESSIEPACT RUSLAND-FINLAND In het non-agressiepact tusschen Finland én Sovjet Rusland, dat Donderdag is onder teekend, verplichten beide onderteekenaars zich, zich te onthouden van eiken aanval waaronder elke tegen de onaantastbaarheid van het gebied en de onschendbaarheid der politieke onafhankelijkheid gerichte geweld pleging wordt verstaan en geen enkel ver drag te sluiten, dat gericht is tegen den mede onderteekenaar. Wordt een der beide partijen door een derde aangevallen, dan verplicht de andere partij zich tot neutraliteit. Valt één der beide onderteekenaars een derde aan, dan kan de andere het verdrag zonder termijn opzeggen. De onderteekenaars verplichten zich, de tusschen hen onstaande geschillen aan een scheidsgerecht te onderwerpen, wat geregeld zal worden door middel van een nog af te sluiten en een onderdeel van het pact vor mende nevenovereenkomst Het non-agressie-pact is afgesloten voor den tijd van drie jaar en blijft, indien het niet minstens zes maanden tevoren wordt opgezegd, dan nogmaals twee jaar van kracht. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND Naar het Wolffbureau meldt, bedroeg het aantal werkloozen in Duitschland op 15 Jan. 1932 5.966.000 dit is sinds het begin van dit jaar een vermeerdering van bijna 300.000. RUSSISCH-ROEMEENSCHE ONDER HANDELINGEN AFGEBROKEN In diplomatieke kringen te Riga verluidt dat de Russisch-Roemeensche onderhande lingen over een non-agressieverdrag zonder resultaat zijn afgebroken. ZWITSERLAND EN DE ONTWAPENING Bondsraad Minger, de Chef van het Zwit sersche militaire departement, heeft in een rede over het Zwitsersche leger verklaard, dat het onjuist zou zijn, indien de republiek nu reeds zou gaan ontwapenen. Minger is er van overtuigd, dat de ontwapeningsidee niet zal uitsterven, doch langen tiid zal noodig hebben om rijp te worden. In het buitenland wordt ook reeds erkend, dat het Zwitsersche militie-systeem zuiver defensief is, zoodat Zwitserland reeds mo reel ontwapend is. DE ENGELSCHE DOUANETARIEVEN. Volgens een officieel communiqué wordt bevestigd. dat de Engelsche minister van bui lenlandeche «aken, Sir John Simon, In (verband rp-ct de diniklke parlementaire ©rkzaamheden niie' zal kunnen deelnemen _an de openingszitting van den Volken- bondsraad. De minister hoopt echter, zoo- 'dira de drukke werkzaamheden iets ver minderd zijn, tegen het einde van de vol gende week naar Genève te kunnen gaan. Mocht dit mogelijk blijken, dan zal de mi- nis er waarschijnijk in Genève blijven om deel te nemen aan de opening van de ont wapeningsconferentie. Lord Cecil zal Engeland in dien Volk w- bondsraad vertegenwoordigen. Naar verluidt zou deze plotselinge veran dering van (besluiten in nauw verband staan met gebeurtenissen in het kaibino-. In politieke kringen wordt zeer openlijk ge sproken over het feit, dat de beraadslagin gen in het kabinet over he' algemeene douanetarief tot tegenstellingen gevoerd hebben, hetgeen heel natuurlijk wordt ge noemd, daar toch in he kabinet alle par tijen zijn vertegenwoordigd. Het kabine is nog niet tot een beslissing gekomen en eal dérhalve nog eenige zittingen houden, waarvan de eerste heden zal plaats vin den. MaeDonald zal pogen een algemeenp formule to vinden voor do <üouanepotetiek. DE ONLUSTEN IN SPANJE Voorbereiding van een opstand over heel het land Krachtige onderdrukking voorgenomen In verschillende deelen van Spanje komen den laatsten tijd weer ernstige onlusten voor Als voornaamste centrum wordt het go- bied tusschen Manresa en Berga in de pro vincie Barcelona genoemd. Besproken wordt van anarchistische en ook van communistische oproermakers. De laatste aanduiding zal wel de meest juiste zijn, want in de berichten is sprake van financiering der beweging uit het buiten land, zoodat men wel niet ver mis zal zijn als men in de richting van Moskou zoekt. Het is wel een zware taak, die de radicale regeering op zich genomen heeft om tegelijk te vechten tegen het communisme en tegen den godsdienst. Veel sterker zou zij staan als ze de Kerk te vriend hield en den strijd al leen voerde tegen de revolutionairen, die de eene na de andere poging doen om Spanje een communistische republiek te maken, waarin met den godsdienst, zoo dat moge lijk was, radicaal werd afgerekend. De houding van het huidige bestuur in Spanje jegens de Kerk geeft evenwel slechts voet aan de elementen, die erop uit zijn hei volk zijn godsdienst te ontnemen. De plannen om de Jezuïten bekende strijders voor hun Kerk te verbannen nemen steeds vaster vormen aan. Een com missie van juristen heeft al uitgemaakt, dat dit grondwettelijk toelaatbaar is. Onder hevig protest van de zijde der be volking worden de door geestelijken geleide scholen tot openbare inrichtingen verklaard. De emblemen van den Roomschen gods dienst op de openbare straat worden door de roode gemeentebesturen op meer dan één plaats verwijderd. Enkele dagen geleden is het r.-kath. dag blad „El Debate" voor onbepaalden tijd ver boden. Het blad had te scherpe critiek ge leverd op de wijze waarop de regeering de verschillende arbeidsvraagstukken behan delt en op de houding der socialisten. Het had als oorzaken van den chaotischer! toestand in Spunje genoemd: de misdadige propaganda, welke niet alleen door de auto ritei ten wordt toegelaten, maar bovendien gesteund wordt door partijen, die in het ka binet vertegenwoordigd zijn; verder het feil. dat de regeering in gebreke blijft, de wet, volgens welke het bezit van vuurwapenen verboden is, toe te passen en ten derde, hei feit, dat het in brand steken van kerkelijke gebouwen wordt toegelaten, zonder dat de brandstichters gestraft worden, zooals ove rigens den llen Mei van het vorig jaar ten overvloede is gebleken. Als secondaire oorzaken worden in het be wuste artikel nog genoemd: de anti-clericale politiek van het kabinet, dat elementen van tweedracht brengt naar rustige en vreedzame dorpen en de houding der cortes, die blijk geeft van een ondraaglijk sectarisme en niet in staat is, de nationale vraagstukken op te lossen. De regeering schijnt nu echter opeens krachtig te zullen gaan optreden. Zij vreest waarschijnlij'k, dat haar politiek van geduld met de revolutionairen en on verdraagzaamheid tegenover den godsdienst haar het leven zou kunnen kosten. De ernst van den opstand. In de Cortes heeft n.l. de minister-presi dent Azana meegedeeld, dat de opstand in de provincie Barcelona een revolutionair ka rakter had en dat alles voor een algemee- nen opstand in heel Spanje tegen a.s. Maan dag voorbereid was. Hij deelde ook iets over den ernst van den opstand mee: Tusschen Manresa en Berga is een revolu tionaire algemeene slaking uitgebroken. De opstandigen hebben een spoorlijn bezet en zich van de fcelefoonle'idingcn met de tele fooncentrale te Navascues meester gemaakt, evenals van een munitie- en dynamietmaga- zijn. De minister-president is van meening, dat de organisatoren van den opstand anar chisten zijn. Een ander bericht spreekt van communis tische onlusten. De oproerige elementen heb ben drie stadjes in de buurt van Manresa bezeten daar een communistische republiek uitgeroepen. In een manifest, dat ook te Bar celona verspreid is, wordt de bevolking op geroepen in geheel Spanje de communisti sche republiek uit te roepen wegens de on bekwaamheid der regeering. Te Barcelona zelf rommelt het eveneens. Daar zijn 55 personen gearresteerd en de re geering heeft er onmiddellijk een oorlogs schip heen gezonden. ministerraad. Er wordt voorts melding gemaakt van eer ministerraad die in verband met den ernsi van den toestand is gehouden onder voorzit terschap van den President der republiek Zamora. Daarin heeft Azana eveneens verslag uit gebracht over de onlusten in verschillende deelen des lands. Hij verklaarde, dat het in zijn bedoeling lag, deze onlusten met krach tige hand te onderdrukken. Vertrouwen in de Kamer. De Cortes heeft de regeering wegens haar energiek optreden tegen de bedreiging van de republiek met 285 tegen -4 stemmen haai vertrouwen geschonken. Gratis vliegabonnemenli Naar de Spaansche bladen melden, heeft de Cortes, na een uitvoerig debat, besloten dat iedere gedelegeerde een gratis-abonn- ment krijgt op de luchtvaartlijnen van den staat Hij mag van dit abonnement echter alleen gebruik maken, om zich ter bijwoning van de Corteszittingen naar Madrid te begeven. KON NOOIT BOTER ETEN Als kind reeds maagzuur Geen voedsel slechte spijsvertering Denk toch niet, dal U bepaalde spijzen r.iet moogt eten, omdat U ze niet verdragen kunt. De fout ligt immers meestal niet bij het eten, doch bij Uw spijsvertering. Zorg daarom dat Uw spijsvertering in orde is en U kunt eten wat U maar wilt. Zoo ging het ook m*-t deze vrouw: „Ik gebruik Kruschen Salts r.u ongeveer drie jaar. Ik begon het eigenlijk te gebruiken voor rheumatiek, waar ik toen hevige last van bad Kruschen maakte hier spoedig een eind aan en nu heb ik er zelden of nooit last van. Maar wat ik het grootste succes van Kruschen vind is, dat het een einde maakte aan mijn voortdurende maagzuur, waar ik reeds als kind last van had. Ik heb nooit boter kunnen eten en altijd maar een heel klein beetje vet. Nu eet ik juist erg graag botex', en eet het zelfs veel, zon der ecnig bezwaar. Ik heb Kruschen Salts al in honderd gevallen aangeraden. Mevr. A. M. W. Denk eens een oogenblik na over de oor zaak van Uw indigestie. Uw inwendige or ganen hebben aan veerkracht verloren, en de inaag- of verteringssappen houden op voldoende te vloeien. Uw voedsel m- plaats van verteerd te worden en opgeno men in Uw lichaam hoopt zich nu op in Uw maag en inwendige organen en brengt schadelijke zuren voort. Het onmiddellijke gevolg van de 2es zouten in Kruschen is een natuurlijke aansporing voor de ver terings- en andere lichaamssappen. Al spoedig nadat U met Kruschen Salts be gonnen hent, kunt U den invloed ten goede merken. U zult met groote voldoening be merken, dat U van alle maaltijden kunt genieten, zonder eenige onaangename ge volgen. En als U doorgaat met „de kleine dagelijksche dosis" zult U inzien, dat de verbetering die Kruschen U bracht, van blij venden aard is. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten k 0.90 en j' 1.60 per flacon. (Adv.J DE LEENINGEN AAN COLUMBIA Een ultimatum aan Stimson Tot driemaal toe heeft de Amerikaanschr staatssecretaris Stimson in de financieele senaatscommissie geweigerd, de briefwisse ling tusschen het stnatsdepartement en pre sident Leguia van den staat Columbia, in zake de Amerikaansrhe leeningen aan de zen staat, ter kennis van de senaatscommis sie be brengen. De besprekingen zijn thans op een dood punt gekomen. De commissie heeft Stimson 't ultimatum gesteld, dat de briefwisseling uiterlijk Maan dag a.s. te harer kennis zal worden ge bracht WERKLOOZENSTEUN IN DE VER. STATEN In de Ver. Stalen, waar tot dusver de so ciale staatszorg nog onbekend was, gaat men nu waarschijnlijk de werkloozen steu nen van regeeringswege. De betrokken Senaatscommissie heeft het Congres een wetsontwerp aanbevolen, dat voor dezen winter een crediet van 125 mil- lioen dollar en voor het volgend fiscale jaar van 250 millioen voorziet voor steun aan werkloozen. VENIZELOS TE ROME De Grieksche Minister-President Veni- zelos is gistermiddag te Rome gearriveerd. Aan het station werd hij door den minister van buitenlandsche zaken, Grandi, en den Griekschen gezant te Rome, ontvangen. LAVAL NAAR LONDEN? PARIJS, 22 Januari Gisoravond laat verbreidde zich in gewoonlijk -goed ingelich te parlementaire en politieke kringen ne' gerucht, dat MaeDonald na zijn mededue- ling, dat het hem onmogelijk was naar Pa rijs te komen, minister-president Laval hid uil genoodiigd het week-end te Londen door te bitengen. Laval zou echter nog geen defi nitief besluit hebben genomen. TSJANG KAI SJEK TERUG TE NANKING LONDEN, 22 Januari. Maarschalk Tsjang Kai Sjek is gisteravond te Nanking aange komen. Hij vei'klaairde, dat hij slechts als adviseur zal ciptreden, zoolang do huidige cri'liieke toes and duurt Hij is niet voorne mens voorgoed in Nanking te blijven. JAPANSCH ULTIMATUM TE SJANGHAI. SJANGHAI, 22 Januari. De bevelhebber van het Japansche vloot-eskader voor Sjanghai heeft de Ghineesche auto riteiten aldaar een ultima um overhandigd, waarin hij bestraffing eischt van Chiuee- z-en die de vijf Japansche monniken hebben aangevalllen en daardoor de onlusten heb ben veroorzaakt Verder eischt het ultima tum schadevergoeding voor alle aangerich te schade, ontbinding van alle anli-Japan- sche organisaties en volledige stopzetting van den boycot van Japansche goederen. Indien aan dieze eischen niet zai worden voldaan, zullen strenge maatregelen wor den genomen. BOM-AANSLAG TE SARAGOSSA. MADRID, 22 Januari. Gisteravond ont plofte voor hel seminarium San Carlo 'e Saragossa een bom. waardoor het gebouw zwaar werd beschadigd. De ruiten van allo huizen in de omgeving werden vernield. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. GUATAMALA CITY. 22 Januari. Deze stad werd Donderdagnacht opgeschrikt door aardschokken. De Tu&go en Acatenango vujkonen zijn in werking. Donkere wolken hangen boven de stadi en er valt voor.du rend een asehreigien. DE HERSTELKWESTIE. Toch verlenging van he! moratorium? LONDEN. 22 Januari De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meen' te weten, dat te Lausanne geen minister conferentie aal worden gehouden. Het ligt in de bedoeling een \oorloopige overeen komst van Duischlnnd met de crediteuren- mogendheden te treffen over een verlenging van het moratorium met 5 maanden. Bo vendien heeft de Engelsche regeering het plan om u; -"te-lijk in Juni a.s. een conferen ce bijeen roepen, zoo niet ter bespre king van het herstel vraagstuk, dan toch in elk geval tot regeling van de tarieven- kwestte. Weerbericht. Stnnd als Bristol I-Ioogste stand te Dij on 779.8. Laagste stand te Ingö 735.6. Stand vanmorgen halftwaalf 775.6. WEERVERW ACHTING. (Medegod •lom t Kou Mi-morologiscl» lll-fitilllt 'p Hp Ril») Meest matige Z. tot Z.W. wind. Nevelig tot zwaar bewolkt. Weinig regen. Iets zach ter in het W. In het O. zachter. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut te Dp Bilt) In het O. en Z.O. bleef het hooge drukge- bied nog onveranderd standhouden. Slechts een ondiepe depressie strekt zich over de Middel landsch zee uit. Hot nevelig wind stille weer bleef er voortduiten. Des nachts vriest het er eun weinig. In het hooge Noor den verplaatst de deoressie zich O.-waarts. Ver in het Westen vertoont zich een nieuw uitgestrekt .gebied van lagen luchtdruk. De Westelijke en Zuidwestelijke winden blijven over Scandinavië warme lucht aanvoeren, zoodat daar nog steeds abnormaal hooge temperaturen worden aangetroffen. Plaatse lijk is daar zelfs het sneeuwdek geheel ver dwenen, wat voor dezen tijd van het jaar wel een zeldzaamheid mag worden genoemd. In het N. van Noorwegen viel zwa te neer slag Eveneens in Zuïd-Frahkrijlc (Marseille 11 millimeter). Voor de eerstvolgende dagen is het waarschijnlijk dat wij weer geheel naar het zachte weer van de vorige weken terug zullen keeren. In het Oosten van ons land zijn de temperaturen nog meer dan 2 gr. C. onder normaal, doch reeds nu zijn ze in het W. van ons land meer dan 2 gr. C. boven normaal. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 2.6 C. 23 JANUARI Zonsopgang 7.58 u.; Zonsondergang 4.27 u. u. u.; Maansonderg. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEFBEN Van 's avonds 4.57 u. tot 's morgens 7.26 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vor Wnldfhnt ..22 ".20 Rased,l'. 0 9 Hiiiungen i', i c.77 Rheinweiier -1,79 -1. i Wiedeteeim 1,35 1,47 Mannheim 2,8 :j,6 Loitr v,-.l 2, Em.J1 Cohlenz Emmerik 2 8" 8 Dnsae dorf ;,2" 9.3R Maaatreht 2.20 2.H Venlo 11,75 1 .13 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 23 Januari Delfzijl '118 3,35 Terschelling I4'H 2 ,M Haringen 9.19 1 8 Gemengd Nieuws. BENZINEBELASTINGONTDUIKERS. Te Capelle a. d. IJsel is in verband met de henzine-belas ing in beslag genomen 7000 L. benzine. Te Zoeteirmeer werden bij de G. twaalf vaten benzine, onder stroo verborgen, ont dekt. Te Overschie werd beslag gelegd op 500 L. benzine bij M. R. en 1200 L. bij D. M. Te Almkerk en Dussen zijn eenige dui zenden liters benzine in beslag genomen. Te Barneveld is circa 13.000 L. benzine in bes'ag genomen. Te Ouderkerk a. d. Amstel zijn 10.000 L. benzine in mestboopsn ontdekt OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. De matroos A. W. wonende te IJmufden van de stoomtreiler „Nellie" IJmuiden IX is door onbekende oorzaak overboord geslagen verdronken, v. W. was 26 jaar oud en laat een weduwe en eon kind achter. lilden 2.53 i5, 7 Ho land 2. 5 u.U 0.5- 1 .-"3 i,34 I3;57 2.17 14 44 MODEVAKSCHOOL UITGEBRAND Te Giessendain is brand uitgebroken in de modevakschool van mej. Toom. De brand weer met de nieuwe spuit was spoedig ter plaatse en wist na eenigen tijd het vuur ie blusschcn. De school is van binnen vrijwel uitgebrand. Veel materiaal ging verloren. De schade is groot. Persoonlijke ongevallen vonden niet plaats. De ooi-zaak is onbekend. Naar ons uit goede brond wordt medege deeld heeft de Sloomververij en Chemische VVasscherij „De Regenboog" te Tilburg, aan haar diveise filialen een telegram verzon den, waarin wordt meegedeeld, dat de af levering thans weer normaal is, dank zij de reserve-machines. Het bedrijf heeft in het. geheel geen stagnatie ondervonden. GEREHABILITEERD De vorige week hadden wij een bericht uit Alblasserdam, waarin meegedeeld werd, dat de brandstoffenhandelaars Gebr. v. d. L. al daar te weinig gewicht aan kolen zouden hebben geleverd ten behoeve van het Bur gerlijk Armbestuur. Nader vernemen wij, Jat een politionieeJ onderzoek, door de firma zelf gevraugd, heeft uitgewezen, dat hiervan hoegenaamd geen sprake is. HET AUTO-ONGELUK TE EDE Op de plaats, waar te Ede het ernstige auto-ongeval gebeurde, zijn twee auto's te gen elkaa>- gebots'. De beidé wagens werden beschadigd. Geen persoonlijke ongevallen kwamen hierbij voor. Nader kan nog worden gemeld, dat het slachtoffer van het auto-ongeluk de 29-jarige J. Hartog uit Bunschoten gehuwd was en vader van vier kinderen. De drie auto's, die bij het ongeval betrok ken zijn, zijn door de politie voor het instel len van een nader onderzoek, in beslag ge nomen. Land- en Tuinbouw. INVOER BUITENLANDSCH VLEESCH KOMT ER NCG CONTINGENTEERING? Het Koninkl, Nederl, Landbouiw-Comi'é heeft het volgende tc egrani aan den Mi- nis er van Arbeid gericht: „In varband mot talrijke verzoeken onzer organisaties inzake spoed xv hulp aan de in nood verkeerende veehoudersbedrijven, verzoeken wij Uwe Excellence onverwijld tot contingenteering invoer vleesch over te gaan",

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2