JUirttwr gtihsclje (iïourtuit Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABONNEMENT: Per fiwartaal32b (Beschikklngskosten 015.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Poslbox 20 Postgiro 58936 N°. 3564 VRIJDAG 22 JANUARI 1932 ADVCRTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.17Yt Elke regel meer0.22Vi Ingez. Medeileelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader AAN LIBERAAL STAATS BELEID ONTSPROTEN? Het zou zeker niet billijk zijn te willen ontkennen, dat het liberalisme, politiek wel als oeconomisch, in meer dan één op zicht, vruchten heeft gedragen. Maar als men let op de zoo zeldzaam schoone kansen, die aan de beginselen dezer levens- en wereldbeschouwing gedurende en ongeëvenaard lange periode werden ge schonken, past bij het opmaken van de ba lans wel eenige gematigdheid. Eerbied voor het oordeel van andersden kenden, ruimte laten voor de ontplooiing der krachten van hen, die uitgingen andere principia, was van dit liberalisme nu niet bepaald de grondtrek. Aan deze starre eenzijdigheid, deze mis kenning van anderen, deze stuursche zelf verheffing, die uitliep op onderdrukking en politieke uitbanning, at het zich den dood. Toch dient de vrijzinnige richting nog on verdroten zich aan als kampioene voor onze volksvrijheden, die zij met name tegen de aanvallen der Christelijke partijen heet te .verdedigen. Maar'het was juist het liberalisme, dat de godsdienst vrijheid in banden sloeg, toen de bekende maatregelen tegen de af gescheidenen werden genomen. Het was eveneens het liberalisme, dat de staatkundige vrijheid aanrandde, daar het practisch den toegang tot openbare amb ten afsloot voor hen, die de liberale begin selen niet waren toegedaan. Mag men echter een Vrijheidsbondsch spreker der laatste dagen gelooven, dan staat het met de vrijheid en financieele gelijkheid op o n d e r w ij s gebied gansch anders. In een openbare vergadering, belegd door de Afdeeling Rotterdam van de Liberale Staatspartij, heeft de heer C. G. Roos ge sproken over „Onderwijsbeleid in crisistijd". In dit over het algemeen zeer bezadigd betoog, dat voor een groot deel onze in stemming heeft, werd o.a. melding gemaakt van de pacificatiegedachte, waaraan niet werd geraakt, maar waarvan werd gezegd, dat de uitwerking ervan verkeerd is ge weest. Merkwaardig is, hoe de spreker, reppende van de pacificatie, daaraan aanstonds toe voegde: „ze is trouwens aan liberaal staats beleid ontsproten". Aan liberaal staatsbeleid ontsproten? Maar dan toch alleen in algemeenen zin en zuiver theoretisch gedacht, gelijk er van Anti-Revolutionaire zijde steeds weer op gewezen werd, dat ware vrijzinnigheid tot een andere practijk moest voeren. Ook aan ons liberaal staatsbeleid ont sproten? Veel kennis van de historie is niet noodig om tot een geheel tegengestelde slotsom te geraken. Wanneer er thans sprake is van vrijheid Van onderwijs, bestaat ook deze vrijheid niet dank zij, maar ondanks de vrijzinnig heid. van het personeel, doch deze tegenzin werd pas tot een formeele actie met de komst in 1930 van den onderwijzer de Groot. De groote grief tegen het beleid van het hoofd is, dat deze controle uitoefent op het onderwijs, zich mengt in het werk en daar door de school op peil wenscht te houden. Dat hij belangstelling heeft voor de leer lingen en naar hun vorderingen informeert, is blijkbaar uit den booze. Kostelijk en tevens droevig is de wijze, waarop de Schoolbode op haar manier von nis velt in deze zaak: „Voor ieder, die eenig democratisch sentiment bezit, moet alleen al het feit, dat hier vijf van de zeven leden van het personeel vast aaneengesloten staan tegenover de beide anderen het hoofd en zijn eenige satelliet het onomstootelijk bewijs in zich dragen, dat het gelijk in deze zaak aan de zijde van dat vijftal is". Zooals men ziet, gaat het in deze om niets meer of niets minder dan de gezags kwestie. Laat ons aannemen, dat bij de uitoefening van dit gezag door het hoofd weieens fou ten zijn gemaakt, dan kan correctie daarvan hem in het oog van den heer de Groot en diens aanhangers niet baten, want in den grond der zaak gaat het niet tegen de z e, maar tegen het feit der gezags uitoefening. In zooverre is het verloop dezer zaak van /erwegend belang. Sprak niet een hoogleeraar het onlangs uit, dat we leven in een tijd van gezags- schemering? GEMENGD NIEUWS GLADHEID EN MIST EEN REEKS ONGEVALLEN DE NIEUWE NED. GEZANT IN MEXICO Onze nieuw benoemde gezant in Mexico, baron van Nagel, heeft gisteren zijn opwach ting gemaakt bij den Minister van Buiten- landsche Zaken. GEZAGSSCHEMERING Aan onze vertegenwoordigers in de ge meentebesturen mag en moet de eisch Worden gesteld, dat zij den bloei van het openbaar onderwijs naar vermogen trachten tc bevorderen. Wanneer het openbaar onderwijs wordt teruggedrongen door het bijzonder zooals geschiedt zij dit vrucht van een eerlijken wedijver en niet het gevolg van min oirbare practijken. Wij behooren dan ook niet tot hen, die met leedvermaak gadeslaan, hoe de open bare school telkens weer door eigen voor standers wordt geschaad, die de ouders, natuurlijk ongewild, ertoe brengen hun kin deren over te plaatsen naar de Christelijke school. Dat het gedrag en het optreden van som mige onderwijzers noodzakelijk voert tot den ondergang van de openbare school, leert een treffende episode, die zich aan een school in de hofstad afspeelde. Onder de stukken aan den Raad kwam voor een voorstel, om een onderwijzer over te plaatsen naar een andere school, op zichzelf een zeer alledaagsch geval. Dat dit voorstel echter minder alledaagsch is, dan het lijkt, blijkt uit de tcekenende commentaren, die de roode ondenvijspers op de kwestie geeft, waar met name de bekende Schoolbode liefst een heel nummer aan deze zaak wijdt De hoofdzaak vormt, dat aan de school, waarop de overplaatsing betrekking heeft, een hoofd is, die het groote gebrek heeft, dat hij inderdaad hoofd is. Als deze man uit zijn ambtelijke huid trad en de leiding aan het personeel over liet, ware er van een conflict geen sprake en zou hij wellicht ondanks zijn prikkelenden ambtsnaam worden geduld, maaren ziehier 's mans misdaad: hij treedt op als hoofd! Mag men de Schoolbode gelooven, dan was dit feit reeds eerder niet naar den zin COMMISSIE WETTELIJKE REGELING BINNENVAART Bij besluit van den Minister van Justitie is benoemd tot voorzitter van de bij minis terieel besluit ingestelde Commissie in zake de wettelijke regeling van het binnenvaart- recht mi'. C. W. Star Busmann, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, thans reeds lid der commissie en zijn benoemd tot leden mr. G. van Slooten Azn., raadsheer in liet gerechtshof te 's-Gravenhage en mr. R P. CJeve.ringn, hoogleeraar aan de Rijksuni versmit te Leiden. DE NOOD VAN DEN LANDBOUW ADRES MET 8500 HANDTEEKENINGEN. Aan den Minister van Binnenlandschc Zaken, den Ministerraad en de Tweede Kamer is, ngmens meer dan 8500 oud-leer lingen van landbouwscholen en -cursusspn een geteekend adres verzonden, waarin er op wordt gewezen, dat de rampspoedige da ling van de prijken der landbouwproductpn den nood onder de landbouwers voortdu rend doet stijgen; dat, gelet op de hoogte van de vaste lasten, die op het landbouw bedrijf drukken, hier beperking van de productie veel minder mogelijk is dan in de nijverheid; dat de s'eeds voortgaande bemoeilijking van den uitvoer onzer land bouwproducten krachtige tegenmaatregelen eischt; dat verruiming van den afzet dier producten op 'de binnenlandsche markteen dringende noodzakelijkheid zal blijken; dat maatregelen ter verhooging van de prijzen deze producten op de binnenlandsche markt onontbeerlijk zijn; dat daarnaast verlichting van de lasten, die op het land bouwbedrijf drukken, niet zal kunnen wdr- den gemist; dat de landbouwende stand, die in de oorlogsjaren ons vo!k heeft ge voed, thans op ons volk een dringend be roep doet om hulp in nood. Den minister wordt verzocht alle maat regelen ie willen bevorderen, die dringend noodig zijn om te voorkomen, dat de land bouwende stand in Nederland ten onder Men meldt ons uit Amsterdam: De gladheid van den weg en de daarbij hecirschende mist hebben op den Haarlem mer Straatweg, ter hoogte van het Kruit huis, verschillende ongevallen tot gevolg gehad. Omstreeks één uur 's nachts slipte op deze hoogte een uit IJmuiden afkomstige motorfiets, welke, van Amsterdam komen- :1e, in de richting Halfweg reed. De mo'or- "ijder en een dame, die op de duo zat, bie zen ongedeerd. De geheel e zaak zou weinig te beteekenen hebben gehad, indien niet de dame, die wachtte totdat haar begeleider zijn mo'or weer in orde zou hebben gebracht, voor een naderende auto van den weg op de tramrails was gesprongen, hetgeen ter plaatse ge makkelijk kan, daar de trambaan hier met is afgerasterd. Juist op dit oogenblik na derde met vrij snelle vaart een tram. De bestuurder remde nog uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de vrouw een he- igen slag van den tramwagen kreeg, die haar terzijde van de baan wierp. Zwaar gewond is het slachtoffer in erns igen toe stand per auto naar het Tesselschadezie- kenhuis vervoerd. Terwijl een en ander geschied was, was de bes uurder van een uit Amsterdam ko mende aulo op deze plaats blijven stil- s aan. Kort daarop kwam een andere auto uit de richting Haarlem aanrijden, waar van de chauffeur de voor hem zijnde auto niet zag, met hel gevolg dat beide, wagens op elkaar botsten. De bestuurders bleven hierbij ongedeerd, de auto's werden be schadigd. Eenige uren later, te ongeveer zes uur, toen de mist zeer sterk was, is een koop man uit Monnikendam, die in de richting Amsterdam—Haarlem reed. op dezelfde plaats met zijn auto over den kop gesla gen. Een naast don koopman zit enue jon geman liep daarbij niet ernstige hoofdwon den op, die ter plaatse konden worden ver bonden. Evenals bij lie' vorige ongeval hao de bes!uurder van een andere auto op de ze plaats gestop:, om te zien wat er aan de hand was. De bestuurder van een denle auto. uit de richting Ams'erdam komende, merkte den op den weg stoanden wagen niet op en liep er boven op. Alsof dit nog niet voldoende was, geschiedde kort daar op weer een zelfde ongeval, toen een uit de richting Amsterdam komende Duitschc auto op' zijn beurt togen den vorigen wagen bot ste. De bestuurder van de Dui sche auto reed door en is onbekend gebleven. Te YVeesperkarspel is op den Rijksstraat weg een ernstig ongeluk gebeurd. Een auto. uit de richting Amsterdam, bestuurd door den heer H. W. B., kwam in botsing mer een motorfiets uit de richting Utrecht, met het gevolg, dat de mo'orfic srijder P. G. G. zijn linkerbeen brak. Na door den genees heer uit Abcoude verhonden te zijn. werd hij overgebracht naar hot Luthersch Diacc- nessenhuis aan den Koninginneweg te Am sterdam. De oorzaak moet gezocht worden i den mist. Te Ursum heeft een aanrijding plaats ge vonden tusschen twee auto's. Van uit de richting Hoorn kwam de heer Van Stapel Hoogkarpsel. ver'egenwoord'iger van wijnfirma te Hoorn; hij wilde bij een wagen omrijden, doch zag door den mis' niet een hem tegemoert lijdende aulobus an den dienst Alkmaar—Hoorn. Een aan rijding was niet w eer te vermijden. De heer 1. werd ernstig gewond naar hel ziekenhuis ,De Villa" te Hoorn vervoerd. De auto is zwaar beschadigd. SPOORWEGAANSLAGEN BIJ AMSTERDAM DWINGELO AAN DEN GROND Het gemeentebestuur van Dwingelo (Dr.) heeft den onderwijzers aldaar het salaris over December 1931 nog niet kunnen uitbe talen, daar dc gemeentekas zulks niet toe- iaat. AANBESTEDING Vanwege het departement van defensie werd heden aanbesteed het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de af sluiting van de Zuiderzee (derde gedeelte: het leveren van ijzeren werk, als kozijnen, deuren, hekken, enz.). Laagste inschrijver was de N.V. Machine fabriek Firma Thole te Enschedé voor 74.000.—. FEEST OP 'T DORP Gisteren herdacht. Jhr. U. E. Lewe van Nijcnstein, Burgemeester van 's Heer Arends- kerke, zijn W-jarig ambtsjubileum. Dat de burgerij dit feit „niet onopgemerkt voorbij liet gaan", muur er een feestelijke dag van mnrhle leat onze foio wel 'zien. BEIDE MISLUKT Zooals gemeld, is de Parijsche trein welke om zes m'nuten voor tien aan het Centraal Station te Amsterdam pleegt aan te komen voorbij Sloterdijk ter hoogte van den gas houder der Westergasfabriek op een zooge naamde eenmanslorrie geloopen, welke op de rails geplaatst moet zijn. Wij vernemen hieromtrent nfcder dat de politie na een ingesteld onderzoek ernstig rekening houdt met de mogelijkheid, dat hier misdrijf in het spel is. Het was reeds verdacht dat negen minuten vóór de Pa rijsche trein een andere trein is gepasseerd, zonder dat hiermede iets is geschied. Bij het ondczock is bovendien gebleken dat de mo gelijkheid bestaat dat met een uit de tegen overgestelde richting komende trein gepoogd is iets dergelijks uit te halen. Er zijn n.l. aanwijzingen, waaruit afgeleid zou kunnen worden dat er iets op de rails gelegd moet zijn. Zoo werd in het rulle zand een voor gevonden, ter lengte van 1.60 nieter, hetgeen er op zou wijzen dat een of ander voorwerp versleept was. Aan den walkant werd een nieuwe voor gevonden, terwijl o het daar loopende slootje, dat met ijs bedekt was, zand werd aangetroffen. Nadat het ijs ter plaatse verwijderd was, werd een zooge naamd hectometerpaaltje (een lange ijzeren spoorstaaf) te voorschijn gebracht, dat vlak de nabijheid uit den grond moet zijn ge haald. In het paaltje werden verschillende indrukken gevonden, die er op zouden kun nen wijzen, dat het met de wielen van de locomotief in aanraking is geweest. Mede dank zij andere gegevens d-ie de po litie bij het onderzoek ontdekt heeft, heeft het vermoeden dat reeds dadelijk was staan, n.l. dat men hier te doen had met kwaadwilligheid, aan waarschijnlijkheid gewonnen. Wat het ongeval van den Parijschen trein betreft, de verklaring van den wachter, dat de lorrie misschien te dicht langs de rails heeft gelegen, is niet zeer waarschijnlijk, omidat voorgaande treinen, waaronder ook stoomtreinen waren, absoluut geen hinder hebben ondervonden. Vooral in het licht van de aanwijzigingen, die gevonden zijn en welke betrekking heb ben op een tweede poging om een ongeval te veroorzaken, moet deze veronderstelling 'worden afgewezen. De „Msb." deelt nog het volgende mede: Het vermoeden reeds onmiddellijk dat men het hectometerpaaltje over de rails had ge legd teneinde een ongeval te veroorzaken met den trein die uit Amsterdam naar Haar lem reed. Het vreemde van het geval is echter, dat zich tot nog toe geen enkele machinist of treinbestuurder heeft aangemeld, die toen hij ter plaatse passeerde, een schok gevoeld heeft. Men heeft ook onmiddellijk de wielen van verschillende treinen die daar gereden hebben, doen onderzoeken. Men heeft echter niet het minste spoor gevonden van een in ieder geval hevige botsing met het paaltje. Zooals men weet, zijn van den electrischen trein, die omstreeks tien uur den Parijschen trein passeerde, verschillende ruiten gebro ken, doordat er kiezelsteenen tegen aan vlo gen. Aanvankelijk dacht men. dat de stee- nen waren weggeslingerd door de stukken van de lorrie die door de locomotief van Parijsche trein werden meegesleept. Het echter niet uitgesloten, dat de stecnen tegen de ruiten zijn geworpen toen het hectometer paaltje door de1 treinwielen van de spoor baan werd geworpen. Men weet echter niet hoe de juiste toedracht geweest is ieder geval houdt de politie rekening met dp mogelijkheid dat hier inderdaad misdrijf in het spel is. Van den heer Haak. chef van het Centraal Station, vernamen wij nog, dat ook vanwege de Spoorwegen een onderzoek naar deze zaak is ingesteld. Dit onderzoek wordt van uit Haarlem geleid. DE VERDUISTERING BIJ DE NED. LANDB0UWBANK OFFICIEREN EN ONDER OFFICIEREN GEARRESTEERD Naar wij vernemen zijn in verband mei onregelmatigheden bij de militaire admini stratie te Breda een officier en twee onder officieren gearresteerd. In verband met de zelfde feiten is ook in Den Haag een offi cier in arxest gesteld. Er is n.l. aan het licht gekomen, dat in het garnizoen tio Breda, bij het dienstvak der administratie een uitgebreid systeem bestond van het geven en aannemen van steekpenningen. Vermoed wordt dat no meerdere arrestaties zullen volgen. De militaire- en de rijkspolitie stellen eei nauwkeurig onderzoek in, dat zich over verscheidene jaren uitstrekt. Ook eenige Bredasche levjeranciers zijn bij deze onregel matigheden betrokken. Het onderzoek is nog niet beëindigd. NEDERL. ROODE KRUIS EEN AFSCHEID Woensdag heeft luit.-generaal J. L. ten Bosch hoofdcommissaris van het Xeder- landsche Roode Kruis, die door het bereiken van den 65-jarigen leeftijd zijn functie heeft moeten neerleggen, afscheid genomen van het dagelijksch bestuur, van den secre taris-generaal van het Departement van Defensie tovens lid van het hoofdbestuur, de militaire commissarissen, woonach tig te 'a-.Cravenhoge en van de ambtenaren VIJFTIGDUIZEND GULDEN TERECHT Den dag vóór Kerstmis werd door den kas beambte '1 li. J. M. Kok, in betrekking bij de Ned. I.andbouwbank, order gegeven om zes tigduizend gulden gereed te maken voor een kantoor in Eindhoven. Toen het pakket gereed was, werd door Kok bevel gegeven het pak vast te houden tot nader order. Daar het druk was, door de feestdagen, heeft Kok de gelegenheid waargenomen zich met dit geld uit de voeten te maken. Hij nam ook een aantal boeken van de Land bouw bank mede. In den avond van den Eersten Kerstdag werd de commissaris van politie le Amsterdam in kennis gesteld mei deze verduistering. Van dat oogenblik af. heeft de politie met alle macht gewerkt om Kok in handen te krijgen. Het bleek, weldra, dat hij niet alléén op reis was gegaan, maar dal in zijn gezel schap was de 23-jarige kellner J. J. M. de Haas. Aanvankelijk dacht de politie dat zij de wijk hadden genomen naar België, maar op 28 December kwam bericht binnen, dat bei den logeerden in hotel „Eden" te Müncltcn De inspecteur van politie, M. O. F. van dei Heul, is toen onmiddellijk naar deze stad vertrokken. Hei bleek toen, dat de heeren München reeds weer hadden verlaten en op weg waren in de richting Straatsburg. De politie is toen het spoor kwijt geraakt. De commissaris van politie te Amsterdam, de heer Harrcbomée, had tot zijn beschik king gekregen twee rechercheurs van mobiele brigade, de heeren De Boer en V, Dijk. Deze rechercheurs hebben voortreffelijk werk geleverd. Zij zijn den kring van den en kennissen van de beide vluchtelin gen nagegaan. Een van de vrienden var. Kok, ook werkzaam bij de Ned. Landbouw bank, werd gearresteerd, verdacht meer vai; de zaak af te weten. Intuschen waren ook de weggenomen boeken van de administratie bij een anderen vriend opgespoord en was ook het meisje van Kok aangehouden. Bij al deze mensclien werd geld gevonden tot een gezamenlijk bedrag van zevendui zend gulden. Door de arrestatie van de vrienden Kok, die inmiddels ter beschikking van de justitie waren gesteld, kwam veel los. Ook de duizend gulden, welke uitgeloofu waren door de directie van de Bank, hebben goed werk gedaan. Uit de ontvangen mededeelingen bleek, dat Kok en De Ilaas naar Frankrijk zijn gegaan en vandaar naar Zwitserland. Uit dit lano zijn zij doorgereisd naar Genua, waar zij Zaterdag j.l. in een hotel hun intrek hadden genomen. Dienzelfden dag is inspecteur Van der Heul naar Italië vertrokken. Hij heeft daar de volle medewerking gehad van de. Italiaansche politie. Het spoor leidde naar Nervi en San Remo om daarna weer terug te keeren naar Genua. Het was den heeren ecliter toch nog gelukt te ontsnappen en hel spoor leidde toen in de richting van Mar seille. Ook naar Marseille is het spoor gevolgd en daar zijn zij met medewerking van de Fransche politie aangehouden. In hun bezit werd ruim 43.000.gevonden, zoodat van de 60.000.— meer dan 50.000.— is terecht gekomen. Het meisje van Kok, dat, zooals gezegd, was aangehouden, is intusschen ook ter bc schikking van de justitie gesteld. Uit het verdere onderzoek is tenslotte nog bleken, dat Kok bij de Ned. Landbouwhank nog andere verduisteringen heeft gepleegd en wel tot een bedrag van meer dan tien duizend gulden. De aanhouding van Kok en De 1-Iaas kan dus als een groot succes voor de politie wor den beschouwd. Voornaamste Nieuws. (bit 1). De spoorwegaanslagcn bij Amsterdam. Ongevallen tengevolge van de gladheid en (blz. 2.) Engeland heeft de conferentie te Lausanne officieel afgezegd. Mac Donald slaat Laval's uitnoodiging naar Parijs af. Laval nu naar Londen? Nieuwe revolutionaire onlusten in Spanje. De regeering neemt zich voor ze energiek te onderdrukken. Tegenstellingen in het Engelsche kabinet >ver het algemeen douanetarief. Tsjang Kai Sjek teruggekeerd te Nanking; Onderwijs in 1931. IV. (blz. 0) Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting 1932. (blz. 10.) Weekoverzicht* Uitstel van DE KO! nNIALE TENTOON STELLING TE PARIJS ningtn, van de internation Parijs 1931. Alle i Bekroond werden: BEKRONINGEN ons de volgende lijst 28: is se 29: N.V. Sloi ter dam: N.V. Stoo: Lloyd, Rotterda Stort sse 35: lulkerundei Machinefabrieken (Jebr. Stork ICIasse 49 t-n 50. N.V. ie Houthandel Mijen. An Deer's Emballage! Kol. Petroleum nm Mij., 's-c; iluseum, Door Fijnhouthandel". Majoie. Tilburg' 'iriek. Zeist. K 1 a ter dam; Ned. Hui Mij. Kotterdum- ■Chi na-Japan lijn, Paketvaart Mij.. Amsterdam, i. ind. Spoorweg MIJ. Den A. B O en D: Firma Stork Klasse 34 A: Kon. Ducht I. Duchtvaart Uit Oost-lndie DE INDISCHE KATHOLIEKE PARTIJ. BATAVIA, 21 Jan. (Aneta). De Afdee ling Batavia van de I.K.P. hield een ver gadcring, waarvoor groote belangstelling bestond. Door de vergadering wed een motie aangenomen waarin afkeuring werd uitge sproken over de houding van het dage lijksch bestuur van het hoofdbestuur iler I.K.P. en waarin eerbied, hulde en dank werd betuigd aan Mgr. van Velsen voor zijn pogingen tot herstel van den vrede in Je I.K.P. Een motie-Morshuis om de oplossing van het conflict commissoraal te maken werd niet in behandeling genomen. De voorzitter maakte bekend dat Mer. van Velsen geen herverkiezing aanvaardt van het afgetreden dagelijksch bek tuur van liet hoofdbestuur van dc I.K.P. De heer Piet Kerst ens wend gekozen als cand'idaat voor de verkiezing tot lom-zifter an dc I.K.P. ir. Van Vinnen voor die van ice-president, ir, I.evedag voor eersten, Burer voor tweeden secretaris en de lieer Bruekman voor penningmeeste. Mij., naboot-Mij',' Mij.. Den Hui Diplome d' Honneur marangr-Joana Stoom- SemnrangCheribon ir: Koninklijke Nederl. de rtub»" ïtlon der lefstatlon Gouden Medaille Keulen. I. R. Klasse 85N.V. Holt ndia Fa brie- Zilveren Medaille en beambten van liet hoofdbestuur s-Gravenhage. Prins Hendrik heeft als voorzitter v; n het hoofdbestuur, aan generaal ten Bosch dank gebracht, voor hetgeen hij gedurende jaar m het belang van het Ned. Roode Kruis in zijn functie heeft verricht. Namen- de Nederlandsche Regeering overhandigde de Prins hem de Regeerings Roode-Ivruisi ie- Nadat generaal ton Bosch zijn dank ha I uitgesproken voorde hartelijke woorden tc hem gericht, heeft luitenant-generaal b d H. Bakker legercommissaris van het Roode i, generaal ten Bosch dank gebracht namens dc militaire commissarissen voor de aangename samenwerking. De Prijis heeft als een persoonlijk bewijs van belangstelling gencj'eal ten Bosch zijn pertret met handteekening geschonken. MAANDSTATISTIEK IN- UIT EN DOORVOER BESPOEDIGDE PUBLICATIE. De Kamer van Koophandel te Tilburg iccft een adres gezonden nan den Minister art Binnenlandsche Zaken, waarin zij da rn verzoekt maatregelen ie nemen om de 'iii'licatje der maandstatimiek van den in-, t en doorvoer zooveel mogelijk te hesnnë. gen. opdat het publiek niet later, dnrh i neger dan thans het geval is. in het bè- n uc bcti .ffer i

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1