ZIJN BELOFTE GETROUW VRIJDAG 22 JANUARI 1932 DERDE BLAD PAG, 9 BINNENLAND. INDISCHE BEGROOTING 1932 VOORLOOPIG VERSLAG TWEEDE KAMER. Verschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over de Indische begrootmg voor 1932. Verscheidene leden hadden geconstateerd dat de nieuwe landvoogd met een geheel anderen geest bezield is dan zijn voorganger. Hetgeen tot nu toe onder zijn bewind is geschied geeft aanleiding tot de veronder stelling, dat de bewindsman iemand is van het oude régime, die volkomen vreemd staat tegenover de nieuwe denkbeelden die in het Oosten ingang hebben gevonden. Vele andere leden hadden den nieuwen landvoogd met vertrouwen begroet. Algemeen was men vaji oordeel ,dat in Indië een aanzienlijke economische ontwrich ting heerseht. Verscheidene leden waren er lang niet zeker van dat de toekomst Indië niet voor schier onoverkomelijke moeilijkhe den zal plaatsen. In de eerste plaats zal noo- dig zijn de Inlandsche volkshuishouding zoo veel mogelijk economisch te steunen. In de tweede plaats kwam het dezen leden voor dat een krachtig aangevatte kolonisatie veel tot verlichting van *len nood zou kunnen bijdragen. Men zou gaarne vernemen of de Minister de totstandkoming van een regeling met be trekking tot de rubberproductie mogelijk De vraag werd gesteld of de Regeering afgescheiden van de korting op de ambte naarssalarissen voornemens is tot een systematische verlichting van den salarislast over te gaan. Als een geschikt object voor bezuiniging beschouwden verscheidène leden in de eer ste plaats de militaire uitgaven, welke in Indië ongeveer 27 pet. van het gewone budget beloopen. Als tweede mogelijkheid van besparing noemden zij een verminde ring van de uitgaven voor de poltie. De uit gaven voor verlofstraktementen, reiskosten, enz. achtten zij voor aanzienlijke verminde ring vatbaar. Voorts werd verhooging van verschillende belastingen bepleit, alsmede nieuwe belastin gen, zooals een waterbelasting, een motor- voertuigenbelasting. een uitvoerrecht op aard olie en tabak. Andere leden merkten op, dat er tegen moet worden gewaakt dat de reeds zoo zwaar belaste bedrijven nog door nieuwe lasten worden getroffen. Algemeen was men van oordeel, dat de huidige financieele situatie niet als grond slag behoort te worden genomen voor de algemeene salarisherziening. Verscheidene leden spraken het vertrou wen uit, dat de Regeering niet dan in het uiterste geval zal overgaan tot korting op de eenmaal toegekende pensioenen. Wat de politieke toestand betreft, verkeerden verscheidene leden onder den indruk, dat de betrekkelijke rust, welke thans in Indië heerseht, geen aanwijzing is voor het bestaan van een stemming van te vredenheid, maar veroorzaakt wordt door versnippering onder de Inlandsche vereeni- gingen. AD juichten vele leden de instelling van een wékelijkschen luchtdienst naar Indië toe, toch was bij verscheidene hunner de vraag gerezen of het onderhouden van zulk een dienst in deze tijdsomstandigheden wel verantwoord is. De vraag wat de Kamer thans te doen staat ten opzichte van het aandeel van Ned.- Indië in den bouw van een derden kruiser, gaf aanleiding tot zeer uiteenloopende be schouwingen. Een aantal leden meende dat, nu in Indië zoo ernstige bezwaren bleken te bestaan te gen het brengen van een aandeel ten laste der Indische middelen, het afkeurenswaard zou zijn Indië tot betaling daarvan te dwin gen. TREIN EN AUTOBUS In „Spoor- en Tramwegen" schrijft Ir. J. Van Roggen over het vraagstuk van de concurrentie, welke de spoorwegen wordt aangedaan door het auto-vervoer. Reeds dadelijk, zoo constateert hij, valt de groote onrechtvaardigheid op, dat de spoor wegen, in het belang van reizigers en vracht, wettelijk geheel gebonden zijn aan vele voorschriften, o.a. arbeidsvoorwaarden van het personeel, controle op het materieel enz., terwijl de vele auto-exploitanten, nu wel niet geheel, doch wel grootendeels ont heven zijn van dergelijke drukkende bepa lingen, vooral wat de arbeidsvoorwaarden van het personeel betreft. Telkens weer bij auto-ongelukken blijkt, dat de chauffeurs te vermoeid waren en dat daarin ook de directe oorzaak van die ongelukken gezocht moet worden. Strenge wettelijke voorschriften, zoowel voor de arbeidsvoorwaarden als voor de controle op het materieel zijn noodzakelijke eischen voor het tegenwoordige autoverkeer. Een gevolg daarvan zal echter zijn, dat vele autobus-exploitanten en vracht-auto-onder- nemers hun prijzen zullen verhoogen en ver volgens, indien zij hun winst niet meer kun- ZAMORA'S TRIOMFTOCHT De feestelijke intocht Indien echter door het verdwijnen van autobusondernemingen de geheele reistijd weer wordt verlengd, dan is daarmee het publiek, en dus ook het algemeen belang niet gediend. Schrijver gaat vervolgens na, op welke manier de exploitatievorm der spoorwegen zou kunnen worden gewijzigd, om zich in meerdere mate bij de moderne behoeften aan te passen. Hij vestigt daarbij de aan dacht op de Micheline een soort autobus van Fransche vinding, welke over spoorrails loopt, en een snelheid moet kunnen ontwikkelen van 140 K.M. per uur. Door deze hooge snelheid kan men dit soort vervoermiddel met korte tusschen- poozen doen loopen, terwijl hun aantal be trekkelijk gering behoeft te zijn. Ik stel mij voor, aldus Ir. Van Roggen, dat in de toekomst op meerdere locaal spoor- EEN OPENBARING HOE MEN DE KIEZERS VOORLICHT De heer R. A. den O. schrijft ons: Gelijk bekend heeft de Staatkundig Gere formeerde Partij ons reeds jarenlang hin derlijk gevolgd ook met het probleem der sociale verzekeringswetten. Hoe zijzelf daar tegenover stond was evenwel ietwat ondui delijk geworden, toen een en andermaal bleek, dat notabele leden dezer partij niet van alle verzekering vrij waren; toen enkele jaren geleden deswegen op een jaarvergade ring de eisch gesteld werd, dat verzekerd te zijn onvereenigbaar behoorde te worden verklaard met het lidmaatschap der partij en de leider, Ds. Kersten, die moeilijkheid afwimpelde met te zeggen: De partij is tegen verzekering doch of de leden al dan niet verzekerd mogen zijn, moet aan hun cons ciëntie worden overgelaten. Naar aanleiding van de geruchtmakende Rotterdamsche raadsdebatten geeft nu de heer Van Dis in De Banier van 19 Januari tramwegen gebruik gemaakt zal worden 11932 een belangrijke verklaring op dit punt. dergelijke lichte, met groote snelheid Hij schrijft: loopende en van sterke remmen voorziene dat de verzekering zonde is wegens voertuigjes, die met kortere of langere tus- 1 gemis aan geloofsvertrouwen en niet zonde schenpoozen op geregelde tijden loopen. wegens overtreding der Tien Geboden. Ten Op de hoofdspoorwegen zijn m.i. de opzichte van het eerste kan dus alleen lee- .Micheline" of dergelijk soort vehikels voor- rend opgetreden worden en niet censuree- loopig niet geschikt om in een geregelde rend, gelijk in het tweede geval. De S. G. dienstregeling te worden opgenomen, tenzij binden de overheid dan ook aan de wet der b.v. vóór een naar het buitenland vertrek- Tien Geboden en de verzekering als zooda- kende of achter een van het buitenland n'g was voor hen geen oorzaak van zelf- terugkeerende D-trèin in aansluiting daarop. standig optreden als partij, wel de verzeke- Ze zijn zeer geschikt om onverwacht in j ringsdwang. 3t verkeer geworpen te worden voor aller- - He opmerking v3ji den heer Brandsma, lei doeleinden, b.v. bij het missen van aan-die na den heer Van Dis weer het woord sluitingen voor het vervoer van gezelschap- voerde, sneed geen hout. Zeker, zonde is pen, voor'inspectiereizen. i zonde, maar de heer Brandsma zal toch wel Naar mijn meening zal door het invoeren J willen gelooven, dat er verschil in aard der m deze voertuigjes op vele locaalspoorwe- zonde is? Als het echter gaat om de S. G. gen op de exploitatiekosten bezuinigd kun- te bestrijden, kijkt men blijkbaar zoo nen worden; de gemiddelde reistijd zal korter worden, terwijl door het toepassen van een juiste prijspolitiek vele, thans voor de Nederlandsche Spoorwegen reeds ver loren gegane klanten, zullen wederkeeren. DE BLINDENGIDS IN EEN NIEUW KLEED. n en andermaal hebben we de aandacht gevestigd op het feit, dat men blijkbaar in onze kringen nog te weinig op de hoogte is met het bestaan van den Ned. Chr. B 1 i n- b o n d. Ware dit wel het geval, dan zouden orthodoxe predikanten geen comité's 'ormen om propaganda-avonden te orgajii- seeren voor de z.g. neutrale, doch in wezen moderne, vrijzinnige vereeniging. Deze vereeniging heeft geen recht op onze sympathie, nu er een vereeniging van eigen richting naast staat. Daarom verheugt het, dat die andere ver- eeniging, de Ned. Chr. Blindenbond zoodanig groeit, dat zijn orgaan met ingang 1932 in een nieuw kleed kon worden gestoken en nu frisch en fleurig voor de dag komt. En ook. dat de propaganda zooveel succes oplevert. Als voorbeeld daarvan verhaalt het laatste nummer van een dame, die een propaganda-avond bezocht en een paar weken later 51 nieuwe abonné's aanbracht. Dat geeft dubbele steun: eerstens doch t is onbeduidend financieele verster king; maar in de tweede en veel voornamer plaats: één en vijftig nieuwe propagandisten voor deze goede zaak; want wie het orgaan leest, leert het werk kennen en waardeeren i doet er wat voor. Elke nieuwe abonné een nieuwe vriend der blinden. Ddérom vestigden we op het nu zooveel Looiere oorgaan eens bijzonder de aandacht. Men neme er zelf eens nota van. Het adres de Blindengids is Damstraat 16b, Rotterdam. Nu is 't toch duidelijk, vindt ge niet, lezer? Als 't er nu eens niet om gaat, de A.R. P. to „posten", maar zichzelf uit de klem te redden, dan kijkt men bij de S. G. P. „blijk baar zoo nauw niet". Dan weet men er allerlei schijnvrome smoesjes te verzinnen. Dat de verzekering niet een der redenen zou zijn, waarom de heer Kei-sten zijn partij gesticht heeft, is ook slechts een nieuw gevon den praatje van den heer Van Dis. Bij het debat der algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting op 10 November 1922 de eerste maal, dat de heer Kersten tegen de A. R. P. in het parlement in het geweer kwam zeide hij o.m.: „En om van jongeren datum te spreken de sociale wetgeving (Ik spa tieer, R. A. de O.), weleer door haar (A.R. P.) voormannen bestreden. Nu versta men mij wel. De houding, die ik wensch aan te nemen, zal niet een vijandige zijn tegenover de j J partij, die in principe ons het naast bestaat. n. Maar wel heb ik den drang gevoeld der zoovelen tot een zelfstandig optreden naast haar. Iets wat niet al te vreemd klinken zal, als men bedenkt welken strijd in den boezem dier partij gestreden is." SOCIAAL LEVEN NED. PROT. CHR. SCHIPPERSBOND DE BESTUURSVERKIEZING WAT ER VOOR DE SCHIPPERIJ GEBEUREN MOET De Nederlandsche Protestanfech Christe lijke Schippersbon-1, <diie in Amsterdam zijn algemeene vergadering hield (men zie ons nummer van gisti re ging na de Ope ningsrede van den voorzatter, den heer Duymaer van Twist, over lot de Be stuursverkiezing. De aftredende leden van de Commissie van Adlvies, de heeren I. Attema en Ds. J. L. Schouten, wer den bij acclamatie hei-lcozen, evenals de voorzitter, secretaris en penningmeester, resp. de heeren L. F. Duymaer van T wistl, H. Booy Thzn. en W. A d e R i dder. Als nieuwe leden werden verder in het bestuur gekozen de heeren J. D r ij f- hout, Amsterdam, G. Joustra, Ooster end, J. de Vries, Amsterdam. Diverse voorstellen kwamen vervolgens in beliandeiling. Allereerst zal bij de Regee- ring ■worden aangedrongen op afschaffing van kannaK sluis-, brug-, havengelden, enA, eventueel door invoering van één uni forme belasting, in den geest der wegen be las'ing. Verder zal worden gestreefd naar invoering van uniforme charters en het iie- schikbaar stellen van remtelooze voorschot- De organisatie zral met alle geoorloofde middelen werken om te voorkomen dat bij behandeling va/n het we'sontwerp-Terpstra de stichting van scholen voor schippers kinderen opgedragen worde aan de gemeen ten en het verleenen van subsidie voor huisvesting der schoolgaande schippers kinderen aan de Prov. Besturen. Gevraagd werd verhooging van het sub sidie om het schipperskind voor het om vangen van lager onderwijs aan den wal te Aangedrongen werd exp spoedige uitdie ping de.r Zuiderzeehavens of niet tot. peil- verlaging in het afgesloten gedeelte der Zui'derzée over te gaan. Voorts werden er besluiten genomen met betrekking tot het uitzenden van S. O. S.- berichten; de havens en sluizen te Koru- werderzand; een vluchthaven tegenover Millingen; sluiting van bruggen en sluizen op Zondag; vrijstelling van havengeld voor schepen, die gedurende den Zondag aan kaden e. d. meeren; de doorvaart te Zwart sluis; de haven te IJmuiden; enz. Aan B. en W. van Amsterdam zaïl ver zocht wórden het havengeld voor binnen schepen te Amsterdam zoodanig te wijzi gen, dat bij een verblijf van 14 diagen, of bij doorvaart 2 cL per ton befaialid moet worden. Ook werd de Regeering gevraagd wel te willen blijven ijveren voor afschaffing van belastingen, welke Nederlandsche schippers in België moeten behalen en zoolang deze belastingen door de Nederlandsche schippers in België betaald moet wonden, gelijke be lasting ie heffen van Belgische schippers in Nederland. Verder werd besloten dat door het Hoofd bestuur een huishoudelijk reglement zal worden entworpen zoowel voor den Bond als voor de Afdeelingen. Ten slofte werd bij monde van den heer R. T h ij s namens de vergadering aan den voorzitter, den heer Duymaer van Twist, dank gebracht voor alles wat de ze in'het]belang der binnenschippers ver- Na afloop van de Bondsvergadering had er nog een bijeenkomst plaats van de Natio naal Christelijke Onderwijs-Vereeniging, welker dcèl is het bevorderen van Christe lijk ondervijs voor schipperskinderen. HET DREIGEND CONFLICT BI! ZWANENBURG TE OSS De^Rijkslemlddelaar In het 4de district, prof. heeft partijen, betrokkei ind conflict bij de N.V. Zw inlichtingen op WERKLOISHEID EN LOONSVERLAGING IN EE BLOEMBOLLENSTREEK i: Over de loonsverlaging in de k wordt de laatste weken druk aar wij vernemen, wordt door personeel tegen 1 Mat hebben opgezegd. DAMES, toch vooral lezen Hoerah! Geen verdriet metr en geen zorgen voor een huwelijk, al ben ik ook noj zoo oud. Ik ben bij Mevrouw L. C. GIMBER 156 LAAN VAN MEERDEIVOORT 156, DEN HAAG onder behandeling geweest, en heb daar snor en baard laten verwijderen met garaitie van nooit weer terug komen. Ziet vrouwelijke lotgenooten, doet zooals ik, en laat daar Uw overtollig haar verwijderen. U zult Mevr. GIMBER dankbaar zjn. Inrichting tot het verwijderen van Lidteekens, wratten, sproeten, rimpels. Gelaats- en lichaamsmassagi, enz., enz. 156 LAAN VAN MEERDËRVOORT 156, DEN ÏAAG, Telefoon 331841 Catalogus No. 36 gratis en xanco. Eiken avond een half „Dohyfral"-tabIetje. Heerlijk vindt de kleine meld die flikjes. Iede^e° 1onge leven gesterkt tegen de Engelsche ziekte. y2 Tabletje „Dohyfral" per dag ls voldoende om uw kind tegen Engelsche ziekte te beschermen. Dr. J. L. Keyzer, kinderarts te Tilburg, schrijft „Waar wij op de consultatle-bureaux voor „zuigelingen en bij kleine kleuters tal van „gevallen van Engelsche ziekte zien, daar „dringt zich de vraag naar een voorbehoed- „mlddel met kracht op. Gezien de goede „resultaten, welke van de meest bevoegde „Philips ln den vorm van „Dohyfral"-tablet- „ten werden medegedeeld en welke lk zelf „reeds kon waarnemen, ben lk begonnen op „alle consultatle-bureaux die onder mijn lel- „ding staan, van de 4e maand af gedurende „de zon-arme maanden, het gebruik van „Do- „hyfral-tabletten, tegelijk met de andere vlta- „mlnen ln den vorm van sinaasappelsap enz., Philips-Van per buisje van 20 stuks 2.75. N.V. Pharmaceutische Producten My. PHILIPS-VAN HOUTEN Amsterdam 4 ^ellA^pre de Ned. R.K. Mijn- rale van Werkne- het Mijnbedrijf, zullen Zaterdagmorgen i in gezamenlijke hoofdbestuursverga.de 'Uddng der samenwerkende Bonden, ten van de Zaterdagmiddag te houden itie met den Rijksbemiddelaar, prof. oedgekeurd het bestuursvoorstel, 1932 den tijdelljken toeslag op de Gemengd Nieuws» DE CARNAVALSPRET TE SITTARD De burgemeester van Sittard kondigde naar aanleiding van de relletjes in verband met het masikerade-verbod, een verbod tot samen scholen af van meer dan drie personen. Radio Nieuws. ZATERDAG, 23 Hilversum V.A.R.A.: Huismuziek i Dav e n tr y: Orgelconcert (Warschau: Kerstliederen door kinder koor Hilversum V.A.R.A.: Vara-septet O Hu ia en K.R.O.: K.R.O.-Kunstensembl! Londen R.: Populair concert sum V.P.R.O.: Morgenwijding Kinderuurtjes enz K.R.O.: ICinderuurtje H6" i' Hilv i KR.O.: Journalistiek Tevens proclameerde de burgemeester eei waarschuwing, welke inhield dat,_ indien di openbare orde in welken vorm' ook noj eens zou gestoord worden, hy dadelijk beve zou geven tot het onmiddellijk sluiten van alli café's, koffiehuizen, etc. Het is, naar de Msb meldt, echter merkwaardig, dat de onrus stijgt. Bij de relletjes van Dinsdagavond ar re: teerde de politie verschillende demonstrantei terwijl sommigen door sabelhouwen en gumni stok gewond werden. De Sittardsche carnavalsvereenaging „D< Marotte" heeft een vergadering der Sittard sche carnavalisten opgeroepen. BOND VAN CHR. ZANGVEREENIGINGEN De Bond van Chr. Zangvereenigingen ii Nederland heeft een aanmerkelijke uitbreidinj ondergaan door de toetreding van een aanta Chr. Oratorium-vereenigingen, die een C.O.V- groep in den bond vormen, welke 19 koren me; 2289 leden omvat De Bond telt dientengevolgi thans 485 'zangvereenigingen met ruim 22001 leden. Het Koorleiders-examen van den Bond za te 's-Gravenhage worden gehouden op ll Maart a.s. Inzake de jaarvergadering op 28 en 2! Maart te Goes valt te vermelden, dat het Ge meentebestuur van Goes den Bond officiëe zal ontvangen en dat in de Groote Kerk eei orgelconcert en een zanguitvoering zullen gt geven worden. De Bond van Chr. Zangvereenigingen ii Friesland tellende ongeveer 50 koren, is me' de Nederl. Bond in fusie getreden en zal eei gewestelijke groep in den Bond vormen. NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 17. De vader en moeder van Wik en Wak, de heer en mevrouw Lodderoog, waren heel aardige kikkers. En al spoedig waren we zóó druk aan het knikkeren, dat we heele- maal vergaten, dat Bibbersnoet om vijf uur weer in haar dienst o nee, pardon, in haar betrékking moest wezen! 18. 't Was dan ook bij half zes, eer wé bij mevrouw Goudmuis terugwaren. Ze stond al met den mattenklopper bij het tuin poortje. „Wacht rakker, ik zal je lééren!" piepte ze. Bibbersnoet rende doodsbenauwd den tuin in, en mevrouw Goudmuis haai achterna! Wordt Maandag vervolgd FEUILLETON (Naar het Engelsch) HOOFDSTUK XIII Er was een maand verloopen, sinds die tragische gebeurtenis. Verdriet roept in sommige menseden een algeheel e verande ring van hum wezen te voorschijn; 1-1 era ford, zoo ernstig en still, was haast niet te herkennen. Hij was bang, om .medelijdende blikken te ontmoeten, en durfde zich bijna niet bui ten het hek vertoonen, ofschoon hij werk tuiglijk deed, al wat Farenham hem zei. Er was maar één gevoelen, dat hem af en toe uit zijn staat van verdooving kon wekken, namelijk de vrees, dat Rex hem eoins mocht verlaten. Maar die dacht er niet aan. Zijn overeenkomst in Zuid-Afrika had hij verbroken. Zoodra Hernford hem missen kon, zou hij weer hard aan heit werk gaan, al was het alleen maar, om vergetelheid te zoeken. Want nu was zijn eigen leed nog overschaduwd door dat van zijn vriend, maar de gedachten aan Beatrix lieten hem geen 'oogenibliik los. Op een dag was generaal Phillips voor enkele uren overgekomen, zooals hij dit dik wijls deed in die dagen, en hij en Farenham stonden bij het tuinhek te praten. De oud-militair scheen iets op het hart te hebben. Al eenlge malen had hij de keel geschraapt, toen hij eindolljk begon: „Fareniham, aan dde verloving van D'.ck moet een eim.de komen. Denk eens aan het mogelijk lot van Beatrix!" Farenham boog het hoofd en sprak toen zaoht: „Wacht maar. Hernford zal haar uit zidh- zelven wel haar woord teruggeven. Hij zal doen, wat hij zich aan zijm eer verplicht Een weergaloos meelijden maakte zich van hem meester en hij voelde, hoe hij zijn vriend nu nog zou moeten wijzen op deze wreede plichtsbetrachting. „Maar ik betwijfel, of hij den toestand in al zijn gevolgen wel beseftHet is voor mijn kind, moet je denken, Rex. In dien tijd, dat de verloving er door ging, vond ik, dat Mis. Hernford niet zoo verheugd was, als wij dit wel gedacht hadden. Toch wisten wij, dat zij bijzonder op Beatrix gestéld was. Arme vrouw! Wat moet zij zich tooh altijd bezwaard hebben gevoeld door een angstig vooruitzicht. En zij heeft er nooit iemand met een enkel woord van gesproken". „Ik geloof, hoe er een oogenhlik is ge weest, dat zij den moed bijeengeraapt had, om er tegenover mij mee te voorschijn te komen". En toen vertelde hij, wat Mm Hernford tegen hem gezegd had, op den avond, dat hij op de Towers was aangekomen, maar hoe zij toen, juist door het binnentreden van 1 haar man, verhinderd werd verder te gaan. „Ja, als zij toen uitgesproken had, zouden wij waarsohijnlijk op onze hoede zijn ge weest. Maar het kan wel een beschikking van hooge rtiand zijn, waarin wij moeten be rusten", besloot de generaal, dde ook een oprecht gelonvige was. De heeren liepen niu loarns de oprijlaan, toen ze ineens wielgeratel hoorden en George Collin, die in zijn dogcart aankwam, zijn paard inhield, afsteeg en riep: „Niets dat ik meer verlangde, da.n u den eens samen te spreken! Die arme jon gen moeit een verandering hebben. Hij moe-t hier eenigen tijd weg. Ik heb er niet eerder op willen wijzen, daar tooh noodzakelijk eerst die wettelijke formaliteiten achter den rug moesten zijn". „En waar moet hij dan heen?" vroeg Fareniham. „Het komt er niet op aan; hoe verder hoe beter! Naar het einde van de wereld. Waar gaat heen?" „Op het oogenblik heb ik de keus tusschen Mexico en Zuid-Afrika". „Zoudt u hem niet kunnen meenemen?" „Hernford meenemen?Ja, dat zou wel „Hiér moet hij weg. En kunt met hem doen, wat u wilt!" „Voor Dick heb ik alles over", antwoordde Fareniham. De andere heeren keken elkaar aan. Ieder van hen besefte, wat die zeggen wilde. „Nu, zie dan, dat je hem zoo gauw mo gelijk hier weg krijgt". Met deze aanmaning begaf de dokter zich weer snel op weg naar een verren patient. De generaal maakte zioh ook gereed tot vertrekken en dan wel met een zeer ver licht gemoed. D't plan van Farenham, om zijn vriend mee te nemen naar verre ge westen, bracht in het geval van Dick nog de beste oplossing. Toen de vrienden na het diner aan hun kuffie zaten, 6choof Farenham ineens zijn stoel weg. „wat zou je er san denken, om een paar weken in ht Zwarte Werelddeel te gaan schieten, Hernford?" „Je zult mi toch niet alleen laten?" klonk Dioks wedervraag op wanihopigen toon. „Neen, maa- ik kan hier niet mijn heele leven blijven,man!" „Dan moetik maar met je meegaan, weg van de herimeringen, aan deze plaats ver bonden". „Dat geloof ik ook", zei Farenham en overlegde al, hoe hij hier nu aan zou vast- knoopen de voorden, die hij Dick in den mond wilde je ven over het verbreken zijn engagement Er schijnt chter zoo iets te bestaan een gedachtei-overbrengen of -lezen, ook zónder woordin, althans Hernford vroeg opeens: „Heeft do jeneraal nog gesproken van onze verloving?" „Ja, hij heet er van gesproken". „Verwacht lij, clat ik ze verbreek?" „Ja, Dick". „Dat dacht ilc wed. Al wat ik héb lief gehad, sohijntvén mij te worden genomen" Farenham vas opgestaan, en zijn ami om den schouder/an Dick leggend, zei hij: „Je weet too wel, Dicky, dat ik je trouw blijf door alles hoen? Ik zal je nooit in dien steek laten". „0, maar ik kén haar niet opgeven! Ik ben niet zoo stink van karakter als jij, Rex! tk kan het nia!" Er volgde ee) pijnlijke pauze. „Je kunt he wél, Dicky, om harent wille, om Betvix zélve'zal je het doen!" Doodsohe stUe heerechte in het vertrok. Alleen het tikten van de klok werd ver nomen. Langzaam tnd Dick Hernford aam de schrijftafel En geruischloos verliet Farenham de ka mer. Ja, het leven was dan wel een ondoor grondelijk raadsel! Zijn heele wezen kwam er tegen in opstand, dat hij mu juist degene had moeten zijn, die Dick tot dezen plicht moest roepen. HOOFDSTUK XIV Farenham deed zijn overjas aan en begaf zich naar buiten. Hij vva6 te rusteloos, in huis te blijven. Het was een heldere avond en hij liep een eind het park door, tot in eens vroolijke, jonge stemmen weerklonken en hij zioh herinnerde, dat het 5 November was, dus de dag van Guy Fawkes, de dag van het Buskruitverraad. Guy Fawkes, de man van het Buskruit verraad in Engeland, werd geboren Yorkshire in 1570. Hij behoorde tot een Pro- teetantsohe familie, ging reeds vroeg over tot de Katholieke Kerk en diende onder dt Spanjaarden in dp Nederlanden. Als dweep ziek ij veraar voor zijn godsdienst smeedde hij bij zijn terugkeer in Engeland een sa menzwering en nam de taak op zich, om bij de opening van het Parlement (5 Nov. 1605) den Koning, de ministers en de verte genwoordigers door middel van buskruit :n de lucht, laten vliegen. Fawkes werd ech ter met dé lont in de hand betrapt, in hech tenis genomen, op de pijnbank gebracht en gjdood. Ter gedachtenis aan dit feit wordt e- alle plaatsen in Engeland op den oen November, een stroopop. hef beeld van Fawkes, door de straten gedragen en eindelijk verbrand onder het zingen van een toepasselijk lied. Een wolk van rook woed hem in het ge laat. Daar dichtbij hadden ze een vuurtje ontstoken, dat zeker niet ai te beet branden wilde. Een tijdlang bleef hij de jongens gade* ©laan; bij toeval zagen ze hem ook en wen den toen ineens stil, tot ze merkten, dat hij datmaal niet vergezeld was van Dick Hern ford. Nu durfden ze hem wel om lucifers vragen, daar hun voorraad uitgeput was Farenham haalde een vol doosje te voor- schijn. „Ik zal eens zien, wat ik er aan doen kan", zei hij en knielde neer. In een ommezien had hij een stuk of zes jongens aan het werk gezet: de een haaide een armvol droog hout, de ander wat bla- deren en twijgjes en zelve wakkerde hij de snipulende vuurrestjes aan tot een knette» rende vlam. De geur van het brandende eparregroen deed hem weer denken aan zijn jongenstijd en zelve was hij weer jongen met hén. Een paar van de kleinsten, die vuurwerk had" den meegebracht, vertrouwden het hem toe, daar zij begrepen, dat hij dit tot de beste uitvoering zou kunnen brengen. Daar sloeg de dorpsklok tien uur en hier mee kwam voor de jongens een eind aan - pret. Zoo was Fareniham dus weer al: leen. Hij keerde terug en was juist bezig,: m de hall zijn overjas uit te 'doen, toen Hernford hem op zij trad. Hij had twee brieven in de hapd en vroeg: „Zou jli willen" zorgen, dat ze verzonden worden, Bex? Als ik ze onder mijn bevva- houd, konden ze wel eens nooit weg- Wordt vervolgd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10