w AALS biedt U verreweg de grootste keuze en verscheidenheid NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD WAALS voop Kappetten WAALS voop Gordijnen WAALS voop Linoleums WAALS voop Meubelen STADSNIEUWS GEMEENTERAAD AANVULLINGSAGENDA fti de a.s. Maandag te houden raadszlt- tfng zal alsnog behandeld worden een voor stel om aan de N.V. Alg. Goniectielh&ndö] von C. en A. Brenniin>kmeyer toestemming te verleenen om den achtergevel aai Dwarekorenbrugeteeg van het winkelge bouw Botermarkt Nis, 5, G en 7 hooger op te trekken dan de bij de verordening op net Bouwen en Sloopen toegestane hoogte. GEMEENTEZAKEN RUILING VOORWERPEN UIT DE LAKENHAL. De Commissie voor het Stedelijk Museum „de Lakenhal" stelt voor een tweetal ruilin gen van in het museum aanwezigen voor werpen aan te gaan. In de eerste plaats zou zij aan den heer Verster te 's-Gravenhage in eigendom willen afstaan een tinnen flapkan, uit het begin van de 17e eeuw, terwijl de heer Verster daarvoor in de plaats zou geven een Delftsch blauw trouwbord uit 1773 betreffende een huwelijk in de Pieterskerk. In het museum lijn meerdere exemplaren van een flapkan aanwezig; een Leidseh trouwbord bezit het museum daarentegen niet. In de tweede plaats zou de Commissie een schilderij in olieverf een stilleven van W. H. \ian der Nat willen ruilen tegen een teekening in rood- en een in zwart krijt van «lenzelfden schilder. Deze beide teekeningen behooren tot het beste en meest representa tieve werk van den overleden schilder. Aangezien tegen deze ruiling bij B. en W. geenerlei bezwaar bestaat, geven zij den Raad, in overweging aan die Commissie machtiging te verleenen tot de bedoelde ruilingen over te gaan. NAAMGEVING. B. en W. geven den Raad in overweging «Ie nieuwe brug over den Rijn naast de spoorbrug in den lijn LeidenWoerden den naam te geven van Rijnzichtbrug. VAKOPLEIDING VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEN. Op pag. 28 van de Memorie van Antwoord op bet algemeen verslag van het verhan delde in de Secties van den Gemeenteraad bij het onderzoek van de ontwerp-begrooting Voor het dienstjaar 1932, deelden B. en W. den Raad mede, dat plannen in overweging Waren om in dezen tijd van crisis-werkloos heid jeugdige werkloozen in de gelegenheid te stellen zich in het vak, dat zij gekozen hebben, verder te bekwamen, waardoor voor komen wordt, dat door hen op straat troost wordt gezocht met al de gevolgen daaraan Verbonden. B. en W. voegden daaraan toe, diat deze plannen tot uitvoering zouden kunnen wor den gebracht, door het instellen van cursus sen aan het Leidsche Volkshuis, waartoe het bestuur dier inrichting zioh reeds bereid had verklaard. Een voorstel om de vereisch- te gelden voor het in het leven roepen van deze cursussen beschikbaar te stellen, zou bij den Raad aanhangig worden gemaakt, zoodra B. en W. de zekerheid hadden, dat In de kosten van die cursussen van Rijks wege een voldoende subsidie in uitzicht *ou worden gesteld. Hoewel door den Minister slechts voor- ïoopig eene subsidie van het Rijk, ten be drage van 50% in de kosten, aan de op richting van deze cursussen verbonden, is toegezegd, meenen B. en W. toch, in afwach ting van de definitieve beslissing van den Minister, niet langer te mogen wachten met •het aanhangig maken van het desbetreffend voorstel bij den Raad. Met het oog op het vorderen van het seizoen zou anders het doel worden voorbij gestreefd. Ten einde de Raad nu een overzicht te geven van de in het Leidsche Volkshuis aan mannelijk en vrouwelijke werkloozen bene den den leeftijd van 24 jaren te geven cur sussen, laten zij hieronder een uitgewerkt programma volgen. PROGRAMMA. Dagelijks met uitzondering van den Za terdag ontvangen jengdige werklooze tim merlieden, meubelmakers, schilders, metaal bewerkers en ongeschoolden gedurende 2 uur praktijklessen en gedurende 1 uur theo rielessen. De praktijklessen zullen zooveel mogelijk aansluiten bij het reeds geleerde, zoodat het onderwijs min of rqeer hoofdelijk zal zijn. De theorielessen zullen zijn in Ned. Taal Rekenen, Teekenen, Van teekening-lezen en Gymnastiek. De meubelmakers en ongeschoolden zullen ingedeeld worden bij de timmerlieden. De jeugdige werklooze arbeidsters zullen dagelijks met uitzondering van den Zater dag gedurende 2 uur les in koken, knippen, naaien en verstellen ontvangen, terwijl 1 uur per week besteed zal worden aan een voudige ontwikkeling en 1 uur aan gym nastiek. De kosten hiervoor zullen bedragen f 6800. Op grond van het vorenstaande geven B. •n W. den Raad alsnu in overweging, door vaststelling van den overgelegden begroo- tlngsstaat, model D, een bedrag van f 6800.— op de bergooting 1932 te brengen voor be doelde cursussen, ten einde B. en VV. in staat te stellen om, zoodra zekerheid zal zijn ver kregen, dat in dit (bedrag een subsidie van 50% uit 's Rijks kas in de totale kosten van die cursussen zal worden toegekend, tot op richting daarvan over te gaan Op den bcgrootingsstaat. is een bedrag van f3400.als terugontvangst van het Rijk geraamd. SUBSIDIE AAN HET CRISIS COMITÉ. Onder verwijzing naar een schrijven van het Crisis-Comité Leiden, geven B. en W. den Raad in overweging, een bedrag van f 7000.— op de begrooting 1932 te brengen en dat bedrag ter beschikking te stollen van het Crisis-Comité Leiden, voor het ver schaffen van steun in natura wat betreft kleeding, dekking, schoeisel, exl. aan door langdurige werkloosheid' getroffen arbei dersgezinnen, een en ander onder inacht neming van do bepalingen, welke te dezen opzichte door het Nationaal Comité bij het verstrekken van oen gelijk bedrag aan het Leidsche Comité worden gesteld. RIOLEERING LAGE MORSCHWEG. De rioleering van de bebouwing aan en habii den Lagen Morschweg heeft op het oogenblik haar loozing op de langsvlien weg gelegen sloot. In verband met de steeds voor'srhriidende bebouwing ter plaatse kan dezp tnnstand niet langer bestendigd blijven fcn zal voor 'don afvoer van de rioleering een andere oplossing moeten worden gevonden. Daartoe is een rioleeringsplan ontworpen voor het geheele ter weerszijden van den Lagen Morschweg gelegen gebied. Een ge deelte hiervan, bestaande in het gedeelte hoofdriool in den Lagen Morschweg met een onderdoorgang onder den spoorweg Leiden 's-Gravenhage zal reeds thans tot uitvoe ring moeten worden gebracht. Na bestudeering van verschillende voor stellen zijn B. en W. ten slotte, met de Com missie van Fabricage, tot de slotsom geko men, dat het de voorkeur verdient het riool water van de wijk bij den Lagen Morschweg door een gedeelte van het in het algemeene plan der centrale rioleering opgenomen stamriool, wijd 40/60 cM.. in den Morschweg af te voeren naar een uTtmoijding bij de in uitvoering zijnde nieuwe brug over den Rijn. Aangezien dit riool evenwel onvol doende capaciteit bezit, om bij zeer sterken regenval het hemelwater behoorlijk af te voeren, moet de bij het Galgewater ontwor pen uitmonding als nooduitlaat gehandhaafd blijven, zoodat bij zwaren regenval enz. het overtollige regenwater aldaar den Rijn kan De kosten van het riool in den Lagen Morschweg met uitmonding nabij het Galge- veld worden geraamd op f55.000.ter wijl die van den aanleg van het gedeelte stamriool in den Morschweg tusschen het punt van splitsing van Lagen en Hoogen Morschweg en de nieuwe brug over den Rijn, alsmede van het maken van een af voer naar den Rijn zullen bedragen f 16.500.—. In totaal zal dus thans een bedrag van f71.500.— noodig zijn. Hierbij zij intus- schen opgemerkt, dat, indien in de toekomst aansluiting van de omgeving van den Morschweg aan de centrale rioleering plaats heeft, op de kosten daarvan een bedrag van f 14.715.in mindering zal kunnen wor den gebracht, omdat dan een gedeelte van het te leggen, stamriool reeds aanwezig zal zijn. Het stamriool in den Morsohweg is echter in het gedeelte der centrale riolee ring, dat thans volgens het vastgestelde werkprogramma successievelijk tot uitvoe ring wordt gebracht, niet opgenomen. Het veroischte bedrag ad f71.500.kan uit geldleening worden verkregen. VERPACHTING BAGGERWERK. Onder mededeeling, dat B. en W. met de Commissie van Fabricage een verpachting op den aangegeven voet aannemelijk achten geven zij den Raad in overweging te beslui ten liet baggerwerk en de uitvoering van bijkomende werkzaamheden voor den tijd van één jaar, ingaande 1 Maart 1932, on dershands te verpachten aan P. Kuijf, te Nieuwkoop, zulks tegen een door de gemeen te te betalen pachtsom van f 10-48.— per maand en een vergoeding van f 0.85 per M3 voor het vervoeren van stoffen, en voorts onder de voorwaarden der op 10 December 1931 gehouden openbare verpachting, met be paling, dat de pacht word^ geacht na 1 Maart 1933. weder voor dien tijd van één jaar tegen dezelfde pachtsom en vergoeding en onder dezelfde voorwaarden te zijn verlengd, indien de pacht niet drie maanden tevoren door een der partijen is opgezegd. Bij Raadsbesluit van 14 April 1930 werd de aan de vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose alhier tot wederopzeggens toe gekende subsidie van f 2450.— per jaar, met ingang van 1 Januari 1929 onder verschil lende voorwaarden verhoogd tot f 6000.per jaar, met dien verstande, dat door de Ge meentelijke Commissie voor Maatschappe lijk Hulpbetoon geen bedragen meer zouden worden verleend voor sanatoriumverpleging. Deze verhooging had plaats wegens uitbrei ding van de werkzaamheden der vereeni ging, doordat o.a. meer patiënten naar sa natoria werden uitgezonden. Eenigen tijd geleden werd er eohter do indacht op gevestigd, dat aan de uitzen ding een zoo groote uitbreiding was gegeven blijkbaar als gevolg van de instelling van een districtsconsultatiebureau met daaraan verbonden specialist dat liet jaar 1931 met tekort van f 9000.f 10.000.zou slui ten, een tekort, waarin niet door hoogere subsidie van het Rijk of de Provincie kon worden voorzien. Met alle waardeering, die B. en W. voor het werk der vereeniging hebben, moet hen cle opmerking uit de pen, dat het bestuui maar eenvoudig patiënten uitzond, zonder voldoende rekening te houden met de daar aan verbonden kosten en daardoor verplich- tngen aanging, die de middelen der ver eeniging verre overtroffen. En de gemeente, op wie de vereeniging in deze omstandig heden een beroep deed, werd als 't ware een faot-accompli gesteld. Geen ge meentebestuur kan echter goedvinden, zelfs niet in geval van 't meest sympathieke doel, dat over de gemeentefinanciën op een dergelijke wijze door derden wordt be schikt. B. en W. hebben diit bij de gevoer- de besprekingen het bestuur der vereeniging uitdrukkelijk kenbaar gemaakt, en wanneer zij in de gegeven omstandigheden nochtans zich bereid verklaarden aan de oplossing van de gerezen moeilijkheden de helpende hand te bieden, dan deden zij dit in de eerste plaats on het belang van de uitge zonden patiënten en voorts in het vertrou wen, dat het voorgevallene voor het bestuur een les zal zijn, om in den vervolge mede aan de financiëele zaken de noodige aan dacht te schenken. Naar de meening van B. en W. kan de vereeniging het best in staat worden gesteld aan hare verplichtingen te voldoen, door het erstrekken van een renteloos kas voorschot an f9500.—, onder verplichting tot aflos sing in 10 jaren, in termijnen van f 1000.— (de laatste termijn f500.—). Deze aflossin gen kunnen dan op de exploitatie-begroo ting en de rekening worden geplaatst, aan- vnngede met het jaar 1932. In overeenstemming met het advies van de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst geven B. en W. dan Raaid thans in overweging: aan de Vereeniging tot Bestrijding der Tuberculose t£ Leiden een renteloos kas- voorsohot te verstrekken van ten hoogste f9500.onder voorwaarde, dat het voor schot in 10 jaar moet^worrien afgelost in termijnen van f 1000,—"per jaar, terwijl de laatste termijn f500.zal bedragen, en dat de lc aflossing ad f 1000.moet geschieden op 31 December 1932. TOELAGE. creenkomstig de adviezen van de com missie van Beheer over de gestichten en de Commissie voor den Geneeskundigen Dienst, geven B. en W. den Raad in over weging aan Mejuffrouw H. J. M. Van der Made, met ingang van 1 JJanuari 1932, in verband met hare werkzaamheden aan het consultatiebureau voor zenuw- en geestes zieken, tot wederopzeggens een toelage te erleenen van f150.-— 'sjaars. EEN VIERDE VERPLEEGSTER. Zooals bekend is, geschiedt het van lijdei's aan besmettelijke ziekten sedert geruimen tijd niet meend met het door een paard getrokken ziekenrijtuig, doch met een aan behoorlijke eischen voldoende zieken auto, De 3 auto's worden bediend door de firma Dieben, tenvijl het vervoer wondt be geleid door een verpleegster. De 3 verpleegsters van den Geneeskundi gen Dienst zijn, zooals men in de stukken lezen kan, voor dit werk niet steeds be schikbaar. Twee van haar zijn schoolver- pleegster, die bijna haar geheelen werktijd besteden bij het medisch school toezicht, ter wijl de derde in algemeenen dienst is Om die reden heeft het vervoer dan ook tot dusverre, wanneer niet over de vaste verpleegsters kon worden beschikt, plaats gefiad met behulp van tijdelijke krachten. Deze wijze van handelen is echter duur en heefj in een tijdsverloop van 4 ipaanden ruim f350.gekost. De Directeur van den Geneeskundigen Dienst stelt daarom voor over te gaan tot de aanstelling van een 4e verpleegster bij dien dienst. Hij heeft daarvoor ook nog een andere De verpleegster in algemeenen dienst is overladen met werk en moet herhaaldelijk uitgebrek aan tijd een gedeelte van haar werk laten liggen. Het is nu de bedoeling van den Directeur om aan de e.v. te benoemen verpleegster een deel van het werk van de andere ver pleegsters op te dragen en tevens om zooveel mogelijk alle verpleegsters aan het zieken- vervoer te doen deelnemen. Wel is waar zal de aanstelling van een verpleegster aanvankelijk een uitgaaf vor deren van f 1800.doch men vergete niet, diat een vrij belangrijk gedeelte van dit be drag terugkomt aangezien aan betalende patiënten uit de buitengemeenten f2. in rekening wordt gebracht voor de hulp van de begeleidende verpleegster. B. en W. geven den Raad mitsdien in over weging hen te machtigen tot de aanstelling van een vierde verpleegster bij den Gemeen telijken Geneeskundigen- en Gezondheids dienst, in den rang van Hoofdverpleegster B. over tie gaan. Door de besturen van verschillende bijzon dere scholen voor lager onderwijs in deze gemeente, zijn in verband met het bepaalde in art. 100 der Lager-Onderwijswet 1920, aan vragen ingediend om vergoeding uit de ge meentekas van de jaarwedden en wedden van aan die scholen, gedurende het jaar 1930 verbonden z.g.n. boventallige onderwij zers. Als grondslag voor de berekening van die vergoeding geldt het gemiddeld aantal leer lingen per onderwijzer van de gezamenlijke overeenkomstige opénbare scholen. B. en W. geven den Raad, met verwijzing naar het advies van de Commissie voor het Onderwijs, in overweging aan de besturen van de scholen voor lager- en uitgebreid la ger onderwijs, over het jaar 1930 een vergoe ding krachtens art 100 der Lager-Ondervvijs- wet 1920 uit de gemeentekas te verleenen ten bedrage van f 65.166.75. JAARFEEST ..GIDEON" De jongelieden vergadering „Gideon", uit gaande van de Geref. Oud e r v ereendgirug, heeft gisteravond in „Prediker" haar jaar feest geihoudien. Er bestond voor deze ver gadering tamelijk veel belangstelling en do aanwezigen hebben zioh uitnemend geamu seerd. Het programma bevatte met niet min der dam 29 punten een bont allerlei, dat wed in staat was om de verveling krachtig bui ten de deur te houden. De functionarissen leverden hun jaarverslagen en een irietal vrienden refereerden reep. over „Gideon", J „Novemiber-alarm" en „Oud-Leiden". Dit j was de degedijke grondslag waarop dat jaar- feest rustte, en waardoor het vereeniginig»- karakter werd bewaard en voorts was er natuurlijk een keur van ernstige en lub mige voordrachten, met meer of minder talent en met meer of minder succes ge daan, maar over 't algemeen dankbaar be.- j groet. Twee violen en een piano zorgden voor een goed stukje muziek en verder wa ren er verschillende attracties: een lecswed- strijd, die nog ai moeilijkheden opleverde, een zangwedetrijd, die der jonge kaïcn kracht demonstreerde en een Liederenw wil strijd, die de kennis van het vaderlandsche en volikölied bij de jongens op de pro f stelde. Voor deze wedstrijden en voor de uitblinkers in de voordrachtkunst waren prijzen beschikbaar gesteld. De heer Wassenaar feliciteerde de jarige vereeniging namens den karkeraad der Geref. Kerk. De bijeenkomst werd geopend en gesloten door den heer J. G. Boter, die ook verder de leiding van den avond hxd en daarmee de moeilijke taak, want het valt niet mee een zoo levendig gezelschap in bijzondere omstandigheden goed onder de duim te houden. Het ie hem echter goed ge lukt en zoo is al met al het feest van Gideon een keurig geslaagde avond geworden. BURGERLIJKE STAND WERKLOOZEN OP DE PAPENGRACHT EEN RUSTIGE SCHARE Op de Papengracht was gistermiddag een groote schare werkloozen samengestroomd om te wachten op den uitslag van een on derhoud, dat een communistische deputatie met den wethouder van Sociale Zaken, Mr. Romijn op datzelfde oogeinblik had. Toen deze deputatie van het gemeentehuis terug keerde, bracht een der deputaten na een in leidend woord aan den klaarblijk ©lijken lei dei* dezer demonstratie verslag uit van het onderhoud. De eisohen waren afgewe zen. Daarop kwam zijn betoog in 't kort neer, maar het bleef volmaakt rustig onder de wachtende schare, ook toen de leider zie hopnieuw boven de menigte verhief en haar aanspoorde tot massaal verzet en een intensieve actie bij de stempellokalen. Het maakte blijkbaar niet veel indruk, want de reactie op dit allies was al zeer flauw en men vertrok rustig weer naar huls. Gelukkig! De menschen zullen wel gaan inzien, dat van de zijde van de com munisten hun heil niet is te verwachten. DE WERKLOOSHEID Op 20 Januari 1932 waren bij de Arbeids beurs 2567 (v. j. 1548) werkzoekenden inge schreven. COMPETITIE HAAGSCHE DAMDISTRICT C.L.D.D.OS. De afgebroken partijen van de heeren J. Kleer en A. G. de Jeu in de wedstrijd tegen de Vereen. Monster zijn resp. remise en ge wonnen geworden, zoodat de totaal uitslag van dezen wedstrijd C.L.D.Monster kwam op 10 tegen 10 punten. Heden speelde C.L.D. haar vijfde Competi tiewedstrijd tegen de Vereeniging D.O.S. te Delft De uitslag is als volgt: C.L.D. D.O.S. J. KleerEeneman 20 an der StelA. Verhagen 02 N. OptendreesL. Dijkshoorn 20 A. G. de Jeu_W. de Hertog 1—1 Zwieten JrA. de Haan 20 an Zwieten r.A. de Haan 20 T. D. van der BoschJ. Hoeve 20 C. MeinemaD. Gerlofsma 11 an der MeyTh. J. Stolk 11 J. La VenJ. J. Aarts 02 C.L.D. kwam uit met een reserve voor C. Gastel aar g wegens ziekte. Heden ontvingen wy van de Competitielei der totaal overzicht van de wedstrijden tot op heden gespeeld, dit overzicht is als volgt: NAMENGesp. Gew. Rem. Verl. Pnt D.O.S.Naaldwijk 4 3 1 7 C.L.D. 6 2 2 1 6 R.D.G. 3 2 1 5 D.L.O. 3 12 4 D.O.S. Delft 3 2 14 Monster 4 12 14 L.D.V. 2 1 12 Scheveninger 3 1 2 2 Naaldwijk 5—2 32 M.D. 3 1 2 1 V.H.D. 3—121 UITVOERING KINDERKOOR ..EX ANIMO" TEN BATE VAN „FNIÈL" In de Stadsgehoorzaal heeft gisteravond het kinderkoor „Ex Animo" een uitvoering gegeven ten bate van het Meubilair-comité „Pniël", voor een goed bezette zaal. We heb ben onlangs reeds een uitvoerige bespreking aan de prestaties van dit koor gewijd, toen het eveneens een uitvoering gaf in de Stads gehoorzaal en we kunnen daarom thans met, enkele korte opmerkingen volstaan. Het programma kwam zoo ongeveer op 't zelfde neer. Dezelfde liedjes als bij die laatste uit voering werden door de af deeling „Groot Koor" en de afdeel ing „Klein Koor" gezon gen, hoofdzakelijk één- en tweestemmige composities van den directeur, den heer II. VV. de Wolff, die weer alle eer heeft van zijn werk. Hij heeft het woelige volkje, dat heit .geheele podium dicht bezette, uitne mend onder de duim en weet er flink wat uit te halen. De liedjes hadden meestal een luimige inslag, maar de enkele ernstige vonden we toch zeker niet de slechtste. Het lijkt ons toe, dat er in die richting door het koor veel meer kan gepresteerd worden. 11et publiek toonde zich hoogst denkbaar. Dt uitvoering werd afgewisseld met sopraan- soli van mevr. Greta de KnegtTer Haar. Mej. M. Schroot begeleidde verdienstelijk aan de vleugel. Dr. J. Riemen», de eere voorzitter, opende en sloot de avond op de gebruikelijke wijze. K. VAN K. RIJNLAND WIJZIGING. 19 Jan. Firma P. Stoeke. Leiden, Haagweg 11, Haarlemmerstraat 199, Stoomververij en Wasscherij. Vest. fil. 's Gravenhage, Varkenmarkt 17 d.d. 1 No vember 1931. H. J. de Ru. Leiden, Noordeinde 15; handel in koloniale waren. Overl. E.:H. J. de Ru, Leiden d.d 12 Jan 1932. N. E. Wed. H. C de RuSchutte, Leiden Coöp. Boerenleenbank; Ter Aar. Nieuw veen No. 272. Uittr. plaatsverv. kassier: Th. E Copray, Nieuwveen dd 1 Febr 1932. 20 Jan. De Leidsche Stoomververij en Chemische Wasscherij onder de firma P. Stoeke, Leiden, Voldersgracht 23. Vest. Fil.: Leiden. Haarlemmerstraat 4. L. Th. Menken, Oegstgeest, v. Assendelft straat 8; melkhandel. Vest. Fil. Oegstgeest; Borneostraat 17; Vest. Fil. Leiden, Merel straat 11 Leidsche Coöp. Broodhakkerij en Ver- bruiksvereeniging „Vooruit" U.A. Leiden, Korevaerstraat 30. Uittr.: 2e Seer.: W. A. van der Heuvel, Leiden W. C. de la Court, Leiden, Breestraat 71, kleermakerij. Uittr. E.: W. C. de la Court, Leiden, d.d. 31 Dec. 1931. N. E: W'C de la Court Jr., Leiden. NIEUWE INSCHRIJVING. 19 Jan. Chemi- grafische Kunstinrichting „Neerlandia"; Lei den, St. Aagtenstraat 24; clichéfabriek. E.: J. L. Koningsveld; Leiden en J. G. Akker man, Leiden. WANNEER 'T LEVENDAAL GEDEMPT IS. Adres aan B. en W. Door het bestuur der Winkeliersvereen. „Hoogewoerdi Vooruit" is aan Burgemeester en Wethouders het verzoek gericht om in verband met de in zicht ges'lelde demping van het Levendaal nadere inlichtingen te mogen ontvangen betreffende de p.annen voor het verkeer, welke in nauw verband staan met die der Hoogewoerd, wanni er eenmaal de demping is geschied, en zoo doende door voorstellen dit probleem op afdoende en bevredigende wijze op te lossi n. Tevens is aan B. en W. het verzoek ge richt de iverlichting der Hoogewoerd te doen veranderen en wel zooals dit op de Haar lemmenstraa'j het geval is, n.l. door span- leiding met middenlicht, waardoor .wier ze ker een be.ere verlichting tot stand zoude komen. MIJ. VOOR TOONKUNST Men deelt ons mede, dat het bestuur van de afd. Leiden van de Mij. tot Bevordering der Toonkunst den heer Car.1 Driessan, op grond' van groote en 'langdurige verdiensten het eoreiWrlimaatedhep der afdeeJing heeft een en G J Neutebo en I, de Gra'af Cornelia d v J N van den Dol en C Imthorn Jacob Jelle z v J "VVIerstrn m T Folkertsma Jacobus Cornelia z v J B Kooi en E M M Berbiers Bermlna d v J van de Maden en H Ternaat Maria d v M Kemollni en E MUller Jille zn v J Pultrum en B val den Burg Adrlana Annetje dr van J Bo gaards en Chr Th. Breebaart Henk zn vai H. van Brero on H A J NUssen. OVERLEDEN: P J M Flouvler 4 Jr H vai Heusden 7 eken, Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN LANDBOUWONDERWIJS In de Chr. Lagere Landbouwschool ver gaderdie gisteravond de Chr. Vereen, van oudleerlingen van het Landbouwonderwijs. Na de gebruikelijke opening door den voor zitter, den heer C. J. v. d. Vis, refereerde de heer A. Roest, van Leiderdorp, over: „De varkensfokkerij in Denemarken", waarop een geanimeerde bespreking volgde. Na de pauze volgde bestuursverkiezing en thans hebben zitting in het bestuur de hee ren A. v. Dorp. G. de Kruif, C. Voets, van Alphen; C. P. Roest, van Leiderdorp de Jong, van Nieuwveen, welke de functies onderling zullen verdeelen. DAMWEDSTRIJD Woensdagmiddag werd een aangename dam wedstrijd gespeeld tusschen Alphensche en Boskoopsche werkloozen, in het Ontspan- ningslokaal voor Chr. werkloozen aan de Aarkade. Onder flinke belangstelling komen 2 maal acht spelers aan de borden, waarbij het spel vrijwel gelijk opgaand was. De uitslag is als volgt: Alphen Boskoop 1 K. v. BerkelH. Hoogendijk 20 2 F. OostermanP. Voorkamp 11 3 L. v. ZwienenW. Treur 11 4 C. v. OeverenA. Nederhof 20 5 A. ZoutmanC. Treur 02 6 C. v. d. LindenA. Diets 11 7 J. GroenenbergT. Helder 02 8 A. de Groot—J. Niewerf 2—0 9—7 BOSKOOP MENTA WEIFILM. In het gebouw „Salvatori" heeft een vertoo ning plaats gehad van de „Mentaweifilm", welke niet nagelaten heeft om een diepen in druk te maken en duidelijk heeft doen zien, wat het Zendingswerk op die eilandengroep heeft verricht. Zoowel de kinderen in de middaguren, als mede de volwassenen in de avonduren, hebben volop genoten van het prachtige landschap oerwouden der eilandengroep aan de Westkust van Sumatra, alsook van datgene wat aldaar door de Rijnsche zending is verricht. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor Zondag 24 Januari zal dienst worden waargenomen door dr. P. du Buy. CURSUS E.H.B.O. Door de Boskoopsche reddingsbrigade zal een cursus worden geopend in eerste hulp bij ongelukken. De cursus is ook toegankelijk HAZERSWOUDE LOOP DER BEVOLKING De bevolking bedroeg per 1 Januari 1931: 2356 m. en 2325 w., is 4681 zieden. Zij vermeerderde door vestiging: 104 m. en 132 vr., is 276 z., door overlijden: a- in de gemeente 62 m. en 56 vr., is 118 z., b. buiten de gemeente 3 m. en 3 vr., is 6 z. Totaad 169 m. en 180 vr., is 349 z. Zij verminderde door vertrek: 144 m. en 132 vr., is 276 z-; door overleden: a. in de gemeente 21 m. en 19 vr., is 40 z., h. buiten de gemeente 3 m. en 3 vr., is 6 z. Totaal 168 m. en 154 vr., ds 322 z. Levendoos aangegeven: 2. Totaal vermeerde ring: 1 man en 26 vrou wen is 27 zieden. Totaal bevolking op 31 December 1931: 2357 m. en 2351 vr., is 4708 zielen. A.-R. KIESVEREENIGING A. R. Kics- vereen. N. en O. (Rijnlijk) alhier in de Chr. School. Als spieker trad op de heer Noorland van Lisse met het onderwerp „Onze taak in dezen tijd". Op schoone en gloedvolle wijze, werden de A. R. beginselen uiteen gezet, en er op gewezen, dat ook in deze zorgvolle en benauwende tijd, juist in deze beginselen kracht schuilt, tot een moedig voortgaan. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door een zestal aanwezigen gebruik BEKNELD GERAAKT Op het terrein van te Lichtfabrieken is gister de 37-jarige S. W. van L. bekneld ge ronkt tnissohen een betonnen miuur en een kabelihaepdl. Met inwendige kiruzlngen waarschijnlijk met een bekker"rectum- is de man door den E. H. D. naar diet Aca demisch Zieikendmiis gebracht. Nadat de spreker door den voorzitter was dank gebracht, richtte de voorzitter het woord tot de penningmeester der lciesvereen. den heer G. Starroveld. Van de oprichting af heeft deze de gelden der vereeniging be heerd, waaraan thans door vertrek een einde komt. Hartelijk werd hem dank gezegd voor den arbeid, in 't belang der vereeniging ver richt spreker besloot deze vergadering met KATWIJK VERGADERING GEMEENTERAAD - (Vervolg en Slot.) De heer Meerburg vraagt of B. en W. nog niets bekend is ten opzichte van een nieuwe brug bij de Sandtlaan. Spr. brengt dit in ver band met den nieuwen verkeersweg door Katwijk a. d. Rijn. Zijn er onderhandelingen gaande met de provincie of de N.Z.H.T.M.? De Voorzitter zegt, dat hieromtrent, nog geen mededeeling kan worden gedaan. Doch de genoemde twee aangelegenheden staan vrij wel los van elkaar. (In de vergadering van; Mei 1930 is door B. en W. officieel mededee-1 ling gedaan, dat ten opzichte van den bouw van een nieuwe brug voor de Sandtlaan, van I de provincie geenerlei medewerking ver- j wacht mag worden. Corr.) D v d. Bent stelt voor van de sub-I sidie der Burgerwacht f 50 in mindering te brengen ten bate der Vrijw. Landstorm. De heer Guyt ondersteunt dit voorstel, doch na de mededeeling van den Voorzitter dat het de bedoeling van B. en W. is voorloopig geen nieuwe subsidies toe te staan, wordt de post bestendigd. Een voorstel van den heer H. Parlevliet om hij het P. II. Kanaal een drinkfontgin te i laatsen voor de schippers wordt na bestrij ding door den Voorzitter niet aangenomen. Aan het Ha\ enkantoor zal voor de schippers gratis water beschikbaar zijn. Bij hoofdstuk VIII, volgno. 278 jaarwedde onderwijzers, brengt de heer Guyt de Cen trale 7de leerjaarschool ter sprake en noemt het 7de leerjaar een algeheele teleurstelling. De aanbesteding dezer school is ook mis- gcloouen. Spr. pleit voor het Nijverheids onderwijs. De Voorzitter wijst op enkele din gen, waaruit blijk hoe de gemeenten aan de Onderwijswet gebonden zijn. Noemt als een mooi voorbeeld hoe door verschillende scho len in enkele iaren tijds een totaal bedrag van pl.m. f 9000 teruggestort is. Bij volgno. 348 Werkverschaffing volgt een eindeloos debat over de vraag of niet een steunregeling in het leven moet worden ge roepen. Voor een in te stellen steunregeling wordt, door de lieeren v. d. Bent en Guyt ge pleit. De heer v. Tongeren wijst er op, dat er voor een dergelijke uitgaaf een dekkingspost moet zijn. Of de heeren daar dan een be grooting voor hebben. De Voorzitter zegt dat deze vraag pas vandaag bij B. en W. is inge komen, dus onvoorbereid is. De werkloosheid is iets grooter dan in 1931 doch de werkver schaffing voorziet in veel. Daarbij hebben wij, in tegenstelling met 1931, een crisis comité. Verschillende heeren voeren over dit punt het woord, doch in hoofdzaak is men van meening, dat een dergelijke zaak, voor aleer in bespreking te kunnen worden ge- hracht, goed voorbereid moet zijn. Voor al lerlei moeilijkheden en soms ook misbruiken komt men. De heer v. d. Zwan noemde b.v. het geval, dat hij een toekomstige huisvrouw er op wees, dat haar aanstaande man toch geen werk had, waarop het, schijnbaar ge wone antwoord volgde: „nu, dan moet de gemeente daar maar voor zorgen". De heer v. d. Bent zegt geen voldoende werkobjecten in het gezicht te hebben om de werkverschaffing te laten functioneeren zoo als dat gewenscht is. Een voorstel van den heer Guyt om alle valide arbeiders, maar vooral de meest be- hoeftigen, in de werkverschaffing, om de andere week op te nemen, bleek voor aan neming niet geschikt, omdat bleek, dat men daardoor groepsgenooten 'te kort zou doen. Dr. Lodder sprak nogmaals voor aanhouding dezer kwestie waartoe dan werd besloten. Na aanneming van de begrootingen der diverse bedrijven, gas, electriciteit, water, grondbedrijf, vleeschkeurings- en school- artsendienst, wordt de gemeentcbegrooting z. h. st. aangenomen met de volgende eind cijfers: gewone dienst in inkomsten en uit gaven f 645507.43, kapitaaldienst inkomsten f 551675.uitgaven f 500200.Het was in- tusschen middernacht toen de Vqorzitter do vergadering met gebed sloot. KATWIJK AAN ZEE GEVAARLIJKE VONDST. Door de militaire politie is in de dui en een geladen handgranaat gevonden, die op het Politiebureau werd gedeponeerd. RUITEN VERNIELD Door den heer D. V. wonende Prinsestraat is aangifte gedaan, dat van zijn woning 2 ruiten wierden vernield, waarschijnlijk zijn deze ingedrukt door enkele jongens, die aan 't stoeien waren. GLOEILAMPEN ONTVREEMD Door den heer D. V. wonende Prinsestraat is aangifte gedaan, dat van zijn woning 2 ruiten werden vernield, waarschijnlijk zijn deze ingedrukt door enkele jongens, die aan 't stoeien waren. GEREF. KERK Het Zendings-Comlté maakt bekend, dat de inhoud der ingeleverde busjes de mooie som bedroeg van ƒ1308.33. JAARFEEST J. V. OP GEREF. GRONDSLAG „DE HEERE IS ONZE BANIER" In Irene hield deze vereeniging haar jaar feest, waarvan de leiding berustte in han den van den Eere-Voorzitter, Ds. Ingwersen. Nadat gezongen was Ps. 98 2, en Z. Eerw in gebed voorging, sprak cteze een inleidend woord over Ps. 98. Hierna was het woord aan den Secretaris, de heer A. Kleinhout, met het jaarverslag over 1931. Het ledental bleef met 24 stationair, uitbreiding blijft steeds ge wenscht Er werden 30 vergaderingen gehou den waarop 54 inleidingen over verschillen de onderwerpen werden behandeld. Uit het verslag van den Penningmeester, den heer A. Rijsdaan, hoorden wij, dat er een batig saldo Is van ƒ203.90. Het verslag van de Bibliothecaris, de heer Van Leeuwen, gewaagde van een groote op ruiming van beschadigde en een flinke aan koop van nieuwe boeken en andere lectuur. Hierna volgde een inleiding over art. 28 der Geloofsbelijdenis, door den heer Van Leeuwen. Hierin bracht Spr. riaar voren „do plicht van ieder mcnsch, zich te voegen bij de ware kerk. Naar aanleiding van het gesprokene wer den enkele vragen gesteld, welke door den heer Van Leeuwen op bevredigende wijze werden beantwoord. Hierna werd door Mevr. Ingwersen een Fransch lied gezongen, ge titeld Jeanne d'Arc, waarbij deze zich tevens als een uitmuntend pianiste deed kennen. In de pauze, die nu volgde, werd thee ge schonken, waartoe de leden der Meis'esver. de helpende hand boden, en werden sigaren gepresenteerd. Het programma werd voortgezet door den heer D. Parlevliet Nzn., met een keurig voor gedragen stukje proza. Hierna voerden ver schillende afgevaardigden 't woord. Vervolgens een declamatie van den heer Kleinhout „Volharden tot het einde", die alle aanwezigen boeide. Inmiddels was het, naar de Eere-Voorzitteir meedeelde, tijd voor Vaz Dias, die ons door een in allerijl opgestelde loud-speakeir ver restte op louter Katwijksch nieuws. Enkele aardige voordrachten volgden, waarvan vooral „rle F.lcctr. Stoel" en „de Barbier" de lachlust opwekten. Over „Arbeid en Loon" sprak de heer Buys, waarop een nogal ingewikkelde discuss'e volgde De wegens vertrek naar don Haag afge- tredon voorzitter, de heer A. W. Ingwersen, werd door den nieuwgekozen functionaris! den heer Buys, op waardccrende wijze toe gesproken, die hem onder applaus der aan wezigen tot eerelid benoemde en als aan-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6