BINNENLAND. De Arbeiderspers en de Crisis De nieuwe Waalbrug bij Zalibommel De Oranjesingel te Nijmegen DONDERDAG 21 JANUARI I9o^ DE STEUN AAN DE GEMEENTEN DE VOORWAARDEN DER REGErRING j In de Memorie van Antwoord aan de Eer ste Kamer inzake het wetsontwerp tot het verlecnen van steun uit 's Rijks kas in de financiering der kasbehoeften van de ge meenten wijzen de ministers van financiën en van binnenlandsche zaken er, ter voor koming van misvatting, nog eens nadrukke lijk op. dat van een voornemen der regee ring om in het bestuur en de huishouding van de credietbehoevende gemeenten rege lend op te treden, geen sprake is. De regen ring zal slechts die voorwaarden stellen, waartoe zij als credietgeefster verplicht is. De voorwaarden dragen een tweeledig karakter. Vooreerst dient in het oog gehouden te wor den, dat verantwoordelijkheid voor eigen financiën een van de eerste grondslagen vormt van de autonomie; het beroep der ge meente op het Rijkscrediet is dus een abnor maliteit, die in het belang zoowel van het Bijk als van de gemeentelijke autonomie zelve tot den kleinst mogelijken omvang be perkt moet blijven. De te stellen voorwaar den zullen mitsdien, voor zooveel dit punt betreft, er op gericht moeten zijn het beroep op het Rijkscrediet binnen zoo eng mogelijke grenzen te houden. Voorwaarden, welke de strekking hebben, niet strikt noodzakelijke kapitaalsuitgaven voorloopig te schrappen, behooren tot deze groep. De tweede grondslag voor de te stellen voorwaarden vormt.de plicht van de regee ring om de noodige waarborgen te verkrij gen, dat de geleende gelden op tijd zullen worden terugbetaald. De regeering is niet voornemens op dit punt verder te gaan dan noodig is; zij zal m. aw. niet van de moei lijkheden, waarin de gemeenten verkeeren, misbruik maken door de taak van het ge meentebestuur over te nemen; zij zal slechts als geldschieter vorderen, dat de gemeented aannemelijk maken tot terugbetaling van de geleende gelden in staat te zijn, het aan de gemeenten zelve onder toezicht van Ged. Staten overlatende, welke middelen zij daar toe wenschen te bezigen. Het is denkbaar, dat ook zonder dat bijzondere voorzieningen worden getroffen, de gemeente aannemelijk maakt, dat de terugbetaling verzekerd is. In dat geval zijn geen bijzondere voorwaarden noodig. Waar daarentegen de begrootingen de terugbetaling niet voldoende verzekeren, zullen voorwaarden gesteld moeten worden. Maar het kiezen en uitwerken daarvan wordt ook dan aan het gemeentebestuur, voor zooveel noodig onder het wettelijk toe zicht van Ged. Staten, overgelaten en de re geering beoordeelt alleen de financieele ge volgen der te nemen maatregelen voor het gemeentelijk budget, in verband met haar plicht de terugbetaling binnen den gestelden termijn te verzekeren. De belegging van de kapitalen der Rijks fondsen staat onder toezicht van den Centralen Beleg gingsrafid. In hoever leeningen aan gemeenten kun nen worden verleend, zal deze moeten beoor- deelen. Wat in het bijzonder de Rijkspost spaarbank betreft, wordt er aan herinnerd, dat de gelden, welke in de tegenwoordige tijdsomstandigheden in ruimer mate dan ge woonlijk aan deze instelling worden toever trouwd, uitermate liquide moeten worden gehouden, daar zij ieder oogenhlik kunnen worden opgevraagd. DE KORTING OP DE JAARWEDDEN VRAGEN VAN KAMERLEDEN DE „WAPENINDUSTRIE". De heer J. J. C. v. Dijk heeft aan den Minis ter van Binnenlandsche Zaken gevraagd of de Regeering niet van oordeel is, dat na Men schrijft ons: De grootsche instelling van de S. D. A. P., de zoogenaamde Arbeiderspers, met haar dagbladen en drukkerijen, ontkomt ook niet aan de moeiten der tijden. Reeds goruimen tijd liepen er geruchten over gebrek aan bedrijfskapitaal. De millioe- nen der moderne vakbeweging en de groote leening waren vastgezet in de gebouwen, do machines en de opgeschroefde organisatie en nog immer moesten meerdere sommen be schikbaar worden gesteld. Daarbij zijn wel tienduizenden lezers ver zameld, maar van dezen moeten weer heel wat terugvloeien naar de zoogenaamde neu trale volksbladen, welke het plaatselijk nieuws veel beter verzorgen. Aan al de verhalen en verhaaltjes uit de socialistische pers met plaatjes en teekenin- gen leest men zich ook beu. Tenslotte wordt Enschedé, waar een der socialistische bla den zijn zetel vindt, geteisterd door den textielstrijd. Dezer dagen nu heeft de Algemeene Di rectie te Amsterdam een circulaire doen uit reiken aan het personeel, waaruit wij lich ten: Zooals het zich laat aanzien, zal echter 1932 een erger crisisjaar worden dan ooit te voren beleefd is. Ook ons bedrijf zal de harde slagen daarvan moeten opvangen. Wij lev enniet op een eiland en de ge volgen van de crisis zullen oais niet onbe roerd laten. Het bedrijfsleven rondom ons brokkelt al verder af en zinkt ineen. Een steeds grootcr aantal arbeiders komt tot werkloosheid en armoede. Twee der be langrijkste bronnen van inkomsten, waar op ons bedrijf steunt, worden daardooor bedreigd. Steeds meer gezinnen kunnen zich de uitgave voor een dagblad nauwe lijks of niet meer veroorloven. Tal van bedrijven moeten de uitgave voor reclame en advertenties inkrimpen. Deze crisis-omstandigheden bedreigen de postite óók van ons bedrijf. Het is wellicht niet overbodig te verklaren, dat zulks vooralsnog geen reden tot ongerust heid behoeft te geven. Geruchten, die den laatsten tijd buiten en in ons bedrijf de ronde doen omtrent de zwakke positie, waarin de Arbeiderspers zou verkeeren, zouden tot zoodanige ongerustheid aan leiding kunnen zijn. Deze geruchten vinden vermoedelijk hun oorzaak in het feit, dat het in de laatste maanden onmogelijk is gebleken een hypotheek te verkrijgen voor het nieu we gebouw in Amsterdam. Het spreekt vanzelf, dat zulks moeilijkheden van fi- nancieelen aard tengevolge heeft De Directie meent goed te doen aan het personeel mede te deelen, dat deze moeilijkheden van tijdelijken aard zijn. Er behoeft niet aan te worden getwijfeld of zij zullen worden opgelost, dank zij o.a. de medewerking van onze vakbewe ging. Met de positie van het bedrijf heeft deze omstandigheid ech ter niets te maken. Tegenover de bovenvermelde geruchten kan de Directie met stelligheid verkla ren, dat de bedrijfspositie tot dusverre ongeschokt is. En er is ook verder geen reden om bij behoud en handhaving van de huidige positie beducht te zijn voor een minder goeden gang van zaken. Niettemin zal 1932 een moeilijk jaar worden. Niet slechts voor ons, maar voor alle bedrijven. Ik acht mij gerechtigd in deze situatie een bijzonder beroep te doen op de mede werking van het personeel, ook in het komende jaar. Ieder onzer kan het zijne doen om tot het overwinnen der moeilijk heden bij te dragen. Als men hier kan lezen, kan de moderne vakbeweging opnieuw van haar millioenen afstaan aan de Pers, welke tot dusver leefde alsof het geld niet op kon. Met het natuur lijk gevolg, dat de politieke partij steeds meer afhankelijk wordt van de vakbeweging Wat dit beteekenen kan, heeft men pas in Rotterdam gezien, waar de socialistische wet houders de deemoedige dienaars worden van de heeren Lührs, v. d. Weerdt en Bode- gom, de vrijgestelden der organisaties van overheidspersoneel. Echter is de moderne vakbeweging welke in erigen kring de moeilijkheden van den tijd ook terdege voelt, niet bijster verheugd over deze nieuwe aderlating. De werkloozenuit- keering kost schatten; de strijd in de textiel industrie en de strooeartonnijverheid vraagt tonnen bij tonnen; de beleggingen veroor zaakten groote verliezen, en de contributies worden minder. Niemand ontkomt aan de verandering op maatschappelijk gebied, zelfs de twee dee len der socialistische beweging niet. DE VOORMALIGE DUITSCHE KEIZER NIET TERUG NAAR DUITSCHLAND Naar aanleiding van het o.a. in het „Utrechtsch Dagblad" van gistermorgen verschenen artikel „Uit de Doornsche bal lingschap terug!" deelt het Hofmarschallamt te Doorn mede: Op Huize Doorn is geen correspondent of journalist ontvangen. Het door de „Daily TWEEDE BLAD PAG. 5 ROFFELRIJMEN. OVERSCHRIJVEN 't Is de tijd van balanseeren; Alle zaken schrijven af Wat in waarde is verminderd En voortdurend stroppen gaf; De balans vraagt alle aandacht: 't Is een puzzle, die niet sluit Want het sluitstuk nam de crisis Met één crisisslag eruit. Niemand koopt de groote voorraad, Zelfs niet voor de kleinste prijs; En de koopman, die góéd afschrijft, Doet dat zuchtend; maar: doet wijs Wat ik hier nu neer ga schrijven, Schrijf ik met een tikje vrees: Zakenlui! denkt, als je afschrijft Aan de Crisiscomité's! Wat zijn waarde heeft verloren, Zegt ge, telt nu niet meer mee; 't Heeft een kapitale waarde Voor een Crisiscomité. Schoenen, onder-, bovenkleeding, Groenten, boonen, koffie, thee, Kleedt en voedt, laaft en verkwikt et Arme medcmenschen mee. Gij, die zooveel af moet schrijven, Toont uw goede burgerzin: Schrijft de waardelooze waarden Op de crisislij sten in! Wat op uw balans niet meeweegt, Weegt twee-, drie-, vierdubbel mee Als ge 't op de weegschaal neerlegt Van het Crisiscomité. (Nadruk verboden.) LEO LENS Mail" verspreide gerucht als zou Z. M. Kei zer Wilhelm het plan geuit hebben zich naar het ziekbed van H. M. de Koningin van Griekenland, zijn zuster, te Frankfurt aan de Main te begeven en in verband daar mede onderhands bij de Nederlandsche regeering heeft laten informeeren, ont breekt elke grond. Ook de verdere bewering, als zou het Kerstfeest op Huize Doorn niet gevierd zijn. is onwaar. De viering heeft juist plaats gevonden op de wijze, zooals dat sedert jaren pleegt te geschieden. Even wel wordt afgezien van een feestelijke vie ring van 's Keizers verjaardag in verband met den rouw over H. RL de Koningin van Griekenland. Blijkens de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake het ontwerp van wet tot vaststelling van een tijdelijke korting op de jaarwedden van de leden van den Raad van State, de Algemeene Rekenkamer, de rechterlijke macht en de militaire rechter lijke macht, is de Regeering van meening, dat de datum van inwerkingtreding der wet het raadzaam maakt, dat dit wetsontwerp in den loop van Februari behandeld wordt. HET GEVAL-KORS HOUDING DER BELGISCHE REGEERING. Naar de „Msh" verneemt heeft Pater Se nator R u 11 e n, die op de vergadering van den Katholieken Vredesbond in Den Haag als Belgisch spreker is opgetreden, van de Belgische regeering een brief ontvangen, waarin zij tracht haar houding inzake het incident-Kors te verdedigen en tevens haar spijt uitdrukt over hetgeen is geschied. Pater Rutten heeft dit schrijven doorge zonden naar prof. Kors. Anderzijds vernemen wij, dat de regeering nu de schuld van het gebeurde wil werpen op den Veiligheidsdienst, döe haar onvolledig en te Iaat zou hebben voorgelicht. Zij had prof. Kors willen verzoeken van zijn spreek beurt af te zien, daar voor relletjes moest worden gevreesd en aan dat verzoek willen toevoegen de verklaring, dat zij niets tegen den persoon van den Nijmeegschien hoog 1 eeraar heeft. I J. J. C. VAN DIJK het ondubbelzinnige antwoord van de regee ring op de vragen van den heer Albarda in zake de geruchten omtrent de vervaardiging in Nederland van zwaar geschut en grana ten voor zwaar geschut, bestemd voor Duitschland elke controle van buitenland- sche zijde op de juistheid der gedane regee- rmgsmededeelingen als volmaakt overbodig «n als in strijd met de waardigheid van Ne derland moet worden beschouwd, zulks in verband met het gerucht, dat de Fransche militaire attaché te 's-Gravenhage in het bij zijn van eenige officieren van het departe ment van defensie een bezoek zal brengen aan de opslagplaats van materieel van de Hollandsche Industrie- en Handelmaatschap pij Siderius te Krimpen a. d. IJssel, ten ein de in de gelegenheid te worden gesteld zich door eigen aanschouwing te overtuigen van het aldaar aanwezige oorlogsmaterieeL DUITSCH INVOERRECHT OP BOTER GAAT IN PER 23 JANUARI AS. In de „Reichsanzeiger" van gisteren wordi de verordening van de Duitsche regeering inzake de wijziging van het invoerrecht op boter gepubliceerd. De nieuwe bepalingen treden in werking op 23 dezer. mooie overzichtsfoto van de in aanbouw zijnde Waalbrug bij Zaltbom mei, de tweede van de drie groote rivier-overgangen, die het Noorden en Zuiden sullen verbinden. De boomen langs den prachtigen Oranjesingel te Nijmegen zullen worden gerooid. De eerste slachtoffers zijn reeds gevallen. De weg, aansluiting gevend op de nieuwe Waalbrug, moet worden verbreed, 't Zal wel noodig zijn, maar voor dit heerlijk wandel oord is 't jammer. Kroonprins Leopold van België met sfn beide kinderen'n aardig tweetal. Verkiezingsoorlog in het klein. Berlijnsche studenten ma ken met groote biljetten reclame voor hun Senaatscandi- daat, bij gelegenheid der bestuursivisseling. ,Man en paard" op weg naar huis. 'n Verheven en gevaarlijk karweitje. Het monteeren der zijstukken voor de nieuwe Waalbrug bij ZaltbommeL Winter in het zonnige Zuiden. De witte sneeuw en een blauwe hemel maken een gedeelte van Italië thans tot een sprookjesland. Een straatje in Rouarazo, in de Abruz- zen, vorstelijk versierd door koning Winter,

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5