DE DERDE WEIGERING DONDERDAG 21 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND. FRANKRIJK NEGEERT BAZEL AMERIKA EN DUITSCHLAND WEIGEREN EEN NIEUW MORATORIUM De eerste dagen der loopende week heb ben ons de zekerheid gegeven van drie be langrijke weigeringen in de zaak die de ge- heeïe wereld bezighoudt nl. het Henstelvraag 8 tuk. De eerste dier weigeringen komt op reke ning van Frankrijk. Bij monde van zijn mi nister-president heeft de Fransche republiek geweigerd de uitspraak der financieels des kundigen van Basel, dat Duitschland niet be talen kan en de volken onmiddellijk een de finitieve oplossing van de schuldenkwestie moeten bewerken, als basis aan te nemen yoor haar politiek. De prompte weerslag op die weigering Xvas het bericht van het Amerikaansc-he 6taatsdepartement, dat er niet de geringste kans is in toestemming van de Vereen. Sta ten in Laval's verzoek om verlaging van het Hoovermoratorium wanneer de Europeesche Staten tevoren niet onderling tot overeen stemming komen. En de derde weigering, die eveneens een antwoord is op de weigering van Frankrijk komt thans van de zijde van Duitschland, dat, in tegenstelling met Frankrijk, zich vast klemt aan de uitspraak der deskundigen en op dien grondslag een tweede Hooverjaar afwijst en zich met de grootste beslistheid Uitspreekt tegen een hernieuwd uitstel van de conferentie te Lausanne. Frankrijk is door deze stevige antwoorden van Amerika en Duitschland al heel spoedig na Laval's demonstratie van chauvinistische doorzettingskracht in een moeilijk parket ge komen. Met zijn verzet tegen beslissende op lossingen van de kwesties welke het wereld leven met den dag bezwaarlijker maken komt het meer en meer alleen te staan en laat ook geen twijfel bestaan omtrent de vraag of het nog ooit van plan is zich aan den feitelijkcn toestand aan te passen. Laval hoont de rest van de wereld heel koelbloedig door te zeggen dat zij een utopie najaagt maar zelf doet Frankrijk niet an ders dan het voeren van een utopistische po litiek door tege»n beter weten in vast te hou den aan de herstelbetalingen, waarvan de ontredderende gevolgen eindelijk door de bloem der financieele deskundigen van heel de wereld openlijk erkend zijn. Frankrijk's verzoek aan Amerika om ver lenging van het Hooverjaar wijst er echter op dat het niet volkomen blind wil zijn voor de feiten. Dit is een der schaarsche lichtpunten. Voor wolk percentage de houding van de fegeering-Laval geschreven moet worden op rekening van het streven om een voorsprong te hebben bij de komendo verkiezingen, is moeilijk te bepalen. We hebben daar trou wens ook weinig mee te rekenen, want waal meer het Fransche volk werkelijk in de stem ming verkeert, dat een soort neo-Poincaris- me ip dezen tijd de aangewezen houding voor Frankrijk is dan kunnen de aanstaande ver kiezingen slechts de tendenz versterken, die in de jongste regeeringsverklaring tot uiting is gekomen. En practisch komt dat erop neer, dat de oude politiek wordt voortgezet. Het ontbreekt intusschen ook nu niet aan waarschuwingen tegen deze politiek. Nauwe lijks heeft Laval de Bazeler verklaringen ge negeerd of in zijn naaste omgeving, in Parijs zelf spreekt de Internationale Kamer van Koophandel uit, dat er daadwerkelijke sa menwerking tusschen de regeeringen moet komen voor ontwapening, versobering van de staatsbe-grootingen met vermindering van belastingen, definitieve regels van de onder linge schulden, herstel van valuta en crediet- wezen en neerhaling van de tolmuren. Al is deze dringende raadgeving voor alle regeeringen gelijkelijk bestemd, ze heeft toch Frankrijk onder de tegenwoordige omstan digheden het meeste te zeggen, als de eenige der groote staten, die nog weigert met de economische en financieele werkelijkheid te rekenen, verblind als het is door de oude politieke vooroordeelen. DUITSCHLAND WIJST EEN TWEEDE HOOVERJAAR AF IN STRIJD MET DE UITSPRAAK VAN BAZEL JAPAN EN CHINA LAUSANNE MOET DOORGAAN Uit Berlijn wordt gemeld: Berichten uit Londen melden, dat de En gelsche regeering door middel van haar Ber* lijnschen gezant bij do Duitsche regeering heeft laten onderzoeken, of Duitschland ac- coord zou gaan met een verlenging van het Hoovermoratorium voor den tijd van een jaar. Dit is, volgens de Engelsche berichten, door Dr. Brüning afgewezen. Deze berichten schijnen in overeenstem ming te ziin met de feiten. Het is inderdaad juist, dat sir Horace Rum bold gisteren een langdurig onderhoud heeft gehad met den rijkskanselier. Een ander antwoord, dan Dr. Brünmg hem gegeven heeft, kon hem daarom reeds niet gegeven worden, omdat de verlenging van het moratorium slechts een maatregel zou zijn, die binnen de grenzen van het Young- plan blijft en de opslossing opnieuw voor langoren tijd zou verschuiven. Bovendien zou een tweede Hooverjaa op zich nemen van verdere Duitsche verplich tingen heteekenen. i De deskundigen, die tenslotte ook door Frankrijk medo zijn aangesteld, hebben ech ter uitdrukkelijk vastgesteld, dat Duitsch land niet betalen kan, dat de initiatieven tot overwinning van de tegenwoordige moeilijk heden vóór het Youngplan moeten gaan en dat er gevaar gelegen is in uitstel. Zij hebben de regeeringen categorisch aan gespoord, zoo snel mogelijk tc handelen. Dit rapport van de deskundigen moet voor de verdere ontwikkeling doorslaggevend ziin, wil men erin slagen, de wereld over de cri sis heen te helpen. Tot het einde van het Hooverjaar, dus tot 1 Juli a.s. resten ons nog vijf maanden. Dat is volgens Duitsche meening een voldoende tijd om een redelijke oplossing te vinden, welke de verlenging van het Hooverjaar over bodig zou maken. Helaas doet de houding van Frankrijk het steeds twijfelachtiger schijnen, of do confe rentie van Lausanne op den vastgestelden datum beginnen kan. Thans schijnt het, dat over den datum ïiicuwe moeilijkheden zijn ontstaan. Men spreekt er reeds van, dat tengevolge van het Fransche verzet rekening dient te worden gehouden met een nieuw uitstel van de conferentie. Deze indruk berust voorloopig slechts op geruchten, uit het buitenland, welke wijzen op de mogelijkheid, dat Engeland niets an ders zal overblijven, dan de uitnoodiging tot de conferentie terug te trekken. Zelfs, als deze geruchten juist blijken te zijn, kan er geen twijfel over bestaan, dat de rijksregeering met de meeste beslistheid te gen een hernieuwd uitstel der conferentie is Naar uit politieke kringen te Parijs ver luidt, zal het begin van de conferentie van Lausanne van 25 tot 28 Januari worden uit gesteld. Een definitief besluit is echter nog niet genomen, daar men eerst den uitslag an de stemming der Fransche Kamer over de regeeringsverklaring wil afwachten. Er gaan ook weer geruchten over een samenkomst van Laval en MacDonald, waar van echter geen bevestiging te verkrijgen is. De conferentie niet op 25 Jan. bijeen. Het Engelsche departement van buiten landsche zaken heeft gisteravond een nota gepubliceerd, waarin verklaard wordt, dat de besprekingen tusschen de regeeringen, die het meeste belang hebben bij de confe rentie te Lausanne, nog niet geëindigd zijn. Het is duidelijk, dat de conferentie niet op 25 Januari geopend kan worden, den datum die voorloopig was vastgesteld. Er worden, dien datum die voorloopig was Er worden nu weer nieuwe onderhande lingen gevoerd en de Engelsche regeering voedt de hoop, dat het mogelijk zal zijn, dat binnen enkele dagen een bevredigende over eenkomst tot stand komt betreffende de te volgen procedure. Uit Londen wordt gemeld: Sir John Simon, de minister van buiten- landsche zaken, had gister een onderhoud met den Duitschen gezant, von Neurath, met betrekking tot de conferentie van Lausanne. Ook tusschen Londen en Parijs is gisteren druk onderhandeld. Volgens de Engelsche bladen tracht het „foreign office" het tot stand komen van de conferentie van Lausanne nog steeds te verzekeren, doch tot nu toe is de toestand nog zeer onzeker. De conferentie technisch onmoglijk? Uit Londen wordt gemeld: Het Engelsche kabinet hield zich Woensdag bezig met de schuldenkwestie, waarbij besloten werd de bespreking hierover te verdagen tot een der volgende dagen. De aangelegenheid zal waarschijnlijk niet voor Vrijdag op de agen da van de kabinetszitting prijken. De on derhandelingen, die door de Britsche diplo matieke vertegenwoordigers met Berlijn en Parijs worden gevoerd, teneinde overeen stemming te bereiken tusschen het Fransche en het Duitsche standpunt in de hoop, dat de conferentie te Lausanne toch nog tot stand komt, zijn gister voortgezet Resul taat werd hierbij niet bereikt. Men neemt aan, dat deze besDrekingen nog op zijn minst tot Vrijdag zullen duren, omdat ook de par lementaire toestand in Frankrijk in aan merking dient te worden genomen. In verband hiermede zou men de meening zijn toegedaan, dat een bijeenkomen van de Lausanner conferentie technisch onmogelijk is. Indien het nog mogelijk is de een of an dere internationale overeenstemming in deze materie te verkrijgen, dan wil de Brit sche regeering aandringen op een kort uitstel van eenige dagen der conferentie en er voorts aan vasthouden, dat aan de Confe rentie de betrokken verantwoordelijke mi nisters zullen deelnemen. Ondanks de desbetreffende Engelsche be moeiingen om een internationale schulden conferentie tot stand te brengen en het feit om het zoeken naar een eindoplossing in te leiden, worden de vooruitzichten voor het gelukken van dit plan pessimistisch beoor deeld. De „Star" rekent op een deskundigencon ferentie, die „aanbevelingen" zal uitwerken. Deze zullen dan aan een nader te houden conferentie worden voorgelegd. De Duitsche Gezant te Londen zal Don derdag een onderhoud met den Britschen Minister voor Buitenlandsche Zaken hebben Woensdag heeft te Parijs een vergadering plaats gehad \an het bestuur der Intern. Kamer van Koophandel. In deze vergadering werd een resolutie van de commissie voor het vraagstuk der inter nationale financieele betrekkingen, luidende als volgt, goedgekeurd: „De commissie voor het vraagstuk der in ternationale financieele betrekkingen van de Internationale Kamer van Koophandel her haalt en betoogt opnieuw het reeds drie maanden geleden door het bestuur uitgespro ken standpunt, dat door de tot nu toe plaats gehad hebbende gebeurtenissen wordt ver sterkt. dat namelijk de regeeringen daad werkelijk tot internationale sanienwerking komen om het volgende te bereiken: a. een effectieve politiek voor de ontwape ning in een vredesgezinde atmosfeer. b. Zekerheid voor het in evenwicht zijn van de verschillende staatsbegrootingen, met uit sluiting van alle niet-noodzakelijke uitga ven en vermindering van de belastingen tot zoo laag mogelijken stand; c. Een definitieve regeling van de schul den tusschen de staten; d. Herstel van de stabiliteit der valuta en van het normale functionneeren dor interna tionale credietverleening. 3t volgen van een tiek, waarbij rekening wordt gehouden met de huidige behoeften van elk land, met het doel, om te komen tot een grootere bewe gingsvrijheid der menschen en een vrijen in ternationalen ruilhandel voor goederen, ka pitaal en crediot. BLOEDBAD TE SJANGHAL Een troep Chineezen heeft Dinsdag op Chineesch grondgebied ten Noorden van Sjanghai zonder eenige aanleiding, vijf Ja- pansche monniken aangevallen en zóó ern stig gewond, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden gebracht, waar bleek, dat de toestand van 2 hunner ernstig was. Japansche jongelingen, wilden in verband met dezen laffen aanval wraak nemen en trachtten een Chineesche handdoekenfailiriek waarbij de monniken waren aangevallen, in brand te steken en na brandende toort sen in de fabriek te hebben geworpen snel den zij terug naar de internationale con cessie en vielen daar de Chineesche politie aan. die op de scheidingswegen patrouil leerde. Een der Chineesche agenten kreeg een messteek, tengevolge waarvan hij overleed. Twee andere agenten werden zwaar gewond. Drie der Japansche aanvallers werden door revolverschoten gewond, naar het zie kenhuis gebracht, waar èèn hunner bezwedk De Japanners hielden heden een massa bijeenkomst, waarop betere militaire be scherming werd geëischL SPOORWEGBEZETTING IN MANDSJOERIJE. Volgens een Russisoh bericht uit Charbin is de Japansche opperbevelhebber voorne mens de spoorlijn Tsjangtsjoeng-Charbin te doen bezetten. Twintig pantserauto's zijn od weg naar Tsjangtsjoen, om dit traject te be waken. SALABAN Het stille huis in Lichterfelde 32.000 valsche tweemarkstukken in omloop gebracht DE HANDIGE GROENTEBOER Wie is dr. Salaban? Het oordeel van zijn dochtertje NAAR TIEN JAREN STILLHALTE? Voligens de „Berliner Boersenkurier" zou tijdens de Stillhalte-onderhandelingen te Ber lijn opnieuw het reeds bij den aanvang der conferentie geopperde plan van een Stillhalte van tien jaren op den voorgrond zijn ge bracht. Volgens de informaties van dit blad zou dit plan alleen betrekking hebben op de geldcredieten; deze zouden in halfjaarlijk- Srche quoten van elk 5 procenten in deviezen gedelgd worden. Tegelijkertijd echter is er in dezen fvpzet een zekere transferbescher ming voor de Rijksbank aan gedacht en wel op deze wijze, dat de Rijksbank het recht heeft de deviezen bij verval slechts in zoo verre ter beschikking te stellen als haar op grond van haar deviezen positie mogelijk is. In het laatste geval zal een gemeenschap pelijke bijeenkomst worden gehouden van crediteuren en debiteuren teneinde een be sluit te nemen of en in welken omvang do Rijksbank deviezen voor de betaling vam de vervallen quoten ter beschikking kan stellen. Voorts bevat het plan het voorstel om priori 15 procent der geldcredieten veilig te stellen. Mocht dit plan worden doorgevoerd, dan worden de jaarlijksche deviezeneischen aan de Rijksbank voor de delging der geldcredie ten geschat op ongeveer 120 millioen n De rembourscredieten blijven buiten deze regeling. Aan een verlenging voor één jaar der Stillhalte voor de rembourscredieten per 28 Februari 1933 schijnt men vast te houden. Overigens»rekent men in conferentiekringen er op, dat de Stillhaltebesprekingen deze week zullen worden beëindigd. Gelijk in de pers reeds geschied was, eischt thans ook de Randersbeweging, die ongeveer 200.000 Deensche boeren omvat, de onmiddellijke opzegging der handelsverdra gen met Duitschland en verplaatsing van de Deensche inkoopen naar die landen, wel ke geen invoerbeperkingen tegen Deensch9 waren toepassen. De minister van buitenlandsche zaken, Munch, verklaarde in een interview met een verslaggever van „Politiken", dat de Duit sche maatregel van verhooging der boter- rechten in Denemarken groote teleurstelling heeft gewekt. Het is onbegrijpelijk hoe mer, een valutatoeslag op de boterrechten in overeenstemming wil brengen met het tus schen Denemarken en Duitschland bestaan de handelsverdrag. Indertijd heeft Denemar ken tijdens de Duitsche valutamoeilijkhederi niet zoo gehandeld. In Denemarken heerscht volkomen begrip voor de beteekenis van de handelsbetrekkingen met Duitschland, dar zelfs onder de tegenwoordige omstandighe den nog steeds de tweede markt In grootte is voor Denemarken. Men begrijpt, dat de huidige toestanden in Duitschland een verminderde koopkracht en een verminderd gebruik met zich bren gen. Maar, aldus vervolgde de minister, De nemarken is niet alleen verkooper, maar nog een veel grooter kooper van Duitsch land. En juist de stap, dien men thans in Duitschland heeft gedaan, zal de Deensche koopkracht moeten verzwakken. Het spreekt vanzelf, dat de Duitsche stap er toe moet leiden, dat spoedig met de Deensche koopen den kringen onderhandelingen zullen wor den begonnen. AARDBEVINGEN IN PERU Te Lima (Peru) hebben binnen 24 uur twee aardbevingen plaats gehad. Onder de bevolking ontstond een paniek. De electrische geleidingen werden verbro ken en enkele gebouwen stortten gedeelte- De aardschokken werden voorafgegaan door een onderaardsch gerommel, dat groo- ten schrik onder de bevolking verspreidde. De aardschokken wierpen alles dooreen en deden de straten en wegen op een golvende zee gelijken, waarop de rijtuigen als schepen slingerden. De aardbeving is de hevigste, welke sinds 1904 in Peru is waargenomen. FINANCIEELE HULP VOOR NEW YORK NEW YORK, 21 Jan. Representantenhuis en Senaat van den Staat New York hebben g:steren een wetsontwerp goedgekeurd waarbij de stad Netf York wordt gemachtigd tot uitgifte van 200 million dollar obligaties afjosbaar in 5 jaar teneinde te voorzien in den financieelen noodtoestand der stad. Democraten en Republikeinen 6temden eensgezind voor het wetsontwerp. Verwacht wordt dat gouverneur Roosevelt het ontwerp nog heden zal teekenen. LONDEN, 21 Januari. In een hoofdartikel verklaart de „Times" zich tegen verdere on- noodige vertraging der herstelonderhande- lingp.n en voor het spoedig bijeenkomen dor conferentie van Lausanne. Men moet na tuurlijk duidelijk inzien, dat een definitieve oplossing tengevolge van de uiteenloopcnde politieke opvattingen van twee der voor naamste bij do zaak betrokken staten, on mogelijk is. Reeds de beleefdheid gebied, dat de verzonden uitnoodigingen niet meer ongeldig worden gemaakt. Duitschland moet bovendien gelegenheid krijgen om uit te spreken wat het te zeggen heeft. Het moet mogelijk zijn te overleggen wanneer zou spoedig mogelijk een bijeenkomst kan plaats vinden om een eindoplosing te vinden. Hei ln Duitschland heeft een omvangrijke vendel met valsch geld de laatste tijd groot opzien gebracht. Onze Duitsche correspon dent schrijft over het sensationeele verloop van de ontdekking door de politie liet vol gende: De Berlijnsche Kriminalnolizei staat met 2 Reichsbank in nauwe relatie. Komt de politie valsch gold in handen, dan begeeft zij zich naar het uitgangspunt der rijksmark, waar volgens geraffineerde methoden oen wetenschappelijk onderzoek naar de samen stelling en fabricatie wordt ingesteld. Aan de hand van zulk een onderzoek is men er meestal spoedig achter, waar dit geld van daan komt ep wie het vervaardigd heeft Den Kriminalkommissar Liebermann von Sonnenhurg was het opgevallen, dat reeds TSJANG KAI SJEK TERUGGEROEPEN. NANKING, 21 Januari. De Chineesche mi nister-president Soenfo heeft Maarschalk Tsang Kai Sjeli uitgenoodigd om naar Wang Sjin Wei te komen, om met de nieuwe re geering samen te werken. Te Nanking zal Tsjang Kai Sjek op grootsche wijze worden ontvangen. In Japansche kringen gelooft men dat Tsjang Kai Sjek voornemens is weer de dictatuur op zich te nemen. LANSBURY OVER DE SCHADE VERGOEDING. LONDEN, 21 Januari. In een rede te Lon den eisohte Lansbury, de leider van de La- bourpartij in het Lagerhuis opnieuw schrap ping van alle herstel- en oorlogsschulden. De wereld zal zich niet meer kunnen her stellen, indien deze schulden niet definitief verdwijnen. Lansbury noemde het op het oogenblik eischen van schadevergoeding en herstelbetaling, misdadig en dom. FRANKRIJK'S VERTEGENWOORDIGER IN DEN VOLKENBOND. PARIJS, 21 Januari. Hoewel zooals reeds werd gemeld de voormalige socialistische afgevaardigde en voorzitter van de Kamer commissie van Buitenlandsche- Zaken -de huidige senator Paul Boncourt de Fransche regeering zal vertegenwoordigen in de ko mende zitting van den Volkenbondsraad, is hij nog niet officieel benoemd als perma nent vertegenwoordiger van Frankrijk bij den Volkenbond. Dit is een gevolg van het feit, dat Briand de officieele vertegenwoor diger bij den Volkenbond is en deze functie tot nog toe niet hoeft neergelegd. Weerbericht directe voordeel van schraping der schulden acht de „Times" van onberekenbare waarde voor alle landen. De meening, dat een een voudig uitstel verbetering zou kunnen bren gen is meer dan dwaas. Ook de News Cronicle is niet te spreken over het uitstellen der conferentie. Het acht een volledige catastrofe onvermijdelijk, wan neer niet direct de juiste weg naar die eind oplossing wordt gevonden. In de City vrees! men, dat in Duitschland bij uitstel der conferentie nog vóór den herfst een politieke chaos komt Tegen een uitstel van betaling zonder meer hebben bijna alle bankiers bezwaren, aangezien de onzekerheid in het zakenleven blijft voortbestaan en men heeft te vreezen, dat na afloop van zulk een periode de her- stelmoeilijkbeden opnieuw beginnen. CORNELIS SALABAN enkele jaren met groote vakkennis vervaar digde valsche tweemarkstukken overal in Duitschland in omloop zijn. Men dacht aan bekende internationale oplichters, maar kon geen piateriaal vinden, dat tot ingrijpen den stoot zou geven. Men tastte geruimen tijd in het duister en trad derhalve in relatie met de politie van andere landen maar ook dat hielp niet veel. Het valsche tweemarkstuk was voor leek niet te kennen, want de technische fout was voor het oog nagenoeg onzichtbaar: een minimale verbuiging van de matrijs had de ronding minimaal gewelfd. Rond 32.000 zulke valsche munten zijn reeds in omloop bracht en het onheil was dus niet te o zien voor do betrokkenen. Maar op onge dachte wijze kreeg de politie het spoor in handen: een doodgewone groentenboer heeft thans het raadsel opgelost en door zijn door tastendheid het mysterie onthuld. Hij heeft hiermee stellig een flinke beloo ning van de rijksbank verdiend! Afwisselend staat hij met zijn groente fruit op de marktpleinen van Sc.höneberg, Halensee, Wilmersdorf en Friedenau. Door een vakman liet hij zich uitleggen, aan wel ke kenteekenen men de valschheid van het geldstuk kan vaststellen. Weldra was hij er achter, dat deze poets hem door een opval lend eenvoudige dame van middelbaren leel tijd werd gebakken. Onopvallend ging hij achter haar aan en stelde vast, dat zij op een bepaald punt een slanken heer te woord stond, niet wien zij vlug van gedachten wis selde. Hij waarschuwde thans de politie en eenige ambtenaren in burgerkleeding volg den oplettend den verderen gang van zaken. Even later verscheen de dame opnieuw eu kocht overal voor een luttel bedrag groente. Zij betaalde ieder keer met 'n valsch twee markstuk en wandelde verder over het Ru- dolf Wilde-Plein in Schöneberg. Aan hei einde van de markt ontmoette zij weer den slanken heer en juist wilde de politie toe grijpen toen beiden geheel onverwacht in een gereed staande luxe auto stapten. De chauffeur gaf vol gas en voor men 't besefte waren de handige vogels gevlogen. Men had nog net de gelegenheid, het nummer van den wagen te noteeren en kon nu vaststellen dat deze aan dr. Cornell Salaban in Lichter felde behoort. Hier nam men de villa in de stille Potsdammerstrcsse 61 in oogenschouw Zij is het eigendom van een fabrikant, die in Chemnitz woont en zijn huis voor den tijd van twee jaar aan het echtpaar Salaban voor 300 mark per maand verhuurt. Hier woont Salaban met zijn vrouw en 18-jarige dochter, een huishoudster, een dienstmeisje, een knecht en den chauffeur. Het viel al da delijk op, dat het personeel buitenshuis woonachtig is. Aangegeven werd, dat de fa milie beide etages voor zichzelf noodig had; in werkelijkheid wilde Salaban zijn nachtelijk bedrijf ln den kelder geheim houden. Van de buren kreeg men te hooren, dat de familie een goede reputatie geniet Zij leidde een teruggetrokken leven, ontving weinig bezoek en viel op door haai eenvoudige kleedij. Ook de 18-jarige Erica, die juist dezer dagen haar eindexamen aan het Elisabeth-gymnasium in de Kochstrasse wil afleggen, geldt als een beschaafd en in tellectueel meisje. Haar schoolvriendinnen zijn overtuigd, dat zij van het misdrijf harer ouders niets weet en hebben haar uit mede lijden de eerste dagen uit het verlaten huis meegenomen. Politie en justitie pleegden overleg, of zij direct tot een inval zouden overgaan, maar zij gaven er de voorkeur aan, beiden „aul frischer Tat" te verrassen. Bij de eerstvol gende gelegenheid werden man en vrouw, toen zij op de markt hun zwendelbedrijf voortzetten," afzonderlijk gearresteerd. On middellijk ondernam men nu een huiszoe king in Lichterfelde. Men vond een keurig ingerichte woning, waar volmaakte orde heerschte en niets opvallends te ontdekken viel. Men drong door in den kelder en vond er >een voortreffelijken wijnvoorraad. Reeds wilde men onverrichter zake huiswaarts gaan, toen men door het wegschuiven van een kastje een behangen deur gewaar werd In een hierachter gelegen ruimte van 3 bij 4 meter vond mon den matrijs en de verdere benoodigdheden tot het vervaardigen van geld. Bij het eerste verhoor bestreed Salaban hardnekkig alle schuld. Onder allerlei juri dische uitvluchten weigerde hij zijn vinger afdruk. Pas toen men hem vertelde, wat men in Lichterfelde had gevonden, viel hij door de mand en begon hij noodgedwongen schuld *e bemannen. !vaarschijnliik zal hij door Amtsgerichtsrat dr. van Roel, met zijn vrouw in Moabit geconfronteerd worden Men is benieuwd, wat dit eerste wederzien zal opleveren. Natuurlijk wil men eerst eens nader weten, wie deze dr. Salaban en zijn echtgenoot eigenlijk zijn. Dienaangaande doen allerlei zonderlinge geruchten de ronde. Zelfs hoort men beweren dat dr. Salaban iemand is, die al jaren lang in een krankzinnigengesticht zit en dat diens pa pieren door den zoogenaamden Salaban werden ontvreemd. Vast staat, dat door dr. Salaban een „Europaboek" werd uilgegeven, een prootsch opgezet werk, bedoeld als en cyclopedie voor juristen. Hieraan werkten rechtsgeleerden over de gansche wereld mee; in 1928 verscheen hier aan een tweede oplage, waaruit valt af te leiden, dat de eerste oplaag, die in 1926 ver scheen, en 10.000 exemplaren omvatte, veel afzet heeft gevonden. Hij noemde de tweede editie „Handboek voor internationaal recht' Ik vroeg een jurist, die het werk bezit, on zijn oordeel als vakman. Salaban schreef slechts ter inleiding een bijdrage over „De geschiedkundige ontwikkeling van het no tariaat" en gaat hierbij opvallend scherp tegen de kerk tekeer. De tweede uitgave werd „nieuw bewerkt", maar geeft slechts een geringen indruk van Salaban's juridi sche ervaring. Hot buitenlandsch recht werd door hem geheel aan de medewerkers der verschillende landen overgelaten, zoodat dus een persoonlijk oordeel van Duitsch standpunt geheel ontbreekt. Men twijfelt eraan, of Salaban ooit advocaat was en wil vaststellen, waar hij zijn doctor-titel verwor- Van de Hamburgsche politie ontving aan den Alexanderplatz de volgende infor matie: Karl Hans Salaban werd 8 Januari 1896 in Czernowitz geboren. In het voorjaar van 1924 geraakte hij in conflict met de Hamburgsche politie. Onder den deknaam Oskar Meissner richtte hij een schoepv kantoor in, dat zeereisjes naar Noorwegen en andere landen voor jongelui wilde orga- niseeren. Hij nam voor dit doel voornamelijk voorschotten in ontvangst, deed verder niets en werd dientengevolge gearresteerd, maar weer vrijgelaten, toen men van de Berlijn sche politie ervoer, dat verdachte reeds eer der in een zenuwgesticht was verplichts Zijn familie haalde hém weg uit Hamburg en bracht hem naar Berlijn. Deze Hamburgsche Salaban zou dus 36 jaar moeten zijn, terwijl de gearresteerde beweert, dat hij 46 jaar Wie is Dr. Salaban? Voorts wil men weten, waar hij zijn vak kennis vandaan gehaald heeft Onder den naam Bliicher kocht hij bij Berlijnsche fir ma's den matrijs en verdere benoodigdheden Men staat voor een raadsel, hoe hij deze zware voorwerpen van Berlijn naar Lichter felde in zijn kelder getransporteerd heeft. Reikte zijn kennis zoover, dat hij zijn onder- deelen eerst uit elkaar kon nemen om ze later weer saam te voegen? Uit Weenen loopt het bericht binnen, dat Salaban een Oostenrijker is, die 1911 in Weenen gemeld stond. Hij noemde zich stu dent in de philosophie en trok vandaar naar Lemberg. 1927 keerde hij naar Weenen te rug en noemde zich Dr. Wetterstein. Als ad vocaat meldde hij zich bij de rechterlijke macht en in het district Leopoldstadt verde digde hij menigen cliënt. Toen hij op zeke ren dag door zijn schitterend pleidooi een zwaar verdachte weer aan zijn vrijspraak hielp, trad plotseling een bejaarde ambte naar op hem toe en verlangde zijn legitima tie. Dr. Wetterstein kon aan dezen eisch niet bevredigend voldoen en met zijn juri dische werkzaamheid in Weenen was het sedert dien gedaan. Van achtervolging gens bedrog schijnt men toen helaas afge zien te hebben. Aan een Berlijnschen reporter vertelde Salaban's achtergebleven dochter onder meer: „Ik ben er ziek en nerveus van ge worden. De volgende week moet ik mijn eindexamen doen, maar ik kom niet tot wer ken en weet niet, wat ik beginnen moet. Ik was de trots van mijn vader. Hij wilde, dat ik medicijnen ga studeeren. maar daar zal nu wel niets meer van komen. Mijn vader liet mij weten dat hij erg 'bezorgd om mij is, maar ik zal er mij wel doorheen slaan. Ik moet mijn eigen brood gaan verdienen, maar ik weet nog niet, hoe ik dat zal be ginnen. De huur is tot April betaald, maai wat dan? Ik heb mijn vader geholpen, toen hij zijn Europaboek schreef en de drukproe ven gecorrigeerd. Onze huishoudster is er nog, maar haar man is werkloos en zij is op onze verdienste aangewezen. Zij zal mij aan mijn lot moeten overlaten. Familie heb ik in Ooostenrijk, maar ik ken er haast mand van. Op school heeft men ontzettend met mij te doen. Mijn beste vriendin heeft mij helaas in den steek gelaten, maar een andere klasgenoote, van wie ik dat nooit venvacht zou hebben, is direct naar mij toe gekomen." Erica Salaban is overtuigd, dat haar va der geestelijk niet normaal is. Tijdens zijn conflict in Hamburg werd hij door de spe cialisten Dr. Strassmann en Dr. Pommerich onderzocht en werd hij op grond van par. 51 vrijgelaten. Zij hoopt, dat dit ook bij het aanhangige proces weer zal geschieden. Dit Salaban-drama is hot niet een tee lten des tijds? De macht van den mammon de honger naar geld, dreef Salaban en zijn vrouw ertoe, door zorgvuldig overlegd be drog anderen te benadeelen en het leven van hun kind tot een ramp te maken I Het dunne pijltje geeft d' Hoogste stand te Boedapest 782.1. Laagste stand te Isafjord 732.6. Stand vanmorgen halftwaalf 775.1. WEERVERWACHTING. Medeged. door t Kon Ned Meteorologisch Instituut te Do Bilt) Zwakke tot matige meest Zuidelijke wind, nevelig tot zwaar bewolkt of betrokken, nog weinig of geen regen, temperatuur om het vriespunt tot lichte vorst des nachts, later waarschijnlijk zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door hot Kon. Ned. Met, Instituut te Do Bilt) Het gebied van lagen druk over IJsland nam in diepte en omvang toe. De term van hoogen druk in het Oosten hield bijna on veranderd stand. De lichte vorst breidde zich ver de Noordzeekust en Zuid-Frankrijk uit. Bij de nachtelijke afkoeling en het wind stille weer vormde zich plaatselijk zware mist, vooral in onze omgeving, Duitschland en gedeeltelijk in Noord-Frankrijk. De de pressie-invloed is op de Britsche eilanden reeds weer duidelijk merkbaar. Bijna overal daalt daar de barometer. In het Noorden bleef het zachte weer nog aanhouden. In Abisko is de temperatuur 16 gr. C. boven haar normale waarde. De drukverdeeling reeft overal te verwachten dat na het wind stille weer met liohte vorst de wind weer eenigszins zal toenemen, terwijl de vorst wel eer spoedig zal verdwijnen. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 3.6 C. 22 JANUARI Zonsopgang 7.59 u.; Zonsondergang 4-25 u, Maansopgang 2.42 u.; Maansondergang 7.52 n. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.55 u, tot 's morgens 7.28 O. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig WMdehnt. 2 20 BaseO,11 0 26 Huningen 0,77 o, 1 Rheinweiler -1.51 -1.41 Kehi 2.28 9,35 Mnian ill 4,IK Wieilef-hehn 1,47 1,50 Mannheim 3,511 3,1 Lohr 2,28 2,35 Malnz 1,70 l,i9 Bingen 2,20 2,28 Cnblenz Trier Keulen Rnhrort Wese, Fm mer Ik Dusse dórf Maastr cht Heden Vorig 9.46 2.57 1.25 1.32 3 08 3,30 2,36 9,56 2,li 2,18 12,12 li,75 HOOGWATER NED ZEEHAVENS Delfzijl 10/6 2 ,50 Terechel ling 7.41 9 \0 Har. ingen 8.21 2 147 Heiier ie 311 6,i7 Idem 2e 15 3» 18.3/ lJmuiden 2.05 I4,zi H v. Ho land l.al 13.36 Scheveningen 131 18,46 Rotterdam 3.14 15 34 Hellevortsl, Wiilemsiad Z erikzee Wemeuilngt Vilssingen 1,69 14,17 2.i2 15.10 1,11 13,29 2,05 14,25 0,15 l'-',38 U.48 13:09 Hana weert l,2d 1351 UIT HEI SOCIALE LEVEN Toelichting op het Sociaal Program d ior den heer C. Smcenk. Op Zaterdag 80 Januari a.s. houdt boven genoemde organisatie een buitengewone ver gadering in „De Eendracht'' aan den Goud- scheweg 130 te Rotterdam. De heer C. Smeenk, voorzitter van het Ver bond „Patrimonium", hoopt dan een toelichr ting te geven op het concept-sociaal program. HET STEENDRUKKERSCONTRACT. Op 1 Mei Naar men aan Het Volk mededeelt, hebben de werkgevers de collectieve arbeidsovereen komst, geldende voor het steendrukkers- lithografisch)- bed rij ftegen 1 Mei J932 •enkleedingbedrijf vakbonden ln do spreking gehouden 3 met do prijsdaling. 'ertegenwoordigors df verminderd, ln tellen der werkgevers scherp bö- ér dagen gehouden vergadering, chen de dagelljksche besturen der 'olkomen eenstemmigheid te be st onaannemelijke der voorstellen. hun definitief EEN ROYEMENT IN „MERCURIUS" Het Bondsbestuur van „Morcurlus" vraagt fn een resolutlo ln oen buitengewone bondsverga dering op 30 .Tan a.s. goedkeuring van zUn be leid ten opzichte van drie geroyeerde ledo der afdeellng Amsterdam. In genoemde afdee Ilng werd de stelling gelanceerd, dat 't Bonds bestuur verplicht is beschikbaar te zUn v< proclameeren van een staking en 't uitbetalen van stakers wanneer een personeel ln stakinS wenscht te gaan, zonder de gronden van of het tHdstlp voor de staking te mogen beo or- deelen. Deze stelling werd nog versterkt door het dreigement, dat de afdeellng. btfaldlen hol bondsbestuur niet tot proclamatie overgaat, <f" taak zal overnemen en de staking financier bondsgelden, die z\) onder haar berus-

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2