M. TEN HOFF VERVOLG PAG. 9 Wees nauwkeurig! i Uw boekhouding moet tip-top zijnl Uw administratie zij keurig In orde! j I Laat mij er vooi zorgen en gij kunt Uw tijd I I geheel aan Uw zaak wijden! i Graag kom ik er over spreken met Ut 1 Administratie-en Assurantiekantoor P.BAKKER i Bleekersingel 29 GOUDA Telef. 544 Clichéfabriek „Het Oosten" Gedempte Slaak No. 120 Telefoon No. 29425 ROTTERDAM Brief van een Amerikaansche landbouwer Gaarne voldeed ik aan het verzoek Redactie van dit blad, dat ook in Amerika zooveel goede vrienden heeft, om wekelijks rnet de lezers in deze kolommen wat te cAUseeren over de toestanden en omstandig heden in Amerika, Wel te verstaan: in een gedeelte van Ame rika, met name in Michigan, waar zoovelen uit „the old-Country" een nieuwe woonplaats gevonden hebben- Ik doe dat met te meer liefde, daar ik nog altijd de meest aangename herinneringen aan ons blad bewaar. Ik herinner mij nog heel goed de oprichting van het blad en de vele moeilijkheden waarmee rnen te wors'te- len had. En als ik dan zie wat het nu ruim een kwart-eeuw geworden is, dan moeten wij toch zeggen: wat heeft God onze Nederland- sche pers rijk gezegend, waren we in Ame rika al vast maar zooverl Misschien herin neren enkelen Uwer zich nog de pogingen, die we hier in Amerika hebben gedaan om een eigen Christelijk dagblad op te richten, onder leiding van Ds. CloverMonsma. Ik hen daar zeer nauv bij betrokken geweest en heb schier geheel de Vereenigdo Staten afgereisd orn aandeeien te^ plaatsen. Later schrijf ik daar misschien nog wel eens wat over. Het is toen niet gelukt. Amerika nog lang niet rijp, voor hetgeen men in Nederland reeds langer dan een halve eeuw bezitten mag. Laat ons volk in Nederland zijn groote voorrechten beseffen en inet dank baarheid erkennen, wat God. boven andere landen der wereld heeft geschonken. Het best waardeert men dat als men uit Neder land in den vreemde korntl Voor we wat gaan babbelen over ,Het verre Westen", dien ik mij toch eerst e> een beetje voor te stellen. Uw briefschrij is een kleine Fanner en woont nu bijna twintig jaar in de buurt van Grand Rnpids. Onze farm is 60 acre groot, dat is 00 maal 200 Hollandsche roeden. Vlak achter ons huis hebben wij 7 acre asparagus. Dat product wordt hier boven den grond gesneden en is niet wit, zooals bij U, maar groen. Wij snijden de asparagus van 1 Mei tot 4 Juli, dan laten wij bet groeien. Het gelijkt nu wel op een laag bosch; het heeft nog niet gevroren, en het is dus nog groen, gaat straks dood, door de vorst. Wij laten het den gcheelen winter staan, omdat de sneeuw het land bedekt, soms drie vier voet hoog. Indien wij dit product in 't najaar zouden afsnijden, bleef de sneeuw niet zoo goed liggen, maar zou door den wind weggeveegd worden. Hoe meer sneeuw, hoe beter. Sneeuw brengt voedsel in den grond, draagt de stik stof uit de lucht mee en is daardoor heil zaam voor de planten. In 't voorjaar, als sneeuw en ijs zijn weggedooid, snijden wij het doode loof met een machine af en bran den het op. Dan wordt de grond zeer licht geploegd en twee of drie keer geëgd, zoodat de zon de grond verwarmen kan en de asparagus-spruiten naar boven komen. Als het goed worm weer is, moet de asparagus alle dagen gesneden worden. In gewone o standigheden is het een goede krop en er altijd een goede markt voor. Een aspara- gusbed, dat goed aangelegd en goed onder houden wordt, kan wel 40 jaar duren. Daarnaast hebben wij 6 acre rabarber. Hier is het ons het meest te doen om zware planten te krijgen. In October steken wij de planten uit den grónd en laten ze goed door vriezen boven den grond. In Januari bren gen wij ze in een vors tv rij donker rabarber- huis, waar de bevroren kluiten gaan groeien, prachtig mooie roode stelen met een klein geel blaadje aan den top. De prijs loopt 's zomers tot 20 cent het pond, ofschoon het in den laatsten winter varieerde van 12 tot Ï6 cent Ook dit product brongt veel werk mee, maar is goed loonend. In April worden dé planten weer naar buiten gebracht in een goed bemesten grond en na 2 of 3 jaar zijn ze weer in goede conditie om voor den win- teroogst binnengebracht te worden. Vervolgens hebben wij zeer vroeg in 't voorjaar *4 acre groene uien. Dit product is veel duurder, maar gelijkt wel wat op prei Het wordt hier rauw gegeten, er is ook veel Vraag naar. Deze uitjes zijn de eerste, die van den kouden grond aan de markt komen. Vervolgens hebben wij aardbeien, die hier voor den laten vorst met stroo moeten be schermd worden. Meestal krijgen wij een paar nachtvorsten als ze in den bloei staan. Ook dit product is altijd goed verkoopbaar, zelfs dit jaar, waar alles goedkoop was, brachten de aardbeien geregeld een goeden prijs op en de oogst was goed. Witte kool en wortelen en kroten zijn hier bijna onverkoopbaar. Duizenden bussels gaan naar de mesthoop. Ook aardappelen zijn vèr beneden den kostprijs, maar daar maken wij ons zelf niet druk mede. Wij leelen juist genoeg voor eigen gebruik. Verder hebbèn wij wat hooiland voor onze beesten. Van onze twee Yers'e meikVceien hebben wij melk en boter in overvloed. Van da overtollige melk voeren wij wat kalvers. Gewoonlijk hebben wij 4 r.t 6 kalveren en 2 paarden. Doordat wij 5 acre tarwe hSiberi en 3 acre haver, hebben wij aardig wat stroo voor de stal en krijgen hierdoor een mooi mestvaaltje. Natuurlijk niet genoeg voor het geheele bedrijf, maar de rest vullen wij met kunstmest aan. De tarwe gebruiken wij voor kippenvoer en is nu ook spotgoedkoop, •40 cent een bussel. Ook malen wij tanve en haver door elkaar voor paarden- en koel en voer. Achteraan Is ons land nog bosch. Daar zagen wij wat kachelhout en daar is ook een mooie lommerrijke weide voor de koeien. Wij hebben een groote schuur, waar ruimte genoeg is voor stalling van onze koeien en paarden en ook gaat al het hooi en graan en de malsstokken er gemakkelijk in, die wij voor den winter noodig hebben. Achter de schuur staat een cementen toren, 30 voet hoog, en 10 voet breed. Die wordt machinaal vol geblazen met kort gesneden maisstokken, als de mais nog groen ls, met aren en al. Dit is heerlijk wintervoer voor 't vei». Nu heb ik mijn lezers alles zoo wat laten, zien. Alleen nog het hulsl Dit staat ca. 150 M. van de schuur, ls electrisch verlicht en heeft centrale verwarming. Aan den voor kant hebben wij een glazen waranda, 18 bij 12 voet, waar wij veel van onzen tijd doorbrengen .-.ls wij in huis zijn. Vervolgens 4 slaapkamers, voor- en tusschenkamer met keuken. En een departement voor machinale wasscherij. Ruimte dus in overvloed. Als ik nog bouwen moest zou het alles veel kleiner zijn, maar ons huis is gebouwd toen arbeid dn materiaal schier niets kosten. Daar alles hie»" veel goedkooper is dan bij U leeft bet hier ook gemakkelijker. Met betrekkelijk weinig inkomen heeft men hier een goed bestaan. Mijn belasting voor alles wat ik heb, 3 automobielen incluis, varieert van 100 tot 125 dollar per jaar. Het meeste van dat geld wordt besteed aan wegenon- derhoud en onderwijs, want alle onderwijs is hier vrij. Er is voor ieder gelegenheid te leeren wat hij wil. Is men echter zoo rijk, dut men vermogensbelasting moet betalen, dan komt men er zoo goedkoop niet af. Velen van onze geldmannen betalen kapitale sommen aan belasting. Henry Ford b.v. be taalt meer dan een millioen per jaar Toch zijn .er nu in dezen tijd van „depression" ook fanners, die in moeilijkheden geraken, vooral het grootbedrijf lijdt erg. De melkerij is zoo slecht als het nooit geweest is. Die nu veel interest moet betalen en hulp moet huren, zit in groote zorgen. Met een bedrijf, zooals Uw Amerikaansche vriend heeft, rolt men er in dezen tijd ge makkelijker door, rijk wordt men er niet i: maar men blijft ook voor al te groote zorgen gevrijwaard! Om dezen tijd van't jaar komen de nieuwe automobielen. Dit wil zeggen de auto's, die in een of ander opzicht weer verschillen van de andere, die in 't afgeloopen jaar gemaakt Wat 'n ontwikkeling op dit gebied. En de Chevrolet, die in productievermogen vooi Henry Ford niet onder doet, is zeer zeker ook niet achter met zijn impronients. En het einde schijnt er lang nog niet te zijn. Gedu rende een half jaar waren onze bladen vol met een nieuwe vinding. Een gewoon arbei der had een motor uitgevonden die geen benzine noodig had. De kracht werd verkre gen door luchtdruk. De motor pompte zijn eigen lucht genoeg om door die persing de motor de kracht te geven, die lüj voor auto's of schepen of wat dan ook noodig had. Aller aandacht was 'hierop gevestigd, want als dit tot stand kwam, zouden mil koenen dollars bespaard worden aan benzine en andere brandstoffen, die nu voor die motorkracht noodig zijn. Maar ineens leest of ihoort men niets meer hierover. Het vermoeden bestaat, dat onze groote benzinehandel aars den ar beider eenige miiilaoenen gegeven hebben om zoodoende hun zaken te kunnen handhaven. En zoo blijven wij nog een poosje verstoken van deze voor ons zoo voordeelige uitvin ding. Toch is het vermoeden niet ongegrond, dat dit maar voor een kleinen tijd is, want men weet nu eenmaal, dat het luchtgebruik mogelijk gemaakt kan worden voor motor kracht Een tweede en een derde zullen die zaak wel weer opnemen. Want wij leven in de eeuw van de ontwikkeling der machine. Van t voorjaar bezocht ik een vriend van mij, een selderij-fa rarer. Die had een ma chine gekocht am do selderij te pooteat En het ging prachtig. Twee kleine meisjes van 12 en 14 jaar zaten op hun gemak ieder achter een wiel, met een bak vol planten naast zioh. Aan het wiel waren haakjes, daar legden de kinderen een plant achter met de wortels naar boven. Het wiel ging rond en elk plantje was goed geplant, zeker even zoo goed als met de hand en de regels waren zoo recht als met een lijn getrokken en de een-e plant stond geen haar wij dei' dan de andere! In onze groote steden hebben wij een chinale straatveger, een geweldig stuk ma chinerie. Het is een groote watertank, eerst den grond besproeit voor t stuiven; dan een groote rol, die als bezém dienst doet en daarachter een groote bak, die al het veegde opneemt Niets blijft er liggen. Met tweemaal op en neer te gaan is in een kort tijdsbestek de geheele wijde straat geveegd. En de werkloozen staan met hun handen in de zak dat monster te bekijken. Evénzoo ls het met het aanleggen van onze wegen. Deze machine is een rijdende fabriek op zich zelf. Met een groote kraan wordt cement en grond naar boven geheschen. Uit greppels en kleine meertjes wordt het water opge pompt, al r ijdende wordt dit door elkaar ge werkt, en achter die reuzenmachine wordt het beton 8 centimeter dik netjes'en gelijk op den weg uitgegoten. In een 8 uur werk dag doet men ca. 3000 voet lang en 20 voet broed. Dne weken blijft dit zoo liggen en dan is de hobbelige grintweg omgezet in een prachtigen gelijken beton straatweg en open voor 't verkeer. Het dwingt bewonde* 'img af. Wat zouden hier een schare men- schen voor noodig zijn als dit eens met de hand gedaan moest worden. Allies moet hier bijna per as verscheept worden. De vrachtprijzen zijn dan ook hoog, ofschoon de autotruck, een sterke concurrent is voor de spoorwegen, den vrachtprijs aardig naar beneden gebracht hebben. Die vrachtauto's gelijken dan ook op een spoortrein. Soms heeft één motor vier vrachtwagens achter zich. Vooral nu in dezen arbnoimalen tijd gebeurt het tuinders, die ver van een stad afwonen en hun producten naar de stad tnoeten sturen met den trein, dat het de raclrtkosten niet opbrengt en er soms gelo bijbetaald moet worden. Elke krop sla, die uit California naar het centrum gezonden wordt, kost 4 cent aan vracht en commissie loon, en bloemkool 14 en 20 cent. De produ cent loopt nu dan ook heel wat risico om zijn goed ver weg te sturen. In den Staat Montana, waar veel koeien in de bergen vet geweid worden voor de slachtplaats, zijn deze onverkoopbaar, omdat de vrachtprijs en de verdere onkosten van het slachten, hel vleesöh te duur maken voor de buitealand- sclie verzending. En toch moeten die bees ten weg, want er zijn daar geen stallen en schuren, waar al dat vee in den winter kan geborgen worden. En er is ook geen eten voor. Zij worden dan ook bij opbod aan den hoogsten bieder afgegeven. Prachtige dieren voor 8, 10 en 12 dollar; jonge, jarige en 1- jarige kalvers 4 en 5 dollar; schapen van 40 cent tot één dollar. Evenzoo is het met dt ■arkens in Jowa en in South- en North Da kota, totaal onverkoopbaar. Gister las ik, dat de varkensprijs in Chicago 4 en 4y2 cent per pond is. Als je dan nagaat, dat die beesten 1000 en 2000 mijl vervoerd zijn, dan kan wel berekend worden, dat de farmers niet veel krijgen. Daardoor kan geen inte- betaald worden. De ééne bonk na de andere moet zijn deuren sluiten. Vele ge goede mensohen worden straatarm, dit wh zeggen arm aan geld. Eten is er in over vloed maar er moet méér geld zijn. Wij leven eenmaal in een tijd, dat geld onmisbaan is geworden. Men kan geen benzine en ook i geen rekening'betalen van eleetniciteit mei een half varken. Voor belasting en kleeren en interest is geld noodig. Vele predikanten in 't Westen wachten al maanden tevergeefs op hun traktement. En ook vele onderwij zers, zoowel van de publieke als Chr. schooi, deden in 't zelfde lot. Een triend van mij verkocht eenige jaren geleden zijn farm, die een halve sexie groot was, dit is 320 acre. Hij kreeg daar 32.000 voor op een contract, dat er 8 1000 per jaar afbetaald zou worden, plus 6 pot. interest. Hij zelf kocht een huis in de stad en dacht goed te kunnen leven van de interest, maar de nieuwe eigenaar is van de farm afgeloo pen. En mijn vriend moet voor de belasting zorgen. Hij is genoodzaakt weer terug te gaan en kan ook zijn huis niet verkoopen in de stad, ook niet voor de helft wat hij er voor betaald heeft. Mijn vriend is in dien tijd ouder geworden, heeft veel ambitie verloren gedurende de jaren, dat hij rentenier was, en is nu Én een beklagenswaardige conditie. En hij is één uit duizenden. Een ander, die interest betalen moet van 20.000, ging naar den hypotheekhouder en zei: wat wilt U, dat ik van miju eigendom ofloop of bent U genegen van de interest door te schrap pen? Als U tot het laatste wilt besluiten, zai ik mijn best doen dit *4 bij elkaar te krab belen/De geldschieter koos *4 van den inte rest, wel wetende, dat .dit voor hem het beste was. En dit geschiedt, in Amerika! Wat zal van dit, aides het einde zijn? Ome leiders in Washington zitten ook met de handen In 't haar. Het volk wordt ongeduldig, wacht niet langer, laat zich niet meer stilhouden met courantengeschrijf van prosperity. Zij gaan in groote optochten naar het Witte Huis en zeggen: «vij wallen werk en geen genadebrood. Maar wat kan onze Overheid doen? Zij" staat machteloos. Een evangelist uit het Oosten des lands, een geweldig orator, had beslag op zijn gehoor van duizenden menschen, toen hij kortgeleden sprak over het woord van Elia: „Is Baal God, dient Baal op een ander gedeelte uit dat zelfde hoofdstuk: „dat .Baal u nu ook uitihelpe". „Amerika", zoo riep hij, „gij hebt torens gebouwd ter eere van het materialisme. Universiteiten waar God ge loochend wordt. Gij hebt U gebaad dn de echter 60 lbs gemalen gele mais ontving. Het lucernemeel werd gebruikt om het gebrek aan vitamine-A bij de gerat op te heffen. Vap het begin der vijfde week af werd naast liet meelvoeder ook hardvocder aan de kuikens gegeven, dat gerat, respectievelijk mais bevatte. Langzamerhand werd naar het overgangsvoeder overgegaan, waarbij het eene rantsoen weer gerst, het andere mais bevatte. Op een leeftijd van 10 weken werden de haantjes afgezonderd, en uit de proef ge nomen; de hennetjes werden tot een leeftijd van 30 weken opgefokt. Uit de toen vastgestelde resultaten bleek, dat het sterftecijfer in beide groepen prae tisch gelijk was. De haantjes uit de gerst- groep wogen evenwel op een leeftijd van 10 weken 86 gram per dier meer dan de haan tjes van de maisgroep. De dieren uit de gerstgroep gebruikten daarentegen weer meer voeder; de kosten per 1 lb levend-ge- wichtstoename was evenwel in beide groe pen practisch gelijk. Of de hierboven weergegeven conclusie zonder meer te trekken is, meenen wij te moeten betwijfelen, daar naar onze meening de rantsoenen vooral in het eerste onderzoek in meer dan één punt van elkaar verschil- Mogelijk blijkt het evenwel met gerst of mais rantsoenen sa- ien te stellen die beide ongeveer dezelfde "ï'esultaten geven. WAARSCHUWING AAN TARWE- TELERS De besturen der gewestelijke Tarwe-orga- nisaties voor Noord-Holland en voor Zuid- Holland vestigen door dit bericht nogmaali nadrukkelijk de aandacht op het volstrekte verbod voor haar leden-aangeslotenen, van het koopen, vervoeren, of in voorraad hebben van buitenlandsche of binnenlandsche tarwe, elders gegroeid dan op het bedrijf zelf. Dit verbod geldt voor elke tarwe, welke niet op het bedrijf waar ze ligt is gegroeid, hetzij dat men ze noemt binnenlandsche of buitenlandsche, hetzij dat ze is onvermengd, of vermengd met gerst of andere producten. Voor onvermengde tarwe zal als regel weelde van 't stof, altaren er voor gebouwd en het als God vereerd. Als de materie God is, dient dan de materie, maar dat de ma terie er U dan ook udthelpe! Maar indiende Heere God is, ook van Amerika, dat er dan vuur van dein hemel dale en de materie- aanbidders en 'hun profeten verteere". Ook uw briefschrijver vond dit gekozen woord op zijn plaats. Er is overeenkomst tusschen de dienaars van ouds en oais materialistisch Amerika J^an gerst de maïs vervangen in de rantsoenen van het Pluimvee? In „Schakels" schrijft D.r Over dit vraagstuk is ook reeds herhaalde malen geëxperimenteerd en geschreven. En kele der jongste onderzoekingen op dit ge bied zijn verricht door J. M. Moore van het Michigan Proefstation en in de Bulletins 12 en 13 van 1930 gepubliceerd. Het eerste onderzoek betrof een proef met 160 Rhode Islands die in twee groepen, elk *iit 80 jonge hennen bestaande, werden ver deeld. De proef duurde 10 maanden, gedu rende welken tijd gerst en mais in het rant soen met elkaar gemalen tarwe, fijn gema len gerst, lucernemeel, werden vergeleken. Het mengvoeder der eerste groep bestond uit: kanenmeel, gestoomd beendermeel en keukenzout, het mengsel der tweede groep bevatte geel maismeel, fijn gemalen haver, tarwegrint, tarwevoermeel, lucernemeel, vet- kanen, gestoomd beendermeel en keukenzout Het hardvoeder bestond in de eerste groep uit gelijke deelen heele gerst en haver, het hardvoeder uit de tweede groep bevatte ge lijke deelen grof gebroken mais en tarwe. Dagelijks werd eenmaal wat halfvaste kar nemelk aan de dieren gegeven, terwijl gedu rende de broed periode per 16 lbs halfvaste karnemelk. 1 lb levertraan werd toegevoegd. Oesterschelpen, drinkwater en groen voed er (salade) werd eveneens gegeven. Tengevol ge van een besmettelijke bronchitis trad ijl allo groepen een groote sterfte op. Wat betreft de resultaten die op deze wijze werden verkregen, schrijft Moore: De eidooier was bij groep I minder sterk gekleurd dan bij groep II; ook bleken de eierschalen der gerstgroep niet zoo sterk als bij de maisgroep. De broedresultaten waren evenwel in groep I aanmerkelijk beter, het aantal uitgekomen dieren was in groep I 10 pet hooger dan in groep II. De eierpro- ductie was gedurende de proefperiode van 10 maanden bij groep II 6 eieren per hen hooger dan in groep I; de voederkosten wa ren per dozijn eieren in groep II evenwel veel hooger. Schrijver meent, dat, ofschoon de onderzoekingen nog niet afgeloopen zijn, men wel mag aannemen, dat gerat de mais ■el kan vervangen. Een andere proef die door onderzoeker werd genomen betrof de beteeken is van gerat in opfokvoedera. Ongeveer 200 kuikens kre gen hetzelfde grond rantsoen, niet dien ver stande, dat groep I 55 lbs gemalen gerst, en 5 lbs lucernemeel ontving, terwijl groep II slecht9 van dit verbod worden afgeweken, indien het betreft zaaitarwe en minstens twee dagen te voren een vervoerbewijs is aangevraagd voor het te vervoeren aantal Kg. en dit bewijs ook is verstrekt. Heeft men tarwe noodig voor voederdoel einden, zoo zal geen vervoerbewijs worden verstrekt dan nadat de grootte der behoefte is gebleken en de tarwe vermengd is met minstens 30 gerst, gebroken maïs of rogge. Steeds is dus een vervoerbewijs noodig van den districtssecretaris. Dit is ook het geval voor vervoer van tarwe vanaf het bedrijf. Tegen overtreding zal streng worden op getreden. PLUIMVEE- EN KONIJNENFOK- KERSVEREENGING TE SOEST Bovengeaioemde vereeniging hield een afl- gemieene vergadering in de „Gouden Ploeg" ondier presidium, van den heer A. Beetman. Deze opent de eerste vergadering in het nieuwe jaar met een hartelijk woord van welkom en hoopt, dat aan het eind van 1932 kan gesproken worden van loonend werk in <te kippenfokkerij. Ook wijdt hij waardee- rende woorden aan de ijverige secretaresse, die een ongeval getroffen heeft. De heer Beetsma wensoht haar spoedig herstel. Daarna had door de heeren Graaumans en Plomp de 2e tafelkeuring plaats van kippen en konijnen voor de a.s, tentoonstel ling. Van de konijnen werden getoond Chin- eiiila's, VI. reus konijnen en Havanna, van de kippen N. H. BI. Meohelsche Koekoek, roodbont saibe poolkrul, zilv. Duckndn, wit Jovakrul, Japansohe zijde hoen, Hamb. Zi.lv. laken, Hall. patrijskrul en Barnevelders, waarvan de verschillende goede of slechte eigenschappen werden getoond. Medegedeeld werd, dat die heer De Boer bereid was de zendingen naar een van de tentoonstellingen te expedieëren. Ten slotte kwam aan de orde een schrij ven van de V. P. N. Amersfoort, om te ver zoeken een bedrijf skewing op pluiimverye- bied te bewerkstelligen voor raszuiverheid, huisvesting en eaopbrengst WADDiNXVEEN VRAAGT ONZE PRIJZEN VOOR: GRAS-, KLAVER- EN BIETENZADEN MARKTOVERZICHT (Medegedeeld door het Centraal Bureau). Voerartikelen. Het was de vorige week merkbaar, dat de vraag voor mais iets minder was. De no teeringen van Laplata en Donau bleven ech ter vrijwel de geheele week op eenzelfde peil, alleen tegen het slot der week iets la ger. De verschepingen van Laplata worden wekelijks geringer; ook van de Donau was het de laatste week weinig wat naar hier erladen werd. De Lap lata mais van den nieuwen oogst werd dagelijks geschikter TU9NBOUWBENOODBGDHEDEN TEERPRODUCTEN VERF- en LIJNOLIE Aanbevelend, C. HOUWELING, Linker Rottekade 212 Hillegersberg Telefoon 1 OOI 2 aangeboden, het schijnt, dat de oogst goed en rijkelijk belooft te worden. Gerst was iets gemakkelijker; de aange komen partijen van den nieuwen oogst la plata waren zeer mooi; de Russische loco partijen, die gedeeltelijk niet erg mooi zijn, werden tot lagere prijzen aangeboden. Rog ge en voertarwe bleven onveranderd met weinig vraag. Haver had iets meer belang stelling, doch blijft nog prijshoudend in de betere soorten. De stemming voor de Amerik. lijnkoeken is de laatste dagen iets kalmer. Aan het einde dezer week wordt een lading Amerik. lijnkoek gewacht, waarvan de Januari-leve- ring grootendeels aangediend zal worden en dit drukt de markt min of meer. Grondno tenkoek voor directe levering zeer schaarsch aangeboden, evenals soyaschroot. Cocoskoek onveranderd in prijs. Meststoffen. Stikstofmeststoffen. Er blijft ge regeld eenige vraag bestaan voor de diverse stikstofmeststoffen. Wel is waar zijn de orders niet groot doch het is gewoonlijk om dezen tijd van het jaar, dat er nabestellin gen komen bij hetgeen reeds vooruit gekocht was. Inmiddels blijkt, dat enkele houders zich reeds ongerust maken, dat ze het op hoop van zegen gekochte niet zullen kwijt raken en nu reeds de markt omlaag begin nen te werken. We zien zoo iets eigenlijk elk jaar. Thans is het voornamelijk de kalk- salpet&r, die naast d-e zwaveizure-ammoniak wat lager afgegeven wordt ThomasmeeI. De statistieken over No vember 1931 van de Belgisch-Luxemburgsche tolunie geven ons omtrent thomasmeei het navolgende beeld: Uitvoer: naar Duitschland 10.000 ton. Italië 1.600 Noorwegen Nieuw Zeeland Nederland 34.200 Polen Engeland 6.700 diverse landen 21.000 totaal uitvoer 73.500 lom invoer uit Frankrijk 11.000 Uitvoeroverschot 62.500 ton. Nederland blijft dus de voornaamste koo- per van Belgisch thomasmeei; van de ove rige importlanden zijn er slechts een paar van eenige heteekenis. De regeling in Polen schijnt zoodanig te zijn, dat er een invoer recht van 3 Zloty of bijna 90 cent per 100 Kg. thomasmeei geheven wordt van alle zendin gen, die, over den spoorweg Polen binnenko men. Over de eigen zeehaven Gdynia schijnt de invoer vrij te zijn, maar de slechte eco nomische toestand der Poolsche boeren is blijkbaar oorzaak, dat er toch vrijwel geen thomasmeei wordt aangekocht. De vraag naar thomasmeei is in de afgeloopen week iets beter geweest De Belgische fabrieken willen gaarne hare prijzen handhaven, maar de tweede hand doet daar thans de zaken en verkoopt rustig weg beneden de fabrieks prijzen. Duitschland handhaaft zijn bekend gemaakte prijzen en verkoopt dus niets en in de allerlaatste dagen der week bleek het, dat eenige groote houders van partijen tho masmeei hier te lande in pakhuis liggende, hunne voorraden beneden marktprijs van de hand wenschten te doen. Dit laatste had natuurlijk direct een algemeene prijsdaling tengevolge. Superfosfaat De toestand op de su- perfosfaatmarkt blijft nog steeds even ver ward. De fabrieken en enkele grootere im porteurs (al of niet speculanten) betwisten elkaar de aanbestedingen, terwijl de overige groote koopers en gebruikers rustig dat spel letje blijven aanzien en dagelijks de prijzen zien dalen. Wel hebben enkele der grootste Nederlandsche fabrieken medegedeeld, dat zij er genoeg van hadden en hare prijzen voor 14 procent 5 cent wilden verhoogen doch daarvan is al heel weinig notitie ge nomen. Bij een prijs van f 1.80 kan het niet VEILINGSCHIPPER B. z. a.: VEILINGSCHIPPERTUINDERS- KNECHT, voor direct of later, flink persoon, ongehuwd, 28 jaar, intern of extern. Brieven p.a. C. DE HAAN, Nettenboeter- straat 14, Rotterdam. CARROSSERIE en WAGENBOUW DUCO - SPUITINRIOHTING ZUIDEINDE 4—6 - NAALDWIJK TELEFOON 247 GIRO 61950 TUINBOUW - ARTIKELEN BENZO Rijwielen met freewheel en handrem 40 of met Torpedo terug- trapremnaaf 43 remboure met vrij zicht, franco station BENZO RIJWIELFABRIEK VLAAROINGEN. H. D. FLACH Drogisterij - DE LIER Levering voor alle bestrij dingsmiddelen voor den tuin bouw in prima kwaliteit TUINBOUWGEREEDSCHAPPEN K. R. H. de beste Fa. X. RODENBURG. Honselersdijk, Tel. 258 lager, op een basis van plm. fl.30 strijdt men op leven en dood. Bij een stabiele markt zouden de koopers bij plm. 10 cent per procent voor superfosfaat vermoedelijk wel algemeen tot koopen overgaan,, daar deze prijs ten opzichte van thomasmeei niet te hoog genoemd kan worden, maar in de zen chaos is een ieder bevreesd te duur te koopen en men blijft er dus af. Bovendien hebben de zeer groote aankoopen van zwa- velzuren ammoniak het voor tal van streken vrijwel onmogelijk gemaakt daarnaast nog groote hoeveelheden superfosfaat te gebrui ken. Het ziet. er dus voor de fabrieken niet al te best uit. Thans is er door een groot handelaar weer een aanbesteding aangeno men voor f 1.52f/2 franco op den wal/wagen Zuidhollandsche eilanden in prima groen- streepbalen. maar de laagste noteering was op de Maas in Limburg, waar men voor f 1.40 franco in prima zakken aanbood. Wat daar de grondprijs van is zullen wij maar niet uitrekenen. PREMIEBOEKJF PRINSESJE STERREMUUR Van het mooie Kinderverhaal PRINSESJE STERREMUUR. door G. Th. ROTMAN hebben we nog slechts een kleine voorraad. Om teleurstelling te voor komen bestelle men spoedig. Door bovenstaand Premieboekje te bestel len zal men de jeugd een groot pleizier doen. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoomede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. in postzegels of storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: „Sterremuur". Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „PRINSESJE STERREMUUR", waarvan bedrag bijgaat: in postzegels per giro is verzonden WOONPLAATS

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12