JUkittm jCriïtsrijr (Limraut Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT! Per kwartaal 3.23 (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0.23 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending Bij dagelijksche zonding 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3561 DINSDAG 19 JANUARI 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels...».»».»..»». U7V5 0.22 V? 2.30 Van 1—5 regels Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. DUBBELE GEZINSINKOMSTEN Toen wij indertijd het voorstel van het Haagsche college van Burgemeester en .Wethouders verdedigden hebben we onze verbazing uitgesproken over de opvatting 'der Regeering die beweerde, dat zonder wet telijk verbod de loonarbeid der gehuwde Vrouw in omvang afneemt. Is dat juist, hebben we toen gevraagd? Maar op dat moment konden we het ant woord niet geven. Sinsdien is echter uit de verslagen 'der Arbeidsinspectie gebleken, dat het aantal jiiet vermindert, maar vermeerdert. Het aantal gehuwde vrouwen aan wie geldige arbeidskaarten zijn uitgereikt be droeg in 1920 8442, 1921: 13411, 1922: 11644; 1923: 10SS2, 1924: 10374, 1925: 12769, 1926: 12S11, 1927: 13S95, 1928: 14460, 1929: 14898 en 1930: 14920. Dat is dus geen daling, maar stij ging. De Regeering mag er zich dus niet met een algemeene opmerking af maken. Vooral niet in deze tijden, nu de werkloosheid al grooter wordt en ihet des te pijnlijker schrijnt als het eene gezin een dubbel inkomen ge- piet en het andere van steun moet leven. Ook daarop hebben we toen de aandacht gevestigd en meteen de tegenwerping afge wezen, dat het ontslag der gehuwde ambte naressen heel weinig aan de werkloosheid zou veranderen. Immers, al zal het percents gewijze weinig beteekenen, we mogen ook thans de kleine middelen niet versmaden. Gelukkig breekt blijkbaar een betere op- Vatting baan. Dezer dagen gaven we een citaat uit het tijdschrift van het N. V. V., in welk blad de sociaal-democraat, de heer Meyer de .Vries de rechterhand .van mi nister Ruys inzake werkverschaffing rich krachtig tegen dubbele gezinsinkom- sten verklaart. Zeker, hij geeft toe, dat het geen geweldige werkverruiming zal brengen, maar hij vraagt terecht of men. in dezen tijd de kleine middelen moet versmaden. Hij meent dat de kwestie in ons land maar ééns ernstig onder 'de oogen moet worden gezien, omidat het toch voldoening geeft als men langs normalen weg weer een aantal menschen op de vrije arbeidsmarkt terug brengt 't Is jammer, 'dat zijn partijgenooten in ilen Haagschen Raad onlangs geen rekening met deze verstandige opmerkingen hebben gehouden. Van verbeterd inzicht getuigt ook het feit, idat dezer dagen een liberaal raadslid in een belangrijke gemeente zijn stem aan een voorstel gaf om de gehuwde ambtenares behoudens noodzakelijke uitzondei'ingen na tuurlijk) te ontslaan. En ten slotte mogen we voor ditmaal vol staan met een citaat van de bekende liberale vrouw mej. Mr. E. C. van Dorp, dat de (lib.), Avondpost met instemming aan het boek „De Loonarbeid" van Prof. Diepenhorst ontleent: „Ik aarzel geerf oogenbliRc als mijn overtuiging uit te spreken, dat de femi nistische postulaten zullen blijken opge schroefde eischen te zijn, die niet beant woorden aan de werkelijke natuur van de vrouw zelf, dat de taak dar gehuwde vrouw moet blijven hetgeen zij tot nu toe geweest is: haar werk in het gezin, maar indirect, door het gezin, van den groot- stén invloed op de maatschappij. Ik zie geen ander gevolg van den beroepsarbeid der gehuwde vrouw dan een ethisch uit elkaar vallen van het gezin, een toene mende gemoedsrust, een te gronde rich ten van veel persoonlijk geluk. Waar het gezin niet de volle toewijding der moeder hééft, daar komt het tekort aan warmte en rustMaar het allerergste is, dat het gezinsleven te gronde gaat, de warmte, die van den huiselijken haard uitstraalt ook den armste koestert, ver loren gaat; dat het beste wat er voor den mensch in het vijandige leven is, hem ontnomen wordt, aan menigeen al in de jeugd". Wie op dit terrein geen verstokt 'dogma ticus is, moet ongeacht' zijn levensbe schouwing eindelijk tot beter inzicht komen. VAN GELIJKSTELLING GE SPROKEN We lazen het in de „Bergumer Courant", het nieuwsblad voor het beroemde kies district Tietjerksteradeel en het geschiedde ip het dorp Zwaag-Westeinde (dat nog geen wereldstad is!) en toch is 'het feit van be lang. Want daar is een nieuw parool uitge geven tegen de bizondere school. Men heeft daar een comité van actie ge vormd tegen de snoode plannen van Minister Terpstra, die bezig is het onderwijs te ver moorden. De meest verschillende organisaties wer ken er aan mee: Oudercommissie Openbare School; de Doopsgezinde kring; de S.D.A.P.; 'de Bond van Ned. Ond.; de Ned. Ver. tot afschaffing van alc. Dranken en de afdee- lingen van de Bouwvakarbeiders, Fabrieks arbeiders en Land-, Tuin- en Zuivelbewer- kers. Veelzijdig vrijzinnig dus. Gelijk trouwens fclijkt uit de motie, welke op ee,n vergade ring van het Plaatselijk Comité werd heap- plaudiseerd. Een lange motie, dat spreekt; waarin men o.a. overweegt, dat het wets ontwerp inbreuk maakt op de pacificatie, ten nadeele van het openbaar onderwijs; en waarom men dan van oordeel is, dat: aJiij de aanvrage tot oprichting van een bizondere school niet meer mee tellen de kinderen, die reeds een bizondere school be zoeken; b. geen medewerking behoort verleend te worden tot oprichting van bizondere scho len met minder dan drie leerkrachten. Om drie redenen maken we hiervan mel ding. Ten eerste: als „Volksonderwijs" iets op touw zet, dan geeft het een commando uit voor heel 'het land en dan „protesteert" men overal op dezelfde wijze. Wanneer er zoo iets aan de hand is, ontvangen we dan ook uit verschillende deelen des lands gelijkluidende circulaires (bv. over het godsdienstig ka rakter der openbare school), doch ondertee kend door een plaatselijke af deeling. Zoo zal het ook nu gaan. Behalve in Zwaagwesteinde zullen er di verse comité's van actie gevormd worden tegen Terpstra's wet, We weten dus wat ons te wachten staat En we kunnen er rekening mee houden. Hieruit volgt en dat in de tweede plaats dat op al die daverende vergaderingen dezelfde motie wordt aangenomen. En daar om zouden we er even op willen wijzen, dat nu ontworpen motie ietwat slordig gere digeerd is. Er staat plompweg in, dat voor een nieuwe bizondere school niet meetellen de kinderen, die reeds een bijzondere school bezoeken. Wat zeggen de sociaal-democraten In Lim burg van deze bepaling? In plaatsen, waar reeds een bijzondere Roomsch-kath. school is, zouden zij geen bizondere school kunnen bouwen! Dat zal toch de bedoeling wel niet zijn. In de derde plaats is van belang de con ditie, dat men nergens een bizondere school met minder dan drie leerkrachten zal mogen stichten. Wat in de praktijk wil zeggen, dat de minderheden zelfs de vrij sterke minderheden in kleine plaatsen maar onderdrukt moeten worden. Natuurlijk niet de minderheden die open baar onderwijs verlangen. Dat spreekt van zelf. Maar dat zijn ook kwaliteits burgers. Die meenen, dat het wetsontwerp inbreuk maakt op de gelijkstelling ten nadeele van het openbaar onderwijs als elk vrijzinnig groepje niet bevoorrecht wordt boven het orthodoxe volksdeel. Dat lijkt veel op de redeneering van een koopman, die beweert verlies te lijden alss hij minder winst maakt, dan waarop hij gewoonlijk rekent. Zoo ernstig meent men" het thans met de pacificatie. Hoe gaarne zou men er inbreuk op maken. Men moge luisteren naar de waarschuwing welke het (lib.) „Vaderland" nog pas deed hooren; als in gelijke en overeenkomstige gevallen in overeenstemming met zijn taak en plicht aangewezen is. Doch dit kan voorkomen worden als weggebruikers zich onthouden van verzet tegen wettelijke bepalin gen. Daar kan de heer Floris Vos het mee doen Iedereen verstaat, wat de ministers hier op merken. Wie zich verzet tegen wettelijke bepalin gen, moet er op rekenen, dat hij de politie tegenover zich vindt. Dat zoo iets aan een kamerlid voorgehouden moet worden, be wijst duidelijk hoe verstandig de partij is, welke hem indertijd afvaardigde, doch die hem nu één en andermaal verzocht zijn man daat ter beschikking te stellen. Doch de tolbestormer rent ondanks deze politieke tolboom maar door. Revolutionair in alles! Als ge uw deur niet openzet, dan trap ik ze in en dan is het uw schuld als er straatkabaai komt» Ziedaar de logica der tolbestormers. Maar de wet is énders! BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD Zien wij In het nadeel 'dat ook het derwijs door de malaise lijdt slechts iets tijdelijks, dat zoodra beter dagen zullen gloren, niet zoo heel moeilijk te herstellen zal wezen, ernstiger vinden wij het, dat Ihet Pacificatie-beginsel van den tegen- woordigen financieelen toestand wel eens blijvend nadeel zou kunnen ondervinden. Deze schrijver, die het schoolvraagstuk breeder ziet, geeft dan rekenschap van die vrees en eindigt met de waarschuwende ver maning: „De verbreking van de Pacificatie zou bedenkelijke gevolgen hebben." WAARSCHUWING AAN TOL BESTORMERS De fieer Floris Vos stelde inzake «Ie tolbe- storming bij Maartensdijk eenige looze vra gen aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Justitie. Doch deze hebben hem het eenig juiste en afdoende antwoord gegeven. De vrager dacht heel handig de rollen om te keeren: de schuld lag feitelijk niet bij de opposanten, die de verkeersbelemmering ver oorzaakten, doch bij de overheidsorganen, die den tol gesloten hielden. Immers, zoo redeneerde de looze heer Vos: als de tolboom dicht is, komt er natuurlijk een opstopping; de tolbaas is dus de schul- Lge. Het antwoord der ministers is merkwaar dig van lankmoedigheid. Zij houden den vra ger voor, dat de verstoring niet drie doch anderhalf uur duurde en dat er waarlijk vol doende politiemacht was. Doch om zulke kleine vergissingen maakt men zich niet kwaad op automobilisten, die in hun haast vaak dingen over 't hoofd zien. Ook op de andere vragen van den heer Vos, wat ze van ordeverstoringen denken als in toekomst de tolgaarders even onwillig zul len zijn als thans, geven de Ministers een lankmoedig antwoord, dat daardoor echter bijzonder scherp wordt Zij houden den vrager niet voor, dat hij feitelijk op revolutionaire wegen gaat en dat hij, als kamerlid, zich voor zoo iets in 't bi zonder zou moeten hoeden; neen, zij geven hem gratis openbare les in staatsrecht Als weggebruikers, zoo wordt op bedaarde wijze meegedeeld, op welke gronden dan ook, met voordacht en bij herhaling aan tolbestorming zouden deelnemen, dan hopen de ministers, dat het politioneel gezag handelen zal; zoo- WERKLOOSHEID Het is een triestig onderwerp, waarover wij schrijven willen. Er is eigenlijk in de afgelooperi week ook niets gebeurd, dat meer in het bijzonder tot dit onderwerp trekt. Misschien is de brief van Ds. van Hoogenhuize, die op eenheid in de politiek aandringt bij alle Protestanten, wel meer sensationeel. Maar beide problemen zijn even moeilijk en als God geen weg opent 1 even hopeloos. Neen, er zijn deze week geen relletjes ge weest en als wij goed geïnformeerd zijn zelfs geen demonstratie. Maar het aantal werkloozen stijgt, ook het aantal der jonge "•erkloozen, en de kansen voor hen die af toe nog eens een weekje werken, worden geringer. De weken hebben zioli voor -velen tot maan den aaneengereid. Vandaag geen werk, even min als gisteren, als de vorige week, als de laatste maand, als het vorige jaar. Voelt ge, het beklemmende, het zenuwsloopende, het angstige wat daarin zit? Dat is niet enkel de kwestie \-an de ge ringe inkomsten bij velen. Zeker, dat is ook een raadsel en een zaak van keeltoesnoeren de ontroering. Hoe gaat het toch in die ge zinnen. Niet de eerste weken, maar als de weken maanden worden, als de noodzake lijke vernieuwing van kleeding etc. aan de orde komt? Maar en deze vraag klemt evenzeer hoe redden deze menschen het, physiek, mo reel en geestelijk zonder arbeid? Want hoe wij ook wel eens op andere tijden kunnen klagen over ons beroep of bedrijf, over dé verhoudingen, waaronder wij in fabrieken en werkplaatsen onzen arbeid moeten ver richten, wij voelen juist nu, welk een rijke zegen, maatschappelijk en geestelijk, toch de arbeid is. Wat komen onze werkloozen, die maanden lang loopen, die werken willen, die werken moeten om hun kinderen te onderhouden, toch in de zeef. Daar wordt wel eens een bitter woord gesproken, maar is er ook maar iemand onder ons die dat niet ver staat? Is het niet een wonder van Gods ge nade, dat bij alle ellende, ook in de kringen van hen die buiten het geloof staan nog altijd, in liet algemeen gesproken, de rust bleef en de relletjes uitzonderingen zijn, ver oorzaakt in den regel door anderen dan werkloozen? Daar komt en daar is groote geestelijke nood. En misschien is het wel de grootste geestelijke nood, dat de meesten helaas dit niet genoeg of zelfs heel niet voelen. Het is een verblijdend verschijnsel dat men in verschillende plaatsen en ook in Amsterdam tracht hier hulp te bieden. Wij hebben sedert 2 December een tehuis voor de werklooze arbeiders van Christelijke le vensopvatting en men heeft daarbij geen te enge grenzen getrokken. Daar is plaats voor gepast spel, voor conversatie, voor lectuur. Daar worden lezingen gehouden en een moedelijk woord gesproken. Dit werk wordt door de betrokkenen zeer gewaardeerd. De Amsterdamsche commissie die zich met dat werk iheeft belast, zal niet alleen in het Tuindorp Oostzaan een twee de Tehuis openen, maar zelfs wordt over een derde en wellicht een vierde gedacht. Daarnaast komt dan nog de arbeid, die voor de jeugdigen wordt verricht en die vrij goed georganiseerd schijnt Het is misschien wat pessimistisch, dat men een plan opge zet heeft voor een geheel jaar, maar indien het eerder kan worden beëindigd, zal zeker ieder der ontwerpers zich verheugen. Wat o. i. een gelukkig verschijnsel moet worden genoemd, het is dat de kerkeraad der N. H. Gemeente ook ernstig heeft over wogen, of niet een bijzondere actie, of niet een speciale zaak althans ligt op den weg der Kerk. Vrucht van die besprekingen is geweest dat men, zoo dit noodig mocht blijken, ook wijkgebouwen wil besohikbaar stellen voor de werkloozen. Men heeft terecht ingezien dat practisch dit werk het best kan gebeuren onder leiding van de commissie die reeds was begonnen en die hier ook eenige erva ring had. Maar men heeft zich achter dit werk gezet en officieel een vertegenwoordiger in het comité aangewezen. Het is aan deze medewerking te danken, dat op korten ter mijn een tweede tehuis in een der Evangeli satiegebouwen kon worden geopend. Maar men wil nog iets meer doen. Men wil ook eens op een avond in de week de werkloozen bijeen roepen in een der kerk gebouwen om met hen te spreken en een woord van bemoediging en troost te doen hooren Misschien slaagt deze bijeenkomst niet, maar laat dat nu even in het midden. Mis schien is zulk een pogen zelfs niet vrij van gevaar, maar als symptoon is het ons niet onwelkom. Natuurlijk moet de geestelijke bearbeiding in predikatie, huisbezoek en armverzorging voorop gaan. Hier is in de groote steden ze ker een zeer belangrijk tekort. Maar dat daarnaast te midden van de wereldbrand de Kerk openlijk blijk geeft van haar bewogenheid met do sohare, lijkt geheel naar de Schrift. AREND VAN AMSTEL DE ROTTERDAMSCHE GEMEENTEBEGROOTING De belastingverhooging verworpen EEN CRISIS OP KOMST Gister is in de vergadering van de Rotter- daimsche Gemeenteraad door B. en W. de verklaring afgelegd ten aanzien de arbeidsvoorwaarden van het per- in de Memorie Burgemeester en zij hebben beslote Voorwaarden van het Beantwoording Is dooi uders medegedeeld, dat aanzien van de arbeid: ersoneel voorstellen bij Georganiseerd Overleg aanhangig te »n: die neerkomen op een vermindering va het totaai-bedrag aan loonen en salarissen m( ongeveer 8%. Met betrekking tot de wijze va >ering van dit besluit is in den Raad va versehil van opvatting blijk gegeven. In h< College van B. en W. is besproken hoe dit ontstaan, waarbij is gebleken, dat do ovcrw< gingen, welke hiertoe hebben geleid, verklaai en aannemelijk zijn. Hierbij ls kome te staan, dat het verschil meer betrof de wijze van uitvoering, in verband met andere ons College noodig geachte maatregelen Thans is omtrent de wijze van uitvoering vai het besluit overeenstemming verkregen, waar niet te kort wordt gedaan aan hetgeen li emorie van Beantwoording is medegedeeld W. achten het echter, met het oog op de behandeling in het Georganiseerd Overleg, niet Nadat langdurig is gedebatteerd over de interpretatie dezer niet aan overduide lijkheid lijdende verklaring, werd om streeks middernacht overgegaan tot stem ming over het voorstel tot verhooging der Straatbelasting. Deze werd verworpen met 26—16 stemmen. Vóór stemden de 13 aan wezige soc. democraten, 2 roomsch-katholie- ken en wethouder de Jong (a.r.) Tegen stemden, de 5 anti-rev. 4 ohr. hist, 6 kath. 7 liberalen, 1 staatk. geref., 1 vrijz. dem., 1 revol. soc en 1 comm. Afwezig waren 2 soc. dem. en 1 revol. soc. Op het oogenblik dat we dit schrijven valt nog niet te zeggen of hieruit een wethouders crisis zal voortvloeien. Zooals bekend had de regeering verlangd dat vóór 20 Januari een beslissing zou genomen zijn over de be lastingvoorstellen. GEMENGD NIEUWS DE TROEBELEN IN FRIESLAND OPNIEUW COMMUNISTEN UITGEWEZEN BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal op Vrijdagen 22 en 29 Januari niet plaats hebben. CONSULAIRE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer Lorenzo 'A. Ser- vente erkend en toegelaten als consul van Ar gentinië te Rotterdam, voor Zuid-Holland. PERMANENT HOF VAN ARBITRAGE. B(j Kon. besluit is opnieuw aangewezen als lid, vanwege Nederland, van het Permanente Hof van Arbitrage mr. P. W. A. Cort Linden, minister van Staat, lid van den Raad van State, oud-minister van Binnenlandsche Zaken en van Justitie. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit is de heer P. E. Teppema, consul-generaal der Nederlanden te Sydney, benoemd tot buitengewoon gezant en gevol machtigd minister te Buenos Aires. ROODE KRUIS. Bij Kon. besluit is: lo. aan de heeren J. L. ten Bosch, gepen- siooneerd generaal-majoor der artillerie met den titulairen rang van luitenant-generaal, O. A. van Woelderen, gepensionneerd kapitein der artillerie, met den titulairen rang van joor, burgemeester van Vlissingen, op hun verzoek, eervol ontslag verleend onderschei denlijk als hoofdcommissaris van het Neder- landsche Roode Kruis en als commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis in de provincie Zeeland; 2o. aan den heer J. L. ten Bosch ,sub lo. ge noemd, de medaille van het Roode Kruis ver leend, LEGER EN VLOOT. j Kon. besluit is benoemd bij het reserve- personeel der landmacht, bij den generalen staf, tot reserve-kapitein voor speciale dien sten de reserve-kapitein J. Ente, van het derde regiment infanterie, zulks onder gelijktijdig eervol ontslag uit zijn tegenwoordige be trekking. ONDERSCHEIDINGEN. Kon. besluit van 13 Januari is toegekend an de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille: zilver, aan D. Huizer, te Rotterdam; brons, aan N. de Ronden Cz., te Weesp. NATIONAAL CRISIS COMITÉ In de afgeloopen week is bij het Nationaal Crisis-Comité f 23.428.80 binnengekomen. In totaal is thans ontvangen f 408.811.S0. HOFBERICHTEN De directie van de Koninklijke Kunstzaal Kleykamp mocht namens H. M. de Koningin- Moeder een belangrijke gift ontvang ;n ten bate van de opbrengst der tentoonstelling van werken door H. M. de Koningin. Zooals bekend, komt de geheele opbrengst ten goede aan de noodlijdende kunstenaars. Men meldt ons uit Heerenveen: Voor de door de drie onafh. soc. raadsleden van de gemeente Schoterland en een raadslid van de s.d.a.p. aangevraagde spoedeischende raadsvergadering op Maandag 18 Januari, waarin de uitsluiting en solidariteitsstaking in de werkverschaffing te Hoornsterzwaag werd besproken, bestond groote belangstelling. Op het gemeenteplein te Heerenveen na raadhuis van Schoterland waren vele arbei ders aanwezig. De communist Roorda, van Tynje Rook van Lemmer, die zich onder de arbei ders op het gemeenteplein bevonden, werden door de politie als ongewenschte vreemdelin gen buiten de grens der gemeente geleid. Een lang en fel debat. Nadat de raadsvergadering was geopend, werd het gemeenteplein door politie ontruimd. Weth. de Vos (s.d.a.p.) was wegens onge steldheid verhinderd de vergadering bij te De heer Meyer de Vries, referendaris aan het departement van Binnenlandsche Zaken en inspecteur in algemeenen dienst van de Rijkswerkverschaffing was mede ter vergade ring aanwezig, namens den Minister. Over de uitsluiting in de werkverschaffing de grieven van de arbeiders is lang fel gedebatteerd. Het onaf. soc. raadslid Brinksma, die men algemeen alfr de leider van de beweging aanmerkt, heeft urenlang gespro ken en verklaarde, dat deze ongeregeldheden enkel een gevolg zijn van de arbeidsvoorwaar den. Van andere zijde werd echter met nadruk verklaard, en dat was de meerderheid van den raad, dat deze ongeregeldheden een gevolg zijn van communistische woelingen en dat de opvoeding die men den arbeiders geeft ten slotte tot dit avontuur moest lyden. Vooral de rechterzijde stond in dit beweren zeer sterk en de argumenten van die zijde aangevoerd hebben o.i. niet nagelaten' indruk te maken. Ook de burgemeester, de heer Falkema, heeft zich flink tegen de aanvallen van Brinksma i.s., geweerd. Een raadscommissie. Een voorstel van~cle-drie~snafET soc. èn een lid van de s.d.a.p. om een raadscommissie te benoemen, die de grieven van de stakers zal onderzoeken, werd aangenomen. Aan den Mi nister zal worden verzocht, de benoeming van deze commissie goed te willen keuren, terwijl de burgemeester verklaarde, den Minister toe stemming te zullen vragen om de werkver schaffing te Hoornsterzwaag op a.s. Woens dag weer open te stellen. Met 8 tegen 7 stemmen werden de politie maatregelen, door den burgemeester genomen bekrachtigd. Alleen de s.d.a.p. en de z.g.n on- afhankelijken stemden tegen. De raadsvergadering heeft geduurd tot 9 uur. Maandagavond is nog een vergadering van stakers gehouden te Jubbega, waarop het re- l taat van de raadsvergadering zou worden besproken. Versterkte politiemacht heeft zich naar Jub bega begeven. Men is op alle gebeurlijkheden voorbereid. Voornaamste Nieuws. De communistische boycot. De boycot van levensmiddelen-leveranties aan de politiemacht, waarover in ons blad van jl. Maandag is geschreven, is, naar wij nader vernemen, door het z.g.n. centrale stakings- comite te Gorredijk opgericht en uitgevaardigd Het comité van actie heeft een manifest ver spreid, gericht aan de Friesche bevolking van het stakmgsgebied, waarin de geheele wer kende bevolking, boeren en neringdoenden worden opgeroepen in alle dorpen solidariteits comité met de stakers te vormen. In dil manifest wordt ook openlijk, de boycot van le vensmiddelen-leveranties aan de politiemacht, aanbevolen, terwyl in dit zelfde manifest tot den stryd voor de grondwettelijke vrijheid wordt opgewekt. De rechtbank Leeuwarden heeft ten aanzien van de in hech tenis genomen arbeiders, die verdacht worden van mishandeling van opzichters in de werk verschaffing te Hoornsterzwaag, de voorloo- pige hechtenis van 12 hunner verlengd, ter» wyl twee in vrijheid gesteld zijn. DE SPOORWEGEN EN DE CRISIS DE RIVIERA NAPELS EXPRESS. Als gevolg van de huidige economische omstandigheden is het ve-rkeer naar van de Riviera zeer gering. De betrokken spoorwegen hebben daarom moeten besluiten de Riviera Napels Express in plaaits van 3 maal, 2 maal per week te doen rijden. Genoemde Express zal in bei de richtingen des Dinsdags niet meer ver trekken van de beginstalions. In afwijking van het vermel.de in de gidsen vertrekt dus trein L 293 van 26 Jan. i Mei alléén des Donderdags en Zater- l1,'fn,:lms,erd;"n Cs- (Amsterdam Cs v S Ut"*ht C5- V 12.46 en Arnhem in'ife-D ua? Lj219 (L 294) van 26Jan l/m 10 .Mei alléén des Zondags en Donder dags van Napels en Cannea (Napels V. 900 r?50' v- 11 Ventimiglia V. 15.00, Genua V. 18.n0. Nijmegen Mftan- 14 33)6,1 A 13'50- Arnhem idem A. COLLECTIEF CONTRACT IN DE TYPOGRAFIE De looncommissie in de typografie heeft na langdurige beraadslagingen besloten de loonen in dit bedrijf weder terug te brengen tot het peil van de collectieve arbeidsover eenkomst 19281930, zulks met ingang van Maandag 1 Februari a.s. Brand bij de Stoomververij en Chem. Waa- scherij De Regenboog te Tilburg. De herstelconferentie wordt vrij zeker uit gesteld. Van de ontwapeningsconferentie is, weinig verwachting. Schaakrubriek. I^gd Rotterdamsche BRAND TE TILBURG Bij de Stoomververij en Chemische Wasscherij „De Regenboog" IN DE CHEMISCHE AFDEELING. Men meldt ons uit Tilburg: Gistermiddag omstreeks half vier is brand ontstaan in da chemische afdeeling van de stoomververij en chemische wasscherij „De Regenboog" aan den Bredaschen weg. alhier. Deze afdeeling is gevestigd in een alleenstaand gebouw, dat op 13 Meter afstand van de fabriek is gele gen. Onmiddellijk na het uitbreken van den brand heeft men een in het gebouw aanwe zige installatie tot het verwekken van stoom in_werking. gesteld, waardoor de stoom kon ontsnappen zoodoende belangrijk kon bijdra gen tot het dooven van vlammen. De brand weer, die spoedig aanwezig was, heeft, toen bekend werd, dat zich in de kelder van hen. brandende gebouw twee tanks met benzine bevonden, order gegeven alle deuren en ra men te sluiten, waardoor men het vuur kon verstikken. Men meldt ons nader: De brand is ver- ooi-zaakt door een vonk, welke is ontstaan door de wrijving van de borstels van een der reinagingsmachines en een stuk te be werken stof, dat met benzine was dooi-drenkt De lap goed vloog toen onmiddellijk ra brand, waardoor de man. die het stuk in be werking had, de arbeider .T. Jonge, brand wonden aan gelaat en handen opliep. Deze is daarop naar buiten gesneld, evenals de andere in het gebouw aanwezige arbeiden*. Zeer toevallig stonden op dat moment de ohef en de hoofdopzichter tegenover het ge bouw, die het groote gevaar zagen. Zij lie ten onmiddellijk de luiken sluiten en zetten het stoombrand'bluschapparaat in werking. Daarna werd de brandweer gealarmeerd, dia spoedig met groot materiaal ter plaatse vei* scheen. Het gebouw is geheel van beton opgetrok ken en beslaat een oppervlakte vain 20 bij 12 meter. In den kelder bevinden zich drie groote benzinetanks. Deze werd door de brandweer onmiddellijk afgesloten en onder water gezet. In het brandende gebouw zelf bevinden zich slechts enkele machines en een werkbank, aJsmede een hoeveelheid met benzine doordrenkte goederen, o.m. een partij kleeden en karpetten. Op bet moment, dat de brand uitbrak, konden de enkele ar beiders. die in deze afdeeling werken da reiniging geschiedt grootendeels machinaal - zich gemakkelijk in veiligheid stellen. De brandweer kon aanvankelijk weinig of niets uitrichten. Na geruimen tijd is men er toe overgegaan om op de vloer van het ge bouw een laag water te zetten, om deze af te koelen en het ontploffingsgevaar van de tanks te verminderen. Hiertoe heeft men een paar luiken moeten openen, waardoor er even een vlam naar buiten sloeg. De vlam men woedden zeer hevig in de fabrieks- ruimte, waartegen water zoo goed als nieta hielp. De reiuigingsmachines bevatten even eons kleine benzinetanks, die kleine ontplof fingen hebben veroorzaakt- De omgeving van het gebouw is afgezet' roor het gevaar van ontploffing. Om half zes gistermiddag woedde het vuur nog he vig, hoewel men meende, dat bet gevaar vnor ontploffing van de zich onder den grond bevindende tanks toen was geweken. Do brandweer laat het gebouw nu rustig uit branden, daar zij niet beschikt over een sehuimbluschapparaat van voldoende capa citeit om een dergelijke benzinebrand te DlnsscTien. Vermeld kan nog worden, dat alle voor ververij en wasscherij binnenkomend© goederen in deze chemische afdeeling een voorbewerking ondergaan. Toen de brand uitbrak was het grootste deel van de stof fen reeds bewerkt en naar de eigenlijke fabriek overgebracht. Om half acht verminderde het vuur aan- nenluk en bleek, dat de in de fahrieksruira- te aanwezige benzine en de hiermede door drenkte stoffen waren uito-ebrand. zoodat alle gevaar voor de tanks, die tesamen 1500 bevatten, was geweken. De brandweer is het gebouw toon binnensredron enen heeft de brandende resten gebluscKt, Nadat de ruimte voldoende was afeekoeld Ri! «L ftw 'P!r.f'VC,rn ncht ,n,r inrukt Bit dezen brand ,s gebleken, dat de hechte constructie van het gebouw, alsmede de he- Kl^<rS,nS,flnnt^' "-aren tot de benerkme ervan. De chemische afdeeling jg eeheel uitgebrand. Het gebouw bertant uit! een geluk vloersohe ruimte. De schade is vrij aanzienluk en staat nog niet vast. Zij wordt door verzekering gedelcl

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1