j~[et Communisme in de Practijk zoo'n is co Heerluk warm Ontbut dkoop in cri&istud vlug kokende havermout MAANDAG 18 JANUARI 1932 Objectieve mededeeiingen en critische beschouwingen MOELIJKHEDEN DER PRAKTIJK Tegenover de ofüoieele cijfers en berichten uit de sowjet-uavie, diie voortdurend een snel len en ok inderbroken vooruitgang trachten te sugig'es'eeirein, is het goed eens eem beeld tie geven van de allodiaageche praktijk in de industrie. Daartoe stelt de Prawria ons m de gelegenheid, dat een feuilleton publiceert in haar nummer van 7 December over de groote electrische centrale, welke de gelieele stad en omgeving van Niizjny-Nowg 'rod van stroom voorziet, Nagras genoemd bij af korting. Deze centrale is gebouwd in een streek van veennioerassen. Zij nu vest dan ook met turf gestookt worden en zal in 1932 hij een capaciteit van 204.000 Kilowatt, een van de grootste centrales voor turf tei wereld zijn. De gewone reclame derhalve. Wij kinnen er thans toe, hoe dit reclame-object er van nabij Gedurende de laatste maanden (Septem ber-November), aldus vertelt de feuilletonist dien we nu verder aan het woord laten, zijn alle „planberekeningen" van de organisatie, die voer de brandstof moest zorgen, over- hoon geworpen. Dit beteekenl dierhalve, dat men zich had vergist' en tegen de winter maanden meer stroom noodiig had dan waar op was gerekend. Als gevolg bleef deze turf- centrale zonder turfvoorraden zitten. De turf trust, die voor dit materiaal moet zorgen, is ook al niet beter in haar 'berekeningen geweest en kan tot het volgende graaf sei zoen voor turf niet meer dan 21 pet. geven van de hoeveelheden volgens het program ma. Ndgrès was dus gedwongen te leven van de hand dn de tand en dagelijks de 'be lasting der machines „af te werpen", de ver bruikers eenvoudig den stroom af te nemen. In plaats van 108-U00 kilowatt, die het sta tion moet kunnen leveren nu, was het in November gemiddeld in staat 3035.000 Ki lowatt belasting te dragen. De schade vapi dit uitschakelen bedroeg, alleen voor de centrale, van 1 Januari tot 1 November ruim j 2.7 millioeh roebelHierbij is nog in het ge- I heel naet gerekend de schade, die de v erbrua- S kers ondervinden, doordat hun plotseling, l midden m het bedrijf, de beweegkracht oni- j nomen wordt en tie fabrieken uren achter een moeten stilstaan. Men was toen gedwongen tot andere brand stof over te gaan, omdat er in dit turfge- bied geen turf genoeg was. Op het oogen- j bliiik worden er zes soorten brandstof in het I ketelhuis van deze centrale verbruikt, groo- uendeels door elkaar. Stookolie. Hróervcor moesten ten spoe digste twee 'betonnen bakken worden gereed gemaakt, ieder met een inhoud van 5000 ton. lien oliielei'ding moest worden aangelegd Oliiebranders moesten in alle ketels worden aangebracht, terwijl 5 ketels geheel op olne- stoken werden ingericht Br zal tot aan hei volgende turf seizoen ongeveer 50.000 ton olie noodiig zijn, waarvan nu eerst 7000 tlon is ontvangen. Met de bakken en de olieleidin- gen is men echter nog niet klaar en men heeft nu een tijdelijken bak opgesteld, die elike twee uur gevuld moet worden. De olie komt in tankwagons op het station, wprdt daar dn vaten gepompt en op paard en wa gen naar het station gereden. Zoo eaat het toe in deze „moderne centrale". Volgens het programma zou turf geleverd worden met 3045 pet- vochtgehalte. Deze HET CHINEESCHE-JAPANSCH CONFLICT Al zouden de ketels nog juist kunnen verbran den. In werkelijkheid is het vochtgehalte gemiddeld echter 53 pet., stijgt het soms tot 02 pet. Men behoeft geen technicus te zijn om te weten, dat men met ongeveer zuiver water "geen vuur kan stoken. Daarom is het noodiig in alle ketels, ook waar turf gestookt wordt, olde bij te stoken, omclat anders het vuur uitgaat en in ieder geval de nopdigie hitte met wordt bereikt .In de nacht van 0 op 7 November, juds top den feestdag ter her diemkiing van de Novemberrevolutie, bezorg de Nigrès zijn afnemers een verrassing. Kr was geen stookDiie, die was door de aiaee- l'img te laat aangevraagd en niet gestuurd vanuit Niizjnii N'owgorod, zoodat de reuzen- oentlraile due nacht slechts 2U-UOO Kilowatt kon geven. Niet alleen werden vele belang rijke industrieën uitgeschakeld, maar de stad en het district Nizjnii bleven dien nacht zonder electrisch Licht, als om de mensohen eraan te herinneren, dat het een herden kingsdag der revolutie was. Voor den geregelden aanvoer van olie zou men een locomotief en tien tankwagens van de spoorwegen moeten hebben, die echter niet te krijgen zijn. S teenkool, net is derhalve begrijpelijk, dat men ook tot 'het stoken van kolen is overgegaan, Hoen men de hand kon leggen op een partij van 44.000 ton antliraciet. Daar voor moesten 2 ketels omgebouwd worden, want in turiketels kan men geen kolen sto ken, maar dit nam men op den koop toe. Ben opslagplaats voor kolen is er niet, die Liggen rustig onder de sneeuw. Het behoeft: geen betoog, dat het vervoer en het stoken met kolen op de meest primitieve manier uit de hand geschiedt in deze „moderne centrale". Hout. Doch ook met olie en steenkolen komt men er niet, en er moet derhalve hout bijgestookt worden. Tot aan liet nieuwe turf seizoen zal een hoeveelheid hout van 751.500 kub. meters hjout noodiig zijn, dat is een sta pel van ongeveer 90 nieter lang en breed en 90 meter lioog. Het is een even groote hoe veelheid als de gelieele stad Ndzjni N'owgo rod, met bijna een millioen inwwners, waar alle huizen met hout worden verwarmd, ge durende den winter nooddg heeft. De organi satie, die turf moest leveren maar het niet heeft gedaan, heeft nu de taak voor het noodige hout De zorgen. Daartoe moeten 2500 voerlieden werken, terwijl er slechts 50 zijn. In de vuren kunnen houtblokken van hoog stens 2 meter lang gestoken worden, terwijl het hout als boomstammen wwrdt aange voerd. HeD hout moet dus gezaagd worden, maar er zijn slechts zes cirkelzagen, terwijl er 15 noodig zouden zijn. Zoodende heeft de centrale in November slechts één tiende van die hoeveelheid ontvangen, die besteld was, 3000 kub. mieter dn plaats van 40.000. Men wil Miu het hout versplinteren alvorens het te verstolken, hetgeen volgens de proeven gunstige resultaten oplevert- Daarvoor moet men evenwel 8 hakroachdnes hebben en er ds slechts één aanwezig. Daarom wenkt men nu maar zoo goed mogelijk en zaagt het hout met de hand, ongeveer op de manier zooals het in China geschiedt- Turf. Van deze hoofdibraindstof as eigen lijk genoeg geprepareerd, maar er zijn geen wegen aangelegd naar de graafplaatsen. Bij de reusachtige hoeveelheden, die men nooddg heeft, kan de aanvoer alleen per spoorweg geschieden. De spoorlijnen naar de verschil lende turfgraverijen zijn er echter niet, zoo dat het! onmogelijk is de brandstof, die op afstanden van vele tientallen kilometers verspreid Ligt, aan te voeren. Nu teert men Dr. H.NANNING'S KINADRUPPELS EETIU5T-0PWEKKEND. /l30p.n. nog op de voorraden, die hij de centrale en in de bunkers aanwezig zijn. Doch aan die voorraten komt een eind; wanneer dan dib verzending met hout, kolen en olie zioo slecht blijft gaan als tot nu toe zal het sta tion zijn bedrijf moeten staken. De schrijver in de Prawda wijst op de reusachtige kosten, tengevolge van het om bouwen van het geheele station op allerlei andere brandstoffen, hetgeen as geschied voor de periode van negen maanden, daaa men hoopt het volgend jaar weer tot uitslui tend turf te kunnen overgaan. Door deze wisseling in brandstof en temperatuur moe ten de ketels 'bovendien ieder oogenblik ge repareerd worden. De tijd tussehen twee reparaties bedraagt nu 6 weken, terwijl deze behooren te geschieden met een tussehen- ruimte van 69 maanden Het zou interessant zijn eens iets te hooren over den kostprijs van electrischen stroom in dat moderne sowjet-station, doch helaas wordt daarover gezwegen. En dat Nigrès volstrekt geen uitzondering is moge blijken uit het feit, dat de kolenmijnen van 't Don- gebied op 1 en 2 December ongeveer 20.000 ton minder hebben geleverd dan de voor gaande en volgende dagen, omdatde electirisohe centrale voor het Dongebied, Shtrekofka, die dagen wegens mankementen voortdurend heeft stilgestaan. Zelfs wanneer men ronclom in de kolenmijnen zit schijnt dat in de sowjet-unie nog geen garantie te geven voor het functioneeren van een ketel- UIT HET SOCIALE LEVEN CONFLICT IN DE MIJNINDUSTRIE Dreigende staking in de particu liere mijnen. Op de Zondag gehouden besturen conferentie van den R.K. Mijnwerkesbond te Heerlen, werd in verband met 't standpunt van de par ticuliere mijnen ten opzichte van 't voorstel van de R.K. Mijwerkesb. ten aanzien van de pensioenregeling der mijnwerkers een re solutie aangenomen, waarin o.a. wordt ver klaard, dat het oogenblik is gekomen om ge bruik te maken, van alle wettige middelen die noodig zijn om het zoolang nagestreefde doel te bereiken. Zij is daarom van oordeel dat een spoedvergadering van de Contact commissie moet worden belegd ter bespre king van het rapport der pensioen-commis sie en dat de andere mijnwerkersbonden de vraag dient te worden voorgelegd of zij evenals de R.K. Mijnwerkersbond van oor deel zijn dat. wanneer de directies der parti culiere mijnen haar gedragslijnen niet wij zigen den mijnwerkers niets anders over blijft dan op die particuliere mijnen de sta- king te proclameeren. Ook wordt dp de resolutie gezegd: Na de opzegging der bestaande loonsover- eenkomst tegen 1 Februari 1932 door de di recties der particuliere mijnen acht de be- stuursconferentie het noodig uitdrukkelijk te verklaren dat zij 1 Februari a.s. geen contractlooze periode wenscht in te gaan. DE BEVRIJDE MIJNWERKER Een drie Meter hoog zandsteen relief bij Gleiwilz, dat een mijnwerker voorstelt, die uit een ingestorte mijn werd gered. LOONCONFLICT EN STAKING. eoh,t, dat de betrokker de in die bepalin schappij vertegenwoordigen, of neel zelf, ertoe is overgegaan een aergenjKe Tevens wordt er tegen geprotesteerd, dat de directie verlangt, dat de benadeelden zich met deze handeling der directie accoord zullen ver klaren. door een circulaire voor ..geaccepteerd" jkenen. die deze maatregel ter ken- personeel brengt. i gezegd, dat alle •nderhouid verzocht. CRISISBIJDRAGEN De Superieure kwaliteit kost niets meer, daar elk pak H.0. ruim 6 ons weegt Het personeel der Limburgsche Tramweg heeft besloten maandelijks een gedeelte van salaris af te staan voor het Crisiscomité. Radio Nieuws. DIXSDAG 1» JANUARI 8.00 Huizen K.R.O.: Morgenconcert 8.01 Hilversum A.V.R.O.Gramof.muziek 9.20 Hulzen K.R.O.: Concert. 10.00 Huizen K.R.O.: Gramofoontnuzlek 10.15 Hilversum A.V.R.O.: Gramof.muziek 10.30 Hilversum A.V.R.O.: Solistenconcert 10.30 Hulzen H.I.R.O.: Concert 11.10 Huizen H.I.R.O.: Concert 11.20 Kalundborg: Strijkorkest 11.20 Hulzen H.I.R.O.: Gramofoowmuziek 11.30 Hilversum A.V.R.O.: Sol isrtenconcert. 12.01 Hilversum A.V.R.O.Gramof.muziek 12.15 Hulzen K.R.O.: KRO-Trio 12:25 Kan! 13.20 Da v. 13.20 Königs Omroep-orkest K.R.O.: Gramofoonmuziek q R.Concert dborg: Instrumentaal ensemble A.V.R.O. Gramof.muziek 20.15 Hilve Leiden: 20.20 Lo n de 20.20 Lange ..Walkttre 20.20 Parijs 20.-40 K a 1 u n 1 A.V.R.O.: Kovat 1 A.V.R.O.: Moderne Franschq Populair concert 'el: Pianomuziek C.R.O.: KRO-orkest im A.V.R.O.: Gramof.muziek 1 m A.V.R.O.Stadsgehoorzaal Tva". Oratorium 11 A.V.R.O.Orgelconcert Catterail Strijkkwartet n A.V.R.O.: Ensemble Doeka .V.R.O.: Omroep-orkest :2.2ó Londen R.: Ambrose's Blue Lyres 13.00 Huizen K.R.O.Gramofoonmuziek 13.30 Hilversum A.V.R.O.: Gramof.muziek 1 A.V.R.O.: Morgenwijding 11.00 H i 1 ver derkleeding. 11.00 Huizen K.R.O.Vrouwenuurtje 15.00 Hilversum A.V.R.O.Knipcursus beginners 17.15 Huizen H.I.R.O.: Prof. dr. C. G. van I tuwalda: „Da 10 Huizen K.R.O.: geschiedenis der óhe 30 Hilversum A.V.R.O.: Engelsche Iets 1 A.V.R.O.: Persberichten NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 13. Tjonge jonge, wat zaten we In den piepzak! Want we draven er langzaam maar zeker steeds dichter naar toe en de kat stak z'n poot al uit om ons te grijpen. „Hallo!" hoorden we toen opeens achter ons. Het was een kikker. „Gauw, steek allebei je staart 'buiten boord!" kwaakte hij. 14. Meteen dook hij onder om z'n kame raadje te halen. Wij staken onze staarten buiten boord en toen trokken de twee kik kers ons met pan en al aan onze 6taarten In volle vaart achteruit. O jongens, wat keek die kat op z'n neus. Je begrijpt, dat we'm. lekker uitlachten! (Wordt Woensdag vervolgdLj ONDERWIJS IN 1931 DE POLITIEK IN 'T SPEL De Antirevolutionaire Partij heeft uitge sproken. dat dc Staat'het. beginsel late varen, alsof de Overheid geroepen zou zijn om van harentwege onderwijs te doen geven. Staatsalmacht. Desniettemin en evenwel nochtans schijnt de Staatsalmacht almeer bevestigd te wor den. En, tegen wil en dank, drijven ook de tegenstanders van dit beginsel mee af in de richting eener steeds verder gaande Staats bemoeiing. Alle partijen zijn hierbij betrok ken en hebben hierin een woordje mee te spreken, zullen ze niet hun rechten of hun invloed geheel en al verloren zien gaan. Zoo komt de politie ook in de schoolwereld. In zijn meergenoemde Kamer-rede van 15 December heeft Prof. Dr. H. V i s s c h e r er op gewezen, dat door de miskenning van bovengemeld beginsel afgezien nog van het steeds toenemend Staatsbudget. in zedelijk opzicht ons volk een groote „on dienst" bewezen is, omdat het nu niet ge leerd heeft' zichzelf te helpen. Terwijl ,yhet zeer moeilijk zal zijn voor re Regeering tot de natuurlijke grenzen van haar taak terug Voorts, als het niet de Regeering is, die voor den aandrang van deze of gene groep zwicht om het onderwijs in zijn onderschei den geledingen zus of zoo met deze en die vakken te completeeren, weten de politieke of sociale organen door voor- of achterdeur de school wel binnen te komen c.. meerma len te bewerken, dat aan hun verlangens wordt tegemoet gekomen. Er zal wel niemand zijn, die durft ontken nen, dat bij de benoemingen ook de politiek een meetellende factor is. Maar dat het in ons land en ten tijde van ons huidig Chris telijk Kabinet zóóver gekomen is, als het Tweede-Kamerlid Ds. C. A. Lingbeek ons wil doen gelooven, ontkennen wij. „Rome en Kampen heerschen"?? Genoemde politieke predikant schreef, naar aanleiding van de benoeming van Prof. Dr. J. Se ve rijn tot hoogleeraar in de Godge leerdheid aan de Rijksuniversiteit te Utrecht .volgenderwij ze: „Tot het denkend deel der natie behoort nu alleen een „man van rechts", een coalitie genoot, dus behalve de Roomschcn. een Kuyperiaan of een De Visseriaan. Een ouder wets-Gereformeerde, die opkomt voor de his torische Landskerk en voor de onverminkte belijdenismen beet nog liever zijn vin ger af, eer men zóó een benoemde. Dit ras is in Nederland bij de Christelijke regeering in den ban gedaan. Wéé, wéé, wie waarlijk de Gereformeerde belijdenis liefhebben! Rome en Kampen heerschen thans in Neder land. Beschikken ook over de opleiding on zer Hervormde predikanten. Zóó ver is het gekomen en Hervormd Nederland slaapt!" Deze voorstelling is, euphemistisoh uitge drukt, én niet overeenkomstig de feiten èn in opvallende mate tendentieus, 't Valt te betreuren, dat juist de-ze benoeming, waar over toch elk principieel Hervormd belijder verheugd moest zijn, aldus „verklaard", neen, omneveld werd. Anders gezegd: door een hevig H.G.S.-gekleurden bril bezien, aldus in de bespreking werd verpolitiekt. Liever dan protest tegen de benoeming van een positief belijdend hoogleeraar als Prof. Severijn is, ware ons geweest, wanneer Ds. Lingbeek een woord van heilige veront waardiging had gesproken over de terzelf der tijd uitgebrachte benoeming van den Remonstrantschen Pröf. Dr. L. J. van H o 1 k als hoogleeraar in de Godgeleerdheid aan de door Willem den Zwijger gestichte Leidsche Universiteit, waaraan evenzeer toe komstige predikanten der Ned. Hervormde Kerk opgeleid worden. Helaas hebben we toen van Ds. Lingbeek geenerlei protest ver nomen. Geloei van hartstochten. De politiek heeft bij hoogleersbenoemingen altijd haar mondje geroerd. Dat schijnt wel hijzonder het geval te moeten zijn bij benoe ming van Antirevolutionaire professoren aan de Landshoogesoholen. Toen Prof. Dr. H. Visscher 14 October des vorigen jaars zijn afscheidscollege gaf, herinnerde hij er aan, dat liij in 1904 zijn taak aanvaardde „onder het geloei van opgezweepte hartstoch ten". De scheidende professor sprak: „Ik had het twijfelachtige voorrecht een uitverkoren projectiel te worden op Dr. Kuyper's „re- geerkasteel". Gij zult mij bekend is, dat Prof. Visscher door wijlen genoemden Staats man acht jaren later de „man met den geu- zenkop" is genoemd! waarschijnlijk niet aanzien voor iemand met een zenuwewak hart. maar.als ik geen Calvinist was, ik zou het bijna (zenuwzwak) zijn geworden". Voor het proletariaat. En werden de plaats gehad hebbende hoog- leeraarsbenoemingen niet verpolitiekt, dan werd beproefd politieke benoemingen tot stand te brengen. Zoo hield de indertijd op gerichte Bond van Socialistische Studenten vorig jaar een Congres, dat gewijd was aan de hervorming van het Hooger Onderwijs in socialistischen zin. Door R. Kuyper, een Marxist van de bovenste plank, die toen de besprekingen inleidde, werd wel erkend, dat er geen eigenlijke socialistische opvatting van een universiteit mogelijk is en dat alleen nauwere aansluiting bij de maatschappelijke organisatie eerste eisch is. Daarna is zijn be noeming tot bijzonder hoogleeraar in de Sociologie aan de Utrechtsche Hoogeschool gevolgd. En deze Prof. Kuyper bracht ter ge legenheid van zijn inaugureele oratie ter stond de practische politiek binnen de aula muren, toen hij voor studenten afkeurde, de lasten van „de tekortkomingen van de kapi talistische productiewijze" door loonsverla gingen, belastingen, enz. „af te wentelen op het proletariaat". Partijzucht Ook op het gebied van het Voorbereidend Hooger Onderwijs heeft de politiek haar streken uitgehaald, en wel te Middelburg bij do benoeming van een leeraar in het He- hreeuwsch aan het Stedelijk Gymnasium. De Raad benoemde Ds. A. Landstra, pre dikant te Haastrecht, die als voorganger der af deeling van de Vereen, van Vrijzinnig- Hervormden naar Middelburg zou komen: iemand wiens kennis van het Hebreeuwsch niet verder strekte dan het eerste jaar van zijn studententijd (propaedeuse). En Dr. H. W. O b b i n k, rechtzinnig Herv. predikant te Middelburg, bekend semitoloog en hebraïcus, werdgepasseerd! Op het terrein van het Middelbaar Onder wijs was de politiek ook alweer present Te Dokkum werd door haar toedoen de stich ting van een Huishoudschool, waar leerlin gen van Christelijken huize met gebed van een Christelijk leerares de lessen zouden kunnen aanvangen, verijdeld. En op het territorium van het Lager On derwijs is de politiek al zéér ijverig en vol hardend in de weer geweest. Royaal (niet in den zin van „koninklijk"! verre-van-daar; maar in de beteekenis van: openlijk, rondweg) had dat plaats in de Mijnstreek, waar de Sociaal-Democraten be gonnen zijn zelf voor bijzonder onderwijs te zorgen. De eerst geopende school te Heerlen, een socialistische school dus, telde begin September reeds 231 leerlingen, aan wier op voeding en onderwijs zes natuurlijk „vuur-roode" onderwijzers hun krachten Maar minder royaal en meer geniepig kwam vooral tegenover de voorstanders van Prot.-Chr. Onderwijs telkens de roode of vrijzinnige politiek om den hoek gluren. Geniepigheden. Als er een School met den Bijbel moest worden gesticht, of gelden voor nieuwe schoollokalen en leermiddelen moesten wor den toegekend, zetten socialisten en liberalen doorgaans zich schrap om dat te keeren. Wel heeft vorig jaar nog een door de S.D.A.P ingestelde Commissie omtrent de Onderwijs- pacificatie met 8—2 stemmen zich uitgespro ken voor handhaving van het grondwettelijk beginsel der financieels gelijkstelling op bet gebied van het Lager Onderwijs, maar wat in de practijk onder die „handhaving" ver staan werd, valt niet erg mee. Daarin gingen de plaatselijke linksche politici maar al te vaak hand aan hand samen. Nu eens jeremieerden ze, dat schoolstich ting aan onzen kant onnoodig en dus geld verspilling was. 't Leek heel ernstig, toen in November in den Raad van Almelo enkele linksche leden voorstelden bij de Regeering „op maatrege len aan te dringen teneinde onnoodige scholenbouw ten behoeve van het Bijzonder Lager Onderwijs te voorkomen". Maar ze hadden blijkbaar geen behoefte aan maat regelen tegen onnoodige scholenbouw voor Jpenbaar Lager Onderwijs. Volkomen ad rem heeft toen ter plaatse de Vereen, voor Chr. Volksonderwijs aan gemeld voorstel adhaesie betuigd, onder voorwaarde, dat het woordje „Bijzonder" er uit werd weggelaten. „Pacilicatie"-gehuicheL Een anderen keer, ja vele malen, deden de linksche heeren alsof ze o zoo van harte ons een Chr. School gunden, maar, ziet u, ze waren er zoo bezorgd over of deze school wel levensvatbaarheid zou hebben. En daar om hielden ze de stichting en de medewer king daaraan door den Gemeenteraad zoo lang mogelijk tegen, maakten er kwesties en procedures van, die alle instanties moesten doorloopen en daardoor de totstandkoming zoo lang mogelijk belemmerden. Men herin nert zich het geweldig verzet van de lin kerzijde tegen de opening van een Chr. U.L.O.-Sohool te Middelharnis. Om tot stichting te kunnen komen, moesten er min stens 2-1 leerlingen zijn. Maar neen, die zou den er nooit komen en daarom hielden de linksche dorpspolitici de schoolstichting zoo krachtig en zoo lang mogelijk tegen. In het midden des vorigen jaars telde de School, die op den duur niet meer tegen te houden was, na een jaar bestaan te hebben, reeds71 leerlingen. En op deze wijze hebben de fei ten telkens weer bewezen, hoe op tal van plaatsen het woord „pacificatie" slechts in theorie bestaat en politieke elementen een onwaardige en onrechtvaardige actie voer den, waardoor de schoolstrijd heropend werd Demonstratie. Nadat in de laatste helft van Januari het Rapport der Staatscommissie-Rutgers in be trekking tot herziening van de Lager-Onder- wijswet 1920 was publiek gemaakt, hebben niet alleen tal van organisaties, gelijk beta melijk is, dit rapport in studie genomen, en vervolgens, naar zij meenden te moeten doen, technische of zelfs principieele bezwa ren geopperd, maar belegde de Vereeniging „Volksonderwijs" al heel spoedig een „de monstratie-meeting", waarbij het in schijn tegen het Rapport ging, doch in werkelijk heid de heele actie gericht was tegen de fi nancieel© gelijkstelling .van het Openbaar en Bijzonder Onderwijs. Gelijkstelling ten op zichte van de kleine scholen werd „onduld baar" genoemd. Toen daarop het Ned. Onderwijzers-Ge nootschap te Tiel in 85ste algemeene verga dering bijeenkwam heeft het de hand naar den (rooden) Bond van Ned. Onderwijzers uitgestoken om tot fusie te komen, die ook aanbevolen werd om aldus het verslag in het „Schoolblad" „een eenheidsfront te vormen tegen de maatregelen", voorgesteld in het Rapport-Rutgers. „Faonetiek". Een verslaggever gaf in het N.O.G.-orgaan van de behandeling van het Rapport aldus zijn indrukken weer: „Hai (de inleider) ha' de pin, dat dieje Rutgers d'r nie was. De wethaauwers, die 'k laeter sprook, toen ze d'r gewone, daagelijksche kaortje zaote' te legge, vonde 't wel flink, mar wat schaarp. 'k Wit nie' krek, hoe ze 't ütdrukte": faonetiek, gleuf 'k, dasse zeeje'. 'k Dink, dasse nog aon 't knok- ke' hadde gegaon, as dieje Rutgers d'r eiges gewies was!". Van een der wethouders, met name genoemd, werd vermeld, dat hij de N.O.G.-vergadering had toegesproken: ,,'k Doch hoe kraig ie 't bai mekaor; d'r zit nog veul mêr in 'm, dan ge zoo op 't êrste gezich' zou zegge'. Ma* da' bedde van minse', die op z'n taid 'n bóltje luste". Nu, als zulke „minse" de N.O.G.-agitatie tegen het Rapport Rutgers al „faonetiek" vonden, achten wij ons van verdere kwalificatie ontslagen. Midden September verscheen het Wetsont werp-Terpstra tot herziening van de L.-0 wet, in aansluiting aan het Rapport-Rutgers nieuwe regelingen voorstellende ten aanzien van de leerlingenschaal, de waarborgsom, de keuring van onderwijzers, onderwijs in een vreemde taal, het M.U.L.O., de regeling van vergoedingen en Buitengewoon L. O. Begrij pelijkerwijze namen de vroeger geuitte be zwaren nu in kracht toe. Bovendien werd in het leven geroepen een „Comité van Actie", dat een bestrijdingssvsteem in elkaar zette, waarvan de politieke bedoelingen ons onmo gelijk ontgaan konden. Van moordplan beschuldigd. Een „gematigd" orraan als het „School blad" van het meergenoemd Ned. Onderwij zers-Genootschap verscheen bij de aankon diging van het wetsontwerp in rouwrand. Voorts bevatte het bijdragen, die aan duide lijkheid niets te wenschen overlieten. „Eer breuk; reactie; bedreigende overheidszorg; schending der paedagogiek, vernieling van vooruitgang; achterlijkheid van partijpoli tiek; een uitdaging van ons korps; roekeloo- ze aantasting van het meest vitale belang van ons onderwijs; de door den minister toe geworpen handschoen rapen we op; de meest felle strijd", een poëtische ontboezeming en één artikeltje gaven al dit schixns te „ge beten". Benamingen als „het moordplan- Rutgers" en een verklaring als: „De naam Terpstra zal voortaan dezelfde verbittering in ons opwekken als tot nu toe de naam Rutgers", doen zien hoe fel de politieke hartstocht oplaaide. „Onverbiddelijk" en „oer-gezellig" De Bond van Ned. Onderwijzers, die zijn vergaderingen nog al eens besluit met het zingen van de „Internationale" en die vcd- gens den secretaris Posthumus „inder daad rood is", hield aan het einde des jaars zijn 58ste jaarvergadering te Rotterdam, waar een referent het Wets ontwerp-Terpstra naar de „Klasseonder wijzer" meedeelde „genadeloos uiteenrafel- de". Het Wetsontwerp bevatte „allemaal barbaarsheden". Na de bespreking volgde voor den inleider een „ovatie", die zal heb ben duidelijk gemaakt, „d^t ons verzet tegen de aanslagen op onderwijs en onderwijzer onverbiddelijk zal zijn". Op de Staten-Gene- raal werd een beroep gedaan: „Verwerpt dit vod en toont daarmede, dat we nog tot de beschaafde volkeren behooren". Dat al deze drukte meer politieke opwinding was dan echte verontwaardiging over „aanslagen op onderwijs en onderwijzer", moge nog blijken uit de volgende verslagmededeeling: „De stemming in de zaal w,as uitstekend en een oer-gezellig bal hield vtslen tot drie uur in den nacht bijeen". Vanwaar de politiek? De kortgeleden afgetreden inspecteur van het Lager Onderwijs te Amsterdam, P. J. van Ravesteyn, heeft voor het blad „Volksontwikkeling" een interview toege staan en o.m. het volgende opgemerkt: „In geen enkel land heeft het onderwijs zooveel vrijheid als hier. Dat hangt ook weer samen met de psyche van onze onderwijzers, aan wier vrijheid men niet raken mag. Zoodra u begint met het onderwijs wetenschappe lijk te organiseeren van één centraal punt uit, wordt de vrijheid van den individueelen onderwijzer ingekort en komt er protest. De onderwijzer moge niet op de hoogte zijn van de paedagogiek, met de politiek is hij zeer vertrouwd. En zoo worden vragen, die zui ver op paedagogisch terrein moesten worden opgelost, op politiek terrein beslist". We wagen er ons niet aan uit te maken, of de opmerkingen van bovengenoemde auto riteit, die in het door den „Ronds"-geest schier overheerschte Amsterdam, bepaalde lijk ten aanzien van de Openb. Scholen, heeft moeten werken, al dan niet volkomen jui6t zijn. Dat ze met name den N.O.G.-ers en den B.N.O.-ers niet bijzonder welgevallig zullen zijn, ligt voor de hand. In ieder geval is het een proeve van verklaring, hoe op Onder wijsterrein de politie kin 't spel is. Dat ze in 't spel was, ja, in het vorige jaar zelfs een groote rol speelde, is na een overzicht van de genoemde feiten wel over duidelijk gebleken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9