|lirtt«rr iTr i fisd)r (Imirattt Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.2S (Beschikklngskosten 0.15.) Per week 0 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending D 6.— Bij dagelijksche zending 7. Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Vs cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijghap.r Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 N°. 3560 MAANDAG 18 JANUARI 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Van 1—5 regels Z30 Elke regel meer ..................m u 0.15 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen DE JUISTE STELREGEL Even op dezelfde dag gaf ons blad i Chr. Hist. „Nederlander" een korte beschou wing over het artikel in het R.K. dagblad „Ons Noorden", waarin," zooals wij het zei den, een burgemeesters-balans was opge maakt. De conclusie was, dat er naar ver houding te weinig roomsch-katholieke burge meesters in ons land zijn. De meening van de Ned. luidde, dat „het; beter ware geweest, de delicate kwestie der burgemeestersbenoemingen niet aan te roe- De onze week daarvan niet veel af; want wij schreven: „Ons dunkt dat we tegenwoordig niet al te druk moeten cijferen. De lijn, welke de Ministers van Binnenlandsche Zaken thans volgen is in 't algemeen acceptabel het onrecht wordt, waar het nog bestaat, gaandeweg kleiner." Tot ons genoegen is de (r.k.) „Tijd" het hiermee vrijwel eens. De voornaamste vraag is thans niet meer, hoe groot de achterstand op dit en ander ge bied nog is, maar veel meer, welke regel tegenwoordig bij benoemingen gevolgd wordt Is die methode goed, dan komt de rest Wel in orde. Zoo schrijft ook de „Tijd": Van een teveel heet nog „geen sprake". Doch hierover gaat het niet. De vraag is, of er bij de burgemeestersbenoemingen met onze redelijke eischen rekening wordt gehouden. Nu zijn wij van mee ning, dat voor wat onzen tijd betreft bovenstaande statistiek op frappante wijze aantoont en bevestigt den juisten stelregel, die gedurende de laatste 10 a 12 jaren bij burgemeestersbenoemingen werd gevolgd, zoolang en in zooverre dat volgen mogelijk was. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft het bij herhaling in de Kamers ge zegd, dat bij de benoeming van burge- gemeesters ten deze rekening wordt ge houden met de sterkste partij uit de meer derheid van den Raad. Maar de Minister heeft nimmer beweerd dat, volgens geldend staatsfécht, een partij voor een burgemeestersbenoeming eenig recht kan afleiden Uit de numerieke sterkte, die zij in den gemeenteraad in neemt; noch ook dat van de aangenomen norm niet zal worden afgeweken indien daarvoor tastbare redenen zijn aan te voeren. Dit klopt geheel met wat wij schreven en onze eindconclusie is dezelfde als waarmee het r.k. dagblad besluit: m „Over de thans gevolgde o.ï. volkomen te billijken politiek gaat het en niet over die .van een afgesloten periode." MERKWAARDIG GETUIGENIS. De Utréchtsche correspondent van de N.R.C. was ook zoo gelukkig geweest een staaltje van school-sectarische geldvermor- sing te kunnen publiceeren. De Regenten van de Ned. Herv. Kerk te Utrecht begin gen eerst de zotheid een school aan de Laan van Guinea te stichten en nu willen ze dezelfde „klucht" opvoeren in Tuinwijk. Vlakbij, waar de nieuwe Hervormde school moet komen staat een Gereformeerde school; maar het sectarisme verbiedt om daar Her vormde kinderen te sturen en dus moet de gemeente het maar betalen. Toen we het lazen, hebben we slechts ge glimlacht! We weten zoo langzamehand wat dergelijke onthullingen van vrijzinnige scribenten beteekenen, onverschillig of ze oer-liberaal of vuurrood zijn. Al spoedig kwam er dap ook afdoend antwoord op de beschuldiging. We vermelden dit, al is het reeds een paar weken geleden, alsnog, omdat dit ant woord zoo merkwaardig was. In de eerste plaats, doch niet in de voor naamste, omdat een voorstander van de nieuwe Hervormde school afdoende aan toont, dat er van sectarisme of geldver spilling geen sprake is. Er gaan vele Her vormde kinderen op de Gereformeerde Bchool, doch deze is overbevolkt; zoo zelfs, dat ook het bestuur van deze school nieuwe lokaliteit moet aanvragen. Welk kwaad steekt er dan in, dat de Regenten in die wijk een school willen bou wen, om te zorgen, dat de kinderen der ge meente christelijk onderwijs ontvangen? Dat deden ze al honderd jaar; met of zonder gelijkstelling, omdat het plicht is de ouders het nakomen der doopbelofte mogelijk te maken. En waarom mag dit deel der bevolking geen school bouwen, als het ernstig, volgens wet en „ongeschreven recht" voor 120 kin deren gevraagd wordt? Er is ver in de om trek geen Hervormde school te vinden, en de gemeente gaat wèl een openbare school, „waar niemand om vraagt", bouwen! Dat antwoord is afdoende; doch het is ook merkwaardig. Immers, de schrijver zegt: Zelf ben ik geheel bij het openbaar onderwijs opgevoed. En nooit heb ik bij mijn weten met steentjes naar dat onder wijs gegooid. Ja. als ik zoo soms in de kranten allerlei- narigheid las oca gestie van Christelijke Schoolbesturen, sss'iiextentoonstelling van schil. den \oor het eerst, dat ik mij bemoei met derijen van h.m. de koning n de stichting van een Christelijke school, ZEER DE MOEITE WAARD dat mooie stukje in Uw blad mag lezen, nu begin ik op al die aantijgingen tegen het christelijke onderwijs wel een wen kijk te krijgen. Daar kan de N.R.C. en daar kan de vrij zinnige pers het mee doen. Deze man, die van alle kleine partijdigheid vrijis, heeft zich dikwerf voor zijn geloofsgenooten ge schaamd, als hij in de vrijzinnige pers las hoe zij als stroopers op de gemeentekas aan vallen. Doch nu' ervaart hijin eigen om geving, wat er van zulke praatjes w a s En nu begint hij een nieuwe- kijk te' krijgen op al die aantijgingen tegen het Christelijk onderwijs. Het is scherp en juist gezegd. De critiek, welke op de besturen der bijzondere scho len geoefend wórdt, kan men nietzonder nader onderzoek aanvaarden. Het zijn vaak zeer groole noten met een ineengeschrom peld en vèrschimmeld pitje. Geen duit waard! officieele berichten BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit zijn opnieuw benoemd tot burgemeester der gemeenten Rijsbergen. H. L. M. Rubert; Valkenswaard, E. A. J. Kuy- per; Vlaardingen-Ambacht, J. Luijering, secr. Oud Beijerland; A. C. de Vries Broekman, Zoeterwoude; P. C. A. M. Wap, Vasterland; A. C. van der Have; Soest, mr. G. Deketh; Montfoort en Willeskop. J. B. Kemme, secre taris van Willeskop; Geleen .F. A. L. M. Damen. HUIS VAN BEWARING Bij Kon. Besluit is benoemd tot directeur an het Huis van Bewaring te Middelburg A. M. Meek, commies ter directie bij het Huis vaji Bewaring te 's-Gravenhage. crisis-comite DE S.D.A.P. IN BERGUM DOET NIET MEE Ook in Tietjcrksteradeel is een crisiscomité opgericht. De S.D.A.P. besloot .echter hieraan niet mee te doen, omdat in de gemeente een steunregeling ontbreekt, zoodat de hulpver leening slechts „bedeéling" kan zijp. Overi gens werd ieder lid vrijgelaten om persoon lijk zijn houding te bepalen. het vredesparlement STATUTEN IN VOORBEREIDING Zaterdagmiddag heeft te Amsterdam on der voorzitterschap van Prof. Dr. D. v. Hin- loopen Labberton, weer een zitting plaats i van het Vredesparlement. Een 70-tal personen woonden deze vergadering bij. Na langdurige discussies over een voorstel van Mr. Max Westendorp over de doelstelling en het karakter van het Vredesparlement, werd uit 7 personen bestaande commissie be noemd om statuten voor het Vredesparle ment voor te bereiden. In verband hiermede werden eenige andere voorstellen, die op de agenda waren geplaatst, aangehouden. dr. nederbragt te brussel DE DOUANE-TARIEVEN Dr. J. Nederbragt, administrateur van het Departement van Buitenlandsche Zaken, heeft eenigen tijd te Brussel met vertegen woordigers van de Belgische Regeering on- derhandelingen gevoerd inzake douane-tarie tusschen beide landen. Deze onderham delingen zijn in België zeer gunstig ontvan gen. Men verklaart nog ver van een tolunie af te zijn, maar toch zeer ingenomen te we met deze besprekingen, daar overal el ders de invoerrechten de hoogte ingedreven worden; men juicht toe, dat twee buurstaten, die beide een vrijen handel als grondslag nemen, middelen zoeken om onderling de inkomende rechten te verminderen. De on derhandelingen, waarvan men de beste uit slagen verwacht, zullen binnen enkele dagen in Den Haag worden voortgezet. De Zaterdagmiddag geopendetentoonstel ling van schilderijen, tcekeningen en schet sen, vervaardigd door H. M. de Koningin, welke expositie is ingericht in de Kon. Kunstzaal Kleykamp te Den Haag en waar van de geheele opbrengst aan catalogi en entreegelden ten goede zal komen aan de noodlijdende kunstenaars, omvat een 86-tal werken en zij vult de wamden van drie im- eenloopend-e zalen. De voornaamsche schilderijen, ten "getale van 22, brengen landschappen in beeld o. a. uit Noorwegen, het Rhönedal, Oberstdorf in Beyeren, de omgeving van Het Loo enz.; voorts zijn er een 25-tal studies in olieverf, door Koningin Wilhelmina 'tijdens Haar rei zen in binnen- en buitenland gemaakt. De overige werken zijn krijt- of penteeke- nirigen, o. a uit de Vogezen, de Noorsche fjorden, de Dolomieten, schetsjes uit Leng- berg. en omgeving, stemmingsstukjes van de Vel uwe, duinlandschappen, waaronder een werk dat eigendom is van H.M. de Konin gin-Moeder en een getiteld „Straatje in Am- merschwiihr (Elzas), dat het eigendom te van H.K.H. Prinses Juliana. Vele van de werken onzer Konigin geven de door Haar gekozen landschappen, rivier en berggezichten, boschinterieurs in karak teristieke stemming weer, zooals bij maan licht, bij sneeuw of na regenval, enz., maai ock in stralenden zonneschijn. Bij een aan tal teekeningen heeft de Koninklijke schil deres met een enkel woord den titel erbij geschreven; voor het overige vindt men alle werken aangeduid in den catalogus, die voor den luttelen prijs van 10 cent aan den ingang van het gebouw is te verkrijgen Voorts is een speciale catalogus met een tiental reproducties nog in bewerking, die binnenkort verkrijgbaar zal worden gesteld De tentoonstelling is dagelijks van 10—*arbeiders uur geopend tegen een toegangsprijs van 50 cent op bepaalde, nader aan te kondigen dagen 25 cent ten bate van de noodlijden de kunstschilders tentoonstelling werken h.m. de koningin Ten bate van het Crisis-Comité wordt te Den Haag bi de kunstzaal Kleykamp een toonstelling gehouden van werken door H.M. de Koningin. De belangstelling voor deze tentoonstelling is zeer groot. Hier boven ziet men W. Sluiter, voorzitter van „Pulchri Studioop bezoek. Te 3 uur had de opening plaats onder eenige plechtigheid. Hare Majesteit had bereids Vrijdag, even als H.K.H. de Prinses en Z.K.H. de Prins een bezoek aan de zalen bij Kleykamp gebracht. Onder de bezoekers waren o.a. leden van het Corps diplomatique, de heer P. Visser, Chef van de afdeeling Kunsten en Weten schappen van het Departement van Onder wijs, verschillende leden van de hofhouding; vele bekende kunstschilders, de voorzitter en de secretaris van het Nederl. Steuncomité voor beeldende kunstenaren, t.w. de heerer. E. R. D. Schaap en Leen Verhoeven, ae bestuursleden van Pulchri Studio en andere Kunstgenootschappp.n en voorts tal van andere belangstellenden. Tal van bezoekers gaven een belangrijk hoogere toegangsprijs of betaalden een groo- ter bedrag voor deA catalogus dan als mini mum-prijzen waren aangegeven. De zalen waren geregeld vol bezoekers. De tentoon stelling blijft voorloopig 3 weken geopend. velsens burgemeester VRAAGT ONTSLAG De lieer R. G. R ij k e n s, burgemeester van de gemeente Velsen, heeft met ingang van 15 April ontslag gevraagd uit zijn ambt, we gens het bereiken van de 70-jarige leeftijd. De heer Rijkens is sedert 15 Mei 1920 burge meester van Velsen. bond van chr. geref. jongelingsvereenigingen Donderdag j.l. vergaderde bovengenoemde afdeeling in de Chr. Geref. Kerk te' Korn- hoorn. Naar aanleiding van Richteren 6 sprak de voorzitter Ds. W. K rem er een kort ope ningswoord. De heer Tj. Biesma, van Groningen refe reerde over: „Christendom en Cultuur". Na de pauze sprak de voorz. over: „Bileam". Op beide referaten volgde een uitvoerige be spreking. In zijn slotwoord bracht de voorz. dank aan allen die meégew "kt hadden, aan het velslagcn van du vergadering. kamer van koophandel te tilburg UIT DE NIEUWJAARSREDE. In de vergadering van de Kamer van Koop handel te Tilburg heeft de voorzitter, de heer de Pont, een nieuwjaarsrede gehou den, waaraan wij het volgende ontleenen: Hoe zwaar het ook moge vallen en tot elke onaangenaamheden het ook moge lei den, toch zal er met alle kracht naar moeten worden gestreefd om de productie- en vaste kosten in overeenstemming te brengen met de verminderde omzetten en met den in verband mét de buitenlandsche concurrentie, niet het minst op onze eigen markt te bedingen prijs )or het afgewerkte product. Konden de exportbedrijven zich op de we reldmarkt zij het vaak met opoffering van winst nog eenigszins handhaven, de val van het Engelsche betaalmiddel op 21 September, gevolgd door de ontwaarding van de Scandi navische en andere valuta's, bracht hierin grendige verandering. Niet alleen leden tex tiel-, schoen- en lederindustrie gevoelige ver liezen op uitstaande vorderingen en nog uit te voeren contracten, tevens werden hun de weinige nog overgebleven exportgebieden ont nomen. Is de uitvoer onzer nijverheidsproducten dus voor het oogenblik practisch onmogelijk, ook op de binnenlandsche markt spitsen zich de verhoudingen meer en meer toe. De ont waarding van zoovele buitenlandsche valuta's eenerzjjds beschermend, anderzijds als uit- voerpremie werkend, heeft tengevolge, dat de Nederlandsche markt overstroomd wordt met allerlei nijverheidsproducten niet alleen uit de landen met gedeprecieerde valuta, maar ook uit die landen welke tengevolge van het heffen van prohibitieve invoerrechten in Groot-Brit- tannië hun exportgebied aldaar zagen verlo- Wat de wollenstoffenindustrie betreft, zeide spr. o.rm, dat de werkloosheidscijfers duidelijk den invloed illustreeren welken eenerzijds den val van het pondsterling en anderzijds de in voering der 50 invoerrechten in Engeland de Tilburgsche textielproductie hadden. Immers de toename der werkloosheid wordt direct na den datum van invoering der Engel- •he invoerrechten (25 November) heriger. De katoen- en linnenindustrie had gedu rende het afgeloopen jaar een achteruitgang te boeken, waarvan het tempo werd bepaald door de snel op elkaar volgende gebeurtenis- de wereldpolitiek, wereldfinanciën en nie. De ruwe katoen verloor gedurende het jaar 1/3 van haar waarde. De mededin ging van Oostersche landen als Japan, dat eveneens den gouden standaard verliet en bovendien een lagen loonstandaard heeft, wordt vooral op de Nederlandsch-Indische larkt ernstig gevoeld. De fabrikanten van jutedoek en jutezakken zagen eveneens hun exportbedrijf in ontstel lende mate achteruitgaan. Hetzelfde geldt voor de halflinnen en cocosartikelen. Tn de confectie-industrie was vooral de Tsjechische invloed merkbaar en klaagt men algemeen over het feit, dat alleen de aller goedkoopste kwaliteiten zijn te plaatsen, ter- bclen toestand. Uitvoer van schoenen is prac tisch uitgesloten. De binnenlandsche markt blijkt tengevolge van de algemeene depressie de verminderde koopkracht niet in staat de geheele Nederlandsche productie van schoe ner. op te nemen en daarnaast neemt de invoei onrustbarende afmetingen aan. Het aantal dienst van ondernemingen gesloten bij de Federatie van Nederlandsche Schoenfabrikanten daalde gedurende 1931 met circa 1600 personen, terwijl er voor de over- blijvenden gemiddeld slechts 32 uur per week werkgelegenheid De lederindustrie, voor een goed deel afhan kelijk van den gang van zaken in de schoen industrie, werd al even zwaar getroffen, ter wijl de metaalindustrie vooral bij groote ken eén heftige concurrentie van Duitschland ondervond. De toestand in het bouwbedrijf was onbe vredigend. De werkloosheid in de bouwvakken heeft een omvang genomen als nooit tevoren. De steeds dalende prijs der handelsartikelen was oorzaak, dat de handeldrijvende midden- .tand op de voorradige goederen belangrijke verliezen leed. Met uitzondering wellicht van de voedings- en genotmiddelen bleef de omzet alle handelsartikelen belangrijk beneden het normale. de ramp van de stanfries iv VERGEEFSCHE TOCHT VAN DE „ZWOLLE" Zaterdagmorgen te ruim negen uur is de salonboot Zwolle" voor de tweede maal in deze week uit de hoofdstad vertrokken met bestemming naar de plek op de Zuiderzee, waar de „Stanfries IV" is vergaan, hij wel ke ramp de vier opvarenden om het leven zijn gekomen. Nauwkeurig gezegd bevind deze plek zich juist op het midden van de lijn, die men op de kaart trekken kan van de Oostpunt van Wieringen naar Hindeloopen. Men hoopte thans op de plaats van de ramp het materiaal aan te treffen van de firma Van der Tak te Rotterdam, welke met het bergingswerk is belast. Evenals Dinsdag j.l. is deze hoop niet in vervulling gegaan. Vochtig weer en slecht weer waren de on gunstige factoren van dezen tocht, welke niettemin vlot verliep. De plaats, waar het wrak van de „Stan fries" ligt. werd te ongeveer 3 uur -40 be reikt; zij wordt gemarkeerd door een wrak- boei met een groen schitterlicht en, op een afstand, welke gelijk is aan de lengte van het gezonken schip, door een tweede, niet erlichte boei, die op den bovenkant een hou ten kruis draagt een rouwteeken op een zeemanegraf. Van de bergingsvaartuigen der firma Van der Tak viel niets te bekennen, .'eshalve de schipDer van de „Zwolle" order kreeg, koers te zetten naar Stavoren, welk plaatsje te ongeveer half vier bereikt werd. Enkele uren later het weer was inmid dels nog slechter geworden, terwijl een ste vige wind opstak doken aan den ingang der haven de snel naderbij komende lichten op van de bergingsvaertuigen „Phyllis Hud- •n" en „Meermin", alsmede een bok. Met den bergingsarbeid, waarvan de be kende duiker Sperling de uitvoerder is, was niet voortgegaan. Bij gunstig weer zouden Zondag of anders Maandag nog vier kabels onder het wrak worden aangebracht, waar mede in elk geval een dag gemoeid zou zijn. Reeds op twee meter van den kop van het wrak. onder het voorschip is een kabel be- gd, waarvan de uiteinden aan twee op het water drijvende tonnen zijn vastge maakt. Met hét eigenlijke lichten van de „Stnfries", wa.arvoor een tweede bok uit Amsterdam gerequireerd zal worden, zal ver moedelijk niet vóór morgen worden begon- DE TROEBELEN BIJ DE WERK VERSCHAFFINGEN Het overgroote gedeelte der arbeiders weer aan het werk relletjes te delfzijl DE ZAANSCHE SCHATGRAVERIJ. De schatgraverij van een Duitsche „hel derziende" Sylvia geheeten. is weer te Zaan dam begonnen. Volgens de N.R.C is zij nu vergezeld van haar zoon. een oud-officier van het Duitsche Leger en een zoon van een professor, die ook in het vak schijnt te zijn. Bij haar bezoek aan de begraafplaats, waar ook vroeger opgravingen hebben plaats gehad, is weer met de wichelroede gewerkt, met het gevolg, dat Sylvia opnieuw tot de overtuiging gekomen is. dat de schat daar verborgen is. De „helderziende" heeft den wensch geuit weer met opgravingen te kun- vrijl het betere artikel onverkocht blijft. rvv» u t M D1 OÜJ1 De schoenindustrie verkeert in een deplora-1 zoek gebracht bij burgemeester Ter L&an. Te Delfzijl werd 's avonds door de geza menlijke stakers uit Appingedam en Delfzijl een groote vergadering belegd, waar hevig werd geprotesteerd tegen den maatregel den Minister, n.l. hervatting van den arbeid op Maandag na aflegging van een schrifte lijke accoord-verklaring met de bestaande voorwaarden. Na afloop der bijeenkomst te ongeveer 10 uur Ter-zamelde men zich met vrouwen en kinderen in colonne miet de ken nelijke bedoeling voor de woning van Rijks inspecteur Buiskool te demonstreeren. Na dat de politie enkele malen had gesommeerd uiteen te gaan, welke bevel werd genegeerd, werd door de marechaussee miet de blanke sabel een oharge uitgevoerd, waarbij flinke klappen vielen. Het slot was, dat ongeveer 100 stakers den weg naar Appingedam wer den opgedreven, van waar zij zich later luid zingend huiswaarts begaven. De overigen verspreiden zich in de stad, doch tot onge regeldheden kwam het niet meer. dank zij het optreden van de politie. Tegen 11 uur avonds was de rust teruggekeerd. De Groningsche stakers hebben besloten om Maandag het werk niet te hervatten, daar een aantal van hen uitgesloten blijft Na in vergadering bijeen geweest te zijn, hebben de stakers bij de werkverschaffin gen. afkomstig uit Hoogezand en omgeving, bijna allen op de lijst getcekend voor her vatten van den arbeid op Maandag zoodat voor Hoogezand en omgeving de staking vrijwel is afgeloopen. Volgens mededeeling van den Rijksinspec teur van dc werkverschaffing, burgemeestei Buiskool van Delfzijl, zijn er in de geheeh provincie Groningen reeds zooveel hand tee keningen op de lijsten voor herplaatsing bij de werkverschaffing geplaatst, dat zeker kan worden aangenomen, dat minstens ■an de stakers vandaag (Maandag) i aan het werk zal gaan. Hiet is overal ii provincie rustig. DE TROEBELEN IN FRIESLAND. Communistische boycot. De rijksinspecteur voor de werkverschaf fingen in Friesland, heeft alle werkver schaffingen in deze provincie op heden open gesteld. Degenen die de werkzaamheden niet her atten, zullen als stakers worden beschouwd. Een uitzondering hierop maakt de werkver schaffing te Hoornsterwaag, waarvoor werk willigen zich schriftelijk bij den burgemees- er van Schoterland kunnen aanmelden. Wij ernemen dat de Minister van Binnenland sche Zaken heeft bepaald, dat aan behoef tige gezinnen levensmiddelen kunnen wor den afgegeven. In den Oosthoek van Schoterland wor den winkeliers en andere neringdoenden ge dwongen aan sommige personen w.o. ook politie, geen goederen te verknopen op straf fe van te worden geboycot door het over groote deel der bevolking. Deze personen zijn derhalve wel genoodzaakt hun levens behoeften van elders te laten komen of vat ook voorkomt zich zelf te moeten bedienen in winkels en aan venterskarren. Voornaamste Nieuws, (blz. I). Tentoonstelling van werken van H.M. de Koningin. (bl*. 2.). Het wordt zeer waarschijnlijk geacht, dat dc conferentie te Lausanne uitgesteld wordt totdat men door voorbespreking de nood zakelijke basis voor de onderhandelingen ge vonden heeft China dreigt de betrekkingen met Japan te verbreken en verlangt bijeenkomst van een Negenmogendhedenconferentie. Japan zou een Russisch non-agressiepact willen afwijzen. Gisteravond heeft een vreeselijk spoorweg ongeluk plaats gehad tusscheu Parijs en Amiëns. (blz. 5) Verhooging van de invoerrechten op bote* n Duitschland (blz. 9) Het Communisme in de Practijk. Dreigende staking in de mijnindustrie. Onderwijs in 1931 (II). DE BESTOLEN SPAARBANK. De Rechtbank te Zutphen heeft de ge vangenhouding bevolen van den 38-jarigen F. L. administrateur van de Spaarbank te Zutphen, verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag aan geld ten nadeelr dier spaarbank. ZANGCONCOURS. Naar wij vernemen zal het concours van den Bond van Chr. Gem. Zangver. in de Prov. Groningen, op den Tweeden Pinkster dag in het Slochterbosch worden gehouden. BRANDEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag brak er brand uit in de woning van den fabrieksarbeider Menkehorst, wonende aan den Goorschetveg te Haaksbergen. De be stuurder van eon juist passeerende auto ontdekte het onheil en waarschuwde ijliugs de bewoners, die allen te bed lagen. Deze konden het brandende perceel nog verlaten. Het pand brandde geheel uit Te Bruchem (Gld.) brak brand uit In boerderij, tevens melkzaak van 51. Ousëïi. De boerderij werd een prooi der vlammen. De belendende boerderij van G. Dingemans wist de brandweer uit Kerkwijk en Delwijnen to behouden. De inboedel, waarvan enkele dingen werden gered, was laag verzekerd. De oorzaak wordt gezocht in het omvallen van een bran dende lantaarn. Te Rijsbergen (N.-Br.) brandde de boerderij van de weduwe M. af. Drie varkens en al het pluimvee kwamen in de vlammen om. Stroo, hooi en landbouwwerktuigen werden vernield, LIEFDESDRAMA. Poging tot moord en zelfmoord. Te Huissen (bij Arnhem) ontmoette d® schipper G. J., wonende te Doornenburg, zijn vroegere verloofde M. B., dienstbode te Arn hem, en probeerde zijn vroegere relatie met haar te herstellen. Toen dit niet gelukte loste hij drie schoten uit een revolver op haar. Fen kogel trof een der wangen en een ander een hand. Daarna richtte de aanvaller het wapen op zich zelf en schoot zich door het hoofd. Het lijk van den dader is overge bracht naar het lijkenhuisje. De dienstbode, aan wie door dokter Bosmans geneeskun dige hulp werd verleend, wend na voorloopig verbonden te zijn naar het St. Elisabethzie- kenhuis te Arnhem vervoerd. Haar toestand is redelijk. Uit Oost-lndie VALSCHE MUNTERIJ. PAT JET, 16 Januari. (Aneta). De politië heeft bij een Chinees beslag gelegd op 3000 valsche kwartjes, afkomstig van China, waarmede opnieuw werd aangetoond de aan wezigheid van een flink werkende fabriek in China. penteekening van de koningin De Slotpoort van Lenghrrg". prn'rvkeni tg van H.M. de Koning i, up de tentoonstelling bij Kleykamp.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1