O P, VAN BERK Enkhuizer Zaadwinkel NS PRAATUURTJE T.AAD. EN TUINBOUW No. 121 TMKUERDAO 14 JANUARI U>73 WEES KLOEK, HOUD BOEK laat Uw boeken VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 57798 Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. Ie spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis ie ontbieden. Suikerbietenzaadhandel Onwaardig gedoe van hen, die tegen onwaardige praktijken willen waarschuwen. Het schijnt met de handel rn Suikerbieten luidruchtig en zoo in 't oog loopend, met eaad a.1 net te gaan ais niet die van aille andere zaden: veel humbug, veel opschep perij, veel praatjes, veel insinuaties jegens concurrenten. Zoekt U AZALEA INDICA CACTEEN IN SOORTENT COCOSVARENS MOOIE T CLYVIAS IN KNOP? Vraagt bij C. VAN VEEN Gzn. Belgische Cultures Zijde 71—73 - BOSKOOP Rerzigersbezoek met monsters op aanvraag Wij hebben de vorige week in ons Fraat- iQurtje al gewezen op wat twee adverteer ders in het Tijdschrift voor Suiikerteohnioi durfden annonceeren. De R.K. Boerenstand wees er den heeren eens fijntjes op, dat reclame voor alles waar moet zijn. Wij zou dien er bij willen voegen, dat men ook fair moet blijven tegenover ooncur- B. Z. en Landbouw, door het Instituut voor plantenveredeling,' dus door diezelfde \V< gemngöche heeren. We lezen daar en dit is nu eens heelemaal niet van belanghebbende zijde: SUIKERBIET EN. Door 't Instituut voor suikerbietenteelt te Beigen op Zoom, dat werkzaamheden der F roef velde noommissde uit de suikerindustrie heeft overgenomen, zijn de belangrijkste proefveldoiitkomsten gepubliceerd, waardoor het thans mogelijk geworden eenige der voornaamste rassen hier en daar zwarte letters, met hoofdletters, met uitroep- en vrua^rteekei», medsaeueeid feor( ■moet woroen, 16 natuurlijk een andere 5I0. Kuhn P suikerbiet. Kweeker: Kon. m Ja Z0U~ Boetwortefeaadcultuur Kullm Co., Naar- °°n'on den. Op alle proefvelden booge euikerop- ïs waar ook, on-breng&t, hoog gehalte en kleine loof ontwik- "~*na- keliing. Weinig schieters, vroegrijp. "',a, 511. Hilleshög suikerbiet Kweeker: Svens den beantwoorden. Maartoch waardiige praktijken moeten goed •ieerd. Dat is te prijzen in deze voor waai 'diiigjheid en eerlijkheid zoo blakende paladij inen der reöedlheid. Maar wait gaat nu diezelfde firma doen In de prijscourant, waar bovenbedoeLae renten, fair moet blijven bij allies wat men circulaire bij Ingesloten wa6, lezen wij o.m.: Heeren euukerbietenverbouvvera, 't wordt U heusoh erg moeilijk gemaakt, een onbe vooroordeelde vrije keuze te.doen in suiker bietenzaden. Nu reeds enkele jaren achtereen, wordt U door heele dure advertenties in meerdere landbouwbladen aangedikt door hoofd artikelen, ingezonden stukken, enz. van zekere belanghebbende zijde, weer beweert en wat men zijn cliënten of den cliënten, die men hoopt te krijgen, mede deelt. 't Spijt ons, dat er nog handelaars zijn, die zioh niet tot die hoogte kunnen opwer ken, dal ze ook de zon bij anderen in het ■water kunnen zien schijnen. We komen nog ad eens met verschillende zakenmensohen op elk gebied in land- en tuinbouw in aanraking en het «viel onsaardig wat zand in de oogen gestrooid steeds op, hoe gerenomeervle firma's met1 zulks op zóó handige "rainier, dat de land waard eering over elkander kunnen sprekenbouwer op den duur wel slikt, wat die bee- Hoe werkelijk groote zakenlui groot kun-,ren hem voorzetten. Zoo aanstonds begint een zijn in bun oordeel over de prestaties het misselijk gedoe in dae bladen rvain hun concurrenten. toch feitedijk geroepen zijn den landbouwer Maar ook viel het ons op, dat meerderen, e e r 1 Ij k voor te lichten!) die zich inbeelden heel groot te zijn, toch) Bietenverbouwers, wanneer toch zullen zoo heel, heel klein kunnen zijn en kun-ju de oogen eens open gaan!?? e ji-en doen door de verdiensten van anderen i Dait noemen wij op onze beurt waar ze jaloerscih op zijn, naar beneden te jdig." En wie boter op zijn hoofd heeft moet halen. niet lm de zon gaan 6taan! Wie over on- Dezen blijven klein, omdat ze zrich te waardige praktijken wil praten en door de groot willen opblazen. I „Heeren uiit Wageningen" te biulp geroepen Die groot is kent geen 1-aag-bij-de-grond-1 wordt om daar tegen te keer te gaan, die fccihe manieren J„vast voornemens is eerlang langs gereohte- Laag bij de grondsch is het wanneer men lijken weg daaraan paal en perk te stellen" feat ineiinueeren. Wanneer men de goede I moet zelf nieit onwaardig optreden en gaan edoelöngen van hen, die eerlijk willen zijn ineiinueeren, dat de landbouwbladen de land in hun schrijven, die meenen hun ideeën, bouwers niet eerlijk voorlichten. Die mo-et <cIUe ze hebben te moeten mededeelen, in j niet lasteren, dat de schrijvers van „hoofd- twijfal trekt I artikels, ingezonden stukken enz., belang- Een zaadhandelaar, die volgens de prijs-1 hebbenden zijn bij een bepaalde soort 6uiker courant uitsluitend origineele variëteiten i bietenzaad. "van zaaizaden, zaaigranen, peulvruchten en. Met zulk handelen geeft deze firma zich pootaardaippEilen (peulvruchten en zaaigra- zelf een jaap. enwie zijn neus schendt, men zijn zoo het schijnt geen zaaizaden) ver-J6Chendt zijn aangezicht koopt, deelt op een in deze prijscourant lig-. \Vjj zijn voor "geen gulden, voor geen gende circulaire o.a. mede: „Het Instituut dubbeltje, zelfs voor geen cent belangheb- r*. I bij de keuze die do boeren uit de ver voor Plantenveredeling verbonden aan de La n dbou whoog es oh ooi te Wageningen, wijst ons er op dat dit jaar oudergewoonte al wederom prijscouranten door Neder- fland worden verspreid, waarin wordt aan geboden(volgt de naam van het zaad, waarvan door ons bedoelde bande- öear de all een-verkoop heeft) .,De ge noteerde prijzen zijn gewoonlijk zóó belache lijk laag, dat ieder verstandig landbouwer lfeiteiijk wel op zijn tien vingers kan uit rekenen, dat daarvoor geen prima origineel eaaid kan geteeld; laat staan dioor de twee de en derde hand verkocht!" „De Heeren te Wageningen vragen ons, tegen deze onwaardige praktijken, waar aan zidh zeif6 vooraanstaande Zaadhando- flairen schuldig maken! eens te gaan op treden. Wij zullen er niet veeil inkt meer aam vermorsen. (Wel zijn wij vast voor nemens eeniang langs gereohtelijken weg daaraan paal en perk te stellen)" enz. Dat is heel mooi, vindt ge niet? Deze handelaars gaan zóó vertrouwedijk met de „Heeren uit Wageningen" om .De „Heeren uit Wageningen" roepen hen zelfe te hulp. Natuurlijk, tegen „onwaardige praktijken" moet opgetreden worden. Of dat nu zoo Kunstmest voor KAMERPLANTEN Verkrijgbaar in de Bloem- en Zaad- winkeh 40 cent per flesch (voldoende voor 400 groote planten). Ook voor Afgesneden Bloemen H. P. BENDIEN - Naarden POSTREKENING 55454. edhillQend-e soorten euik-erbietenzaad moeten doen. Wij zijn, evenals onze collega's al léén belanghebbend, omdat wij het als on zen plicht gevoelen, den landbouwers mee te helpen vooruit te komen op het moeilijke pad van hun bedrijfsleven. En daarom zeg gen wij: neemt het beste zaad, niet wat een zaadihattdelaar (die natuurlijk belang hebbend is) U wil aanpraten, maar wat eerlijk opgezette proeven, wat de praktijk U zegt. Er is buitenlaudech zaad en er is Neder- ianidech zaad. Deze zijn op meerdere proefvelden nauw keurig met elkaar vergeleken, waarbij bleek dat er uitmuntend buitenlandsch zaad is, maar waarbij ook bleek, dat het NedeiTamid- sche zaad niet door het buitenlan-deohe wordt overtroffen, terwijl heit op zijn beurt niet altijd het buitenlandstihe verre over treft. Er zijn verschil lende invloeden, die hier een rol spelen. Maar waar wij van alle zijden door het buitenland worden gedrukt, genepen, tegen gewerkt en beconcurreerd, daar zal de Ne- derlandsöhe boer wel wijzer zijn en geen buitenlandsch zaad gebruiken nu er Neder- damdsch zaad is, dat het beste buitenland- eche evenaart, zoo niet overtreft in wortel gewicht zoowel als im wortelgehalte. Zoo ooit dam is het nu de tijd om Neder- ilandech zaad te gebruiken Al loopen wij de kans op onwaardige wijze voor belang hebbend uitgekreten te worden, we zeggen het onzen minister van Binnen lam dsohe Za ken en Landbouw na, als deze in zijn echrij ven van verleden jaar er op wees, dat het zaak was om Nederlandsch zaad te gebrui- En als bovenbedoelde firma dam de „Hee ren uit Wagenüngen" op ons ai wil sturen (als zij door deze Heeren te hulp geroepen wordt, mag zij op haar beurt deze heeren ook wel eens te hulp roepen), dam zullen wij hen wel even wijzen, op wat deze zelf sohreven op pag. 35 en 36 van de „Achtste beschrijvende rassenlijst, opgemaakt inge volge de beschikking van den Minister van Sokea-fabriks actiebolaget Hilleshög, Zwe i. Vormt nog minder schieters dan Kuhn en heeft wellicht iets hooger gehalte. Eohter is de hooge suiker-opbrengst ervan minder zeker. Zeer geringe loofontwükke- ling. 512. Klein Wanzleben E suikerbiet Kwee kers: Rabbethge Gieseoke, Klein Wanz leben. Heeft aanmerkelijk lager gehalte dan de hiervoor genoemde rassen en is katrij per; kan, vooral in zonrijke zomers, zeer •hooge suiker-opbrengsten geven. Vormt meer schieters en veel loof. 513. Klein Wanzleben Z suikerbiet Kwee kers: Rabbethge Giesecke, Klein Wanz leben. Heeft een hoog suikergehalte, doch een iets te lage wortelopbrenget, zoodat de totale suikeropbrengst iets bij bovengenoem de rassen ten achter staat. Groeit diep in den grond en vormt meer schieters dan Kuhn P. Mij dunkt het Nederlandsche zaad kan nog ai voor den dag komen, en wij kunnen het warm Wijven aanbevelen. Zelfs zonder belanghebbende te zijn. Alleen bela ngh ebbe ril in het wedvaren der boeren en tuinders, waarvoor we, voor zoo ver ons dat mogelijk ie, zullen opkomen. En dat belang en het Nederlandsch be lang eisoht, dat we op Nederlandsch suiker bietenzaad de aandacht vestigen en de on waardige handelwijze van sommigen afkeu-i ren en openlijk eignaleeren. Weeartsenijkundig Staatstoezicht Bestrijding van sarcoptenschurft bij runderen. Eenige jaren geleden vertoonden zich zeer sporadische gevallen van sarcoptes-schurft "ij runderen, welke ziekte niet valt onder de bepalingen der veewet. Voor de regee ring bestond toen geen aanleiding tot in grijpen, in aanmerking genomen het zeer sporadisch karakter der ziekte en de moge lijkheid, dat zij met diergeneeskundige hulp door de eigenaren van de aangetaste dieren kon bestreden worden- Intusschenis door den Veeartsenijkundigen Dienst eenige uitbreiding waargenomen, wat in hoofdzaak schijnt te moeten worden toegeschreven deels aan onbekendheid der veehouders met den aard van dit huidlijden, deels aan zorgeloosheid. Een en ander heeft den directeur van het Veeartsenijkundig Staats toezicht prof. dr. Berger, aanleiding gegeven tot het houden van een bespreking met lei dende personen uit den landbouw, teneinde te geraken tot een vrijwillige bestrijding nochtans bevorderd door indirecten dwang1 Zoowel met het oog op de directe nadeelen voor het aangetaste vee en het voorkomen van eventueele moeilijkheden bij den uit voer, mede met het oog op het besmettings gevaar voor den mensch, werd aanpakken algemeen wenschelijk geacht Het gepleegde overleg zal ongetwijfeld tot het beoogde doel leiden. 1 lcnhendoiaar» uit „Bonenland", «preekt ren eenvoudig keuterboertje aan, ovbr c slechte tijden en de sonitteiende reeultate van het boileubedriji, over verataoduge men schen .lie in dezen crisistijd iets nieuws beginnen, over de gesteldheid van den grond, ever groote winsten iKeuterix-ertje hapt niet toe, wil er nog wed eens over denken). IL In de woning van keuterboertje. De vjrtegenwoordigeir komt nogmaals f racen over de bollenteelt. Onder vier oogen worden de voorapiegelmgen mooier. Het ge'd is als het ware maar uit den grom te halen; teelten op Zeeuwschen grond zijn schitterendvooral tulpen. Groote verdien- sien; weinig airbeid, geen kennis is ver- eischte, winsten van 10 12 per roe, nog nooit in akkerbouw vertoond. Ieder erstandig mensch zou er wan wa tertanden, coch het is maar aan enkelen, d'e wat durf hebben, gegeven (Keu'.erboertje weifelt, bij wil geen con tract teeaanen Er komt een nieuw voorstel, n.l. om voor gezamenlijke rekening bollen te telen. Je boer moet ae bollen koopen, dooh peent en arbdideloin kunnen in mindering gebracht worden van de resultaten. De bo'ien koeten f 40 a f 45 per H.L., hier op kan direct halve pacht en half arbjids loon in mindering komen en bij afname der bollen Let restant Een oontract '8 niet noodig, of bij de bollen mag noteereD Keuterboertje hapt toe, er is geen con tract er behoeft direct niet betaald te war den. 't is een royare behandeling. III. De bolden komen, worden geplant en eenige maanden later komt er een accept om te tekenen. Het betreft de bolien, koop som f Keuterboertje teekent Op dit bedrag kan immers de halve pacht en boif arbeidsloon in mindering gebracht! IV. Een groote bankinstelling dringt aan op betaling van het accept van ƒ300! Keu turboertje woigert; hij is geen ƒ300 soha.dig nan de Bank, noch aan de firma. Er komt weer een aandrang. Weer weigering. De bloembollen staan in de 6obuur. Keu terboertje b edt ze aan af te leveren. Ant woord van de firma: Deze ballen heblxin geen waarde, nu ze nog niet geplant zijn werden vorig jaar op zelfde tijd aan ƒ40 a ƒ50 pe- H.L. berekend). De Bmk houdt aan, dreigt Keuterb>errje zegt heit bedrag niet schuldig te zijn. Y. Keuterboertje heeft geteekend, de wet wordt tivfcopast en we lezen in de da.gb'.i- aeri: Fai'iier verklaardKeuterboertj-j! En nog zegt Keuterboertje, dat bij geen 300 schuldóg is. Immers hij mocht halve pacht en half arbeidsloon in mindering brengen. Hij ziet in de Bank toch altijd nog maar die Firma....! Ziehier oen drama, zooete zich soms af speelt! Laai iedereen, die in bloembo ;«n uil gaan doen, toch eerst deugdelijke in lichtingen inwinnen en.... voorzichtig zijn! (Landb.blad v. Zeel. en N.E) gen slachtoffer van de bloembollenteelt L Marktdag te Goes Fen ai's heer gekleed persoon, zich noe mende vertegenwoordiger van een f.rnia, dde we zuiden aanduiden met Z., bloembed BERICHTEN VAN DEN P. D. I. Nestkastjes voor nuttige vogels De Plantenziektenkundige Dienst vestigt wederom de aandacht op het belang van een goeden vogelstand voor de bestrijding van schadelijke insecten. Een van de werk zaamste middelen ter bevordering van den vogelstand is het aanbrengen van nest kasten in bosch, park en tuin. Niet alle vogelsoorten maken van dezé broedgelegen- heden gebruik, maar juist verscheidene van onze nuttigste soorten als meezen, spechten en uilen doen dit wel. Bosehbezitters en eigenaars van tuinen en parken worden meer en meer overtuigd van het nut dezer vogels en het aantal nestkasten, dat geplaatst wordt neeint dau ook jaar op jaar toe. Om hetzelfde jaar nog voor het broeden ge bruikt te kunnen worden moeten neet kastjes vóór het midden van Maart opge hangen worden, het beste is daartoe thans zoo spoedig mogelijk over te gaan. De Plantenziektenkundige Dienst to Wa geningen geeft gaarne advies over desoor- ten van nestkasten en het aantal, dat on der verschillende omstandigheden aange bracht moet worden om de grootste kans op succes te geven, terwijl tevens adressen verstrekt kunnen wordén van leveranciers die goede nestkasten vervaardigen. Een volledige handleiding voor het zelf (Filiaal der N.V. Zaadteelt en Zaadhandel v./b. Fa. A. ZWAAN Enkhnisea) Onze nieuwe prijscourant van TU1N«, BLOEM* ea LANDBOUWZADEN is wederom verschenen en aan de ons bekende adressen verzonden. Voor liefhebbers is onze prijscourant gratis verkrijgbaar aan ons adres N00RDPLE1N 35, R'dam of wordt op aanvrage gratis en franco toegezonden. TUINIERS, vraagt onze prijscourant No 2. AARDAPPEL,VERBOUWERS Indien Ge nog SOUVENIR i haar kenmerken en eigenschappen, wel SOUVENIR geeft SOUVENIR geeft mlddelmi weinig kriel. SOUVENIR Is nlmtekend i rÖP- •oger zön dan van BRAVO. -ünig - - (einde Juli—b.egln »t late voorjaar. teropaiag, evenala BRAVO. ra> In de kneli aleke knollen kwamen I slechts sporadisch voor. -r de knoUen vrjj dicht bö den stam weinig vatbaar voor kringerlgheld. 5. SOUVENIR komt in vorm overeen e 6. SOUVENIR Is sterk tegen riekte (pl 7. SOUVENIR "nat" rich gemakke™Mk*rt liggen. 8. SOUVENIR Is onvatbaar voor wrat EEN AARDAPPELRAS WAARIN ZOOVEEL GOEDE EIGENSCHAPPEN ZIJN VBR- EENIGD, WERD TOT NOG TOE NIET VERKREGEN. ER BESTAAT GEGRONDE HOOP. DAT IN SOUVENIR DE LANG VERBEIDE BRAVO-VERVANGER 18 GEVONDEN! Vraagt ome PRIJSLIJST van Goedgekeurde en Origineele Pootnardappelen, waarin SOUVENIR uitvoerig beschreven staat, en verder worden aangeboden EERSTELING Ideaal, Bintje. Industrie, Roode Stnr, Eigenheimers, eu. Aardappelkweekbedrijf v.h. G. VEENHUIZEN te Sappenneer - Tel. 248 vervaardigen van nestkasten en de be handeling ervan vindt men in Mededel ing No. 17 van den Plantenziektenkundi- gen Dienst „Vogelcultuur door middel van nestkasten". Verder zijn bij genoemden Dienst model len van nestkastje® tegen vergoeding van de verzendingskosten ter leen te verkrij gen of tegen kostprijs te koop, hetgeen speciaal voor Gemeenten, die het vervaar, digen van nest-kastjes als model voor werk verschaffing willen gebruiken, is aan te be- II. Invoer van aardappelen uit Duitschland Zooals bekend is, kunnen aardappelen uit Duitschland hier te lande alleen dan ten invoer worden toegelaten, indien zij vergezeld zijn van een door den officieelen plantenziektenkundigen Dienst in dat land afgegeven verklaring met betrekking tot de groeiplaats en de afwezigheid van aardappehvratziekte. Daar volgens ontvangen ambtelijke me dedeel inpen alleen de certificaten, die door de®e officieel© dienst worden afgegeven, van een ingedrukt stempel met de aan duiding: .jDeu-tscher Pflanzenschutzdienst" zijn voorzien, zullen voortaan uitsluitend de aai-dappelzendingen, die van een der gelijk certificaat vergezeld zijn na het voorgeschreven onderzoek ten invoer wor den toegelaten. Aan alle importeurs wordt ten ernstigste aangeraden er voor zorg te dragen, dat geen ander certificaat dan met het hier boven aangegeven ingedrukte stempel voor de in te voeren zendingen in Duitschland wordt afgegeven, dus bij den koop uit drukkelijk dit certificaat bij de zending te bedingen, aangezien alle zendingen met andere, dat zijn ongeldige certificaten, voor invoer geweigerd zullen worden. ^fmtervoedering van onze vogels Nu het tijdstip weer nadert, waarop vogel voedering wenschelijk en bij het invallen van strenge koude zelfs noodzakelijk wordt wekken de ondergeteekenden, namens het Comité voor) wintervoedering van vogels, allen, die er toe willen bijdragen een zou uitgebreid mogelijken vogelstand gedurende het ongunstige jaargetijde in het leven te houden, op, hun maatregelen daarvoor te nemen. Evenals verleden jaar vestigt de commis sie de aandacht op de brochure over dit onderwerp, waarin aanwijzingen voor zeer eenvoudige wintervoedering, die door ieder een uitvoerbaar is, te vinden zijn. De bro chure is op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij het secretariaat der Nederlandsche Ver- ceniging tot Bescherming van Dieren, Prin ses Manestr, 40, Den Haag, bij het secreta riaat der Nederl. Vereeniging tot Bescher ming van Vogels, Heerengracht 540, Amster dam en bij het secretariaat van de Neder landsche Natuurhistorische Vereeniging Westerlaan 7, AerdemhouL Onderwijzers en jeugdleiders kunnen, voor zoover de voorraad toereikend is, een aantal exemplaren bekomen ter versprei ding onder da door hen geleide jeugd. De Commissie, Ir. N. van Poeteren, Tnsp., hoofd v« den Plantenziektenkundigon Dienst Jhr. L. J. Quarles van Ufford, Eere» voorz. van de Ned. Vereen, tot Be scherming van Dieren, J. Dryver, Soort, van de Nederl. Ver. tot Bescherming van Vogels. Dr. Joh. J. van Burkom, Voorz. van de Ned. Natuurhistorische Vereen. Ontvangen boeken Landbonwdierknnde I door Dr. J. Botke. te Groningen. Uitgave J. B. Wolter te Gro ningen. Door omstandigheden kwamen wij pas heden in het bezit van dit le deel van de Landbouwdierkunde. (Deel II be spraken wij reeds). Dit deel behandelt de Zoogdieren en wel op een wijze, die ons deed wenschen. dat we ook zoo n leerboek gehad mochten hebben, toen wij onze dier kunde moesten leeren. Dat Dr. Botke begint met de cel en de weefsels lijkt ons heel goed gezien. De vele, teekeningen geven niet alleen een aange name afwisseling in de tekst, doch dienen ook werkelijk tot verduidelijking. Wij beve len (al is het wat laat) dit praktische leer boek der Dierkunde zeer aan. WAT IK HOORDE EN ZAG, LAS EN DACHT. OP REIS EN THUIS Dat wordt een heele kluif, zed ik tiegen mij zelf, omdat ik niemand bij mij had en tooh wat. zeggen wilde, dat wordt een heele kluif. Ge moet weten, ik had juist mijn naschrift aan „Veehouder", wiens ingezonden stuk de vorige week geen plaats meer vond, nagele zen en daarna een ander ingezonden stuk van een wiet malsoh naschrift voorzien. En els je dan een man des vredes bent., voel je je na zoo'n afstraffertje wiet erg lekker, je hebt iets gedaan, dat je liever niet deed, dooh dat moest doen. En toen moest ik naar Ik streek mijn haren eens wat glad (men moet altijd netjes voor den dag komen, is het. niet), trok mijn jas aan (a! scheen het zonnetje zoo lekker, dat men het zonder jas kou kunnen doen) en gtng de straat op naar Biet VerkoopVkaal te Rotterdam, waar de Rotterdamsche Bond van Melkveehouders voor een heel gewichtige zaak zou staan. En daarom zei ik tegen mij zelf. dat wordt een heele kluif. Als men gewo-n is op con tract te verkoopen en men gaat dan ineens de koers wijmeeo en gemeenschapr>elijk de melk veilen. Men zoekt en vindt contact mei andere melkveehouders-organisaties, met melk veilingen en gaat. dan gemeenschappe lijk. deur den nood der tijden gedwongen, een gansch andere weg bewandelen om zijn pnvWt aan den man te brengen. Den in de tuinbouw alzoo bekenden weg van 't veilen. dan is dat een reuzen verandering. Naar het ons voorkomt een goede verandering. Maar... dan is het een eerste veredschte.dat ALLE MELKVEEHOUDERS, MAAR DAN OOK ALLE EENDRACHTIG MEEDOEN. Da/t ze zich ndet dioor mooie praatjes en ver keerde voorstellingen van zaken van ande ren, die belang hebben bij afwijkende han delingen der boeren, van de wijs laten bren gen, en laten overhalen tot een soort ver raad aan de algemeene zaak. En wu viel het ons zoo mee, dat het zoo vlot liep. Zeker de voorzatter van den Bond van Melkveehouders en ook die van de op gerichte Melkfederatie kennen hun Pappen heimers. dat heloof ik je. Ze kennen ze en beheerschen ze. omdat ze kennen de alge meene gedachtengang, de groote lijnen, om dat ze met breede blik alles overzien. Dat is noodig. Wie geen breede blik heeft, alleen maar op zijn eigen klein kringetje let kan moeilijk over groote zaken oordeel en en leiding geven in groote en belangrijke aan gelegenheden. Men gaat zoo vaak oordeelen naar aanlei ding van een ten-deele-weten Zoo zegt menigeen: Ja maar dat gaat zoo gemakkelijk niet 'k Wil nu ndet goedpraten de allerlakste houding van onze regeering ten opzichte van buitenlawdsche maatregelen, waarvoor we, om eens met Leo Lens te spreken, hij heeft mijn artikeltje van IJ. Maandag klaar blijkelijk gelezen, veel op een Lamme Goed zak gaan gelijken. Nogmaals 'k wü onze re geering heelemaal wiet verdedigen, integen deel, ik stel ze in gebreke; drich men moet ook bedenken, dat wij naar Denemarken voor ongeveer 31 millioen gulden uitvoeren en de Denen naar ons nog maar 16 millioen. 'k Meen, dat ik dit al eens gezegd heb. Maar tooh, zdch alles maar laten welgevallen, foei, neen! Maar om van Denemarken te spreken,'t is daar ook al niet zoo rooskleurig, als men wel zou denken. Neem b.v. DE MELKPRIJS IN DENEMARKEN. In de Kopenhaagsohe marktberichten bon men de vorige week lezen, dat de melkno- teeringscommissie uit den Deenschen Zuivel- bond op 7 Januari 1.1. (de vorige week dus) de melkprijs had vastgesteld op 10.66 öre per K.G. voor volle melk, af fabriek, en op 9.16 öre per K. G. voor volle melk af boer derij .terwijl voor ondermelk de noteering was 2-5 öre. Wanneer we dit omrekenen, naar de tegenwoordige koers in Neder landsch geld, dan wordt dit 5 cent per K.G- voor volle melk, af fabriek, en 4.3 cent af boerderij: ondermelk 1.2 cent. Dat is nog wat anders dan die veehouder, die 10 en 12 cent wilde hebben. Ja wat we wel willen hebben! En wat onze bodera wil hebben (en nu stap ik van veehoudersaangelegenheden af), dat kreeg ze de laatste jaren wiet altijd, Moet ge het marktoverzicht in het vorig nummer van Land- en Tuinbouw maar eens lezen. We lezen daar, dat het vorig seizoen gebleken is, dat MERKBAAR MINDER WAS. Dat marktoverzicht is waard om goed ge lezen en herlezen te worden. We lezen daar verder: Bezuinigen op stikstof is bezuinigen aan den verkeerden kant. Precies hetzelfde, mijnheer, als waar ik bij herhaling op wees, verleden voorjaar reeds. Zulk bezuinigen is verkwisten. Verkwisten van de groeikracht, diie in bodem en plan tengewas aanwezig is, doch die geholpen moet worden. En vooral nu consumptie-aardappelen een der meest loonende gewassen iss nu de bie ten verbouw wel grooter zal worden en ook de tarwe wel wat meer stikstof mag hebben, moet bijzonder op de stikstofhemestiwg gelei worden. Er zijn groote hoeveelheden Zwavel zure Ammoniak gekocht- Zeer goed bruik baar mits met overleg gegeven. We praten daar nog wel eens over, binnenkort Maar zij, die nu nog moeten koopen, om dat ze gegronde redenen hadden de Zwavel zure Ammoniak, al was deze dan extra goed koop. af te wijzen, zouden wij dringend aan raden nu kalksalpeter te koopen. WAAROM KALKSALPETER? zult gevragen. Die vraag wordt ook gesteld in een keurige en kleurige uitgave van het Land- en Tuinbouwbureau der I. G. Farben- industrie A. G. te Amsterdam. Maar niet alleen wordt de vraag gesteld, ook het ant woord wordt gegeven in beeld en in woord. Omdat het verreweg de goedkoopste sal pe tea mest is en omdat het zeker werkt, (his min der risico geeft. Verder wordt opgemerkt, dal het korrelvormig is, dus gemakkelijk strooibaar, hooge opbrengsten geeft met een cladde schil (dat is heel wat waard), een hooge suikerophrengst geeft bij bieten en de grond verbetert Dit doet vnl. de kalk, want naast 15V2 pet. stikstof geeft men met kalksalpeter ook pet. kalk, en deze. en zie daar een groot voordeel, treeft een pracht van pen structuur, heelemaal geen korst Een mooie open (geble ven grand- Meerdere malen heb ik dat per soonlijk opgemerkt Ook in beeld is het juist, duidelijk, natuurgetrouw weergegeven. De kalender, die ik van de I. G. Farben- industrie ontving, heeft ook betrekking op kalksalpeter en roept den boer toe HOUDT MOED! Meer dan ooit hebben we het dagelijks noo dig, dat ons dit toegeroepen wordt. En wan neer men dah de energieke koppen ziet van de jonge man en jonge vrouw, die tot den landarbeid gaan, dan im poneeren die ons, we vatten weer moed en gaan weer ons werk met aide energie, die in ons is, ver richten. Om thans in de tuinderskrlngen de moed er in te houden valt niet mee. Zooals we reeds mededeelden zal vermoedelijk de to matenteelt ook als slachtoffer vallen van Engel an ds onberekenbaarheden. Voor hen, die nog moed hebben, moeten we deze halnas op een zware proef stellen. In de „Dailv Telegraph" las men deze week o.a: „de Bn- gelsche tomatenteelt is altijd ondermijnd ge worden door buitenlandsche concurrenten, welk» wel vergeefsch zou zijn geweest, als in den tuinbouw der productielanden de zelfde levensstandaard had bestaan als bij VOOR EEN IEDER uit DORDRECHT Prijscouranten gratis op aanvraag ons in Engeland met zijn vakvereenigingen™. En verder; „Voorzien van En gelach zaad kan de buitenlander een goede tomaat tee- len en op onze markt verkoopen tegen een prijs, waartegen de Engelsche tuinder, die de vakvereenigineswetten eerbiedigt, niet kan concurreeren". Dat lijJct op een ernstig dreigement. In de Bloembollenstreek heerscht volgens het „Kweekersblad" NAAST DIEPE VERSLAGENHEID EEN LEVENDIGE HOOP. Een invoerrecht van 45 cent op een En- gelsch pond bloemen is moordend. Men re kent, dat er van Darwins ongeveer 12 bloe men in een pond sullen gaan, d.w.z. plm. 3 cent per bloem aan in verrecht. Narcissen (want die vallen er ook onder, met uitzon dering van polyantha's of tazetten) zullen het er iets beter afbrengen, maar over het geheel genomen is uitvoer van bolbloemea praetisch onmogelijk geworden Voor hen. dae zich op het broeien van bollen toegelegd hebben beteekent dit niet meer of minder dan een debacle. 2>«nder eenige waarschu wing en nadat de groote onkosten, nl. het aanschaffen van bollen en brandstoffen had plaats gehad, worden ze aangegrepen en met vernietiging bedreigd. Laten we hopen, dat dezen meneeh*n hulp stom geboden wordt door hen, die daartne in staat zijn. Aan den anderen kant stemt het hoopvol', dat bloembollen alsnog niet genoemd ziin en waarschijnlijk heel laag belast «uilen worden. Dat is een groot lichtpunt, schrijft het blad, doch merkt op dat daarbij groote waakzaamheid geboden is. In alles is thans groote waakzaamheid geboden, dit neemt echtereet wee. dat ik *00 vrij zal zijn wat rust te nemen, t Is onderhand al na middernacht geworden Dus tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 9