Ziek NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 14 JANUAR11932 TWEEDE BLAD PAG. 6 WAALS' UITVERKOOP WAALS' UITVERKOOP WAALS' UITVERKOOP MATRASSTEL van Damast store 3-deelig matras, peluw en 2 kussens, alles gevuld met prima onvermengde Javakapok 32.75 MATRASSTEL van gestreepte stores, 3-deelig matras, peluw en 2 kussens, alles gevuld met prima onvermengde Javakapok 23.75 ENGELSCH LEDIKANT kettingmatras 5.68 EIKEN LEDIKANT, 2-persoons, bijzondere aanbieding 11.90 GEZONDHEIDSMATRAS '•persoons, buitengewoon voordeelig 6.00 WOLLEN DEKENS, zeer zwaar, zeer groot, zeer goedkoop, 190/210 195/250 door gevatte koude, zwaar gevoel in hoofd en ledematen, Influenza, Griep, Rlieuma- tisohe pijnen, alsook vastzittende Hoest: m al deze gevallen zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen. Doos 45 ct. Bij Uw Drogist STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS DIENSTPLICHT Aangifte ter inschrijving Waarschuwing De Burgemeester van Leiden herinnert bij dezen hen. die in dit jaar 19 jaar oud wor den (alzoo de geborenen in 1913) en die krachtens de Dienstplichtwet (wet van 4 Februari 1922, Staatsblad No. 43), binnen deze gemeente voor den dienstplicht moeten worden ingeschreven, voor zoover zij zich nog niet ter inschrijving hebben aangegeven, aan bun verplichting om de aangifte alsnog te doen, waartoe meer bepaald gelegenheid bestaat ter Gemeente-Secretarie alhier (af- deeling Militaire Zaken), Breestraat No. 119, boek Wolsteeg, op 15 Januari a.s. van des voormiddags 1Ü uur tot des namiddags 3 uur. Hij vestigt er tevens de aandacht op, dat, indien de in te schrijven persoon verhinderd is zelf aangifte te doen, zijn wettige verte genwoordiger daartoe verplicht is. De aan gifte ka nook geschieden door tusschen- komst van een daartoe schriftelijk gemach tigde. Tenslotte brengt hij ter kennis van belang hebbenden, dat degene, die verplicht is voor de aangifte ter inschrijving zorg te dragen, bij nalatigheid in dezen zal worden gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien da gen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden en, indien de aangifte opzet telijk wordt nagelaten, met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Leiden, 14 Januari 1932. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. „TIMOTHEUS" HET JAARFEEST Het is gisteravond op de jaarvergadering van de Geref. Jongeliedenvereeniging „Timo- theus" die in het gebouw „Prediker" werd gehouden weer gezellig toegegaan. Er waren heel wat menschen opgekomen om met de jongens feest te vieren en ze bobben er geen spijt van gehad, dat ze daarvoor een avond hadden vrijgemaakt. De bijeenkomst stond onder leiding van den heer A. B. Mulders, die de teugels keurig,in handen had en aan wiens leiding het succes van den avond voor een groot deel te danken is. Het programma was afwisselend genoeg en bood die eigenaardige mengeling van ernst en luim, die voor een dergelijke jaar vergadering kenmerkend is. Behalve de jaar verslagen kwamen er een drietal inleidingen op voor over gewijde en ongewijde onder werpen, zelfs een zeer actueel over „Malai se", terwijl voorts ernstige en luimige voor drachten met meer of minder succes elkan der afwisselden. Vlak voor en na de pauze werden onder leiding van den heer A. v. d. Mey gymnas tische oefeningen gehouden met een komi sche inslag, waardoor groote vroohjkheid ontstond. T. Namens den kerkeraad der Geref. Kerk bracht de heer Melse de gelukwenschen °^Ds. W. Bouwman sloot, toen het midder nachtelijk uur reeds was verstreken, de bij eenkomst. mot dankgebed. „Timotheus" had een mooie leerzame gc- eellige en vroolijke avond gehad. DE WERKLOOSHEID Op den 13en Januari 1932 waren bij de Ar beidsbeurs 2521 (v.j. 1569) werkzoekenden ingeschreven. ZWEM- EN POLO-VEREEN. „DE ZIJL" In een der zalen van „Predikw" in de Jan- Vossensteeg, hield bovengenoemde Vereent- cing haar jaarvergadering. Do voorzitter, de lieer F. van der Mark Sr., heette allen wel kom. Alhoewel de opkomst niet groot was, verheugde spreker zich. dat nog verschil lende led enwaren opgekomen. Hierna word door den secretaris het ver slag over 1931 gelezen, hetgeen zonder op- or aanmerkingen, onder dank aan de func tionaris werd goedgekeurd. Met algemeene stemmen werd de heer f. van der Mark Sr. als voorzitter herkozen. Tot Polo-secretaris werd gekozen de heer W. Snooker. Als bestuursleden werden geko zen tie heeren F. van Staveren, F. van der Mark Jr., A. van Egmwid, W. Metselaar en F. van der Horst, welke de verschillende functies onderling zullen vcrdeelen. Als leden van de kascommissie werden ge kozen de heeren H. W. Bodde, N. J. Plant- feter en J. Janson. Als leden van de propa- ganda-commissie de heeren J. Janson, W. Metselaar en mej. C. van der Mark. Hierna ging men over tot do rondvraag, waarvan door enkele leden gebruik werd P Te ongeveer elf uur sloot de voorzitter de vergadering. „KERKHERSTEL" Op Vrijdag 15 Januari a.s. te aoht uur nam. zal in gebouw „Rehoboth 1 aan het Ra penburg een vergadering worden gehouden van hot Nederlandsch Hervormd Verbond tot Kerkherstel, in welke vergadering cis. Th. C. Vriezen van Den Haag een rede zal houden over het onderwerp „Kerkopbouw of Kerkherstel". BURGERLIJKE STAND geboren: Mailnua Wilhelmusi migflmis x v WCA Vromvenv elder B» d V.dt,-IW.J DUU^'AII I I Beek Hei d Veldei VV F d i^Boot en A H Ouwerkerk Elke Jetto z v Wa snierenbUrK on S vun der Plu* Lamberti z v J Arbouw en J A van der Vos OVERLEDEN"J de RoodeKiel vr., G5 j. GEHUWD: N J Bousie en M J van Itersr BPSCh A Finman en E D M D T'flhn J F min en H J Bocrsem M Brandt G ÏRidel en E I-Ieljmai K. VAN K. RIJNLAND Gastermiddag hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Rijnland haar eerste vergadering in het nieuwe jaar. Na de installatie van de niieuw gekozen leden werd de Nieuwjaarsrede, die wij gister reeds iai ons blad plaatsten, door den voorzitter uitgesproken. De rede van den voorzitter werd beant woord door den heer Van der Steen, die aan den voorzatter, de ondervoorzitters en den secretaris, Mr. Kiiibbe, liulde bracht voor liet werk door het bureau verricht, en hen het beste toewenschte in het ingetre den jaar voor persoon en huisgezin. Daarna hadden de verkiezingen plaats. Tot algemeen voorzitter werd herkozen de heer Ten Gate Brouwer, tot voorzitter van de af deeling Grootbedrijf de heer Boot en tot voorzitter van de afdeeJdng Kleinbedrijf de heer Molkenboer. Als leden van de Commissie voor Ver voer, Post en Telegrafie werden herbe noemd de heeren W. v. d. Loon, L. C- Jongemburger, H. v. Zonneveld, C. G. J. Alkemade Sr., N. C. v. Gin kei, allen aftre dend, en de heeren Wem-foik en J. v. d. Steen. Als leden van de Commissie voor het Handelsregister werden benoemd de heeren J. van der Steen, P. -J. v. d. Sanden, J. J. M. Meyers, F. Schmal, J. C. J. Alkemade Sr. B. J. DijktlrenL Als leden van de Commissie voor Han delsbelangen werden benoemd de heeren J. van der Steen, P. J. v. d. Sanden, H. M. Simons, D. Raaphorst Sr. en B. J. Dijk- drent, allen altradend. Als leden van de Chmrcnissie voor Han dels- en Nijverheidsonderwijs werden be noemd de heeren J. Heringa, H. M. Simomis en J. F. X. Sanders, allen aftredend, en de heer P. A. Werroimk Jr. Als leden van de Commissie voor het Verslag worden benoemd de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Sr., G. J. M. J. Moi- kenboer en Mr. Dr. P. J. Knibbe, allen af tredend, en de heer J. F. X. Sanders. In de Commissie van Financiën werden benoemd de heeren D. ten Cate Brouwer, P. Boot Jr., G. J- M. J. Molkenlx>er en Mr. Dr. P. J. Kniibl>e, allen aftradend. Als leden van de Commissie inzake Uit breidingsplannen der -gemeente Leiden wer den ten slotte gekozen de heeren J. F. X. Sanders, M. C. F. van Ginkel en G. J. M. J. Molkenboer, allen aftredend, en de heer heer P. A. de Gooyer. Nadat een oogenblik was gepauzeerd werd mededeeling gedaan van een verzoek om een medaille of kunstvoorwerp beschik baar te stellen voor de volle gronds-tientoon- stelling te Noordwijk. Het. Bureau stelde coor een medaillg besobikJ>aar te stellen van f 50. Aldus werd besloten. Bij de ingekomen stukken was een adiras van het hoofdbestuur der P. T. T., houden de een verzoek om opmerkingen te maken over het voornemen roan het streeknet de Bloembollenstreek in vier afzonderlijke nei- ten je splitsen. Over deze kwestie zal binnenkort een conferentie worden gehouden met 't hioofd- bestiuur van P. T. T., waar de Kamer zal vertegenwoordigd worden door Mr. Di. Knibbe en de heer Molkenlboer. Van de gemeente Leiden is een adres in gekomen, waarin omtrent de Nood-Hinder wet voorgesteld wordt de meest uitgebreide hulp te doen verleenen bij het opmaken en indienen van stukken door een daartoe be kwaam technisch ambtenaar f 1.25 per uur, benevens de kosten van de benoodag- de stukken. Hierbij wordt medewerking der Kamer gevraagd. ITet bureau stelde voor deze medewerking te verleenen. De heer Heringa meende dat dit in strijd was met hetgeen daarover in de Kamer la gezegd. Het was juist de bedoeling, dat de kosten voor rekening van de gemeente zou den komen. De Voorzitter wees er op, dat heü niet mogelijk is de zaak op die wijze te regelen. De gemeente heeft de wet achter zich. Men moet een vergunning hebben en de gemeen te behoeft de kosten daarvan niet te bt>- De Kamer besloot de gevraagde mede werking te verleenen. Besloten werd aan de Ned. Kamer van Kl'jQphandel dn Italië een kleine subsidie te Als datum van de verkiezing van een lid der Kamer wegens het bedanken van den heer Krantz werd bepaald Dinsdag 23 Febr. 'tDoor ons reeds vermelde ooncept-adires inzake hypotheken op bouwwerken werd on veranderd vastgesteld. De heer Heringa zeide, dat een dergelijke maatregel de crisis niet zal doen vermin deren. Het Bureau der Kamer stelde voor een uitvoerig adres inzake Tolunies te richten tot de Regeering. Hieraan is het volgende ontleend: Een adres inzake Tolunies. Nu ook Engeland, op voorbeeld der andere landen, het vrijhandelsbeginsel heeft losge laten en tot een uiterst strenge pnotectde van eigen producten is overgegaan, staat het te vreezen dat ieder lamel nog meer dan voorheen de overproductie uit andere lan den zal weren en dat, inzonderheid wat Nederland betreft, de depressie nog zeer in omvang en ernst zal toenemen, terwijl" deze, wanneer niet alle teekenen bedriegen, van zeer langen duur zal blijken te zijn. Getracht wordt door a f weerm aa t regelen nog te redden wat te redden valt. Verfhoo- gimg van invoerrechten, contingenteering en andere middelen, welke aangewend of over wogen wnrden, zullen evenwel den grooten teruggang dn slechts zeer beperkte mate kunnen temperen en zijn bovendien al zeer weinig geschikt den duur der crisis te be korten en onzen export te verhoogen. De door andere landen getroffen en tö treffen maatregelen dreigen vooral Neder land, dat wor zijn industrie land- en fluim bouw zoozeer op in- en uitvoer .is aange wezen, voor een belangrijk deel ton onder gang te voeren, omdat deze maatregelen voor een groot deel voorloopig van blijven- den aard zullen blijken te zijn. In het zooveel mogelijk herwinnen van den vrijhandel ligt echter, naar de meowing der Kamer, de mogelijkheid om de wel vaart weer te doen terugkeeren. Bereiking van dit doel dient daarom met alle kracht fe woiden nagestreefd. Het snelwerkend en meest doeltreffende middel om deze groote wederzijdsrhe na doelen uit den weg te ruimen, is de vorming van Tolunies, omdat deze tot strekking heb ben den vioieusen cirkel te doorbreken en de oplossing te zoeken niet in het elkander toebrengen van nadeel, maar in liet elkan der geven van voorcleelen. Aan de vorming van Tolunies bleken tot nog toe echter onoverkomelijke moeilijkhe den in den weg te liggen. De Kamer stelt zich een dergelijke Tol linie voor als volgt: Tussehen de verdragsluitende Staten wordt overeengekomen om voor de goede ren, welke in "de andere verdragsluitende Staat zelf worden voortgebracht, geen in voerrechten te heffen. Voor alle andere goe deren, welke derhalve het karakter van dkxwvoergoederen hebben, blijven de gewone tarieven van kracht. De tariefmuren tus sehen de l>eide landen vervallen practiscTT derhalve alleen voor die artikelen, bij wel ke het andere land als producent groot be lang heeft en blijven voorts ongerept be staan. Dat de goederen door het andere land zijn voortgebracht zal moeten blijken uit certi ficaten van 'orspmng, waarbij in elk land een door beide landen gezamenlijk te be noemen commissie in twijfelgevallen zal heb hen te beslissen of de goederen al dan niet als van inlandschen oorspong moeten wor den beschouwd en zal hebben te adviseeren omtrent de meest doeltreffende wijze om den oorsprong der goederen te kunnen vast stellen-. Voor alle bij invoer belaste goederen, mie? vergezeld van een dergelijk certificaat van oorsprong, moeten derhalve de normale in voerrechten worden betaald. Het gevaar dat de handel, den invoer zooveel mogelijk langs de laagste tariefmuren zal geleiden, wordt derhalve voorkomen. De voordeelen aan een dergelijke Tollinie verbonden zijn niet gering. Deze mogen hier in bet kort wrorden aan gegeven. Ie. behoudt elk land zijn eigen tamef- systeem en wordt ook de hoogte van het tarief niet gewijzigd; 2e. is eventueele wijziging van de han delspolitiek niet noodig; 3e. komt een verdeeling der douane-quota zelfs niet aan de orde; 4e. levert ook de kwestie der accijnzen geen moeilijkheden op, daar deze kunnen blijven zooaJs zij zijn; 5e. wordt blocvorming voorkomen, door dat elk land met elk ander land een derge lijke Tolunie kan aangaan en niet in het minst verplicht is om als twee landen reeds geünieerd zijn, met elk dier twee landen de Toluniie te sluiten; 6e. zal verscherping der internat!onaJle te genstellingen eensdeels nagenoeg geheel worden voorkomen en anderdeels bij door werking van het stelsel, in hooge mate worden weggenomen; 7e. worden alle voordeel-en* verkregen die aan Tolunie, geldend voor alle artikelen, verbonden zijn. Almiinistrataef is naar de meening der Kamer het afgeven van certificaten van ooi-sprong zeer wel uitvoerbaar. Het Bureau acht het van zeer groot be lang, dat, Vooral bij doorwerking van het stelsel, door dergelijke Tolunies de alge meene situatie in de verbonden landen zeer zal verbeteren, waardoor de afzet van de betrokken goederen op de binnenlandsche markt zeer bevorderd zal wprden. Zeer veel industrieën zullen juist met de voordeelen, ■verbonden aan 'n opleving van eigen markt en die van de geünieerde landen, in tal van gevallen veel meer gebaat zijn, dan bena deeld door de ver-scherpte onderlinge con currentie. Op grond van het bovenstaande veroor looft de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rijnland zich met verschuldigden eerbied tot uw hoog college het verzoek te richten, te willen nagaan of het sluiten van dergelijke Tolunies mogelijk en wensche- lijk geacht moet werden. De heer Van Ginikel achtte het gewenscht deze actie te doen uitgaan van de Vereen, van Kamers van Koophandel en het adres aan te houden tot een volgende vergadering, ten einde de leden dn de gelegenheid te stellen het gironddg te bestudeeren. De Voorzitter merkte daartegen op, dat de K. v. V voor Rijnland zeer aparte be langen 'och verzette zich niet tegen aanihoii' sinten werd dit adres bin nenkort aj>arte zitting te behandelen. Het com ;.t adres inzake Vent verb oden reeds dl Kir ons vermeld werd behou dens een kleine wijziging goedgekeurd. Na de rondvraag, welke niets bijzonders opleverde, ging de Kamer o'ver in liitishou- deiijike zitting. handelsregister Wijziging 13 Jan.: N.V. Veekoekenfabriek „idë Leerhoeve", Alphen a. d. Rijn, Hooft- etraat 114. N. leden Raad v. Bëh.: J. D. den Hertog en B. Yff Gzn. Nieuwe inschrijvingen 13 Jan.: Tedrmtech Bureau Urtlus. Noordwijk, Beethovenweg 15, installatie van centr. verwarming en waito watervoorziening. E.: E. C. Urflus, Noord wijk. N.V. Drukkerij en Uitgevers-Mij. „De Arbeiden&pens" (f.). Leiden, Vrouwen- kerkk'oor6-traat 3, Hoofdz.: Amsterdam, He- kelwëld 15. Bëh. fik: N. A. van den Toorn, Leiden (B.P.). Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN RAADSLID. Naar we vernemen, heeft ide heer B. Spreij zijn benoeming tot lid van den raad in de vacature wijlen den heer Joh. van Leeuwen aangenomen. TE WATER. Kaasbrik en paard van den landbouwer L. V. alhier geraakte door schrikken van het paard te water in de nabijheid van Leiden. V. sprong bijtijds van de bok. BENOEMING. Tot brugwachter aan de spoorhrug der Ned. Spoorwegen alhier werd benoemd cle heer Driebergen van Waddinxveen. AANGEHOUDEN. Door de politie alhier is te Zwammerdam aangehouden J. v. L., die men zorht tot on dergaan van straf. v. L. is naar Den Ilaag overgebracht. GESLAAGDE UITVOERING DAMESKOOR „HOSANNA." Het Jeugd-dameskoor van de chr. zang- vereen. „Hosanna", gaf gisterenavond in het Nut zijn jaarlijksche uitvoering waarvoor als vorige jaren ook thans weer veel belang stelling bestond. De opening der avond werd verricht door den eere-voorzitter ds. J. de Bruyn. Over het geheel werd ook thans door dit "koor weer goed gezongen. Bijzondere vermelding verdienen wel de gezongen duet ten waarbij de dames de Leeuw, v. Beek en later Mej. van Rijn en N. van Gysel de aanwezigen recht van schoonen zang lieten genieten. Ook het door laatstgenoemde juf frouw alleen gezongen nummer Caro mio Ben verwierf zooveel bijval dat dit door haar werd herhaald. Ook het extra uitgevoerde nummer „Le'nteregen" werd herhaald. Kort om het geheel is dank zij cle leiding van den directeur de heer J. M. Kouwenhoven, weer goed geslaagd. i ie Bruyn die de avond sloot was dan «f k zeker weer aller tolk toen hij directeur, koor en de heer W. de Jong voor zijn taak aan de piano dank bracht voor dezen schoo nen zangavond. BOSKOOP ZONDAGSDIENST DOKTOREN. Voor Zondag 17 Januari e.k. zal de Zon dagsdienst worden waargenomen door Dr. J. Hamburger. KATWIJK CRISIS-COMITE Tweede Lijst. Ontv. resp. toegezegd: Mej. A. d. B. 1—, Mej. P. A-B. ƒ10.- plus 3 per. bijdr. (z.h.), Tj. B- ƒ100.-; Dr. J E ƒ25—; A. den H. ƒ2,50; J. H* ~.o0, J. H. ƒ10.-; Ds- I. ƒ25.-; Fam K. 7.50; J. W. K. 10.—; A. K. 10B. G. L. 10,—; Onbekend ƒ1.—; Mevr. O.—V- ƒ20.-; Pers Gemeentenh. ƒ21.63; Jac. Pr. 20.—D. v- R. ƒ25.— plus pei*. bijdr- (z.h.) L. H. bl ƒ25.-; W. v. S. ƒ2.50; J. C- v. d. S. ƒ10,-; J. Z. 10,—. Periodieke Bijdr-: Mej. P. A. B 3 m. p. innd. ƒ2.50; P. H. C. ƒ2,50 p. mnd.; D- H. L. ƒ1,50 p. mnd.; R. O. ƒ5.— p. mnd.; D v. R. ƒ5, p- mnd.; J. F. de R. ƒ2,50 p. mnd;„J- F. V. ƒ2,50 p. m.; H. v. cl. V. ƒ2,p. mnd.; Mevr. de Wed. W. ƒ1.p. m. InNatura: L N. B. eenige bovenkl.; W. v. E. 50 p. vet; Mej. H. en P. de W. wollen deken 3 stuks molton v. onderg., 2 lappen voor kinderjurken, 2 kindertruien; 1 flanel len lap; L- J. 22 bonnen voor kinderkilieeding; Mevr. O. gedragen heerenoverjas; Dr. C. B. O. eenige gedragen kleeding; P. H. v. P- 1 ILL. aardappelen p. m.; Dr. H- E. de R. Z. partijtje gez. brandhout; P. SI. 1 doos kousen 1 doos onderkleeding; J. V. 100 p. spek; N. J. VV. voor de maanden Jan. en Febr. 1932 to taal 50 p. spek. Dankbaar voor bovenstaande giften, moet het Comité met leedwezen constateeren, dat de giften traag toevloeien. Er wordt door enkelen beweerd: „te Kat wijk is geen nood". Maar wie zoo spreekt is niet op de hoogte. Het Comité heeft veel geld noodig voor schoeisel, huishuur, Meeding enz- Het doet een dringend beroep op alle inwoners, die iets kunnen afstaan. GEMEENTERAAD Openbare vergadering van den Raad der ge meente, te houden op (Maandag, 18 Januari a.s. 's namiddags 3 uur. Punten van behandeling: L Vaststelling notulen vergadering van 14 November 1931. 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 3. Prae-advies op het adres van J. van der Marei, inzake het leggen van duikers in gemeentegrond. 4. Voorstel tot het in gebruik geven van lokalen der Openbare Lagere School I. 5. Voorstel tot het toekennen van onder steuning. 6. Prae-advies op het adres van de Gemeng. de Commissie voor werkverruiming, in zake havengeld-verordening. 7. Voorstel tot het pachten van een perceel land, in het kampeerterrein gelegen. 8. Voorstel inzake korting op de jaarwedde van een agent van politie. 9. Voorstel tot het verleenen van toeslag op het pensioen van een terreinwerker der gasfabriek. 10. Voorstel tot het overnemen en weder over dragen van perceelen grond deel uitma kende van den Wassenaarsche weg. 11. Voorstel tot verbetering van den straat weg Schouw van Dui venvoorde-Katwij k aan Zee. 12. Voorstel tot slooping van vier perceelen aan de Kerkstraat te Katwiik aan den Rijn. 13. Voorstel in zake uitbreiding van het leerplan der Visscherijschool. 14. Vaststelling van de begrootingeri, dienst 1932, van de bedrijven Electriciteit, Grond, Gas, Waterleiding, Vleeschkeuring I en Schoolartsendien-st, alsmede die van de gemeente. 15. Voorstellen tot wijziging der gemeentebe groting dienstjaar 1931 en 1932 (model D.). 16. Rondvraag. VOORSTEL SALARISVERLAGING GEMEENTEPERSONEEL Burgemeester en Webhouders doen een voor stel aan den Raad om met ingang van 1 April a.s. de salarissen en loonen van het gemeente- personeel te verlagen met 1 pCt. voor de jaren 1932, '33 en '34. WANDELKAARTEN SINTELWEG Bij den sergeant-kampwachter der schiet banen zijn vanaf heden wandelkaarten voor den Sintelweg van de Cantineweg tot het Zee-hospitium verkrijgbaar. Af te halen op werkdagen van ,8—18 u. tegen vergoeding van 10 cents per stuk. PRIJSVERLAGING. Door de gezamenlijke broodbakkers alhier is de broodprijs verlaagd. Wittebrood per 800 gram kost nu 15 cent, tarwebrood per 800 gram is verlaagd tot 12 cent. GEEN KATWIJKSCHE ARBEIDERS? Naar we vernemen zal een begin gemaakt wonden met het leggen van electrische ka bels van af het postkantoor te Katwijk aan Zee, over Katwijk a. d. Rijn, Rijnsburg enz. tot Haarlem. Hoewel het aantial werkloozen hier groot! is, zullen hij dit werk geen Kafcwijksehe arbeiders te werk gesteld won den. Het werk is uitbesteed door het Rijk. De aannemer is verplicht Ned. arbeiders ■in dienst te nemen. Diverse gemeenten gi ven den aannemer een toeslag, zoodat werk i lieden uit due gemeente worden aanigeim- j AFZANDING. Naar we vernemen liet de meest gunstige inschrijver voor de gemeente voor -de af- zanding van het terrein van het. Groot- Badhotel nietls van zich hooren. Niet uitge sloten is het, dat. die gemeente dit werk tilians in eigen beheer zal uitvoeren. LANDVERHUUR. Dat de slechte toestanden invloed heb ben op het verhuren van teelland wordt bewezen door het feit, dat een der eigena ren van perceelen in de Nieuwe Zanderij van meerdere tuinders de mededeeling ont ving, dat zij het. land niet opnieuw voor 1932 wenscihen te huren. Nieuwe gegadig den meldden zich nog niet aan, zoodat met zekerheid de huurprijs aanmerkelijk zal moeten daJen willen hiervoor huurders ko- KOUDEKERK BEGRAFENIS T. DE JONG. Onder buitengewoon groote belangstel ling werd Woensdagmiddag op de Alge- meene Begraafplaats alhier ter aaide be steld het stoffelijk overschot van den heer T. de Jong, in leven veehouder alhier, die Zaterdag j.l. zoo plotseling is overleden. Aan de groeve werd allereerst het woord gevoerd door Ds. Has pers alhier, die den over ledene schetste als in alle opzichten een goed en voorbeeldig huisvader voor zijn groot gezin, wiens grootste begeerte was om zijn Hgjland to dienen. Voorts werd het woord gevoerd door het Hoofd der Chr. School den heer Kerkhoven en den heer H. van Leeuwen, namens hel bestuur der Chr. School, waarin de over ledene gedurende 18 jaren zitting had. De oudste 7.oon van den overledene dankte voor de laatste eer hun vader bewezen. LEIDERDORP BURGERLIJK ARMBESTUUR. Dinsdagavond is ten raadbu/ize door den Burgemeester het. Burgerlijk Armbestuur ge installeerd. De voorzitter van diit Armbe stuur ds de heer G. Groenendijk, secretaris is de heer J. Rijnsburger en penningmees ter is de heer M. van Winkel. GIFTEN CRISIS-COMITé. De penningmeester van Ihet plaatselijk crisis-coma te, d-e heer L. A. J. Koning, deelt ons mede, dat dooa- het comité ontvangen werd een bedrag van pl.m. f 310 als gin ineens; de maandelijks terugkeerende gif ten bedragen pl.m. f 111. Een aantal bonnen voor levensmiddelen en brandstoffen zijn beschikbaar gesteld door de navolgende winkeliers: G. den Braver, P. J. Goedhart, W. Goedhart Wzn., H. A. van Ingen Sohenau, Jac. de Jong, W. de Jong, F K. Los, W. van Tongeren, C. Veefkand, M. Verhoeff, wed. H. van der Wal en J. J. Wolff. Eenige particulieren hebben aan 'li comité verschillende kleedingstuk/ken afgestaan. aanvragen om steun. Naar vernomen is, heeft het plaatselijk crisis-comité bekend gemaakt, dat van he den af de gelegenheid opengesteld1 is tot het dloen van aanvragen om slleun aan ge noemd comité. De aanvragen kunnen tot één der bestuursleden worden gericht. LISSE toestand burgemeester Burgemeester van Wijnbergen is goed vooruitgaande. Hij moet echter nog eenige dagen op zijn kamer blijven alvorens hij zijn gewone ambtsbezigheden zal kunnen waar nemen. HET NIEUWE MAGAZIJNGEBOUW VAN DE N.V. ELECTRICITEITSBEDRIJF. Het nieuwe Magazijngebouw van de N.V. El ectricitei tsbedrij f Hil legom-Lisse-Sassen- heim, gevestigd te Lisse, zal binnenkort in gebruik worden genomen. NIEUWE R.K. BEWAARSCHOOL. De nieuwe R.K. Bewaarschool aain den Ach terweg nadert haar vertooiing en zal spoe dig voor het gebruik gereed zijn. GEHAZI. Gisterenavond sprak voor de Chr. Geref. Jong.ver. „Red. 12la" Ds. J. Jongeleen van Groningen over het onderwerp: „Gehazi". Na het zingen van psalm 118 1 en L-. lezen van 2 Kon. 6 20-27, begon spr. met cr op te wijzen dat de diepste ondergrond van Gehazi's droeve geschiedenis gezocht moet worden in het onoprechte karakter van Gehazi. Hoewel hij zich op de profetenschool en als knecht van Elize als een ontwikkeld, begaafd en godsdienstig mcnsch openbaart, bedoelt hij met dit alles in den grond der zaak zichzelf. Spreker trekt een parallel tus sehen Gehasi en Judas Iskariot. In beider leven breekt een moment aan waarop do Satan vaart in hun hart en hun huichelarij zich naar buiten openbaart. Spr. volgt verder de geschiedenis op den voet en staat stil bij het vreeselijk gerecht waarvoor hij gedaagd wordt nadat hij zijn daad volbracht had. Aan deze geschiedenis verbinidt hij een ern stige les inzonderheid voor de jongere men- scTien om toch vooral oprechtheid te betrach ten op alle terrein.des levens. Deze mooie rede werd met stille aandacht beluisterd. OUDE WETERING JAARVERG. A. R. KIESVEREENIGING Dinsdagavond hield de A. R. kiesvereeni- ging „Nederland en1 Oranje" haar jaarverga dering onder leiding van haar voorzitter, den heer P. M. Oostlander. Met het lezen van een gedeelte van 1 Cor.15, opende deze de goed bezochte vergadering, waarna hy voorging in gebed. In zijn openingswoord memoreerde Spr. het overlijden van het oudste lid, de heer C. v. d. Lip Szn., op 3 Jan. j.l. Uit 't verslag van den secr. bleek dat 1931 geen ongunstig jaar was. Ook by de stembus vvas ons a. r. volk trouw opgekomen. Spr. bracht dank aan God dat deze ons ook daar niet verlaten heeft. Vier keer was er verga derd met de vereeniging, en 4 bestuursverga deringen hadden plaats gehad. Ook de penning meester had geen reden tot klagen, hij had aan -yn verplichtingen kunnen voldoen en ook nog wat over kunnen houden. Vier bezoekers ga ren zich nu op als lid waarna de bestuurs verkiezing plaats had. De aftredenden de hee ren J. W. Lagerwey, C. Klomp en D. v. Nieuw koop werden met groote meerderheid herkozen en namen hun benoeming aan. Hierna hield de heer A. H. de Vries een inleiding over „Lijk verbranding of begrafenis". Op keurige wyze behandelde Spr. het voor en tegen ervan, wij zende op de zeer ongegronde beroepen der voorstanders van de crematie en voorts de be grafenis principieel verdedigende. In de rondvraag werd beslist dat D. V. op 17 Febr. in de Chr. School te Nieuwe Wetering weer zal vergaderd worden. Daar zal de heer C. Verweij dan een onderwerp inleiden over „Ontwapening". Tenslotte ging de heer Meijer voo RIJNSBURG botsing. Een vrachtauto van den hloemkweeker B. v. D. alhier, bestuurd door den chauffeur H. reed met vrij veel vaart tegen een woon huis aan de Koestraat De auto werd ernstig beschadigd aan ra diator en 'chassis. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. SASSENHEIM r.k. kiesvereeniging. De R.K. Kiesvereeniging kwam deze week m algemeene vergadering bijeen. De aftre dende voorzitter de he©r H. Bader werd met algemeene stemmen als zoodanig herkozen en nam zijn benoeming aan. Het ledental bedraagt thans 726. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat ontvyngen werd f 705.55 en uitgegeven f 674.20. Op advies van de R.K. Kamer Centrale werd besloten het op een vrije lijst gekozen gemeenteraadslid alsmede de onderteeke naars van de lijst volgens reglement, te royeeren en hen opnieuw aan te nemen na het teekenen van een verklaring. opbrengst collecte. De collecte gehouden ten bate van het radio-fonds na afloop van de vertooning van de Radiofolm van de N.C.R.V. heeft opge bracht f 37.14. v Klinkenberg 13 n Alphen a d R(jn BUPGERMJKE BEVALLEN: J L Wesselinj H v d Ho,ornLangelaan z A NatzijlStat VALKENBURG confessioneele vereeniging. Op uitnoodiging van de Con fession eeïë vereeniging hield Ds. Schweitzer gisteravond: in de Ned. Herv. Kerk een rede over het on derwerp: „Adhter het gordijn van de dood." Spreker trachtte antwoorid te -geven op de volgende drie vragen: Is er nog een leven na de dood? Waar zal dat.leven zijn? Hoe zal dat leven voor ons zijn? Bij de eerste vraag behandelde Ds. Schweitzer onder meer de opvatting van het materialisme en ide leer van het conditio- neele voortbestaan der ziel. In verband met de tweede vraag sprak hij over hen. die meenen dat de ziel terugkeert op aarde in een ander menschenleven en over 'het spiri tisme waarvoor spreker in 't bijzonder waar schuwde. Bij de laatste vraag kwam naast de Protestantsche ook de Roomseh-Katho- lieke opvatting van het leven na dit leven ter sprake. Sprekers leerzame rede werd door de vrij talrijke aanwezigen met goot aandacht -be luisterd. VOORSCHOTEN loop der bevolking in 1931 Bevolking op 1 Jan. 1931: 2729 mannen en 2761 vrouwen, totaal 5490. Vermeerdering: docnr geboorte 62 m. en 60 vr., totaal 122; door veetii-giing 243 m. en 282 vr., totaal 525; gëheel-e vermeerdering 305 m. en 342 vr., totaal 647. Veifninidering: door sterfte 17 tn. en 31 vr., totaal 48; door vertrek 284 m. en 287 vr., totaal 571; geheele vermindering 301 m. en 318 vr., totaal 619. B-lijft een totale ver meerdering van 4 m. en 24 vr., totaal 28. Bevolking op 31 Dec. 1931: 273 3m. en 2785 vr., totaal 5518. i radio kerkuitzending A.s. Zondag zal de avonddienst dér Geref. Kerk alhier radiografisch over Huizon wor den uitgezonden vanwege d-e Ned1. Chr. Raidïovereeniiging. De dienst zal te 5.10 uur aanvangenGiften voor dit do-el worden gaarne ingewacht Ibij Ds. Houtzagers. WADDINXVEEN# IN BESLAG GENOMEN. Wederom zyn bij 'n paar ingezetenen groote hoeveelheden ongedekte benzine in beslag genomen. POLITIE. Tot dienaren van politie zyn benoemd de heeren R. de Haan te Ouder-Amstel en L. Ley's te Haarlemmerliede, zulks met ingang van 1 Februari a.s. BENOEMD. Onze vroegere dorpsgenoot Dr. W. -L Bruins Slot is benoemd tot hoofd-assistent aan de Rijksuniversiteit te Leiden. ONTSPANNINGSCOMITE. Het ontspannings- en ontwikkelingscomité voor de werkloozen ondervindt van alle zijden stoffelijke blijken van belangstelling en waar deering. Koffie, thee, tabak en sigaren en nog een paar dam- en dominospelen zullen door het comité nog dankbaar worden aanvaard. De meubelfabrikanten verschaften gratis eenige tafels en de Chr. zangvereeniging stond even eens gratis baar stoelen af voor gebruik door de werkloozen. HET CRISISCOMITE. Een dezer dagen heeft het plaatselijk crisis comité Waddinxveen een vergadering gehou den, in welke bijeenkomst de taak van het comité nader is besproken. Er werden inge steld een dagelijksch bestuur, bestaande uit de heeren burgemeester P. A. Troost, alge meen voorzitter, H. C. A. M. Schölvinck, alge meen secretaris-penningmeester, Mr. G. A. Vos, adjunct-secretaris en Jac. van Tol en A. Kempkes, leden, alsmede 3 subcommissiën. Subcommissie A, welke de crisisgevallen te behandelen krijgt, heeft als voorzitter burge meester Troost en secretaris is de heer Schöl vinck; subcommissie B, voor de hulp aait ondersteunde werkloozen, zag zich de heeij

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6