DONDERDAG 14 JANUAR11932 n EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND DE HERKIEZING VAN HINDENBURG EEN VOLKSBEGEHREN? De Grootmeester van do Jong-Duit-sche Orde Arthur Mahrann, publiceert onder het opschrift ..Een volksfront voor Hindenburg een oproep, om in het belang van Duitsen- Iarid en ter verkrijging van een bruikbare parlementaire meerderheid een Volksbe- gehren te houden om te komen tot een refe rendum voor de verlenging van de ambts periode van Rijkspresident Von Hindenburg. In politieke kringen wordt aan dit voor stel weinig waarde gehecht daar het te veel tijdverlies zou meebrengen. De herkiezing van Hindenburg in Februari eerst actueel. Met de onderhandeling van de briev. van Hugenberg en Hitier aan den Rijkskan selier is do actie van Dr. Brüning wel be ëindigd. Eenigc verdere officiëcle stappen ter opheldering van de kwestie der herle zing van Hindenburg door het Volk woi in welingelichte kringen voorloopig in geeh geval verwacht, zij het ook. dat de partijen hierover onderling besprekingen houden Men neemt aan. dat eer>t begin Febi"""" door de bevoegde instantie hierover vo zal worden genomen met de partijen einde na te gaan of het mogelijk zal zijn Hindenburg als gemeenschappelijke!! can- ■didaat van de partijen van het centrum en de rechterzijde, zoo mogelijk ook ve de sociaal democratie te stellen. Voor den juist en datum zou de kwest.- van beteekenis zijn, wanneer de Rijksdag weer bijeenkomt aangezien hij dan onder andere do kwestie zal hebben te behandelen, wanneer de constitutionecle verkiezing v?n den Rijkspresident zal plaats hebben. De nieuwe verkiezing moet voor 5 Mei a plaats hebben gehad. Oorspronkelijk was f. dertiende Maart vastgesteld voor de eerste stemming. Het is evenwel niet onmogelijk dat de datum van de eerste stemming thans zal worden vervroegd. Waarschijnlijk zal de Rijkskanselier den Rijkspresident rapport uitbrengen over zijn onderhandelingen. Parijsche persstemmen over Hitler's en Eugenberg's ant woord aan Dr. Brüning. Naar aanleiding van de antwoorden van Hitier en Hugenberg aan den Rijkskanselier schrijft de „Echo de Paris" dat de ongeluk kige bemoeiingen van Brüning voor hem met een ernstige nederlaag zijn geëindigd. Hij had gehoopt, de moreele verdienste te hoeken overeenstemming tusschen de beide oppositie-partijen over dc persoonlijkheid van den Rijkspresident te verkrijgen. Men heeft zijn manoeuvre echter doorzien en ver ijdeld. Wanneer de Rijkskanselier gehoopt had met een vergroot prestige naar Genève en Lausanne te kunnen gaan, dan was het hem thans zeker duidelijk geworden, dat hij niet als vertegenwoordiger van een m alle opzichten één zijnd Duitschland kon optre den. De wereld wist echter ook dat achter lo eisciien van den Rijkskanselier nog andere, veel gevaarlijker eischcn stonden. Dr. FRICK VOORSPELT DE NEDERLAAG VAN BRÜNING. LINDAU 14 Januari. Gisterenavond heeft de oud-minister van hinnenlandsche zaken in Thftringen Dr. Frick, een rede gehouden in een groote Nat. Soc. vergadering. Hij ver geleek de verklaring van Brüning over de herstelbelastingen en het te venvachten re sultaat te Lausanne met het lot van de Dultsch-Oostenrijksche Tolunie onder Dr. Curtius en verklaarde dat Brüning uit Lau sanne slechts een nederlaag meer naar huis zou brengen. Wanneer de regeering dan nog niet zou aftreden, zou de verkiezing van den Rijkspresident het uiterste tijdstip zijn voor de val van Brüning, want de Nat. Soc. wa ren niet bereid de Centrum-dictatuur van Brüning ook maar een dag langer te dul den dan strikt noodzakelijk was. Als sterkste partij van Duitschland maak te zij er aanspraak op, dat de Rijkspresi dent uit hun rijen zou worden gekozen Dat alles gold echter slechts de veronderstelling dat Brüning nog langer aan het roer zou willen blijven. Iets anders was het wanneer de situatie zou veranderen, want dan konden de Nat. Soc. rustig afwachten. Wanneer door de ac tie van Brüning de waardigheid en het aan zien van den Rijkspresident zou worden ge schaad, dan was niet de nationale oppositie maar waren de tegenstanders schuld hier- OPENING VAN DE LLOYD-STUW IN DE INDUS Woensdag is door den iBritschen onderko ning Lord Willingdon, in gezelschap van zijn vtouw, te Sukkur in de Indische provincie Sind de Lloyd-stuw in de rivier de Indus ge opend. De stuw heeft een lengte van een mijl en is het grootste irrigatiewerk ter wereld. Een oppervlakte van zes millioen acres vrucht baar land, die echter practisch byna geen regen hebben, een oppervlakte bijna zoo groot als Engeland, zal door dit werk bevloeid en in cultuur gebracht kunnen worden. De uit voering van het werk heeft ongeveer acht jaar geduurd en geschiedde onder leiding van En- gelsche ingenieurs van het Indische Departe ment van Openbare Werken. Groote techni sche moeilijkheden moesten bij de uitvoering overwonnen worden en een groot deel van het werk moest onder water geschieden. Onder deel van het plan vormen zeven kanalen, die gegraven moesten worden en in sommige ge vallen breeder zijn dan het Suez-kanaal. Verschillende landbouwproefstations heb ben onderzoekingen gedaan naar de meest ge schikte soorten zaaizaad voor de verschillende producten, die men in het thans voor den land bouw ontsloten gebied wil gaan verbouwen. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe irrigatiesysteem te Sukkur. beeft de koning den hoofdingenieur Charlton Scott Harrison in den adelstand verheven. Gemeld wordt nog, dat met den bouw van de stuw in 1922 onder gouvernementschap vnn Lord Lloyd werd begonnen en dat het werk eerst in 1935 geheel gereed zal zijn. Vijf mil lioen menschen zullen op het nu bevloeide land op den duur hun brood kunnen verdie De voormalige koningin van Griekenland, Sophie, de zuster van den vroegeren Duitschen keizer, is gisteravond 11 uur, in de Noorden iche kliniek te Frankrijk am Main, waar zy feen operatie had ondergaan, overleden. DE TOESTAND IN OOST-AZIE; ZAL JAPAN PEKING BEZETTEN? Volgens een officieel Russisch telegram uit Tokio zouden meer dan drieduizend man der Japansche troepen bevel hebben ont vangen op den opmarsch naar Peking de provincie Ja-hol binnen te rukken en de hoofdstad Tschöngtö te bezetten. Door dezen maarregel zou de Japansche regeering militaire operaties langs den spoorweg TientsinPeking, die, zooals be kend, onder Engelsche controle staat, wil len vermijden. De Japansche troepen be schikken over vier vliegtuig-eskaders, be staande uit verkennings- en bombarde mentsvliegtuigen. Volgens een telegram uit Tokio' is daar de vertegenwoordiger van den Japansche» generalen staf in' Mandsjoerije, overste Na- kasima, aangekomen om rapport over den toestand uit te brengen. Nakasima verklaarde, dat de toestand in Mandsjoerije een permanent Japansch gar nizoen noodzakelijk maakt. De troepen zou den slechts tot taak hebben de Japansche belangen tegen de Chineesche bandieten te beschermen. Japansch bombardement. Verder wordt gemeld, dat twee Japan sche vliegtuigen bommen hebben geworpen op Pingtsjoe op 30 mijl ten Oosten van Charbin. Verschillende personen werden door de bommen gedood. Het roode Chlneesche leger rukt op. Naar uit Sjanghai gemeld wordt, heeft het roode Chineesche leger de stad Kiang en het stadje Toentsjang op de grens van de provincies Hoepei en Kiang9i bezet. Altreden der Chineesche regeering? Volgens een Russisch officieel bericht de Chineesche regeering voornemens om de eerstvolgende dagen af te treden. Do motieven worden voorloopig nog niet be kend gemaakt. De kosten van de Japansche expeditie MOSKOU, 14 Jan. Volgens een bericht uit Tokio heeft het Japansche kabinet voor de verzorging van het Japansche leger ir Mandsjoerije een erediet van 6 millioen ver toegestaan. De totale kosten van de Japan sche militaire expeditie naar Mandsjoerije bedragen ongeveer 31 millioen yen. DE WAPENVONDST BIJ DE WEENSCHE SOCIALISTEN DREIGEMENTEN VAN DEN LEIDER Nog 40.000 patronen te Ottakring in beslag genomen Afgevaardigde Deutsch, de leider van den Sociaal democratiscben Schutzbund, heeft Woensdag het woord gevoerd voor een aan tal vertrouwensmannen der sociaal democrati sche arbeiders. Spr. verzekerde dat in plaats de geroofde voorwerpen „honderdmaal zooveel andere zullen komen". Hij zeide wy kunnen vrij en 'openlijk aankondigen, dat wij niet laten ontwapenen, zoolang niet alles ontwapend is. Verder noemdespr. het on waarschijnlijk, dat de bondskanselier en de minister van Binnenlandscbe Zaken hadden aangedrongen op deze actie. Dit zyn veeleer donkere elementen geweest, die een regeerings crisis wilden uitlokken. Zy zullen haar heb ben. Of zy daarbij dan even-wel door haar resultaat bevredigd zullen worden, staat nog te bezien. Het verdere onderzoek in het opgespoorde wapendepot heeft uitgewezen dat in totaal 40.000 pati'onen in beslag zyn genomen. 10.000 stuks hiervan waren voor machinegeweren op banden vastgemaakt. Voorts zyn apparaten gevonden om patroonbanden voor machinege- n gereed te maken. Veertig kisten waren met handgranaten gevuld. De inhoud van 100 flesschen moet nog scheikundig worden onder- DE BRAND BIJ SARRASANI. Een der bij den brand bij Sarrasand te Antwerpen gewonde olifanten, ni. Baby, de kleinste van bet gezelschap, zou vermoede lijk den nacht niet meer doormaken. Van de andere olifanten bleek de toe stand hoogst bedenkelijk. De bevoegde per sonen kunnen geen uitspraak doen, gezien het uiterst zeldzame van het geval. Men neemt thans te Antwerpen aJgemeen aan, dat de brand het gevolg is van brand stichting, te meer daar de exploitanten van bioscooptheaters en schouwburgen zich ern stig verzet hebben tegen het toelaten van Sanrasamd te Antwerpen. Het onderzoek wordt met groote nauw keurigheid voortgezet. Naar aanleiding van een bericht in de „Berliner Zeitun-g", dat van Duitsche zijde verder is verspreid, als zouden er te Ant werpen straatibetoogingen tegen Sarrasani zijn gehouden en er van brandstichting ke zou zijn, zoomede dat de brandweer eerst twee uren na het brandalarm zou zijn uitgerukt, kunnen wij het volgende mede- deelen: Het is wel waar dat Sarrasani Dinsdag dreigbrief heeft ontvangen, da oh Sarra sani zelf verzocht hieraan niet de minste aandacht te besteden. Van ontipatlvie bij de bevolking is n/im- er sprake geweest Straatbetoognngen tegen Sarrasani heb ben nimmer plaats gehad en de brandwee» der gemeente Berchem, de gemeente waar het circus stond, is oogenblikkelijk ter plaatse gekomen. Zij werd in het bestrijden van den brand bijgestaan door het brandweercorps van het circus zelf, COMMUNISTEN GEARRESTEERD TE BOEDAPEST De politie te Boedapest arresteerde gfeter 1 communisten, die sinds weken op groote schaal agitatie hebben gevoerd voor een gaoden dag" op 13 Januari. In door hen onder de werkloozcn verspreide pamfletten wordt gezegd, dat de werkloozcn op 13 Jan. op straat moeten gaan en de burgerlijke maatschappij moeten aanvallen, ook wan- het tot bloedvergieten komt. Nadat reeds .Maandagavond te Sofia een mislukte moordaanslag was gedaan op den Macedonischen leider Poptodoroff, een aan hanger van de Pretogerof-groep, is eist er de •oormalige Waiwode Potzkoff, eveneens en aanhanger van Protogerof, op straat door zeven schoten gedood. De dader Todo- rof, die trachtte te vluchten, werd gearres teerd. Hij is lid van de Macedonische ge heime organisatie Imro. zoodat men aan neemt dat hij zijn daad in opdracht van de Imro heeft gedaan. HET HERSTELVRAAGSTUK ENGELAND EN FRANKRIJK NOG ONEENS Er is vandaag -weinig nieuws over de h e-rst el aangel egenh ed en. Leith Ross is te Londen terug om rap port uit te brengen over zijn onderhande lingen te Parijs- die hoofdzakelijk schijnen te gaan over den duur van het moratorium. In diplomatieke kringen te Londen men mee te deelen, dat die Fransche en Engelsche meeniaigen nog altijd ver uiteen loopen'. Uit Amerika komen twee interessante be richten. Het eerste bevat de verklaring van de „New-York Times" in een hoofdartikel, dat öen behandeling van de kwestie de oorlogsschulden met de Vereen. Staten in verband met «die in November a.s. te houden verkiezingen doelloos is. Voorstellen welken aard ook, zouden op het oogenblik niet gunstig ontvangen worden en met hot oog op de verkiezingen durft in Amerika niemand zijn standpunt te wijzigen. Zou dit de ware reden zijn waarom Amerikaansche Congres opeens zoo Amerikaansch schuw geworden is voo definitieve oplossing? Het schijnt wel zoo te zijn. De kiezersvrees 9peelt ook in Ame rika een groote rol en „the man in the street" in de Vereen. Staten is uiteraard niet gunstig ges'emd tegenover een kwijt schelding van schulden \an het in zichze'f zoo verdeelde Europa, diat, naar de over tuiging van de Amerikanen, toch maar weer gaat oorlog voeren als het wat ruimer in de zak kan tasten. Het andere belicht uit Washington zegt. dat regeeringskringen a.ldaa.r zich niet gun s'ig uitlaten over het Fransche denkbeeld Amerika een deel der Duitsche Rijksspoor- wegobliga-ties aan te bieden voor hot. ge val het zou afzien van de inicrgeallieekde schulden. Ook het Fransche voorstel af te zien van de beschermde betalingen ingeval van een schrapping der oorlogsschul-den door Ame rika. worclt van de hand gewezen. Over Frankrijks houdiing inzake de ver lenging van het Rijksbankcrediet weet het voornaamste financieels orgaan te Parijs- de „Agence Economique et Financière" mede te deelen, dat de Raad van Beheer van d-e Bank van Frankrijk zal beraadsla gen over de kwestie van verlenging der erediet en aan de Duitsche Rijksbank. Tegelijkertijd zou men in onderhandeling zijn getreden met de Bank van Engeland en de Federal Reserve Bank. Hoewel het resultaat van deze besprekingen pas tegen het einde van Januari bekend zal zijn, is men in goed ingelichte Fransche kringtn blijkbaar toch reeds van meening, dait zoo wel -de Amerikaansche als de Engelsche Bank zich bij het Fransche standpunt zul len aansluiten. Geruchten doen de ronde dat. de Bank van Frankrijk slechts geneigd zou zijn tot het. verstrekken van een ere diet van vier weken. Wat er verder zal ge beuren zal voornamelijk van de conferen tie te Lausanne afhangen. De Engelsche econoom Sir Walter Lay- ton heeft gisteravond tijdens een -diner een redevoering uitgesproken over den huldi gen toestand ter wereld. Spr. legde er den nadruk op, dat het schuldenprobleem er hoofdzakelijk verantwoordelijk voor is, dat het economische aysteem der wereld ver woest dreigt te worden. Overgaande op den huidigen toestand van Duitschland wpes hij er op, dat. de goudreserves van de Rijks bank zoo gering zijn- dat de betalingscapa citeit van "die Rijksbank hard achteruitgaat Wanneer het waar is, aldus Layton, dat het economische leven en de economische be drijvigheid van de wereld van 20 tot 25 pet over meer nog gekrompen is, en dat do wereld bedreigd wordt met een volkomen verwoesting van haar economische bestaan- dan moet zoo snel mogelijk begonnen wor den met den opbouw. Het is volkomen dui delijk, dat geen toestrooming van kapitaal meer tot stand kan worden gebracht, zoo lang hot gevaar bestaat, dat de tegenwoor dige toestand weerkeert Vervolgens besprak Sir Walter de Duit sche verklaring inzake de onmogelijkheid tot het doen van verdere betalingen en zei- de in dit verband, "dat Duitschland iets zou kunnen betalen, wanneer een plan zou kunnen worden opgemaakt, waarbij de ver woestende invloed van de tributen tijdens de depressietijd opgeheven wordt en dat zoo opgebouwd zou zijn, dat het geen ero stige gevolgen zou hebben. Het is van be lang, dat een overeenstemming wordt be reikt, welke de wereld opbouw mogelijk maakt, daar de wereld eenvouding niet meer 12 maanden lang kan wachten. Een economische opbouwzonder overeenstem ming tusschen Frankrijk en Duitschland is niet mogelijk. Een dergelijke overeenstem ming kan echter alleen tot stand komen, wanneer zij met toestemming en ondersteu ning van de I-Iitlerpartij geschiedt. HET NIEUWE FRANSCHE KABINET Laval premier van bnitenlandsche zaken. Laval is er om één uur vannacht in ge slaagd zijn derde kabinet te vormen. Laval krijgt behalve het minister-presidentschap ook buitenlandsche zaken. Tardieu, die t- nu toe minister van landbouw was, krijg' oorlog; Cathala, onderstaatssecretaris va-i binnenlandsche zaken wordt minister van dit departement, terwijl Fould, tot nu toe onderstaats-secretaris van landbouw, minis ter van landbouw wordt. Alle overige minister-portefeuilles blijven ijl dezelfde handen. Bij het veriaten van het Elysee verklaarde Laval, dat hij in den loop van den avond nog gelegenheid had gehad ruggespraak te houden met Briand, en dat hij hem verzocht had de regeering ook verder bij tc staan met zijn autoriteit en ervaring in den vorm, dien hij het geschiktste achtte. Hij zal de bespre kingen in den loop van Donderdag voort- PARIJS, 14 Januari. Dinsdag a.s. zal het uicuwe Fransche kabinet aan de Kamer wor den voorgesteld. Naar verluidt zc-u minister-presidmt Inval zoowel de mil ister van financiën Flandin naar Lausanne als de minister van oorlog Tardieu naai' Genève vergezellen en in zijn kwaliteit van minister van buiten landsche zaken aan beide internationale con ferenties deelnemen. DE KOLENCONFERENTIE TE GENEVE. de Internationale Kolenconfe- rentie, waaraan zeven bij het kolen-vraagstuk geïnteresseerde Europeesche landen hebben deelgenomen, beëindigd. Men heeft volledig- ovej-eensteniming bereikt in de kwestie, dat een herstel in de huidige crisis der kolen- industrie slechts te bereiken is op de basis van algeheele samenwerking. Vastgesteld werd, dat Engeland en Duitschland het ergst door de crisis getroffen zijn. Na beëindiging van de werkzaamheden van de Economische Commissie van den Volkenbond zullen deskun digenbesprekingen worden gehouden teneinde de mogelijkheid na te gaan tot oprichting een internationaal kolenkartel. POLITIEK PROCES VAN BREST LITOWSK Beklaagden tot hooge gevangenisstraffen veroordeeld. De rechtbank te Brest Litowsk in Polen heeft Woensdag uitspraak gedaan in het politieke proces tegen de elf leiders der link- sche oppositie. De zes socialisten en vier leden van de Boerenpartij werden tot hooge gevan genisstraffen veroordeeld, en wel Liebermann tot twee en een half jaar gevangenisstraf, evenals Barlicki, Mastek en Iviernik; Pragier, Dubors, Chiolkosz werden veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, Baginski en Putek tot twee jaar en Witos tot anderhalf jaar gevan genisstraf. De elfde beklaagde, de boeren leider Sabicki werd vrijgesproken. De hooge en zware straffen hebben in mige kringen groot opzien gebaard. De deaiging en de beklaagden zelf, alsmede de met hen verwante politieke kringen zijn meening, dat het vonnis beschouwd moet den als een politieke zet van de regeering tegen de oppositie. Reeds kort na de arrestatie der verdachten, en hun overbrenging Brest Litcwsk, zou maarschalk Pdlsoedski, toen nog minister-president, hebben verklaard, dat de gearresteerden zich aan bedrog en ver- valsching hadden schuldig gemaakt. De acte van beschuldiging bevatte echter slechts over treding van de paragrafen 100 en 101 van het Poolsche Wetboek voor Strafrecht, name lijk pogingen tot gewapenden opstand en sa menzwering. Van het eerste waren de be klaagden vrijgesproken aan het andere schul dig bevonden en de beklaagden zoowel als de advocaten rekenden op vrijspraak. BINNENLAND. DE TOESTAND IN BRITSCH-INDIE. Het Congresgebouw bezet. Uit Allahabad wordt gemeld: De politie heeft Woensdagc jhtend het Con gresgebouw bezet en er de Engelsche vlag op goheschen. Wijlen pandit Motilal Nehroe had het gebouw aan het Indische volk ge schonken. De actie der katoenmakelaars. Naar Reuter uit Bombay meldt, heeft het dagelijksch bestuur van de vereeniging van katoenmakelaars aldaar besloten, geen nieuwe zaken te doen, voor de toestand in Britsch Indië is verbeterd; de markt zal twee dagen per week open zijn om de loo- pcncle contracten te regelen. HET BOBSLEE-ONGELUK Het ongeluk bij de wedstrijden om de Duitsche kampioenschappen met vierper- soons-bobelee op de baan Oberschreiberhaiu- Zackolfaill, beeft tot nog toe twee dooden geëiecht. Het zijn de eohtgenoote van majoor Von Berger uit Koetzftdhenbroda en Oswald Riedel uit Oberechreiberhau, diie tussohen het publiek ©tonden op de plaats waar de ©lede in de toeschouwers reed. De bestuur der van de ©lede, die gisterochtend veronge lukte, Schwarzbaoli, liep een schedelbreuk op, doch zijn toestand is veel beter. In het ziekenhuis liggen nog een heer en een dame zwaar gewond, terwijl eenige personen nog lichte verwondingen opliepen. DE DIRECTIE VAN EEN RUSSISCHE TRUST GEARRESTEERD. Officieel wordt te Moskou medegedeeld, dat de geheele directie van de lewensmiddelen- trust, die de levensmiddelenverzorging van spoorwegarbeiders in de Oekraine leidt, ontslagen en in arrest gesteld is. De directie in de trust wordt er van beschuldigd, vai- :he rapporten by de regeering te hebben gediend over de resultaten van haar arbeid In werkelijkheid zou de directie der trust echter staatsgelden hebben verduisterd. Met onderzoek in deze zaak is de bekende communist Eoisemann belast. j Voorloopig geen staat van beleg. Zooals bekend zijn eenige dagen geleden zes personen door een Roemeensche grens wacht te Coroka doodgeschoten. Een artikel de Roemeensche „Adeverul" breng-t nadere bijzonderheden. Volgens het blad hadden de zes jonge mannen een onderofficier van de grenswacht omgekocht en aldus van hem ver lof gekregen de rivier Dnjestr over te steken. Nadat de onderofficier 4000 Lei had ontvan gen, heeft hy de weerlooze en op niets be dachte slachtoffers op een afgelegen plaats koelbloedig vermoord. Het geneeskundig on derzoek bevestigt, dat de schoten van kleinen afstand in gezicht en borst zyn afgevuurd. r is derhalve geen sprake van verdenking te -itvluchten. Het blad eischt een scherp ingrij pen van de regeering. Het blad verklaart zich i de door de regeering in overweging genomen afkondiging van den staat van beleg Bessarabië. De ministerraad heeft zich eveneens hiertegen verklaard. DE VERMISTE MJNWERKERS TE BEUTHEN BEUTHEN, 14 Jan- De hoop, dat men de zeven nog in de Karttencentrum-mijn inge sloten mijnwerkers levend zou kunnen red den, wordt steeds geringer. Het reddingswerk, dat onvermoeid wordt voortgezet, is in den afgeloopen nacht op nieuwe moeilijkheden gestuit. Onder alle omstandigheden zal men echter trachten vandaag zekerheid omtrent het lot der in- geslotenen te krijgen, ONGEWONE TEMPERATUUR NEW-YORK, 14 Jan. Aan de N.O. kust der Vereen. Staten en in het binnenland van den staat Ohio heerscht er voor dezen tijd van het jaar ongewone warmte. Te New-York bedroeg de temperatuur gis ter 20 gr. C- en in Ohio bloeien op verschei dene plaatsen de rozen. WERVELSTORM IN ALABAMA. Dooden en gewonden NEW YORK, 14 Januari. In den staat Ala bama heeft een tornado het oevergebied van de Mississippi geteisterd. De wervelstorm richtte groote verwoestingen aan en veroor zaakte groote materieele schade. In totaal werden 11 personen gedood en ongeveer 15J gewand. FRANKRIJK EN ZIJN VAZALSTATEN. Voorbesprekingen over de Ont wapeningsconferentie. PARIJS, 14 Januari. De Fransche des kundige voor ontwapeningsaangelegenheden Massigli in te Warschau aangekomen. Ver klaard wordt, dat Massigli's reis geen offi cieel karakter draagt. Tegelijkertijd wordt echter medegedeeld, dat hij tevens een be zoek zal brengen aan de hoofdsteden van Tsjccho-Slowakye en Joego Slavië. I-Iet Jour naal leidt hieruit af dat de reis van de Fransche ontwapeningsdeskundige ten doel beeft de komende ontwapeningsconferentie voor te bereiden. Bovendien zal Massigli met Zaleski een bespreking hebben over liet non-agressie-pact met Rusland. DE LINKERVLEUGEL GAAT HEFTIG OP EN NEER. De heer Schmidt, de linkeivleugelaar van de S.D.A.P. blijft hevig te keer gaan. Zoo sprak hij deze week in Haarlem en volgens liet verslag in de roode pers, zal ook die rede geen toenadering brengen. De heer Schmidt behandelde verschillen de zaken uit liet partijbestuur en den alge- mecnen raad, waarbij hij zeide, dat nu Vliegen en Albarda uit deze colleges van hem geroddeld hadden, hij eveneens nu en later hierover nog wat te roddelen had (Applaus bij een deel der vergadering). De conclusie van de houding van het par tijbestuur in zake textielarbeidersstaking en rudioconflict was voor spr., dat de leiding geen actie wilde en dat ten koste van alles de revolutionaire vleugel moest worden af gekapt Heftig critiseerde Schmidt het medewer king verleenen van de soc.-dem. weithouders te Rotterdam, aan de loonsverlaging van hel gemeentepersoneel. Hij is ervan overtuigd dat de groote meerderheid van de partijlei ding scheuring wit Het is geen plezier voor de links-socialisten om op een oogenblik, dat men kan bewijzen wat de iinks-socialistische politiek voor de partij kan zijn, eruit te moeten. Maar één ding staat vast: ze blijven met hun vingers van „De Fakkel" af! (Luid applaus). De linkervleugel gaat heftig op en neer. D. ENGEL SR. t In den afgeloopen nacht is te Zeist ove leden in den ouderdom van 72 jaar de heer D. Engel Sr. De overledene was vele jaren raadslid van de gemeente Woerden en van 1919—1925 Wet houder. Voorts heeft de heer Engel verschil lende functies op kerkelijk en maatschappe lijk gebied bekleed, terwijl ook het onder wijs zijn bijzondere aandacht had. Weerbericht. Gemengd Nieuws. DE TOESTAND TE ENSCHEDE Ruitengooiers gearresteerd. De laatste twee dagen is het rustig ge weest in Enschedé. In verband met het in gooien van ruiten in het portiershuis der firma Ter Ivuile aan de Tubantiasingel, zijn een viertal jeugdige personen gearresteerd en verbaliseerd, terzake van het in vereeni ging geweld plegen tegen personen of goe deren. Ze zijn ter beschikking der justitie gesteld. Ook is iemand aangehouden in verband met het ingooien van ruiten in de Laaresch- straat. De S.D.A.P. verzocht den burgemeester, om zoo spoedig mogelijk den gemeenteraad bij een te roepen, om hem in de gelegenheid te stellen den bestaanden toestand in de tex tielindustrie te Enschedé en de daaruit voortvloeiende maatregelen te bespreken. Ook de communistische raadsfracties van Enschedé en Lonneker hebben om een bij eenroeping van den raad verzocht Huiszoeking bij communisten. De politie heeft bij eenige communisten, waaronder een raadslid, te Wageningen huiszoeking verricht naar wapenen, welke er echter niet gevonden zijn. INBRAAK IN EEN JUWELIERSWINKEL Tal van sieraden gestolen Te Haarlem is Dinsdagavond ingebroken bij de juwelier C. de J., Lange Veerstraat. Vermist worden verschillende gouden en zilveren voorwerpen, tot een waarde van ongeveer 6000. De juwelier was niet tegen inbraak verze kerd. Eenige weken geleden zijn reeds pogingen gedaan, om in den winkel in te breken. VERDRONKEN Mej. L., uit Briels Nieuwland, is te Heen- vliet met haar fiets te water geraakt en ver dronken. DOODELIJKE AANRIJDING Te Reeuwijk is het driejarig meisje van en heer Schonewille, dat den weg overstak, door een auto van D. V. uit Bodegraven aan gereden. Het is aan de gevolgen overleden. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL DE ROTTERDAMSCHE COMPETITIE. Na eeniige weken van rust zal de compe titie van den Rotterd. Chr, Voetbalbond a.s. Zaterdag worden hervat. Oorspronkelijk is dat de bedoeling niet geweest. Men was immers in de afgeloopen maanden reeds zeer ver gevorderd en meerdere elftallen hebben nu zelfs meer dan d-e helft van het aantal te ve repelen wedstrijden achter den rug. Dit is wel een zeer sterke tegenstelling met liet vorige jaar, toen de zeer ongunstige weersomstandigheden de velden in modder poelen hadden herschapen en er van spelen maar niets wilde komen. Een ware chaos ras het gevolg. Thans is dat anders. Omdat nu de com petitie toch vlot verliep, was het bestuur de R. C- V. B. aanvankelijk van oor deel, dat hervatting over twee weken mo gelijk en gewenscht was, ook in verband met de vroeg invallende duisternis en de daardoor beperkte speeltijd. De Reserve eerste klasse is ech ter dioor omstandigheden grooter geworden dan aanvankelijk in de bedoeling lag. Deze klasse bestaat thans uit 12 clubs, doordat in October en zelfs in November nog nieuwe leden toetraden. Daardoor zijn er vereenigingen, die nu eerst vijf of 7 wed strijden hebben gespeeld, zoodat het geheel wat ac.hte-r raakte. Om nu in deze klasse de toestand weer nio-rmaal te doen worden, zal a.s. Za ter flag alleen in deze klasse worden gespeeld. Het volgende programma "rerd opgesteld: Res. klasse I; B.V.A. IIStormvogels II, D.V.V. II—Unicum II. O.D.K.—Unicum II. Z.O.—K.D.O. II. V.V.O. II—T.T.B. I. Olympia II—Excelsior II. In de overige afdeelingen wordt dus nog niet gespeeld. Dat wacht nog een weekje'. "~t is echter niet onmogelijk, dat door de eilijkhedon in Res. klasse I het nog wel eenige weken zal duren vóór de competitie r volkomen normaal werkt. Het dunne pUltJe geeft den vortgen stand aan. Hoogste stand te Budapest 775.7. Laagste stand te Isafjord 718.8. Stand vanmorgen half twaalf 769.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Krachtige tijdelijke stormachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt of betrokken met tijde lijke opklaring, waarschijnlijk regen, iets kouder. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Een sterke tijdelijke opklaring trad over een groot deel van het gebied in als gevolg van een ongewoon snelle luchtdrukvermeer- dering^ die uit het W. naderde en die gister middag in Ierland barometerstijgingen tot nagenoeg 10 mM. in 3 uur veroorzaakte. Deze stijging is sedert door een nieuwe da ling uit het W. gevolgd. De daarbij optreden de temperaturen zijn naar het schijnt ook op den oceaan aanzienlijk lager dan die der laatste dagen, hetgeen er op zou vijzen, dat de Westelijke luchtstroom aldaar direct uit Noordelijker streken wordt toegevoerd, wat zou beteekenen dat de opeenvolging van de pressies vooreerst ten einde is. In het Z.O. en Z. steeg de barometer nog een weinig over Ierland, Schotland en aan het Z. van de Noorsche kust waaien nog stormachtige winden en onder invloed van de nieuwe drukdaling zal waarschijnlijk dit stormveld, zich weer uitbreiden over de Engelsche eilanden en het Kanaalgebied. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen half twaalf 7.6 C. 15 JANUARI Zonsopgang 8.06 u.; Zonsondergang 4,13 tn Mansopgang 10.38 u.; Maansonderg. u* VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.43 u. tot 's morgens 7.35 u, WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Heden Vorie Waldehut, 2,54 2,65 Basei 0,— 0.73 Hunlngen 1,22 1,32 Coblenz Trier Keulen Rubrort Wesei Emmerik _n. Dusseidorf 4,54 6,' V-H 4;8 2,35 2,58 4,90 5,50 4,32 4,89 4,57 5,03 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzijl Terschelling Hari ingen idem 2" IJ muiden L. v. Ho.land 6.5i cheveningen 7.U8 19^4 otterdam 8.45 41.94 8.3 J 21.14 23,27 7. il 20,12 Hellevoe tal,7,37 19,57 Willemstad 8,34 -jy,58 Jlrouwersh, Zierikzee Wemeidinge Vllsslngen Terneuzen Hana weert 6,4.» 19,09 7,06 19,8.7 7,37 2U,. 1 5,53 18,24 6,28 18 54 6.57 19;30 TEEKEN DES TIJDS Bij den voetbalwedstrijd MünöhenBer lijn, welke Zondag j.l. plaats vond, werden 27.000 bezoekere geteld; 15.000 echter toon den steimpelboekjes en konden dius het goed Dope werkloozenbiiljet krijgen. KORFBAL DE NADERENDE COMPETITIE. Naar wij vernemen zal vermoedelijk de a.s. competitie van den C. K. B. den twee den Zaterdag isi Maart aanvangen. Uit den aard der zaak is omtrent indieeling enz. nog niets bekend. De vereenigkigen moeten bij den teoliniscli-commissaris van den Bonct vóór 1 Februari a.s. alle gewenschte inldch- tingen verstrekken omtrent deelname in de naderende competitie. Eerst nadien kan na- tuu-rlijik volledig orde op zaken worden ge steld. Uit Oost-lndie Ir. SOEKARNO'S POLITIEKE INVLOED Moet niet te hoog aangeslagenl BATAVIA, 13 Jan. (Aneta), Het Batq- viasch Nieuwsblad zegt in een hoofdartikel, dat het 't gezag van Ir. Soekarno belangrijk gedaald acht. Het blad is van meening, dat Ir. Soekamo te Soerabaja als een epeeiale attractie werd gebruikt ter opluistering van het Indone&ia-Re.ja-Congres. Het blad gelooft niet aan Soeka.rno's invloed, en hoopt, dat men in Nederland, waar de woorden die van d-e lippen van den „Indischen Gandhi" diruppen ijverig worden becommentarieerd, het. misverstand aangaande de beteekenis ui Ir. Soekarno spoedig zaj overwinnen. Naar Aneta verneemt gebruikt Ir. Soe- irno het verblijf te Biitar ten huize van zijn ouders voor oriënteering. UIT DEN VOLKSRAAD Reglement Earopeesch Onderwijs BATAVIA, 13 Jan. (Aneta). Het College van Gedelegeerd-en van den Volksraad ving aan met de behandeling van de wijziging van 't Reglement op bet Europeesche onder wijs, waardoor de regeling van de formatie •oortaan aan de uitvoerende macht wordt overgelaten. Het ontwerp lokte scherpe cri- tiek uit. Twee amendementen en twee mo ties werden ingediend, terwijl de heer Van Helsdingen krachtig protesteerde, toon prof, Sohrieke, directeur van het Onderwijs, zon der eenig overleg met de regeering, instede de debaters te antwoorden, een beschouwing leverde over de 6ombere verwachtingen in Europa en de noodzaak van indianisatie. Morgen wordt de behandeling voortgezet

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2