Jilktttw geïkscift (fmtrant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Bij dagelijksche zending7. AI lea bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 NO. 3557 DONDERDAG 14 JANUARI 1932 \DVERTENTIEï 1 lot 5 regels L17W 0.221', van 1—5 regels 2^0 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen EERSTE BLAD. ONMAATSCHAPPELIJKE DAAD Sommige roomsch katholieke bladen, ook de „Morgen", welke er zeer dicht bij zit, pu- bliceeren een pijnlijk geval uit Helmond. Deze Brabantsche industrieplaats, men kan het uit de persberichten weten, wordt zwaar door de crisis getroffen. Ook de beste en meest energieke fabrikanten, zooals die van „Vlisco" lijden er onder. Dat is treurig, doch als de ondernemer doet, wat hij kan, mag niemand hem de werkloosheid verwijten. Maar nu komt er een ander, heel ernstig en pijnlijk geval bij. Alleen uit gemak en win zucht gooit een firma de fabriekspoort dicht en stuurt ze tweehonderd arbeiders op straat. 't Geval zit, eenvoudig gesteld, zóó in el kaar. De draadnagelfabriek van de. Gebrs. van Thiel wordt in een syndicaat opgenomen Het is een zeer moderne fabriek en de hoofd leiding van het syndicaat besloot, dat aan de Helmondsche firma de vervaardiging van een flink kwantum draadnagels wordt op gedragen. Zóó groot, dat de fabriek het ge- heele jaar volop werk zou hebben. Syndicaatvorming, vooral met sterke bui tenlandsche financieele machten, is gevaar lijk, omdat productie-regeling er dan zoo ge makkelijk toe leidt, dat hier de arbeiders ontslagen worden. Doch niet st'eeds kan dit voorkomen worden. Het kan noodgedwongen gaan. Dit vreesde men thans ook in Helmond, doch achteraf bleek, dat dit syndicaat de werkgelegenheid in ons land niet zou ver minderen. En toch wordt nu de fabriek gesloten. Hoe komt dat dan? Wel. de firma Van Thael bood het haar toegewezen kwotum te koop aan in Duitsch- land en ging met een firma dadr afzonder lijk onderhandelen. De Duitschers, tuk op werk, boden een belangrijke schadevergoe ding aan en de overeenkomst kwam tot stand. Het werk wordt in Duitschland ge daan, de Helmondsche firma heeft last noch risico en krijgt toch een zeer behoorlijke uit- keering gedurende vijf jaar. Maar, de arbéide'rs worden, moedwillig en on barmhartig werkloos gemaakt, en de ge meente Helmond, toch al zoo bezwaard, moet nu nog weer voor twee honderd gezinnen zorgen. Ongetwijfeld is dit een zeer onmaatschaap- pelijke daad. Welke ook in normale tijden te veroordeelen zou zijn, doch thans in dub bele mate. Dit is nu in zeer bijzondere en ongunstige zin mammondienst en „kapita- Dit is algemeen en arbeidersbelang opof feren aan ongebreidelde winzucht Het is geen wonder, dat over .zoo harde daad allerwege de staf gebroken wordt. BEDENKELIJKE JOURNA LISTIEK Er loopt op dit oogenblik in de liberale pers een merkwaardige polemiek. Heel in 't kort komt het hierop neer. In den Haag was een vergadering van jong-liberalen. Een spreker op die vergade ring keurde het uitsluitingssysteem, gelijk dat door de Enschedésche fabrikanten wordt toegepast, af. Hij veroordeelde dat dwang middel. Direkt daarop kwam de secretaris van de Vrijheidsbond, Mr. Rutgers meedeelen, dat „deze uitlatingen geenszins geacht kunnen worden de meening van den Vrijheidsbond weer te geven. In die mededeeling komt ook uit, dat de Bond van Jonge Liberalen, (hoe dicht menig lid ook bij de Vrijheidsbond moge staan) een op zichzelf staande organi satie is. Dat was reeds allervreemdst. Mag in een jongeren-organisatie, waarin men algemeene problemen bespreekt, niet gezegd worden, dat men het strijdmiddel der uitsluiting afkeurt? Iets, wat nog niet eens be teekent, dat men de fabrikanten ongelijk De Jonge liberalen waren van deze repri mande zoo geschrokken, dat ze aanstonds lieten publiceeren: het was slechts een aca demisch debat en geen praktische veroordee ling van de Iwentsche werkgevers. Doch nu snelt de Avondpost, ook liberaal, de jongeren te hulp en vraagt vrij scherp: Hoe weet de heer Rutgers wat in zake dit conflict „de meening van den Vrijheidsbond" is? Wie geeft hem het recht die nieening vast te stellen en er over te beschikken? Wat is dat tegen woordig toch in de Liberale Staatspartij voor een werkgeverspolitiek? Waarom is men zoo bang voor een dergelijke op merking nota bene nog wel in een orga nisatie die „geheel los" staat van de partij? Het is waarlijk, of de Vrijheids bond de ondergeschikte of de vrijgestelde van de Twentsche werkgevers geworden is. Wat zit hier achter? Dat is kras gezegd. Bovendien schrijft het (lib.) Vaderland: Wij wijzen op het tamelijk unieke ver schijnsel bij een conflict in de industrie, dat de methode van de werkgevers in de pers van alle richting is afgekeurd, en dat ze ook door niemand in bescherming is genomen. Dat thans ook de Vereeni- ging van Jonge Liberalen zich in dien geest uitsprak, was ons reden van ver heugenis; de jongeren zijn voor elke partij het zout der aarde, en als het zout smakeloos wordt, deugt het nergens meer toe dan om buiten geworpen en van de menschen vertreden te worden. Ook daar behoeven we niets bij te doen. Maar stom-verbaasd hebben we daarna kennis genomen van wat Mr. Belinfante in de Vrijheid schreef. Hij vindt de uitlatingen van den jong-liberalen spreker zeer betreu renswaardig en voegt er dan twee opmerkin gen aan toe: een zakelijke en een politieke. De eerste is deze: Wat is een staking anders dan een dwangmiddel, door de arbeiders aangewend tegenover de werkgevers? Gaat het dan aan alléén aan de w e r k- ge vers te verwijten, dat zij van dwang middelen gebruik maken (geheel daar gelaten, of dit verwijt in casu juist Dit geeft blijk van een zeer verwarde op vatting. De scherpzinnige jurist is blijkbaar met zulke praktische sociale vragen niet op de hoogte. Immers, wie staking tegenover uitsluiting zet, verwart twee dingen en maakt een onjuiste tegenstelling. Tegenover de uitsluiting door de patroons 6taat de solidarifeifsstaking der arbeiders. En, wie het eene afkeurt, keurt ook het andere af. In Enschedé wordt gelaakt, dat duizenden arbeiders, die de loonsverlaging hadden aanvaard, gestraft worden, omdat anderen staakten. Dat wordt onbillijk genoemd en dat kan men onbillijk achten, al zou men economisch e.an de zijde der werkgevers staan. Mits men maar goed onderscheidt. Erger maakt de schrijver in de Vrijheid het nog, als hij hier de politiek in 't geding brengt en openhartig neerschrijft: Uit politiek oogpunt eindelijk is het o.i. niet minder te betreuren, dat deze „Jonge Liberaal" zich zonder dwinger.de redenen gesteld heeft aan de zijde van onze poli tieke tegenstanders en koren heeft aan gedragen op hun molen door zonder vol doende aanleiding een odium te wer pen op een groep mannen, waaronder zich geestverwanten, ja voormannen van de Liberale Partij bevinden. Nu weet de Avondpost het In een econo misch geschil beslistde politieke rich ting. Het is ontstellend, dat zoo iets in een leidend liberaal orgaan kan geschreven wor den. Op dit oogenblik signaleeren we het slechts. Maar het laatste woord is er nog niet over geschreven. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN VOOGDIJRAAD. Bij Kom. besluit is aan L J. C. J. van Ra- vesteyn, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van lid, tevens voorzitter, van den Voogdijraad Rotterdam II, onder dankbetuiging voor de als zoodanig bewezen diensten. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau L. J. C J. van Ravesteyn, lid, tevens voorzitter, van den Voogdijraad Rotterdam II; is luit. ter zee der le klasse C A. Weem hoff, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje, het versiersel te dragen met de zwaarden; is verleend de zilveren eere-medaille der Orde van Oranje-Nassau aan den heer M. Smallegange, huisvader van de Afdeeling Amersfoort van- den Nederlandschen Mili tairen Bond. ARMENRAAD. Bij Kon. besluit is benoemd tot secretaris van den Armenraad te Dordrecht dr. A. van Oven, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. MUTATIES. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot 2e luit. bij het wapen der art, de cadetten-sergeant H. C. Kremer en S. Kort; is op verzoek eervol ontslag verleend uit den militairen dienst, aan: F. H. Prager, res. luit.-kolonel der inf.; F. H. Henderson, res.- majoor militaire administratie; A. G. de Vos, res.-majoor-titülair, laatstgeonemde tevens uit zijn functie van stations-commandant; is op verzoek aan den res.-luit.-kol. L. de Ridder, eervol ontslag verleend en is deze henoemd bij het wapen der artillerie, tot res.- luit-kol. bij de lilde artillerie-brigade; is aan den res.-le-luit. H. A. Wolleswinkel eervol ontslag verleend; zijn benoemd bij het reserve-personeel der landmacht, veterinaire dienst, tot res.-paar- denarts der 2e klasse de heeren W. M. Wes terhof, J. Spruyt en J. Mol, allen veearts; is aan de officieren van den Marine- Stoomvaartdienst der le kl. H. L. E. van Gelder en N. M. de Vos, eervol ontslag ver leend; zijn bevorderd tot officier van den Marine- Stoomvaartdienst le kl. de officieren van den Marine-Stoomvaartdienst der 2e kl. D. J. Monté en H. Uurbanus. DIRECTEUR TELEGRAAFKANTOOR Aangewezen is als directeur van het tele graaf- en telefoonkantoor te Groningen, de referendaris der posterijen, J. Boer, thans te Eindhoven. OCTROOIRAAD. Bij Kon. besluit is de heer ir. M. K. Blok- poel, tijdelijk i">' mieur bij den Octrooiraad, in vasten dieu. benoemd; VOLKSGEZONDHEID. Bij Kon. besluit is benoemd tot commies ten bureele van den hoofdinspecteur van de volksgezondheid B. N. M. Eykel, te 's-Gra venhage, mej. mr. CA..I Bloemarts. WATERSCHAPPEN. Bij Kon. besluit zijn benoemd: in de provincie Noord-Holland: tot heem raad van het Ambacht van West-Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht, J. de Groot Jbzn., te Warmenliuizen; in de provincie Zeeland: tot dijkgraaf van den Kruispolder, A. de Waal, te I-Iontenisse; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Sluispolder (Tholen) C. J. J. Kooyman, te St. Annaland; tot plaatsvervanger van den dijkgraaf van den Spieringpolder, J. J. v. d. Velde, te Wissekerke; en is aan mr. H. C. van Beusekom, te Utrecht, op verzoek eervol ontslag verleend als hoogheemraad van het .Grootwaterschap Bijleveld en de Meerndijk in de provincie Utrecht. DE POSITIE DER NED. GEMEENTEN LEEUWARDEN, ALMELO, MIDDELBURG. De Burgemeester van Leeuwarden, Jhr. Mr. J. M. van B e ij m a, heeft op de tol hem gerichte vragen omtrent de positie van zijn gemeente medegedeeld, dat de finan cieele positie van Leeuwarden, ondanks de in het algemeen minder voorspoedige tijds omstandigheden, gunstig genoemd mag wor den. De begrooting voor het dienstjaar 1932 kon zonder belastingverhooging sluitend worden gemaakt. Daar Leeuwarden niet in de eerste plaats industriestad is, is de in vloed van de crisis betrekkelijk gering. Almelo en de textiel-industrie. Almelo wordt in het bijzonder getroffen door-de gevolgen van de crisis ten opzichte van de textiel-industrie, aldus verklaarde Mr. M. Stichterman, burgemeester van deze gemeente. De werkloosheid is zeer toegenomen, het geen blijkt uit het feit, dat in 1931 voor „werkverschaffing aan werkloozen" is uil- gegeven een bedrag van f 130.143.69 tegen I 56.169.15 in 193Ü. Daarnaast is aan het bestuur der Provisorie of Algemeenen Ar menstaat in 1931 een subsidie verleend van f 153.500, welk bedrag in 1930 slechts f 66.600 was. Als middelen ter bestrijding van de werk loosheid zag Mr. Sichtermajn ten eerste het vlottend maken van thans geconsolideerd kapitaal en verruiming van het crediet, ten tweede werkverruiming en werkverschaf fing op uitgebreide schoal en ten derde in tensieve arbeidsbemiddeling. Middelburg: groote voorzichtigheid. De burgemeester van Middelburg, de heer P. Dumon Taak, verklaarde dat de po sitie van zijn gemeente, vergeleken met het vorige jaar, eenigiszins ten ongunste is ver anderd. De crisis heeft als overal nadeeligeu invloed op de industrie gehad en dientenge volge is de werkloosheid toegenomen. Op December 1930 waren er in totaal 430 inge schreven werkloozen, op 1 December 1931 648. Over 1931 heeft de gemeente netto aan werkloozenstieun, werkverschaffing niet In begrepen, ongeveer f 22.750 uitgegeven, welk bedrag in 1924 sdechts f 2400 was. Naar.mijn meening aldus zeide de heer Dumon Tak is werkverschaffing het meest geschikte middel voor bestrijding der werkloosheid. BENZINE-CONTROLE AAN DE BELGISCHE GRENS In antwoord op een verzoek van de Auto- mobielclub van Duitschland om opheffing van de bepaling dat alle automobilisten die Duitschland binnenkomen invoerrecht moe ten betalen voor de hoeveelheid benzine in hun tank welke de 20 liter te boven gaat, heeft de Duitsohe minister van Financiën medegedeeld, dat hij daaraan niet kan vol doen en zich o.m. beroepen op het feit, dat bij het binnenkomen van België invoerrecht moet worden betaald voor den volleddgem voorraad benzine welke zich in de tank bevindt De Koninklijke Nederlandsche Automobiel Club heeft in verband hiermede van haar bestuurslid en gedelegeerde voor België Jhr. J. van Vredenburch bericht ontvangen, dat aan de Belgische douanekantoren bij uitgang naar Nederland vain alle wagens met Belgisch nummer de hoeveelheden ben zine worden nagemeten. Komt zulk een wa gen terug met een grootere hoeveelheid, dan betaalt de bestuurder invoerrecht. Voor Hollandsche wagens gelden deze be palingen echter niet HET GEVAL-PROF. DR. KORS AAN DE BELGISCHE GRENS AANGEHOUDEN. Prof. dr. J. B. Kors, hoogleeraar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, die te Leuven een lezing zou houden over het onderwerp: „Wat kunnen de intellectueelen doen voot de vredesbeweging", heeft geen toegang tot België kunnen krijgen. De „Msb.", die daarover met den hoog leeraar een onderhoud had, meldt dat Prof. Kors niet over Visé heeft gereisd doch over RoosendaalEsschen. In Esschen werd hij, nadat zijn pas gecontroleerd was, venvezen naar het douane-bureau, waar de aanwezige militairen verklaarden opdracht te hebben gekregen hem niet door te laten. Eenige reden wisten ze niet op te geven. Feitelijk ging de rede van Prof. Kors geheel buiten iedere ontwapeningsactie om. Men schijnt echter in Leuven bang te zijn geweest voor relletjes, weshalve de vergade ring verboden werd. Het blijft echter onverklaarbaar, aldus be sloot prof. Kors, waarom men mij niet in Nijmegen heeft gewaarschuwd of althans aan de grens heeft medegedeeld, dat ik niet in I.euven zou kunnen spreken. Overigens heb ik geen enkel vermoeden, waarom men mij den toegang aan de grens heeft ontzegd. GEMENGD NIEUWS BRAND OP HET EILAND PAMPUS HOUTEN LOODS AFGEBRAND Gistermiddag omstreeks halft twee is op het eiland Pampus, waarop het fort Pam pus ligt, vóór de Oranjesluizen bij Amster dam brand uitgebroken. De brand liet zich eerst ernstig aanzien en in verband daarmede werd de hulp der Amsterdamsche brandweer ingeroepen, die de drijvende brandspuit „Jan van der Heijden" naar Pampus zond. Van de zijde der militaire autoriteiten werd ons echter medegedeeld, dat de brand zich heeft beperkt tot een houten loods, die door het vuur is verwoest Deze loods was bestemd voor opslag plaats van gereedschappen en levensmid delen. Fort en eiland zijn in normale om standigheden slechts bewoond door twee militairen met hun gezinnen, voor bewa kingsdoeleinden. Voor hen zijn twee wonin gen beschikbaar. Het vuur greep zoo snel om zich heen. dat deze militairen met de aanwezige brand- bluschmiddelen, waarvan zij onmiddellijk gebruik hebben gemaakt om de vlammen te dooven, niet hebben kunnen voorkomen dat de geheele loods met inhoud in een asch- en puinhoop herschapen is. Schippers, die langs Pampus voeren, kwamen aan de Oranjesluizen met het nieuws, dat geheel Pampus in lichterlaaie stond, hetgeen, gelijk uit het bovenstaande valt op te maken, onjuist is gebleken. Het bericht, dat fort Pampus in brand stond, klonk alarmeerend genoeg, te meer omdat het gerucht de ronde deed, dat in de kelder van het fort een hoeveelheid kruit in voorraad is. Eenige minuten nadat de brandweer was gealarmeerd, verliet de „Jan van der Hey den" haar ligplaats aan de Nieuwe Achter gracht, onder bevel van den adjunct-hoofd brandmeester Schuitemaker. Het was de eerste maal, dat de „Jan van der Heyden" sedert haar in dienst stelling bij de brandweer, het zeegat uitging. De andere drijvende motorspuit de „Jason" is grooter en forscher gebouwd, en maakt den indruk, zeewaardiger te zijn dan de „Jan", die geheel gebouwd is voor binnenwater. Toch ging de vaart uitstekend. Korten tijd nadat de Oranjesluizen verla ten waren, kon men ter hoogte van Pampus een rookwolk waarnemen, en even later zag men den gloed van vuur tusschen het rook- ^fSFdijn door. Dichterbij gekomen kon men ook duidelijk de vlammen onderscheiden, die op veiligen afstand bleken te zijn van de beide huisjes op het eiland, waar de mili taire bezetting met haar gezinnen woont. Aan boord van de „Jan van der Heyden" werden de slangen voor den dag gehaald en gedeeltelijk uitgelegd, terwijl ook het „water kanon" werd gereed gemaakt. Tegen vier uur meerde de „Jan van der Heyden" aan den steiger van Pampus, naast het vaartuig „Pampus" van de N.V. Scheeps werf Schouten te Muiden, die voor rekening van het Rijk den dienst tusschen Pampus en Muiden onderhoudt. De boot, die een pomp aan boord heeft, zou tegen vier uur naar Pampus uitvaren, doch kreeg tegen kwart voor drie het telefonisch verzoek, met blus- schingsmiddelen naar het eiland te komen. Ruim kwart over drie was de „Pampus" ter plaatse, en met slangen van de gemeente Muiden werd het eerste water gegeven, wat niet verhinderde, dat het vuur, dat was be gonnen in een loods, waarin levensmiddelen en werktuigen stonden opgeslagen, waaron der eenige patronen, geheel in vlammen op ging. De brandende loods, die aan den Wes telijken kant van het eiland ligt, leverde geen gevaar op voor de beide woonhuizen, en in het geheel niet voor het fort., welks betonnen koepel zich op ongeveer tachtig meter afstand van de plaats van den brand boven den grond verheft. Toch werden van boord van de „Jan van der Heyden" twee slangen uitgelegd en ruim een uur lang werd met twee stralen water """•even om de ruïne van de inmiddels ge heel ingestorte loods te blusscheri en de laatste overblijfselen van het vuur te „ver drinken". Van de zijde van het Departement van Defensie vernemen we, dat de oorzaak van 't ontstaan van den brand is gelegen in 't te fel stoken van een kachel in een kleine ar- tillerieloods. Deze loods, welke een afmeting heeft van bij 7 Meter, wordt voor een gedeelte gebezigd als bureaulokaal en voor het overige deel gebruikt als bergplaats voor weinig kostbaar brandbluschmaterieel. De loods is uitgebrand. Persoonl. ke ongevallen hadden niet plaats. De schade is niet aan zienlijk. aang ien de brand is beperkt ge bleven tot de loods. Tegen half zes was het werk voor de „Jan van der Heyden" afgeloopen. P. T. T. TELEGRAFISCHE POSTWISSELS NAAR SURINAME. De directeur-generaal der posterijen maakt bekend, dat de gelegenheid is opengesteld tot verzending van telegrafische postwissels naar Suriname. Het maximum bedrag is vastgesteld op f 480 (S. Ct.) Telegrafische postwissels naar Suriname zijn toegelaten op den voet en tegen het ta rief van uitgestelde, van nacht- en van week eind telegrammen. De postwissels behooren in de Nederland sche taal te worden gesteld. DE OMGEKOMEN VLIEGERS OP 29 DEZER TE ROTTERDAM Het stoffelijk overschot van de op zulk een tragische wijze bij Bangkok om het leven gekomen leden van de bemanning van het vliegtuig „Ooievaar', dat zooals men zich zal herinneren werd ingescheept aan boord van het s.s. „Kota Nopan" der Rott. Lloyd, zal op 29 dezer aanstaande to Rotterdam kunnen worden verwacht. ONRUST IN FRIESLAND EN GRONINGEN LAFFE AARDIGHEDEN VAN COMMUNISTEN OPTOCHTEN EN OPLOOPEN IN GRONINGEN Jonge meisjes als dekschild. Naar uit een van politiewege verstrekte mededeeling blijkt, staan de relletjes, die in Groningen plaats vonden slechts *in z ij cl e- lingsch verbapd met de stakin - Tusschen die honderden demonstreerende menschen bevond zich slechts een 60-tal stakers. De groote massa der demonstranten bestond uit opgeschoten jongens, die door de communis ten worden gebruikt om herrie te veroorza ken, wat wel blijkt uit het feit, dat aan het hoofd van den stoet een nar leiders der communisten te Groningen liepen, voorafge gaan door een rij meisjes van een jaar of zestien, die blijkbaar de eerste klappen moes ten opvangen. Het is gebleken, dat de de monstranten steenen in hun zak hadden meegenomen. Toen zij langs het Martinikerk hof trokken. werd naar het politiebureau ge gooid, waardoor een inspecteur van politie aan het been werd geraakt Hierop volgden de charges, waarbij rake klappen vielen. Een communistisch raadslid kwam zich op het politiebureau beklagen, dat hij met een gummistok een klap op het hoofd had gehad. Oploop op de Groote Markt Gedurende een groote communistische ver gadering, welke gisteravond te Groningen gehouden is in Ons Huis aan den Heeren- weg, is het in de binnenstad rustig gebleven. Op den Heerenweg was het heel druk. De politie behoefde echter alleen regelend op te treden. Na afloop van de vergadering trokken allen weer naar de Groote Markt waar het in een oogwenk stampvol was, ondanks het verbod vaa samenscholingen. Even voor 11 uur zag de politie zich gedwongen een charge uit te voeren, waarbij flinke sabel- klappen werden uitgedeeld. De markt was toen spoedig leeg, waarop de binnenstad weer geheel werd afgezet. Omstreeks midder nacht was het nog vrij rumoerig op straat. Communistische „aardigheden". Te Delfzijl had een groote vergadering plaats van stakers uit de werkverschaffin gen in de provincie Groningen. Uit de ge heele provincie had men afgevaardigden naar Delfzijl gezonden. Ter vergadering werd als voornaamste punt de eischen der stakers besproken. Na .afloop der vergadering begaf zich een deputatie naar het gemeentehuis om den burgemeester van Delfzijl, den heer L. Buiskool in zijn kwaliteit van Rijksin specteur der werkverschaffingen in de pro vincie de eischen kenbaar te maken. Daar de burgemeester echter afwezig was, werden de eischen daarop schriftelijk inge diend. Voorts kan nog worden gemeld, dat de stakers overgegaan zijn tot aatregelen, die duidelijk blijk geven van communistische agitatie. Zoo werd bijv. gistermiddag tus schen 2 en 4 uur het gemeentehuis te Delf zijl vanuit alle Groningsche gemeenten, die bij de staking betrokken zijn ongeveer 40 in getal door onbekenden opgebeld, die voorgaven te spreken namens betoogers of vergaderingen van stakers en telefonisch hun eischen mededeelden, waarop een en kele keer „rood front" werd geroepen. Tege lijkertijd kwam een groot aantal telegram men binnen van dezelfde strekking. Het lijdt geen twijfel of deze telefoon- en telegram campagne is van te voren door communis ten in scène gezet Doordat de heer Buiskool afwezig was, heeft men alleen de ambtenaren ter secre tarie en die der N.V. Ontginningsmaatschap pij de „Vereenigde Groninger Gemeenten", welker kantoor tevens in het gemeentehuis is gevestigd, van hun werk gehouden. Te JipsLnghuizen zijn 30 schippens in sta king gegaan. Zij zijn onmiddellijk ontslagen. IN FRIESLAND Communistische terreur. Men meldt ons uit Drachten: De agitatie in de Centrale werkverschaffingen van de N.V. Ontginningsmaatschappij „De Drie Pro vinciën" wordt nog steeds voortgezet In de Boornibergumer Petten bij Drachten werkten tot heden ongeveer 60 man. Ook hier is het echter met de rust gedaan. Arbeiders uit Opsterland kwamen deze werkverschaffing bezoeken en wisten met dreigementen te be werken, dat men ook hier het veiliger vond het werkterrein te verlaten. Ook deze werk verschaffing is nu stopgezet Een vrouwenoptocht Men meldt ons uit Heerenveen: Woensdag zijn een vijftigtal vrouwen van uitgesloten arbeiders uit de werkverschaf fing te Hoornsterzwaag (Fr.), afkomstig uit den Oosthoek van Schoterland, in clubjes van drie en op voldoenden afstand van el kaar, dus geheel overeenkomstig de ver scherpte politiemaatregelen, naar bet ge meentehuis van Schoterland getrokken. De burgemeester, de heer Falkena, stond aan eenige vrouwen een onderhoud toe, doch kon, zooals begrijpelijk, geen enkele toezeg ging doen. De vrouwen zijn daarna op kos ten van de gemeente Schoterland, per tram naar Hoornsterzwaag en andere plaatsen ver voerd. Schoolstakingen in Schoterland. Men meldt ons, dat in Schoterland school stakingen zijn uitgebroken. Van verschillen de scholen is een vrij belangrijk deel der kin deren thuisgehouden. We vernemen voort, dat door drie onaf hankelijk socialistische raadsleden van Schoterland, benevens een raadslid van do s.d.a.p. een spoedeischende raadsvergadering is aangevraagd, in welke vergadering even tueel zal worden voorgesteld een raadscom missie te benoemen niet opdracht de grie ven van de tewerkgestelden te onderzoeken. Aan werkwilligen, die door de sluiting van de werkverschaffing en dus buiten hun schuld zonder werk zijn, wordt steun ver leend. De politiemacht is in de gemeente Scho terland zeer versterkt Voornaamste Nieuws. (bit. 1). Brand op het eiland Pampus. De ongeregeldheden bij de werkverschaf» fingen. (blx. 2.) Laval vormt een nieuw kabinet, waarin hij premier en minister van buitenlandscho zaken is. Amerika's houding tegenover het herstel- vraagstuk. De herkiezing van Hindenburg. Een rede van den nationaal-socialist Dr. Frick. Ex-koningin Sophie van G 'iekenland over* leden. De brand bij Sarrasani te Antwerpen. (blz. S) Vergadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland. Een Engelsche beschouwing over de eco nomische toestand van Duitschland (Econo mie en Financiën). De Duitsche handelspolitiek in 193L (Ecoru en Fin.) (blz. 10) Damrubriek. HET HOOGE WATER Mededeeling van den A.N.W.B. inzake de rivierovergangen Arnhem: Drielsche Veer, Ingensche Veer, Eek en Wielscheveer bij Amerongen. Grebbe: Opheusden, Rhenensche Veer, Lexkensveer, Beusichem, Culemborg. He del: Overtocht normaal. N(jmegen: Geregelde overtocht mogelyk. De afvaart geschiedt bij Centrale en wordt met twee ponten onderhouden. T i e 1De vertocht geschiedt per stoomboot en pont voor alle verkeer. Voor eventueele drukte ligt nog een reserveboot en pont ge- Zaltboramel: Overtocht van 's mor gens 6 tot 's avonds 6 uur, ieder half en heel uur. Nadien alleen op de heele uren van Zalt- bommel en op de halve uren van Tuil. HET VERGAAN VAN DE STANFRIES IV Omgekeerd op den bodem der zeo Zooals gemeld, heeft de N.V. Bergingsmaat- schappij der fa. Tak te Rotterdam opdracht gekregen tot berging van de „Stanfries IV", welke de vorige week op de Zuiderzee is vergaan. De duiker Sperling heeft in ver band daarmede onder water een onderzoek ingesteld naar de positie van het wrak en de bergingsmogelijkheden, want er was twij fel of het wrak op zij lag of op de kiel. Volgens het „Handelsblad" is de heer Sperling daarbij tot de verrassende ontdek king gekomen, dat de „Stanfries" geheel omgekeerd lag met het dek op den zeebo dem en de kiel naar boven gekeerd. Het wrak ligt ongeveer 6 meter diep, in. een put Op een afstand van circa 25 meter, overal om de put heen, is de diepte 3 4 3.5 meter. De stuurboordkant van bet schip is tot en met het berghout (ongeveer 1.5 voet onder de verschansing) in het zand gedrongen en rust op een kleilaag, welke het wrak als het ware vastzuigt Voorts had de heer Sperling ontdekt, dat schroef, as en roer volkomen in orde waren. Deze dingen kunnen dus niet de oorzaak van het ongeluk zijn. In den bodem en in de zij kanten heeft hij geen gebreken geconsta teerd. Zeer waarschijnlijk is er dus geen lek. Het wrak ligt met den kop N.O., dus in do koerslijn zooals het schip vermoedelijk heeft gevaren, z» oals het althans lieeft moeten varen. Echter is de plek waar het is gevon den, iets Westelijk van den normalen koers. Hieruit en uit het feit, dat het wrak om gekeerd ligt in een put naast een ondiepte, kan worden afgeleid dat het ongeval zich waarschijnlijk als volgt heeft toegedragen: De „Stanfries IV" is vastgeloopen op een ondiepe plek een kleine bank en on- midellijk vóór zij vlot kon komen, op zij gegrepen door een breker, die het vaartuig heeft omgegooid en van de helling afgewor- pen. Op die wiize is het te verklaren, dat het schip iets dat zelden gebeurt volkomen is gekapsijsd. Tijdens het omslaan is de dek lading weggespoeld. Daar het moeelijk is, dat bet vastloopen en h t omslaan zeer snel op elkaar zijn gevolgd, is het niet onwaarschijnlijk, dat de beman ning geen tijd meer heeft gehad iets voor het lijfsbehoud te doen en dat zij nog in of onder het schip ligt. FELLE BRAND TE KLUNDERT Wonderlijk bewaard. Woensdagnacht omstreeks half twee wek te een zoontje van den heer Den Br. aan de Schansweg te Klundert zijn ouders, die tot de ontdekking kwamen, dat hun woning in brand stond. In nachtgewaad moesten de beide ouders, vijf jeugdige kinderen en de meid het huis verlaten, dat geheel uitbrand de. Was het zoontje door den rook niet ge wekt, dan bad deze brand, die in de achter kamer, wellicht door een vulhaard ontstaan is, waarschijnlijk acht menschen,'die allen boven sliepen, het leven gekost Verzekering dekt de schade. Niets kon ge red worden. Schaakrubriek. DE BEKENDE SCHAKER NOOTEBOOM PLOTSELING OVERLEDEN De bekende schaker D Nooteboom Jr. is op jeugdigen leeftijd plotseling m bet PonoraehoepiteaJ te Londen overleden. Xooteboom, die 22 jaar oud is geworden, was li'd van de schaakvereeniging D. D. te Den Haag. Hij speelde in het lagtste tour- nooi van Haeetings mee en wiet daar op een <Jer prijzen beslag te leggen. Nooteboom was woonachtig te Noord wijk bij Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1