WOENSDAG 13 JANUARI 1932 DERDE BLAD PAG, 9 Kerknieuws. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Giessendam, J. D. Barth te Borssele en G. H. Kersten te Rotterdarti. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Godlinze, cand. A. A. de Bruyn te Utrecht. Te Hardinxveld en Driesum, H. Bout te Leerbroek. Aangenomen: Naar Rilland-Bath (toez.) Oh.'de Beus te Ten Boer. Bedankt: Voor Krimpen a. d. IJssel, J. van Veen te Muiderberg. Voor Amstelveen, S. Goverts Jr. te Gameren. Voor Benschop, J. Ronge te Hoog-Blokland. GEREF. KERKEN Bedankt: Voor Aalsmeer, A. van der SWeg te Ottoland. BEROEPINGSWERK Te .N ij m e g e n gaan In de Evang. Luth. •Gemeente stemmen op, om wéér 'n Duitsch Luthersch predikant te .beroepen. Tot 1907 werd deze gemeente steeds door Duitsche predikanten bediend. Reeds werd uit Duitschland een sollicitatie ontvangen. Het feit, dat de gemeente in herhaalde beroepen steeds door bedanken werd teleurgesteld, zal aan het vragen om een Duitsch predikant wel niet vreemd wezen. CANDIDATEN TOT DEN H. DIENST Cand. E. J. Buitenbos is door de Classis Amersfoort der Geref. Kerken prae- paratoir geëxamineerd en beroepbaar ver klaard. Na 1 Febr a.s. is hij'bereid des Zon dag? de kerken te dienen en een eventueel be roep terstond in overweging te nemen. AFSCHEID BEVESTIGING INTREDE Ds. H. J. Jager, Geref. predikant te Jutrüp-Hommerts, denkt' Zondag 7 Febr. e.k. afscheid te nemen van zijn tegenwoordige Gemeente, om Zondag 21 Febr d.a.v. intrede te doen te Voorthuizen. Als bevestiger zal op treden Ds. K. Doornbos te Boksum. Ds. J. B. V a n h a e 1 e n, die het beroep aannam naar Geskesklooster-Stroobos, waar hij 23 Jan. a.s. zyn intrede hoopt te doen, nam Zondag afscheid van de Geref. Kerk te Hoek (Zeel.). Velen waren opgekomen, om dezen dienst der Woords bij te wonen. Ds. Vanhae- len had tot tekst gekozen Hebr. 6 48. Na de prediking richtte hij een persoonlijk woord tot Ds. J. S. Post, van Axel, die de classis Axel vertegenwoordigde, het dagelijksch bestuur der gemeente en ten slotte tot den Kerkeraad en de Gemeente. Ds. Post sprak namens de Classis en als vriend hem hartelijk toe, terwijl namens Kerkeraad en Gemeente woorden van dank en waardeering werden gesproken door ouderling W. H. Louwerse. KAPELBOUW „ZON EN SCHILD". Dezer dagen heeft op „Zon en Schild" te Amersfoort het Nationaal Comité, dat zich ten doel stelt gelden bijeen te brengen voor den bouw van een kapel voor de Ned. Herv. Stichting „Zon en Schild", vergaderd. Het Comité nam dankbaar kennis van de aanvankelijk verkregen resultaten. In tal van Gemeenten is aan den oproep, een kerkcollecte te willen houden, voldaan. De bijeengebrachte gelden hebben in vele gemeenten de verwach tingen verre overtroffen. Met blijdschap werd vastgesteld, dat door tal van Gemeenten werd toegezegd in 1932, hetzij door middel van een kerkcollecte, hetzij op andere wijzer gelden te verzamelen. Het Comité beraamde op welke wijze de Gemeen ten, die nog niets van zich lieten hooren, aan gespoord zouden kunnen worden om ook aan de actie deel te nemen. Nu het geheele jaar 1932 nog gebruikt kan worden om het gewenschte doel te bereiken, wordt de verwachting uitgesproken, dat het zoozeer gewenschte pl§n zal slagen. Uit enkele provincies werd medegedeeld, dat erop gerekend kan worden, dat het bedrag, waarvoor die provincies destijds werden aan geslagen, ten volle zal worden opgebracht. KERK EN VREDESACTIE Het ontwapeningspetitionnement van de Nederlandsche afdeeling van den Wereld bond der Kerken is thans door 525 kerkera den en kerkbesturen geteekend. Nog dage lijks komen er nieuwe onderteekenaars bij. De specificatie is deze, dat teekenden: van de Ned. Herv. Kerk 272 kerkeraden, van de Geref. Kerl..n 131, van de Evang. Luth. Kerk 19, van de Vrij-Evang. Gemeenten 7, van de Remonstr. Geref. Broederschap 22, van de Chr. Geref. Kerken 5, van de Hersteld Evang. Luth. Kerk 4, van de Geref. Kerk H.V. 17, van de Doopsgez. Broederschap 40 kerkera den en van de Oud-Katholieke Kerken 8 kerkbesturen, samen 525 kerkeraden en kerk besturen Het aantal op het centraal bureau ontvan gen handteekeningen van particulieren be draagt thans 75000. Vele belangrijke zendin gen moeten echter nog binnenkomen. Tot 20 Januari a.s. worden deze op het Centraal Bureau (Heerenstraat 40, Utrecht) verwacht Met het getuigenis van de Geref. Kerk te Amsterdam aan de Ontwapeningsconferentie is door ruim 200 kerkeraden in ons land in stemming betuigd. KERKORGELS Te Sassenheim is Zondag het nieuwe kerkorgel in de Herv. Kerk in gebruik geno men. Ds. Krijkamp had tot tekst Openb. 5 9 14. Het orgel werd bespeeld door den heer S. P. Viisser, organist te Hillegom en adjunct- Dir. der N. V. P. v. Dam te Leeuwarden, leve rancier en bouwer van dit orgel. HET CALVINISME IN FRANKRIJK Te Rotterdam heeft gisteravond, voor de Alliance Frangaise en het genootschap Neder landFrankrijk, in de Waalsche kerk Ds. Charles Bost, predikant te Le Havre een le zing gehouden over het Calvinisme in Frankrijk, voorheen en thans. Spr. ging o.m. na het ontstaan van de her vorming in Frankrijk vanuit Zwitserland onder heftige tegenwerking der geestelijkheid. Zij die kozen voor het nieuwe geloof, zagen hun leider vooral in den Franschman Calvijn, wiens levensloop Spr. kort naging. Zijn „Insti tutie" vond vele instemmende lezers. Als verschil tusschen Luther en Calvijn gaf spr. aan, dat de een meer nadruk legde op de i vrijheid van geest, de ander op de vrijheid van lichaam. l Ds. Bost stond verder stil bij de heftige i vervolgingen onder Frans I en daarna. Het edict van Nantes gaf verademing, maar na de opheffing daarvan werd de toestand vuor de Protestanten weer ongunstig. Tijdens Napoleon werd het voor hen beter en konden ze zelfs staatsambten bekleeden. Frankrijk telde toen 400.000 Protestanten, die 200 voor gangers hadden. Thans is dit een millioen, met duizend predikanten, Lutherschen e.d. meegerekend. De meesten treft men aan in het Zuiden' en Westen. Velen wonen in het overige deel van het Jand verspreid, wat de bearbeiding be moeilijkt. Er valt te onderscheiden tusschen een orthodoxe en een vrijzinnige strooming. De niet-Protestanten nemen tegenwoordig i tegenover hen veelal een welwillende houding aan. Tenslotte stond spr. nog stil *>0 de her leefde Calvijnstudie onder theologen, waarbij hy noejlde de naam van Prof Lecerf te Parijs. ZENDING Zendjngsconsul Dr. N. A. C. S1 o t e- maker de Bruine. Het Ned. Bijbelge nootschap heeft een vergadering belegd voor het afscheid van den Zendingsconsul Dr. N. A. C. Slotemaker de Bruine, die van verlof naar Indië terugkeert. Jhr. Quarles van Ufford heette als voor zitter van het N.B.G. de talrijke aanwezigen welkom. Hierna werd het woord gevoerd door Dr. C. W. Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam als voorzitter van bet Ned. BRAND TE UTRECHT Zend. Gen.; Jhr. mr. A. F. de Savornin Lob man als voorzitter van de Indische commis sie van het Ned Bijbel Gen.; Ds. Joh. Rauws namens de directie der samenwerkende Zen dingscorporaties te Oegstgeest en namens den Ned. Zendingsraad; Ds. W. Breukelaar namens de Zendingsdeputaten der Geref. Kerken. Alle sprekers legden er nadruk op, dat men in verschillende vergaderingen en be sprekingen nader contact met den consul had verkregen, wat aan den gang van het Zendingswerk bevorderlijk zal zijn; zij dank ten hem en mevr. Slotemaker voor alles wat zij in het belang der Zending en der zende lingen doen en zij spraken het vertrouwen uit op een aangename en vruchtbare samen werking in de toekomst. Dr. Slotemaker beantwoordde de sprekers uitvoerig. Spr. hoopt bij zijn nieuwe arbeids- periode vooral te kunnen meewerken aan de organisatie van den Ned. Ind. Zendingsraad en aan de stichting der hoogere theologische opleiding, waaraan dringend behoefte be- De heer Quarles van Ufford sloot het of- ficieele deel der vergadering met het uit spreken van de beste wenschen voor een goe de reis en een gezegenden arbeid. Daarna bleef men nog eenieen tijd samen om persoonlijk, van de ertrekkenden af scheid te nemen. De heer en mevr. Slotema ker de Bruine maken de reis met de „Mar- nix van St. Aldegonde", die Vrijdag van Genua vertrekt H o 11. I n 1. Kweekschool te Ma- lang. De Holl. Inl. Kweekscüiool te Malang, die verleden jaar geopend werd, verheugt zich in bizonderen bloei. Het aantal leerlingen bedraagt thans 128, van wie 76 jongens en 52 meisjes. Buiten de school zyn de leerlingen ver deeld over 5 internaten, die verspreid door ge heel Malang liggen. Een bizondere voorbereidende studie werd aan het leerplan gewijd. Het leerarencorps werd daartoe in drie secties verdeeld naar de verschillende vakken, opdat ieder zich zoo doende een duidelijk beeld kon maken van wat hy wenschte te onderwij zen, hoe hij dit wensch te te doen en waarom. Deze laatste vraag werd dan weer gesplitst in drie onderdeelen: waarom geef ik myn vak met hel oog op a. de algemeene ontwikkeling der leerlingen; b. de technische vorming; en c. hun persoonlijkheids vorming? Deze studie was zeer belangrijk, en aan haar zal het mede te danken zijn, dat alle docenten met animo werkten. De voortdurende bezuinigingen van het Gou vernement brachten ernstige zorgen mee. Toch kan men om dergelijke moeilijkheden de school niet stop zetten. De Zending komt op zwaardere lasten en moet voortdurend een be roep doen op de hulp van hen, die sympathie voor haren arbeid hebben. GIFTEN EN LEGATEN Te H a 11 u m (Fr.) werd door de Ned. Herv. Gemeente van wijlen mej. J. J. Lont te Leeuwarden een legaat ontvangen van 1500.—. Schoolnieuws» GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Hoogleeraarsbenoeming. B. enW. van Amsterdam stellen den Raad voor, D r. G. A. S. S n ij d e rthans buitengewoon hoog leeraar in de klassieke archaeologie en de kunstgeschiedenis der oudheid. V (Slot) Openbaring en geloof Bazel, 9 Januari Men sohriift ons: Het laatste onderwerp onzer conferentie werd vanmorgen ingeleid door Pierre M a u r y, Sec.reta.ris der wereldfederatie van Christen Studenten, die sprak over: „Open baring en Geloof". Het strijdt z-..wel met het karakter van Openbaring als met dat van geloof, tusschen deze beiden een soheiding aan te brengen, tenminste in het Christendom. Want daarin zijn Openbaring en Geloof onlosmakelijk ver bonden. Verwaarloost men het geloof dan wordt de openbaring een systeem van waar heden, van dogmatische formules en tot object. Het geloof is dan slechts een soort kennis en dit leidt tot rationalisme. Plaatst men echter de openbaring op den achtergrond, dan wordt het geloof sentimen teel en niet meer onderscheiden van de alge meene menschelii' j werkelijkheid. In dit symbolofideisme wordt de inhoud van het geloof indifferent In het Christendom zijn openbaring en geloof zonder elkaar niet te verstaan. Het geloof ziet juist de openbaring als absoluut. Dit geloof is naar zijn oorsprong altijd te herleiden tot een Woord van God. Gelooven is antwoorden o.p Gods Woord. De mensch kiest niet waarin hij gelooven zal. Daarom moet de openbaring gezien wor den in het licht van het geloof en het geloof in het licht der openbaring. God openbaart zijn wil, en daarop moet de mensch een ant woord geven. Die wil is geen algemeetie wet, maar een persoonlijke eisch. De openbaring is steeds voor mij, in dit bepaalde oogenblik. Om Gods openbaring te beantwoorden, moet de mensch uit zichzelf treden. Dan ontstaat er een band tusschen God en hem. Het geloof is dus altijd een antwoord op het initiatief Gods, dat zich in verschillende POMPSTATION DER ..ELF GEMEENTEN" vormen openbaart (bevel, belofte enz.) Het geloof is direct gebonden aan den auteur van het geloof, n.l. God. Van Zijn kant is het een gave, voor ons is het een absoluut waag stuk, maar tevens absolute zekerheid. Maar dit alles geldt slechts van het Christelijk ge loof. Geloof is de relatie tusschen God en lagere scholen verbonden. Het aantal leer lingen der scholen steeg van 7576 in 1929 tot 8380 in 1930. Met het getal leerlingen der afzonderlijke klassen samen genoten er in 1930 8409 zwakzinnige kinderen buitenge woon lager onderwijs. Van deze kinderen waren er 63 pet. in openbare, 12 pet. in Pro- t.estantsch-Chri6telijke, 23 pet in Roomsch- mensch, Gelooven is God in Ziin nade ont- Katholieke en 2 pet in andere bijzondere vangen, Hem antwoorden. De werkelijke scholen geplaatst. In de gemeenten waar zonde is niet tc antwoorden als God spreekt, plaatselijke scholen voor zwakzinnigen zijn Steeds moet daarom het gebed zijn een „ver- gevestigd, bezocht gemiddeld 2 per mille der meerder ons geloof". Na de discussie werd deze belangrijke con ferentie door den voorzitter Dr. M. C. Slo temaker de Bruine gesloten. Hij memoreerde hoe duidelijk de verschil lende vragen en problemen in de huidige theologie naar voren waren gekomen. Eén ding moeten wij bedenken nl. dat niet onze verschillende theologieën gelijk hebben. Voor God hebben we altijd ongelijk (Kierke gaard). God alleen heeft gelijk. Maar wij zijn één hierin dat ons de dienst van het Evangelie is toebetrouwd. Tenslotte werd nog een korte liturgische dienst in de Nikolaus-Kapelle gehouden. Nog zij vermeld dat de avonden aan ver schillende kleinere onderwerpen werden ge wijd. Zoo werd gesproken over groote din gen en zaken in Groot Brittannië, Zending in de moderne wereld en door afgevaardig den van de verschillende landen over wat zij zagen als de taak van de Christen stu denten in de huidige wereldcrisis. Op één der middagen werd voorts een bezoek ge bracht aan het missionshaus te Bazel. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Bodegraven (Da Costaschool, hoofd P. M. Smit), J. Hornsveld, ond. te Naarden (Rehoböthschool). Mede op tal stonden: J. Streutker te Gees (Dr.) en M. van Osnabrugge te Harmeien. Oversc'hie (Groen van Prinsterersch., hoofd H. Wilkeshuis), J. A. Sieffers te Oud- Bevolking en bijna 15 per mille van het tal leerlingen der scholen voor gewoon lager onderwijs deze scholen. De toeneming van het aantal scholen en leerlingen werd in een paar grafische voor stellingen uitgebeeld, terwijl de verbreiding van het zwakzinnigenonderwijs in ons land op een overzichtskaartje valt af te lezen. Van de 100 leerlingen der scholen voor zwak zinnigen behooren er 66 tot het mannelijk en 34 tot hel vrouwelijk geslacht Er waren in 1930 3 scholen voor slecht- hoorenden met 231 leerlingen. Aan deze scholen waren 29 hoofden en onderwijzers, en 10 vakonderwijzers werkzaam. Behalve de genoemde en nog tal van andere gegevens omtrent de scholen voor bui tengewoon lager ouder ijs, bevat de statis tiek enkele rubrieken, welke in de uitgaaf betreffende het vorig jaar ontbraken, n.l. betreffende de opleiding en de nazorg voor oudleerlingen van scholen voor buitenge woon lager onderwijs. DRIE EN VIJFTIGSTE JAARCOLLECTE VOOR DE SCHOLEN MET DEN BIJBEL (LJJ srtiawijik (Gr.) Schraard (Gernf. Knrk) I)» Tieke (onder Nljefra] Terend (Pr,) Dw-inse'oo l>en Hulst Wijho BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS Verschenen is de Statistiek van Buitenge woon Lager Onderwijs, d.i. het onderwijs aan doofstommen, blinden, slechthoorenden en zwakzinnig betreffende het jaar 1930. Deze uitgaaf van het Centraal Bureau voor de Statistiek is wederom voorzien van een uitvoerige inleiding, bewerkt dor den chef der afdeeling Onderwijsstatistiek, dr. Philip scharondijk< J. Idenburg. Bevatte de inleiding tot detRreda statistiek van het buitengewoon lager on- JTotaai derwijs over 1929 een beknopt historisch sta- J tistiek overzicht van de in die uitgaaf be sproken takken van onderwijs, de onderha vige uitgave voert den lezer naar het bui tenland en brengt hem in kennis met de regeling van het buitengewoon lager onder wijs in Duitschland en Engeland, terwijl zij cijfermateriaal bevat betreffende het getal scholen, leerlingen en leerkrachten in de genoemde en nog een aantal andere Euro- peesche landen. In Nederland waren er in 1930 6 scholen voor doofstommen, waarvan 4 met internaat en 2 zelfstandige dagscho len. Zij werden door 849 leerlingen bezocht tegen 819 leerlingen in 1929. Het aantal jon gens overtreft het getal meisjes. De verhou ding der sexen is als 55 45. Aan deze scholen waren 97 hoofden en onderwijzers en 19 vakonderwijzers verbonden. Er waren in 1930 4 scholen voor blinden, alle met in ternaat. Hierop gingen 235 leerlingen tegen 227 in 1929. Ook hier overtreft het getal der mannelijke leerlingen dat der vrouwelijke belangrijk. De verhouding was hier als 64 36. Aan deze scholen waren 21 hoofden en onderwijzers en 25 vakonderwijzers werk- Het aantal scholen voor zwakzinnigen bedroeg in 1930 90, d.i. 7 meer dan in 1929. Hiervan waren er 4S openbare, 12 Protes- tantsch-Ghristelijke, 26 Roomsch-Katholiake, 2 Israëlitische en 2 neutrale bijzondere scho len. Deze scholen zijn bestemd voor debiele, imbeciele en idiote kinderen. Behalve deze scholen waren er nog afzonderlijke klassen voor zwakzinnige kinderen aan 6 gewone Radio Nieuws. DONDERDAG 14 JANUARI i K.R.O.: Morgen com A.V.R.O.: Gramof.mu ziele .V.Griunofaonmuzdek A.V.R.O.Gramof. muziek N.C.R.V.: Gramof ex A.V.R.O.Gramof.muziek nek Payno'a orkest Veaiperccicerl A.V.R.O.: Kami 13 00 Hilversum dooi tiet Queliag-MViirtet 19.30 Langenberg: PopulaJi 19.30 Kalundborg: Omroe' 19.50 Warschau: Europcesch 20.00 Hulzen N.C.R.V.: 'Oom Zang-vereend ging „Zi ngt dei N.C.R.V.: Concert door Ohr« i A.V.R.O.: Voorlezen door A.V.R.O.: Voorlezen door id A.V.R.O.: Halfuur voor de 18.45 Huizen N.C.R.V.: Knippen sieren 19.00 Hulzen N.C.R.V.: Vragenhalfuurtje 19.30 Hi lve rsum A.V.R.O.: Engeleche lea voor beginners 21.00 Hulzen N.C.R.V.: Ouderuurrtje i N.C.R.V.: Handenarbeid A.V.R.O.: Morgenwijding burtje te lelden' 12.01 Huiz 13.30 Huiz 19.45 Huiz 22.05 Huiz 22.30 Hilv i N.C.R.V.: Politieberichten i N.C.R.V.: Pei i N.C.R.V.Pei A.V.R.O.: Persberichten de to taal-opbrengst nagiften, beleefd, doch d r l de f 100.000. J. J. HANGELBROEK, dj.secretaris van de Unie Sohool met den Bijbel" EXAMENS heer H. P. den Otter, Den Haag. GEMEENTELIJKE UNIVERSITEIT TE AM STERDAM. Gaal.: Geneeskunde, doot. ex., de ïeeren B. J. J. van DInther, W. H. E. Posthuma. dr. L Bader, G. K. Levis, B. H. Upmeyor en J. 625 Ivocale Comité 57.23 142.25 DEN HAAG, 12 Dec. Gesl. voor H. Winnubst. Hoven; G. Vtsscl 6.123.07 ISohmltz, IJmuldcn; P. D. Stijsei NIEUWE AVONTUREN VAN PIEPNEUS EN BIBBERSNOET 9. Bibbersnoet, die bij de weduwe Goud-! 10. Na een half uurtje kwamen we i muis diende of liever, in betrekking was, dat klinkt deftiger had elke week een vrijen middag. Nou, op zoo'n middag ging ik haar afhalen voor een wandeling. „Maar", zei mevrouw Goudmuis, „je maakt dat je om vijf uur terug bent, begrepen?" de beek. „Kijk eens", riep Bibbersnoet, „daar drijft wat!" En werkelijk, daar lag, aan den kant, een ijzeren pan. Nie maar zoo'n mui zenpannetje, maar een echte grooteimen- schonpan, „Durf jij er in?" zei ik; „dan gaan we varen!" FEUILLETON ZIJN BELOFTE GETROUW (Naar het Engelsch) Hemford wend ongeduldig over den wei nigen ernst, dien zijn plan ondervond. „Je hebt toch niet het alleenrecht om lief de te voelen voor de natuur? Hoe weet je nu, of dit gevoelen niet verbazend in mij gegroeid is? Vóór tien jaar was ik nog een jongen; nü ben ik een man!". Rex zei niets meer, maar hi j begreep, dat Dick lang niet genoetr doorzettingsvermogen bezat, om zijn plan ten uitvoer te brengen, want in de streken, waar hij heenging, was de Europeesche beschaving nog niet doorge drongen, dus was het voor iemand, zoo ver wend als Dick, zeker geen gemakkelijk rei zen, vooral wanneer men er geen bepaald doel mee voor heeft. Rex Farenham, als mijningenieur, had in zijn vak een ervaring en een kennis opger daan, die op zich zelve dat verre reizen al waard was. Hij had het leven gezien van de verachtelijkste zijde, maar ook had hij hel dendaden zien volbrengen. In ieder geval zouden de ervaringen, die Hernford kon opdoen, zijn.horizon uitbreiden. Of Dick nu ook zoo'n groote liefde voelde voor de. na tuur, dit betwijfelde hij: mogelijk was het meer de echo van zijn eigen gevoelens, opgeroepen in het gemoed van zijn triend, die een zoovpo' minder sterk-sprekende per soonlijkheid was. Dien avond, na den maaltijd, terwijl ze nog allen aan tafel zaten, kondigde Dick zijn voornemen aan, om mee te gaan met Farenham naar Australië. „Wét?" riep zijn vader en keek eens van zijn zoon, teer als die gebouwd was en ook juist bijzonder weinig gehard tegen alle moeilijkheden des levens, verwend eenig kind als hij, helaas, was naar de flink- gebouiwde gestalte van Farenham en voor het oogenblik wilde hij niet meer zeggen, maar liever eens zien, hoe zijn vrouw het opvatte. Mrs. Hernford was bleek geworden, maar met groote zelfbeheersching zei ze, zoo op gewekt mogelijk: „Ongelukkigerwijs kan een man van zeven-en-twintig doen, zooals hij wil, en kan hij niet teruggehouden wor den door een paar dwaze ouders, die het verschrikkelijk vinden, om alleen te blijven". Dick ging naar zijn moeder toe, sloeg de arm om haar heen en zei vertroostend: „Maar Moes, was is nu twee jaren?" Marv Hemford glimlachte eens om de wijsheid van haar zoon en zei moedig: „Dat is ook zoo, jongen. Misschien heb je wel gelijk". Dick was blij, dat zijn moeder het zoo kalm opvatte. Maar hij wist niet, dat hij eigenlijk in de fuik geloopen was. Zijn moeder kende hem beter, dan hij zichzelf kende en door zich nu aanvankelijk te houden, of ze er volstrekt niet zoo sterk op tegen had, zou zijn grootste 'ust bekoelen; hij zou er onverschillig onder worden en het eindelijk geheel opgeven. Met het oog op den korten tijd, dat dit proces moest doorgemaakt worden, was Mrs. Hemford er nu toch niet zoo hel geruct op; toch verraadde haar uiterlijk niei id t minst, dat zij een nagenoeg slapeloozen nacht had doorgebracht, toen zij dien vol genden ochtend aan het ontbijt verscheen. Het was haar gewoonte, om haar brieven op haar kamer te lezen en zij kwam d'an ook binnen, met een brief nog open in de Dick zat op haar plaats, achter het koffie blad, en was druk bezig. „Ja, ziet u", verklaarde hij, Jk ben mij aan het oefenen voor tegen den tijd, dat ik een heel eindje weg ben en dat wij waar schijnlijk zelf moeten koffie zetten is 't niet, Rex?" Mrs. Uemford nam niet veel notitie van dit gezegde, maar keerde zich met den brief tot haar echtgenoot en zei: „Ik heb zoo juist gehoord van Anna Philips. De gene raal schijnt het goed Ravensmead geërfd te hebben en nu komen ze hier wonen. Zelfs al binnen een paar weken". Ravensmead lag in de nabijheid van Keeton, op een afstand van ongeveer twintig Dick liet een lang gerekt „O!" hooren: de inhoud van dezen brief had zeker een groo te verandering in zijn plannen aange bracht „Wat zullen wij, ouwe lui, het toch een zaam hebben zonder jullie beiden", ging Mi's. Hemford door tot Rex. „Maar twee jaar zijn immers zoo gauw om, zei Dick laatst nog!" „Toch denk ik nu niet meer zoo", viel deze in. „Het is toch wel een beetje hard, om u twee jaar alleen te laten". „Ja, zie je, ik heb er nu niet veel van willen zeggen, maar ik vond het eigenlijk ook". „En als ik nu eens niét ging?" Mary Hernford deed den brief weer in do enveloppe: die had dienst gedaan. Dick sprak niet meer van zijn plan, om met Rex naar Aus«/lië te gaan. Farenham ging de volgende week aan boord. Als gewoonlijk deden zijn vader en Basil Weybourne hem uitgeleide. Het was de laatste maal, dat Farenham zijn vader zag. Toen hij weer in het oude land terugkwam, was Cecil Farenham al ter ruste gelegd naast zijn moeder, die Rex nooit gekend had. HOOFDSTUK V. „Rex, ouwe jongen!" Farenham was teruggekeerd van zijn reis naar West-Austraiië en de Hernfords hadden hem weer te logeeren gevraagd. De jonge lui zaten juist samen ia den dogcart. „Dus ik mag je geluk wpnschen, Dick?" Een paar weken te voren iiad hij name lijk een opgewonden brief gekregen, dat het aanlige zusje van Paul eindelijk had be loofd, Mrs. Richard Hernford te worden. „Ja, ik ben haar eigenlijk niet waard". „Dat is nu maar overdreven nederigheid, man. Ik geloof niet, dat zij zich zoo heel erg te beklagen zal hebben!" „Het lot is mij dan we] gunstig geweest: jij hier ook en Beatrix, die het grootste deel van den zomer op de Towers zal doorbren gen. Ze is er nu al! Generaal en Mrs. Phi lips ziin met Félice Adair naar Zwitser land. Félice ls de pupil van !cn generaal Dit is nu een uitstekende gelegenheid voor jou en Beatrix, om elkaar te leercn ken nen. Jullie moet goede vrienden woroen en dat zal alhi.iL. Want om nu van j.u te zwijgen, zij is een vouw uit Julzundcn! „En hoe is het met Paul?" Paul Philips was in Indië met zijn regi ment en was er al meer dan twee jaren ge weest. „Hij lijdt aan een liefdeskwaal. Die aar dige Félice heeft hem iotaal het hoofd op hol gebracht!" „Nu ik thuis kom, wnd ik jullie allemaal getrouwd, of op het punt vém, zoodat ik mij vreeselijk eenzaam zal voelen" „Volg dan ons voorbeeld kerel!" Mrs. Hernford stond aan de deur, om den reiziger te begroeten en naast haar stond Beatrix Philips. Rex was zeker, dat hij ver welkomd werd op de Towers, dat altijd een tweede tehuis voor hem was geweest; vroe ger had hij dan ook steeds een deel van zijn vacantie bij Dick doorgebracht. Mrs. Hem ford was met recht een tweede moeder voor hem en Rex droeg haar de grootste gene genheid toe. Hij kuste haar hartelijk, en, terwijl hij zich zoo over haar heen hoog, merkte hij, dat het zwarte haar zilverwit was geworden. „Ik herinner mij u nog wel", zei Beatrix. „U won altijd prijzen op matches. En tens gaf u er het heele prijswinnen omdat u Dick binnendroeg, die flauss gevallen Farenham herinnerde zich dit voorval ook. Beatrix was een mooi, jong meisje; .slank en blond en met het kalme gelaat van iemand, die een ernstig karakter heeft. Hernford trad nu ook naderbij en zei: „Nu moet jullie beiden maar heel gauw goede vrienden worden, hoor!" „Ik heb al zooveel van u gehoord", zei Rex, .dat ik ren gevoel heb of we reeds rrnede vriender zijn". Farenham r,«s van Headlands gekomen. Hij had gelogeerd bij zijn broer Lawrenc© en diens vrouw sinds hij nu veertien dagen geleden in Engeland teruggekerd was. Maar, nu zijn vader overleden was voelde hij zich meer als logé in het oude huis. Lawrence, die het heel aardig vond, zijn broer eens bij zich te hebben, verkeerde in voortdurenden angst voor de tong van zijn vrouw, want die was een persoontje van zeer beperkte verstandelijke vermogens; en, waar Rex steeds zoo ver van huis gereisd was, had zich eenmaal bij haar de opvat ting vastgezet, dat hij zoo eenigszins het zwarte schaap van de familie was. Eens was Basil Weybourne in drift ont stoken, toen ze te kennen had gegeven, hoe ze Rex eigenlijk geen geschikt gezelschap achtte voor haar jongens. Gelukkig had Basil zich genoegzaam beheerscht, om hier op geen antwoord te geven, maar dit kostte hem kracht Hij vertoonde zich dan ook zelden op het Huis. yoor Rex was het heel wat, dat zijn oud huis eigenlijk geen „thuis" meer voor hem was; hij bezat toch juist die groote liefde voor zijn bakermat, die zij, die verre reizen maken, zoo dikwijls bezitten. Meer dan eens, als hij bij een kampvuur zat, in den versten uithoek van Australië, had hij zich ineens verbeeld, dat hij de lucht van klaver rook van de welden thuis.... Hij was van plan, nu nog een heelen tijd bij Basil Weybourne te logeeren, vóór hij Engeland weer verlaten zou. Maar, om nu allereerst den zomer, of althans een deel daarvan, op de Towers doer te brengen, was een aangenaam vooruitzicht voor hem. (Wordt vervolgd}

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 10