BINNENLAND. Rotterdam en de malaise De begrafenis van Maginoi DINSDAG 12 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 ECONOMISCHE WERELD-PROBLEMEN LEERT FRANKRIJK NOOIT? Er bestaat een zeer verschillend oordeel •ver de Fransche politiek, de Fransche eco nomische kennis en zijn genialiteit. Frank rijk is over het algemeen geniaal, niemand ral dit willen ontkennen) maar wanneer het eenmaal bevangen is door zijn chauvinisme, dan holt het dóór en dan is het in zijn een- rijdig élan niet te stuiten. De denkwijze om door middel van een krachtig leger, het Tormen van tal van staatjes om Duitschland héén, die Parijs aan zich bond door het ver- leenen van ruime credieten en door een groote goud-voorraad, te werken aan zijn financieele- en politieke hegemonie, was ongetwijfeld boven het middelmatige; gebor neerd echter was het van haar om, nü de verhoudingen grondig zijn gewijzigd, niet Van haar vroegere aspiraties terug te keeren. Wat vroeger realiteit zou kunnen worden, is nu fantasie gebleken en wel een fantasie van het zeer gevaarlijke soort. Ongetwijfeld is het den Fransohen leiden den staatslieden niet onbekend, dat een ver dere knechting van het ontwakende Duitsch land een uiterst gevaarlijke daad mag wor den genoemd. Toch wil men van buigen niet weten en men weet bovendien het onjuiste standpunt niet te verlaten, alsof Duitsch land moedwillig zich aan zijn verplichtingen zou willen onttrekken. Dit is niet het geval, al heeft Duitschland handig gebruik weten te maken van de kansen, die het Young-plan els voortzetting van de financieele zijde van het verdrag van Versailles het zou kunnen bieden. Immers Duitschland kon alleen aan de zware herstel-verplichtingen voldoen, wanneer het in goederen kon betaleneen dergelijk bedrag kan niet in valuta's, dus in goud worden gekweten, omdat geen enkel land en Duitschland als overwonnene zeer zeker het minst zooveel geel metaal bezat. Wanneer het Duitschland was toegestaan ongelimiteerd goederen te exporteeren, dan had het de geheele wereld als monopolie- markt veroverd. De ex-geallieerden konden dit niet tolereeren zonder hun eigen indus trieel apparaat volkomen lam te slaan, van daar dat het Duitschland niet mogelijk was te betalen. Het is een grievende onbillijkheid om in het licht hiervan van betalings-onwil- ligheid te spreken. Bovendien veroorzaakte de deflatie een nadeel aan schuldenaren van circa 40 zoodat de ondraaglijke last op nieuw met circa 40 werd verzwaard. Door een agressief standpunt aan te nemen brengt Frankrijk den Europeeschen vrede in gevaar en het klinkt uiterst somber, wanneer Perti- nax tot de conclusie komt, dat zelfs wanneer Frankrijk juridisch gelijk krijgt bij bet in roepen van het oordeel van het Internatio nale Gerechtshof te den Haag, geen ander daadwerkelijk middel dan oorlog overblijft. Dit is natuurlijk uit een uiterst sombere bril bezien en niemand zal voorloopig willen ge looven, dat het op zulke uitersten zal uit- loopen, doch het is typeerend, dat Frankrijk er zooveel op wil zetten om een uitgemer geld land nog verder uit te mergelen. Eveneens is het den Franschen bekend, dat de gouden standaard aan een zijden draadje hangt. Wij hebben hieromtrent al de lezing van Prof. Keynes in Hamburg belicht Ver der is er den Franschen zeer veel aan gele gen om het goud als wereld-basis van het muntwezen te behouden, omdat anders zijn goudschat in gevaar zou komen. Hoe meer landen het gele metaal verlaten, hoe meer deze standaard illusoir zou worden. En wat lezen wij tot onze verwondering in officieuze Parijsche berichten? Dat de Frajische Re geering zal onderzoeken, of zij, indien Duitschland in gebreke mocht blijven, het groote crediet, dat zij in Juni aan de Deut sche Reichsbank heeft verleend en dat over enkele weken vervalt zal hernieuwen. De Bank voor Internationale Betalingen werd gemachtigd het door deze instelling aan de Deutsche Reichtsbank verleende crediet van 25 millioen voor drie maanden te verlen gen, mits de drie andere banken, n.l. de Banque de France, de Bank of England en de Federal Reserve Bank te New York met hun credieten, ieder 25.000 mill, groot, even eens tot een dergelijken stap zouden over gaan. Wordt de Banque de France door de Fransche Regeering gedwongen om terug betaling te eischen, dan is het een in de lucht hangende vraag, wat de Bank voor Internationale Betalingen zal doen, die ge leidelijk zoo goed als geheel onder Franschen invloed gekomen is. Wat zou het voor Duitschland beteekencn, wanneer het ge dwongen werd circa 50 millioen aan goud, dus méér dan 200 millioen Mark aan geel metaal te spuien? De dekking van de Reichsbank is al tot een noodpeil van onge veer 22 pet teruggeloopen en dat in 't zicht van nieuwe afvloeiingen als gevolg van de terugbetaling van een gedeelte der korte schulden, wanneer de Stillhalten wordt ver- Wanneer Frankrijk haar kortzichtigheid zoover drijft, dat het Duitschland hiertoe dwingt, dan is de eenige mogelijkheid voor het Midden-Germaansche Rijk om het voor beeld van Engeland te volgen en het goud af te zweren. Is Duitschland daarmede voor gegaan, na de eerste stap van het niet meer willen betalen der herstel lasten, dan zullen Oostenrijk, Hongarije, Roemenië moeten vol gen en dan heeft Frankrijk ontketend, wat het zoo gaarne zou willen ontgaan. Enge land heeft op 21 September de gouden stan daard verlaten, nu zal Duitschland hetzelfde gaan doen. In het zoo vreemd, dat wij ons aan het be gin van dit artikel afvroegen: „Leert Frank rijk nooit?" Is Marianne zoo inzichzelf ver diept, dat zij niet ziet, dat zij vlak voor een diepen kuil slaat, waarin zij ongetwijfeld moet vallen, wanneer zij haar pas niet in houdt? Frankrijk staat aan het begin van een ernstige crisis, die het overige Europa al voor den langsten tijd geteisterd heeft. Maar 't staat nog voor erger dingen, als het niet oppastdrastische waarde-daling van haar opgepotte goud ten bedrage van bijna 69 milliard francgroote angstpsychose van de bevolking met alle consekwenties, daaraan verbonden, wanneer de massa be merkt, dat zij jarenlang zoet gehouden is met schijneen zich versterkend Duitsch land met een anti-Fransche mentaliteit, wel ke Parijs had kunnen voorkomen door het voeren van een minder harde politiek en ten slotte een revenge-oorlog voor den boeg waaraan Frankrijk niet zal kunnen ontko men. In stede van een Fransch-Engelsche coalitie, waarvan de „Weltfremde" Fran schen van het moment droomen, een tngelsch-Duitsch-Balkanblok, dat aan Parijs de pas afsnijdt voor een verdere penetratie in het Midden en het Oosten. Een isolatie van het eens zoo trotsche Frankrijk en een zich terugtrekken binnen de grenzen van het Fransch Imperium, dat men zich al telkens voor oogen heeft gehouden, mocht de hege monie-gedachte gaan hinken. Franknjk- Spanje, Noord-Afrika en enkele andere Fran sche bezittingen, zooals Madagaskar en Indo- China en dan herhaalt zich hetgeen iets meer dan honderd jaar geleden met den grooten Franschen Keizer is geschied Napoleon verbannen op St. Helena en nü de geheele Fransche natie op een eiland in de hiuischende wereldzee! BESTRIJDING ALCOHOLISME INDIENING SUBSIDIE AANVRAGEN Besturen van vereenigingen, die zich be strijding van het alcoholisme ten doel stel len, worden, indien zij dit jaar voor sub sidie in aanmerking wenschen te komen, verzocht, hun daartoe strekkend op gezegeld papier geschreven verzoek vóór 1 Maart a.s. te doen toekomen aan den Minister van Arbeid, onder overlegging van een jaarver slag en rekening en verantwoording in tweevoud over het laatst afgeloopen ver- eenigingsjaar en met opgave van den aard der vereenaging en het aantal leden. Vereenigingen van geheelonthouders, af schaffers of van matigheidsleden met een ledental van 500 komen voor subsidie nieft in aanmerking. ROFFELRIJMEN. LAMME GOEDZAK BU de vaststelling van het In voerrecht op bloemen in Enge land zijn de Hollandsche bloe men bijna vijf maal zoo zwaar belast als de Fransche. Joris Goedbloed" noemt men Holland Op het handelsmarktterrein; Maar ik vraag: zou Lamme Goedzak Niet een juister titel zijn Als de buitenlandsche handel HoEands handel knakken wil; Als de buur „de rechtenopschroeft... Lamme Goedzak houdt zich stil. Als het buitenland zijn handel Van tariefmuren voorziet; Als de buur zijn recht zijn recht noemt... Lamme Goedzak hoort het niet. Als de Nederlandsche koopman Overal zijn hersens stoot; Als men elke invoer uitsluit... Lamme Goedzak zwijgt ze dood". Als de Hollander zijn bloemen 't Buitenland met gratie biedt, En men trapt ze in de modder... Lamme Goedzak ziet het niet. Als de uitlander zijn koopwaar Smijt op onze vrije grond, En de handel hier kapot maakt... Lamme Goedzak houdt zijn mond. Als wij kapitalen kwijt zijn, Als de steun vraagt tonnen goud Voor de werkelooze werkers... Lamme Goedzak laat het koud. Lamme Goedzak is een ezel! Lamme Goedzak graaft zijn graf Met zijn eigen vrije handen! Lamme Goedzak legt het af! (Nadruk verboden.) LEO LENS. de Engelsche ziekte met een glimlach ....wanneer O de fclelne lederen dag een JDohyfral" tabletje geeft. - Phlllps-van Houten's „Dohylral" tabletten bevatten nJ. Vltamlne-D ln nauwkeurig gedoseerde gewlchtshoeveelheld en vastgelegd ln chocolade. U hoeft de kinderen niet te dwingen, ze vragen er oml Philips-Van Houten's „Dohyfial"-tabletten 1.50 per buisje van 10 stuks, voldoende voor 3 weken; per buis- Je van 20 stuks ƒ2.76. In het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde van Zaterdag 4 October 1930, schryft Prof. Dr. E. Gorter over JDohyfral": „Ik meen, dat men dus de praeparaten* „waarvan men met behulp van physlsche „methodes het gehalte aan vitamine heeft „bepaald en waarvan men de afwezigheid „van onzuiverheden heeft vastgesteld, boven „andere praeparaten. die slechts met den „dierproef rijn gecontroleerd, moet verkiezen. N.V. Pharmaceulitche Producten Mtf. PHILIPS—VAN HOUTEN Amsterdam 1 Prins Leopold van België bracht een bezoek aan de Breitner-tentoonstel- ling, die thans te Brussel gehouden wordt. Rechtsde Ned. gezant. Deze sterrenwacht werd gebouwd door Richard Jacob, M -een amateur-astronoom in het dorpje Schönow. die zich De begrafenis van minister Magmot De rouwstoet trekt voorbij het gebouw ioor tj)-n ,af vervaardigde toeetellen een zekere ver. \r&v. Kamer, vwv Afgevaardigden* maardheid verwi&rf. In de Berlijnsche Diergaarde zijn de in 1931 gearri- veerde pinguïns eieren aan 't uitbroeden. Politiepost vóór 't nieuwe gouvernementspaleis van de Vaticaansche Stad, het verblijf van den Paus. De burgerij der stad Saarbriicken heeft dit gedenkteeken opgericht ter gedachtenis aan haar gevallenen in den Wereldoorlog. Rotterdam en de malaise. Dc rivier, waar het anders wemelt van schepen Voor de arbeiders van een cel- luloid-artikelenrfabriek te New- York wordt een brandweer-cur sus gehouden. Op onze foto is men bezig met 't springzeil te oefenen. gas

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5