Jlietiuir ^TciJtsrijr (Courant BINNENLAND. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (BeschikKlngskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij VVeke- lijksche zending 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3555 DINSDAG 12 JANUARI 1932 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels Ingez. Mededeelingen van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend aM.0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EERSTE BLAD. TERUGBLIK HET BUITENLAND IN 1931 Iy. Bij het schrijven van deze artikelen valt het ons op, dat we ditmaal in ons Buitenlandsch jaaroverzicht veel meer ruimte aan de algemeene politiek heb ben moeten wijden dan vorige keeren. Dat op zichzelf wijst al aan, dat er zich gedurende 1931 een toenemende samenhang in het wereldleven heeft ge openbaard. Geen na-oorlogsch jaar heeft krachtiger dan 1931 gedemonstreerd, dat de volken op elkander zijn aange wezen en zich niet als slakken in hun eigen schulp kunnen terugtrekken. Dat de tariefmuren in datzelfde jaar niet verminderd en niet verlaagd, maar toe genomen en verhoogd zijn, verandert niets aan deze beschouwing, want ieder weet, dat men overal dit kunstmatig „welvaartsmiddel" tegen zijn overtui ging in heeft aangegrepen en men er dolgraag afstand van zou doen voor een natuurlijke en vrije samenwerking op economisch gebied. Thans zijn we toegekomen aan onze gewone beknopte behandeling van de gebeurtenissen, die meer als van natio nale beteekenis kunnen worden be schouwd. Daar het nationale en het internatio nale meer dan anders in elkander vloei de, waren we gedwongen reeds in onze herinneringen van algemeenen aard een reeks opvallende gebeurtenissen in Duitschland en Engeland te betrekken. Daarover kunnen we dus verder kort zijn. Wat Duitschland betreft, merkten we reeds op, dat de Rijksregeering onder leiding van den energieker, en moedigen Dr. Brüning nagenoeg het geheele jaar met presidentiëele noodverordeningen Dat systeem is in de Grondwet van Weimar wijselijk voorzien, al zal men wellicht nooit hebben verwacht, dat het in de mate zou worden toegepast als thans het geval is. De Rijksdagmeerderheid, die nog al tijd in hoofdzaak gevormd wordt door het centrum en de sociaal-democraten, heeft in deze vrijwel dictatoriale regeer- praktijk b.ewilligd, zij het dat de sociaal democraten telkens, als het om pijnlijke aderlatingen van het volk gaat, eerst wat boos doen en wat tegenstribbelen. Het verschijnsel, dat de sociaal-demo cratie door den loop der gebeurtenissen meer en meer gedwongen wordt in de „burgerlijke" richting doet zich in Duitschland wel zeer opvallend voor. Om zich als macht in het parlementaire lever, te handhaven is de sociaal-demo cratie wel gedwongen zich aan het steeds parate centrum vast te klampen. In October, toen Brüning zijn tweede kabinet zou vormen en er sprake van was dat het centrum zich thans naar rechts zou oriënteeren, heeft de isolatie van de Duitsche sociaal-democratie even gedreigd, maar de wolk is overgedreven. Het ziet er naar uit, dat het in 1932 anders zal gaan. De uiterst-rechtsche groep, de nationaal-socialistische arbei derspartij, sinds enkele maanden gekop peld aan de Duitsch-nationale partij, neemt in beteekenis en aanhang sterk toe, terwijl de leiders zich met den dag meer legaal gaan voordoen en gedragen. Natuurlijk is het mogelijk, dat een verblijdende gang van de internationale politiek, inzonderheid wat de kwestie der herstelschulden betreft, van invloed zal zijn op de politieke landkaart van Duitschland. Wij herinneren aan de op merking van het Fransche blad „Le Depeche de Toulouse", dat Frankrijk nu maar moest meewerken tot de annulee ring van de herstelschulden, teneinde de Hitlerbeweging den wind uit de zeilen te nemen, waardoor dan voorkomen zou worden, dat Duitschland straks in han den der rechtsche extremisten valt en Frankrijk in veel grooter moeilijkheden brengt. Al gaat men van officieele zijde in Frankrijk thans nog tegen dit denk beeld in, het is toch niet geheel uitgeslo ten, dat de herstelkwestie inderdaad dit jaar wordt opgelost en dat daarmee het wanhoop-complex in den geest van vele Duitschers, die thans het Hitler-vaandel als eenig symbool van de redding van hun vaandel volgen, verdwijnt. Voor het oogenblik moet evenwel met Hitier worden rekening gehouden en de laatste dagen hebben ook getoond, dat Brüning's regeering dat ook wijselijk doet, door met hem te overleggen over de Presidentskeuze in verband met de wellicht beslissende internationale con ferenties, die voor de deur staan. Na deze logische afwijking van het retrospectieve komen we nog even terug de noodverordeningen. Zooals men zich zal herinneren, dienen die om het bedrijfsleven en de financiën te be schermen en om den binnenlandschen vrede te verzekeren. Wat het in stand houden van het bedrijfsleven betreft valt het sterkste op, dat de noodverordening van 8 De cember met dwingende macht de prijzen verlaagt, de salarissen en loonen ver mindert, den rentevoet naar beneden drukt, de omzetbelasting verhoogt en den landbouw beschermt tegen execu ties wegens schuld. Al deze maatregelen zijn thans inge gaan of worden doorgevoerd. Een waar lijk heroïeke proef is het, die de Duit sche regeering hiermee neemt, al zal nog moeten blijken of zij kans van sla gen heeft. Het ingetreden jaar zal op deze open vraag een antwoord moeten geven. Dit is reeds thans zeker, dat na de laatste noodverordening, die het levens peil in Duitschland tot het uiterste ver laagt, niemand zal kunnen beweren, dat Duitschland niet al het mogelijke doet om de uitgaven te beperken. En zoo hebben deze harde binnenlandsche maatregelen er ten slotte toe meege werkt om de gewenschte conclusie van de Commissie van Advies der B. I. B. te Bazel in de wereld te brengen, op de basis waarvan straks door de schuld- eischende regeeringen de vraag behan deld zal moeten worden of de Young- regeling voor de schuldenbetalingen nog bruikbaar is of dat de hoogste tijd voor terzijdestelling van die regeling is aan gebroken. Wij zouden al te onvolledig zijn over Duitschland wanneer we vergaten te memoreeren, dat bij de nieuwe kabinets formatie in October Dr. Curtius, de rechtstreeksche opvolger van Dr. Stre- semann, in verband met zijn Tolunie- echec althans voorloopig van het poli tieke tooneel verdween. Dr. Brüning nam de buitenland-portefeuille zelf over, wat op zichzelf het prestige van zijn Kabinet al verhoogde. De andere ver steviging van zijn regeering was, dat de portefeuilles van binnenland en rijks- weer tesamen aan den krachtigen Groe ner werden toevertrouwd. Met een sterke en daadkrachtige re geering treedt Duitschland den nieuwen jaarkring in, die van zoo groote wereld historische beteekenis schijnt te zullen worden. RIEMEN SNIJDEN-, Ons blad heeft als we ons niet ver gissen het eerst de vermaning doen uitgaan tot de besturen van bijzondere scho len: vergt, als het even kan, in deze tijden niet meer van de gemeenten, dan beslist noodig is; neemt, zoo mogelijk, met minder genoegen, dan waarop ge volgens de wet aanspraak kunt maken. Dit gebeurde reeds. De cijfers en statistie ken wijzen liet uit, dat de besturen in do regel minder exploitatiekosten maken dan de gemeenten: ze bevoordeelen dus zonder wettelijke verplichting de publieke kas. En ze protesteeren zelfs niet tegen deze be voorrechting der openbare school. Het is wel een zeer bizonder geval, dat een college van B. en W. aan de raad kan schrij ven, gelijk we dezer dagen lazen: de kosten voor het openbaar onderwijs waren voor het jaar 1925 zoo abnormaal laag, dat sommige schoolbesturen, welke in 1928 80 pet voor schot kregen, zelfs iets zullen moeten terug betalen. Men ziet het hier alweer: de openbare school doet wat zij wil; de bijzondere moet zich maar in de omstandigheden schikken. Echter, juist omdat wij het maanwoord deden uitgaan en omdat wij genegen zijn het telkens en met meer nadruk te herhalen; daarom zullen we ook niet aflaten telkens te protesteeren tegen elke ongehoorde aan val welke men op de bijzondere school doet. Wijst men bepaalde fouten aan, dan zullen we niets verdedigen; maar tegen generali- seerende critiek verzetten we ons. Zoo trof ons dezer dagen een... „meditatie" in Voorwaarts onder het opschrift: „Christelijke Bescheidenheid". De schrijver leest daar de les aan een schoolbestuur, dat in grove onbescheiden heid... een stofzuiger vroeg. Doch de raad weigerde en nu gaat het schoolbestuur in hooger beroep. Dat is schandelijk; een stofzuiger behoort niet tot de noodzakelijke hulpmiddelen in de school. Laat ons aannemen, dat dit allemaal waar is, (meestal kan men op dergelijke ver haaltjes heel slecht aan), dan zou dit school bestuur misschien wat veel gevraagd heb ben. Een hoofd van een openbare school mag het natuurlijk wèl vragen; maar een school, bestuur moet meer bescheidenheid toonen. Goed, allemaal goed; neem aan, dat het schoolbestuur heelemaal scheef ging; mag daaraan de schrijver het recht ontleenen om deze critiek te oefenen: De christelijke schoolbesturen zijn al etende hongerig geworden. Zij maken jacht op nieuwe scholen en passen bij die jacht stroopersmanieren toe. Zij eischen weelderige inrichting van hun scholen. De gemeentekas is er goed voor. Van christelijke bescheidenheid merkt men al heel weinig. Het is goecl van een an dermans leer riemen snijden, is geen bijbelsch woord en past ook niet bij de christelijke moraal, klaar de christelijke schoolbesturen handelen er meer naar dan naar de bijbelsche vermaning: Uw bescheidenheid zij allen menschen be kend! Tegen dit generaliseeren dienen wij ons protest in! Deze algemeene critiek heeft geen recht van bestaan. We stellen er twee dingen tegenover. In de eerste plaats een geval. Een ge meentebestuur bouwt bij een openbare school een gymnastieklokaal, hoewel er op twee minuten afstand een lokaal van een bijzondere school disponibel is. Korte tijd later vraagt een schoolbestuur ook een gymnastieklokaal, omdat het zich moet behelpen met enkele uren in het lokaal van een openbare school. En dan zeggen B. en W.wij zijn tegen deze aan vrage want we moeten zuinig zijn; doch bovendien en dit vooral: gymnastieklokalen kunnen dienen voor gemeenschappelijk ge bruik. Men moet maar samen doen. Hierover zou men weer een mooi stukje kunnen schrijven onder het motto: „De schoolbesturen denken; de gemeente is er goed voor". Maar is dat billijk? En had het niet op de weg van B. en W. gelegen eerst met het school bestuur te gaan praten? Nu gaf men de vrijzinnige pers gelegenheid er weer een relletje van te maken. In de tweede plaats mag gevraagd met elk recht de schrijver zegt: Het is goed rie men snijden van andermans leer? Van wie is 't gemeentelijk leer dan toch Van da libe ralen, die vroeger octrooi hadden op dit verwijt; of van de sociaal-democraten? Zijn zij de first-class-burgers en behoort de rechterzijde tot de paria's?. OFFICIEELE BERICHTEN CONSULAIRE DIENST Bij Kon. besluit is aan den heer M. Cope- land, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van vice-consul der Neder landen te Auckland (Nieuw-Zeeland). De waarneming van het vice-consulaat is opge dragen aan den heer Claude W. Heather, aan wien in de Engelsche taal moet worden geschreven. AUDIËNTIE De audiëntie van den Minister van Water- ONTEIGENIN" VAN SPOORWEGAANLEG Bij Kon. besl. zijn ten behoeve van aanleg van eene spoorwegverbinding den Staatsspoorweg Amsterdam—Den Helder met den ontworpen afsluitdijk door de Zui derzee en van den Rijksweg langs een ge deelte van die spoorwegverbinding, ten alge meenen nutte, verschillende perceelen ont eigend in de gemeenten Anna Paulowna en Wieringen. KANTONRECHTER-PLAATSVERV ANGER Bij Kon. besluit zijn herbenoemd tot kan- tonrechter-plaatsvervanger: in kanton Til burg mr. J. W. A. de Voort en mr. Th. J. A II. Mertens; in kanton Enschedé mr. P. S. Noyon; in kanton Rotterdam mr. W. Nolst Trenité, mr. N. J. Bink, mr. A. F. Zwaarde maker, mr. A. G. W. van Renterghem; in kanton Winschoten mr. H. E. Timmerman; in kanton Amsterdam mr G. J. Salm; in kan ton Oostburg A. A. M. Corthals en J. Mijs; in kanton Gouda mr. R. Rensma; in kanton Venlo mr. R. H. van Basten Batenburg; kanton Brielle mr. H. P. Hermans. BURGEMEESTERS Bij Kon. besluit is aan R. J. van Doveren, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Wijk en Aal burg en Veen. ONDERSCHEIDINGEN Bij Kon. besluit is verleend, de eere-medaille, verbonden aan de Órde van Oranje-Nassau, in brons, aan A. Sonne veld. te Schiedam; is benoemd tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw prof. dr. G. van Rijn berk, te Amsterdam, hoofdredacteur van hot Ncderlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde; is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eere-medaille, in goud, aan H. C. Bource, te Amsterdam; in zilver, aan A. Zuiver, te Amsterdam: VS benoemd tot broeder in de Orde van der Nederlandschen Leeuw Teungkoe Moeham- mad Noerdin, corrector bij het Kantoor voor de Volkslectuur en aanverwante aangelegen heden te Batavia. VREEMD EERETEEKEN Bij Kon. besluit is aan mr. J. Terpstra, Minister van Onderwiis, Kunsten en Weten schappen. verlof verleend tot het aannemen van het grootkruis der Orde van dc Kroon van België. ALG. NED. HUURnrRCROND Te Amsterdam heeft de oprichtingsverga dering plaats gehad van den Algemeenen Ne derlandschen Huurdersbond. welke zich ten doel zal stellen, de huren mee. in overeen stemming te brengen met den huldigen le vensstandaard. Het secrete lit i voorloopig -•westigd Keizersgracht 441, te Amsterdam. DE POSITIE VAN UTRECHT HET OORDEEL VAN DEN BURGEMEESTER DE TOESTAND NIET BESLIST ONGUNSTIS „De algemeene ontreddering van het be drijfsleven heeft uiteraard de gemeente Utrecht niet onberoerd gelaten" aldus ing de Burgemeester van Utrecht. Dr. J. P. Fockerna Andrae de beantwoording aan van de vragen, die hem over den toestand van zijn gemeente werden gesteld. De industrie, in het bijzonder de export- industrie, verkeert in zeer zorgelijke om standigheden. Verschillende fabrieken of af- BURGEMEESTER FOCKEMA ANDRAEA deelingen van fabrieken zijn stilgelegd, in andere moest tot belangrijke inkrimping van het bedrijf worden overgegaan met ge volg: ontslag van personeel of verkorting van den arbeidsduur. Het cijfer van de werkloosheid is dan ook met sprongen om hoog gegaan. Het aantal ingeschrevenen bij de Gemeentelijke Arbeidsbeurs bedroeg op 19 December j.l. 7259. In de laatste weken was het gemiddeld 7143, in de overeenkom stige periode van het vorig jaar 4731. De cij fers zijn nu dus wel zeer hoog; zij komen voor rekening van vrijwel alle industrie- groepen, met dien verstande, dat die. welke uitsluitend werken voor de binnenlandsche markt en in het bijzonder der consumptie- inc istric, vooralsnog niet in gelijke mate a,ls de exportindustrie door de huidige con- ,urictuur worden getroffen. Het is bekend, dat niet alle ingeschreve nen \ycrkloos zijn. Over de werkloosheid onder tie verzekerde leden van vakvereeni- gingen staan mij nog geen cijfers overlde laatste twee maanden ten dienste. Over het derde kwartaal van 1931 omvatte deze 1532 leden, van werkloozen-kassen of bijna 12% van het totaal aantal. De metaalbewerkers maken hiervan éénderde deel uit, de bouw vakarbeiders ruim éénvijfde. Van het totaal aantal verzekerde metaalbewerkers vormden de door werkloosheid getroffenen ruim 18%, voor de bouwvarkarbeiders was dit cijfer 11. Het hoogst was het percentage onder de sigarenmakers; het bedroeg voor hen bijna 27. Van het totaal aantal werklooze verze kerden vormt deze groep van werknemers in Utrecht evenwel geen belangrijk contin gent Van bijzondere, meer algemeene betee kenis acht ik het verschijnsel, dat de werk loosheid onder de arbeiders in de grafische vakken belangrijk toenam. Andere cijfers, welke den ongunstigen toestand van de arbeidsmarkt aangeven, zijn die van de steunverleenin? aan werk- loozen. Het voor 1931 benor gde bedrag aan uitkeeringen uit de werklozenkassen, bijzondere gemeentesteun en steunverlee- ning door den Dienst voor Maatschappelijk Hulpbetoon wordt geschat op f 1.490.000. in 1930 werd S90.000 gulden uitgegeven. Wijst het voorafgaande erop, aldus ver volgde de burgemeester, dat Utrecht in rui me mate de nadeelige gevolgen van de cri sis ondervindt, het komt mij toch voor, dat de algemeene toestand zich hier niet zóó ongunstig heeft ontwikkeld als in tal van andere gemeenten. Ik schrijf dit toe aan het bijzondere karakter van deze staid. Utrecht is namelijk niet in de eerste plaats aange wezen op de industrie. Het is vooral een ambtenaren-stad en in verband hiermede teekencn tijden van ongunstige conjunctuur zoowel als hausse-perioden zich minder scherp dan in industrie-gemeenten. Voorts heeft Utrecht haar Universiteit en het is de stad van congressen en vergaderingen, wat er ook toe bijdraagt dat het bestaan van tal van inwoners bij de huidige depressie niet zoo spoedig wordt bedreigd. De financieele toes'and van de gemeente is in het algemeen gunstig te noemen, het geen nader werd toegelicht. De heer Dr. Fockema Andreae deelde mede, dat ter bestrijding van de werkloos heid de uitvoering van verschillende wer ken in overweging is. „Wat tenslotte mijn verwachtingen voor het volgend jaar betreft, besloot de burge meester, moge ik slechts opmerken, dat naar mijn oordeel er voor Utrecht geen bij zondere plaatselijke omstandigheden zijn, welke een opleving kunnen doen verwach ten, onafhankelijk van een opbloei in 't ge heele land en daar buiten. Teekenen van herstel ontbreken ook in deze gemeente ge heel en al. Ik acht het intusschen een ver heugend verschijnsel, dat voor de komende voorjaarsheurs reeds thans een zeer groot aantal deelnemers is ingeschreven. Dat men zich de opofferingen van deelneming aan dit instituut getroost, is naar mijn meening een bewijs van taaie volharding bij onze in dustrie en onzen handel." Dr. H. NANNING's |U I WA TANDPASTA Vi I ¥M25&75cp.tube reinigt mond en tanden HET CONGRES DER S.D.A.P. Voornaamste Nieuws. ONTWERP-RESOLUTIE TEGEN DEN LINKERVLEUGEL „GEEN AGRESSIEF GEWELD Naar bet „Volksblad"' meldt, heeft het be stuur der S.D.A.P. Zaterdag j.l. te Amster dam vergaderd. Op deze bijeenkomst werd een ontwerp-resolutie vastgesteld voor het congres dat de partij op 20, 27 en 28 Maart aanstaande te Haarlem zal' houden Deze ontwerp-resolutie luidt als volgt: I. overwegende, dat het economisch ..ven, zoowel in Nederland als in de meeste andere landen der wereld, door een hevige internationale crisis getroffen is, welke voor landbouw, nijverheid, handel en verkeer ongekende moeilijkheden heeft veroorzaakt en voor de arbeidersklasse een zeer uitge breide en langdurige werkloosheid heeft medegebracht: dat bovendien, mede onder den invloed der economische crisis, in verscheidene lan- tusschen klassen en groepen politieke spanningen zijn ontstaan, die zich kunnen ontladen in hevige uitbarstingen, waarvan •ok in andere landen de uitwerking gevoeld zal worden; verklaart opnieuw, dat het in deze ernstige omstandigheden nog meer dan ooit de taak der sociaal-democratie is de balangen der werkende en die der werk looze arbeiders, der kleine boeren en der andere noodlijdende groepen, in de crisis zeer ernstig bedreigd, met al haar kiacht le beschermen; dat de macht der vakorganisaties en die der Partij moeten worden aangewend om 't levenspeil der arbeidersklasse zooveel mo gelijk te handhaven, door verdediging van den loonstandaard. en van de sociale wet geving en door strijd voor de verruiming van de werkgelegenheid en van den steun, waarop de werkloozen aanspraak mogen maken; 3. stelt vast, dat uit deze groote eco nomische verwording de onhoudbaarheid van het kapitalisme voldoende blijkt, in die mate, dat liet vertrouwen in de houdbaar heid dier productiewijze bij breede groe pen, ook buiten de sociaal-democratie, ern stig is geschokt: dat evenwel hieruit niet mag worden af geleid, dat het kapitalisme reeds nu in de bedrijfswereld heeft afgedaan en tijdelijke opleving van dc bedrijvigheid zou zijn uit gesloten, dat het belang van de arbeidersk'asse slechts gediend is met den opbouw van een nieuw stelsel van voortbrenging, ter ver vanging van het kapitalisme, terwijl de to tale ineenstorting van het eoonomisch leven thans voor de arbeidersklasse onn.»emp.!ijke ellende zou medebrengen, zonder de econo mische en geestelijke voorwaarden voor het socialisme gunstiger te maken; 4. i s v a n o o r d e e 1, dat wilde bewe gingen van groepen grootendeels ongeorga niseerde arbeiders, welke uit de crisis ten deele spontaan voortkomen, ten deele wor den gekweekt, de kracht van de arbeiders klasse voor de bescherming van haar levens belangen en voor de verwezenlijking van het socialisme niet vergrooten, veeleer zul len leiden tot uitkomsten, voor de arbeiders en het socialisme nadeelig; dat de Partij in deze moeilijke omstandig heden onwrikbaar moet blijven vasthouden aan haar beginselen en aan haar strijdwijze en niet wankelen mag in haar overtuiging, dat slechts door toenemende scholing en groeiende organisatie, op den grondslag der sociaal-democratie, het proletariaat het ver mogen zal verwerven, om zijn socialistische doeleinden te bereiken; dat derhalve door de Partij ook geen voed sel mag worden gegeven aan den waan, alsof thans met agressief geweld de weg naar het socialisme beter en sneller, dan met de beproefde strijdmiddelen der sociaal- democratie zou kunnen worden gebaand; dat inzonderheid moet worden gewaakt tegen het gevaar, dat de arbeidersklasse zou verzwakken in haar strijd voor de hand having en de verdere ontwikkeling der democratie, die een wezenlijk bestanddeel is van de beginselen en do idealen der Faitij; 5. spreekt als zijn wil uit, dat de afdeelingen en de leden der Partij trouw zui len blijven aan haar grondslagen, strijd wijze en doeleinden en dat haar actie niet zal worden geschaad door tegenleiding var. tot haar behoorende personen of groepen; 6. erkent als een belang voor de P a r t ij het recht van alle leden, om in zichten, vereenigbaar met de beginselen ('er Partij, doch afwijkende van die barer ir-eer derheid en harer leidende organen te zijn toegedaan en aan deze op organisatorische wijze uiting te geven; 7. stelt vast, dat zoowel in de afdee lingen der Partij als in haar pers. met name in het door haar uitgegeven week blad „De Sociaal-Democraat", de vrije rnee- ningsuiting gewaarborgd is; 8. eischt van alle leden der ^arlij', da: zij zich zullen onthouden van de vorming en de instandhouding van bijzondere l-ith- peeringen alsmede van andere handelingen die de eenheid der Partij in gevaar brengen en haar strijdkracht schaden; 9. eischt derhalve, dat de bladen ,.De Socialist" en „De Fakkel" zullen worden opgeheven en dat een einde zal komen aan alle bijeenkomsten van groepen partiige- nooten, die ten doel hebben de taktiek der Partij tc behandelen en belegd zijn door andere dan de daartoe door de Partij be voegd verklaarde instanties: 10. draagt aan het P a r t ij b e s u u r op. voor de naleving van deze eischen met gestrengheid te zorgen, voorzoover do af deelingen daartoe geen gebruik maken van haar statutaire bevoegdheid en machtigt hei Partijbestuur om zoo noodig hen. die tegen dit Congresbesluit handelen, den Partij raad gehoord, als lid der Partij te royceren; II. roept alle leden d r P a r t ij op. om op den grondslag der sociaal-democratie den strijd voor de bescherming van de ar beidersklasse tegen gevaren van de c. isis en voor de verwezenlijking van de sociaal democratie eendrachtig te voeren. BANK VAN INTERN. BETALINGEN Tot opvolger van Mr. G. Vissering, als lid van den Raad van Beheer der B. I. B js henoemd Mr. Trip, president van de Neder- landscho Bank. (blz. 1). Het oordeel van de burgemeester van Utrecht over de positie der gemeente. (blz. 2.) Frankrijk gaat ondanks de verklaring van Dr. Brüning, naar de conferentie te Lau sanne. De besprekingen der Duitsche Rijksregee ring met Hitler en Hugenberg over verlen ging van het mandaat van Hindenburg zijn mislukt. De kans bestaat echter dat Hinden burg de gemeenschappelijke candidaat van alle partijen, op.de communisten na, wordt De mogelijkheid schijnt tc bestaan, dat Briand minister van Buitenlandsche Zaken blijft. De Japanneezen rukken op naar Peking. De Chineesche regeering trekt naar Sjang-. Japan's antwoord aan Amerika. Het gerucht gaat, dat Gandhi uit de ge vangenis zal worden ontslagen om daarna naar een afgelegen plaats te worden ge bracht De katoenmakelaars te Bombay pro- rtameeren den boycot. (blz. 3) Kerkelijk Leven. VIII (Slot). (blz. 5) Economische Wereldproblemen. Leert Frankrijk nooit? (blz. 6) Stormachtige vergadering van de Federatie Rotterdam der S.D.A.P. R lletjes op de Coolsingel te Rotterdam. (blz. 10) De positie van de gemeente New-York. (Economie en Financiën). De ongeregeldheden bij de Werkverschaf fing te Hoornsterzwaag. (blz. 11) Het Communisme in de practijk. ONGRONDWETTIG MAAR: DE TAAL IS GANSCH HET VOLK. Ge schrijft ongrondwettige taall Aldus luidde de beschuldiging, welke tegen ons ingebracht wordt En de pen beeft in mijn trillende vingers, nu ik probeer een korte verantwoording te schrijven. Eerst de erkentenis: het is waar, volkomen waar. 'k Heb er de grondwet op na geslagen en daarin wordt niet gesproken van Oost- Indië, zooals wij gewoonlijk doen, maar van Ncderlandsch Indiê en daarmee wordt dan onze...... Oost bedoeld. We plegen dus door te schrijven en te spreken van Oost-Indiö een ongrondwettig bedrijf. Doch. ter verontschuldiging voer ik aan het is slap en banaal, ik erken het dat iedereen het doet Krant na krant sla ik op en overal vind ik rubrieken: Oost Indië; nergens Nederl. Indië; want onder deze ru briek volgt steevast een andere: West Indië Maar, fout is het, absoluut fout: ongrond wettig. Echter, we hebben de historie mee. De spreekwoorden: 't is met hem rijk Oostinje; of. wat hetzelfde beteekent: wie uit Oostinje komt, ziet niet op een aap; zijn niet van de laatste tijd, doch stammen uit de periode, loen men hier midden in do turfmakingen zat en het spreekwoord— weer hetzelfde als boven leerde gebruiken; in 't veen ziet men niet op een turfje. Ook ken ik een oud en achtenswaardig geslacht dat Oostindie heet en de „vannen" werden evenmin in de laatste eeuw gege- Ik concludeer dus dat het ongrondwet tige woord geijkt is door eeuwenlange ver jaring en dat men het daarom een ander niet te zwaar moet aanrekenen als hij het bezigt. Och, er zijn wel boeken verschenen onder de titel: „Oost Indien" en de handelsmaat schappij welke 20 Maart 1602 werd opge richt .noemde men ook O. I. C. Ja, en sindsdien hebben de kranten maar steeds geschreven: Oost Indië en volgens de wet der traagheid doen ze het nog en ik voorspel: ze zullen het nog vele jaren doen, ondanks de Grondwet. Men mag dit vreese- lijk en revolutionair vinden, het gebeurt. Want journalisten in do eerste plaats leven naar de (gevaarlijke) regel: de taal is gansch een volk. Trouwens, het moge dan waar zijn, dat de Oost Indische kers ten onrechte zoo heet omdat ze uit Peru afkomstig is en haar of ficieel e naam luidt: Tropaeolum ma jus; ik geef het u te doen om te laten zeggen door uw buurvrouw: de tropaeolums majus of de tropaeolum majusscn op mijn achter- balronnetje staan al in bloei. Daar komt niets van: liet blijft Oost Indi- Kers e" W°rdt DOOit Ncder,andsch Indische En zelfs, al viel er niet te bezuinigen, de gemeentebesturen denken er niet aan Laan van Oost of zelfs Nieuw Oostindie te ver- rangen door Laan van Ned Indië Eer is kans J?' wordt: Laan tan Indonesia (op zijn Moskouwsch). Ik kan er niets aan doen, hoewol ik van goeden wille ben als taalzuiveraars mij ont- VJiïSS?1,k. schrijven met Oost Indische inkt >:n ik blijf zooals iedereen inzake deze naamsveranderingOost- Indisch doof. ik^eerbied?01 hifitorisch Sowordene heb

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1