NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 11 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 GEMEENTERAAD VAN LEIDEN NIEUWJAARSREDE VAN DEN BURGEMEESTER Bescherm Uw keel! verzorg hoor dagelijks Bij den aanvang van de hedenmiddag ge houden zitting van den Leddsohen Gemeen teraad heeft de Voorzitter, Mr. A. v. d. Sande Bakihuyzen de volgende Nieuwjaarsrede uit gesproken: Nieuwjaarsrede van den Burgemeester Bij den aanvang van onze samenkomsten in cut jaar zju ik gaarne tot u, dames en heeren leden van den Baad en tot u, mijnt heeren, due joi verschillende functies onze bijeenkomsten bijwoont, met u aller gezin nen willen het beste toewenschen voor 1932 en daarbij de bede uitspreken dat God ons werk ten bate der gemeente moge zegenen en ons in cLe moeilijke taak, die ons wacht, moge lenden en bezielen. De taak die ons wacht is er een die dit jaar wel dubbel zwaar weegt en diie ons allen zal doen beseffen, dat onze verant woordelijkheid groot is. Want hiervan zijn wij wed overtuigd, dat het in déze zorge lijke tijden niet gemakkelijk is den juisten weg te kiezen en te vinden. Achteruitgang der v niks wel vaart is in vollen gang en het schijnt wel alsof gemeentebesturen en zelis 's lands Regeering machteloos staan tegen over de factoren die, toenemend als in ge- om etnische n reeks dien achteruitgang in alle lagen der bevolking steeds diieper doen doordringen. De inzinking tooh is niet een plaatselijke, zooals Leiden die wel eens gekend heeft toen de eene helft der bevolking door do andere, helft moest worden gesteund ei. toen bepaalde industrieën, waarop onze be volking leefde, geen levensvatbaarheid meer hadden, doch toen door grooter toewijding en varbetering van metheden de te felle concurrentie van andere plaatsen of lan den opnieuw kon worden weerstaan en over wonnen. De inzinking is ook niet nationaal in dien zin, dat men kan denken aan een tekort aan economisch inzicht van Hollan ders in vergelijking met andere volken. Geen land ter wereld vergelijkbaar in cultuur en levensstandaard met het onze wordt verschoond. Ja, wanneer wij ons vergelijken met an dere lenden mogen wij met dankbaarheid erkennen, dat ons veel gespaard is geble ven en dat ons vo'k deze wereldcrisis in gaat met een krachtig gestel en met een ïi'i^ancieele en politieke gezondheid, die ons heel wat veerkracht geven. Men denke zich eens in met welken slak kengang de ontwikkeling van de krachten die in de volken rustten, zich bewoog in voorgaande eeuwen, hoe men eeuwen bij - voorbeelld zich tevreden stelde met vervoer ossen, paarden, postwagens, zeil- en trek schuiten, hoeveel eeuwen de verspreiding van -wetenschap en nieuws geschiedde door langzaam werkende handpersen, hoe naast elkaar wonende volken onbekendep voor elkaar bleven en men bedenke daarnaast eens met welk een relatief duizelingwek kende vaart in den tijd dien wij doorleef den de eene ontdekking zich op de andere stapelde en in nauwelijks 50 jaren het aan zien van ide bewoonde wereld en samen levjng der volkeren daarop, kaleidioscopiscb veranderde en hoven alle droomen ver rijkten. De meeste nonzer hebben het hoogtepunt van de ontwikkeling van den stoom als be weegkracht mede gemaakt en nagenoeg al len zagen wij de intrede van electriciteit, telegraaf, telefoon, motoren, radiophonic, röntgenstralen, cinematografie, en de ge weldige ontdekkingen op medisch en tech nisch gebied. Inderdaad mag het niet te zeer verwonderen dat de wagen in zijn dolle vaart wel eens ontspoort, dat wij in de dwaling verzeild geraakten van te gelooven dat alles kan en wij alles kunnen en dat wij van tijd tot tijd eens een ontgoocheling er- Vooral in het zakenleven moest de onrus tige, ongeduldige drang naar verdere uit breiding van productie, zooveel woeling te weegbrengen, dat er voor het bepalen en volgen van een bezonken economische po litiek tijd, ervaring en gegevens ontbreken gingen. Enkele factoren van de economische ont wrichting zijn gelukkig duidelijk herken en aanwijsbaar en voor zoover nationale kortzichtigheid tot internationale domheden mochten blijven leiden, zullen de harde les sen der praktijk, zullen feiten deze versto rende factoren tóch doen verdwijnen. En, voor zoover er nog andere oorzaken bestaan voor het uitslaan der machine, leert de ervaring n§ dat binnen korter of langer tijd deze toch weer op gang gebracht wordt. Wanhoop noch moedeloosheid zijn goede raadgeefsters, evenmin mag een besturend Gooi lege zich maar laten drijven op den stroom. Het stuur dient stevig in de hana gehouden te worden en de blik vooruit., ook al verduisteren regen en hagelvlagen den gezichtseinder! Een zekere geruststelling ten aanzien vaD het economisch voortleven van Leiden zon der ondragelijke onheilen vind ik en ik geloof dat dit waarneembaar is hierin, dat de bronnen van bestaan voor onze ge meenschap wel minder rijk zullen vloeien, doch zeker niet ganschelijk opdragen, gelijk dat in enkele industriesteden en in de ha vensteden het geval is. De Universoteit ver keert ih bloeienden toestand en is eerder bevreesd voor een te grooten toeloop van studeerenden, onze markten en ons distri butiebedrijf blijven ook in dagen van ach teruitgang prijzen noodzakelijk en de zwak ste stee in „Leiden's welvaeren", de fabrie ken, vertoonen, groote diversiteit en geluk kig zijn er naast enkele hard getroffen on dernemingen. verscheidene die door verstan dig leoding, zij het ten koste van aanzien lijke offers, kunnen blijven werken, zijn er zelfs die nog een normaal bedrijf voeren. Wat onze verantwoordelijkheid thans zoo groot doet zijn, is dat wij onder stieeds slech ter wordende omstandigheden een gemeente lijke huishouding willen trachten gaande te houden, die gebouwd is op in steeds toene mende mate voorradige middelen en die stij gende uitgaven oplegt, terwijl de inkomsten slinken. En toch zal de tering naar de ne l ing moéten worden gezet. Juist dat „zetten"' is een zoo moeilijk en ik ontveins het mij niet een zoo ondankbaar werk. Veel van wat wij ons voorstelden te kunnen doen, zal nu achterwege moeten blijven en dat wekt teleurstelling. Toch mag men daarvoor niet terugdeinzen, als het onze overtuiging is dat 'de nood ertoe dwingt. Do Leidensche Gemeenteraad kan geen op lossing aan do economische crisis geven en zal zich er toe moeten beperken te zorgen, dat de economische krachten, waarover de gemeentenaren beschikken, zoo goed moge lijk in stand gehouden worden en zoo min mogelijk belemmering ondervinden. De Gemeenteraad zal moeten zorgen, dat zooveel eenigszins mogelijk is worde zien in de nooden dergenen, die slachtoffer wenden of dreigen te worden van den on spoed dér tijden en bovenal zal het onze taak zijn te zorgen, dat wij de huishouding tier Gemeente gaande houden, zij het dan ook op een wat lager peil. Ik ben vol vertrouwen, dat wij dit alles zullen kunnen volbrengen in de zekere over tuiging, dat het gezond verstand van ons volk behoeden zal voor misstappen en zij ons zullen aanpassen ook aan ongunstige omstandigheden voor zooverre het in onze macht niet ligt die te veranderen. De dagbladen hebben allen een zoo vol ledige opsomming gegeven van de belang rijke gebeurtenissen in het afgeloopen jaai en van de vermeldenswaardige besluiten van Uwen Raad, dat ik daarover zwijgen zal. Er is gestadig doorgewerkt aan de verbetering van de stad; vele openbare werken kwamen tot stand, onzichtbaar in den vorm van een radiodistribulienet en een deel van de cen trale rioleering, zichtbaar, in den vorm van verscheidene wegverbeteringen, groote brug gen, vooral ook de Leidsche Hout. De voornaamste bedrijven hebben ons in 1931 niet teleurgesteld en vertoonen op 31 December nog een merkbaren vooruitgang. Helaas moet ditzelfde gezegd worden, doch dan van de uitgaven, voor Hulpbetoon en Werkloozensteun. Tezamen vorderden die niet minder dan ongeveer f 450.000.gulden. Geen wonder waar het aantal werkloozen op 31 December ongeveer 800 grooter was dan op 1 Januari d.a.v. Wij kunnen slechts hopen, dat het hoogste punt bereikt is, doch ook al wordt het niet erger dan nog zullen die beide diensten ook weer in 1932 aanzien lijke bedragen verslinden. In dit verband mag ik ook nog vermelden, hoe het in 1931 noodzakelijk werd 'een crisis- comité uit de burgerij in het leven te roepen. Het stemt tot groote dankbaarheid, dat zoo veel dames en heeren zich aangegord heb ben om daarin werkzaam te zijn, en wij zullen nu met vertrouwen tegemoet zien het antwoord dat de bijrgerij zal geven op den inmiddels tot haar gerichten oproep om mid delen, zonder welke dit Comité tot onvrucht baarheid gedoemd zou blijven en dat willen wij toch niet van Leiden gezegd hebben. Ik roep dan op Dames en Heeren om in het komende jaar onze uiterste best te doen om het welvaren van Leiden en zijn burgerij te verzekeren. En daarop roep ik Gods zegen in. Ongecorrigeerd TENTOONSTELLING IN TEMPLUM SALAMONiS DE RAMP VAN HET KRUITSCHIP. Ter gelegenheid van het feit, dat het mor gen 125 jaar geleden is, .dat de ontzettende ramp van het springen van het kruitschip een groot deel van onze staid verwoestte heeft die fa. Burgersdijk en Niermans in haar tentoonstellingszaailtje in „Tem.plurn Salamoniis' een expositie ingericl* van prenten en geschriften die op de ramp be trekking hebben. Er is daarvoor heel wat merkwaardig en waardevol materiaal bij eengebracht Een groote aantal prenten ge ven min of meer nauwkeurig, soms ook zeer fantastisch, een overzicht van de ramp ;n beeld van de plaats des oruhrils voor na «ie ontploffing, terwijl voorts een groot aantal geschriften in proza en poëzie een beschrijving van het gebeurde in aller lei bijzonderheden geven. Het is een bij zondere interessante verzameling, wa men met stijgende belangstelling eenige uren door kan brengen en we twijfelen er niet aan of vele Leidenaars zullen dezer dagen een bezoek aan deze tentoonstelling brengen. STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS AFSLUITING PASSAGE JANVOSSENBRUG Burgemees!er en Wethouders van Leiden brengen ter algemeene kennis, dat de Jan- vossenbrug wegens herstellingswerkzaam heden op Dinsdag 12 en Woensdag 13 Janu ari a.s., van des v.m. 7 uur tot des n.m. 4% uur, voor alle landverkeer zal zijn A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burger .VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 Januari 1932. CRISIS-COMITE LEIDEN AANVANG DER WERKZAAMHEDEN Het Leidech Crisisoomité maakt bij deze beleend, diait vanaf Woensdag 13 dezer da gelegenljedd is opengesteld tot het doen van aanvragen om steun aan gemald Comité Het bureau is, zooals reeds eer dar gemeld, gevestigd in de bovenlokalen van het voor malig gebouw van de Christelijke Kweek school, Stille Rijn 3, en zal voor aanvragen geopend zijn op eiken werkdiag van 10—12 uur voormiddag. MAATSCHAPPIJ DER NEDERL. LETTERKUNDE BELANGRIJK*! AANWINSTEN De bibliothecaris der Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde, dr. A. A. van Rijnbach, deed aan het eind der j.l. Vrijdag gehouden maandelijksche vergadering nog genige mededeelingen over belangrijke aan winsten der Bibliotheek. De bekende Bilderdijk-biograaf, dr. R. A. Kollewijn te Helmond, heeft aan de Biblio theek der Maatschappij afgestaan zijn ver zameling handschriften van mr. Willem Bil- derdijk. Spreker stelde er prijs op hem voor die schenking hartelijk dank te brengen; ook na de Bilderdijk-herdenking was het hem aangenaam in deze vergadering der Maatschappij nog iets over Bilderdijk te kunnen mededeelen. De verzameling omvat behalve een tweetal brieven, aan den lateren Koning Willem II en aan Van Kinsbergen, een twaalftal autografen van gedichten van Bilderdijk, o.a. de beroemde Ode aan Napo leon; voorts „Koekeloer, of de eerste April". Merkwaardig is een verzameling van dertig fragmenten van tooneelspelen, vooral merk waardig omdat Bilderdijk slechts weinig tooneelspelen voltooide en uit deze fragmen ten blijkt met welke zeer uiteenloopende ontwerpen hij zich bezig gehouden hoeft Tenslotte een reeks proza-aanteekeningen over mathesis, perspectief, bouwkunst, thetiiek, declamatie, enz. Uit de verzameling Boekenoogen bracht spr. nog ter tafel een merkwaardig frag ment van een Fransch handschrift uit het begin der vijftiende eeuw, dat als omslag ge diend heeft van een volksboekje uit de ze ventiende eeuw. Het perkamenten blad heeft deel uitgemaakt van het tot nu toe onuitge geven werk van Christine de Pisan, la Cité des Dames. Ook toonde spr. een 17de eeuwsch hand schrift, tot nu toe onuitgegeven: „De ver- maakelijke Morgen-Wekker voor Swacrhoof- dige Geesten", blijkbaar een vertaling van de zeldzame Fransche verzameling kluchtige verhalen: Le facétieux Réveille-matin des Esprits melancoliques", waarvan verschil» lende uitgaven bestaan, doch waarvan hij in Nederland geen enkel exemplaar aangetrof fen heeft. LEIDSCHE KALKZANDSTEEN FABRIEK HET BEDRIJF STOPGEZET One wordt medegedeeld, dat do Leióeóhe Kamkzandeteenfabriok aan de Rijnkade Za terdag j-1. stopgezet. Het geiheeJe personeöl ie ontslagen. De fabriek heeft zeer veel voor raad en hot ziet er niet nöar uit, dat het bedrijf spoedig weer zaïl worden in werking gesteld, WEEK DER GEBEDEN Rede Ds. de Bondt. Zaterdagavond op den laatsten avond van de Week der Gebeden, trad Ds. A. de Bondt, Geref. predikant alhier op met het onderwerp „Huisgezin en opvoeding". Deze liet zingen Psalm 89 vers. 7, waarna hij enkele Schriftgedeelten las: Psalm 34 vers 12 e.v.; Deut, 4 vera 5 en 10; Mare. 10 13—16; en 2 Tim. 3 vers 10—17. In zijn gebed bracht hij den Vader dank voor al wat de Geest van Christus gedaan heeft om de familieverhoudingen edel en menschelijk te maken en om opvoeding en ontwikkeling tot een zegen te doen zijn; beleed hij met ootmoediging het dalen van het peil van het familieleven en het verval van de huiselijke godsdienstoefening; over de onwezenlijkheid van veel wat voor gods dienstige opvoeding doorgaat en de triumf van wereldsche idealen in veel inrichtingen van onderwijs; en had dat in huis en op school 'n nieuw inzicht moge komen in het geen waar 't op aankomt en blijde moed om 't dagelijksch leven in betrekking tot God te stellen. Hierna werd gezongen Psalm 25 de Verzen 3 en 6. Spreker begon met te zeggen het heden avond te zullen hebben over het Chr. gezin en de Chr. opvoeding. Huisgezin en huwelijk zijn een heilige ganische eenheid, zich openbarende in een bewust leven tot Gods eer; zoo gaf God ze. De zonde heeft echter de heerlijke glans uit deze Godsgave weggenomen. Zij rukt uiteen wat God als een eenheid heeft daargesteld; het gaat dan ook niet meer om Zijn eer, maar veel meer om eigen be geerlijkheden. Doch Christus heeft ook hiervoor verzoe ning gedaan en het Chr. gezin is ook nu nog de bindende kracht van heel het maatschap pelijk leven. Daarom is het ónze roeping als belijdenis van den Christus onze kinderen op te voe den in gehoorzaamheid aan Gods ordenan- Biddend hebben we zorg te dragen ons kroost den weg te wijzen die tot Jezus leidt. Zoo zullen wij hebben toe te zien dat onze kinderen Christelijk onderwijs ontvangen en ons moeten benaarstigen hen zoo ver moge lijk te houden van de strikken van het moderne denken. Een veelzins moeilijke taak, doch ook heerlijke taak, die bij alle conflict en strijd ons moet doen vluchten tot Jezus. Tot slot werd gezongen Gez. 180 vera. 1, waarna Ds. de Bondt in dankgebed voorging. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging 9 Jan.: De Twentsche Bank N.V. (f.). Leiden, Katwijk, Noordwij'k, Noordrwij- keilhout en Saeeenheiim, Hoofde.: Amster dam, Spuistraat 138—150. N. Proc.: J. H. Stikker, Noordiwijk aan Zee (B.P.). MEINEED? Voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage is Zaterdag in hooger beroep behandeld de zaak tegen den 68-jarigen kruidkundige P. II., te Leiden, -die op 24 September 1931 voor de Haagsche Rechtbank had terecht gestaan als verdacht van meineed, tweemaal ge pleegd, namelijk in een echtscheidingsproce dure in 1926 en in een echtscheidingspro cedure in 1929, welke M. R. te Wassenaar tegen zijn echtgenoote had ingesteld. In deze zaal», waarin destijds Mr. L. Weijl te Leiden als verdediger, van H. was opge treden, en waarin toen niet minder dan 14 getuigen waren gedagvaard, had de officier van justitie, mr. Hoekstra, tegen verdachte acht maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft echter op 8 October H. vrij gesproken. Van dit vonnis ging der officier van justi tie in hooger beroep. Evenals voor de Recht bank werd ook voor het Hof de zaak met gesloten deuren behandeld en eveneens dit maal was een groot aantal getuigen gedag vaard. Naar wij vernemen heeft de procureur- generaal, mr. Brants, geconcludeerd tot be vestiging van het vrijsprekend vonnis. Het Hof zal 23 Januari arrest wijzen. DOOR AUTO AANGEREDEN Zaterdagmiddag werd de heer H. J. de R. in het Noordeinde, ter hoogte van de Var- kensmarkt, aangereden door een luxe auto. Hij kwam te vallen en brak zijn dijbeen. Hij werd in zijn winkel binnengedragen en daar na naar het Diaconessenhuis vervoerd. derd was te komen, en enkele uren daarna an een arbeidszaam leven overging in Heerlijkheid. Door de oudsten van het personeel der dakpannenfabriek gedragen, op het kerkhof ter bijzetting merkten we onder de aanwe zigen o.m.: Burgemeester H. J. Lovink, wet houder G. M. Hengreen, gem. secr. K. Sal- verda, vrijwel alle raadsleden, Dir Gem. werken, bestuur en dir. Coöp. Boerenleen bank, bestuur Chr. Hist, kiesvereen., bestuur woningbouwvereeniging „Alphensch belang" afgev. bond dakpannenfabrikanten, vele in- dustrieelen uit de Rijnstreek, personeel dak- pannenfabriek, gem. secretarie en openbare werken e.a. H. A. Bosch, Geref. Pred. wijst de kinderen van den overledene er op dat voor 4 jaar hun moeder hier werd gelegd, en nu hun vader ook het reiskleed heeft afgelegd zij beiden die door den dood gescheiden wa door den dood zijn vereenigd. Het verlies is groot, maar gelukkig hier is niet alleen 't graf dat spreekt, want uw vader is in het geloof gestorven, en hij die zijn einde voelde naderen geniet nu de rust die er 'erblijft voor het volk Aan God. Dit is al dus spr. in zeer korten tijd ide 8ste van onze gemeente die door den dood van ons ging, en wijst hierbij op de ernst van den dood en spr. hoopt dat het geloof van broeder Van Leeuwen ook het deel moge zijn van de vele aanwezigen. „Gedenk te sterven", roept spr. de aanwezigen toe maar ook „Ge denkt te leven", want we moeten in ons le ven God verheerlijken. De burgemeester stelt zijn vriend Van Leeuwen in het licht van ieme.nd die zijn gemeente lief had. Meer dan 28 jaar heeft hij de gemeente gediend met trouw, ijver en wilskracht die bewonderd en geëerbiedigd werd en al was wethouder Van Leeuwen geen spreker, maar een stille in den lande men kon op hem aan daar hij getrouw en eerlijk zijn ambt vervulde. In de 14 jaren van ziin wethoudersloopbaan heeft hij meer dan zijn plicht gedaan; spr. heeft 8 jaar met hem sa am gewerkt, weet dit uit ervaring, en spreekt namens weth., raa'd, ambtenaren en burgerij een woord van eerbiedige hulde. Persoonlijk is vriend Van Leeuwen veel voor spr. geweest en hij geeft de kindem de verzekering dat de nagedachtenis van hun vader bij allen in hooge eere zal blijven. Namens de Chr. Hist raadsfractie en raads leden spreekt het raadslid de heer P. Ver donk die schetst het leedwezen dat er bij de leden is; doch hij die het goede dat hij geven kon gaf in dienst van ziin Koning heengegaan in Vrede. Een treffend woord spreekt alsnu de heer C. Zwaan, sprekende namens 't personeel der dakpannenfabriek. Tusschen patroon en werkman was een zeer goede verstandhouding. We hebben den heer Van Leeuwen leeren kennen maar ook waardeeren. Hij was eenvoudig en vader voor zijn kinderen zoo ging hi i met het personeel om. De eenvoudigen wil God steeds gadeslaan dat kan ook van onze pa troon gezegd worden. In de gesprekken sprak hij veel over de Eeuwigheid en per soonlijk weet spr., dat hij ook de belangen van het personeel opdroeg aan den troon der Genade. Hartelijk dank aan allen brengt de oudste zoon de heer H. van Leeuwen: het kerkhof wordt verlaten maar leven blijft de dankbare herinnering aan den persoon en arbeid van een onzer beste burgers. CRISIS COMITÉ. Het crisis-comité van Aarlanderveen heeft in de laatste dag f 400.ontvangen, en kon reeds een 15 gezinnen voorzien van dekens, brandstoffen en aardappelen. OPHEFFING VRIJZ. WEEKBLAD „DE RIJNSTREEK." „De Rijnstreek" voorheen „De Huis vriend") is opgeheven en opgenomen in „De Rijnbode." Dit verwondert ons niet want wie met aandacht het blad las kon moei lijk aan een bestaansrecht naast de andere bladen gelooven en daarbij was de copy meestal „geknipt" en veel te oud. KATWIJK AAN DEN RIJN A.R. PROPAGANDACLUB „GROEN VAN PRINSTERER" Vrijdag 15 Jan. a.s., des avonds 8 uur, zal de A.R. Prop.olub „Groen van Pninstoreir" een vergadering houden iu de zaal der Geref. Kerk. De 'heer Joh. Korpdislhoek Czn. hoopt in te Miden het onderwerp: „De A.R. partij en do sooiaile actie". Ooik de leden der Kie&vereeniigiing zulil-en uitgenoodiigd worden deize vergadering bij te wonen. KATWIJK AAN ZEE BIJBELLEZING Dinsdag 12 Jan,, 's avonds 8 uur, hoopt de heeu- J. A. Bruyn een Bijbellezing te hou den in de Geimeentezaal oven' het onderwerp „De wederkomst dee Heeren". Toegang vrij NED. HERV. GEMEENTE In het afgeloopen jaar zijn gedoopt 328 kinderen, 62 huwelijken werden kerkelijk ingezegend. i hier 14 gevallen van besmettelijke gen, al kan hij de laatste paar maanden zich ziekte, 2 gevallen van roodvonk en 12 v. diph- therie, in 1930: 6 gevallen n.1. 3 roodvonk en 3 diphterie. LEIDSCHENDAM VERKIEZING KERKVOOGD EN NOTABELEN Tot Kerkvoogd dar Ned. Herv. Kerk te Leidschendam werd gekozen de Heer J. A. Keukenmeester (aftr.) en tot voorzitter der Notabelen de heer B. Kuperus, GROENE KRUIS Tot bestuursleden werden gekozen voor de vacatures Stric-kling en Strampraad, de heeren L. Oudshoorn en Schippers. UNIE COLLECTE Ondanks de ongunst der tijden, bracht de Unie-collecte in deze gemeente op ruim 200, slechts eenige guldens minder dan het vorige jaar. DIENSTPLICHT AQ(l.e mannelijko pereonen, geboren in 1913, moeiten zich im deze maand laten inschrij ven voor den dienstplicht. niet meer buitenshuis begeven. Dit is ook het geval met zijn 82-jarige echtgenoote, bij wie eveneens het gehoor en gezichtsvermogen nog zeer goed is. Dat hen, bij veel vreugde die hun te beurt is gevallen, ook de donkere zijde des levens niet verborgen is gebleven, moge blijken uit het feit, dat van de dertien kinderen, waar- mede hun huwelijk werd gezegend, nog slechts zes dezen feestdag kunnen mede vieren. Van harte wenschen wij het echtpaar toe, dat het, met de nog in huis zijnde dochter, zijn laatste levensjaren in het genot van een goede gezondheid mag doorbrengen. BEGRAFENIS-G. v. d. GUGTEN Onder buitengewoon groote belangstelling had hier Zaterdagmiddag de ter aarde bestel ling plaats van het stoffelijk overschot van. den heer G. v. d. Gugten, diaken der Herv. Kerk, vorige weck alhier overleden. Aan de groeve werd eerst het woord ge voerd door Ds. P. Peter, Herv. predikant alhier en daarna door Ds. A. Altena, Herv. predikant te Groningen. Beide herdachten den overledene als mensch, als diaken en als Christen, terwijl laatstgenoemde in het bijzonder nog wees op de hechte vriendschapsbanden, die ondanks STEUNPLAN BLOEMBOLLENKWEEKERS het vertrek naar Groningen, waren blijven Het steunplan voor bloembolienikweekere bestaan. Uit den Omtrek DE WERKLOOSHEID. Het aantal werkloozen ingeschreven bij de arbeidsbeurs bedraagt momenteel 178. ALPHEN AAN DEN RIJN DE LAATSTE EER. Trots een koude mist en scherpe wind vlagen, hebben honderden Zaterdagmiddag, de laatste eer bewezen aan wijlen den heer Joh. van Leeuwen, wethouder onze gemeen te, die Woensdag j.l. nog een vergadering ge leid heeft van het bestuur der Coöp. Boeren leenbank; Donderdag de gem. secretarie op belde dat hij als loccnburgemeester verhin REDE Ds. JONGELEEN Dinsdagavond houdt Dö. Jongsleen, utit Groningen, voor de Chr. Geref J.V. een rede over „Gebaai". Aanvang half echt. RIJKSPOSTSPAARBANK In de maand December weird ingelegd 23.510.84 en terugbetaald 10.749.58. Het kje is nr. 6219. BRAND. Vannacht pl.m. 4 uur is brand uitgebroken in den winkel van den heer de Ruyter in de Hoofdstraat alhier, tegenover de Herv. Kerk. De brandweer was spoedig aanwezig en gaf weldra met twee stralen water. De winkel brandde geheel uit doch uitbreiding kon worden voorkomen. De winkel van den heer Chouffour be kwam waterschade. Oorzaak onbekend. Verzekering dekt de schade. LEIDERDORP BURGERLIJK ARMBESTUUR Dinsdagavond, 12 Jan. zal het Burgerlek Armbestuur ten Raadhuize worden geïnstal leerd. DE BEVOLKING Uit de volgende opgave kan men, van eenige jaren, de vooruitgang van het aantal inwoners eonstateeren. Op 1 Jan. 1923 telde deze ge meente 2093 inwoners. 1924 2139, 1925 2170, 1926 2223, 1927 2283, 1928 2299, 1929 2338, 1930 2350, 1931 2379, 1932 2476. Verder ziet men b:erna eenige verrr^iyken.. de opgaven van de jaren 1931 en 1930. In 1981 werden 56 en in 1930 73 hinderen "eboren. Het aantal overledenen in 1931 be droeg 14: in 1930 18. Tn 1931 werden 14 en in 1930 20 huwelijken voltrokken, ZIEKTEN ON DEI HET VEE In 1931 kwamen onder het vee 2 gevallen van mond- en klauwzeer voor; in 1930 50. In is door Ged. Staten van Zuid-Hol land goed gekeurd. Degenen die hiervoor in aanmer king komen, kunnen zich aanmelden bij den gemeentesecretaris. UITVOERING Dinsdagavond geeft „Klein Excelsior" haar jaarlijkeche uitvoering iu „De Witte Zwaan", om halif acht. ONFORTUINLIJK RITJE. De bloemist B. alhier zette zijn auto in de pakplaats zonder de sleutel van het contact af te nemen. Een jongen die bij hem werkte ging spelenderwijze in den wagen zitten en drukte op de starter. De wagen stond in de versnelling en reed in gang weg met het gevolg dat twee groote schuifdeuren werden stuk gereden en 16 ruiten vernield. De jongen kreeg zijn ontslag. Was de sleutel maar weggenomen! LOONSVERLAGING VAN 30 PCT.? Wij vernemen, dat een bespreking heeft plaats gevonden tusschen patroons- en arbei dersorganisaties in de Bloembollenstreek. De patroons zullen waarschijnlijk een loonsver laging van 30 procent voorstellen. Definitieve voorstellen zijn spoedig te verwachten. VEERTIG K.M.-AFSTANDSMARSCH De Leidsche Wandelsport-Vereeniging marsch te organiseeren, voor dames en heeren boven den leeftijd van 16 jaar. Het inleggeld zal f 0.85 per persoon be dragen, terwijl aan iedere deelnemer(ster) die den tocht binnen den vastgestelden tijd volbrengt een fraaie draagmedaille of speld zal worden uitgereikt. Het tempo zal varieeren tusschen 6 en 7 K.M. per uur, doch zal in geen geval de 7 K.M. overschrijden. Waar de heer Zwart, bekend nog van de 40 K.M. L.P.SV.-marsch 1931 ook nu de lei ding dezer marsch weer in handen neemt zijn wij er van overtuigd dat alles tot in de puntjes in orde zal zijn. Men rekent natuurlijk op een zeer groote deelname zoowel van in als buiten Leiden. De inschrijving welke kan geschieden bij de heeren J. Zwart, Atjehstraat 4, en J. v. Weesel, Hoogewoerd 112, is thans reeds geopend. Aan deze adressen worden alle inlichtingen aangaande deze marsch verstrekt. Sluiting der inschrijving uiterlijk 21 April 1932. De start zal plaats vinden des namiddags te NOORDWIJK RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor olMesr en de daar onder ressar toerende bij postkantoren w erd gedurende de maand December 1931 inge logd een bedrag van ƒ17.067.67 en terugbe taald een bedrag van ƒ9758.31. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het wuimmer 6717, POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Aain het postkantoor alhier en de daar onder reesorteerende bijpostkantoren werd gedurende de maand December 1931 op de rekening der postcheque- en girodienst ge stort. een bedrag van f 180.656.24 en uitbe taald een bedrag van ƒ47.100.90 OUDE WETERING CHR. NAT. ONDERWIJS Vrijdagavond hield de Vereen, van Chris telijk Nationaal Onderwijs haar jaarverg., onder leiding van haar voorzitter, den heer P. v. d. Velden, die na lezing van Ps. 19 en gebed, de aanwezigen welkom heette. De secretaris las nu zijn jaarverslag, waaruit we hoorden, dat het ledental met 4 was ge klommen, en ook dat 't aantal leerlingen met 4 was toegenomen. De secr. sprak de hoop uit, dat het aantal leerlingen spoedig met drie zal vermeerderen, daar dan de vereeni- ging recht heeft op een gesubsidieerde leer kracht, welke nu uit eigen middelen betaald moet worden. Het verslag van de penning meester was zeer gunstig te noemen, daar er een belangrijke som afgeschreven kon worden, en nog f 500 gestort kon worden in het reservefonds. De financieele commissie bracht bij monde van den heer C. Horsman verslag uit. Alles was in de beste orde be vonden. De stemming die ondertusschen ge houden was had tot resultaat dat de heer J. C. Knib.be gekozen werd, in de plaats van den heer P. v. d. Velden, die aftredend was. De heer Knibbe liet zijn benoeming zich wel gevallen. Daarna werden nog twee referaten ge houden over „Schoolartsendienst", waarvdn Dr. v. d. Bijl de practische zijde, en hei hoofd der school de principieele zijde behan delde. Beiden kwamen tot de conclusie dat het een zeer nuttige instelling is, wat Dr. v. d. Bijl ook kon bevestigen door gegevens van plaatsen waar zoo'n schoolarts werk zaam is. Door een drietal leden werden nog vragen gesteld welke door de beide sprekers werden beantwoord. Hiermede was deze ver gadering die door 35 leden bezocht was ten einde en giag het hoofd der school, de heer P. M. Oustlandcr voor in dankgebed. RIJNSBURG DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST? Heden herdenken onze d >rpsgenoot >n, de heer S. van der Meij en mej. Wilh. Kraan, wonende aan den Valkenburgerweg, het zeld zame feit, dat zij 60 jaren geleden, op het Raadhuis te Oegstgeest, in het huwelijk wer den ve i vonden. De tha as 81-jarige bruidegom, die, vóór hij met zijn echtgenoote van een welverdiende rust gin? genieten, vele jaren als landbou wer op de Lage Morsch zijn bedrijf heeft uit- geoefei d, kan zich nog steeds in een voor dien ebtijd zew goede gezondheid verheu- Met het zingen van Psalm 119 88 door de aanwezigen, werd de droeve plechtigheid be ëindigd. RIJNSBURGSCHE BOYS I -FIDES PACTA I 3—3 Rijnsburgsche Boys I heeft de competitie hervat, door op eigen terrein, zij het op het nippertje, tegen Fides Pacta gelijk te spelen. Het gelijk spel werd eerst in de allerlaatste oogenblikken bevochten. 't Was nu juist geen prettig weer; een gure wind stond van doel tot doel. Rijnsburgsche Boys trapt af tegen wind en onderneemt eenige aanvallen op het Leidsche doel, die echter afgeslagen gorden. Ook Fides Pacta gaat ten aanval, doch de Rijnsburgsche achterhoede i$ op haar post. Geleidelijk komen de geelzwarten echter op zetten. De Leidsche keeper redt eenige malen uit stekend. Echter komt het eerste doelpunt aan den anderen kant. Bij een snellen aan val is het de midvoor der gasten, die schit- terend inschiet 01. Dit wordt den Boys te bar en het Leidsche doel wordt onder schot genomen. Eindelijk is het C. Kralt, die bij een doelworsteling gelijk maakt 11. Kort voor de rust is het wederom de mid- >oi- van Fides Pacta, die een mooi doelpunt maakt 1—2. Met dezen stand breekt de rust Na de thee nemen de Boys het met den wind in den rug kalm op. Dat dit verkeerd is, blijkt. Fides Pacta is nu geruimen tijd sterker en bij een misverstand in de Rijns burgsche achterhoede maakt zij er 31 van. Dat wordt te erg en fel vallen de Boys aan. Fides Pacta wordt geheel teruggedrongen. Meer en meer verstrijkt de tijd en doelpun ten blijven uit. Heel Fides Pacta staat te verdedigen. Eindelijk, 4 minuten voor 't einde, gelukt het Jac. Zwaan met een schitterend schot den achterstand te verkleinen, 23. Nauwe lijks is de bal weer in 't midden, of van Duijn rent door alles heen en lost een kogel, die in den uitersten bovenhoek verdwijnt. (3-3). Direct hierop fluit de heer Hillebrand, die uitstekend leidde, einde. Het was een prettige wedstrijd. SASSENHEIM GEMEENTEWERKVERSCHAFFING. Dooi' de Gemeenteittwerkverschaffing zijn thans de volgende werken in uitvoering genomen: aanleggen tegelpad Wasbeek, idem richting Lisse, in orde brengen Beu kenlaan, demipen sloot en verbetering Men- neivveg, Ibeschoeaen eind Oost-Haven, puin- kloppen, benevens verschillende werkzaam heden in het Wandelpark. TER LEEDE I—QUICK BOYS I 0-6. Zooals venvacht werd heeft Quick Boys deze wedstrijd gewonnen. Ter Leede heeft zich voor de rust echter goed gehouden en wist de stand 0—0 te houden. Na die rust komt Quick Boys echter opzet" en en door hun mooi samenspel weten zij de stancl spoedig tot 6—0 op te voeren. Keeper Zwiers was in dezen wedstrijd uitstekend. Scheids rechter Ladnn leidde correct. Ondanks het miiinder gunstige iweer was er flinke be langstelling. L. R. C. II—TER LEEDE II. 4—1 Van dezen wedstrijd zullen wij niet veel vermelden daar deze naar de juiste maat staf van sportiviteit de naam van voetbail- spell niet verdiende. Een juis'' c benaming zou zijn „ruglby-sipel". Sommige pelers van Ter Leede moesten hun beenea laten ver binden. Sdheildterechtor was de heer War- naar van Lisse. Het terrein was door den moerassigen toestand van den bodem zoo goed ais onbespeelbaar. KOOKKRING HERV. KERK Aan het jaarverslag van de Kookkring ïit hei! plaatselijke kerkblad van d'e Herv. Kerk ontleenen wij dat in het afgeloopen jaar werden verstrekt: 40 porties soep. 70 eieren, 264 porties warm e*sn en 760 L. rneCfk. Dit nuttige werk staat onder leiding van Mevr. Klijn. N-C.R.V.-FILM. Morgenavond om 8 uur heeft in de Geref. Kerk alhier de ver'ooning plaats van de N.C.R.V.-Radio-Film „De Klokken Luifdlen". 's Middags gaait een Kindervoorstelling vooraf. VALKENBURG COLLECTEN NED. HERV. KERK De opbrengst van de collecten, die gedu rende de maand December in de Ned. Herv. Kerk zijn gehouden, is als volgt: Voor de ANGKOLABUSJES. De gezamenlijke inhoud van de Angkola- busies in deze gemeente bedroeg over het jaar 1931 f 67.80. WERKLOOSHEID. Thans zijn er bij de arbeidsbemiddeling niet minder dan 52 werkloozen ingeschreven. Een twintigtal van hen is te werk gesteld bij de gemeentelijke werkverschaffing. W AOOJNXVcEN CRISIS-COMITE. Naar wjj vernemen bedraagt de opbrengst var. de collecte voor het plaatse1 ijk crisis comité ongeveer f 4000. Aan giften in natura werd een bedrag van naar schatting f 1000 ontvan"en. Het comité heeft zich gesplitst in drie sub commissies. Een daarvan zal heden Maandag liet gymnastieklokaal van de openbare school B in gebruik nemen en dit inrichten voor ont spanningslokaal ten behoeve der werkloozen»

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6