BINNENLAND. Radio Nieuws. Hoog water in Drente en Limburg De ramp met de „Stanfries IV" MAANDAG Tl JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 5 BRIEVEN UIT DE HOOFDSTAD ONZE UNIVERSITEIT Het ia om meer dan één reden te betreuren, Idat de economische omstandigheden ons wei nig armslag bieden. Daar moeten allerlei nut tige dingen achterwege blijven, ja zelfs met de noodzakelijke dingen moet men de groot ste soberheid betrachten. Het spreekt wel van zelf dat dan de luxe paardjes gevaar loopen even weinig in verwaarloozing te komen en er voor banketteeren in het geheel geen plaats is. Zoo komt onze Universiteit wel een beetje in de knel. Ze is ook een luxe-paardje. In de zen zin dat het een weelde is, wanneer een stad, zelfs een stad als Amsterdam, er voor eigen rekening een Universiteit op nahoudt en die Universiteit zoo volledig mogelijk wil ©utilleeren. Natuurlijk is ze meer dan een luxe-artikel, ver vult ze een buitengewoon nuttige functie, heeft ze heel wat knappe menschen aan onze stad en ons volk geleverd en heeft ze in ons leven een plaats gekregen. Het mag wel gezegd dat Amsterdam in den loop der jaren een goede verzorgster is geweest van haar Hoogeschool. I>aarom valt het voor onze Academie te be treuren, dat wij het 300-jarig feest niet met meer luister kunnen vieren. Want het staat wel vast dat wij als wij wat ruim in onze mid delen zaten, een glorieus festijn zouden aan richten, ter herdenking van het feit dat in Januari 1682 onze Hlustre School in de oude kapel van het St. Agnesklooster werd geopend Nu doen wij het eenvoudiger en zal van een feest geen sprake zijn, veeleer kan men nu al leen spreken van een plechtigheid. Zoover nu bekend zal de viering zich bepalen tot een ontvangst van een breede rij getabberden van andere Universiteiten, uit het buitenland zul len vele gasten komen en de uitgave van een gedenkboek, waarin heel de historie van onze Och ooi wordt beschreven. Zeer waarschijnlijk zullen de studenten een historisch openluchtspel geven, maar zelfs dat Staat nog niet vast. Voor ons rijst de vraag of het toch niet beter was de viering te verschui lden tot een meer feestelijke herdenking moge lijk en te verdedigen ware. Dat is geen gemis aan belangstelling of draardeering, ook al gaan onze persoonlijke Sympathieën naar de Vrije Universiteit. Inte gendeel wij vinden dat ons aloude Athenaeum er te zuinig afkomt en wij hadden het graag fcnders gezien. Ook dit is niet toevallig en moet dus worden ganvaard. In zekeren zin is het ook iets dat »et karakter van stad en school strookt. Al Is de school reeds hoogbejaard, al hebben pro fessoren met een wereldvermaarden naam er gewerkt en al klom het aantal studenten met het aantal leerstoelen van jaar tot jaar, al kwam zelfs naast de eerste illustre school een tweede, geloofsstuk van ons Calvinistisch Volksdeel, een academiestad is Amsterdam fciet geworden en zal het niet worden. Hier niet een professorenwyk, hier niet de Universiteit die een stempel zet op het leven, hier geen schitterende lustra, geen studenten- joolen, zooals men die in een stad als Leiden of Utrecht denken kan. Veeleer heeft de stad hier het stempel gezet op student en school en naar verhouding studeeren hier ook de meeste jongelui met smalle beurzen. Dat heeft mis schien voor het studentenleven wel enkele schaduwzijden, maar het licht schijnt ons toch te domineeren. Het heeft ons ook wel enkele uitwassen bespaard. Moge het maar zoo blijven. Het ïg een kost baar bezit een Universiteit. Al te kostbaar eigenlijk als de stad, zelfs de hoofdstad, de kosten alleen dragen moet en men steeds komt tot splitsing en tot uitbreiding. Het is ongetwijfeld stedetrots geweest die tot stich ting van de school deed besluiten, het nage slacht moet die trots heel duur betalen. En nog is die stedetrots niet verdwenen en ze vraagt ook aan het komend geslacht groote offers, wijl men steeds aan ruimer ontplooiing en naar meer expansie zoekt. Maar het is ook in ander opzicht een kost baar bezit. Immers juist wijl wij in Amster dam onze Universiteit hebben, kunnen er jon gelui .aan studeeren denken, voor wien het an ders niet mogelijk zou zijn en komen ook ta lenten naar voren die anders waren verstikt of niet tot hun recht gekomen. En daar hebben in Amsterdam gewerkt aan onze Universiteit mannen die niet alleen voor Amsterdam maar voor ons land een eere en sieraad zijn geweest en die den Nederland- schen naam beroemd hebben gemaakt tot ver buiten Europa. Dat moge zoo blijven. Ook nu tellen wij onder onze professoren mannen van grooten naam. Wij hebben maar te denken aan den, nu rustenden, hoogleeraar Hugo de Vries, en aan den nu nog doceerenden Lans, Zeeman en Brouwer. Als wjj aan overledenen denken dan noemen wij Hector Treub, en den vromen Bakhuvs Rooseboom, die naar ons oordeel nog zooveel voor de wetenschap had kunnen doen, doch die vroeg tot God werd geroepen. Daar is door de omstandigheden nu geen tijd voor uitbundig vreugd- en feestbetoon. Maar in de harten van hen die Amsterdam lief hebben is wel vreugdevol gedenken aan de glorierijke Amsterdamsche Academie. AREND VAN AMSTEL. DE AANSLAG OP DEN JAPANSCHEN KEIZER Hr. Ms. gezant te Tokio heeft langs tele- grafischen weg opdracht ontvangen om aan de Japansche regeering de sympathie der Nederlandsche regeering te betuigen naar aanleiding van de op den Keizer van Japan gepleegden aanslag. Bovendien heeft de chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken een bezoek gebracht aan den Japanschen gezant om hem, in verband met de misluk king van den aanslag de gelukwenschen van genoemden minister over te brengen. TWEEDE KAMER Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van het IVe hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1931. O.m. worden daarbij verminderingen aan gebracht van f 15.000 en f 10.000, omdat de kosten van gezinsverpleging van psychopa- then en hun reclasseering nog slechts weinig tot ontwikkeling zijn kunnen worden ge bracht, waardoor de uitgaven beneden de raming zijn gebleven. Geschrapt wordt een bedrag van f 50.000, dat betrekking had op de inrichting en ex ploitatie van de jeugdgevangenis te Zutphen, welk gesticht dit jaar nog niet in werking gesteld zal kunnen worden. Uitgetrokken wordt een bedrag van f 19.000 voor tijdelijke maatregelen, welke getroffen moesten worden voor psychopathenverple- ging in het Rijkskrankzinnigengesticht te Eindhoven, tengevolge van plaatsgebrek de Rijksasvls te Leiden. Een paviljoen is bereids als psychopathen- asyl ingericht, terwijl een tweede paviljoen (voor de helft) eveneens in gereedheid zal worden gebracht. DE NIEUWE DRANKWET HANDLEIDING VOOR DE PRAKTIJK Burgemeester en wethouders weigeren eei vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein, „wanneer binnen de laatste vijf jaren onherroepelijk zijn ge worden twee veroordeelingen van den ver zoeker wegens een der feiten, omschreven in de artikelen 55 eerste lid; 57; 58, eerste of vierde lid; 50, eerste lid, 1°„ 3°., 4°., 7°., 9°., 10®., of 61 van deze wet; in art. 184 van het Wetboek van Strafrecht, voor het geval het feit betrekking heeft op een bevel, een vordering of handeling, krach tens deze wet of de bij deze wet bedoelde plaatselijke verordeningen gedaan, of in de artikelen 252, 426, 453 en 454 van dat Wet- Dit is nu onze schoone, glasheldere wets taal. Een der vele klare bepalingen uit de nieuwe Drankwet De aspirant-vergunning houder, die weten wil of zijn aanvrage kans van slagen heeft, leze slechts dit duidelijke voorschrift en hij weet, hoe de zaak er voor staat Dit artikel zegt het hempardon, dit is geen artikel; dit is lid 13 sub a van art 12 der wetEr zijn dus nog andere leden het loopt tot no. 20 en op a volgen nog b en c. Enfineen labyrinth is een een voudig wandelpark vergeleken met deze doolhof van artikelen, leden, subs en cijfers, zoo Arabische als Romeinsche. We hebben ons eens verstout over een onderdeel van de Drankwet enk» opmer kingen te maken; maar een deskundige ver klaarde ons later in een gesprek, dat de schrijver in ons blad ('twerd gelukkig zeer in 'talgemeen gezegd) er toch blijkbaar niet veel meer van begrepen had dan de profes sor, die er in de Kamer over sprak. We konden de waarheid daarvan niet ont kennen; doch tot verontschuldiging wijzen we naar bovenstaand stuk van art 12 en niet zonder verheuging citeeren we wat een expert op dit gebied hierbij aanteekent: „Dit nummer bevat een zoo groot aantal verwij zingen, dat het voor den aspirant-vergun ninghouder niet gemakkelijk is, aan de hand hiervan te beoordeelen, of hij voor een ver gunning in aanmerking zal komen of niet" En juist omdat deze wet zoo allermisera- belst slecht te lezen is, schreef Mr. Ph. d e VrieB te 's-Gravenhage er een uitvoerige toelichting bij, welke onlangs bij de N.V. Haagsche Drukkerij en Uitgevers Maat schappij verscheen. Een toelichting, waar over we verder niets te zeggen hebben, om dat de nuttigheid door 't bovenstaande ruim voldoende is gedemonstreerd. Met hoe nuch tere blik ge ook de nieuwe Drankwet, artikel voor artikel, doch zonder toelichting leest, het begint u te duizelen en ge wordt er draaierig van. Daarom bewees Mr. de Vries aan alljn, die iets met de Drankwet te maken hebben, een groote dienst door er zulk een lijvige toelichting bij te schrijven. Zoo'n wegwijzer ls beslist onmisbaar. PROVINCIALE ALMANAK Nauwelijks Is het jaar begonnen of de Uitgever N. Samson te Alfen a.d. Rijn laat weer zijn gewaardeerde Almanak voor de provincie verschijnen. Die van 1932 lijkt wat degelijke uitvoering en goede verzorging van de inhoud betreft geheel op die van vorige jajren; doch er is één belangrijk ver schil. Dit viel ons direct op, toen we even bla derden ln de nieuwe uitgave en toen we de voorrede opzochten konden we het daar le zen. Achter de namen van de leden der Prov. Staten, van de raadsleden en van de leden der beide Kamers is thans aangegeven welke him politieke richting is. We achten deze aanvulling een belangrijke verbetering. Hoe de politieke constellatie in de provincie en de gemeenten is, wil men gaarne weten. Het zal geen kleinigheid ge weest zijn om deze gegevens te verkrijgen; des te meer waardeering verdient deze ver betering. We kunnen dan ook niet anders doen dan deze Almanak, welke alle mogelijke provin ciale gegevens bevat, hartelijk aanbevelen. Slechts veroorloven we ons één opmerking. Bij vergelijking van de jaarwedden van bur gemeesters, secretarissen en ontvangers, zoo als deze vermeld worden op blz. 100 en v.v., met de werkelijke salarissen, zooals we die in enkele gemeentebegrootmgen vonden, ble ken deze bedragen niet met elkaar overeen te «temmen. Deoorzaak zal waarschijnlijk daarin schuilen, dat de Almanak de algemeene re geling geeft, welke door Ged. Staten is vast gesteld voor gemeenten beneden de 15.000 zielen en dat de werkelijke jaarwedden soms iets hooger zijn. Dit is niet erg, maar nu de Almanak voor elke gemeente de bedragen geeft, zijn ze niet altijd juist Men moet dus, zoo zien wij het tenminste, bij het naslaan van deze ge gevens, rekenen op eventueele afwijkingen van de algemeene regeling. SCHIPHOL IN 1931 UITBREIDING DER OUTILLAGE. Een bevredigend jaar. Ondanks de slechte tijden welke wy beleven, en de rampen, die ook de K.L.M. niet bleven bespaard, was 1931 een belangrijk en goed jaar voor de internationale luchthaven Schiphol. De belangrijkste gebeurtenis was het instel len van den wekelykschen dienst Amsterdam- Batavia, terwijl de luchthaven als interna tionaal knooppunt zich verder ontwikkelde door het inleggen van nieuwe verbindingen. Twintig luchtdiensten, dus veertig geregel de vliegtuigen per dag, verbonden Amsterdam in den zomer met de groote centra in Europa. De door den Luchtvaartdienst van Water staat ingerichte nachtroute waarop zich thans na uitbreiding in 1931 krachtige lichtba kens bevinden by Amstelveen, Muiderberg, Harderwijk, Tongeren, Hellendoorn en Oost- marsum bewees voor het eerst by de nacht- postvluchten uitstekende diensten. De nieuwe vliegtuiglooda B kwam gereed; zij behoort tot de allerbeste vliegtuigloodsen ter wereld De lengte der loods inwendig bedraagt 96 M.; de diepte 40 M. Aan de front zijde bevinden zich twee deuren van elk 48 M. breedte en 8 M. vrye hoogte, welke electrisch worden bediend. De Indië-vliegtuigen der K.L.M. gaan hier na hun lange vluchten in revisie. Als het moest, zou de geheele vogelfamilie der Indië- vloot in deze eene loods kunnen worden onder gebracht. Door het Byk werd by Amstelveen een krachtig verkenningslicht geplaatst. Tenslotte deed het Byk een modern radio- zendstation voor correspondentie met vlieg tuigen in vlucht bouwen op 2 K-M. afstand van den uitersten noordhoek van het landings- Het aantal deelnemers aan rondvluchten steeg in 1931 tot 7.498 (7.297 in 1930). Ook het aantal betalende bezoekers nam toe: 136.023 tegen 118.606 in het voorafgaande jaar. Alles met alles Is er dus reden het verstre ken jaar, wat de ontwikkeling van Schiphol betreft, als een goed jaar aan te merken l GEREF. EMIGRATIE VEREEN. JAARVERGADERING. De secretaris van de Geref. Emigratie Vereeniging schrijft ons: De jaarvergadering van de Geref. Emi gratie Vereeniging zal Woensdag 27 Januari, 's middags 1 uur in het gebouw voor Chr. Sociale Belangen, Kromme Nieu- DINSDAG 12 JANUARI Hilv Huiz i Hllv Hilv I Kalu 1 Hllv Hulz A.V.R.O.: Gramof.muzielc sum A.V.R.O.: Orgelconcert lborg: Strijkorkest sum A-V.R.O.Lunchmuziek i K.R.O.: Concert try: Orgelconcert K.R.O.: Gramofot 13.45 14.20 K alu ndbor g: ^Om^oep^orkeet UTo 16.00 16.20 16.20 16.55 17.00 17.30 18.50 Kön 1 gs w u au: Symphonie-orkeat K-R.O.: Concert A.V.R.O.: Omroep-o 20.20 Londe i R-Concert chau: Populair concert K.R.O.: Concert borg: Omroeporkest K.R.O.: Gramofoonrauzdek 3 u m A.V.R.O.: Graxnof.muziek Ce slagen. Cursussen, en 10.30 H11 v e r s u m A.V.R.O.: Voordrachten. 00 Huizen K.R.O.: Vrouwenuurtje A.V.R.O.: Engeleche !e« we Gracht, Utrecht worden gehouden. De leden worden speciaal uitgenoodigd de vergadering bij te wonen. Mededeel ingen zullen worden gedaan over: le het kolonisatie-plan in Argen-. tinië. 2e. de algemeene situatie op gebied van emigraitie; 3e het contact met de Stichting Landverhuizing. De directeur van de Stichting Landverhuizing hoopt op deze vergadering tegenwoordig te rijn en is bereid vragen toe te lichten. Ook be langstellenden zijn gaarne welkom. AUTOBUS MET DIESELMOTOR PROEF DER WESTL. STOOMTRAM MIJ. Door de WestL Stoomtram Mij te Loosdui nen worden momenteel proeven genomen! met een nieuw type autobus. nJ. voorzien van een ruwolie-Dieselmotor. Deze proeven, worden genomen op verzoek van de Mer cedes-Benz fabrieken. Door het gebruik van deze motoren, zou een belangrijke besparing aan brandstof kosten worden verkregen, terwijl ook de be drijfszekerheid er door vergroot zou worden. wt Oen Haag is men begonnen de doorgang van de Loosduinsche Vaart te dem pen. Door het Laakkanaal is deze vaart overbo dig geworden Als ons land door hoog water wordt geteisterd, krijgt Meppel meestal ook zijn deel. Dat 't ook rui weer zoo is, laat bovenstaande foto duidelijk zien. Lloyd George heeft een uitstapje ge maakt naar Ceylon, maar is nu weer thuisWe zien hem hier in zijn studeerkamer. Nog een hoog-water-foto, en wel uit de omgeving van Roermond, waarvan men de toren op den achtergrond ziet. Het wassende water van de Maas zette een groot gedeelte van de omgeving blank. Een aangrijpend moment: twee tonnen, behoevende tot de lading van de ver ongelukte JStanfnet IK', worden aan land gebracht. i

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 5