Hersfe'hefa'ing onmogelijk" MAANDAG 11 JANUARI 1932 EERSlÊ B> \D PAG. 2 MLARING VAN BRUENING WEKT OPSCHUDDING '.TALING NOCH OP 'T OOGENBLIK NOCH IN DE TOEKOMST BOOZE REACTIE IN FRANKRIJK lichtere ontvangst van de verklaring in Engeland en Amerika Terwijl Engeland en Frankrijk nog trach ten tot overeenstemming te komen over hun houding op de herstelconferentie te Lausan- jne. die nu toch definitief op 25 Januari zal aanvangen, heeft Dr. Brüning, de Duitsche Rijkskanselier, den knuppel in het hoender hok gegooid en ronduit aan den Britschen Gezant meegedeeld, dat Duitschland de her- stelschulden niet meer zal kunnen be- Onder het opschrift: Duitschlands ultima tum publieceerde Zaterdag de „Star'' tele gram uit Berlijn, betreffende een bezoek van den Engelschen ambassadeur Sir Horace Humbold bij den rijkskanselier dr. Brüning op Vrijdag j.l. Hierbij heeft de rijkskanse lier den Engelschen gezant medegedeeld, dat Duitschland nóch op dit oogenblik, nóch in de toekomst herstelbetalingen, welke dan ook, zou kunpen verrichten, wanneer het economische leven der wereld weer tot her leving gebracht moet worden. De Duitsche delegatie moet op de conferentie van Lau- sanna dringend in do bres treden voor een volkomen schrappen der herstelbetalingen. De meeningen van dr. Brüning en zijn kabi netscollega's inzake de herstelbetalingen zijn •herhaaldelijk aan de buitenlandsche diplo maten medegedeeld. Ook de pers heeft dat in het openbaar gedaan. Men wijst er in de bevoegde kringen in Berlijn op. dat het geleende geld, waar mede Duitschland tot dusverre zijn herstel betalingen verricht heeft, daar het niet voor productieve doeleinden gebruikt is, dood is. Het Duitsche economische leven staat thans aan den rand van een volkomen in eenstorting. Deze ineenstorting zou zekerlijk geheel onvermijdelijk worden, wanneer een poging zou worden gedaan om Duitschland weer herstelbetalingen op te leggen. Wan neer Duitschland daarentegen van deze last bevrijd zou worden, zou het in staat zijn zijn particuliere schulden te zijner tijd te betalen. Maar het land kan onmogelijk deze particuliere schulden en de herstelbe talingen tezamen aflossen. Dat dr. Brüning een onderhoud over de herstelbetalingen met den Engelschen am bassadeur heeft gehad, wordt te Berlijn be vestigd. Een telegram uit Berlijn zegt: De kanselier heeft er bij die gelegenheid od gewezen, dat Duitschland niet de middelen heeft om de herstelbetalingen voort te zet ten, doch dit is niet in den praegnanten vorm geschied waarin het telegram in de Star gesteld is. Dr. Brüning heeft intusschen zelf al ge zorgd, dat men niet in twijfel kan. verkeo- ren omtrent de meening der Rijksrege ring. Hij heeft n.l. Zaterdag een onderhoud ge had met een vertegenwoordiger van een persbureau en daarin heeft hij feitelijk be vestigd wat de „Star" heeft gemeld. De persman merkte op, dat de houding van de Duitsche delegatie te Lausanne nog miet voldoende duidelijk is omschreven en niet in het openbaar bekend was. De rijkskanselier onderdrukte zijn ver bazing over deze vraag niet en legde er den nadruk op, dat eenige twijfel aan de houding der Duitsche delegatie te Lausanne toch niet goed mogelijk was. Hij behoefde in dit verband alleen maar op de verschillende Duitsche verklaringen van den laatsten tijd te wijzen, waarbij hij de officieele uitlatingen naar aanleiding van het Nieuwjaar en zijn eigen radioredevoe ring van 7 December aanhaalde. Het gaat er thans voor de betrokken mo gendheden om de conclusies te trekken uit het rapport van de Bazelsche deskundigen. Het rapport heeft nogmaals den geweldigen omvang van Öe wereldcrisis aangetoond en vóór alles de verwoestende gevolgen ge schilderd, die deze crisis juist voor Duitsch land met zich meesleepte. Het stelt de wereld de tot het uiterste gaande maatregelen voor oogen. die in Duitschland genomen zijn ter bestrijding van de crisis en erkent, dat deze in de mo derne wetgeving zonder voorbeeld staan. Tegelijkertijd bewijst het rapport echter, dat eenzijdige Duitsche maatregelen niet toereikend konden zijn, maar dat veeleer de toestand van Duitschland, welke in groo- te mate de oorzaak voor de groeiende ver lemming der wereld is, gebiedend een ge meenschappelijk handelen der regeeringen en wel een onmiddellijk handelen noodza kelijk maakt. Voor de richting, waarin de besluiten van de regeeringen gaan moeten geeft het rap port, al ziet dit ook af van geformuleerde voorstellen toch zeer duidelijk de richtlijnen aan. Het toont de werkelijke onmogelijkheid, tot betalen waarin Duitschland verkeert aan en bewijst bovendien in wat voor nauw oorzakelijk verband juist de Duitsche her stelbetalingen staan tot den geheelen huidi- gen toestand. Daarbij stelt het rapport uitdrukkelijk vast, dat de voorwaarden waarvan indertijd de samenstellers van het Youngplan zijn uitge gaan, fundamenteel veranderd zijn. Hiermede, aldus dr. Brüning met nadruk is eigenlijk alles gezegd. Het is glashel der, dat Duitschland's toestand de voortzet ting van politieke betalingen onmogelijk maakt. Even duidelijk is, dat iedere poging om het systeem van dergelijke betalingen te handhaven, niet alleen voor Duitschland, maar voor de geheele wereld tot onheil moet voeren. Bij dezen stand van zaken blijft voor de rijksreg ring in het geheel geen speling voor ovei egingen welk stand punt zij moet aannemen. Zij kan op n.s conferentie nij* ai ders hun dan den gegc ven feitelijken toestand uiteen te zetten en tot de andere betrokken regeeringen de op roep te richten ook van hare zijde rekening te houden met dezen toestand en niet te zoeken naar compromis-oplosingen, waar voor eenreeële mogelijkheid niet meer be- Tenslotte verklaarde de rijkskanselier, dat hij beslist geloofde, dat er op het oogen blik in geen enkel kamp meer een gebrek aan innerlijk inzicht in de noodzakelijkheid van tie thans te trekken conclusies bestaal. Het komt er alleen maar op aan, ook den moed tot verwerkelijking van dit inzicht te vinden en, zooals het deskundigenrapport zegt, de behandeling van economische pro blemen niet meer te iaten beïnvloeden door politieke gedachtengangen. Hoe reageert Frankrijk? Wij willen uit de slotverklaring van den Rijkskanselier nog wel eenigszins in twijfel trekken of er werkelijk in geen enkel kamp gebrek is aan innerlijk inzicht in de nood zakelijkheid van de thans te trekken con clusies. Immers wil men van Fransche zijde nog zeer zeker aansturen op een compromis-op lossing, waarbij moratorium-verlenging mei doorbetaling van de z.g. niet-beschermde be talingen den grondslag vormt, terwijl men ook de niet-beschermde betalingen in elk geval wil handhaven wanneer Amerika be reid zal zijn afstand te doen van de inter- geallieerde schulden. Dit werd tenminste juist Zaterdag in de „Echo de Paris" geschreven door den door gaans goed-ingeliciüen heer Pertinax. Dat het inzicht van Frankrijk nog niet „volkomen vrij" is van politieke vooroordee- len, wordt ook aangewezen door de manier waarop men te Parijs op de verklaringen van Dr. Brüning reageert. Deze worden te Parijs n.l. als een groote sensatie opgevat en tegelijkertijd aldus uit gelegd, dat zij de herstelconferentie van Lausanne teitelijk nutteloos maakt. Door de houding van Duitschland is de conferentie van Lausanne van te voren reeds tot mis lukken gedoemd. De Fransche minister van financiën Flan din heeft inzake de verklaring van Brüning aan de pei-s verklaard: Wanneer de ver klaringen, die men den rijkskanselier toe schrijft juist zijn, en de Duitsche regeering niet meer de verplichtingen van het Young plan en het verclrag van Versailles wil na komen, zou dat beleekenen, dat Duitschland een eind wil maken aan het Youngplan en het verdrag van Versailles. Men moet der halve nog de bevestiging van dit bericht af wachten. Wanneer de verklaringen worden beves tigd,zal geen Fransche regeering de opzeg ging van de vrijwillig onderteekende ver dragen kunnen aanvaarden. Wanneer de conferentie van Lausanne wordt voorafge gaan door dergelijke verklaringen over niet- betaling, is de conferentie overbodig. Verder zeide Flandin o.m., dat de Fran sche regeering er naar streeft, dat men in den geest dei' verzoening een formule uit werkt, die schuleischers en schuldenaren vereenigen kan en de crisis kan verzachten. Men heeft reeds dikwijls gezegd, dat de mo- menteele crisis, tenminste volgens hare fi- nancieele beteokenis een credietcrisis, d.w.z. een vertrouwenscrisis is. Door het inbreuk maken op verdragen zou men de crisis on overwinnelijk maken. Inbreuk op verdragen alleen maar daartoe dienen om 't kapitaal- hamsteren te vergrooten eii Jiet wantrouwen te versterken. Men kan niet terzelfdertijd de rechten van Frankrijk geringschatten en zijn medewerking opeischen. Buitengewoon felle uitingen lezen we In de Parijsehe Zondagsbladen, die bijna allen de verklaring van Brüning beschouwen als Eenige bladen maken melding van het ge rucht, dat de vertegenwoordiger van het Britsche Ministerie van Financiën, Sir Fre derick Leith Ross, nieuwe instructies zou hebben gekregen, die een terugtocht van En geland zouden beteekenen en daardoor de reeds aan Frankrijk toegezegde concessies zouden worden igetrokken. De „Paris-Midi" acht de bron van dit be richt te onbetrouwbaar, dan dat me ner zonder meer geloof aan zou kunnen hech ten. Andere bladen spreken hun ergernis er over uit dat de verklaring van Brüning in Engeland geen bijzondere ontstemming heeft gewekt. Zij spreken de hoop uit, dat de Duitsche politiek er niet in zal slagen, een wig tusschen Frankrijk en Engeland te drij ven. Het zou een zeer goede leer voor het Duitsche Rijk zijn, wanneer ide Duitsche in triges zouden afstuiten op een Fransch- Engelsohe overeenstemming. Uitingen als deze toonen een inderdaad gerechtvaardigde vrees. Immers het is be kend, dat de Engelschen maar liefst zouden zien, dat de zaak van de internationale schulden maar zoo spoedig mogelijk uit de wereld was. Pertinax over dwangmiddelen. Het diepst gaat Pertinax in de Zondags ochtend-editie van de „Echo de Paris" op de zaak in. Hij noemt de Duitsche verkla ring een der treurigste gevolgen van de ontruiming van het Rijnland. Men heeft in Frankrijk steeds gevreesd, dat de verwijde ring der buitenlandsche troepen den Duit- schen schuldenaars de mogelijkheid zou ge ven, hun woord te breken. Twaalf maanden na de ontruiming heeft de wereldcrisis Duitschland de gewenschte aanleiding in handen gespeeld. Men heeft vergeten, dat het Duitsche volk zich slechte voor geweld buigt en slechts betaalt, wanneer het ge dwongen wordt. Pertinax werpt de vraag op, wat men te genover de Duitsche weigëring zal doen. Wie spreekt over een groot gebaar van toegeven door Frankrijk, kent de Duitschers niet, die elke toegeeflijkheid als zwakheid beschou wen. Het ergst zou zijn, wanneer Frankrijk den wil verliest, met alle beschikbaar zijnde middelen de vervulling van de afgelegde be lofte af te dwingen. In zijn antwoord aan Brüning heeft de Fransche Minister van Financiën Flandin verklaard, dat de Fransche regeering niet naar Lausanne zal gaan, ivanneer Duitsch land erop blijft staan, dat het geen verdere betalingen zal doen. In dit geval zou Frank rijk zich met een klacht tot het Haagsche Hof kunnen weniden. Men weet echter niet, of het Haagsche Kof Frankrijk in het gelijk znu stellen. Tenslotte moet men bedenken, dat zelfs wanneer Frankrijk juridisch het recht aan zijn zijde heeft, er geen ander daadwerkelijk middel dan oorlog over blijft Er is nóg een andere w.;g open: men kan aan het sprookje der Duitsch-Fransche ver lening een eirde maken en elke directe of indirecte hulp weigeren. Het Duitsche eco nomische leven hangt nog slechts aan een draadje. Een belangrijke rol in deze zaak krijgt Engeland te spelen, aangezien de Ëuropee- sche vrede van de Franseh-Engelsche sa menwerking afhankelijk is. Pertinax vraagt zich echter af, of Engeland den toestand wel begrijpt. De besprekingen tusschen de Brit sche en de Fransche deskundigen hebben Frankrijk niet in staat gesteld, deze vraag met zekerheid te kunnen beantwoorden. De reactie in Engeland. Zooals te verwachten was reageert men in Engeland nieit hartstochtelijk op de ver klaring van Brüning, maar heel ernstig en nuchter, al zet men ook groote sensatio- neele koppen boven de mededeeling, zooaJs: „Een nieuwe bom", „Henstelalarm" enz. De mees e Engelsche bladen zien in de verklaring den invloed van de nationale oppositie, als gevolg van het onderhoud, dat Brij-ning de afgeloopen week meit Hit- Ier heeft gehad. De „Observer" schrijft, dat de verklaring, die de belangrijkste diplomatieke geibeur e nis met betrekking tot het herstelvraagstuk is sedert het Hoover-morai orium, in offi cieele Engelsche kringen een goeden indruk heeft gemaakt. De volledige schrapping van alJe schulden is steeds het doel der Engelsche politiiek geweest Frankrijk en Amerika hebben echter het Engelsche slandipunit nooit goed begrepen. De gebeur tenissen gingen den laat step tijd echter in een sneller tempo, en door deze nieuwe stap van Duitschland wordt bet tempo wel al heel sterk versneld. In een ander artikel schrijft de „Obser ver", dat de verklaring van Brüning een knap stuk staatkv»:de is, dat echter vele gevaren met zóch brengt. Factoren van bin- nenlantdEche politiek hebben bij dit besluit ongetwijfeld een groote rol gespeeld. De Rijkskanselier is vermoedelijk van meerling, dat zijn positie op de Conferentie van Lau sanne hierdoor belangrijk sterker wordil De geheele politiële van het Centrum was er voortdurend op gericht Hitier te dlwingen zijn kaarten open te legigen. De „Sunday Times" gelooft nieit aan een Frans cl i dreigement aan de Conferentie van Lausanne niet te zullen deelnemen. Het gezond verstand zal op den duur over winnen. Algemeen is men het erover eens dat Duitschland de herstelbetalingen niet meer kan opbrengen, al weet men ook neg niet precies wat er moet gaan gebeuren. Engeland is zich erven bewust, dat het net van herstel- en oorlogsschulden dc grootste hinderpaal is voor het economisch herstel der wereld. Het in de nota van Balfour ge dane aanbod tot schrapping van alle schut den is ook thans nog van kracht In elk geval zal Engeland echter eischen, dial me: schrapping der herstelschulden tegelijkertijd ook de intengieallieerde schulden aan Ameri ka vervallen. De „Sunday Graphic" verklaart, diat Br garing zich door zijn verklaring op het standpunt van Hitler plaatst en definitief gekozen heeft voor het standpunt van •prio riteit der particuliere schulden, waardoor het Emgelsche stand/puint aanzienMjk ver sterkt wordt De „Sunday Dispa/tch" vreesit, dat de ver klaring van Brüning op het oogenblik dlo moeilijkheden slechte kan vergrooten. De voortdurende onzekerheid is echter het ergst. Indien men het herstel van Europa wenschit, mag de herstelconferentie niet langer wor den ui1'gesteld. In een interview over de verklaring van Brüning verklaarde de minister Macdonald gister dat de politiek en 't stellingnemen van de Engelsche regeering eerst te zijner tijd en te geschikter plaatse zou worden be kend gemaakt.. Intusschen kan echter gezegd worden, dat het in verband met het rapport der Bazel sche deskundigen en den daarin geschil derden economischen toestand van Duitsch land niet onwaarschijnlijk was, dat Dr. Brü ning een dergelijke verklaring op de con ferentie van Lausanne zou afleggen. Het feit, dat deze verklaring thans reeds is afgelegd, maakt de conferentie belang rijker dan ooit. Want het is oonmogelijk de zaken te laten zooals ze zijn. De tegenwoor dige toestand is het resultaat van inter nationale overeenkomsten. Een internatio nale conferentie is derhalve noodzakelijk om den toestand te behandelen. Volgens zijn overtuiging zouden dan alle betrokken regeeringen wel inzien, dat het herstel en de pacificatie van Europa er van afhangen, dat men harde feiten onder oogen moet zien. Een Engelsche Kablnetszlttlng. LONDEN. 11 Januari. Naar wordt mede gedeeld heeft Mac Donald zijn verklaring over het Herstelvraagstuk gisteravond afge legd nadat hij een bespreking had gehad met de Minister van Binnenlandsche Zaken enden Kanselier van de schatkist In de kablnetszitting van heden .die aanvankelijk slechts gewijld zoou zijn aan de Burmah Ronde Tafelconferentie, zal thans tevens de verklaring van Ds. Brüning en de even- tueele gevolgen daarvan voor de conferentie van Lausanne worden besproken. Zoo verstandig en voorzichtig als de En- geldsche houding is, zoo flegmatisch is de Amerikaansche. althans tot dusver. Volgens bericht uit Washington komt de verklaring van Brüning niet onverwacht Wel had men aangenomen dat deze mede deeling te Lausanne zou gedaan zijn. Stim- son weigerde zich in deze aangelegenheid uit te laten. Als volgende phase wordt het staken van de oorlogst-chuldbetalingen door de debiteuren van de V.S. verwacht Senator Borah verklaart inzake de mede deeling van den Duitschen rijkskanselier aan den Engelschen ambassadeur, dat Duitschland geen herstelbetalingen meer zal kunnen doen, het volgende: .Duitschlands houding is sedert 6 Juni duidelijk gekenteekend. Europa bevindt zich thans in den ernstigen toestand sedert den wapenstilstand. Wanneer de problemen zon der hartstocht In het licht der werkelijkheid en op de basis der onbetwijfelbaar vast staande feiten behandeld worden, is de op lossing van een der ernstige problemen mo gelijk. Heerscht echter een geest van vijand schap en strijd, dan is het vooruitzicht op de toekomst ongunstig." De Fransch-Engelsche besprekingen. LONDEN, 11 Januari. De besprekingen van de Engelsche en Fransche finrncieale deskundigen te Pariis zullen, naar de Pa- riisrhp correspondent van de ..Times' meldl, hedenavond of morgen beëindigd worden. Aan beide ziiden bestaat de wensch die behandeling van het vraagstuk niet te overhaasten, zoodat het geen verrassing behoeft te baren wanneer geen overeen stemming wordt bereikt. De verklaring van HINDENBURGS AMBTSPERIODE NA HITLER OOK HDGENBERG GEHOORD DE KANS OP VERLENGING WORDT GROOTER De besprekingen tusschen Dr. Brüning en Adolf Hitler over de verlenging van de ambtsperiode van President Von Hinden burg zijn Zaterdagmiddag voorloopig ge ëindigd. Er is Zaterdag ook een onderhoud ge weest tusschen den Rijkskanselier en Hu- genberg. Dit onderhoud diende er toe den partijleider der Duitsch-Nationalen op de hoogte te stellen van de van den Rijkskanse lier uitgaande poging de ambtsduur van den Rijkspresident langs parlementairen weg door middel van een parlementaire meerder heid in den Rijksdag te doen bepalen. Hugenberg stelde den Rijkskanselier in uitzicht dat hij een mededeeling ter zake zal verstrekken na contact met de daarvoor in aanmerkine komende instanties der Duitsch Nationale Volkspartij. Ook met dr. D'ngeldey, den leider der D.V, Partij heeft de Riikskanselier geconfe reerd. In den loop van het onderhoud heeft Dingeldey verklaard, dat de Duitsche Volks partij zelf de instandhouding van het presi dentschap van rijkspresident Hindenburg als hoogste doel van hare overleggingen be schouwt en aan dit doel alle tactische over wegingen ondergeschikt maakt". Vi een bestuursbijeenkomst van de Duit sche Volkspartij, heeft Zondagmorgen dr Dingeldey het Avoord ge\'oerd en o.m. ge zegd* De persoon van den Rijkspresident vormt een ongehoord sterke factor in de bui tenlandsche politiek. Het spreekt vanzelf, dat wanneer de Rijkspresident verder schut en scherm van het Duitsche Volk wil zijn, de Duitsche Volkspartij aan zijn zijde staat. De Duitsche Volkspartij is van meening, dat het votum van het Volk te verkiezen is hoven een votum van het parlement bij de keuze van een Rijkspresident. Het onderhoud tusschen Hitier en Hugen- berfr zou eerst heden (Maandag) plaats vin den. Hoewel van de zijde der Duitsche Natio nalisten de grootste moeilijkheden verwacht worden, acht men in politieke kringen te Berlijn de kans steeds grooter worden, dat men er in elk geval in zal slaeen. Hinden- bu'*0, a's Riiksnresident te behouden. Men brengt Brünings sensationeele verkla ring in7.ake de herstelbetalingen vrij alge meen in verband met zijn bespreking met Hitier. Deze uiting zou gezien moeten wor den als een tegemoetkoming aan het reeds lang door den nationaal-socialistische bewe ging naar voren gebrachte opvatting, dat Duitschland verdere betaling moet Aveigeren. Brüning heeft dan ongetwijfeld het oogen blik om deze verklaring af te leggen, zeer gunstig gekozen. De verklaring zou toch ge komen moeten zijn, maar dat hij ze nu reeds heeft afgelegd, zou de situatie in het land, in verband met de aanstaande groote conferen ties, zeer gunstig kunnen beïvloedcn. AMERIKA WIL EEN TARIEVEN- CONFERENTIE Het Huls van Afgevaardigden eischt Internationale Economische Confe- rentio. Uit Washington wordt gemeld: Het Representantenhuis heeft Zaterdag avond laat met 214 tegen 182 stemmen de amendementen aangenomen op de douane- voorstellen, waarbij in de eerste plaats de volmachten van Hoover Avorden beknot Voor stemden de demooraten en progres sisten, tegen de republikeinen. De defini tieve beslissing over de wijzigingsvoorstellen van de douane-tariefcommissie zal bij het Congres berusten. Het voorstel wekt Hoover vcorts op een Internationale Economische Conferentie bijeen te roepen Avelke zal hebben te beraadslagen over een verlaging van de douanetarieven. Nadrukkelijk wordt er evenwel de nadruk op gelegd, dat de vertegenwoordigers der Vereenigde Staten op deze conferentie geen volmachten mogen hebben te onderhandelen over financieele kwesties. Deze passage betreft ongetAvijfeld de oor logsschulden. In politieke kringen verwacht men dat ook de Senaat de aiuHndemcnten zal aanne men. Gevreesd wordt evenwel dat Hoover een veto zal uitspreken. De verklaring van Rijkskanselier Bnmin^ inzake Duitschlands onvermogen verder poli tieke betalingen te ooen, is tot nu toe nog niet gecommentarieerd. TWEE EN TWINTIG GEWONDEN Om een mooi meisje. De „Politica" bericht uit Bosnisch Brod, dat daar in het plaatsje Lischnjatze een veld slag is geleverd. Twee jongens had Jen twist om een mooi meisje. Daar geen van beiden zich wilde terugtrekken, verzekerden zij zich elk van de hulp van zoo veel mogelijk vrienden. Toen de strijd eindelijk uitbarstte waren meer dan 100 boerenzoons gewapend met messen, hooivorken en dergelijke wape nen, op het slagveld verschenen. Na korten tijd Avaren niet minder dan 22 jongens min of meer ernstig geAvond. Het meisje waarom deze Trojaansche oorlog gevoerd werd, was tijdens den strijd aanwezig en volgde met groote spanning de wisselende krijgskansen. ONVERWACHTE REDDING TE BEUTHEN Zeven mijnwerkers levend geborgen. Zondagavond om zeven uur werden in de Karstenmijn te Beuthen zeven bedolven mijn werkers, waarmede men sinds eenige uren door klopsignalen in verbinding was geko men, levend geborgen. Zij zijn natuurlijk, nadat zij zes dagen en zes nachten ook volkomen Avaren .ifgesl ten geweest van toevoer van levensmidde len, buitengewoon verzwakt. Ze hadden ge leefd van broodkorsten en condenswater in een ruimte van 1 bij 1y2 Meter, waar zij eenige luchttoevoer hadden.. Zij werden on middellijk door doktoren terzijde gestaan. Van de andere zeven vermisten weten zij niets. De bemoeiingen tot Opsporing worden voortgezet. Tot nu toe heeft men nog ga «n verbinding met deze mijnwerkers kunnen tot stand brengen. BOTSING TUSSCHEN AUTO EN AUTOBUS Eén doode en 15 gewonden. Te Sterkrade (Duitschland) had een ernstige autobotsing plaats tusschen een expeditieauto uit Aalten (Gld.) van den heer Weevers, be stuurd door den ongehuwden 19-jarigen chauf feur W. Prinsen en een Duitsche autobus met 15 passagiers. De autobus kantelde door den schok, terwijl de Aaltensche chauffeur zeer zwaar werd gewond. Hg werd naar het Ziekenhuis gebracht waar hg aan de gevolgen overleden is. De 15 passagiers der autobus werden allen min of meer gewond. Gemengd Nieuws. den Duitechen rij-kskanselier heeft op daze onderhandelingen geen invloed gehad, aan gezien de besprekingen te Parijs uisluitend tot doel hadden, de houidirig der beide re geeringen nader uiteen te zetten. De indruk in Italië. In fascistische kringen herinnert men, in verband met de verklaring van Brüning, aan de redevoering van Mussolini te Na pels, waarin hij vroeg of er dian werkelijk 60 lange jaren moesten voorbijgaan voor men een streep onder de diebet- en credit- rekenirug zou kunnen trekken, welke ont staan is uit het bloed van 10 mlillioen jonge menschen, die de zon nooit meer zouden Verder Avijst. men op de door Mussolini uitgesproken woorden: Hoeveel tijd zal er nog vergaan, voordat de overtuiging baan breekt, dat er in het economische wereld systeem iets niet in orde moet zijn? Uit de dagbladen blijlkt, dat Italië zijn duidelijk uitgesproken standpunt gehanó- heeft. De „Popoio d' Italia" wijst op dc nauwe aaneenschakeling van herstelbeta lingen, oorlogsschulden en particuliere schulden. Het zou een groote step voor waarts beteekenen wanneer de wereld zou Inzien, dat zij veel armer is dan zij meent De indruk in Japan. De geheele Japanwche daielbladipers publi ceert de verklaringen van den Duitschen riikskanselier over de herstelkwpstie Hte»* bij geeft men ui'dne aan de meening. dat de afloop van de economische wereldcrisis er ven afhangt of Frankrijk politltek en eco nomisch tot inzicht wil komen en eindeliik door conicesries aan Duitschland den eer stien weg uit d<e crisis zal toonen. De ver antwoordelijkheid voor den uitelag der conferentie van Lausanne draagt ditmaal Frankrijk. De indruk in Zuid-Slavië- De verklaring van Brüning inzake de verdere beteling d'er herstelbetalingen heefi in de Zuid-Steyisebe dlagbladrvors ge\veld>- ge sensatie gewekt De verb-luffing is te grooter, rtnnr m°n in Belgrado bad ge-hoont op de conferentie van I-ausanne een „int 7ondering*-hrbsndeRmr a-oor bet Zuirl- Rtevl«rhe aandoe] te kunnen doorzetten. Tn noliifeke kringen wijs' men er on dat de Skoe-iteMna eerst kortgeleden 'n cluhheslui' heeft genomen, waarin aJg essentieel mint vnn bot Ziiid-Slnvteche financieels program- HOOG WATER DE rivierovergangen. Men meldt ons uit Vleuten (bg Utrecht): Het water is in de sloten tusschen Vleuten en De Meern zóódanig gestegen, dat verschillen de landergen geheel zijn ondergeloopen. Naar alle waarschijnlijkheid vindt dit zgn oorzaak in het feit, dat het stoomgemaal te Muiden defect is. Het water is nog voortdur rend stijgende. Zooals te begrijpen is, onder vinden de tuinders en kweekers veel last van het water. ,0»k het water van den Ouden Rjjn is zóó hoog, dat het Jaagpad op sommige plaatsen is ondergeloopen. De Friesche Gemeenten Ha^kerland Schoterland worden geteisterd door den water vloed. Het werk in den HaskerveenpoMer bij Joure werd gestaakt en te Jubbega zijn de wegen overstroomd. Bij Wijk bij Duurstede zgn de uiterwaarden overstroomd en te Nijmegen moest de veer- d:enst verplaatst worden daar de lage door de Waal overstroomd werd. Te Grave j sta-t de Maas van dijk tot dijk. Mededeeling van den A.N.W.B. inzake de rivierovergangen k Arnhem: Overtocht normaal over de schip Eck-en-Wielsche Veer bg Amerongen: Over tocht normaal. Culemborg: Overtocht normaal. Nijmegen: Het water is nog gewassen. De dienst wordt met twee ponten onderhouden. Ook 's nachts is geregelde overtocht mogelgk. De afvaart geschiedt bg de Centrale. Tie!: De pont is opgeheven; de dienst wordt onderhouden met de motorboot. Het verkeer vindt gewoon plaats. ZaltbommelOvertocht van 's morgens 6 tot 'e avonds 6, weder half en heel uur. Nadien alleen op de heele uren van Zaltbommel en op de halve uren a-an Tui.. Grave: Het verkeer vindt nog normaal plaats over den Elftweg. Hedel: Overtocht over de schipbrug. De veerweg Boxmeer-Limburg is tengevolge van het hooge water overstroomd. Het ver keer is gestremd. DRINK LEKKER! Dat de waterleiding der Elf Gemeenten geen overbodige weelde is, bleek dezer dagen te Zevenhoven, toen een poes uit de regenput te voorschijn kwam en daarin lag verdronken. Zulks werd men gewaar toen het beest tot ontbinding was overgegaan. Rechtzaken. In den zomer van 1931 paitkeerde advocaat te Wassenaar een auto ter plaatse waar zulks verboden is. Een agent van politie gelastte de auto te verwijde- ren, doch de advocaat had hierin geen trek. Bij zijn arrestatie verzette hij zich en voor de man naar het politiebureau ging moest de agent zelfs gummistok en revol ver voor den dag halen. De politierechter te Den Haaig venoor- deelde den advocaat tot f 100 boete, subs. 25 dagen hechtenis. Hij ging in hooger ba roep bij het gerechtshof, doch de proo - generaal bracht geen verandterlng in de straf Uitspraak 20 Januari. EEN AANVARING OP DF MAAS. De Raad voor de Scheepvaart .leeft uitsp n Inzake de aanvaring - an het stoom- .Batavier I" met het I -uitsche stoom- ..Themls" op de Nlsuw-j Maas bö den iegang tot de I'.-.rkhavr- Weerbericht. Het dunne pöltje geeft den vortgen stand ïan. Hoogste stond 767.3 te Metmei. Laagste stand 728.3 te Thorshavn. Stand vanmorgen halftwaalf 750.4. WEERVERWACHTING. (Medeged. door i Kon Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt) Matige tijdelijk wellicht nog krachtige Z. tot W. wind, zwaar bewolkt met tijdelijke •pklaring. waarschijnlijk regenbuien, later iets kouder. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Ontvangen 9 Januari 8.30 nam. Attentie* sein 0, cLav.z. weest op uw hoede. BUITENLA NDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) Een reeks van depressies ligt in Spitsber gen tot op het midden van den Atlantischen Oceaan zoodat de vochtige en warme .lucht- strooming nu ook in Noord-Scandinav be gint door te dringen en de strenge vorst daar door mtige vorst wordt vervangen, die nog wel verder zal afnemen. Een krachtige N.-Wester storm waait tusschen Ierland en de Azoren en bij de verplaatsing van een rug van hooger drukking naar de Engelsche eilanden is ook in onze omgeving ruiming van wind met buiig weer en eenige afkoeling te wachten, denkelijk later weer door zach ter weer gevolgd. Op de Engelsche eilanden en in Noorwegen brachten de stormen van de laatste dagen zware regenval. Heden meldt Scudesnaes 27 m.M., Croy don 26 m.M. en Kinun 18 mM Op het vaste land viel slechts weinig. Zacht weer heerscht van Spanje tot Midden-Duitschland en Zuid- Scandinavië. In Oost-Duitschland en Polen ■komt 'Mchte vorst voor TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 8.4 C. 12 JANUARI Zonsopgang 8.08 u.; Zonsondergang 4.09 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.39 u. tot 's morgens 7.37 o. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Waldshut. 2 8S 8,i0 Basei l,nl 1. 8 Huningen 1,64 1,9» Rheinwetler - ,72 i.l Kehi 4,34 3,K8 Msxau 68) 6,12 Wiedenhetm i',45 3,i4 Mannheim 6,55 i ,31 Lohr -»,16 4,21 Malnz 2, 2 i,9 Bingen 4,te 8,87 Heden Vorig 4.94 4,71 1.80 2,12 6,52 6;45 3,84 4,26 6.U2 6,84 6,12 .97 6.18 6.07 Emmerik 5 8-» 6,8) Du88e dorf 6,i2 6,21 MHaatr.cht 2,65 3,81 Venlo 16,31 15,19 Rahrort Wesei HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 Januari Delfzijl 1.18 14,21 Terechel ling 11.29 2335 Haningen I2.il He der ie 6.23 iu.09 Idem 2e2 ,51 IJ muiden 6.00 l8,i2 H v. Ho land 6.11 17, i7 Scheveningen 6 2i 17,21 Rotterdam 608 i9 3j Hellevoetal,5,68 18,n4 Willemstad 6.44 19,04 Brouwerah. 5.0 17,16 Zierikzee 5,31 17,54 Wemeidingt V.iesingen Terneuzen Huns weert 6,6a 18.16 4.00 16,26 4,38 l< 00 6,18 l7;15 wacht, Indien men zich vooraf er van had over» ulgd. dat de rivier niet vrö waa ermoedeltik 1b de mindere zorg van de 8Hde van Je „Bacavler I" hieraan te wüten, dat het Zaterdagavond waa, in welk geval er weinig -•aart ie op 1e rivier. LICHAMELIJKE OEFENING VOETBAL KORFBAL ROTTERDAMSCHE C. K, B. COMPETITIE Uitslagen van Zaterdag: Afd. A: Rapid!tas IIQulok II 4—0 -ag van D.I.O. I heeft D.I.O. definitief de plaats bezet. Een aardig suocesje voo Charloische club, dile nog nimmer aaai ee petitie deelnam). SCHAATSENRIJDEN DE WEDSTRIJDEN OM HET EUROPEESCH KAMPIOENSCHAP Zaterdag werden te Davos do schaatswed strijden verreden over 500 en 6000 M. Van do zes Hollandsche deelnemers kwam Ben Blal&so te vallen. Twee Finnen zijn niet gestart, even als de Hongaar Sootvoes, die alleen den 500 M. wedstrijd reed. De uitslag van de 500 M.: 1. Thunberg (Fin land), tijd 4-1.8 seconden: 2. Rledl (Oostenrijk) 45.0 sec.: 3. Blomquist (Finland) 45.6 sec.; 4. Leban (Oostenrijk) 45.7 pee.; 6. Schenk (Neder land) 47.0 sec.; 6. Moser (Oostenrijk) 47.5 sec.; 7. Helden (Nederland) 48.4 sec.;8. en 0. Keet- man (Nederland) en Eoetvoes (Hongarije) 48 6 sec.; 10. .Koops (Nederland) 60.0 sec.: 11. kal- barezyk (Polen) 50.4 sec.; 12. Ilanva (Duitsch land) 53.4 sec.: 13. v .d. Ruit (Nederland) 57 2 sec.; ^14. Ben ^Blaisse (Nederland) 1 min. 6/10 De uitslagen van den wedstrijd over 6000 M. '^Thunberg (Finland), tijd 8 min. 40.9 i'l) 8 2. Blomqul6t (Flnl II (Ooste - - - ;and) 8 58.2 p (Nederland) 9 i Leban (Oost ïr(Jk) 1 6.8 sec.; 13. Sohcnk .(Nederland) 9 m. 46.7 ee<*

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2