Jlkttiw JViïtsdjr (iimnuil Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten f 0.15.) Per week 0.25 Voor hot Buitenland bij Weke- lijksche zending a 6. Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers S cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 MAANDAG 11 JANUARI 1932 No. 3554 AD V 2RTENT1EN Van 1 tot 5 regels.1.17% 0.22 Yt Van 1—5 regels m 2-30 Elke regel meer 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 1 bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen EEN MIJLPAAL IN HET WERELDGEBEUREN? DR. BRUENING EN PROF. KEYNES De wereld stuwt met ontzettende kracht in een bepaalde richting op; er gaan dagen voorbij, dat oogenschijnlijk naar buiten niets gebeurt, terwijl op an dere momenten het voorthollen niet te stuiten is. De laatste weken hebben wij geleefd in de gewijde stemming van de Kerstdagen en 't scheidende rampjaar. Het is typeerend voor den ernstigen, philosophischen ondergrond van den mensch, dat te midden van het borrelen de en gistende leven, die Kerststemming niet noemenswaardig is ontwijd, de spanning in het Oosten daargelaten. De Japanners hadden juist tegen Kerstmis een nieuw offensief aangekondigd, doch de Aziatische mentaliteit is geheel an ders dan de onze. East is east and west is west, and never the twain shall meet. Nu wij echter die feest- en herinne- ringsdagen achter den rug hebben, neemt het wereld-verloop zijn niet te stuiten gang. Midden in de futiliteiten, waarmede Engeland en Frankrijk elkander het leven moeilijk maken en welke ditmaal gingen om den datum, waarop de internationale herstel-verga dering zal plaats vinden, heeft Dr. Bruening gesprokenHij heeft de teer ling geworpen en de wereld weet nu precies, waaraan zij toe is. Met ernstige kracht heeft de Duitsche Rijkskanselier verklaard, dat Duitschland nimmer meer genegen zal zijn om herstelschul den te betalen, crisis of geen crisis. Duitschland heeft het masker afgerukt en den eersten stap gezet, die naar de wijziging van. den vrede van Versailles leidt. Het is een mijlpaal in het wereld gebeuren een reusachtige stap is ge daan, die. van veel verdere strekking is dan zou kunnen worden vermoed uit de rustige wijze, waarop deze verklaring werd afgelegd. Zij getuigt van moed en zij werd o.. i. op het juiste moment ge daan. Waarom zou Duitschland hebben moeten wachten tot de komende herstel conferentie om dit woord te spreken? Wellicht zou men aldaar in een fase zijn aangeland van hartstocht en verbitte ring en dan zou de huidige verklaring niet die waardigheid hebben gehad, wel ke er nu aan is verbonden. Duitschland betaalt niet meerHoe vele malen heb ben wij in onze artikelen op déze waar schijnlijkheid gezinspeeld hoe lang hebben wij haar al niet verwacht. En nu is zij uitgesproken en kan zij nimmer meer worden teruggenomen. Nu de Volken niet in staat geweest zijn uit vrijen wil, in rustige beschou wing van het bestaande causaal ver band tusschen alle gebeuren, de juiste stappen te nemen, die tot hernieuwde welvaart zouden kunnen leiden, heeft het zieltogende Duitschland de bevrij dende woorden gesproken. De herstel betalingen waren een ondingwaren vruchten van een foutieve ziekelijke en té schroffe mentaliteit, terwijl de ex- geallieerden niet eens de volle conse- kwenties ervan wilden en konden aan vaarden. Immers op geen enkele andere wijze dan door export zou Duitschland aan deze verplichtingen hebben kunnen voldoende vroegere vijanden, be angst voor de verwording der eigen in dustrie, wanneer hun markten zouden worden overstroomd door goedkoope Duitsche waren, sloten hun grenzen zooveel mogelijk en eischter. goud, waar van het Duitsche Rijk juist heel weinig bezat. Is het geen ten top gevoerde kort zichtigheid, om van huichelarij niet te spreken om te eischen, dat de verplich tingen ten volle zouden worden nageko men, terwijl men aan den anderen kant het volkomen onmogelijk maakte om daaraan te kunnen voldoen. Hoe veel malen heeft Frankrijk niet verklaard, dat het wel wist, dat Duitschland in de onmogelijkheid verkeerde om zijn schul den te betalen, maar dat het dan maar moest toestaan de politieke en econo mische eischen, welke Frankrijk stelde Daar wrong de schoen en daarom heb ben wij méér dan dertien jaar gezucht onder de impasse, waarin de wereld doelbewust en met negatie van alle mo raliteit geworpen was. Het is natuurlijk moeilijk te zeggen, welke consekwenties uit Bruenings ver klaring zullen kunnen voortvloeien. Het eenvoudigste zou natuurlijk zijn, dat men er zich gelaten bij neerlegde. Dat Frankrijk en Engeland op hun beurt Amerika zouden melden, dat nu Duitsch land hen niet meer betaalde, zij ook niet meer in staat waren om Amerika te vol doen. YVallstreet houdt met deze moge lijkheid rekening en men heeft zich daar al ingesteld op de gevolgen, welke daaraan verbonden zijn. Trouwens men gelooft aan de Overzijde van den Oce aan, tenminste in die kringen waar men op de hoogte is van hetgeen op het Con tinent geschiedt en die niet eenzijdig hun blik richten op de interne Ameri- kaansche problemen alleen, dat het voor Amerika op den duur heel wat voordee- liger is om de komende welvaartsera te ontketenen dan om enkele luttele dollars te incasseeren, geperst uit de Europee- sche armoede. Want op een begrooting, van den omvang als de Amerikaansche spelen de herstel-betalingen en de oor logsschulden geen overwegende rol. Doch zoo simplistisch is het vraag stuk niet. In Frankrijk is door den dood van den minister van oorlog Maginot en de ziekte van Briand een minister-crisis ontstaan, opmerkelijk, kort voor de ko mende verkiezingen. In Duitschland staat men aan den voor-avond van een burger-oorlog, tenminste, wanneer Hin denburg zijn mandaat als President der Republiek niet laat verlengen en Hitier die plaats zou innemen. Zal Frankrijk gelaten blijven bij deze Duitsche daad? Ook dit is een vraag, die slechts .door de geschiedenis zal kunnen worden opge lost. Volgens het Young-plan, waaraan Frankrijk krampachtig vasthoudt, heeft men bij onwil van de zijde van Duitsch land het recht, het Internationale Ge rechtshof .in de kwestie te betrekken, waaraan contract-partijen onderworpen zijn. Bovendien zou de Roer of de Rijn weer kunnen worden bezet, zonder dat daardoor van een vijandelijke daad zou kunnen worden gesproken. Er is vol doende buskruit in Europa opgestapeld om een explosie te mogen verwachten, al verhelen wij onze opinie niet, dat er ten slotte meer kans is op een vreed zame oplossing. Een tweede uitlating, die eveneens veel doet vermoeden, is die van Profes sor Keynes in een lezing over het valuta en herstelvraagstuk, gehouden in de „Uebersee-club" in Hamburg. Keynes houdt het voor waarschijnlijk, dat in den loop van dit jaar verschillende va luta's zich bij de Engelsche zullen aan sluiten en wel die van Zuid-Afrika, Duitschland, Oostenrijk, enkele Balkan- sta ten, terwijl hij daaronder ook de gul den noemt, medegesleept door Buiten zorg. Hij veronderstelt verder, dat de landen, welke 't goud zullen trouw blij ven onoverkomelijke moeilijkheden zul len hebben te overwinnen. Volgens hem zal Frankrijk zeer spoedig voor de on dermijning van zijn economische en fi- nancieele positie staan, terwijl dit ook voor Amerika het geval zal zijn, al zal dit ontbindingsproces van langeren adem zijn. Men moge over de theoriën van Keynes denken, wat men wil, ont kend kan niet worden, dat tot nu toe zijn inzicht in na-oorlogsproblemen, spe ciaal die, welke op den vrede van Ver sailles betrekking hebben, is uitgeko men en dus gefundeerd was op een con creet en logisch deductie-vermogen. Wij vermelden deze uitlatingen niet om de uitlatingen zelf, want ten slotte kan ook Keynes niet in de toekomst zien. Maar er zijn richtlijnen in zyn be toog, die wij niet kunnen en mogen ver- waarloozen zonder onze eigen economi sche positie te schaden. Het ziet er naar uit en ook hier herhalen wij slechts, wat wjj al vele malen hebben belicht dat het wereldherstel zal verloopen langs de vorming van groepsverbanden. De ontwikkelingsgang der maatschappij ging eerst naar de vorming van autar- kiën, gemeenschappen binnen de natio nale grenzen, welke aanstuurden om zooveel mogelijk in de eigen levensbe hoeften te kunnen voorzien. Deze autar- kiën zullen uitgroeien tot combinaties, die eenzelfde levensopvatting in econo- mischen zin betrachten en die elkander kunnen aanvullen. Zoo voelt Duitsch land affiniteit tot Oostenrijk en tot de Balkanstaten Engeland tot zijn do minions en zijn satellieten, die tegelijk met hem het goud hebben verlaten. Ook wij zullen hebben te kiezen, tot welke gemeenschap wij ons zullen hebben aan te sluiten om ons bedrijfsleven niet te zien verlammen. De suggestie van Key nes wijst in de richting van Engeland. Hij noemt onder de landen, die het bes te onder het Pond kunnen gedijen ook ons land en onze Koloniën en oppervlak kig bezien heeft hij daarin gelijk. In hoofdpunten hebben wij de geheele ge schiedenis dóór affiniteit tot Engeland betoondonze economische politiek (vrijhandel, opvoering van den export, wereld-vrachtvaart en koloniale poli tiek) ging in dezelfde hoofdrichting, terwijl beider wereld-positie lijnen van overeenkomst vertoont. Die affiniteit hebben wij niet tegenover de Romaan- sche landen; hun mentaliteit verschilt hemelsbreed met de onze. De economi sche banden met Duitschland zijn door de omstandigheden samengeweven, maar tenslotte behoort ook het Midden- Europeesche Rijk tot de groep, die zich onder het Engelsche financieele overwicht het best zou kunnen uitdijen. Wij zullen deze problemen hebben te bestudeeren en wanneer Keynes gelijk heeft, welnu dan zijn de Engelsche pro tectionistische maatregelen slechts tij delijke inconvenienten voor ons, die wij gelaten kunnen dragen met de hoop, dat spoedig daarin ten onzen voordeele ver andering zal komen. Met Duitschlands verklaring is weliswaar de kans op ver dere deflatie gering geworden, maar is tevens het probleem naar voren bracht: „Langs welke wegen zal het wereldherstel plaats vinden en wat heb ben de naties voor zichzelf te doen om ingeschakeld te worden in het nieuwe verband?" Zij, die kortzichtig, niet den juisten weg weten te kiezen, zullen on der den voet worden geloopen, zooals dit met Engeland het geval was, kort vóór en na den wereldoorlog. Het is o.i. een gedachtenfout, die bij velen ten onzen lande bestaat, dat En geland als wereldrijk van den eersten rang heeft afgedaanzoover wij ver- meenen te zien, heeft het omgekeerde plaats gevonden en Engeland beproeft de leiding van het wereld-concert weder in eigen handen te nemen. Slaagt het hierin, wat ons toch niet onmogelijk schijnt, zoo zal Brittannië opnieuw aan de spits der naties gaan staan! En daarmede kunnen wij ons uit economi sche overwegingen gelukwenschen. BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN RIJKSTUCHT- EN OPVOEDINGSWEZEN Bij Kon. besluit zijn herbenoemd in het Algemeen College van Toezicht, Bijstand en Advies voor het Rijkstucht- en opvoedings tot lid en voorzitter: H. J. de Groot, oud inspecteur-generaal voor het Nijverheidson derwijs te 's-Gravenhage; tpt lid: dr. J. H. Gunning Wzn., oud-hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht,- te Hilversum; dr. J. H. Schuurmans Stekho ven, inspecteur voor het Staatstoezicht op krankzinnigen en krankzinngengestichten, te Utrecht; mr. J. Schokking, burgemeester der gemeente Katwijk; mevrouw A. E. J. de Vries, gab. Bruins, lid van die Tweede Kamer der Staten-Generaal, te 's-Gravenhage, en mej. J. M. J. A. Meijer, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, te Rotterdam.; en zijn benoemd tot lid van genoemd col lege: jhr. mr. L. E. M. von Fisenne. president van den hoofdraad der vereeniging van den H. Vincentius van Paulo, wonende te Rijs wijk en mr. J. Ch. A. M. van de Mortel, lid, tevens voorzitter van den Voogdijraad te Tilburg, wonende aldaar. ANTWOORDEN VAN MINISTERS Op vragen van het Tweede Kamerlid Lingbeek: le. Acht de Minister het niet met onder getekende van belang, dat, hij de verwer- k-img van de gegevens der laatstgehouden volkstelling, ondier de daardoor verkregen uitkomsten ook worden weergegeven de kerkelijke gezindten van de bedirijfshoolden, voor zooverhetireft het percentage van elke 2e, Indien Z.Exc. bovenstaande vraag niet absoluut ontkennend meent te moeten be antwoorden, wil de Minister dan degenen, die met de statistische bewerking der ge noemde gegevens belast zijn, opdragen, hun arbeid ook in de door ondergeteekende ge- wensohte en in zijn eerste vraag genoemde richting uit te breiden? 3e. Ziet de Minister mogelijkheid, om te komen tot kennis van de cijfers der kapi talen in de doode hand, met verdeeling der bezitters en hun respectieve kapitalen in groepen naar hun kerkelijke of godsdien stige gezindte? •ie. Zou de Minister, de mogelijkheid van het in de derde vraag genoemde erkennen de, bereid zijn, zulke stappen te doen, waar door wat mogelijk was ook werkelijk be staande werd? heeft de Minister van Binmenlandsche Za ken geantwoord: le. Het verzamelen en openbaar maken van gegevens als in de eerste vraag bedoeld, acht de ondeigeteekende niet van belang ontbloot. 2e. Moeilijkheden van teohwischen en fi nancieel en aard vormen een beletsel om thans de hierbedoelde statistische bewer king te doen plaats vinden in haar vollen omvang. Op het oogenhliik moeit de onder- geteekende zich bepalen tot de toezegging, dat hij aan het centraal bureau voor de statistiek zal opdiragen, een proefbewerking op dergelijke schaal, welke slechts geringe kosten medebrengt, te verrichten. Deze be werking zal betreffen het winkelbedrijf en de z.g. vrije beroepen. 3e. De mogelijkheid, in deze vraag be doeld, kan de ondergy *eekende niet ontken nen, al ontveinst hij zich de moeilijkheden niet, aan rie verwezenlijking verbonden. DE BATAVIERLIJN INKRIMPING VAN DEN DIENST. Naar de Maasb. verneemt zullen van 15 Januari af de Batavier-booten slechts drie maal per week zoowel van Rotterdam als Londen vertrekken, t.w. op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag. NIEUWE MAASBRUG TE MAASTRICHT De nieuwe brug over de Maas te Maastricht is voor het publiek toegankelijk gesteld..., tegen betaling van een kwartje, dat aan het Nationaal Crisis-Comité zal worden afge dragen. Een aardig plan, dat vele Maastrichtenaren helpen slagen. HOFBERICHTEN PRINS HENDRIK De Prins zal als eerevoorzitter van de Nederlandsche Heidemaatschappij deelne men aan het diner, dat op 13 dezer in Hotel de Wittebrug in Den Haag zal worden aan geboden aan den voorzitter dier maatschap pij. den heer A. W. J. J. baron van Nagell, ter gelegenheid van diens tachtigsten ver jaardag. MR. J. E. H. BARON VAN NAGELL HOUDT SPREEKUUR OP 1* JAN. A.S. De minister van buitenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat Harer Majesteit's benoemd buitengewoon gezant en gevolgmachtigd minister te Mexico, mr. J. E. H. baron van Nagell, alvorens naar zijn standplaats te vertrekken voor belanghebben den zal zijn te spreken in een lokaliteit aan het departement van buitenlandsche zaken te 's-Gravenhage, Plein 23 op Donderdag 14 Januari as. des v.m. van 10 tot 12 uur. VEERDIENST BRESKEN S-VL1SSINGEN TWEEDE MOTOR-VEERBOOT. In de binnenhaven te Vlissdngen is aan gekomen de nieuwe motorveerboot voor de lijm VlissingenBreskens van den Provin cialen Stoombootddenst op de Westersohel- de. Deze boot, genaamd „Prinses Juliana", is belangrijk grooter dan de eerste motor veerboot voor deze lijn, de „Koningin Wil helmus»", die reeds enkele jaren het voor naamste schip van dezen dienst is. De „Prinses Juliana" is door de werf naar Vlissingen overgebracht en zal binnenkort na gehouden proeftochten door de provincie worden overgenomen. DE PACHTWETTEN NOG EEN ADRES VAN DE VEREENIGING VAN DIRECTEUREN VAN HYPOTHEEKBANKEN De Vereenigin van Directeuren van Hypo theekbanken beeft in aansluiting op haar adressen van 11 December 1929 en 7 Nov. 1930 aan de Tweede Kamer en van 6 Jan. 1931 aan de Eerste Kamer nogmaals een adres aan de Eerste Kamer gericht, waarin zij met handhaving van de in de voormelde adressen genoemde bezwaren, nogmaals met klem er op aandringt de wetsontwerpen be treffende de Pacht en de Pachtcommissies, te verwerpen. CONTACT VOORTZETTING VAN DE NIEUWE SONNEVANCKER Wij hebben verleden jaar een en ander maal gewag gemaakt van „De Nieuwe Son- nevancker", het maandblad dat door pa tiënten van „Sonnevanck" te Harderwijk werd opgericht. Met belangstelling werd het blad door ve len begroet, en vooral oud-patiënten waren verheugd op deze wijze nog eens wat nieuws van „Sonnevanck" te hooren, en het vele goede dat men daar genoten heeft, nog eens in herinnering gebracht te zien. Het vertrek of wisselen der redactieleden was echter een gevaar voor het voortbestaan van het blad, en er moest naar permanente leiding worden omgezien, zoo noodig buiten .Sonnevanck". Dit laatste bracht mee de wenschelijkheid de naam van het blad te veranderen, en deze werd omgezet in „Contact", Chr. Maandblad voor patiënten, oud-patiëriten en personeel van sanatoria en rusthuizen. Redactie en ad ministratie F. de Kwaadsteniet, Nieuwe Ru benstraat 35 B, Rotterdam. Een mooie gedachte is het, bij deze uiter lijke verandering niet te blijven stilstaan, maar thaps ook patiënten van andere sa natoria of rusthuizen gelegenheid te geven zich te abonneeren op een blad dat zooveel mogelijk bedoelt „eigen werk" te zijn, en elkander iet3 te vertellen uit eigen omge ving. Werd de N. S. tot nu toe gecyclostyleerd het eerste no. van „Contact" dat ons werd toegezonden, is thans gedrukt, zoodat het uiterlijk weinig meer te wenschen overlaat. Patiënten en oud-patiënten van sanatoria rusthuizen zullen wel doen zich op „Contact" dat zoo goed de sfeer van het sa natoriumleven weergeeft, te abonneeren, ZekerTrieschcHe&wbaai,maar dan ECHTE FRIESCHE UB^Iheerenbaa BANKOVERVAL TE SOEST KRANIG OPTREDEN VAN DEN DIRECTEUR DE VOGELS GEVANGEN. Toen Zaterdagavond te ongeveer half 9 uur de heer Van Schaik. directeur van het kantoor Soest der Ned. Middenstandsbank, zijn visite wilde uitlaten en de jassen van deze visite wilde halen, viel het hem op, dat de deur van het couponkamertje dat een grootte ongeveer één tot anderhalve Meter heeft, waarin een tafeltje 't eenige meubelstuk is ongeveer 20 c.M. openstond en langzaam dicht ging. Onder luidkeels roepen plaatste de heer S. zich voor de deur, op welk geroep de twee hee- ren, die juist zouden vertrekken, kwamen toe- loopen. Door de oogenblikkelijk geboden te genstand kon een ontvluchten van de ingeslo- tenen voorkomen worden, met groote moeite konden de drie heeren de deur nl. dichthou den. Toen de naaste buurman, de winkelier H., tevens plaatselijk leider van den Vrij willigen Landstorm, ook te hulp was gekomen, kreeg v. S. gelegenheid de politie op te bellen, v na deze zijn plaats voor de deur weer in moest nemen, om aan H. gelegenheid te geven zich met een geladen geweer onder het hoog ge plaatste venster van het couponkamertje te posteeren. Plotseling ging een revolverschot in het couponkamertje af De ingeslotenen zullen getracht hebben één der voor de deur staande personen te treffen. Toen de politie verscheen en de deur werd opengetrokken, trof men twee zeer ongunstige personen aan, die voorzien waren van een re volver, een masker en een groot aantal inbre kerswerktuigen. Op den grond lag een groote plas bloed. Het bleek, dat een der personen zich zelf of den ander in het dijbeen had ge schoten. Met behulp van burgers werden beide personen zwaar geboeid naar het politie bureau overgebracht. De getroffene verzocht om een dokter, die overbrenging naar het zie kenhuis te Utrecht gelastte. Uit het onderzoek bleek, dat de eene revolver nog geheel geladen was, nl. nog 5 patronen bevatte, terwijl de andere revolver nog slechts 4 patronen inhield. De huls werd teruggevonden in het kamertje, zijn. De inbrekers hebben geen gelegenheid ge had om ook maar iets uit te richten. Ze zijn aan de achterzijde van de directiekamer bin nengekomen, doordat zij een raam forceer den. Tenslotte zijn zij in het couponkamertje terecht gekomen. Er schijnt voorts twee maal geschoten te zijn, want de directeur van 't filiaal de heer S. deelde ons nog mede, rkit hij een tweede huls heeft gevonden. Er bevindt zich een gat van een kogel afkomstig in het raam, waar de heer H, onder stond. BRANDEN Te Amsterdam brak brand uit op de 2de etage van een oud en ietwat bouwvallig huis staande in de Dijkstraat bij de Nieuwmarkt De bewoners het werklooze gezin Schef- fers, bestaande uit man. vrouw en een kind waren op dat oogenblik afwezig. De brand werd ontdekt door overburen die gezien zou den hebben dat er uit de in de voorkamer brandende kachel vuur op den grond was gevallen. De brandweer bluschte het vuur spoedig, wat niet wegnam dat de voorkamer geheel uitbrandde. Van het perceel dat twee verdiepingen en -.rn vliering telt, was alleen de twe xle etage bewoond. VERDRONKEN. Uit den Amstel te Zevenhoven is het lijk opgevischt van een man, die huisde in een woonark en welke eenige dagen werd vermist Zaterdagavond te 10 uur is te water ge raakt en verdronken mej. Beunen, onderwijze- res. In de nabijheid van haar woning is zij, toen zij op weg naar huis was, terecht geko men in het overstroomde gedeelte van de Maïs. Kunstmatige ademhaling mocht niet ir «er baten. Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Een mijlpaal in het weraldgebeurenl (Hoofdartikel). Bankoverval te Soest. Laffe moordaanslag te IJ muiden. (blz. 2.) Dr. Brüning logt de sensationeele verkla. ring af, dat Duitschland nu en voortaan onmachtig is tot herstelbetalingen. De Franeche pers reageert zeer boos op dde verklaring. De Engelechen en Amerika' nen nemen het geval zeer kalm op. De kans dat Hindenburg» ambtsperiode verlengd zal worden, acht men te Berlijn grooL BrünLngs verklaring inzake de her stelbetalingen zou tevens een tegemoetko ming aan de nationaal-socialisten zijn. (blz. 3) Theologen-Conferentie te Bazel. III. Overleden is Prof. Grünbaum, hoogleeraa* aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Kerkelijk Leven in 1931. VIL (blz. 7) Prof. Keynes over het goud. De betalingecapariteit van Duitschland. (Economie en Financiën). (blz. 9) Onderhandelingen met Hitler. (Van onzen Duitschen correspondent). Stillen de Hoest MIJN HARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Doozen 20 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten Maken los DE TROEBELEN TE ENSCHEDE Onze Enschedésche correspondent meldt ons, dat te Lonneker een man is gearresteerd, die in de woning van een werkwillige diens leven bedreigde. Toen hy de laatste maal verscheen, had hy een troep van plus minus twintig personen meegebracht, die naar hy zeide op het eerste teeken ramen en meube len zouden vernielen. De man is ter beschik king van de justitie gesteld. Te Enschedé zyn in verband met de onge regeldheden van deze week scherpe politie maatregelen aangekondigd. Volgens de N.R.C. heeft de burgemeester het bevel uitgevaardigd dat ieder, die zich tusschen 's avonds elf uur en 7 uur 's morgens op straat bevindt, gehou den is, aan de politie naam en adres op ta geven en mee te deelen, waarom hy op straat is. Wanneer de politie het gelast, moet mei» zich binnenshuis begeven, deuren en ramen sluiten en zorgen, dat van huis uit geen bal dadigheden of handelingen in strijd met da openbare orde gebeuren. De burgemeester wyst tevens op de strenge straffen als gevolg van wederspannigheid en verzet tegen de po- litie. LAFFE MOORDAANSLAG Te IJmuiden is Zaterdag op den 25-jarigen A. R., afkomstig uit Emmercompascum en thans werkzaam aan de „Mekog" door zekeren K., zijn vroede ren kostbaas, een moordaan slag gepleegd. Toen R. zijn nieuwe kosthuis, waarin hy sedert eenige weten zyn intrede had gedaan, wilde verlaten, gaf K., die zich verdekt had opgesteld, den jongen man twee slagen met een houweel op het hoofd. Buren, die op het geschreeuw vn R. toesnelde, droegen het slachtoffer nun woning binnen en waar schuwden de plitie en een dokter. Nadat twee geneesheeren hem hadden verbonden, werd R. naar het Antoniusziekenhuis overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. K. werd eenigen tyd, nadat hy den aanslag had gepleegd, in zyn woning gearresteerd en gevankelijk naar Haarlem overgebracht. De beweegredenen tot den aanslag ril® waarschijnlijk jalouzie. Uit Oost-lndie DE STORMEN OP BAU OFFICIEELE BERICHTEN Aneta-Holland meldt: Het departement van koloniën deelt mede. Vnat!a" den gouverneur-generaal van Ned.- ISÏLu volRe"d.e telegrafische berichten zijn ontvangen betreffende het noodweer. Jat onlangs op hot eiland Bali heeft gewoed: rfi(n DS! nBah, seinde: Westelijk ge- «n hü eon pjembrana door hevigen storm en bandjir 3 dezer ernstig geteisterd, vier nieuwe bruggen weggeslagen in weg Djem- Ü!^K-a~T- Tnen' isolatorenbuis telegrafische verbinding Java weggespoeld, totale schade wegen, bruggen en telefoon voorloopig ge raamd twee ton. Mensehenlevens en verlies EikonT,vinden8"be,reUren' tot dl"v" II. Resident Bali seint heden (8 Januari) nader: Persberichten onverantwoordelijk overdreven, van schrikkelijk noodweer gister- gM" *5rakf- sr>iade aan sawahs niet noemenswaard, omgekomen nersonen tijdens reeds gerapporteerde handjirs, tot dusver i s Vler' Wn meer dftn 'e voren puneld. In zekeren zin ook tevoren van nood geen sprake, door zvvantn regenvat in zulk?betHIe buitengewone bandjirs veroor zaakt, waardoor slachtoffers verraai en vtor nt iF!ren vernield tusschen Ta. en Djemhrana. twee houten brugge.» tusschen Djemhrana en Gitimaniek, binnen 10 dagen ook hier verkeer wec-r monlii'-c T« Benoa een zinken lood, door wind ingedrukt Storing telefoon en telegraaf door omg^ waaid geboomte, jaarlijks in Westmooa,™ boschgedeelte voorkomend. Na Zondag tot dusver niets bijzonders: weder blijft br echter normaal; alle telefoonverbimlipgo telegraafverbindingen re-da '1 hersteld. Asverkeor. behoudens wecgasla^ 1 'bruggen, weder geheel normaal". Bg 1

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1