„Ei SCHOOL- EN KERKMEUBELEN ENCI-CEMENT MARBRITECLAS N.V. CENTRALE GLASHANDEL J. C HENRI VAN INCEN OKOUME TRIPLEXPLATEN merk Jac.P.v.d.BERG's Fijnhouthandel N.V. HOUTHANDEL Firma J. G. ALBLAS FIRMA I. ROTHUIZEN EN ZON H.R.LAUWAARS «ZONEN Mooie HEERENHUIZEN ZELFBEWONING of GELDBELEGGING TE KOOP ?--'R-0-z-^ BOUWMATERIALENHAKDEL Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN Wandbekleeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23—2527—29 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plalond- bekleeding toegephst. BOUWBLAD So. 13S. Pag. t NA AND AO 11 JANUARI 1332 Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 „ees de besteksbepalingen nauwkeurig Redelijkheid en billijkheid inzake een bindend advies. Met de „voorwaardelijke" bouwvergunning is het bij de wetswijziging nog al eigenaar dig geloopen. Onveranderd sinds 1901 stond in de wet slecht® de bepaling opgenomen, dat een voorwaardelijke vergunning, evenals een wei gering, altijd met redenen omkleed moet ^Ofschoon dit een rudiment is van een na dere regeling der voorwaardelijke vergun ning in het ontwerp van de Woningwet. 1901, die destijds bij de behandeling verviel, mag uit deze bepaling worden afgeleid, dat het verbinden van voorwaarden aan de bouwvergunning een door de wet erkende figuur is gebleven. De Regeering meende blijkens de Memorie van Toelichting, dat daardoor tekort werd gedaan aan de rechtszekerheid en stelde daarom schrapping van het overblijfsel voor. In de Mem. van Antwoord-Tweede Kamer gaf zij nader te kennen, dat de gronden, dit voor het behoud van de voorwaardelijke vergunning waren aangewend, niet opwegen tegen het in de practijk gebleken gevaar van misbruik. Bij de mondelinge behandeling sprak de minister zelfs de vrees uit, dat „vexatoir" zou kunnen worden opgetreden ten aanzien van iemand, die bouwvergunning vraagt. Tegenover het beroep op het feit, dat een voorwaardelijke bouwvergunning in zoo verre goeden dienst kan doen, dat zij de vrijheid geeft vast op de hoofdzaken van een bouwplan vergunning te verleenen mei dien verstande dat over bepaalde onderdee- len nog nader moet worden beslist, stelde de minister het van de Regeeringstafel verwon derlijke antwoord, dat men zich in de prak tijk wel kan redden met oogluikend het begin van uitvoering van den bouw toe te laten. Gelukkig zijn wij voor deze, den wetgever stellig weinig waardige noodoplossing ge spaard gebleven. Door aanneming van een amendement van den heer Van den B e r g h is de voorwaardelijke bouwvergun ning alsnog in de wet behouden gebleven. Daarbij is tevens de bepaling toegevoegd, dat de voorwaarden alleen mogen strekken tot naleving van de bepalingen van wet en verordening, krachtens welke zij wordt ver leend en waarvan het plan, voor welks uit voering de vergunning wordt gevraagd, moet A<Eerf en ander is er op gericht, het stellen van voorwaarden uit te sluiten, die met het doel, waaiwoor de verkrijging van vergun ning verplicht is gesteld. niets hebben uit te Een bepaling van dezelfde strekking is op genomen ten aanzien van de vrijstelingen die B. en W. kunnen verleeaien van het doen aan de in de verordening bepaaldelijk om schreven eischen. Ook aan deze vrijstel lingen kunnen slechts voorwaarden worden verbonden, die „strekken ter bescherming van de belangen beoogd met de bepalingen, waarvan vrijstelling wordt verieend In het vervolg zullen dus gemeentebestu ren, die zich schuldig mochten maken aan het euvel van „détoumement de pouvoir door bij de verleening van een bouwvergun ning of bij de vrijstelling van daarvoor m aanmerking komende eischen van de verordening voorwaarden te stellen, buiten het kader van het zoo even genoem de artikel (art. 6, zesde lid en art.^9. tweede lid) de kans loopen hun desbetreffende be sluiten niet langer wegens stnjd met het algemeen belang (stelsel van de wet.of be scherming van de rechtszekerheid e.d.), doch wegens strijd met de wet vernietigd Z1 Een ander belangrijk punt met betrekking tot de vrijstelling van eischen is de rege ling van het beroep tegen besluiten dienaangaande van B. en W. Bij de totstandkoming van de wet zag de toenmalige regeering voor toekenning van beroep op den raad geen reden. z.ij sprak de vrees uit, dat „belanghebbenden dan wel altijd bij den raad remden aan- kloppen". De tegenwoordige Regeering, die immers het aankloppen van belanghebbenden m hei algemeen zooveel mogelijk heeft wallen be gunstigen, achtte het ondanks deze vroe gere uitlating een oude rechtsvraag, of de gemeenteraden niettemin bevoegd waren om te bepalen, dat beroep openstaat. Zij vond het wensohelijk dit twistpunt uit te Dit is gebeurd door het tweede lid van art 6 (thans derde lid van art. 9) in dier voege aan te vullen, dat de gemeenteraad „beroep op zich tegen weigering van een vrijstelling" kan toelaten. Het zal dus voortaan van den inhoud der gemeentelijke verordeningen afhangen, of belanghebben den ook in gevallen, dat B. en W. bezwa ren hebben gemaakt vrijstelling te verlee nen, zich tot den raad kunnen wenden. Onder het hoofd „rooilijnen" kwam reeds ter sprake de in het vierde lid van art 0 (nieuw) opengestelde mogelijkheid om de beslissing over een aanvraag om bouwver gunning aan te houden, hangende de voor bereiding van een besluit tot uitvaardiging van rooilijnvoorschriften, een bouwverbod of een uitbreidingsplan. Een ander nieuw element, dat zijn intre de in de wet doet, is de in art 8 (nieuw) mogelijk gemaakte verleendng van een tijdelijke bouwvergunning voor kassen en andere, daarmede bij alge- meenen maatregel van bestuur gelijk te stel len, bedrijfsgebouwen. Vergunning tot het oprichten, vernieuwen of veranderen van zoodanige gebouwen kan, in afwijking van een goedgekeurd plan van uitbreiding, rool- lijnvóorschriflen, bebouwingsvoorschriften binnen de bebouwde kom of een bouwver bod, worden verleend, tenzij het bouwplan zal worden uitgevoerd op een perceel bouw grond, waarvan de omringende wegen reeds geheel of grootendeels zijn aangelegd. In de vergunning wordt een termijn van ten hoogste 10 jaren gesteld. Bij het verstrijken .van dien termijn moeten de gebouwen, zon der dat er recht van schadevergoeding be staat, worden verwijderd of in overeenstem ming worden gebracht met het plan van uitbreiding, de voorschriften of het verbod, in strijd waarmede de bouw heeft plaats gevonden. De Regeering heeft door deze bepaling willen voorkomen, dat de ontwikkeling van het tulnbouwbedxljt e.d. wordt tegengehouden door toekomstige belangen voor uitbreiding, bebouwing ol verkeer. Het is te hopen, dat in de practijk het openbaar belang van een goede bebouwing door de nieuwe voorzieriing niet achterge steld zal blijken te zijn bij dat van particu liere bedrijven, schrijft Ir. G. G. Pekel haring. Uiteraard zal dit er voor een groot deel van afhangen, welke andere ge bouwen in den algemeenen maatregel van bestuur met kassen zullen worden gelijk gesteld. Volgens de Mem. van Toelichting zullen daarvoor geen fabrieken of kantoor gebouwen worden aangewezen, doch zal de bepaling alleen toepassing vinden met be trekking tot gebouwen, die constructief en economisch met kassen op één lijn te stellen zijn. Een verklaring, die mooi klinkt, maar weinig zegt, omdat men niet zou weten, wat voor bouwwerken van glas en staal daarmede bedoeld kunnen zijn. jy^oderne kerkelijke architectuur in Europa Lezing van Prof. ir. 3. G. Wattjes. In Arti et Industriae te Amsterdam her prof. ir. J. G. Wattjes gesproken over moderne kerkelijke architectuur in Europa en daarzij zijn woorden met talrijke licht beelden aangevuld. Het begrip modern strekte hij uit over het tijdvak sinds 1900. De architectuur is eigenaardige kunst, waarbij zich meer dan in andere gevallen de vraag in sterke mate voordoet, of ze wel een kunst is. De bouw kunst toch staat voor practische problemen, moet bepaalde doeleinden dienen. Hebben de groote bouwmeesters van het verleden zich niet veel meer vakman dan kunstenaar gevoeld? Wordt het kunstkarakter der bouw kunst niet overschat? Gevraagd wordt ook, of hét nastreven van schoonheid niet de technisch juiste oplossing van de opgaaf benadeelt. Speciaal de functionalisten bren gen deze vraag op den voorgrond. De oude bouwmeesters maakten werlóen, die niet alle practisch waren, maar ook den indruk op ons maakten gelijk andere kunst werken en die ons als kunstwerk waardeer baar zijn. Een bouwwerk ontstaat uit een practische noodzakelijkheid, niet uit ver langen naar een mooien straatwand. De practische eisch is in onzen tijd wel eens te veel uit het oog verloren; men paste een vorm toe om den vorm, niet om practische overwegingen. Een gebouw werd niet logisch van binnenuit opgezet, doch krefeg een mooi geronden vorm van buitenaf opgelegd. Dit geldt voor de 19e eeuw, doch ook in werken van onzen tijd, in de Amsterdamsche rich ting met haar fantasie, scheppingskracht en vormgeving. Daar tegenover staat de functio nalistische richting, die echter niet geheel vrij is van de aan de decoratieve richting aangewreven zonde. Ook functionalisten passen wel lukraak niet door het, gebouw gevraagde vormen toe. In deze richting ver liest men ook uit het oog de mate waarin een gebouw kunstwerk kan en waarin het kunstwerk moet zijn. De oude werken der techniek zijn wel uit sluitend techniek, maar verraden dat de de constructeur ook zijn ziel in zijn werk heeft gelegd en getracht de karakteristiek van zijn werk in zijn vorm te laten spreken. Tegen woordig vindt men dit weer terug in de vor- men. Zoo verwant men tegenwoordig wel eens de nuchtere doelmatigheid en de beel dende uitwerking daarvan. Een voorwerp is volstrekt niet vanzelf schoon als het prac tisch is. Getuige vele ijzeren bruggen, welke aesthetisch zeer weinig bevredigen. Kunst in de nijverheid legt nooit den vorm zóó vast, dat fantasie bij de keus daarvan geheel is uitgesloten, dat die vorm den menschelijken geest bevredigt doordat hij een uiting is van het karakter van het werk. Dit is nu juist een tijdperkbeeld van het bouwwerk. Binnen het technisch goede valt een keus te doen onder de aesthetische vor men. Architectuur is niet alleen ruimtekunst want een gebouw heeft ook een buitenkant is een geometrische vorm. Er zijn aan een vorm- en een kleurcombinatie. Bepaalde vlak- verhoudingen en kleurverhoudmgen spreken makkelijk aan en in 't algemeen ziet men, dat aan dezelfde van deze verhoudingen eenzelfde gemoedswaarde wordt toegekend. Dit zijn onberekenbare factoren. Naast deze zijn er wel onmiddellijk aan wijsbare factoren van waardeering. De kun stenaar kan het karakter van het werkstuk uitbeelden en de beoordeelaar ziet dit karak ter dadelijk. Daar kan de kunstenaarsdrang ook buiten de grens van het nuttige, doel matige, geuit worden, wat leidt naar de ver fijning van de architectuur, anders geaard dan de bouwkundige schoonheid, maar die zich toch geheel bij het karakter van gebouw aansluit, waarin dus verschillende kunsten op harmonische wijze samen werken. In onzen tijd zijn er gevallen, dat die verfijning te onpas is aangebracht, en wel in gevallen waarin de practische nuttig-1 heid van het gebouw, gebruikt is voor ge wilde aesthetische vormen, waardoor soms de practische bruikbaarheid der woning ver minderd is. Een dergelijke overdreven aesthetische hpuding, aestheticisme, is niet de ware aard der bouwkunst Een kunste naar, die deze fout begaat, is niet de aange wezen man der bouwkunst Daartegenover staan gebouwen, welke zekere verfijning vra gen, gelijk in het leven wel eens meer aa^ het volledig onmisbare wordt gedaan. Tot die gebouwen, vertegenwoordigers van hoo- gere zijden van het menschelijke leven, me' representatieve waarde, hoogtepunten in een stad, behooren de kerken, die een bepaalae geestelijke houding vaii den mensch symbo 1-seeren, een sfeer moeten wekken, welk* die geestelijke houding vertolkt De lichtbeelden van kerken ln ZWeden, Finland, Denemarken, Nederland, Duitscb- land, Zwitserland, Frankrijk en Tsjecho- Slowakije voerden van het traditioiieele con structivisme, via wat meer romantiek, bak steen, naar betonbouw, ijzer en glas eti functionalisme. In de gedachtenwisseling verklaarde prol. Wattjes, dat de vertolking van de christelij ke gedachte niet afhankelijk kan zijn van 't materiaal en dat ze in elk materiaal mc> gelijk moet zijn. Of het in platbouw mogelijk zal zijn, daar heeft hij nog geen vast oordee" over maar is tot twijfel geneigd. Van een betonkerk van Perret, bij Parijs gebouwd, zet een geloovige: ze heeft maar één bezwaar, je kunt er niet bidden. Van het middeleeuw- sche karakter kunnen we nog niet bidden Van het middeleeuwsche karakter kunnen we nog niet loskomen; getuige de warmt' van de oudere betongewelven, al zijn die niet geheel rationeel. En tooh bevredigen ze meer dan de latere. J^eerenhuizen Binckhorstlaan Voorburg Architectuur: P. v. d. MAST, Voorburg. Uitvoering: K. H. WEEN1NK, Voorburg. Tot de gemeenten welke, vooral in ae laatste jaren, de aandacht trekken, be hoort in de eerste plaats Voorbung. Op werkelijk grootsche marnier is het uitbreidingsplan van dit vriendelijke dorp ontworpen. Geen wonder, waar een En dit te meer, waar het complex zeker wel tot datgene gerekenid mag worden, wat niet als het licht onder de korenmaat verborgen moet blijven. Wandelen we vanaf het eindpunt der H. T. M. den HaagRijswijk over de op- man als architect v. d. K lootiMey bu rg de gemeente adviseerde en het gemeente bestuur al zijn best deed, de wenschen van de groote Haagsohe zuster te vervullen en voor zooveel mogelijk op te volgen. De wegen en bijwegen zijn alle ruiim ontwor pen, terwijl de schoonheidscommissie vrij wel beslist leelijken bouw wist te vermij den; men vindt in dit zidh zeer sterk ont- wik'kelldle „dorpke" architectonisch zeer geslaagde bebouwingen. Het as ons in verband met bovenstaan de een genoegen hier een uitgevoerd werft van den Voorburgschen architect, den heer P. v. d. Mast op te nemen; een complex fraaie heerenhui«en, gelegen aan de Binck horstlaan 723 te Voorburg, een en ander opdracht van den heer K. H.Wcenink VESTIGT V TE UILLEOSBEPQ Inlichtingen bebouwing aan den Terbregscheweg te Hiilegersberg bij Vlietstraat 8 b Rotterdam Telefoon 11741 Gegarandeerde kwaliteit en verlijming Weenaplein 8 ROTTERDAM - Tel. 41400 BOUWSTEENEN Wat het bouwvak betreft, bestaat er in ons land be hoefte aan personeel, dat, staande onder ingenieur of architect, bij voldoend theo retische kennis zeer deugde lijk onderlegd is in de prac tische vakken en een goed technisch inzicht heeft. Het is de taak der M. T. Scholen voor deze functie de opleiding te geven. Zij moeten daarbij uitdrukkelijk blijven buiten de wetenschap, weke de Techni sche Hoogeschool bestrijkt. N.V. M.J.F EENSTRA 'S^ DRIJFSTEEN BIMSINDU5TRIE CAPELIE A/O USSEL TEL. 21 is nu ook ingericht voor de vervaardiging van alle BETONWAREN VRAAGT ONS AAN haalbrug, de Prinses-Mariannalaan op, de prachtige verkeersweg Rijswijk—Voorburg Leiden, dan vinden we na nog geen twee minuten gaans een 40 Meter bree/dien zii- weg, de Binckhorstlaan, alwaar het be doelde complex, genummerd 7—23 gele- Een vluchtige blik reeds op de hierbij afgedrukte teekening van het goede com plex, met tuinen op het Zuiden, toont al dat diiit geen speculatiebouw van de ge- Loopt men echter naar binnen, dan wordt deze gedachte nogmaals bewaarheid. Kortheidshalve zouden we willen zeggen: een heerenhuis, solide gebouwd, goed vaar indeeling en waarbij in alles rekening is gehouden met de wenschen van den meest veeüeischenden bewoner. Reeds dlirect bij het binnenkomen trekt fceretonid de tochtdeur met gjlas-in-lood- ruitjes (bijzonder kleurig en toch niet te druk) onze aandacht Trouwens, op buiten gewone kwistige wijze is in deze huizen met glas iin lood gewerkt En dan de keuken! Wit betegeld en van een grootte, zooals we den laatsten tijd zelden zagen. Een groote kast en kleine kastjes onder het aanrecht voorzien zeker in een behoefte. De begane grond bevat voorts nog ka mer en suite (11.80 X 3.75 M.) Vanuit de voorkamer heeft men een schitterend uit zicht op de drukke Prinses Mariannelaan terwijl de 40 Meter Binckhorstlaan even tueel last van overburen voorkomt De fraaie marmeren schoorsteenmantels mogen nieit onopgemerkt blijven, terwijl 4 diepe kasten recht welkom zullen zijn. In de gang bevinden zich nog een diepe, korte kelderkast en een W.C.. De etage bevat 2 groote slaapkamers voorzien van stookgelegenheM, voor-kabi net en badkamer. Een achterbalcon, gele gen op het Zuiden, is voor alle doeleinden geschikt Een zolder over het geheele huis, met af- en aanvoer van water, completeecrt het geheel. In de achtertuin is over de geheele breedte een groote brandstoffen- en borg loods gebouwd. Wanneer we dit alles samenvatten, dan blijkt dat hier geenszins op de ruimte is geknabbeld!. Daarom stonden we des te meer verbaasd, toen we de voor deze hui zen geldende prijzen hoorden. In vergelij king met, wat in den omtrek gebouwd ia. kunnen deze prijzen zeer acceptabel ge noemd Worden. Wie een huis zoekt, verzuime niet met deze gunstig gelegen, aantrekkelijke hee renhuizen kennis te maken. 'poelating ingevolge de Woningwet Als stichting, uitsluitend werkzaam ter verbetering van de volkshuisvesting, is toegelaten de Stichting tot Verbetering der Volkshuisvesting „Opgang" te Nijmegen. Het aantal toegelaten corporaties be draagt thans 1079. Binckhorstlaan 7--23 - VOORBURG TE KOOP of TE HUUR onder architectuur gebouwde HEERENHUIZEN Gelegen aan de 40 M. breede Binckhorstlaan. Eigen grond, In de onmiddellijke nabijheid eindpunt H. T. M. Rijswijk. Inlichtingen op het werk en bij: K. H. WEENINK, WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 Opslagplaats ROTTERDAM aan den ZWAANSHALS No. 203-205 - Telef. Ro. 40891 gouwkundig Ingenieur- examen Door den Secretaris van de afdeeling der Bouwkunst van de Technische Hoogeschool te Delft wordt bekend gemaakt, dat zij die wenschen deel te nemen aan het ingenieurs examen voor bouwkundig ingenieur, dat zal worden afgenomen in Maart, zich daarvoor schriftelijk hebben aan te melden vóór 23 Januari bij hem. igen woning" Haarlem Met een tegen 4% pCt. van de Nationale Levensver&ekeringsbank te Rotterdlam ver kregen bouwkapitaal voltooide de Coöpe ratieve - woningbouwvereniging „Eigen Woning" te Haarlem een complex van 56 woningen, waarvan de gemiddelde stich- tingskosten (zonder grond) f 3320.— per woning bedragen, terwijl de huurprijs op f 5.80 per week is bepaald. Bouwsteenen Bouwen beteek ent niet het uitvoeren van de meest volmaakte constructies, doch het vinden van de meest doeltreffende op lossing voor de minste kosten. Ir. C. J. A. REIGERSMAN c,i. De geëxamineerde M. T. S.er dient van de meest voorkomende toepassingen van alle bouMiamlbachten een goed begrip te hebben. Daarbij zal bet „hoe" voor hem steeds verhand moeten houden met het „waarvoor". Daartoe zijn dus algemeene begrippen van natuurkunde en scheikunde vereischt, toegepast op de te verwerken bouwmaterial en. Ir. JOS. CUYPERS. Uit den aard van het bouwvak zijn de eischen in onze dagen reeds zoo veelzijdig, dat heit zeer gewenscht is om deze zoo min mogelijk op tè voeren in zuiver weten- richting. Ir. JOS. CUYPERS. Wendingen Dudok's Raadhuis. Het elfde en twaalfde nummer van Wen dingen is gewijd aan het Raadhuis te Hil versum. W. M. D u d o k heeft zelf den omslag geteekend, terwijl H. C Verkruy- s e n het nummer samenstelde, bestaande uit 33 bladzijden plannen en foto's. Ir. H. T. Zwiers heeft een voorwoord geschreven; hij acht de beteeken is van het raadhuis gelegen: „in een bijzondere en zeer ver doorgevoerde gaafheid", die in dezen tijd! de sterke persoonlijkheid van den schepper aantoont". Als de voornaam ste kwaliteit beschouwt hij „de misschien wat koele, maar zeker aantrekkelijke schoon heid, die verwant is aan de schoonheid van sommige zuiver-abstracte muziek". Hij is het niet in alle opzichten eens met Dudok's denkbeelden, doch erkent, dat be denkingen ontwapend worden, omdat er „zelfs in de eeuw van de techniek nog din gen zijn die niet alleen in maat, getal en gewicht zijn uit te drukken, die niet uit sluitend te definieeren zijn met begrippen als nuttig, doelmatig, redelijk, zakelijk... Bouwkundige schoonheid ontstaat niet „van zelf' uit bouwkundige redelijkheid, maar wel is deze redelijkheid in de bouwkundige schoonheid verondersteld". Polytechnisch Weekblad Zilveren jubileum. Ter gelegenheid van het zilveren jubileum van Polytechnisch Weekblad, is het laatste nummer van 1931 in feestgewaad gestoken. Een zeer omvangrijk jubileum-nummer is verschenen, ingeleid door Ir. Posthumus, den wnd. hoofdredacteur. Deze geeft een kort historisch overzicht van de oprichting in 1906, van de óntwikkeling in 19121917, en in de daarop volgende periode tot op heden. „Wat wij steeds hebben gewild, is niet afbraak van het bestaande, maar een ver rijking van de Nederlandsche technische pei-s, door naast het officieele orgaan van het Kon. Instituut van Ingenieurs en de Ver- eeniging van Delftsche Ingenieurs te geven een degelijk, veelzijdig, in- en voorlichtend technisch blad". Belangrijk is de geïllustreerde beschou wing van de ontwikkeling onzer beide groote zeehavens: Rotterdam en Amsterdam in de laatste 25 jaar, door ir. Boonsmaen Jhr. ir. v. Heem ske rek v. Beest, over, een en ander op het gebied der Water over. een e nander op het gebied der Water bouwkunde, maakt dit nummer tot een waar devol bezit. N.V. Betonbuteenfabriek „DE VALK" NIEUWPOOftT-LANGERAK TELEFO&N 18 GROOTSTE fabriek in Nederland. Prijzen beneden elke-concurrentie. HEELSUM BIJ ARNHEM,TEL.339 Pljnackerplein 44 - Rotterdam Magazijnen: Sehommelstr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in verschillend formaat Spociaal dunne gevelsteen TE KOOP, gelegen No. 42 tot 48 te Sumtunm, met ruim uitzicht Bij Julianapark en Steirebosch. Bevalt: 2 Kamers en suite. Keuken, Zijkamer, frissche groote Kelder. Ie verdieping 2 Slaapkamers, gmote Zijkamer, Badkamer, vijf Kasten, oveidekt Balcon, Zolder met Slaapkamer, groote Voor- en Achtertuin. Koopprijs: Hoekpand f 16.600, Tusschenpanden H. v. d. KRAAN Vondellaan 50 SCHIEDAM en op het werk. Dagelijks te bezichtigen, behalve s'Zondags. HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJFSTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Ktntoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM HILLEGERSBERG an 10 M. breedte, be- PANDEN "Uls en 2 Bovenhuizen. Indeeling reap. 3 kamers, 2 slaapkamers, keu ken, bad ka m er, groote voor en achter tuin. Bovenhuizen: 2 kamers en suite, 3 slaapkamers, badkamer, zolder over het geheele huis. L. D. SUNDERMEYER IJsclubstraat 68, Telefoon 13866 MAASTRICHT NEDERLANDSCH FABRIKAAT 1 r R'DAM en OMSTREKENl Hos AEL3RECHTSKA0E 147b TELEFOON 30404-30233 HOOFDCOMMISSIE VOOR DE NORMALISATIE IN NEDERLAND Tot Voorzitter van de Hoofdcommissie voor de Normalisatie in Nederland is voor 1932 verkozen de heer ir. M. H. D a m m e, Direc teur-Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie te Den Haag. Tot voorzitter van den Raad van Bestuur der H.C. is vcoi 1932 verkozen de heer Dr. A. C. van Rossem, Directeur N.V. Brou werij d' Oranjeboom, te Rotterdam. De Technische Raad, welk lichaam belast is met de leiding van het normalisatiewerlc in technischen zin, heeft voor 1932 tot Voor zitter gekozen de heer ir. B. M. G rata ma, Cud-Rijkshoofdingenier der Spoorwegen M s-Gravenhage.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 12