ZEER RUIME FLATS MEUBELEN N.V. „H. BERGER'S HOUTHANDEL" tfahhmit javaen moulmain BETON- v.h. VAN WANING Co. ROTTERDAM GEWAPEND BETON BESCHERMT ALLE GEBOUWEN TEGEN HITTE - KOUDE - VOCHT - LAWAAI GRATIS DESKUNDIG ADVIES N.V. Producten Grondstoffen Hmij. AMS7ER0AMSarphatikade i - Tal. 34824 -3b824 ROTTERDAM: Stationsweg 37b - Telef. 11690 BOUWBLAD No. 133 (Verschijnt eiken Maandag! MAANDAG 11 JAN O AK11332 O Picu» is „Waterproof* ^TRI PLEX! kAiAAAAA*AAAAAAAAAAAAAJ platgebouw „Mauritspark" - 's-Gravenhage Architectuur: CO BRANDES, Architect B.N.A., den Haag Interieur: G. B. AUD1ER, Architect, den Haag Uitvoering: N.V. „Mauritspark", den Haag. maal meenen. zooveel ruimte noodig te heb I ben, hoewel we nu niet bepaald zoo n groote j plaats onder de zon hebben op de wereld. I Dat deze meening zijn eigenaardige gevoi- gen heeft, is aan den aanvang van deze j woorden reeds eenigszins belicht en in casu, 'on Hp ffp.nop.mrlift nle 's-Graveivhage, onze Residentie, wordt groot; krijgt de afmetingen en allures van een wereldstad Dat bemerken het beste zij, die vanwege hun werk in het centrum der stad moeten verkeeren en zich een woning moeten zoe ken ver weg, met het noodzakelijk gevolg; tijdverlies, ohromisdhe kwaal van allen, die niet ook bij het centrum der stad kunnen Zeker, er zijn enkelen, die het geluk heb ben aan een plantsoen of aan de tegenwoor dige buitenkant van de stad te wonen, waar dit ongemak eenigszins gecompenseeru wordt door mooi uitzicht, frissche luoht o\ prettige avondwandeling. Maar 't is niet zooals ze in hun hart wen- 6ohen: veel liever woonden ze dicht bij hun dagelijksche bezigheden, als het maai kon. Want het is óf te duur, óf te koud, óf te weinig zuurstof, óf te veel stadslucht, óf te weinig groen, óf te veel muren, óf te dicht bij het lawaai, óf te ver van de wandeling, en dat alles is nog maar bij uitzondering, alias, ook het minder goede, is bezet- En behalve de burger, heelt ook de ge meenschap hare bezwaren van die groeiende afmetingen. Al die kilometers buizen voor gas, water, rioleering, al 'die openbare dien eten, politie, reiniging; ze moeten steeds uiv breiden, steeds verder weg van de basis, met consequenties daaraan verbonden- Zoo is het-te begrijpen welke waarde een grond moet hebben als het voormalige Oranjekazerne terrein te Den Haag, dicht bij centrum gelegen, dat geschikt geacht kan worden voor woningbouw, door ligging nabij het hart van de stad èn de bossehen, ivaar in geen kilometers omtrek één rede lijke woning meer te huren of te koopen valt Toen dan ook het Gemeentebestuur van architect Co Brandes op voor dat terrein een bebouwing te ont heeft hij deze gedachten overwegen gemeend te moeten adviseeren op dat stuk grond vele en goede woningen te stich ten voor de zoovelen, die in de stad hunne werkzaamheden hebben en eiken dag vei weg moeten naar hunne woning omdat er te vinden is voor hen in de stad Het type van de hedendaagsche woning den burger in welstand is in ons het „heerenhuis", omdat we nu een- op de genoemde plek gronds is 't een fictlv, i om aan ruimte te denken voor de zoo- j velen, die er behoefte aan hebben. Tenmin- j ste wanneer ze ook allen naast elkaar zou- j den willen wonen. Maar boven elkaar dan gaat 't. Dan houden we veel ruimte over en I veel lucht en kunnen er velen een goede wo ning vinden. We weten dat in alle andere landen om ons heen dit vraagstukje is opgelost, deze uitkomst van aantal maai ruimte maal hé- schikbare oppervlakte, maal afstand maal tijdverlies. In ons land is men de laatste tien jaren óók aan het werk gegaan, om een oplossing te vinden en heeft o.a. de Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen zeer verdien stelijk werk gedaan door een ige bouwmees- I ters op te dragen een studie-ontwerp voor een goede woning op één niveau, die ge schikt was om boven elkaar gebouwd te worden en waarbij de vraagstukken van toe gang, bediening enz., goed zijn opgelost. Bij het resultaat van dit studiie-ontwerp heeft architect Co Brandse zich aange sloten en voor het Oranjekazerne-terrein een type woning ontworpen, die het „heeren huis" kaïn vervangen. De vrijheid en veiligheid van elke woning blijft behouden, de toegang is comfortabel en kan zelfs „deftig" gemonteerd warden, de hoogte is overwonnen door de lift, de koude door centrale verwarming en warm water en de gehoorigheid door dikke muren en vloeren. Indien het resultaat van dit ontwerp nu mag zijn, dat de architect de mede-Hage naars ertoe kan brengen wat cosmopoliti- seher te gaan denken en de oppervlakte- honger te willen offeren aan een comforta bele woning, dóór waar men die noodig heeft, dan heeft hij niet tevergeefs gearbeid. Het bouwplan. Naar de ontwerpen van Co Brandes te 's-Gravenhage, architect B.N.A., zal op het terrein der voormalige Oranjekazerne aan de Mauritskade te Den Haag een flat-1 gebouw worden gesticht, bestaande uit 30 L0T1 WOOTQ lÊF SSTlDGVClinSf ruime flatwoningen. Aan de gunstige lig- ging het centrum der stad en onmid dellijke nabijheid van openbare gebouwen, directe verbindingen van de verschillende stadslijnen, op geringen afstand van de Scheverungsche Boschjes enz.; is het te dan ken, dat voor de verhuring van deze wonin gen onder de gegadigden meer dan gewone belangstelling bestaat Immers, èn om de gunstige ligging èn om de royale huisvesting, die deze flatwoningen bieden, zijn reeds verschillende families bij den aanvang van den bouw tot huur van dezelve overgegaan. Door de practische inrichting is verkregen dat deze aangelegenheid werd geheel toe vertrouwd aan architect G. B. A u d i e r, men hier kan spreken, toch in een afzonder lijke woning te zijn gehuisvest, terwijl niets te kort is gedaan aan de gerieven die een modern flat biedt Het geheele gebouw heeft een lengte van 100 M Inrichting. Het gebouw zal bestaan uit 30 flatwonin gen van gelijke indeeling en afmetingen; en wel 6 beneden- en 24 bovenwoningen. Elkv woning bevat 7 kamers, t.w. twee groote voorkamers (en suite), één groote en drie kleine slaapkamers, een complete badkame. en keuken. Een kamer aan de voorzijde -5 voorzien van een loggia. Voor elke vier of zes flatwoningen staat een afzonderlijke lift ten dienste Alle vloeren worden uitgevoerd in gewa pend beton. Over alle vloeren worden hou ten dek vloeren aangebracht, w.o. in voorka mers op verlangen parket. Vloeren en geleidingen worden zoodanie aangebracht, dat gehoorigheid practisch uitgesloten is. Het geheele gebouw wordt centraal verwarmd. Bad- en slaapkamers en keukens worden gedurende het geheele jaai voorzien van stroomend warm- en koud wa ter. De badkamer in elke flatwoning wordt voorzien van een ingemetselde badkuip, dubbele waschtafel met spiegelopzet, bidet en closet, bovendien in alle kleine slaapka mers vaste waschtafel, In garderobe een toilettafel met spiegel en in iedere woning sanitair closet, handwaschbak enz. Badka mers en keukens worden gedeeltelijk beta geld. Iedere flatwoning wordt voorzien van elec- trische geleidingen, waaronder de noodige stopcontacten voor schemerlampen, stoofzui- f;ers, strijkijzers enz., benevens gasleiding n woonkamers en keuken. De geheele bouw zal met Juni 1932 geheel gereed ter bewoning beschikbaar zijn. De huurprijzen der flatwoningen bedragen van f 2000 tot f 2200 's jaars. A. E. van Braam Houckgeest— Schroot, Pres. afd. Haag, Ned. Ver eeniging van Huisvrouwen. Mij is gevraagd eenige woorden te schrij ven ter aanbeveling van het complex te bouwen flats op het voormalig terrein van de Oranjekazerne, Mauritskade, den Haag. Ik doe dat met genoegen. Ten eerste omdat de architect Co Bran- d e s de plattegrond van de flat, ontwerp van de Woningcommissie van de Vereeni- [irtg Afdeeling 's-Gravenhage van de Ne- lerlandsche Vereeniging van Huisvrouwen, uitgekomen in 1929, zoo goed als geheel heeft overgenomen: ten tweede, omdat dit de eerste proefne ming in ons land is om het heerenhuis te vervangen door een flat, die alle gemak ken van de luxe flat hebben, toch een af zonderlijke woning vormt Van de z.g. luxe flats zijn er reeds ver scheidene verrezen, maar van het type dat een aparte huisdeur heeft, zal op de Mauritskade het eerste complex gebouwd worden. Deze flats zullen alle gemakken hebben en bovendien is er een groo'e aandacht besteed aan geluiddemping, aan isoleering voor vocht en brand, aan de constructie voor ramen, aan wering van stofhoeken in gangen en aan den practischen bouw van de keuken. Van de gemakken wil ik noemen, cpntrale verwarming, personenlift, stroomend warm en koud water, vaste waschtafels, badka- Verder zijn er parketvloeren, hardsteenei» vensterbanken en zal het trappenhuis een deftigi aankleeding verkrijgen. Dat deze flats een hooeere huur moet 3D doen, dan door de wonmgcommissie voor de vereenvoudigde flat is gecalculeerd, is te begrijpen, immers voor het laatst ge noemde type is alle luxe vermeden jn is zelfs centrale verwarming niet in de cal culatie opgenomen. Daar in deze op de Mauritskade te bouwen flats het werk voor de huisvrouw of haar helpster aanmerkelijk lichter tal zijn dan in de gewone heerenhui/.-n en het wonen in zoo'n flat dus niet anders dan prettig kan zijn. daar wensch ik den architect en de Maatschappij, die deze flats zal bouwen en financieren, van harte succes. Houth. T/h N.V. J. VAN SCHIJNDEL 4 Co. 'Ioü'dka",oor: 1ANNO 1S53 Opslagplaatsen Uost-Adrairaliieitskade 47 Rotterdam Zagerij en Schaverij: Nassauhaven—Boerengat De goudclausule en het ruilmiddel Van de zijde van den Staat dreigt gevaar. De heer H. A. van Nierop schrijft in iet' Weekblad van het Recht" (No. 12363) ien belangrijk artikel over de goudclausuie, vaanaan wij het volgende ontleenen: „De goudclausule is het middel tegen de iwade gevolgen van de ziekte van het ruil Maar eveneens als de medicus scep staat tegenover vele geneesmiddelen, wijfeit men aan de waarde van de goud- Jausule. Menig jurist acht haar niet rechts geldig. Sommigen zien in de bepaling om rent het wettige betaalmiddel dwingend echt Naar hun opvatting mogen partijen soort van betaalmiddel voor de vereffe- van de schuld uitsluiten. De goud zou een ongeoorloofde afwijking dat voorschrift zijn. Doch deze opvatting geen steek. Bepalingen omtrent wet- ig betaalmiddel zijn aanvullend recht Zij intstonden toen men geldschulden in een ►epaalde geldsoort placht aan te gaan. Bij aan afspraak dienaangaande moest schuldenaar mei v/ettig betaalmiddel do delgen. „1st uei einer GeMsumme dip nicht ausgedruckt so wird im Falie die an dem Orte, wo die vorgehen sooll, gangbare Munzsorte 'erstanden". Aldus paragraaf 257 van het 'reussische Landrecht Ook al had het voorschrift omtrent wettig de zooeven bestreden strekking ware de goudclausule nog niet veroor- leeld .Zij laat immers vereffening der schuld elk wettig betaalmiddel toe, noopt niet ot delging met goudgeld. Wel beschouwd is ij niet een bepaling omtrent het ruilmiddel, naar een beding omtrent den aanvang van Ie schuld. Zij geeft niet aan de schuld een lauwkeurig vastgestelden inhoud. Daar de van het ruilmiddel geen perken is ten gevolge van de goudclausule de van de schuld, in de gedeprecieerde berekend, onbegrensd. Zon bepaling van een maximum bedrag, zou lcrhalve een hypothecaire inschrijving voor ien goudschuld niet geldig zijn: art. 1221 i. W. In verband met het voorgaande kan nen ook de vraag stellen, of een leening goudclausule wel een leencontract is. immers wordt een veelvoud van rekeningseenheid, doch onder omirian ligherien moet in strijd met art. 1793 3. iV. grooter aantal rekeningseenheden terug letaald worden. Maar hier ter plaatje is de 'raag of rle goudlcening is een echt leen contract, dan wel een contractus sul generis ran geencrlei beteekenis. Waar het om gaat fl .vast te stellen, dat geen wetsbepaling een goudschuld, uit welk contract ook ontstaan, ongeldig verklaart. En mocht iemand bewe ren, dat de wet den schuldeischer niet ver oorlooft, zich tegen depreciatie van het ruil middel door een goudclausule te beschermen dan leze hij art. 1794 B. W. om het tegendeel te vernemen. Men acht de goudclausuie echter onrecht vaardig. De depreciatie van het ruilmiddel zoo heet het moet iedereen gelijk tref fen. Dit argument is niet zeer begrijpelijk. Maar hoe dit zij, men zou het toch slechts mogen doen gelden, indien de schuldeischer en schuldenaar gevestigd zijn in het land van de gedeprecieerde valuta, waarin de schuld luidt. Zoodra een hunner dit land niet bewoont, gaat dat argument niet op. Deze mogelijkheid is niet buitengesloten. Goudleeningen luiden soms in de munt van den debiteur, vaak in die van den crediteur en veelal in de munt van een derde land. Er circuleeren in Nederland ettelijke millioenen obligatièn van buitenlandsche goudleenin- f;en. Het bedrag valt niet te schatten. Reeds ang voor den oorlog konden vele buiten landsche staten, gewesten, gemeenten en ondernemingen slechts goudleeningen hier te lande plaatsen. Wie de goudclausule on rechtvaardig verklaart, bewijst den Neder- landschen belegger geen dienst. Vele buiten landsche mogendheden en ondernemingen, die in goud geleend hebben, zouden niets liever zien. dan dat de rechter het goudbe- ding in don ban deed. En hoe denkt over de rechtmatigheid der goudclausule onze Re geering, die ten laste van Nederlandsch Indië in 1922 en 1923 vier leeningen uitgaf in dollars, maar wel te verstaan in gouden dolars, want alle leeningen bevatten de i volgende clausule: „Such principal sum and interest will be paid in the City of New-York. State of New-York. United States of America, at the principal office of Gua ranty Trust Company of New-York, in gold coin of the United States of America of the standard of weight and fineness existing January 1, 1922 (1/8/22; 1/3/23; 1/11/23); or its equivalent"? Evenmin is een beroep op de onrecht vaardigheid der goudclausule geoorloofd, Indien partijen in het land der gedeprecieer de valuta zijn ge- est.gd. Het is niet waar, dat de gelddepreciatie ieder gelijk treft. De omvang van het verlies is afhankelijk van Iemands geld en go lerenpi sltK Wie meer te vorderen heeft in gedepreeieerd ruilmid del, dan hij daarin schuldig is, zal verlies lijden, tenzij het nadeelig saldo overtroffen NED. ELECTROTECHNISCHE KALENDER VOOR 1932 onder redactie van A. J. Dijker, Electr. Ing. De NV. Uitg. Mij. vh. van Mantgem en de Does, Amsterdam, zond ons toe de 17e jaar gang van bovengenoemde kalender. Zakboek is eigenlijk een betere naam hiervoor, niet alleen om den vorm van den kalender, maar ook om den inhoud. Ook thans zijn weer verschillende onderdeelen herzien en bijge werkt. Een der meest belangrijke verande ringen is wel het opnemen van de nieuwe voorschriften omtrent toegelaten fouten in de electriciteitsmeter, waarvoor thans ook in Nederland vaste voorschriften gelden. Het radio-gedeelte, hetwelk werd verzorgd door den heer Ir. H. Mak, werd weder ge heel bijgewerkt; vooral het gedeelte over radio-distributie werd herzien, als gevolg van de snelle ontwikkeling van dezen dienst Do statistiek der bedrijven en de voorschrif ten der electriciteitsbedrijven werden geheel bijgewerkt De eerste 17 blz. handelen over algemeene onderwerpen (tabellen, electr. eenheden enz) daarna tot blz. 243 over sterkstroom, tot Dlz. 275 over zwakstroom, dan 35 blz. over Radio techniek (met tabellen), dan le zeer prac tische en handige kalender, tenslotte een officieel gedeelte met voorschifter voor de aanslag van electr sterkstroom-installaties, installatie-voorschriften der Electriciteitsbe drijven Statistiek van Electr. bedrijven in Nederland en Ned. Indië. Wij gelooven dat voor technici deze ka lender moeilijk kan worden gemist wordt do'T de wins* op goederen ten ge volge der gelddepreciatie. Waarom zou het onrechtvaardig zijn- beiaüng in goud te eischen van een exporteur, die naar „goud valuta landen" verkoopt? Waarom zou men geen goudclausule mogeD aangaan met den schuldenaar, wiens goederen in waarde zijn gestegen? Waarom is liet onrechtvaardig den landeigenaar een hypothecaire goudlee- ning te verstrekken, wiens grond en land bouwproducten ongekend hooge prijzen zullen bedingen? Dergelijke vragen behoeft men slechts te vermenigvuldigen. Ongetwii feld, do prijsstijging der goederen is niet over de geheele lijn evenredig aan de depre ciatie van het ruilmiddel. Het eene artikel zal meer, het andere minder rijzen. De maatschappij is niet een uitgebalanceor machine sit venia verbo (veroorloof mij dit woord). Maar alle goederen zuiden stij gen. Want daling van geldswaarde is stij ging van goederenprijzen. Het valt echter niet te ontkennen, dat de goudclausule soms een hard gelag kan opleveren. Terecht wijst men op den armen stakkerd, wiens buisje tot het dak met goudhypotheek is bezwaard. Maar men moet hooger dan dat dak klim men om het gebied van de goudclausule te overzien. Wie dit nalaat, sperke geen oor deel over de goudclausule uit Neen, niet van den rechter dreigt gevaar, doch wel van de zijde van den staat Hie wettelijke maatregelen tegen de goudclau- t sule zou kunnen treffen. De inkt van de oogst instilstand van handel en nijverheid. oorlog8verklaring was nog niet geheel droog I Kortom een Regeering noemt de prijsstijging •- een van bu^en komend onheil en niet. ORENSTEIN EN KOPPEL De in de bouwwereld algemeen bekende firma Or ens te in en Koppel heeft te Parijs een verkoopmaatschappij opgericht met een kapitaal van één millioen francs. was de gouden standaard nog niet ingevoeru doch men werkte met een fictieve gouden mark op grond van den dollarkoers te Berlijn. Toen lag de mark echter op ape gapen. De invoer der goudclausule in 1922 stuitte op veel verzet van de Regeering. Zij wildi de inflatie niet openlijk erkennen. Bij iedere inflatie zal dit het geval zijn en dreigt er opheffing der goudclausule. Een Regeering zoekt gaarne de oorzaak der algemeene stij ging van goederenprijzen overal elders dan bij de overmatige uitbreiding van het ruil middel. Zij vindt die oorzaak in speculatie la baisse van vriend of vijand, in beperkte fabricatie of toevoer van goederen, in mis- of de Duitsche goudclausule hing aan flar den (1). Vóór 1914 had angst voor het bime- tallisme den Duitschen hypotheekgever tot het bedingen van betaling met goudgeld gebracht De opheffii van den gouden '■mdiiard, de concentratie van het p de Reichsbank, de belemmeringen van gouduitvoer in het buitenland, dwongen de regeering alle bestaande gouclclausules tot nader order niet verbindend te verklaren. En dezelde omstandigheden verhinderden het aangaan van goudclausules. Daar geen en kele valuta een goudvaluta was, kon zelfs op grond van de wisselpariteit de gouds waarde der mark worden vastgesteld. Het gebrek aan een goudclausule vererger de de inflatie. Al wie daling van ruilmiddel verwachtte, nam, voor zoover hij kon, cre- diet op, waardoor de circulatie werd ver groot. Met de aldus geschapen koopkracht kwam hij ter markt, op de effecten-, goede ren- of wissel beurs. Zoo stegen de prijzen F.n deze prijsstijging bracht de Re-geering tot nieuwe credietopneming en veroorzaakte verdere uitbreiding van hef ruilmiddel. In di ende eredieten goudcredieten e-pweest waren, zou geen baissier credlet hebben ge nomen en ware de inflatie minder hevig geweest. Eerst in 1922 ging men in Dultsrh- land weder tot de goudclausule over. Wel (1) Verordening van 28 September 1914. 'egen zulk onheil, heet het dan, mag de crediteur zich niet op des schuldenaars kos ten verzekeren. De politiek speelt hierbij een rol. Daarom heeft in inflatietijd de goud clausule nooit in de oogen der Regeering genade gevonden. Zoo in Duitschland, in Oostenrijk, in Frankrijk en elders. Overal werd, behalve in bijzondere gevallen, de goudclausule nietig verklaard en de verkoop van goederen tegen goudvaluta, b.v. guldens of dollars, verboden. Want de goudclausule Is een aanklacht tegen het beleid van de Regeering in muntzaken. Door haar te er kennen, zou de overheid schuld bekennen. Daarom mag men aan de goudclausule niet te groote waarde hechten. Zoolang het ruilmiddel gezond is, heeft zij geen nut Zoodra de gelddepreciatie eenigen omvang neemt, wordt de goudclausule nietig ver klaard of buiten werking gesteld Althans ten opzichte van binnenlands he schulden En al zal een goudclausule tan aanzien van buitenlandsche schulden niet .*.1 te spoertir krachteloos verklaard worden,, de ervarnn leert, dat de buitenlandsche oblieatlehouder schuldenaar bij sterke depreciatie van het I ruilmiddel veelal het non possumus uit"' (wij kunnen niet), Unicum TE HUUE bevattende 7 Kamers en keuken van alle moderne gemakken voorzien Billijke Huurprijzen 2000 en 2200 - Aanvaarding Juni a.s. PROSPECTUS OP AANVRAAG MIJ „MAURITSPARK" Bezuidenhoutscheweg 5a Den Haag Telefoon 772127 Flat DE GEVELSTEEN van het flatgebouw „Mauritspark" verd geleverd door STEEN- EN DAKPANNENFABRIEK LIESBOSCH J. W. Mijnlieff, Utrecht. Tel. 10902, na kant.t. 14983 Snelle groei der Hofstad Januari Februari Maart Mei" Juni Juli Augustus September Gunstige woningmarkt. 22 261 245 222 310 409 245 35 327 1194 1075 798 609 934 1152 455 992 1682 934 1007 1114 341 715 872 DE LIFTEN LIFTENFABRIEK J. O. v. STRAATEN N V 9 maanden 4408 l 6725 Deze cijfers maken het duidelijk, dat ook voortdurend een belangrijke uitbreiding van de woningvoorraad moet plaats hebben. De randwijken van s-Gravenhage leggen daarvan ook de overtuigende bewijzen af. Hield de toeneming van den Woningvoor raad in de voorafgaande jaren gelijken tred met den bevolkingsaanwas, gemeten aan de gemiddelde woningbezetting, d.L het aantaJ inwoners per woning gerekend over de ge heele voorraad, blijkt de woningaanbouw in 1931 in wat sneller tempo te zijn gegaan. De volgende cijfers toonm dit aan: Aantal inwoners woningen, p. woning. 100.594 4.06 31 December 1926 31 December 1927 1 November 1928 1 November 192? 1 November 1930 1 November 1931 107.043 110.373 113.427 117.517 Vrijelijk mogen we uit bovenstaande cijfers concludeeren dat de woningmarkt, althans in de Hofstad, gunstiger is dan ooit Voor het eerst na eenige jaren zijn in 1931 gemeentewoningen geb<-u.vd, (228), terwijl de woningvereenigingen 300 woningen bouw den. Het particulier initiatief bereikte het cijfer van 3103. Gesloopt werden 59 *von'ngen, terwijl 120 onbewoonbaar werden verklaard. Tuch is de positie van de Haagsche Wo- uingmarkt niet onverdeeld gunst ri te noe men Imnurs, in de i'uurjere woningen is ten ov-Kompleet aanwozig, 'Hgeen ».j,>i- niet gezegd kan worden van de huunvaar- den van f 5 per week tot ongeveer f 400 per j jaar. Het wordt zeker tijd dat hieraan wordt tegemoet gekomen. De huurwijzigingen in de zoojuist genoem de huurgroepen blijken nog altijd overwe gend huurverhoogingen te zijn, terwijl juist in de hoogere huurgroepen verlagingen voor komen Verbetering Is hier dus zeer wenachelljk on noodig. Of dit vrij gemakkelijk zal gaan' Gezien de gerezen credietmoeilijkheden rijst de vraag, of het mogelijk zal zijn in de woningbehoeften te blijven voorzien in het tempo, dat door den snellon bevolkingsaan was wordt aangegeven Enorme kapitalen zijn toch voor den woningbouw noodig. Volgens de bouweta tistiek was op het eind van September 1931 een aantal perceelen in uitvoering, waarvan de globale bouwkosten niet minder dan f 38 millioen bedroegen, omvattend 2264 percee len, terwijl toen bouwvergunning was ver loend voor den bouw van in totaal f 7^4 millioen bouwkosten. Firma VALCKX VAN KOUTEREN Kerk- en Ooncertorgelfabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 Ned Bouwtentoonstelling 1932 „NEBO" DIERENTUIN DEN HAAG 8 t.m. 17 April Secr. Spui 1 09a Tel. 1 1 6864 Oen Haag N.V. FABRIEKEN „WADDINXVEEN" v/m. a. kempkes a co. TEL.17 WAOOINXVEEN VOOR DE TE8ENWOOROI6E WONING LEVERING DOOR OEN HANDEL - TOONKAMERS CRABE1HSTRAAT57 GOUDA r.u.HETSTATION SCHEEPMAKERSSTRAAT 55 - DEN HAAG TELEF. 772240 LHIXIIU U I voor deuren en betimmeringen N.V. KON. ROTTERDAMSCHE IJZER - MAATSCHAPPIJ TELEF. 21094 (3 lijnen) FILIAAL ENSCHtl en bijkomende werken

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 11