NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 6 Winterhanden Wintervoeten W interieenen PUROLf STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeen© kennis dat gelegen heid zal worden gegeven tot het aangeven ,van leerlingen voor plaatsing op de School voor Buitengewoon L. O. tot en met 20 Jan. e.k. op eiken werkdag, des voormiddags van 8.30 tot 9 uur en op Maandag, Dins dag, Donderdag en Vrijdag bovendien des namiddags van 1.30 lot 2 uur, bij het hoofd der School in het schoolgebouw aan de Cae- ciliastraut 65a; dat voor kinderen, die thans een open bare lagere school bezoeken, de inschrij ving op de genoemde tijden ook kan plaattf hebben bij het hoofd der school, waar het kind thans geplaatst is. A. VAN DE SANDE BAKHUI JZËN,- VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 9 Januari 1931. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden;. Gezien het verzoek van Zijne Excellentie iden Minister van Staat, voorzitter van het College van Gedeputeerde S aten van Zuid- Holland, om toepassing te geven aan de artikelen 6, 6bis, 7 en 7bis der Hinderwet, ten aanzien van een door het Gemeente bestuur van Leiden ingezonden aanvraag om vergunning tot het uitbreiden van het openbaar slachthuis en de ijsfabriek op het perceel Maresingel No.' 20, hoek Pasteur- straat, kadastraal bekend Gemeente Lei den, Sectie'K. No. 3899; Gelet op de aftt. 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge noemd verzoek met dc bijlagen op de Secie- .tarie dezer gemeente ter visie gelegd; is; alsmede dat op Zaterdag, den 23 Jan. 'ek., des voormiddflgs te'half elf uren in het perceel Breestraat 125 (Bur %u van Ge meentewerken) gelegenheid eial worden gegeven om bezwaren tegên dit verzoek in te brengen, terwijl zij er" de aandacht op Vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet* overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris, Leiden, 9 Januari 1931. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders Van Leiden; Gezien het verzoek van D. S. P. Visser, om vergunning tot het oprichten van een ondengrondische bewaarplaats voor benzine met bovengrondsche aftapinrichting in en op den Haagwëg vóór het perceel Haag- Xveg No; 52, kadastraal bekend Gemeenc Lieden, See de' O. No. 771; Gelet op de art! 6 en 7 der Hinderwet; Geven kennis aan het publiek, dat ge- tnoemd verzoek met de bijlagen op de Secre tarie dieeer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Zaterdag den 23 Jan. fek., des voormiddags te half elf uren in [het perceel Breestraat 125 (Bureau van Ge meentewerken) gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek m te brengen, terwijl zij er de aandacht op Vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd Eijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of ieen zijner leden zijn verschenen, ten einde -him bezwaren mondeling toe te lichten. A. VAN DE SANDE BAKHUIJZEN, Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. Leiden, 9 Januari 1931. EEN EEUWENOUD ARTIKEL IN EEN NIEUW GEWAAD Eigenlijk is dit" opschrift niet heelemaal juist, wamt het eeuwenoud artikel, dat wij bedoelen heeft eigenlijk nooit een gewaad gehad. Het is altijd naaJkt de wereld door gegaan on eeirst in den laatsten tijd dringt het tot de meneohen door, dat daar iets on waardigs in schuilt. We hebbén het oog op ome oagelijkscn voedsel, bet brood, dat in onderscheiding met allerlei andere artikelen, die een zorg vuldige hygiënische behandeling moeten ondergaan, nog 6teeds open en bloot wordt Verkocht' en verhandeld. Dat hierin* hygiëni sche gevaren schuilen, zal ieder toestem men, dié bedenkt dat het brood ontvangen wordt uit banden die met geld en misschien allerlei ander onsmakelijks in aanraking komen en dat het. etofgevaar op straat voor een openstaande broodkar Jang niet denk beeldig is. ',7 Het 'doet ons don ook genoegen, dat een firma uit onze ©tad, „De Leidsohe Broodfa briek" niml., met deze sleur hieeft-gebroken en van ruu af 'aan het brood machinaal gaat verpakken, zoodot de eerste hond die aan de broodkorst makt, die van dien verbruiker iadM zaizijn. Dit is iets nieuwe in Leiden, voor welk initiatief we de firma gaarne huilde brengen. Het brood wordt daarbij geleverd zonder prijsverhooging. Het ziet ër in zijn nieuw gewaad keurig en smake lijk uit en we twijfelen er niet aan of de Leidsohe Broodfabriek zal hiermee wel succes oogsten. AFSCHEID H. DE VRIES Hedenmorgen te 11 uur heeft de controle- beambte bij de N. S., H. de' Vries, na een diensttijd van 34 jaar, waarvan 13 jaar te Leiden, afscheid genomen van superieuren en coIUèga's wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd In de eerste klas Wachtkamer werd de heer De Vries toegesproken door den etatiomeohef, den heer S. van,Gijn, die dén scheidende prees om zijn plichtsbetrachting en rustig en kalm optreden eri hem namerus alien eon leuningstoel aanbood, vvaarih spr. hoopte dot de heer De:,Vries' nog vele gelukkige oogenbMkken zou mogen doorbrengen. Na- dot nog de heer Van Seyst had gesproken als collega, drukten allen de heer De Vries de hand, 'waarna de plechtigheid was af- geloopen. ONDERSCHEIDING VOOR B.W.-LEDEN Maandagavond te half negen' zal aan on derstaande leden der Leidsohe Burgerwacht om de sohdetzaal het diploma worden uitge reikt van den Kon. Nat Bond voor .Red- dim gewezen en E-H.B O. „IJet OranjekriidB': D. Bergman, S., M- Brugman©, D. Haverkom G. Kremer. W. A. Langenhroek, J. v. Leeu wen. N. Van Leetivyen, L. C. Segaar, J. van Sta veren, C. C. van ThieJ en S. A. Toméai VAN WIE? Door een waker van de .Nachtveiligheids- drenst'is een transportfiets onbeheerd, aan- 'gètroffen. 'Inlichtingen- bij de poUIttó. MAATSCHAPPIJ DER. NEDERL. LETTERKUNDE LEZING VAN Mr. J. W. VERBURGHT In de gisteravond te Leiden gehouden vergadering van de Maatschappij der Ne- deiiandsche Letterkunde is Mr. J. W. Ver- burght, archivaris der gemeente Leiden, als spreker opgetreden met het onderwerp: Het leven van Jan Pieterz. Dou als burger, landmeter, wijnroeier en notaris van Lei den, 1573—1635, toegelicht uit zijn hand schriften en werken. Spreker begon zijn voordracht met het noe men der door hem gebruikte handschriften en gedrukte bronnen, waarvan het handschrift: „Bouchouder van den staet mijns goets mits gaders de goederen, die mijn. laetste huys- vrouwe Iosyna de Sadelaer in houwelijck aen mijn heeft gebracht, mitsgaders de omraestan- dicheden van dien, 't welck gehouden wart als autentyc ende mit desen op den vierden De- cemebr 1607 bevesticht, by mij J. Pietersz. Dou." in de eerste plaats genoemd werd. Dit handschrift, in 1930 door het Gemeente-archief van Leiden ten geschenke ontvangen van den heer W. C. vah der Sleyden, oud-burgemeester van St. Philipsland, was de aanleiding tot deze voordracht, waarin achtereenvolgens het par ticuliere en het ambtelyke leven van Dou werd behandeld. De "naam- Dou van den landmeter Jan Pietersz. Dou en van den schilder Gerard Dou hebbep niets met elkander, uit te staan; bij den landmeter is hy familienaam, by den schilder patronymicum. Jan Pietersz. Dou, geboren in 1573 uit het huwelijk van den kuiper Pieter Arentsz. Dou en Diewertgen Harmansdochter, legde zich op zijn 17de jaar toe op de cijferkunst en de geo metrie en kon in 1594 door de bestudeering van de zes eerste boeken van Euclides in het Hoogduitsch en in het Fransch een goeden grond voor zijn kennis verkrijgen. Al de vraagstukken, die hij van 1592 tot 1596 oploste, stelde hij in 1603 te boek in zyn handschrift: „Den Hutspot der Geometrya." Hij "huwde in 1598 met Martigen Louweris- dochter van Zegwaard, die in 1603 overleed; een tweede huwelijk ging hij aan in 1607 met Josyna de Sadelaer, een dochter van een aan zienlijk koopman uit Gent uit welk huwelijk tien kinderen sproten. Dou behoorde tot den gezeten burgerstand en zag zijne bezittingen, vooral na zijn tweede huwelijk toenemen, zoo dat hij dan onder de meer gegoeden dient ge rekend te worden. Spreker noemt vele bewij zen van zijne gegoedheid, vermeldt, dat hy tot de Veertigen van Leiden gekozen werd, be wijst, dat hij tot de Remonstranten behoorde en beschrijft zijne gevangenhouding in 1623, omdat hij verdacht werd deel te hebben aan de samenzwering, gesmeed tegen Prins Mau- rits. Hij overleed den 5den Augustus 1635. Overgaande tot zijn ambtelijk leven, werden zijn landmeterschap, dat hij uitoefende van 1597 tot zijn dood en zyn boeken, die hij óf met Jan Sems, landmeter van Friesland, óf al leen schreef, behandeld. Zyn meest bekend werk was: „De ses eerste boucken Euclidis. Van de beginselen ende fondamenten der Geometri", uitgegeven in 1606 te. Leiden door Jan Bouwensz, op de Hooglandsche Kerk- gradht. Dit leerboek voor meetkunde beleefde negen drukken. Vervolgens stond spreker stil by de honderden kaarten van J. Pietersz. Dou en bij ziin landmeetkundige werkzaamheden, van welke degene, die betrekking hebben op de vergrooting van Leiden in 1610, op de water- verversching der stad en op de Vroonwateren in het bijzonder vermeld werden. Het ambt van wijnroeier oefende Dou uit vanaf 1598, welke functie het meten van den wjin betrof in verband met den wijnaccyns. Het notarisschan was van ziin drie ambten wel het minst op den voorgrond komende; van zijn notariaat, sedert het jaar 1618, bestaat slechts één deel protocollen, loopende tot 1635. Spreker noemde Jan Pietersz. Dou een self-made man, <Jie groote. verdiensten heeft gehad, omdat hij de meetkunde tot -grootere hoogte bracht en de uitvinder was van landméetkundige instrumenten, welke in ziin tijd en daarna tot groot nut waren; een Leidenaar die meer belangstelling en bekendheid ruimschoots waard is. K. VAN K. RIJNLAND DE STAGNATIE IN HET BOUWBEDRIJF. Het Bureau der Kamer stelt voor aan de Ministers van Arbeid, Handel en Nijver heid en Financiën het volgend adres te zenden: De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland te Leiden heeft de eer drin gend Uwe aandacht te verzoeken voor het volgende: De stagnatie in het Bouwbedrijf blijkt meer en meer van zoo langen duur te wor den, dart de gevolgen hiervan voor fabri kanten van en handelaren in bouwmateria len van zeer emstigen aand zijn en tal van bedrijven met stopzetting en ondergang bedreigd wonden, met alle schadelijke ge volgen weJ'ke een en ander in ruimeren kring moet teweeg brengen. Zonder de oorzaken van deze stagnatie hier aan een diepgaand onderzoek ie wil len onderwerpen, mag toch wel als de voor naamste directe oorzaak besehouwfdi worden de moeilijkheid voor de bouwers om gelden op eerste hypotheek te verkrijgen, tenge volge waarvan de door leveranciers van bouwmaterialen lijdelijk verstrekte credie- ten niet terugbetaald "kunnen worden on nieuwe bouwplannen, onuitgevoerd moeten worden gelaten. Met name zijn het de hypotheekbanken, welke, door de universeele crisis verstoken van de gewone toevloeiing van gelden mid dels het, plaatsen van pandbrieven, 'belem merd worden in hun gewone functie om gelden op eerste (hypo'heek uit te zetten. Deze toestand wordt, naar de Kamer ter oore gekomen is, nog in hooge mate ver ergert! doordat ook de Pensioenfondsen, de Rijksverzekeringsbank en de Rijkspost spaarbank momenteel geen pandbrieven meer afnemen, aangezien deze fondsen hun middelen voor de geldbehoeften van het Rijk en amiclierè publiekrechterlijk© licha men zouden reserveeren. Aangezien de crisis door dit feit noode- loos verscherpt wordt, verzoekt de Kamer Uw© Excellenties met den meesten aan drang te bevorderen, dat door de bedoelde Fonlisen en Instellingen wieder pandbrie ven worden aangekocht. De Kainer doet dit vervoek met des te meer vrijmoedigheid', aangezien ook reeds in 1915 i>ij de toenmalige crisis de Rijks postspaarbank op verzoete van het Bestuur van den Bond van Vereenigingen van Fa brikanten van en Handelaren in materia- len voor hot Bouwbedrijf, pandbrieven heeft aangekocht, onder voorwaarde, dat daar mede houwcreidueten zouden worden afge lost (zie schrijven R.P.S. No. 3-280 Afdeo- ling Hvpotheekbankzaken d.d. 21 Juli 1915). De Kamer is van oordeel, idlat een soort gelijke maatregel ook thans met succes zou kunnen worden toegepast en daarmede de ergste catastrofes in de betrokken indus trieën zouden kunnen worden voorkomen. HANDELSREGISTER Nleawe Inschrijving 8 Jah.: „Eensgezrtud- heiid". Leiden, Trompstr. 6, handel in siga ren, ©igaretten,,.tabak, en aanverwante artb kelen. J; N. ie Groot, Leddien. WEEK DER GEBEDEN REDE Ds. KAPTEYN Vrijdagavond deelde Ds. H. Thomas vóór den aanvang van den dienst mede 'Slat door omstandigheden een wijziging was aange bracht, zoodat het onderwerp van dien avond verzet werd naar den Zaterdag en het onderwerp van Zaterdag nu zou worden behandeld. En wel door „een vreemdeling". N.l. Ds. Kapteyn van Amsterdam, Geref predikant aldaar, speciaal belast met het w«rk der Zending onder de Joden. „Om der wille van de eere Gods, zoo nauw verbonden met de week der gebeden", wekte Ds. Thomas op om toch ook Zaterdagavond in gTooten getale op te komen. Ds. Kapteyn liet zingen Psalm 147 vers 10. waarna hij enkele Schriftgedeelten vooiias: de Psalmen 121 en 122, Joh. 1 vers 3551 en Openb. 21 vers 17, en voorging in gebed, In zijn gebed bracht hij Gode dank voor een nieuwe verwerkelijking van de heilsbe- diening van Jezus Christus, door den arbeid onder ontwikkelde Joden; voor meerdere samenwerking op 't gebied der Inwendige Zending in het streven naar geestelijke ver nieuwing en opbloei van 't evangelisatie werk, beleed hij met verootmoediging alle tekort aan liefde en toewijding; en bad dat alle arbeiders en arbeidsters in Gods Ko ninkrijk mochten worden vervuld van dé kracht van Gods Geest; dat de kerken moch ten samenwerken om het evangelie te bren gen aan kringen, die vreemd zijn aan 't Christendom; dat de geheele Christenheid de verantwoording mocht gevoelen tegen over de Joden en ernstig leeren bidden om den vrede van Jerusalem. Hierna werd gezongen van Psalm 89 de verzen 9 en 12. Als tekst voor den avond nam spr. Romei nen 11 vers 30 en 31. „Want gelijkerwijs ook gijlieden eertijds Gode ongehoorzaam ge- woest zijt, maar nu barmhartigheid verkre gen hebt, door deze ongehoorzaamheid; al- zoo zijn ook deze nu ongehoorzaam geweest, opdat zij ook door Uwe barmhartigheid zou den barmhartigheid verkrijgen". Paulus, aldus spr., teekent hier onze hou ding to. van de Joden. Ze moet niet zijn onbarmhartig, we moeten niet zeggen, och de Joden zijn toch vervloekt, want „Heeft God dan Zijn volk verstooten? Dat zij verre!" Neen, we moeten de Joden zien als hef vólk, waaruit het Gode behaagd heeft Heil te doen voorkomen. Het middel dus in Gods hand, om ons den Messias te schem ken, alzoo zijn wij dan gehouden, ja ver plicht, hen door onze barmhartigheden barmhartigheid te doen verkrijgen. Verplichte arbeid dus, de Jodenzendingf voor de gemeente Gods! Spreker dan zag deze arbeid, evenals alle zending en evangelisatie in den schóonen drieklank van noodzakelijkheid moeilijk heid en zegen. Allo zenddngsarbeid, 'f zij onder heidenen of Joden, steeds is ze noodzakelijk, steeds komt ze met groote moeilijkheden, en immer ook wordt ze bekroond met rijken zegen. Verloren gezocht gevonden, het thema van .allen arbeid der evangelisatie. Paulus ontzenuwt in dezen tekst de bewe ring der heidenen dat zij geen schuld had den aan Jezus' dood', dat zij de gezegenden des Heeren waren, doch dat de Joden, de Joden alleen Hem gedood hadden en daar om gevloekt, geschuwd en vervolgd moesten worden. Neen, ook wij waren eertijds ongehoor zaam, en brachten Christus aan 't kruis door onze zonden. En dan, door der Joden ongehoorzaamheid heen, wrocht God onze verlossing. En waar God barmhartigheid bewijst, mo gen wij niet achterblijven. Spr. sprak nu meer speciaal van zijn Jo den zendingsabeid, die hij met nog b andere predikers hier te lande verricht Hij schetste de onkunde van het over groot© meerendeel der Joden; van de 100 zijn er geen 99 dié 't heele Oude Testament kennen! Velen, ja de meesten, hadden nog nooit gehoord van Job, van de profeten, van de En dan wat al niet aan moeiten in dezen arbeid. Hoe betoont een Jood zich steeds nog wederspannig, verstokt, hardnekkig. Hóe beschouwt hij een Christen met wantrouwen 'ja met woede en, haat Slechts door zijn vriendschap te winnen, door een leven te leiden, waarin we beleven naast belijden, door hem tot jalouzie to wekken, kunnen we den Jood winnen. Zélf zal hij dan met vragen tot ons komen, ons geloof betreffend. Toch is er den laatsten tijd een zekere op leving, de Jood spreekt meer over Jezus, dien hij dan een der grootsten van zijn volk noemt De leiders der Joden evenwel gaan onver minderd voort de Christenen te belasteren. „Schuw die Joden-dominee's als de pest, mijd hen, daar ze erger zijn dan de ergste anti-semieten',' dit en nog meer verkondigen ze onder de hunnen. Wij echter, aldus spr., gaan rustig en ver trouwend verder. Wee hèn, die afvallige herderen Israels! De Jodenzending is thans zoo'n 200 jaren oud. Begonnen in Duitschland, wordt ze nu alom gedreven waar Joden te saam wonen- In 't geheel werken 125 zendelingen onder de 16.000.000 Joden, die er in 't geheel zijn. En, er is reeds voel zegen. In Warschau maakte spr. een vergadering mede, waar 400 Joden 2y2 uur achtereen muisstil luisterden naar de verkondiging van het evangelie. Ook hier in Nederland1. Hnevele Joden heb ben niet beluisterd de koninklijke Kerstgroet waarin Immanuël ook hün gepredikt werd? En hoevelen onder hen beluisteren niet Zondag aan Zondag de prediking des Woords hun gebracht door de radio? Daarom steeds meer: Bidt om den vrede van Jeruzalem. Steunt de zendelingen der Joden met uw gedurige voorbede. ..Hij wil gebeden zijni" Ook om 't eeuwig welzijn der Joden. Tot slot zongen we Gezang 248 vers 1 en 7, waarna spreker voorging in dankgebed. Hedenavond is het onderwerp: Huisgezin en Opvoeding. Dankzegging: voor al wat de Geest van Christus gedaan heeft om de familie verhoudingen edel en ménschelijk te maken en om opvoeding en ontwikkeling tot een zegen te doen zijn. Verootmoediging: over het dalen van het peil van het familieleven en het ver val van de huiselijke godsdienstoefening; over de onwezenlijkheid van veel wat voor godsdienstige opvoeding doorgaat en de- triumf van wereldsche idealen in veel in richtingen van onderwijs. Gebed: dat in huis en op school een nieuw inzicht moge komën in hetgeen waar het op aankomt en blijde moed om het da- gel ijksch leven in betrekking tot God te stel len. Als voorganger in dezen dienst zal ontre den Ds. A. de Bondt, Oref. pred. alhier. LEIDSCHE PENKRASSEN MOMENT-OPNAME. Het gebeurt me niet veel, maar bij uitzon derlijke gelegenheid komt het toch wel eens voor dat ik op het achterbalcon van de stads tram hang met de losgezette koperen hand rem in mijn ribbenkast gedrukt het is gek, maar ik kom altijd by die rem te staan en dan mag ik altijd graag luisteren naar de ge sprekken, die in deze kleine intieme ruimte door de trampassagiers gevoerd worden. Deze week was het een kletterende, striemende re genbui die me van de straat wegveegde het veilige voertuig in en toen ik door de voch- jassenmassa was heengedrongen naar myn plaatsje bij de rem en aldaar de naar de omstandigheden meest gemakkelijke houding had aangenomen, viel het me op dat er heele maal niets gezegd werd. We keken met z*n zessen onverschillig voor ons uit tot de vol gende halte. Toen schoof de kleine man de wa gen binnen met een kleddernatte parapluie in zyn hand, welk wapen hy gedecideerd tegen de buiten werking gestelde motorkast plaatste, bij welke handeling ik een yskoud straaltje water langs mijn sokken voelde druipen. „Hij druipt", merkte ik op in de stilte die nog steeds in het compartiment heerschte. „Wat zegt u", informeerde de man met een stem verheffing, die aller oogen op hem en op mij deed richten. „Uw paraplu druipt", antwoord de ik zachtzinnig. „Ik versta U niet", schreeuwde hij met de hand aan het oor, „ik ben wat doof". Ik maakte een begrijpend ge baar en zei iets harder: „Het doet er niet toe". Hij haalde zyn schouders op en keek zyn an deren buurman glimlachend aan op de wijze van „wat zeg je nou van zoo'n kerel", maar de buurman reageerde er niet op en keek dwars door hem heen. Het heertje richtte zich daarom maar tot het gezelschap in 't geheel door In *t algemeen als zyn meening te ken nen te geven, dat 't vies weertje was. Maar ook. thans was er geen sterveling die op dit gezegde reageerde. Allen keken weer onver schillig voor zich uit en daarom richtte hy zich weer tot mij als tot den eenige die althans in staat gebleken was zyn mond open te kunnen dóen. „Hebt u geen last van mijn paraplu", vroeg hij minzaam. „Hij druipt een beetje", antwoordde ik. „Wat zegt U", vroeg hij mee dé hand aan het oor. De menschen keken geamuseerd en leedvermaakt aan. „Niks", antwoordde ik tusschen myn tanden, terwijl ik een kleur kreeg en me voornam niets meer te gen hem te zeggen. Hy zag de menschen glim lachen en schaarde zich aan hun zyde, terwijl hy eveneens glimlachend naar me opzag, alsof er iets niet pluis was met me. Hij stootte ziin buurman aan. „Zeker mot gehad met zyn vrouw" grinnekte hii hardop. Het achterbalcon grinnikte gedeeltelijk mee. Ik kreeg het warm en zon op wraak. Het eenvoudigste was om hem op zyn teenen te trappen en dat deed ik ook met myn hak. „Pardon", zeide ik vrien delijk. Hy trok zijn been weg maar scheen er weinig van gevoeld te hebben en keek verveeld om zich heen. Er was geen conversatie voor hem en hij scheen zich daarin te schikken. We reden nog eenige haltes. Toen maakte hy aan stalten om uit te stanpen en greep daartoe naar zijn paranluie die naast mij stond tegen de stuurkast. Er lag een flinke plas op den grond. „Hy druipt een beetje", zei hii tot me, terwijl hij zich uit zijn gebogen houding op richtte. Het achterbalcon grinnikte weer en de man stante uit met het gezicht van iemand die een beste mop verteld heeft en dat was ook zoo. CHRIST. LEIDSCHE DAMVEREENIGING. Competitie wedstrij d. Gisterenavond speelde C.L.D. n tegen "A. D.C. I (Alphen) haar competitiewedstrijd. De uitslag luidt: C.L.D. II—A.D.C. I Jac. LavenJ. Godtehelp 1 J. B. v. d. WiingaardW. de Kruijff 11 J. H. v. cï. WijngaardJ. Verseput 0—2 rgl. C. ColpaJ. v. d. Horst 02 rgl. H. OudehoornC. Braster 0—2 rgl. •T. de Graaf—J. Rijnsburger 11 G. KwaadgrasM. Oosthoek 1—1 rgl. W. Vis—W. v. Berkel 2—0 M. HanekampP. Jansen 0—2 J. Ph. v. d. BorchJ. Ofweger 0—2 6—14 burgerlijke: stand GEBOREN: Clüzina d van A Kruüt en G G Pot: Cornelia d van D van der Linden en A Me let: Adriana Catharina d van P W Hanselaar en A de Klerk; Antonla Maria d van C H H van Ruitenbeek en J A Evers: Petrus Hendrikus z van J B van der Klaauw en I M W Stikkelmun Hendrik z van H J P Wortman en J Kluivers; Petrus Jacobus z van P de Lange en E C B R v O vost: Heléne Clasine d van G van Bentem en M E Ebrest: Cathbrlna Johar loederer Martinuf mdr'kus Paulus M E J Overpelt. ker—van der Wel Uit den Omtrek ALPHEN AAN DEN RIJN AANRIJDING. Op den Steektenvég werd gister de auto van den melkhandelaar B. van Zwammerdam aan gereden door een achterop komende auto, be stuurd door F. D. Aangebrachte schade wordt vergoed, VERMISSING. Bij de politie is aangifte gedaan van ver missing van een ijzeren roeiboot, liggende voor de dakpannenfabriek fa. van Leeuwen. OP HET KERKHOF. Gistermiddag is op het kerkhof aan den Oudshoomscheweg ter aarde besteld het stof felijk overschot van mej. M. v. Ostende geb. Burggraaf, die na in brand te zijn geraakt in het ziekenhuis te Leiden is overleden. Bij het graf werd het woord gevoerd door den heer A. J. Dekker, voorganger der Evangelisatie Hoofdstraat. De heer Dekker wenscht niet in te gaan op hetgeen geschied is en zegt met nadruk, daar velen spoedig met hun oordeel klaar staan, dat wij niet mogen oordee- Ien, het oordeel over leven en sterven komt aheen toe aan den Heere. Spr. gevoelt bij dit graf wel bijzonder de moeilijkheid van het ambt, ep wijst vervolgens met grooten ernst de vele aanwezigen op de Schrift, bepaaldelijk bij 1 Petrus 5 8: „Zijt nuchteren en waakt; want uwe tegenpartij, de duivel, gaat om als een brieschende leeuw, zoekende wien hij zou mogen verslinden''. GEREF. JEUGDCENTRALE Voor de Geref. Jeugdcentrale hoopt Maan dagavond a.s. te 7.30 uur in de Geref. Kerk Hooftstraat op te treden Mr. J. A. dé Wilde, van Den Haag, met het onderwerp: „De eco nomische moeilijkheden en ons geloof". Toe gang vry. Voorts ligt het in de bedoeling van de Centrale binnenkort c".rsu~vergaderi .gen te hóuden-over: De vi'f artikel i tegen de K^raor-ctranten. n BOTSING In de Wllhelminastraat is de scharenslij perswagen van J. v. T. in botsing gekomen met de luxe-auto van H. E. K., uit Den Haag. De slijperswagen bekwam aanzienlijke schade welke door den autobestuurder zal worden ver NED. HERV. TEHUIS De gehouden collecte voor het Ned. Herv. Tehuis in de avondgodsdienstoefening op Oudejaarsdag der Ned. Herv. Gemeente heeft opgebracht f 133.97. Als voorzitter van de commissie van het Tehuis is opgetreden Ds. Johs. Stehouwer. KATWIJK AAN DEN RIJN MOOIE VOORBEELDEN. De commissie tot behartiging van de be langen der tuinders alhier mocht op een desbetreffend verzoek aan de Directie der N.Z. Holl. Tramweg.-Mij te Haarlem be richt ontvar i, dat op de door haar ver huurde per. 'ii teelland te Katwijk een reductie van 25 pet. op de pachtprijs is toe gestaan. Ook het bestuur der Tuinbouw- vereen. „Katwijk en Omstreken" verleende, behoudens goedkeuring der ledenvergade ring, een reductie van 20 pCt. VOORUITSTREVEND. Nu de bloementrekkers door de hooge in voerrechten in Engeland gedupeerd zijn, zint men op midden om hieraan te ontkomen. Als een bewijs van vooruitstrevendheid diene, dat een kweeker-exporteur enkele honderden in kistjes geplante bollen, gereed om dadelijk in de kas gezet te worden, naar Engeland verzond om ze aldaar in een bloe- menbedrijf in bloei te doen trekken. Men gaat uit van het standpunt, 'dat deze bollen, want het zijn bollen, die pas met de kiemen hoven den grond komen, vrij van invoer recht zijn. In Engeland in bloei getrokken, bestaat er een mooie kans. dat deze dan een loonenide prijs opbrengen, 't Is nu maar de vraag of ook hieraan niet spoedig een einde zal worden gemaakt. KATWIJK AAN ZEE HERV. SCHOOL. Voor dte houw van de nieuwe school voor het 7e leerjaar aan de Varkevisserstraat zal een tweede aanbesteding plaats vonden, daar er wijziging in het bestek zal worden aangebracht. DEFECTE MOTOR De trawler KW. 159, schipper C. v. Duyn, Reederij Lammens, moest naar IJmuiden te- rugkeeren wegens defecte motor. HET ALHAMBRA EN ZIJN LEGENDEN. Over het onderwerp: „het Alhambra en zijn legenden," hield Mevrouw Schokking in de Gemeentezaal de 3e winterlezing, uit gaande van de afd. Katwijk van den Ned. C'nr. Vrouwenbond. - Na het zingen van Ps. 146 bepaalde spr. haar toehoorders bij het interessante tijd perk van de vestiging der Mohammedanen in Spanje, en de ontwikkeling, vooral ven kunsten en wetenschappen die dit verblijf ten. gevolge had. Vele schoone bouwwerken werden gesticht, en onder de weinige over geblevene neemt het Alhambra de eerste plaats in. Vele lichtbeelden verduidelijkten de schoonheid van dit gebouw, terwijl Mevr. Schokking interessante bijzonderheden hier van vertelde, benevens een tweetal legen den, die met het Alhambra in verband staan. Zuster Zambeek bedankte als tolk van de vele aanwezigen Mevr. Schokking voor de boeiend© wijze, waarop deze het ge- notene ten gehoore bracht Tot slot werd gezongen Gez. 96 en eindig de Zr. Zambeek met dankgebed. CHRISTELIJKE JEUGD ORGANISATIE. De zaal voor Protest Chr. Belangen was bij de tweede Propaganda-feestavond van de Chr. Jeugd-Organisatie weer te klein om de opgekomenen te bevatten, zoodat velen hopen, dat er nogmaals een herhaling zal plaats hebben. LISSE LEESGEZELSCHAP „DE IRIS". Genoemde Vereenugmg hield Donderdag avond in cl© Chr. school ^Sahooisiraatj haar jaarvergadering. Na oe geóruakelijke opening kreeg die secretaris, die heer C. H. Steenwinkèl Jr., geiegenheid tot voorlezing der notulen en net jaai"verslag. Uit het jaarverslag verna men we dat het ledental zich nog steeds uitbreidt. De reorganisatie der portefeuilles werkte bevorderlijk voor toetreding van nieuwe leden. Niet minder dan 17 ver schillende tijdschriften en periodieken zijn geregeld in omloop. Op de vergadering werd besloten die gelegenheid open te stellen tot het nemen van een proefabonnement van een half jaar a f 4.50. Naast de circulee- rencle tijdschriften ontvangen de leden re gelmatig de nieuwste verschenen boeken. Op de vraag van Ds. Tichelaar of iedereen lid kan wrden, werd medegedeeld dat men zich ten allen tijdie bij den secretaris C .H. Steenwinkei Jr. als lid kan opgeven, ook voor proefabonnementen. Besloten werd nog om een ment van een jaar te nemen op 't maand blad „De Vrouw en haar Huis", Ds. Tichelaar, die in de vacature Ds. van Dijk tot voorzitter gekozen werd, dank te voor het in hem gestelde vertrouwen en «loot met dankzegging de vergadering. „DE LISCHBLOEM". Het 'kinderkoor „De Lischbloem" hoopt BURGEMEESTER VAN WIJNBERGEN. Naar wij vernemen is Burgemeester Van Wijnbergen thans zoo goed als geheel her steld en zal spoedig zijn ambtelijke werk weer kunnen waarnemen. VOOR DE WERKLOOZEN. Voor de Protestantsche werkloozen is ge bouw „Reihoboth" als conversatiezaal be schikbaar gesteld. De opening zal plaats hebben op Maandagmiddapr a.s-, waarbij door enkele personen het woord gevoerd zal warden. Verschillende jaargangen van tijd schriften van het leesgezelschap „De Iris" zijn door enkele personen aangekocht en gratis ter lezing in deze zaal aangeboden. AANRIJDING. Op den Stationsweg kwam een wielrij'der met zijn pedaal in aanraking met een pas- seerend'e auto, bestuurd door W. uit Hille- gom. De wielrijder werd tegen den grond ge slingerd en bekwam hoofdwonden. Hij werd naar het Pius-gesticht gebracht en aldaar verbonden. Den autobestuurder trof geen schuld. BURGERLIJKE STAND. GEHUWD. J Ch Bollk en C J v d Lpna J Langbroek en Ch. Müffler D Bouwman en M v d Stelt AGENDA De Zondagsdienst, der huisartsen wordt morgen waargenomen door de doctoren Van Bockel, Jasperse, Meyboom en Rceseirs. De Geneeskundige Zondagsdienst te Oegstgeest wordt waargenomen door da*. Hugenho'ltz, Tel. 390. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 11 tot en met Zondag 17 Jan. a.s. waargenomen dooi de apotheken: G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, Teil. 502, en D. J. van Dnieeum, Mare 76, Tel. 406. NOORDWIJK ALGEMEEN CRISIS COMITÉ. In de vergadering van het crisiscomité alhier, gehouden op 18 Dec. j.l. werd beslo ten om het R.K. crisis-comité, hetwelk hare werkzaamheden ten bate van het Alg. CL beëindigde uit te noodigen 3 harer leden te willen aanwijzen om in het Alg. C. zitting te nemen, waarvan dan twee hunner zou den deel uitmaken van het Dagelijksch be stuur. Het R.K.C. heeft aan deze uitnoodiging voldaan en daartoe aangewezen de heeren C. Verweij en A. H. Faare als leden van het Dag. best. en den heer H. Th. v. Bourgon- dien als lid van het Comité. TEGEN WAGEN OPGEREDEN. De heer M. alhier doet bij de politie aan gifte dat hij op den Boerenburgerweg, als bestuurder van een rijwiel tegen een met een paard bespannen vierwieligen groenten- wagen van den heer S. te Leiden is opge reden, waardoor zijn rijwiel werd bescha digd en hij eenige schaafwonden opliep. De oorzaak hiervan wijt hij aan den be stuurder van den wagen, die volgens hem, plotseling zonder vooraf eenig teeken te geven, van richting veranderde. Onderzoek wordt ingesteld. MELKPRIJS. In een door de leden der Noordwijksche Melkvereeniging alhier gehouden vergade ring is besloten de prijs der melk met in gang van a.s. Maandag te verlagen en ta brengen op 11 ets. per liter. LICHTING 1933. Het aantal voor de militielichting 1933 in geschrevenen, bedraagt voor deze gemeen te 97. k NOORDWIJK AAN ZEE RINGVERGADERING J.V. OP GEREF. GRONDSLAG. Woensdag 13 Jan. a.s. des avonds om kwart voor acht zal in het Verenigingsge bouw een vergadering worden belegd door den Ring „Rijnsburg en Omstreken" van! J. V. op G. G. Behandeld zullen worden de volgende on derwerpen: „Bearbeiding der Jeugd door Kerk en Vereeniging" te behandelen door één der leden van de J.V. „Spreuken 23 26a" van Rijnsburg. „Het Gebed od de J.V." door de vereeniging „Dr. A. Kuyper" van Rijnsburg, Alle leden van aangesloten verenigingen worden opgewekt deze vergadering hij te wonen. OEGSTGEEST GEVALLEN. Een 18-jarige Leidsche timmerman viel van een ongeveer 4 Meter hooge zoldering van een in aanbouw zijnde woning aan de .Tulianalaan. Dr. H. heeft henj onderzocht en achtte overbrenging naar een zieken- inrichting noodzakelijk. RIJNSBURG BOEMENHANDEL. Voor prima kwaliteit valt de prijs van verschillende soorten, gezien de algemeene toestand en de bemoeilijking van den invoer in andere landen, nog mee. Wat iets afwijkt brengt haast niets op. Betaald werden de volgende prijzen: Per 100: Proserpine f0.80 f 1.Mon Tresor f2.30f2.80; Narcissen Cervantus en Christmas f 1.30f 1.60. Per do ziin: Brillant Star 711 cent. Vermilion Brillant 12—17 cent. Witte due max 7—9 cent. Due de Berlin 1014 cent. King, of the Yellow 20—25 cent. William Copland 34—42 cent. Fred Moore 26—31 cent Saivator Rose 2228 cent. La Reine 1624 cent Rose La Reine 2530 cent. Ibis 35-i40 cent La Reine max 2530 cent. Gele Prins 24—2S cent. Prins van Oostenrijk 3036 cent. Prosperity 2024 cent. Goudvink 25— 31 cent _i C-clamen per stuk 2226 cent. T Hyacinthen per 100 f 6.10 tot f 6.70. SASSENHEIM DE HEER L. VAN LEEUWEN Sr. 80 JAAÏL Een van onze meest bekende en geachte ingezetenen, de heer L. van Leeuwen Sr., vierde gister zijn SOsten verjaardag. Ter gelegenheid vam zijn 50-jarig huwelijksfeest van verleden jaar zomer hadden wij reeds in ons blad een en ander uit zijn werkzaam en welbesteed leven op vakgebied en op het terrein van het kerkelijk leven en het Chr. onderwijs enz. te vernielden. Ook thans bekleedt de heer Van Leeu wen met jeugdigen ijver en buitengewone toewijding nog meerdere functies, wat voor zeker op zulk een hoogen leeftijd tot dei zeldzaamheden moet gerekend wórden. Het wijkhuis Bethesda kwam nog voor enkele jaren door zijn volhardend streven tot stand en vindt in hem nog steeds de vaderlijke vriend en beschermer, als voor zitter van de Vereeniging voor de ProL Wijkverpleging. Ook de School 'met den Bijbel heeft in haar 40-jarig bestaan onder zijn onafgebroken leiding mogen opbloeien en begroet in den jarige nog steeds haar trouwe voorzitter. Moge God hem met zijn echtgenoot© nog menig levensjaar schenken en hem vergun nen nog langen tijd de bp'amgen te behar tigen van alles wat de liefde van zijn harf hieeft. i BRAND. Bij de familie N. in de Floris Schouten- straat ontst'-md een begin van brand daar de kinderen met hi oilers speelden, waar door de gordijnen vlam vatten. Door huren kon het vuur in den aanvang worden ge stuit en werd erger voorkomen. VOORSCHOTEN BENOEMD. Door den burgemeester is benoemd tot agent van politie, met imrang van 15 dezer, do heer H. Li is, thans aeont van nniuie te Hanrlpmmerliede, voordien tijdelijk te Katwijk. I BENZINE ONTDEKT. Door de nmbtpnnron der belastingen ziin" een vijftal vaten benzine opa^nnord. welke een voorraad inhielden van 875 L. De vaten waren verstopt op het erf van den heer R. alhier.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 6