ZATERDAG 9 JANUARI 1932 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND AMERIKA'S NOTA AAN JAPAN Weigering om inbreuk op de Amerikaanscbe rechten in Mandsjoerije te erkennen Aansporing tot de andere mogendheden Dat Amerika, Engeland en Frankrijk ge zamenlijk stappen hebben gedaan inzake den door Japan geschapen toestand in Mandsjoerije wordt niet bevestigd. Wel staat vast. dat Amerika een vrij scherpe nota aan Japan en China heeft ge richt waarin het, naar aanleiding van Ja pan's optreden. beiJe landen eron wijst, da» het niet de wet igheid zal kunnen erken nen van een'gen toestand, die nu de facto zou ontstaan en dat zij niet voornemens ie eenige overeenkomst 'usschen de regeenn- gen van Japan en China te erkennen, die inbreuk zou maken op de rechten der Ver- eeniede Staten en op die der Amerkaansche burgers van China, waarbij dan inbegrepen ziin die rechten, welke betrekking hehhen op de souvere^niteit of onafhankelijkheid of de territoriale en administratieve on schendbaarheid van de Chineesche repn bliek en waarin tevens inbegrepen is baar internationale politiek betreffende China, gewoon ijk de open deur-politiek genaamd. De regeering der Vereenigde Staten is niet geneigd eenige toestand of overeen komst te erkennen, die teweeg zou zijn ge bracht met middelen welke in strijd zijn met de bepalingen en verplichtingen van het verdrag van Parijs van 1923 (Pact-Kel- 1 ogg)waarbij zoowel China, Japan als de Vereonigdo S aten partij waren. Amerika heeft de mede-onderteekenaa'-s van het verdrag van Washington, dat o.m. dc onschendbaarheid van China's grondge bied vaststelde, van haar nota mededeeling gedaan, met uitnoodiging om zich in dien zelfden geest tot Japan en China te wen den. De inhoud der nota maakt duidelijk dat een beroep op het verdrag van Wash ington bedoeld is, en evenzeer het feit, dat juist de bij dat verdrag betrokken sta»en zijn uitgezocht. Wij herinneren eraan, dat ook Neder land tot. de onderteekenaars van dat ver drag behoort» De Amerikaanscbe stap is zeker van gToote beteekenis, want thans wordt na drukkelijk aan Japan een halt toegeroepen Het verluidt, dat de mogelijkheid bes aai. dat ook de Britsche regeering als onder- teekenaarster van het Kelloggpact en het Negenmogendhedenverdrag een nota tot Japan zal richten, welke nota evenwel nie' noodzakelijk eensluidend behoeft te zijn met de Amerikaansche. Het Japansche ministerie van Buiten landsche Zaken kondigde officieus aan dat een in verzoenende termen gestelde ant woordnota aan de regeering te Washing ton za! worden gezonden, waarin de steun aan het Kelloggpact en het Negenmogend hedenverdrag wordt toegezegd en de wegsch wordt herhaald in directe onderhandelin gen met China te treden. Japan beschouwt de onafhankelijke regeering in Mandsjoerije als een verlichting van het principe van geliike voordeden voor allen Uit officieele bron te Tokio verluidt, dat het mogelijk kan worden, dat Japan ma trozen in China aan land zet, of zelfs de voonaamste Chineesche havens blok keert, wanneer de an'Ji-Japansche boycot voortgezet wordt. Betreffende de nota van de V. S. zeide de officieele spreker, dat Japan alleen maar een minimum van de noodzakelijke maat regelen had genomen om zijn legitieme be langen en rechten te beschermen. Japan kan slech's zijn stricte handhaving van de „opendeur-politiek" wederom verzekeren Japan is niet voornemens het gebied, dat de omstandigheden gedwongen hebben tij delijk te bezetten, blijvend te behouden Japan's offensief voortgezel- Naar uit Tokio gemeld wordt zetten do Japansche troepen in China hun offensief in het Zuiden voort en hebben zij twee be langrijke steden in de streek Tsjintsjau, d! Itschdjeou en Tsinging bezet De Japanners hebben zich meester ge maakt van de administratie van den spoor weg Peking—Moekden op den sector gele gen tusschen Moekden en Sianghaihoean, waar zij den Nederlander Éngstrom, chef-ingenieur van den spoorweg, uit zijn functie onthieven. Vooraanstaande financiers en deskundi gen hebben zich naar Mandsjoerije begeven teneinde deel te nemen aan de conference, die nog in deze maand zal worden ge opend en die zal beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden om de politiek der Japanners op alle ge bieden dies levens in de practijk uit ie Dreiging met burgeroorlog. Het „IJzeren Front" heeft Vrijdagavond 5n de Germaniazalen te Berlijn zijn eerste groo.e betooging na den Godsvrede gehou den Regeeringsraad Muehle (soc.-dem) ent;- seerde dan met scherpe woorden de offi cieele ontvangst van Hitier door Brijnirig en Groener. Het beste zou zijn Hitier hoe eerder hoe beter over de Duitsche grenzen te ze ten. Indien zulks, met het oog op de politieke verhoudingen op het oogenblik niet mogelijk is, zal een verbod tot verblijf van Hitier worden uitgevaardigd voor Prui sen. Indien Hitier illegaal of legaal m Duitschland aan de macht komt beteekent zulks in ieder geval burgeroorlog in Duitschland. De sociaal-democratie verdient in het gek kenhuis te worden opgenomen, indien zij de fascisten slechts met democratische midde len zou tegemoet treden. De Rijksbanier is op iedere mogelijkheid gewapend. Zij zal ook het middel van bruut geweld gebruiken. Indien Braun of Severing ook maar een haar gekrenkt zullen worden, zal de vnlks- tborn in Duitschland en het volksgericht niet uitblijven. SCHEPEN IN HET IJS. In de Finsdhe golf bij Soerkoesund zijn Iwee Letlandsche stoomschepen d<-or pakijs ingesloten. Zij worden door dirijtijs tegen de kust gedreven. DIJKBREUK IN OOST-FRIESLAND. De Noordelijke dijk hij Holtgast aan de 'Oldcmburg—Oost-Friesche grens Ir doorge broken. Ondanks de naarsticre arbeid Ie de plaste wot de dijk vernield is thans reeds EO M. breed. BRUNING EN HITLER De verlenging van Hindenburgs ambtsperiode WAT ZAL RECHTS BESLUITEN? In de thans hangende onderhandelingen tusschen de Duitsche Rijksregeering en de rechtsche oppositie over de verlenging van de ambtsperiode van President Von Hin denburg is van overwegende beteekends of het besluit daartoe onvoorwaardelijk en eenstemmig kan genomen worden. Van die eenstemmigheid zijn natuurlijk de com munisten al bij voorbaat uitgesloten. Met hen wordt wiet gefekend-. Op het oogentolak wordt te Berlijn alge meen verwacht dat Hugen/berg, de leider der Dudtsch-natiomalen, meer moeilijkheden In den weg zaJ leggen dan Hitler. Met span ning ziet men dan ook tegemoet het resul taat van de bespreking die vammorgen tus schen de bedde rechtsche leiders zou plaats hebben. De eenstemmigheid is practisch noodög omdat minstens 2/3 van den Rijksdag voor de verlenging van de ambtsperiode moet zijn wil die kunnen plaats vinden. President Von Hindenburg staat er boven dien persoonlijk op, dat het besluit niet ten koste van politieke concessies wordt ge- De bedoeling is dat wanneer rechts toe stemt, het besluit zal worden genomen, dat de Rijksdag bij uitzondering den President voor een tijdvak van 7 jaren kiest Von Hindenburg kan dan zelf het tijdstip be palen waarop hij zijn ambt neerlegt De „Times" schrijft dat de politiek der Brümng-regeering reeds sedert eenigen tijd een verwaterd nation aal-social isme is. Men overdrijft nauwelijks wanneer men Dr. Bruiting en zijn collega's de eerste practi- sche nationaal-9ocialisten noemt en talrijke nensonen in hooge positie zullen niet i ontkennen, dat zij in het diepst van hun hart nationaal-socialisten zijn. Beide groe oen. de politici en de theoretici, zijn elkaar in wezen een stuk nader gekomen- De „Echo de Paris" wijst er in het bijzon der op. dat Hitier ditmaal niet om een on derhoud heeft verzocht, doch dat hij dom de Rijksregeering zelf is uitgenood igd. Het blad gelooft niet, dat Hitier zich ooit zal bereid verklaren tot concessies met betrek king tot de Presidentsverkiezing, zonder daarvoor vérgaande tegenconcessies op het gebied der buitenlandsche politiek te eischen. Op de conferenties te Lausanne te Genéve. zoo schrijft het blad, zal m dan ooit de schaduw van Hitter achter het smmRe silhouet van den Rijkskanselier DE AANS' AG OP DEN KEIZER VAN JAPAN met den aanslag op den keizer van Japan heeft de Japansche politie gecon stateerd dat de dader van den aanslag in relatie heeft gestaan met de z.g. Koreaansche regeering die haar zetel heeft te Sjanghai, en in haar opdracht heeft gehandeld. Verder zou aan het licht zijn gekomen'dat de aan- slagpleger en zijn opdrachtgevers betrekkin gen hebben onderhouden met communisti sche organisaties en dat ook nog aanslagen worden voorbereid tegen vooraanstaande re- geeringpersonen. De gearresteerde heeft tot nu toe slechts ten deele bekend. Hij weigerde verdere bij zonderheden mede te deelen en de namen te noemen zijner geestverwanten. Tot nu toe zijn nog zes arrestaties in deze aangelegen heid verricht In opdracht van de Sovjet regeering heeft de Russische ambassadeur te Tokio, Troja- nowski, bij het ministerie van buitenland sche zaken namens zijn regeering de geluk- wenschen uitgesproken over het mislukken van den aanslag. Ook van andere regeeringen komen ge- lukwenschen. INOEKAI ZAL DE STAATSZAKEN VERDER LEIDEN. De keizer heeft minister president Tnoekai opgedragen de staatszaken af te wikkelen. REVOLVERAANSLAG ITALIAANSCH CONSUL Op den Italiaanschen consul te Parijs, Gontili. is Vrijdagmiddag een revolveraan slag gepleegd, waarbij de consul een ern- een 32-jarige ontslagen leeraar van de Itali- aansche school te Parijs, die uit persoonlijke wraakzucht heeft gehandeld is gearresteerd. DE TOESTAND IN BRITSCH-1NDIE ARRESTATIES EN DECRETPN Vrijdag werden in alle deelen van Tndie opnieuw arrestaties verricht van vooraan staande congresleden. De derde president het Pan Indische congres, Asariu, werd evenals de secretaris-generaal van het con- Daulatram, gearresteerd en naar de ge vangenis overgebracht Talrijke autoriteiten te Bombay hebben bizondere volmachten ontvangen, waarbij zij maximumstraffen van zeven jaren kunne» opleggen in plaats van tot twee jaren, zooals tot nu toe het geval was. Een nieuw decreet machtigt de regeering in speciale gevallen bizondere rechters aan to wijzen, die doodvonnissen zullen kunnen uitspreken dan wel verbanningen. Een schotsch Infanterieregement is Vrijdag avond door Scholapoer getrokken waar het de Britsche vlag „toonde". Een afdeeling mitrailleurs werd in de stad achtergelaten Op de regeeringsgebouwen te Bombay wer den Vrijdag door onbekenden plakkaten aan geslagen waarqp o.m. stond te lezen- „Neemt U in acht. Gij demonen van een in eenstortend wereldrijk!" De beambten werd aanbevolen voor de „soldaten" van de Hindoestan. Reoublikein- sclie vereeniging" op hun hoede te zijn. Deze zouden alle beambten dooden die daartoe worden uitgezocht Het zakenleven te Bombay is bijna geheel stilgelegd, aangezien de Treurweek nog niet ten einde is .Voor alle winkels, waar buiten landsche artikelen worden verkocht, wordt gepost BRIAND NEEMT ONTSLAG RECONSTRUCTIE VAN HET KABINET? Uit Parijs wordt gemeld: Briand heeft den minister-president kennis gegeven van zijn voornemen af te treden. De eerste gedachte tot deze stap gaf de dood van den minister van Oorlog Maginot. Reeds Donderdagmorgen had Briand zich telefonisch in verbinding gesteld met Laval en hem verklaard dat hij thans het oogen blik voor zijn aftreden gekomen achtte. Hij is ziek en derhalve moeten voorzorgsmaat regelen worden getroffen voor een in iedei opzicht voor haar taak berekende vertegen- BRIAND woordiging van Frankrijk op de a.s. confe renties. Voorts wordt er op gewezen dat Briand niet wegens zijn ziekte doch veeleer wegens zijn besluit af te treden, niet heeft deelgenomen aan den laatsten ministerraad. Wat de opvolging betreft kan niets bepaalds worden medegedeeld. Verwacht wordt dat Laval zelf de portefeuille van Buiteland- sohe Zaken zal overnemen en aftreden zal als minister van Binnenlandsche Zaken. Nader wordt gemeld: Inzake de kwestie van regeeringsrecon- structie heerscht nog groote onzekerheid. Terwijl de bladen vrii algemeen verwachten dat da regeeringsbasis naar links zal wor den verbreed, neemt in politieke kringen het aantal stemmen toe dat een officieele deel neming van de tot nu toe tot de oppositie behoorende linksche groepen aan de kabi netsvorming uit partijpolitieke en psycholo gische overwegingen uiterst moeilijk en daarom onwaarschijnlijk acht. Eerder verwacht men dat Laval de re geering zal completeeren door eenige voor aanstaande politici om hun persoon in zijn kabinet op te nemen. In dat geval zou een aftreden en-bloc niet strikt noodzakeijk zijn. Tardieu wordt thans genoemd als verte genwoordiger van Frankrijk ter Ontwape ningsconferentie. In regeer-ingskringen schijnt de gedachte t« zijn opgekomen Briand na zijn aftreden als minister van Buitenlandsche Zaken een kabinetszetel zonder portefeuille aan te bie den. Deze gedachte zou afkomstig zijn van Laval. Zij wordt gemotiveerd met het feit. dat Frankrijk te Genéve Briand niet kan missen. Hem zou dan de functie worden ge geven van commissaris generaal voor Vol kenbondsaangelegenheden en eerste gedelr geerde van Frankrijk in den Raad, zoomede in de Europeosche commissie. HET ONTSLAG NOG NIET OFFICIEEL. PARIJS, 9 Jan. Hoewel het aftreden van Briand als Minister van Buitenlandsche Za ken een feit is. is het tot nog toe, noch van wege de Quai <f Orsay, noch van eenige andere zijde officieele bevestigd. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft gisteravond zelfs een mededeeling ge publiceerd dien door haar vaagheid als een dementi zou kunnen worden opgevat, indien niet van volkomen op de hoogte zijnde zijde was medegedeeld, dat de mededeeling van Briands aftreden pas officieel bekend zal worden gemaakt na de bijzetting van het stoffelijk overschot van Maginot. Men verkeert tevens in het onzekere over het feit of Minister-President Laval de ont slagaanvrage reeds officieel heeft aanvaard. Toen Bjiand Laval verzocht hem in ver band met zijn zwakke gezondheidstoestand te ontslaan uit zijn functie van minister buitenlandsche zaken heeft Laval alles in het werk gesteld om Briand van dat voor nemen terug te brengen, zonder daar even wel in te slagen. Laval zou Briand toen verzocht hebben dee) van het kabinet te bliiven uitmaken als Minister zonder portefeuille. Briand zou voor dit aanbod bedenktijd hebben gevraagd. MAX SKLAREK VERHUISD. De hoofdbeklaagde in het Sklarekproces, Max Sblarek, die volgens zijn geneeshee- ren wegens ernstige ziekte noch gehoon! noch Vervoerd kon worden, heeft enke'e dagen geleden op de Kaiserdamm een nieuwe zevenkamer-woning besrokken. GOUDSMOKKELAARS. In een deftig aan de Ringstrasse gelegen hotel werden door de politie drie buitenland sche kooplieden gearresteerd, die zich onder Rrigelsche schuilnamen hadden late> n- schrijven. Hun juiste namen worden thans nog door de politie geheim gehouden. Bij de direct verrichte huiszoeking in de door de vreemdelingen betrokken hotelka mers werden in hun koffers 45 Kg. goud ge vonden, die de Oostenrijksche keur droegen, stige dijbeenfractuur bekwam. De dader. De politie heeft zich direct tot de buiten landsche autoriteiten gewend ten einde de handlangers der gearresteerden op te sporen, aangezien men crelooft een georganiseerde bende goudsmokkelaars op het spoor te zijn gekomen. Verschillende symptomen met eenzelfde oorzaak optreden. Indien dus de bloedsrökdom Is ^chteruttgre- sraan dan ltjden noodzakelökerwUse alle orga nen hieronder en het physleke evenwicht wordt verstoord. Het gevoel van uitgeputheid, gebrek lan eetlust, spösverterlngstoorr 'ssen. mnagpt). nen migraine, zü allen zUn ond meer de ka rakteristieke verse! IJnselen van een ongunstige verandering In de eigenschappen van het bloed. 11e te niet kan worden gedaan door gebruik te maken van de Pink Pillen, een der meest Actieve geneesmiddelen wat betreft herstel van het bloed, tegelijkertijd met dat der nerveuze krachten. INGEZONDEN STUKKEN Geachte Redactie! Dezer dagen bevatte Uw blad een ongel ee kend „ingezonden stuk" over mijn voor d. radio gehouden oudejaars avond-toespraak. De daarin vervatte onjuiste conclusies geven mij aanleiding, daarop even terug te komen De schrijver wekt den indruk, als zou ik onze Christelijke pers hebben bestreden naar beneden gehaald. Zij, die weten, hoe ik mijn leven lang voor onze Christelijke bladen heb geijverd, zullen dat moeilijk ge 'ooven. Maar ook zij, die mijn toespraak be luisterden, weten, dat dit niet het gev Ik wees er In mijn rede op, hoe Christelijk Nederland zich zelfstandig heeft georgani «eerd in de School, in de Pers en in de Radio; hoe met betrekking tot de School de zege is bevochten, omdat de bijzondere school nergens meer op de openbare bf hoeft achter te staan, hoe inzake de Pers i: 1 h e o r i e wel over de noodzakelijkheid van Christelijke bladen eenstemmigheid bestaat, maar hoe helaas in de praktijk daaraan bij onze menschen nog veel ontbreekt, en tenslotte in de Radio die strijd om rechts gelijkheid nog in vollen gang is. In dat verhand stipte ik even aan, dat de Christelijke pers door onderlinge samenwer- kine misschien verder zou komen dan door de tegenwoordige scherpe concurrentie. Ik noemde de mogelijkheid, dat bepaalde ru brieken ik denk aan School- en Kerk nieuws, rubriek Binnenland, Sociale Kro niek, Landbouw en Veeteelt, Beursnieuws waarvoor nu meerdere groepen redacteuren vrijwel eenzelfden arbeid verrichten, geza menlijk konden worden verzorgd, zonder dat de politieke zelfstandigheid der bladen daardoor in eenig gevaar zou komen. Ter wijl dan de daardoor verkregen besparing aan de uitbreiding der bladen, en daardoor aan de concurrentie tegen de liberale pers ten goede kon komen. Tegen die zinsnede welke hij met de woorden ..hopelooze begripsverwarring" duidt, richt zich nu de philippica van den anoniemen schrijver. Dat U, mijnheer de redacteur, in Uw naschrift oordeelt, dat ik mij in mijn rede bewoog op een terrein, waarop ik niet thuis ben, is Uw goed recht, en die opmerking beaam ik ten volle, al ziet een buitenstaander de dingen soms ook wel eens zuiverder en meer objectief dan iemand ,die midden in de actie staat Uwe breede uiteenzetting zie ik daarom met groo te belangstelling tegemoet en ik zal, wan neer U de onmogelijkheid van mijn denk heeld aantoont, de eerste zijn dit te erken- Maar wat mijns inziens niet door den beugel kan Is, dat de inzender volkom» n ongemotiveerd de gelegenheid aangrijpt mij persoonlijk, en vooral ook de Ned. Chr. Radio-vereeniging een schop te geven. Er is geen sprake van, dat ik „vol zelfverheffing critiek op anderen ging oefenen". Ik noemde juist de Chr. Radio als laatste, omdat die bij school en pers nog het meest achteraan komt. Ik ben maar al te zeer overtuigd van de gebreken, welke de N. C. R. V. nog aan kleven. Maar is dat dan een reden om niet voor verbetering van onze Christelijke pers te pleiten? Ik sta op het standpunt, dat de steeds ern stiger tijdsomstandigheden ons dwingen tot concentratie van alle krachten, ook op het terrein van de Pers. Waarom zou één groot Christelijk dagblad, met ochtend- en avond editie voor de Orthodox-Protestantsche volks ernep zoo onmogelijk zijn, dat deze gedachte zelfs niet mag worden gelanceerd? Heeft die volksgroep voor de adverteerders niet meer draagkracht dan de socialistische? En zou het gemis aan amusements-advertenties (tooneel en bioscoop) niet door de financiep le advertenties worden Vergoed? Natuurlijk vraag ik van niemand instem ming met mijn denkbeelden. Door zakelijke bespreking en bestrijding komt men als regel tot verhelderde inzichten en ik za! zeker niet beweren, dat Ik op het terrein van onze pers waarop anderen inderdaad heel wat méér kennis en. gezag hebben den steen der wijzen zou hebben gevonden Maar waarom moet in onze kringen een dergelijke bespreking direct op zulk een felle persoonlijke wijze worden ge voerd? Wordt daardoor de eenheid en de samenwerking bevorderd? De Christelijke Pers en de Christelijke Radio hebben elkander dringend noodig. De Radio komt daarbij bescheiden achteraan en is dankbaar voor wat haar oudere zuster, de Pers, in de achter ons liggende jaren te haren behoeve heeft verricht. Beide gaan hand in hand mét de Christelijke School in den strijd voor de Christelijke grond slagen van ons volksbestaan. Beide zijn middel, geen doel. En versterking van de ééne. kan slechts aan de andere ten goede komen. Ik hoop, mijnheer de Redacteur, dat bii geen van Uw lezers meer de indruk zal leven als zou de Chr. Radio niet met alle krachten den bloei van de Christelijke Pers willen vóórstaan en bevorderen. Dankend voor de plaatsruimte, Bennekora, 7 Januari 1932. Naschrift Redactie. Zeer gaarne nemen wij dit stuk van den heer Van dp» Deure, geschreven naar aanleiding van een „ingezonden" in ons blad van 2 Jan. j.l. op. Wij gelooven niet, dat de inzender van dal artikel „fel persoonlijk" heeft willen zijn Wij kennen hem als vriend van Pers en Radio. Ook wij gevoelen voor samenwerking waar maar mogelijk, tusschen de Christe lijke persorganen. Toch gelooven wij, dat de heer Van der Deure, hoewel met de beste bedoelingen bezield, de zaken, gegroeid uil de historie, en ontwikkeld volgens de poli tieke verhoudingen, ietwat verkeerd ziet Maa» zijn wensch tot samenwerking is op zichzelf schoon. Wij mogen nog wel eens op een en ander terugkomen. Economie en Financiën. HET KOERSVERLOOP TER BEURZE Steeds dalende indexcijfers. De achteruitgang sedert Augustus Het Centraal Bureau vaor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede Indexcijfers van koersen van aandeelen (basis 19211925=100) Aug. Rept. Oct. Nov. Dec. 46 87 87 39 36 IB tnd. fondsen 61 46 46 48 6 Petroleum 62 47 45 43 Tot. fondsen 1 t/m. 6 40 SO 38 40 Dr H NANNING'S KINADRUPPELS EETLU51-0PWEKKEND 1.30 p 0 N.V. ALGEMEENE EXPLORATIE-MIJ Hernieuwde productie De directeur der N.V. A.lg. Exploratie-Mij. ontving bericht van de Bataafsche Petroleum- Mlj.. dat de terreinen ICloeang en LImau gedu- '93i n]et hebben geproduceerd. wedei And Januari 1932 van de; GRONINGSCHE RIJWIELFABRIEK VH. A. FONGERS. Verliessaldo 88.650. Afgeschre ven op de reserves De algemeene vergadering van aandeelhou ders der N.V. Grontngsche Rtjwlelfabrlek vh. A. Fongers te Groningen keurde de laarstukkeu goed. Het verliessaldo bedraagt f8S.650, het welk afgeschreven wordt op de reserve, waar door deze daalt tot f 94S.537. UITGIFTE VLAARDINGEN Overt eebend BIJ de gehouden Inschrijving op f 500.000 der gemeente Vlaar- van 100 werd het aekend, zoodat op de ljving een reductie moet worden toege- 5i vijfjarige obl; aangeboden bedra, ZUID-HOLLANDSCHE BIERBROUWERIJ Bedrijfswinst ƒ929.037 (v. j. ƒ1.205.373). Dividend 8 Het jaarverslag van de Zuld-Hollandscbe Bier brouwerij over 1931 deelt mede, dat de bier- omzet daalde evenals de export, be val van het pond braobt In September een gevoelig verlies op de uitstaande pondenvorderingen der N.V. en had ontwrichting^van den geheelen export- der obllgatteleenlngen en afschrijving-er houders van cumulatief i en aan houders van gewone aandeelen KOLONIËN NED. HANDEL-MIJ. Sluiting van rubberondernemlnaen Na/ir het Indisch ,.N. v. d. D." uit Soekaboeml meldt, bestaat de mogelijkheid, dat de rubber ondernemingen onder directie van de ed. Han- del-MlJ._ gesloten zullen w >rden Op eenige on- boemlsche, zijn: de Ond. Tjit LP, Tjie DE RUBEER-VRACHTTARIEVEN Van Java naar Amerika verlaagd BATAVIA, 8 Jan. (Aneta). Do vrachten voor rubber van Java naar Amerika zijn verminderd van f 20.60 tot f 14.50 per kub. M. Dit nieuwe tarief, dat werd Ingevoerd onder den invloed van de vrachtvermindering to Sinapore, Is thans t nwerktng getreden tot Juni a.s. BUITENLAND OOSTENRIJK KONDIGT EEN MORATORIUM AF De Stillhalte-betailngen worden gestaakt. Naar verluidt heeft de Oostenrijksche tlonale Bank de partloullere banken, met zondering van de Kredi tan stalt, die door clale overeenkomsten met de schuldelscheri bijzondere positie inneemt, medegedeeld, dat zij vanaf 10 Januari nauwelijks In staat zal zijn de voor de Stillhaltebetatlngen noodzakelijke de viezen tor beschikking te stellen. Dientengevolge zal een nieuwe conferentie der particuliere buitenlandsche schuldelschers on: der deelneming van den Nederlandsche® advi seur van de Oostenrijksche Nationale Bank Prof. Bruins, bijeengeroepen worden, teneinde een nieuwe regeling te ontwerpen van de Stlll- halte-overeenkomst Deze overeenkomst, die eind Augustus 1981 tot stand ia gekomen, be paalt, dat de rembourscredleten ln 7 drlem delijksche termijnen van 15 de .laatste 10 en de eigenlijke contante credleten gelijke S-maandelljksche termijnen moeten den terugbetaald. In den tijd van het afsli van deze overeenkomst bedroeg de totale schuld aan het buitenland, welke onder de overe komst viel, ruim 30 millloen dollar. AMERIKAANSCHE DIVIDENDEN GENERAL MOTORS De afzet over December sterk gestegen maand December beliep de afzei Weerbericht de 23.700). De 34.600) Wc 1.500 AMERIKAANSCHE GOUDEXPOHT $4 mlllioen naar Frankrijk >rk werd gi Vanuit Ni land ging s'l00.ÖÖb""e"n 'naar'^Engeland' s'èfoOO, Import vond niet pla: te Sa: ENGELSCHE GOUDBEWEGING Weer een groot bedrag door Frankrijk opgeslokt Over de drie dagen per 7 Januari bedroeg d Enarelsche goudexport niet minder dan £4. Steeds stijgende gonddekking Volgens den weekstaat van de Zwitsersche Sank Is de dekklng^der bankblljettenclrculatie BEPERKING DER KOPERPRODUCTIE Tot 40 der capaciteit ind zal'tornen D°P 40 t 90 -wacht, al zijn. BANCO HISPANO AMERICANO Dividend 6 (v. j. 10) Spaansche bankinstelling DE DUITSCHE RIJKSSPOORWEGEN Het voorlooplg verslag over 1931 der Duit- che Rijksspoorwegen maakt melding van het -4"1 1i verdere deeï der lagrere ontvang-sten met M. 1171 mllHoen 'liep. ergelljklng Het dunne pültje geeft den vorlgen stand xan. Hoogste stand te Toulouse en La Coruna sn. De WEERVERWACHTING. (Medeged. door i Kon Ned .VMeoroIogiscb Instituut tp Dp Bilt) Zwakke tot matige later wellicht toene mende bewolking, weinig of geen neerslag, aanvankelijk weinig verandering in tempe ratuur, later zachter. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon Ned. Met. Instituut te De Bilt) Over het geheele vasteland blijft de baro meter door stijgen en namén de winden aL De berichten van Ierland van hedenmorgen wijzen echter op een diepe depressie in het W. op den Oceaan, die weer storm veroor zaakt ten W. van de Golf van Biscaye en ten N. van de Azoren en langs de kusten van Ierland en op de Noordzee weer stijging van temperatuur brengt In het binnenland van het waarnemings gebied komt nog slechts geringe vorst "oor. In de bovenlucht heerscht een zeer koude strooming uit W. tot N. W. Binnen niet lan gen tijd zal de depressie ook hier wederom het weer beïnvloeden en de bewolking vast maken met tijdelijk regen. TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halftwaalf 0.2 C. 10 JANUARI Zonsopgang 8.09 u.; Zonsondergang 4.06 o. 11 JANUARI 5 u.; Zonsondergang 4.07 n. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEPBEN 10 JANUARI Van 's avonds 4.36 n. tot 's morgens 7.38 o, 11 JANUARI Van 's avonds 4.37 u. tot 's morgens 7.38 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Wflldebut36' 8,9? Base2,16 1 4; Hunmgen ?,9i> 2,13 Coblenz Kheinweiier -:,7i-:>,03 Trier Kehi Vi2 2,V'2 Keulen M'ixau 549 4,71 Rubrort W lede.1- heim 4,01 2,x I Mannheim 4,59 4,71 Lohr V4 4,41 Mainz 2, 2 2, >8 Bingen 3.55 3,34 Maastr ebt 8,o2 3,u0 Venlo 35. <2 H,40 HOOGWATER NED ZEEHAVENS 10 Januari Delfzijl 0.33 13. 5 Ten-eheiltng 1U.3 22.25 Harungen 10.57 23,1 He der le 5.14 9o2 Idem 2e 43 2,;,53 IJmuiden 441 i6.54 ingen 4.j7 16. i 6 .ek van Holland brouwereh. 3,47 1 .01 Zierikzee 4.17 lb,42 Weineiding» 4,42 >7,u2 Viieamgen 2.43 iö,09 Terne i. zen 3,2u i6 4-i Hans weert 4,05 i6,32 18.27 16.40 17.21 Uit Oost-Indie VALLENDE BOOI" DOODT TIEN MENSCHEN. Makassar, 9 Jan. (Aneta). Tijdens het noodweer is een boom gevallen op een la- dang en een pondok in de kampong Üeloe Wolo in b"t district Kolakka. Tien personen werden gedood en twee zwaar gewond. De bestuursassistent is voor een onderzoek naar de plaats des onlteils vertrokken, EEN GEVAARLIJK MANNETJE. BATAVIA, 8 Jan. (Aneta). Te Soengei- Fenoeh stond wegens het plegen van verzet terecht Hadji Abdul la Hoekoem van de Doesoen Kotololo. Hij w°rd door den Rapat veroordeeld tot twee maanden gevangenis straf. Na afloop van de zitting van den Grooten Rapat zou hij naar de gevangenis worden overgebracht. Bij zijn arrestatie heeft hij echter een politie agent 'n levens gevaarlijke wonde in den buik toegebracht, evenals verwondingen aan de linkerhand. Hierna werd Hadja Abdulla door 'n agent der suikeronderneming Ln beide beenen ge schoten en overmand. De sergeant Starrevelt kreeg onbeduiden de vleesch wonden aan twee vingers van de linkerhand HET COMPLOT IN DJEMBER, SOERABAJA, 8 Jan- (Aneta). Omtrent het ontdekte complot in het Djembersche vooi het uitmoorden van dj Europeanen op de ondernemingen Soembertengal. en Soember- wadseng kan nog worden gemeld, dat twee inlanders leden wierven voor de P. S. T., waarhij zij hun landgenooten voorspiegel den, dat het gezag vair de Koningin zou verdwijnen, de belastingen znuden worden verlaagd en de gronden worden verdeeld. Daarom moesten de Europeanen van de ondernemingen worden verdreven. In-dien luiks niet goedsrhlk» ging dan moesten de Ruroneanen worden gerï >od. Zij spoorden le inlanders aan veel te blddrn De bewe ging droeg het karakter van gevaarlijke "eestdrijverij. Gisteravond v^nrinn vijf ar restaties wegens opruiing plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 2