:~e:: $i\tvmt C^tasirJj* £miraiit •—•-■'■- Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. BINNENLAND. ABOWNEWENT: -A A Voor het Buitenland bij Weke- lijksclie zending a ®-— Losse numners 5 cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 met Zondagédad 7% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N^. 3549 DINSDAG 5 JANUARI 1933 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 repels van 1—5 repels B 130 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan *t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit DRIE bladen TERUGBLIK HET BUITENLAND IN 1931 i. Nu de kalender ons dwingt om op nieuw een jaar wereldgeschiedenis te overzien en ons tevens rekenschap te geven van de teekenen der tijden, met het oog op de naaste toekomst, dringt zich allereerst de vraag op of 1931 een jaar is geweest van vooruitgang of een jaar van achteruitgang. Wij kunnen ons voorstellen, dat menigeen deze vraag onmiddellijk zal willen beantwoorden met te wijzen op den toenemenden materieelen nood om ons heen en in ons eigen leven, om daar uit te concludeeren1931 is een aller bedroevendst jaar geweest, waarin alle vooruitgang verre te zoeken was. Zonder de oogen te willen sluiten voor het diepgaande van den huidigen crisistoestand, die 1932 van zijn voor ganger erft, kunnen wij deze stelling in haar algemeenheid en oppervlakkigheid toch niet aanvaarden. Naar onze opvatting moet 1931 in de allereerste plaats gezien worden in het licht van het voorzienig bestuur Gods en van de verantwoordelijkheid van de zondige menschheid voor haar daden, welke niet buiten die voorzienigheid omgaan. En dan is het niet moeilijk om ook in den schijnbaren achteruitgang van den afgeloopen jaarkring te zien een voort- leiden van het menschdom, door de die pe wegen, die het in zijn eigen dwaas heid gekozen heeft, naar een vast doel, dat ons weliswaar niet in bijzonderhe den bekend is, maar waarvan wij de voortreffelijkheid als logische noodzake lijkheid en' In overeenstemming' met Gods Woord mogen aanvaarden. Voor het huidig tijdsgewricht doet d<2ze voortleiding Gods zich aan ons voor als een zich snel ontwikkelend pro ces van tot-inkeer-komen en erkenning van dwaling. Het is alsof de Almachtige de tegen woordige menschheid bij de ooren vat en haar dwingt tot het inzicht» dat het leven zonder erkenning van Zijn heilige wetten onmogelijk is, ook voor haar in haar geheel. Het is Zijn heilige wil, die weerstaan werd in den alles ontredderenden broe dermoord van 1914 tot 1918 en even zeer was het tegen Zijn wet dat het ge- heele leven van millioenen menschen daarna werd gedwongen in de kluisters van een wraakverdrag; waarvan het eigenlijk oogmerk was: de moderne sla vernij van het eene volk ten bate van het andere. Wij mogen ons gelukkig prijzen te beleven, dat wij deze door en door dom me en goddelooze politiek van eigenbaat langzaam maar zeker door den loop der geschiedenis, die wj in Gods hand we ten, ongedaan zien maken. Dit is het groote gebeuren van onzen tijd, dat wij het bedriegelijk gebouw van Versailles zien afbrokkelen om straks ineen te storten. Het jaar 1931 heeft dit proces onte genzeggelijk versneld. Wij behoeven slechts een vergelijking te maken tusschen enkele buitenland- sche berichten, die in Januari van het vorig jaar werden gepubliceerd, in ver band met het politiek-economisch pro bleem, dat ook toen reeds iedereen bezig hield en de feitelijke situatie van het ©ogenblik. Zoo lezen wij, dat het groote Engel- sche dagblad de „Times" zich op 6 Jan. 1931 verzette tegen een aan Duitschland voor zijn politieke schulden te verleenen moratorium. Zulk een moratorium mocht, volgens dat blad, eerst ter sprake komen als er een werkelijke crisis kwam. Nu wij opnieuw Januari schrijven staat deze zelfde krant in de eerste rijen van hen, die vinden, dat voortzetting van de sindsdien reeds lang ingestelde moratoriumpolitiek ontoereikend is en dat het op het oogenblik een levensbe lang voor de wereld is, dat het vraag stuk der politieke schulden door radi cale vermindering of opheffing daarvan uit de wereld wordt verbannen. Een ander blijk van de versnelling van het proces der erkenning van de gronddwaling van Versailles is, dat on geveer een week later, in Januari 1931, de bekende Amerikaansche bankier Wiggin voor het eerst zijn stem verhief voor vermindering der schulden en die van vooruitzien getuigende uiting on middellijk onderdrukt werd door de verklaring van het departement van de Schatkist te Washington, dat daaraan niet te denken viel, doch dat in de laat ste weken van December wel duidelijk is gebleken, dat de leidende politici te Washington gaarne op de vermindering en misschien wel schrapping van de oorlogsscliulen zouden aansturen, wan neer de kortzichtigheid van het Congres dit niet vooralsnog verhinderde. De vooruitgang in de internationale opvattingen in 1931 is dus niet te ont kennen. Zeker, de economische nood steeg ook reeds in het daaraan voorafgaande jaar. Maar het verschil tusschen den over gang van 1930 naar 1931 en dezen jaar overgang is vooral, dat toen de politiek het economisch inzicht neg belemmerde tot uiting te komen doch dat wij thans met voldoening mogen getuigen, dat de economie, met zijn harde feitelijkheid, het eindelijk is begonnen te winnen van de politiek. De economische feiten zelf mogen ons met zorg vervullen, ze mogen ons aan grijpen en schudden bij rustige be schouwing zullen wij toch tot de erken ning moeten komen, dat het inzicht slechts op deze wijze kan doordringen. Slechts door den diepen weg van ver nedering zal de menschheid terug kun nen komen tot de vrije samenwerking zonder welke op den duur het moderne cultuurleven der volken, die op elkander in zoo vele opzichten zijn aangewezen, niet meer mogelijk is. V 'T WAS NIET VRIJZINNIG. Geheel onvatbaar voor goede woorden schijnt de roode pers toch nog niet te zijn. Men reageert er ten minste op en dat is reeds winst Het brengt tot nadenken en wie nadenkt ziet misschien te eeniger tijd eigen fouten in en hoedt zich voor herhaling. De Kerstgroet der Koningin is in de roode pers herhaalde malen besproken, doch de redactie heeft angstvallig vermeden ook maar één woord onder de oogen der lezers te brengen. Dat gejuigt van vrees. De ernstig gods dienstige menschen, die er immers zooveel in de S. D. A. P. heeten te zijn, zouden er anders hun instemming eens mee kunnen betuigen als ze de réde niet géhoord hebben. In elk geval moest de lezers gesuggereerd worden, dat de Koningin niets had te zeggen tot haar volk; of, zooals men in De Bou w e r, het orgaan der moderne bouwvak arbeiders, lezen kan: „het Nederlandsche volk had toch waarlijk geen behoefte aan een korte Kerstpreek; er is al te lang ge preekt". Het'wachten was op de Kerstrede van Albarda, „die de weg wees om uit de ellende verlost te worden". Intusschen: wij konden niet nalaten het minne gedoe der roode pers even te critisee- ren, en ook dat is ingeslagen. Ook daaraan werd weer een heel artikel gewijd. Uitste kend: ook in deze verdediging zit eenige ver ontschuldiging. En dat is wederom winst. Alleen maar: de aangevoerde gronden zijn ondeugdelijk. Het is niet zóó, dat wij de liberale pere braaf hebben geprezen omdat deze de rede zonder eenig commentaar gaf. We hebben slechts laten uitkomen, dat de liberale pers het karakter der rede beter had ver staan. Dat karakter was zuiver onpoli tiek, én ook het liberale blad, dat wel eenige aanmerking had op de „orthodoxie" in de Kerstgroet, heeft er niet aan gedacht om er een politieke beteekenis aan toe te kennen. Zulks doet alleen de roode pers, welke al les uit politiek oogpunt moet bezien om in haar propaganda te volharden. Intusschen blijkt al weer, zoowel uit deze pers zelf als uit De Bouwer, hoe leugen achtig de bewering is, dat geloovige Chris tenen zich thuis kunnen gevoelen in deze kringen. De Koningin had minder beslist moeten spreken. Want „de theologische leer en een bepaald soort reactionaire politiek dekken elkaar" in ons land. Dus kiezen S. D. A. P. en mode.ne vakbeweging voor d# vrijzinnigheid. Zooals De Bouwer het zegt: We vie ren het Kerstfeest, jaar op jaar, maar het is waterverf. Bij het Kerstevangelie leggen we een pauweveertje om het 't volgend jaar zon der zoeken terug te kunnen vinden". Het woord der Koningin was te positief; het was niet vrijzinnig genoeg voor deze kringen. Daarom richtte men er zijn schimp scheuten op. Daarom heet het, dat wij niet „gewoon" kunnen doen, als de Koningin spreekt. Wij hebben gevraagd, hoe de roode pers zou losbarsten als wij op zoo minne manier over een der soc.-dem. sprekers schreven, als zij over de Koningin doet. Doch daarop wordt geen antwoord gegeven. Natuurlijk niet, want alc er van opheme len en hoofsche vleierij sprake is, dan moet ge bij de roode pers zijn. Naast het laatste artikel over de rede der Koningin staat de radio-rede van A. B. K. Inleiding en toepas sing konden door de meest slaafsche inkt koelie geschreven zijn. Met zeven zware kop- pen word* aangegeven hoe „meesterlijk en voortreffelijk" het woord van „den gevierden redenaar" was, en met hoeveel ontroering de honderdduizenden geluisterd hebben. We hebben geen bezwaar tegen de ver eering. We weten ook, wat ze waard is. Vraag het aan Mac Donald en Snowden. Vraag, hoe Schmidt en de zijnen over de lei ders denken. Doch we maakten twee opmer kingen bij ons zelf. De Koningin prees zich zelf gelukkig, dat ze door de wondere radio dichter bij haar volk kon komen om allen tegelijkertijd iets te zeggen. De soc.-dem. spreker prees zijn hoorders gelukkig, omdat zij weer zijn stem konden hooren, welke twee en een half jaar gezwe gen heeft. In de tweede plaats: De Koningin roemde niet in eigen, noch in menschelijke kracht, doch wees alleen op Immanuel. De redenaar voor de V. A. R. A. hield ook een„preek", maar greep slechts een Bij- belsch beeld om in eigen kracht te pochen: „wij zijn jong en sterk; wij gelooven en vree- zen niet". Ziedaar meteen verklaard, waarom de Kerstrede der Koningin in de vrijzinnige kringen van S. D. A. P. en moderne vak beweging geen instemming kon vinden. V EEN WAAR WOORD, MAAR In het Orgaan van <le Vereeniging van officieren van de Koninklijke Landmacht wordt met instemming aangehaald, wat minister Deckers onlangs in de Tweede Kamer heeft gesproken over het vloeken in het leger. De minister verklaarde: „Het is waarlijk een misbruik, dat in vele plaatsen, waar mannen bijeen zijn, voor komt; niet alleen in de kazerneDaar moet sterk tegen worden ingegaan en ik zeg altijd dit: wij hebben althans in het leger nog maatregelen om het vloeken tegen te gaan, die men elders niet heeft" Voorts ontkende de Minister, dat het in-de kazerne meer gebeurt dan in andere plaatsen. We durven daarover niet oordeelen. En we zullen nie* beweren, dat de Minister ongelijk heeft Ook al bracht een militair, die heei wat strepen heeft en die voor zijn beginsel staat ons onlangs de toespraak van een kapitein over, waarin zoo gruwelijk en zoo „gemeen" gevloekt werd, dat het bijkans niét te overtreffen is. Het moge een uitzon dering zijn. Echter, juist in verband hiermee wekt het bij ons altijd eenige twijfel, of de minderen het wel aandurven om zich tegen vloeken van meerderen te verzetten. Terecht merkt de Minister op, „dat de minderen, die vloeken, dit niet leerden in de kazerne, want zij kennen het meestal al, voor dat zij daar komen Volkomen juist Doch er zijn ook andere minderen. Die niet vloeken en die zich gaarne zouden verzetten, als een meerdere vloektaal uitslaat Doch zij durven niet, omdat ze voor de gevolgen vreezen, welke vrijmoedig optreden in de kazerne nog wel eens heeft Zeg, dat het verkeerd is. Wek die minderen op om voor hun beginsel op te komen en wijs hen op 't woord van den minister: „De mindere kèn zich verzetten, want met de militaire voorschriften in de hand, kan hij er zich over beklagen, indien een meerdere vloekt Hij moet dit zelfs doen; ik acht het zijn plicht" Maar het feit blijft, dat een mindere min dere is en dat een meerdere invloed en macht heeft Daarom moet vooral op de meerderen een beroep worden gedaan cm zelf niet te vloeken en dit kwaad in 't algemeen tegen te gaan. Hun positie legt hen ook meerdere verplichtingen op. En dit temeer, omdat het Orgaan der Officieren er niet zonder reden aan toevoegt: „Wij kennen de toon onder jongelieden, zelfs uit betere standen, wel zoo'n beetje". Uit deze kringen komen meestal de meer deren voort en zij kunnen dus veel goeds bevorderen, maar ook veel kwaads in de hand werken. Het Orgaan maakt ten slotte nog de vol gende opmerking: „Wij zijn dus blijde, dat het van achter de groene tafel heeft weerklonken; misschien komt er nu in andere Rijksdiensten ook eens een vloekverbod?" Die vraag is van pas. In verschillende gemeentelijke verordeningen komt de bepa ling voor, dat onder diensttijd niet gevloekt mag worden. En wanneer men daaraan streng de hand houdt, kunnen de gevolgen verblijdend zijn. Kan zoo iets het wordt terecht gevraagd in Rijksdiensten niet geschieden? OFFICIEELF BERICHTEN LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besl. is aan den res.-luit. voor spe ciale diensten mr. B. Polak, op verzoek, eervol ontslag verleend. TELEGRAFIE EN TELEFONIE. By Kon. besl. is benoemd tot hoofdingenieur der telegrafie en telefonie ir. H. Ch. A. Keu kenmeester; tot hoofdcommies bij het Hoofd bestuur der Posteryen, Telegrafie en Telefonie G. W. Beernink; tot commies J. van Oostrum. ONDERSCHEIDINGEN. By Kon. besluit is aan mej. H. van Putten Vos te Kampen, verleend de eeremedaille, ver bonden aan de Orde van Oran)e-Nassau, in brons; is verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan G. van der Dussen te St. Philipsland; is ver leend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in brons, aan A. Bred- schneyder, te Amsterdam; is de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau, toegekend aan A. de Goederen te Woerden; is benoemd tot ridder in de Orde van Oran.ie-Nassau H. A. M. Moors, te Til burg; is de zilveren eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, toegekend aan P. H. Jochems, te Maastricht; is aan mej. S. Miedema de eeremedaille der Orde van Oranje-Nassau, in zilver, toegekend; is K. Groesbeek, te Laren (N.-H.), benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nasasu. By Kon. besluit is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau A. A. Engels, te Arn hem; is verleend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan C. Schippers, te Kortgene; is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille in zilver aan: mej. P. J. Ruy- tenberg, te Oud-Vossemeer; in brons, aan: P. J. Hetem, te Haarlem; J. Kerssen, te Utrecht: is toegekend de aan de Orde van Oranje-Nassau verbonden eeremedaille, in zilver, aan Ch. Hoenderkamp, te Schiedam: is benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw J. von Michalofski. RIJKSK LEEDING BUREAU. By Kon. besl. zyn benoemd: tot hoofd van het Rykskleedingbureau C. M. Voigt» RÏJKSELECTRICITEITSWERKEN. By Kon. besl. is de opziener by de Rijks- electriciteitswerken J. H. Kroon, te Terneu- zen, benoemd tot hoofd van dienst bij de stoompontveren over het Noordzeekanaal, standplaats Velsen. ZUIDERZEERAAD. By Kon. besl. is aangewezen als ondervoor zitter van den Zuiderzeeraad het lid van dien Raad ir. M. C. E. Bongaerts, oud-Minister van Waterstaat, te 's-Gravenhage. VOLKSGEZONDHEID. By Kon. besl. is op verzoek eervol ontslag verleend aan dr. D. J. Hulshoff Pol als inspec teur van de volksgezondheid met dankbetui ging voor de bewezen diensten. RECHTERLIJKE MACHT Bij Kon. besl. is aan mr. dr. R. H. baron Je Vos van Steenwijk, op verzoek, eervól ontslag verleènd uit zijne betrekking van rechter-plaatsvervanger in de arrondisse- ménts rechtbank te 's Gravenhage, onder dankbetuiging. VOOGDIJRAAD Bij Kon. besl. is benoemd tot lid van den Voogdijraad te Assen mr. F. G. G. Boerrigter kantonrechter te Emmen, wonende aldaar. AGENTSCHAP MINISTERIE VAN FINANCIEN. Bij Kon. besluit is de heer J. H. Oppel. referendaris bij het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, aangewezen als de ambtenaar door wien alle gelden en geldswaarden bij gemeld Agentschap worden bewaard. DIRECTE BELASTINGEN Bij Kon. besluit is aan J. van der Veen, ontvanger der directe belastingen, invoer rechten, en accijnzen te Zevenaai, wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd, eervol ontslag uit 's Rijks dienst verleend. RIJKSGEBOUWENDIENST Bij Kon. besl. zijn benoemd bij den Rijks gebouwendienst: tot onderdirecteur van on- derhouds- en uitbreidingswerken J. F. L. de Boer te 's Gravenhage; tot bouwkundig hoofd ambtenaar, chef de bureau, J. W, Blom, standplaats 's Gravenhage; benoemd tot electrotechnisch ambtenaar in vasten dienst R. Veenhuizen, standplaats 's Gravenhage. ALGEMEENE REKENKAMER Bij Kon. besl. zijn bij de Algemeene Reken kamer bevorderd: tot hoofdcommies M. F. Bertram en tot commies C. A. van Katwijk. AUDIËNTIES. De gewone audiëntie van den Minister van Koloniën zal op Vrijdag 8 Januari, die van den Minister van Arbeid op Donderdag 7 Januari en die van den Minister van Watersitaat op Woensdag 6 Januari a_s- niet plaats hebben. CONTINGENTEERINGS- COMMISSIE SECRETARIS BENOEMD Bij beschikking van den Minister van Arbeid is benoemd tot secretaris van de commissie van advies in zake contingenlec- ring van den invoer van bepaalde goederen en de commissie inzake regeling van den uit voer van bepaalde goederen. Mr. J. B. W. P. Kickert, te 's-Gravenhage. VERVOERVERBOD VAN VEE OPGEHEVEN De Minister van Staat. Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landhouw, heeft met ingang van 5 Januari 1932, ingetrokken zijn beschikking van 12 Mei 1931 waarbij werd verboden het vervoeren of doen vervoeren van herkauwende dieren en varkens naar een kring, omvattende het gedeelte der pro vincie Limburg, gelegen ten zuiden van de spoorlijn Boxtel-Wescl. CHR. GYMNASIUM UTRECHT INGEBRUIKNEMING NIEUW GEBOUW Toespraken en aanbiedingen van geschenken EEN BLIJDE DAG VOOR HET CHR. ONDERWIJS Men schrijft ons uit Utrecht: Op onzen rondgang welke we gisteren maakten door het nieuwe gebouw van het Chr. Gymnasium, hadden we gelegenheid de fraaie geschenken te bewonderen, welke van verschillende zijden waren aangeboden. In de kamer van den rector zagen we het mooie schrijfbureau, de bureaustoel en oe bureaulamp, welke zijn aangeboden door de leerlingen; in de hall bewonderden we een fraaie ingelegde tafel, aang'moden door de leeraars, alsmede de schoone hall-lamp (Gilsofabrikaai!aangeboden dooi den ar chitect. We wenien gewezen op oe g as-in- lood-ramen in het trappenhuis en boven de voordeur (gisteren in ons Bouwblad uit voerig beschreven), welke ran en zim ten geschenke gegeven uit de opbrengst van een bazaar. De klok in de torenvormige verhooging van het middengedeelte van t gebouw is een schenking van de oud-leer lingen. In de vergaderzaal der meisjes nebben de meisjes-leerlingen tal van aar dige dingen aangebracht, kussens, wand versiering enz. De wanden in de rectors- kamer zijn Juvali stuc Rex, een magnifiek materiaal. Dit is een geschenk van het be stuur. De openingsplechtigheid vond verdaag plaats in de gymnastiekzaal, tevens aula We merkten er am. op Burge meester en We hot'.der met den gemeente secretaris. Voorts de inspecteur der Gym nasia, Dr. Renkema, als vertegenwoordiger van den Minister van Onderwijs, Prof. Dr. H. Wagenvoort. Dr. S. L. Schouten, dir-»c- teur der Chr. H.B.S. alhier, Dr. E. Bessent, oud-ree'or van het Chr. Gymnasium en vele anderen. Rede van den Voorzitter. De plechtigheid wend geopend door den voorzitter van het bestuur van het Chr. Gymnasium. Dr. H. J. Baron van Boetze- laer, die in zijn openingsrede terugging tot 4 September 1897 toen de opening van het Chr. Gymnasrium plaats vond in gebouw Breedstraai 44. dat heel gebrekkig was. In September 1903 werd het gebouw aan de Boo'hstraat aangekocht, na het overlijden van de douarière Ram. Prof. van Veen had de aandacht jop het gebouw gevestigd; In 1922 vond een verbouwing van dit gêbouw plaats. Met. het oog op s Rijks financiën achtte het bestuur zich destijds niet ge rechtigd om aan den Minister toestemming te vragen een nieuw gebouw te mogen stichten. Na advies van den Rector en van den Inspecteur Dr. Vinkesteyn vroeg het be stuur 29 Jan. 1929 van den Minister mach tiging tot nieuwbouw. Door medewerking van den inspectour voor de lich. oefening den heer Graafland en van den heer De Boer, chef van de af- deelins onderwijs, werd naar een geschikt bouw'errein in de binnenstad omgezien. De bouwkundige adviseur van het bestuur, de heer Wentink. vestigde de aandacht van het bestuur op het terrein van het voor malige Diaconessenhuis en een van de le den van het bestuur kon dit terrein voor t' 55.000 in handen krijgen, voor welke som het la'er werd gekocht Op 17 Juli 1930 vond de-aanbesteding plaats en de laagste inschrijfster was de N.V. Aannemersbedrijf v.h. Boele en Van Eesteren voor f 177.430. Spr. dankte den oud-inspecteur der gym nasia, Dr. Vinkesteyn. voor den steun, wel ke deze bij de ontwikkeling en uitvoerng der plannen heeft willen geven. Hij dankte den tegenwoordige© inspecteur der gym nasia voor diens tegenwoordigheid, bracht dank aan B. en W. voor hun medewerking sprak woorden van dank tot den arrhitj't den heer Wentink, en tot allen, die a»n dezen bouw hebben medegewerkt. Inzon derheid wijdde Spr. woorden van denk nan den penningmeester van het bestuur, Jhr. van Asch van Wijck, die door ongesteldheid verhinderd was aanwezig te zijn. Spr. zeide,. da' door het voorbeeldig financieel beheer van Jhr. van Asch van Wijck voornamelijk deze bouw is mogelijk geweest Toespraken Na deze toespraak voerden tal van spre kers het woord. Dr. Renkema, inspecteur der gvmnasia, sprak namens den Minister van Onderwijs. Dr. J. F. Fockema Andreae, Bur gemeester der gemeente Utrecht, sprak na mens het gemeentebestuur. Aanbieding geschenken. Prof. Dr. H. W a g e n v o o r t sprak na mens de oud-leerlingen en bood de klok in den toren aan. Mevr. Ds. Martens van Seven- hoven voerde het woord namens het da mes-comité van den bazaar. Meerdere sprekers voerden het woord, o.a. de Rector Dr. A. Hengeveld. Aan het einde der toespraken heeft de voorzitter van het bestuur. Dr. H. J. H Baron van Boetzelaer. dank gebracht aan alle snrekers en aan allen die de.fraaie ge schenken aanboden. Hierop werd een rondgang gemaakt door het gebouw. Na afloop daarvan werd in het gymnastieklokaal thee aa -geboden. ARBEID VOOR AMSTERDAM EEN GROOTE ORDER. Naar Reuter verneemt heeft het haven bestuur van Limerick in Ierland de inschrij ving geaccepteerd van de Ned. Maatschap pij voor Havenwerken te Amsterdam, voor de uitbreiding van het drijyende-dokken- materiaaL Deze inschrijving beloopt een bedrag van 139.947 pond sterling. Met het werk zal worden begoiu..a X Maart cua. Dr H NANNING'S HAEMOFFERRIN Bloedvor»mend versterkingsmiddel. f 2.ÖO p.'/i flesch. fl.óOp V4 flesch Voornaamste Nieuws. fblz. 1) Opening nieuw gebouw Chr. Gymnasium Utrecht. Cblx. 2.) Na Gandhi's gevangenzetting. Arrestatie bevel tegen alle leden der Congrescommissie. Het gaat slechts tegen de terreur, de hervor mingen zullen worden doorgevoerd. Gandhi in zijn gevangenis. Mislukte communistische agitatie in hét Roergebied en Midden-Duitschland. Berthelot te Londen, om te onderhandelen over de groote vraagstukken. De Mandsjoerijsche republiek wil een ver bond sluiten met Japan. Overleden is majoor E. A. Wolfson, hoofd redactrice van de Leger des Heils-biaden. Dr. E. Bonebakker, leider van de afd. On derwijs aan de Philips' Fabrieken te Eind hoven is overleden. (blz. 3) Rapport over de toestand van het bedrijfs leven op 1 October Jl. Schaakrubriek. Enorme kinderzwendel in Duitschland ont dekt, waardoor taJrijke Nederlanders zij» opgelicht. Ontduiking der benzinebelasting. (blz. 5) Economische Wereldproblemen. Canada I. (blz. 0) Abraham Hellenbroek, door Drs. A. B. W. M. Kok. II (Slot). DE DUCE OP EEN RAZENDE ROELAND. Men zond mij een bladzijde uit ae Auto kampioen en daarop was een zinnetje aangestreept Ais gehoorzame dienaar van het lezend publiek weet ik dan wel hoe laat het is. Maar met dit knipsel zit ik toch een beetje. Zit er nog iets anders in dan een hartgron dig: bahl wat een schandelijke, goddelooze vleierij. 't Geval kén hierop neerkomen. Een han dig motorfietsfabrikant deed aan Mussolini een motorrijwiel cadeau. En de dure was daar zoo mee in zijn schik, dat hij de'stuur- stang greep en als een razende Roeland over de via Piava tufte om een kort beZoek te brengen aan een vriend Mastro Angelino, advocate en procurato. Natuurlijk heeft dit tengevolge, dat het motorrijwiel thans het meest begeerde voor werp in Italio is en dat Jan en alleman ik bedoel Benito en publiko aan de motor sport meedoen. De slimme fabrikant wist wel wat hij deed. Doch lees nu wat het voornaamste der Italiaansche motorbladen schrijft en erger u tot rood wordens toe aan het begin van het jaar: „Benito Mussolini: onze leider: ons heilig uur: onze godheid; ja, onze godheid is motorrijder geworden: hij heeft aan het machtige leger der Italiaansche motorrijders de hoogste eer willen schenken, om zelve daadwerkelijk tot hen te behooren. Deze daad heeft een beteekenis, die noch kan. noch wil met woorden uitgesproken worden"' En lees dit: „Aviateur, automobilist, zwemmer, gym nast, schermer, motorbootvoerder, athleet van den daad en van de gedachte: athleet in de meest zuivere en klassieke beteekenis van het woord; sportman, niet te verwar ren met degenen, die zich sportlieden noe men, omdat zij af en toe eon sportmani festatie bijwonen: stoutmoedig, krachtig, onvermoeibaar Benito Mussolini; Hooid der Begeering, F.erste Minister van Italië, Leider van het Fascisme, is ook motor rijder geworden". Ach. ach, wat een verdwazing. En wat een vleierij! Zoo iets is alleen mogelijk bij fascisten en... sociaal-democraten. Bij ge wone stervelingen niet! Maar zoo'n man houdt het niet uit in Italië. Zelfs Eurona is voor hem te klein en te benauwd. Gelukkig weet ik een goed heenkomen .-oor Oom: "ooral omdat hif z'cb buiten Italië in Europa niet veilig voelt Noc pas las ik. dat Turk iie ve-hoden grond is voor automobilisten, die niet ge huwd ziin Door de Regeering te Stumboul is nameliik het eigenaardige besluit afge kondigd. dat automnhilisten voortaan slecnts dan door Turkije mogen tuffen, als zii minstens 25 'aar en gehuwd ziin. Nu. Mussolini is hiina twee keer 25 inar: hovendien gehuwd en bovendien motorrijder. TTet stuk van de wereld, dat Turkije heet, sta et voor hem open! Heil ceasar op de motorfiets! ONZE WEGEN WESTLANtacnv-T- """^EERSWEG AANBESTEED Vanwege het Provinciaal Bestuur Is heden aanhesteed het maken van het wegslichaam. de fnndeering en het rijwielpad voor een ge deelte van den verkeersweg Wateringen Naaldwijk met zijtak naar Honseleisdijk, met bijkomende werken. Laagste inschrijver was de heer A. P, Volker te Sliedrecht voor f 2S.68G.

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 1