NIEUWE LEIDSCHE COURANT MAANDAG 4 JANUARI 1932 TWEEDE BLAD PAG. 7 HET RUSSISCHE VIJFJARENPLAN WAS 1931 HET BESLISSENDE JAAR? EEN DUUR BETAALD VOORRECHT Het derde, beslissende jaar werd liet jaar 1931 steeds genoemd door de sowjet- 'leidérs. Dit derde jaar van het vijfjarenplan zougjie beslissing móetel brengen over het al oi niet gelukken van de groote poging om ?4e sowjet-unie in korten tijd tot een vooraanstaand industrieel land te maken, zooveel mogelijk onafhankelijk van de buiten wereld.. Gaan we na, wat dit jaar heeft ge bracht eri wat dientengevolge het komende jaar voorspelt, dan hebben, we derhalve te overwegen in hoeverre er van een beslis sing; in gunstigen of in ongunstigen zin, sprake is. Tendentieuze gegevens. Wij kunnen daarbij, jammer genoeg, niet te werk gaan op dezelfde manier als men dit bij andere landen zou doen; we kunnen ons niet, of slechts voor een klein deel, basee ren op cijfers en andere economische gege vens. Om verschillende redenep. Ten eerste hebben de sowjet autoriteiten de laatste maanden zelf herhaaldelijk geconstateerd, dat hun cijfers goeddeels onjuist zijn, door- dat zij zelf vervalschte gegevens van hun organisaties hebben ontvangen. Ten tweede zijn de sowjet gegevens aLtijd op de meest tendentieuze wijze samengesteld. En ten derde, feitelijk een gevolg van het vorige argument, kunnen de gepubliceerde cijfers meestal niet vergeleken worden, noch met elkaar, noch cmet de gegevens uit andere landen, omdat de grondslag der gegevens zoo geheel velschillend is. Nemen we als voorbeeld slechts de jongste mede'de'cling over de toename der-productie over* het jaar 1931. Deze moest volgens het plan 45 bedragen, bedroeg in werkelijk heid 21-22 Zelfs fris we dc juistheid dier getallen aannemen, moeten we niet uit het oog verliezen, dat de grootte der productie is aangegeven in de waarde der producten. Wat zegt c'it, wanneer de regeering het in haar hand heeft met de prijzen alle moge- lijke goocheltoeren uit te halen? Afgaande derhalve op de enkele, vrij zeker vaststaande, feifen meenen we te mo gen zeggen, dat het jaar 1931 geenerlei be- sLissirg h eft gebracht. Het vijfjarenplan is, in zjjp algemeenheid, zeker niet geslaagd, en evenmin geheel mislukt. Het volgend jaar en het daarop volgend is niet minder spannend dan 1931 was, de opofferingen, die van de bevolking der sowjet-unie worden gevergd, zijn niet verminderd en zullen voorlbopig niet' verminderen. Toename der productie. Dat de productie in de sowjet-unie is toegenomen ligt voor de hand. Er zijn nu eenige jaren achtereen milliarden besteed aan nieuwe fabrieken en aan uitbreiding van den landbouw. Het aantal arbeidskrach ten is sterk toegenomen, in 1931 met 20 Were vail dit all'es geen vergrooting van de totale hoeveelheid producten het gevolg dan zou van èen jammerlijke mislukking gespro ken kunnen worden. De volkomen natuur lijke toenameTis echter nog geen bewijs van succes. In 1981 zijn-In 'de industrie ruim 8 milliard nieuwe kapitalen gestoken, meer dan ken derde van de totale grootte van het aan\vezfyze kapitaal. Voor 1932 staat een soortgelijke uitbreiding op lret programma. Tegenover deze geweldige uitbreidingen, gepaard gaande aan een sterke vergrooting van-het aantal arbeiders, wijst een toename in de productie van niet meer dan ruim 20 in het geheel niet op een succes, in tegendeel, blijft deze toename verre ten ach ter'bij hetgeen te verwachten zou ziin. Reeds uit deze cijfers valt de onweerlegbare con- clüsie te trekken, dat het nieuwe kapitaal, de nieuwe fabrieken, niet zoo werken als ze dienen te doen, terwijl aan de andere kant de bestaande ondernemingen zoozeer verslij ten en achteruitgaan, dat de opbrengst ervan geleidelijk, doch onophoudelijk vermindert Geen „afschrijving". Wij komen hier tot een der voornaamste vragen dei- sowjet-economie. welker duide lijke beantwoording noodig is willen we een vergelijking kunnen maken tusschen de resultaten in Rusland en elders. In alle andere landen worden jaarlijks groote bedra gen afgeschreven in iedere zaak, omdat het aanwezige materiaal veroudert nog voordat het. verslijt, Wij kennen de constante ver nieuwing, geleidelijk, van alle installaties, die niet als vernieuwing in balansen tot uit drukking komt, maar uit de exploitatie-op brengsten wordt gedekt. In de sowjet-unie treft men iets dergelijks niet aan, daar heet alles uitbreiding, nieuwbouw. De groote yraag is,wat naar onze begrippen onder deze categorie thuishoort en wat als normale vervanging van verouderde en versleten in stallaties moet worden beschouwd. Met deze correctie zouden de cijfers over de milliar den, aan uitbreidingen besteed, waarschijn lijk sterk verkleind worden. Dan is ook do toename der productie een normale en blij ft niet op onverklaarbare mariier ten achter bij hetgeen te verwachten is. Doch, voor propa ganda, om de niet wetenden te overbluffen zouden de aldus tot het "normale terugge brachte gegevens niet meer kunnen dienen. Onvolledige ontwikkeling. Een andere zijde der vraag, die zeker niet uit het oog mag worden verloren, is het fragmentarische, het onvolledige, van de ont wikkeling der sowjet-economre. We weten nu wel, dat er verschillende reusachtige fabrieken zijn gebouwd en gedeeltelijk reeds werken. Doch het leven, ook het economische leven, beslaat niet alleen uit groote fabrie ken van bepaalde producten. Daarmee ts onafscheidelijk verbonden een gansche serie van andere maatrégelen err werkzaamheden, die betrekking hebben op de afwerking van deze massa-producten. Hiermede nu is liet in alle opzichten diep treurig gesteld. Wij kunnen eenige voorbeelden aanhalen, (he dit aardig illustreeren. Een groep arbeiders heeft een oproep gepubliceerd- aan de con fectie- en schoenfabrieken, waarin gewezen wordt op de slechte hfwerking van die goe deren. Ons trof het sterkste de klacht, dat de confectiemagazijnen geen ateliers hebben, zoodat men, na een pak gekocht te hebben, voor de kleinste'kleinigheid, om iets te laten vermaken en het komt nog al eens voor, dat de eene broekspijp langer is dan de an dere, dat de knoopsgaten er scheef in zitten, en dergelijke dingen meer naar een par ticulieren kleermaker moet gaan en meer moet betalen, dan het heele costuum kost. Dit voorbeeld uit het dagelijksch leven doet ons voelen, wat het zeggen wil een produc- tie-apparaaat af te werken tot in onder- deelen. Daaraan ontbreekt nog nagenoeg alles in de sowjet-unie. Men heeft er> met de grootste inspanning, een aantal groote fa brieken gebouwd, en daaraan zijn alle mid delen opgegaan; voor de afwerking, voor de tallooze bijkomstige behoeften, is geen geld, geen materiaal, zijn geen arbeidskrachten meer over. De begrooting der industrie. Nog in sterker mate geldt zulks voor het geen buiten de industrie zelf valt. De be grooting voor 1932 geeft in dit opzicht be angstigende cijfers. Voor alle steden der Oekraine b.'v. tezamen is een bedrag uitge trokken ten behoeve van stratenaanleg, wa terleiding- en assaineeringswerken e.d., dat overeenkomt met ongeveér 75 millioen tn Hollandsch geld. Het is dus een bedrag, dat achterblijft bij hetgeen in ons land in Am sterdam en Rotterdam tezamen wordt uit gegeven voor dergelijke doeleinden, terwijl toch onze steden oneindig veel beter zijn ingericht dan eenige Russische s'tad. Daarbij komt, dat de bevolking van de steden als Charkof in één jaar tijds van 500 tot over de 600 duizend zielen is toegenomen, en dit is met alle steden het geval. Voor de hoog noodige maatregelen, die dergelijke snelle stadsuitbreidingen met zich meebrengen, aan wegenaanleg, aan waterleiding, rioleering, straatverlichting, badhuizen, trams en an dere vervoersmiddelen, voor dit alles wordt in alle Oekrainsche steden een bedrag ter beschikking gesteld, dat in ons land gebruikt wondt voor, een -paar ",£tedëff,7'kalm groeien en'waarin reeds allés gepërfec; tioneerd is, wafmeer men het beschouwt van het peil van een Russische stad. De woning toestanden in de Russische steden worden dan ook niet beter, maar gaan integendeel nog steeds hard achteruit, de overbevolking neemt nog steeds toe, de sociale verzorging van de geheele bevolking in de steden wordt slechter inplaats van beter. Bij het spoorwegtransport heeft dit alles reeds tot een dreigende ineenstorting gelerd, waarvan vervanging der geheele leiding het gevolg is geweest. De gegevens der laatste maanden doen het nu reeds zien, dat noe menswaardige verbetering niet is ingétreden onder de nieuwe leiding, die met zooveel fanfares is opgetreden; het spoorweg- transport blijft een van de zwakte plekken. Daarin kan slechts, verbetering komen door geweldige kapitalen in dit bedrijf te steken, dat jarenlang stiefmoederlijk bedeeld is ten nadeele van de industrie, die voor alles opgekweekt moest worden. Doch er is niets meer over, alles wat gespaard kan worden, valt in deh muil van de steeds grooter eischen stellende reuzenbedrijven. Beziet men dit alles in zijn geheel, bedenkt rnen, dat de rantsoeneering nog steeds ge handhaafd blijft en voorloopi'g van afschaf fing geen sprake is, dan moet met toegeven, dat het volk wel heel duur betaalt voor het voorrecht te mogen wijzen op een nominale toename van de ,industrieele productie in één jaar met ruim 20 Dit staat blijkbaar nog niet gelijk met een welvaartstoename van dezelfde graad zooals men oppervlakkig misschien zóu denken. Kerknieuws. Men schrijft ons uit De Bilt;- Gistermorgen heeft Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden zijn veertigjarig ambtsjubi leum herdacht in de godsdienstoefening in ,de Ned. Herv. Kerk, waarbij liet kerkgebouw tot in alle hoeken dicht bezet was.- 'Dr. "'De Lind van Wijngaarden had '-als tekst voor zijn gedachtenispredikatie geno men Romeinen 3 38 en 39: „Wie-zal ons Scheiden van de liefde van Christus? Ver drukking of benauwdheid, of gevaar of zwaard? Gelijk geschreven is: Want om uwentwille worden wij dén ganschen dag ge dood, wij zijn geacht als schapen ter slach ting..... noch hoogte, noch diepte, noch eertig ander schepsel óns zal kunnen schei den van de liefde Gods welke is in Christus Jezus-onzen Heere". Spr. wees er in zijn leerrede op, dat hij een blik heeft geslagen in het verleden, en stil gestaan bij het moment, dat Ds. Popta, nu predikant te Papendrecht, bij zijn bevesti ging als predikant in de gemeente Alblas hem toesprak met de volgende woorden „Sta dan de lendenen omgord hebbende", .de tekst waarin Paulus aangeeft de houding van den Christen in den strijd tegen de zonde, den. duivel, de wereld en zijn eigen vleeseh. - In het bijzonder releveerdede jubilaris, dat Ds. Talma te Dordrecht hem indertijd gezegd had, dat de inhoud van zijn predi king het dagboek van zijn persoonlijk leven was.. Spr. werkte zjjn stof in den breede uit en wees in duidelijke en schoone bewoordingen op de Liefde van Christus, aansporend, dat ieder Christen de verzekerdheid zal zoeken. Daana ging hij ertoe over Ds. de Geus als waarnemend voorzitter van den. .kerkeraad dank te brengen voor de hartelijke samen werking, welke er bestaat tusschen hen bei den en den derden predikant Ds. Frank. Voorts herdacht Spr. de overleden ouderlin gen, de heeren Van Rheenen, Radix en "Floor," waarmede hij gedurende dén tijd welkètx deze broeders liet ambt van ouderling vervul den, zeer vruchtdragend werk Sn het belang der Gemeente alhier heeft mogen verrichten. De jubilaris stond vervolgens stil bij. de werkzaamheden van den kerkeraad. in zijn tegenwoordige samenstelling en sprak hij er zijn groote vreugde over uit, dat in den ker keraad de grootste harmonie heerScht. Er moge onder de kerkeraadsleden verschil van meening bestaan betreffende verschillende vraagpunten, doch scherp op den voorgrond tredende verschillen zijn,gelukkig niet voor gekomen. Hiervoor zijn wij gespaard geble ven. Dank bracht spr. aan de heeren van der Lecq en Steven Floor, die wegens höogen leeftijd het ambt van ouderling hadden móe ten neerleggen. Tenslotte richtte Dr. .de Lindt van Wijngaarden het woord tot Ds. Eyseling, voorzitter van het Classicaal Be stuur van Amersfoort, waarvan de jubilaris secretaris is, Ds. Klomp voorzitter van dén ring Tienhoven, Ds. Hospers en D». Van Dalen, beiden predikanten te Feyenoord, waar spr. vroeger gestaan had, Ds. Schallen- berg te Bilthoven, Ds. Kijftenbelt, thans ook te Feyenoord. Nadat spr. zich gericht had tot zijn zwager Ds. Wesseling, te Waarder en zijn neef, van Wijngaarden, werd gezongen Psalm 73 12 en 13. Ds. De Geus richtte zich tot den jubilaris en deelde mede, dat hij als waarnemend voorzitter vnn. den kerkeraad ook namens 'Ds.- Frank? den 'jubilaris .dank wilde', toen» gen voor het vele werk, dat deze in de Ge meente De Bilt had tot stand gebracht. Spr. noemde het een gelukkig verschijnsel, dat onder de drie predikanten een zeer nauwe samenwerking bestaat. Spr. uitte den wensch, dat de jubilaris nog vele jaren op Gods akker zal mogen werkzaam zijn. Dr. G. L. Baron van Boetzelaer van Dub beldam voerde het woord namens het Colle ge van Kerkvoogden en namens het College van Notabelen en zeide het zeer te waardee- ren, dat op dezen dag zulk een hartelijke bè langstelling was betoond voor den jubilaris, ^pr. wenschtc Dr. de Lind van Wijngaarden voor diens persoon en gezin Gods zegen toe en hoopte, dat de jubilaris nog vele jaren zijn krachten zal kunnen geven aan zijn ambt, waarin hij al veertig jaar mocht arbei den. Voorts werd het woord gevoerd door Ds Klomp uit Tienhovcn... Dr. De Lind van Wijngaarden sprak een woord van dank voor de voor hem en zijn gezin uitgesproken goedé wenscbén en ging daarna in dankgebed voor. Ds. De Geus voerde hierop nog namens de Gemeente het woord en bracht namens hun dank voor de wijze waarop de jubilaris zijn ambt vervulde. Óp voorstel van Ds. De Geus werd den jubilaris toegezongen Psalm 134 3, waj Dr. de Lind van Wijngaarden den zegen op de Gemeente legde. Toen stroomde het kerk gebouw leeg Het wa^een plechtige ure. welke onvergetelijk zal zijn zoowel voor dezén beminden Dienaar des Woords als vopr dq Gemeente, die hem wel zeer lief heeft Schoolnieuws. BEZUINIGING BIJ HET ONDERWIJS Llchamellke oefening op school niet noodig. Het schooltoezicht zzoeke nauwer contact met de onderwijzers en worde vereen voudigd. Drieërlei kweek school en geen hoofdakte. De heer J. C. Wirtz Czn. schrijft ons: Nu he§l de wereld staat in het teken van bezuiniging hoewel het vaak alleen een teken is en geen daad wil ook ik schrijven over bezuiniging. Natuurlijk over bezuini ging bij het onderwijs want van andere za ken heb ik geen verstand. En dan bespreek ik niet de reeds voorgestelde bezuinigingen, maar wel een- drietal objecten die voor be zuiniging in aanmerking komen en waaraan blijkbaar nog niet gedaoht is. Nummer één. de lichamelike opvoeding Sedert door Mackay vak j. in de onder wijswet is opgenomen, is er heel "wat ver anderd.. Van de invoering op de scholen heb ben we weinig pleizier en veel narigheid gehad. En dat blijft zo bij volledige invoe ring. Mackay kreeg het vak opgenomen, om dat. hij beloofde dat het geen geld zou kos ten; hef -kon in de gewone schoollokalen en door de. klasseonderwijzers gegeven worden. Dat gelóóft nu niemand meer: er moeten overal gebouwen geslicht worden, werktui gen worden aangeschaft, én vakonderwijzers aangesteld. Dat zal heel veel geld kósten. Doch er is nog meer veranderd. Heel dé we reld doet tegenwoordig aan sport en zooals de ouden zongen, piepen de jongen. Er zijn gymnastiekverbonden: neutrale, roomse en protestants christelike. Buiten de schooluren Oefenen jiiet alleen. de jongens maai1 ook de meisjes=zioh. Moet de school die toch al overladen is, nu ook nog aan positieve lichaamsoefening doen? Is het niet voldoende, als de school waakt tegen alles wat de gezondheid der leerlingen kan schaden? De gebouwen zijn betef en de banken zijn beter dan in de dagen van Mackay. Er zijn schoolpauzen, veel meer vakantie, minder schooluren, ja zelfs al heel wat schoolartsen en 6choolver- pleegsters. Kan men nu de zaak verder niet overlaten aan de particulieren, die zelfs op dorpen ën in gehuchten'clubs stichten vóór allerlei sport? 'k Ben een groot voorstander van lichamelike opvoeding en 't verheugd me, dat we ook een christelik gymnastiek- verbond hebben naast de andere. Dat zijn de deskundigen, laat dit deel der opvoeding gerust over aan de ouders en aan die ver enigingen. De school en de schatkist zullen er wel bij varen. De tweede bezuiniging geldt Vereenvoudiging schooltoezicht. Réeds in 1920 is er op gewezen, dat ons schooltoezicht te samengesteld is. Gevolg daarvan is, dat men in hog.re regionen de school en het onderwijs niet meer kent door eigen aanschouwing, doch alleen door papie ren 'rapporten.. En toch heeft de ervaring ook mij'geleerd; dat er alleen.heil te verwachten is'Van persoonlijk contact tusschen onderwij zers en toezicht Ik heb dan ook nooit ge dweept met de voorstellen der bevredigings commissie en ook niet met de bepalingen der wet van 1920. Daarentegen, was ik heel blij met een amendement, dat voorgesteld werd door vijf leden der Tweede Kamer, afkomstig uit vijf fracties en dat ten doel had vereenvoudiging van ons schooltoezicht. De aanneming daar van werd zelfs door de Minister veronder steld, doch helaas! door een hiezondere menloop van omstandigheden werd het toch verworpen en kregen we. een heel duur sa mengesteld toezicht, dat door de drang der omstandigheden al wel wat vereenvoudigd isv-rruaar toch nog voor verbetering vatbaar is.*" Van de vijf voorstellers zijn er nog lid der Kamer; misschien willen deze nog een proef nemen met een voorstel tot ver voudiging en dan hoop ik op een betere uit slag. Dit is een bezuiniging die niet ölleen de schatkist, maar heel het onderwijs voor- deèl éou aanbrengen. Ais'derde object van bezuiniging noem ik de Onderwijzers-opleiding Ook hier heeft de eenheidsworst ons weer parten gespeeltL Vroeger konden de rijks kweekscholen en ook de biezondere kweek scholen de room afscheppen en die verwer ken tot uitstekende boter. Nu moeten alle kweekscholen ook de ondermelk er bij nemen met het gevolg, dat de kwaliteit sterk achter uit gaat We hebben alleen voor het lager PREMIEBOEKJF PRINSESJE STERREMUUR Van het mooie Kinderverhaal PRINSESJE STERREMUUR. door G. Th. ROTMAN hebben we nog slechts een kleine voorraad. Om teleurstelling te voor komen bestelle men spoedig. Door bovenstaand Premieboekje te bestel len zal men de jeugd een groot pleizier doen. Het kan afgehaald worden aan ons Bureau, zoomede worden toegezonden na ontvangst van 50 cent per ex. in postzegels of storting op ons gironummer. Men gelieve op de enveloppe te vermelden: „Sterremunr". Ook de Agenten en Bezorgers nemen bestellingen aan. Ondergeteekende verzoekt toezending van exemplaar (en) Premieboekje „PRINSESJE STERREMUUR", waarvan bedrag bijgaat: in postzegels per giro is verzonden WOONPLAATS onderwijs dertig veertigduizend onderwij zers. en. onderwijzeressen nodig. Die moeten gerecruteerd worden uit de arbeiders- en ge deeltelijk uit de middenstand.Die zelfde la gen der maatschappij leveren ook een groot deel der bevolking voor de hogere burger scholen, de lycea, gymnasia en techniese scholen. Denkt men nu waarlik, dat er dan nog 30 40 duizend overblijven die dat zware menu der kweekschool kunnen verteren? 't Is te dwaas om er zelfs aan te denken! En toch moeten ze meegesleept worden ten koste van hein, die meer aanleg hebben en veel verder zouden kunnen komen. De ken ners der school hebben dan ook nooit een eenheids-kweekschool verdedigd. Ik denk hier b.v. aan een man als P. Oosterlee, in wiens nagelaten werken men het nodige kan vinden. En voorts vergelijke men wat er te vinden is in de uitgaven van het Gerefor meerd Schoolverband en in de serie „Ver dieping en Belijning." Mijn ideaal is nog steeds drieërlei Kweekschool ejn wel: A. met een zeer eenvoudig program voor meisjes, die door het eindexamen be voegdheid krijgen voor de Kleuterinrichting en voor de beide laagste klassen der school voor gewoon lager onderwijs; B. met een program, waarin één vreemde taal is opge nomen voor jongens en meisjes, die daardoor bevoegdheid krijgen voor alle klassen der school voor gewoon lager onderwijs en C met een program, waarin drie moderne talen zijn opgvnomen als ook wiskunde, waardoor be voegdheid verkregen wordt voor heel de lagere school, dus ook voor het U.I.O. Iedere inrichting geeft volledige bevoegdheid, zodat er geen sprake is van een afzonder- like hoofdakte, alleen van diploma A. B. C Natuurlik heb ik hier geen volledig pro gram gegeven: daarvoor zou ik een vrij dik boek moeten schrijven; doch ook dat is niet nodig, daar er stof in overvloed te vinden is over dit onderwerp. Hoofdzaak is, dat we in heel ons onderwijs breken met die onge lukkige gedachten, dat iedereen in staat is alles te leren en dat een onderwijzer of on derwijzeres klaar is, als het hoofd volgestopt is met allerlei kennis. We hebben al meer dan genoeg geofferd aan de god van het in tellectualisme: het hart moet ook eens een beurt krijgen. Gemengd Nieuws. BEGRAFENIS SCHIPPER PH. TUK Een bekend zeeheld. In het anders zoo stille zeedorpje Ter Heyde was Zaterdagmiddag bjjna de geheele bevol king tesamen gestroomd bij de begraafplaats naast de eeuwenoude Herv. kerk, waar schip per Ph. Tuk, de commandant van de Heydsche Reddingsboot, ter ruste werd gelegd. Voor het sterfhuis bevonden zich eveneens zeer veel belangstellenden, die een zoo bekend en geacht inwoner de laatste eer wilden be wijzen. Als slippendragers fungeerden de leden van de reddingsboot, die ook hun commandant op de begraafplaats naar de groeve droegen. Op de begraafplaats bevonden zich o.m. de burgemeester van Monster, het lid van de Tweede Kamer de heer G. W. Kampschoër, benevens de gemeentesecretaris de heer v. d. Lely. Voorts bevond zich daar de heer W Gordon, inspecteur van de Z.-H. Mij. tot Red ding van Schipbreukelingen, de heer J. Kan namens de Noord- en Zurd-Hollandsche Red ding-Mij., de heer J. van Riet, uit Rotterdam, namens de Ned. Centr. Reddingsbrigade, de heer Drenth, mede namens de Z.-H. M. R-, schipper Slis, de commandant van de reddings boot te Hoek van Holland, en schipper D, Boon, commandant van de reddingsboot te Ter Hevde. Toen de kist, die gedekt was door twee kransen der beide Reddings-Maatschappijen eh een van de bemanning der Heydsche reddings boot, in de groeve was neergelaten, sprak eerst Ds. Ysebrands, Ned. Herv. predikant, die erop wees, dat niet een strijd tegen de golven, welke de overledene zoo dikwijls heeft gevoerd, een einde aan zijn leven heeft ge. maakt, doch een ziekte van slechts enkele da gen. Spr. uitte voorts woorden van troost tofi de nabestaanden van den man, die heel Ter Heyde kende als den schipper van de reddings boot. Vervolgens voerde de heer Gordon het woord namens de Z.H.M.R., die hulde bracht aan den overledene, die 17 jaar in dienst van de Red dingsmaatschappij is geweest en reeds menig, maal getoond heeft zijn leven voor anderen trt willen geven. Nog kort geleden heeft schipper Tuk vijf personen van een gestranden logger gehaald. De heer Van Riet sprak woorden van dank* bare gedachtenis namens de Ned. Redding?, brigade, en merkte op dat de overledene stamt uit een echte redders-familie, die langs de ge heele kust vaq ons land bekend is. Hét over lijden van zulk een man heeft ook de reddings brigade diep getroffen. Met een kort dankwoord namens de familie, werd de droeve plechtigheid beëindigd. Land- en Tuinbouw. DE ENGELSCHE INVOERRECHTEN In 't Westland is Zaterdag de bloemen handel wel heel vlot verloopen. Het was de laatste dag waarop de bloemen, het voornaamste product van bet West land oo dit oogenblik, zonder de verhoogde in voerrechten naar Engeland konden wore den geëxporteerd. In verband hiermede had het bestuur der Centr. Westl. Bloemenveiling, in over leg met den handel besloten des morgens redds om half acht met het veilen te be ginnen. Hierdoor konden de bloemen n.l. nog naar Vliasangen worden vervoerd, waar de boot der My. „Zeeland" nog he den de bloemen zonder yerhooging naaï Engeland kon brengen. Overigens valt in de laatste dagen eert opleving waar te nemen in den binnen- landschen handel, waarvoor veel bloemcrt worden verkocht, KERKELIJK LEVEN IN 1931 0* li. RAAD EN BESTUUR Een der voornaamste factoren voor den Uitwendigen achteruitgang en de inperking van fje invloedsfeer van de Ned. Hervormde Kerk is wel de richtingk'westie met den richtingstrijd gebleven, een onderwerp, dat ook ih het afgeloopen jaar tal van confe renties en ontzaglijk veel persgeschrijf ge- De ïnvÏ06d va-n de richtirng'kwestie ie niet slechte p laats edijk gezien, maai- sprak u?t- teraard ook mee in de vergaderingen van „K&rke'ijke Besturen" of „Meerdere Verga deringen In do Synode-vergaderingen kwamen ei echte bij uitzondering dogmatische zaken tei tafel. Die der- Christelijke GereL Kerk kreeg te handelen over het Duizendjarig Itijk en die der Geref. Gemeenten oven- hot Genadeverbond, waarbij met nadruk uitge sproken werd, dat dit onder bebeersching .van de Uitverkiezing 6taat. Maar overigens waren met name in de Synode dér Ned. Hervormde Kerk allerlei zaken aan de orde, waarbij tedkons „rechts" en „linke", m.a.w. de richtingkwesüe, hun gewicht in de schaal legden. Reeds in de Class. Vergaderingen der Ncd. Herv.Kerk kwam het reorganisatie plan als factor meetellen. De confessioneel „Getfef Kerk" vroeg „frisch bloed in de Be sturen" ou adviseerde concreet: „Kiest voor standers van het. reorganisatie-rapport". Hst vrijrinmc weekblad ..Kerk en Wereld" daar entegen beval aan in de vergaderingen, waar de vrijzinnigen geen kans hadden, te stemmen cp orthodoxe tegenstanders van 'de reorganisatie. „Vredig samenwonen". Echter kwam diitmaail iin de Synode der Ned. Herv Kerk niet de reorganisatie aan de orde, maar wel de zaak van het „vredig samengaan der verschillende richtingen"'. Besloten werd (met 109 stemmen), dat in een Gemeente bepaalde „minderheidsgroe pen" door den Kerkeraad een eigen predi kant kunnen doen beroepen en anders dat op hun verzoek minstens 2 doop-, 1 avond maal- en 1 bevestigingsbeurten moeten wor den gegeven. Dit besluit is wel van Ingrij pende buLeskenis, wijl het de richting-, dt tucht- en de beheerskwestie raakt. Bouwen en herstellen. Over bijna geheel de linie is tegen"het einde des jaars wel publiek aanvaard, „dat een reorganisatie noodzakelijk is". Het in 1930 opgerichte „Ned. Herv. Verbond tot Kerkherstel", dat, onder de hoofdleiding van Prof. Haitjema en gesteund in hoofdzaak door Confessioneelen en Gere formeerden, benevens Kohlbruggiancn en eenige Ethischen, ijvert voor reorganisatie der Kerk in den zin van het door de Synode in 1930 verworpen ontwerp, telde in het midden des jaars 2400 leden met 232 predi kanten. Naast deze organisatie kwam 16 Februari tot stand de vêreeniging „Kerkopbouw", voornamelijk door Ethisclrén gevormd en niet Prof. Brouwer als mentor. Met een program van 15 punten opgetreden, beoogt zij de Kerk meer met haar tijd te doen mee gaan en haar oecumenisch karakter te doen beleven. Ook eeri aantal vrijzinnige predikan ten sloot zich bij „Kerkopbouw" aan, wat den Confessioneelen Dr. J. C h. K r o m s i g t de vraag ontlokte, of de „opbouw" zal ge schieden op „een ja-en-neen-fondament". Een vraag die almeer verklaarbaar wordt als men let op de in November door den moder nen Dr. J. P.* CA n neg ie ter gehouden jubileumpreek. Ook- hierin werd gesproken van „ontstolen leverisRracht" door den.„on- zaligen richtingstrijd". En volgens- hem zouden de „vereenigde krachten" van „Kerk opbouw" cuaraon „ten sipoeddgste een eind kunnen maken". Maar hij -verzuimde ook maar eenige moeite te doen daarvoor een weg aan te wijzen. De God-loochening van Christus moet dus gehandhaafd blijven! De nieuwe organisatie riep hij slechts toe: „Aan den slag, zoo bid ik u! Daar ligt een schuld op afdoening, direct en resoluut, te wach ten!" Het moderamen van „Kerkopbouw" heeft in April geconfereerd met vertegenwoordi gers van de Vereen, van Vrijzinnig-Hervorm den. Resultante was een verklaring, om „als Christusbelijders samen te willen werken" en een „belijdenis van Christus als de van God gezondene". - Enkele dagen later vergaderde „Kerkop bouw" met „Kerkherstel", waarbij men niet verder kwam dan de wederzijdsche belofte ..zich te onthouden van onnoodig scherpe polemiek" en „de overtuiging der noodza kelijkheid een commissie -van contact tus schen de beide vereenigingen in te stellen". Over deze bij gemeenschappelijk commu niqué gepubliceerde resultaten zal wel nie mand opgetogen geweest zijn. Alleen: men leerde elkaar begrijpen en het tafellaken werd niet doorgesneden! .Desniettemin heb ben „grens-incidenten" reeds plaats gehad. Waar het zoeken van contact tuesoherr „Kerkopbouw" on „Kerkherstel" meer be paaldelijk van eerstgenoemde organisatie ;s Uitgegaan, moge hier nog erop gewezen worden, dat Prof. Haiitjema in een rede te kennen gaf gaarne te willen weten of „Kerk jpbouw" het antwoord op vraag 54 van don Leid. Catechismus (una eancfa catholrca ecclesia) inderachrijft. De evangelische Prof. Wage naar heeft in zijn orgaan erop aangedrongen, dat „Kerkopbouw" hierom trent lddht zal geven, omdat de genoemde zaak „een van de reëele dingen is, waaraan r..en houvast heeft". Bondsmannen. De GereformeerdeBnnVT, "die "zijh 25-jarig bestaart, streven en werken „vierde", even wel uit piëteit Voor den verscheiden Ds. M. Jongebreur zonder feestbetoon, heeft zich gelijk in een keurig „Gedenkboek" is vastgelegd, in de samenkomsten te Veenen- daal en Utrecht meerendeels tot herdenking bepaald. De voorzitter, Ds. M. van Grie ken, moest er zijn spijt over uitdrukken, dat de uitgenoodigde redenaar Prof. Vis- scher er „in zoo gepeperde taal over „Kerkherstel" en de Confess. Vereenlging had gesproken". De toespraken van Prof. Noordtzij en D r.TL Co 1 ij n, waarbij de eerste verklaarde „tot dezelfde familie te behooren" en de tweede het verlangen naar „een vereenigd Geréïormeerd leven" uitsprak, zijn onRétwij- féld aèhtèr dé bestuurstafel en rn de zaal niat nicer sympathie ontvangen. Bij de -inzameling voor de jubileum-gave, d*e ie totaal rum f 31.000 heeft bedragen, schreef Mr. P. E. Verkerk in de „Waar- hei cis vripncV' ockJïiften ontvangen te hebben Vhn böh die wél staan op den grondslag der Dordtsche' Be'lv'.enis, doch niet meer in do Ned. Herv. Kérk. Dit deed zijn gedachten trekken naar die ééne Kerk, waarnaar ook de Geref Bond streeft, bij welker herstelling het sreigerwerk kan worden afgebroken". „Ik-ontroerde", zoo schreef hij voorts, „want ik zag achter eiken Kerkbouwer een slooper staan en zijn kleedij was niet Gereformeerd, of Oud-Gereformeerd, of Christelijk-Gerefor- meerd, maar.... Nederlandsch Hervormd". Confessioneelen. De Con feesion eele Vereeniging heeft in haar jaarvergadering meer aandacht aan .Kerkherstel" kunnen wijden. De voorzitter Ds. A. B. t e W i n k e 1, moest evenwel zijn sterkste liefde aan eigen organisatie blijven •'erklaren: aan „Kerkherstel" ligt het reor ga nlsa tie -rapport ten grondslag, aan de Vereeniging de gehééle Confessie. Zioh ver heugen 1 over de oprichting van „Kerkher- 6trl", dat synthese geeft, waarschuwde hij ti/clr ervoor te zorgen „dat wij aan de syn these" niet doodgaan" en „dat synthese nim mer mag leiden tot verdoezeling van het eigen begonseG." Dit vermaan valt niet vreemd, als men in het v3reenigingsorgaan „de Geref. Kerk' ziet gememoreerd, dat de belangstelling voor de vergadering „ndet bijster groot was" ja, dat die „in eigen kring gaat tanen". ZeCfs werd „de breede schare van oude ge trouwen gemist". Maar da', reorganisatie van de Ned. Herv. Kerk noodig is, werd tegen het einde des jaans wel bijna door elke greep erkend. Reorganisatie. De referent Dr. H. J. Honder6 ter Con fess. Vertemging wenechte wel, dat de ver- werping acor.de Synode zou mogen stem men tot „een geloofskrachtig en geloofs- waarddg doleeren". Maar niets-doen en zich dood staren op het verworpen rapport be oogde hij geenszins, want z.i, was dit plan „allerminst als alleen-zaligmakend be doeld". „Kerkopbouw" en „Kerkherstel" zijn in tal van vergaderingen, ook in de Vereenl- ging van Ouderlingen, ook in de laatste maand gezamenlijk nog in de Hervormde Broederschap, breedvoerig bepleit Het laatste in deze zaak vermei derswaar- d:ge feit is. dat in de Deoember-maand het modenamen van „Kerkopbouw" nog ter ken nis van Kerkherstel" gebracht heeft ..oen reorganisatie noodzakelijk te achten", waar voor bereids een studie-commissie is aan gewezen, terwijl nieuwe conferentie» voor •Je beide hoofdbesturen verlangd werdpn. om „zich te bezinnen op de brandende vnaag, hoe in den nood van de ontkerstende we reld gerac-enschappoLjk te getuigen van Jezus Christus". Maar hoe men de zaak ook keere of wende dat „Kerkopbouw", inclusief de Vrijzinnigen, een „aanemelijk voorste!" in zake reorganisatie aan ..Kerkherst-jl" zal kunnen offreeren. venvachten we zeker nog tiet in ®en volgend Jaaroverzicht te kunnen vastleggen. Maar, dat, naar Ds. W. A. Z e y d n e r dc« jer dagen schreef, bij dit alles „een volk ia zielsnood ondergaatdringe zoowel tot in-» keer- als tot terugkeer naar de „oude paden"' Terugkeer tot en vasthouden aan de bei ginselen, ,door de vaderear overgeleverd", kan land en volk ten zegen zijn en worden, kerkelijk Hervormden en Gereformeerden hebben hier een onafwijsbaren plicht. „Stoer" en „streng" De ^stoere Gerelormeerden" van voon h?en worden tegenwoordig blijkbaar min* der aangetroffen. Hoewel hunnerzijds danÜ past voor opleving van actie op velerlei ter* rein: Kerk en Staat, Zending en weten* schap, onderwijs en jeugdbeweging, barm- bartighe'dswerk en eociaaJ leven. zoo heeft Prof. Grosheide een- en andermaal geconstateerd, dat „een der grootste geva ren, zoo niet het grootste, waaraan wij, Geieformeerden, im deze dagen blootstaan, Is het gevaar van de verslapping". Dit ge vaar i6 reed© tot een ingedrongen kwaai van wereldsche praktijken geworden, zoo wel als een gemis aan kracht om de zondo to weerstaan. Ds. A. Schouten wees cp elterlei afwijking, op verminderd kerkelijk besef, up de gemengde huwelijken on alu gevolg hiirvan het overloopen ran het ecna instituut naar het andere. Terwijl Dr. G, Keizer verlating van het ouderlingen- ambt een vrij algemeen voorkomend kwaad [genoemd heeft. Een andere vorm van achteruitgang valC te eigmleeren bij een ^streng"-reohtzinnigo Hervormde Gemeente, waar de Kerkeraad b.^loot het aantel Avondmaalsbeurten per jaar van vier op twee te brengen en da .bevestiging van lidmaten" te doen geschie den eerst een paar weken nil een Avond- maalsb 3d ieiwng. Zoo staat ook he>t Kerkelijk leven vazj 1P81 voor een goed deel in het teehen van „verwording" en. „yerelappji^".

Nieuwe Leidsche Courant | 1932 | | pagina 7