Oudejaarsavond-toebereidselen r Een gestrande schoener DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 VAKQPLEIDINGSVRAAG- STUKKEN CONGRES TE DEN HAAG GISTER-EN BEËINDIGD DE PRINSES AAN HET WOORD Vakorganisatie en vakopleiding. Vakopleiding binnenvaart Internationaal Institunt voor vakopleiding Verpleegsters en hnishoudonderwijs M.T.S. en hoogere wiskunde. Sectie I. In sectie I werd na verklaring Van den voorzitter dat de stellingen van den heer van Beuningen over „inrichting van het avondnijverheidsonderwijs" (zie het verslag van gisteren) niet op voldoende in stemming mochten bogen, besloten daar over niet te stemmen mede uit een oog punt van beleefdheid daar de heer van Beuningen afwezig was wegens verblijf in het buitenland. De conclusies van den heer Beerning over hetzelfde onderwerp werden, na kleine .wijziging;- aangenomen. Daarna was het onderzoek van beroeps- geschiktheid bij opleiding in vakschool of bedrijf aan de orde. Prae-advies was hier over uitgebracht door dr. J. L. Prak, lei der van 'liet psychotechnisch laboratorium der Philipsfabrieken en psychologisch ad viseur in Den Haag, en door den heer L. Lammerse, van Hilversum. Eerstgenoemde acht het gewenscht op groote scnual de vraagstukken van de be- roepsgeschikthoid bij opleiding iu vakschool Df beürijl in studie te nemen. De heer Sam xners bepleit psychotechnisch onderzoek voor beoordeeling van beroepsgeschiktheid bij vakopleiding. De oonclusies werden met algemeene stemmen aanvaard. Gisterochtend werd in Sectie 1 gehandeld over „Invloed van de vakorganisaties bij de vakopleiding". Praeadvies was hierover uit gebracht door de heeren H. Amelink, secre taris van het Chr. Nat Vakverbond, Jos. Veltman.,voorzitter van het R.K. Werklieden verbond en C. Oosterhoorn, secretaris van den Alg. Ned. Metaal be werkersbond in welk gezamenlijk prae-adv.ies zij o.m. concludee- ren: De aard en het wezen van de vak organisatie brengt mede dat zij alle aan dacht besteedt aan de vakopleiding. Gewezen wordt op wat in dezen door de (vakorganisaties werd gedaan. Er bestaat te weinig contact en aansluiting tusschen am bachtsschool en bedrijf, waardoor het on derwijs niet de begeerde resultaten geeft. Gewenscht is samenwerking van werk gevers- en werknemersorganisaties tot het stichten van vereenigingen ter bevordering der vakopleiding. Bij de uitvoerige bespre king van deze conclusies stelde de heer v. d. Lende (N.V.V.) een wijziging voor. waarin hij voor de invloed van werkgevers en werknemers op de vakopleiding, behalve de op te richten vcreeniging eerst nog noem de 't opnemen van vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in de besturen van nijverheidsscholen en samenwerking, van beider organisaties voor vakonderwijs aan volwassen werknemers. Bij de beantwoording van verschillende opmerkingen wees de heer Amelink er nog op, dat anders dan bij de lagere school, waar de opvoeding een voorname factor i». op de ouders niet de plicht moet rusten om voor vakscholen te zorgen. De conclusies werden, geamendeerd als door den heer Van der Lende voorgesteld, en met nog enkele redactiewijziging, aan genomen. In de volgende zitting van sectie I werd gehandeld over vakopleiding voor de bin nenvaart. Praeadvies was hierover uitgebracht door den heer G. de Jong Azndirecteur van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart met medewerking van verschillende andere heeren. In de conclusies werd er op gewezen dat het moderne bedrijf een andere scholing vraagt. Alles kan niet meer aan boord wor den geleerd. De opleiding voor leerling matroos worde voor zeevaart en binnen vaart uniform. Noodzakelijk zijn vak examens voor de binnenvaart Deze conclusies werden aanvaard, met dien verstande, .dat omtrent de kwestie van H« uniforme opleiding nog nader overleg zal worden gepleegd tusschen vertegenwoor digers van de groote- en de binnenvaart Tenslotte werd nog het prae-advies aan gaande de opleiding van machinisten ter koopvaardij aangenomen, dat van gelijke strekking is als het rapport van de 23 April 1931 ingestelde staatscommissie-Hofstede. De vergadering gistermiddag van sectie I, in de Ridderzaal, onder praesidium van Mr. A. C. Crena de Jongh, werd bijgewoond door H. K. H. Prinses Juliana, die door Mr. H. Smeenge werd toegesproken. Het onderwerp voor deze vergadering was het Internationaal Instituut voor Vakoplei dingsvraagstukken, waarover als praeadvi-' seur optrad de heer Jules Hiernaux. van Charleroi. Hij zette uiteen hoe internationaal vooral veel kan worden gedagn met betrekking tot de bestudecring van de middelen om de toegepaste wetenschappen hoogeren bloei te brengen. 'Hier ligt een taak voor het inter nationaal bureau voor het verzamelen en verschaffen van materiaal. Tegenwoordig is noodzakelijk de band met alle ander onderwijs. Voor de band met 't landbouwonderwijs zorgt het instituut te Rome. Het lager en middelbaar onderwijs heeft vaste punten te Genève of aan de universiteit te Columbia. Het hooger onderwijs vindt die in het in stituut te Parijs of heeft een band door de uitwisseling van professoren. Spr. zette vervolgens de werkwijze van het bureau uiteen, dat zijn zetel te Parijs heeft gekregen. Het bureau ipoet o.m. komen tot uitwis seling van arbeiders en werkmeesters. De arbeid van het bureau moet echter nog groeien. De heer Hiernaux werd na zijn rede op hartelijke wijze door verschillende personen toegesproken. Aan de orde was vervolgens „Het aesthe- tisch element in de vakopleiding", waar omtrent de heer J. D. Bos en W. F. Gouwe algerneene beginselen hadden geformuleerd. Verschillende prae-adviezen waren voorts uitgebracht De vergadering heeft op voorstel van den heer Tabak een resolutie aangenom-n, waarin wordt- uitgesproken, dat het aesthe- tisch element in de vakopleiding niet kan worden gemist Sectie II. In de tweede sectie (vak opleiding voor meisjes) is Dinsdagmiddag nog behandeld het onderwerp „voorberei dend nijverheidsonderwijs voor verpleeg sters", waarover praeadvies was uitgebracht door dr. G. Fabius. Bij de bespreking wees Zuster H. A. M e I k op de noodzake lijkheid van vooropleiding. Bij voorkpur zou zij voor verpleegster die meisjes willen ne men, die een huishoudelijken cursus heb ben genoten. De conclusies van Dr. Fabius werden met geringe wijziging aangenomen. Aangaande vakopleiding voor huisperso neel had gepraeadviseerd mej. Anna Po lak die o.m. betoogde dat de opleidings gelegenheid voor huishoudelijke krachten in inrichtingen dient te worden uitgebreid. Bij de bespreking werd practisch huls houdonderwijs bepleit in het 7de en 8ste leerjaar der lagere school. De stellingen werden niet in stemming, ge bracht Het behandelde zal een grondslag vormen voor een bespreking te houden door de Vereeniging van Huisvrouwen, den Bond van Leerkrachten bij het nijverheidsonder wijs voor meisjes en den Bond van Huis personeel. Sectie IIL Bij de bespreking van het M.T.-avondonderwijs in de vergadering van Dfinsdag (zie ons verslag van gisteren) kwa men verschillende aanwezigen op tegen de voorstelling die yan Rotterdam was gege ven. De conslusies van den heer Erfmann werden tenslotte aangenomen. Tenslotte werd onder leiding van Prof. Dresden besproken het onderwerp: Het ondenvijs in de werkplaatspractijk aan de M.T.-scholen voori werktuigbouwkunde en het praeadvies. daarover uitgebracht door ir. W. J. F r ij 1 i n k van Amsterdam. Op dit praeadvies werd geen mondelinge critiek geleverd. Over de conclusies werd niet gestemd. Voorts werd besproken een door Ir. H. van Couwelaar van Amsterdam uitge bracht praeadvies over „De grenzen voor het onderwijs in den werktuigbouw op de M.T.S." De heer Van Couwelaar heeft de critici beantwoord. Verder kwam aan de orde een praeadvies van ir. A. A. Fornier van Amsterdam over technisch teekenen, dan wel construeeren, in verband met de opleiding in werktuig bouwkunde op de M.T.S. De conclusies werden met enkele veranderingen aangeno men, behalve dat één conclusie kwam te vervallen. Aan de conclusies werd nog één toegevoegd, volgens welke bij de leervak ken met industrieel temperament voo»ul hij construeeren ernstig aandach' moet wor den geschonken aan het aanwakkeren van het industrieel temperament en bij de leerlingen de neiging moet worden aange moedigd om, na behoorlijke ervaring in de practijk, een eigen zelfstandig bedrijf te grondvesten. Prof. Dresden heeft daarna de yerigade- ring van sectie III gesloten. Gistermorgen werd besproken het prae advies van Ir. J. J. H. V r ij d a g h s over het onderwijs in de electrotechniek aan de M.T.S. De tweede conclusie werd zoodanig ge wijzigd, dat uitgesproken werd, dat de cur susduur voor de theoretisch-technische op leiding drie jaren zij (aanvankelijk stond er „minstens" drie jaren). Niet gestemd werd over de conclusie betreffende het aan tal iaaruren voor electro-technische vakken aan alle scholen voor de afdeeling electro techniek. Eveneens werd niet gestemd over de conclusie nopens het aantal jaar-uren vqor differentiaal- en integraalrekening. .B.ij meerderheid van stemmen werd ver worpen de conttfusie, volgens welke aan spanningen, hooger dan 110 volt, slechts ^door leerlingen van het derde studiejaar metingen mogen worden verricht. (Men wenschte zulk een algemeenen regel niet voor te schrijven.) Voorts werd gestemd over een gewijzigde conclusie, volgens welke het onderwijs in electrotechniek voor de afdeelingen werk tuigbouwkunde en electrotechniek in het eerste studiejaar behoort aan te vangen (ge schrapt werd „met een „beknopte cursus" van 3 d 4 jaar-uren"). Deze gewijzigde con clusie werd verworpen. Andere conclusies werden, al dan niet eenigszins gewijzigd, aangenomen. Vervolgens werd besproken het door den heer W. J. Heydeman uitgebrachte prae advies over het onderwijs in de wiskunde aan de M.T.S. Hoogere wiskunde is volgens hem niet zoo moeilijk, de zaak is eerder, dat ze te gemakkelijk is. Uitvoerig werd gediscussieerd over de al of niet wensche- lijkheid van onderwijs in hoogere wiskun de op de M.T.S. of in sommige afdeelingen ervan. Bij de beantwoording merkte de heer Heydeman op, dat het lijkt alsof heeren ingenieurs denken: „Dat is van ons en daar mogen jullie niet aankomen" (applaus). Zijn conlusies werden aangenomen. Daarna volgde bespreking van het door ir. A. P. Pot ma uitgebrachte praeadvies over „Het onderwijs in de mechanica op de M. T. S." Het congres keurde goed een volgens voorstel van den heer Vrijdaghs gewijzigde conclusie, volgens welke voor behoorlijk mechanica-onderwijs op de M.T.S. eenige kennis der hoogere wiskunde zeer wensche- lijk is. Enkele andere conclusies werden, al dan niet eenigszins veranderd, aange nomen. Sluiting van het congres Na behandeling van het laatste onder werp in de samenkomst van sectie I, heelt de Prinses als volgt het woord gevoerd: „Het is met bijzonder veel genoegen, dat ik als beschermvrouw van het congres voor vakopleidingsvraagstukken hedenmiddag de beraadslagingen van het congres heb mogen volgen en eergisteren de plechtige toespraak van Z.Exc. den minister van onderwijs heb mogen aanhooren. Nu bet congres op het punt staat, gesloten te worden, is het mij een behoefte, u, mijnheer de voorzitter, hartelijk dank te zeggen voor de vriendelijke woorden, die u tot mij hebt willen richten, en voor de gastvrije ont vangst, welke mij hier van de zijde van het congres Is ten deel gevallen. Wanneer het congres tot een volledig succes is ge worden, is dat zeker in de eerste plaats te danken aan de voortreffelijke organisatie en de medewerkdng van zooveel deskun dige praeadviscurs. Maar daarnaast mag ik zeker ook u danken (en ik ben over tuigd, uit aller naam te spreken) voor de voortreffelijke leiding, diie er van u, mijn heer Smeenge, als voorzitter van het con gres is uitgegaan." Vervolgens werd geroepen „Leve de Prinses!", gevolgd door een driewerf hoera van het congres. Mijnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pijn. Doos 60 ct Bij Apoth. en Drogisten De heer Smeenge nam ontroerd het woord tot sluiting van het congres. Hij sprak de Prinses hartelijk toe en dankte allen die meewerkten en allen, die aanwe zig hebben willen zijn in het plechtig uur» waarin het ambachtsonderwijs van Neder land een nieuw verbond heeft gesloten met het Huis van Oranje. (Aplaus). Hiermede was het congres geëindigd. Het bestuur deed de Prinses uitgeleide. BINNENLAND. DE FRANSCHE CONTINGENTEERING DENK AAN DATUM! Het Fransohe „Journal Official" bevat een decreet inzake het contingenteeren van den invoer van de volgen-de handelsartike len in Frankrijk gedurende het eerste kwartaal van 1932: runderen 30.000 cente naar; kalveren 1700 centenaar: varkens 30.400 centenaar; versch vleesch 36.000 cen tenaar; bevroren vleesch 71.000 centenaar; gezouten vleesch 4400 centenaar; geconser veerd vleesch 7000 centenaar; eieren 12.000 centenaar; boter 12.000 centenaar. Belanghebbenden worden er aan herin nerd, dat de aanvrage om machtiging van invoer voor deze contingenten voor het eer ste kwartaal van 1932, evenals voor de 19 November vastgestelde contingenten, het Fransche departement van landbouw vóór 15 Januari dienen te bereiken. De aanvra gen, welke na dien datum binnenkomen, kunnen alleen voor de contingenten ovec het tweede kwartaal van 1932 in aanmer king komen. PHILIPS ONDERSCHEIDEN Dr. A. F. Philips, directeur der NV. Philips Gloeilampenfabrieken, is benoemi tot commandeur in de Orde van de Witte Leeuw van Tscheohoslowakije; de heer A. Thomann, procuratiehouder bij de N V. Philips Gloeilampenfabrieken tot ridder »n de Orde van de- Witte Leeuw van Tscheoho slowakije. Bij Newcastle raakte een schoener aan den grond. Met de grootste inspanning gelukte 't de bemanning te red den. Op onze foto ziet men het verlaten wrak temidden der woeste branding. Aardige momentopname van onzen fotograaf na de eerste êneeuwvaio Oudejaarsdag. Moeder heeft 't heel d,mik in de keuken met 't bakken van oliebollen. En ook haar drie kleuters Het nieuwe Gemeente-Ziekenhuis op toonen daarvoor groote belangstelling. Pen Haag waren soldaten behulpzaam bij de inzameling van Heeren en - - huisraad voor het Crisis-comité* Alteveer te Arnhem, dat deze week onder groote belangstelling officieel in gebruik werd genomen. Aan 't strand bij IJ muiden. Jongens zoeken naar kolen, die door gestrande schepen in zee werden gegooid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5