RIJMKRONIEK 1931 AMSTERDAM IN 1931 DE RESIDENTIE IN 1931 DONDERDAG 31 DECEMBER 1931 wat het voirbije jaar ons b:acht t Berijmde overzichi van 't ^jaar Ik rijm er loos op b, want dich eo ^kan Maar gansch niet I i c h t e rl ij k, geen vluct naar hooger oorden, Kroniek in versforrcat, lijk Melis Stokes woorden. Ik doe het dus; on-zoo gehoor te vinden Bii onze lezersscliar en dagelijksche vrinden. Een klagelijke klaot, wijl er veel valt te klagen; Een danktoon foovéal, wijl God ons wilde schragen, En helpen in ver nood; ons voor veel kwaad bewaarde, Het dierbaar Vadrland voor gruwzaam onheil spaarde. JANUARI De eerste maand an Men ging niet op d schaats van Schaesberg naar Katswoude; Doch dichte dronmen zag men langs de wegen hollen, De schaar van Fjris Vos rumoerde bij de tollen, *n schond de we des land, die Floris zelf zou houen. Zoc hier als in le Oost verhieven zich de stroomen, De bange mensh kon niet of nauwelijks ontkomen; ï>e beving van do grond gaf dooden en gewonden En menige Ja\aan heeft zoo den dood gevonden. Bij 't Scheveniigsche strand bezweek een havenwand, He, water kwim te vroeg en groef een geul door 't zand Wtar straks di schepen gaan; de visscliérs weer aap boord. Al! geen bednjfsconflict de nijv're visch- vangst stoort. In't hooge mord vroeg 's snelverkeer zijn dooden: Bilthoven werd beroerd door een Javaan- sche bode, De moeder an het kroost zijn wreedelijk vermoord Eai gruwelijk bedrijf, sindsdien te vaak gehoord, De vrees voor doodslag neemt thans zicn- deroogen af, De^jnooïdenaör .velt neer;, delft zelf het kille graf. FEBRUARI De tweede maand van 't jaar is kort van duur geweest; Nog kórter duurt de reis, voor wie de lucht niet vreest, Van hier naar onze Oost; langs hoogge- baande wegen, Heeft opze'K.L.M. verkort contact gekregen; wisten toen, nog niet welk lot haar was beschoren. Hoe. biji der helden dood we haast den moed verloren. Helaas, de dood rust niet; zijn knechten zijn getrouw. En menig' overweg, nog onbewaakt, bracht rouw: Bij Blerik, greep de trein, niet in zijn vaart gestuit, De autobus: de dood vond rijken buit. De bandjirs hielpen mee: veel dooden en vermisten Op Noord- en Zuiderzee, waar schippers zich vergisten, Door mist en nëvelweer, werd menig schip een wrak, Terwijl ,er menig hart van smart en droef heid brak. We zijn een volk der zee, die brengt ons wel en wee De tijden spoeden voort, een. solo-zakcn- vlucht, Gaf Tijen roem en eer; Ford weerde zich geducht, En Amsterdam verwierf, wat Botterdam' liet loopen; Krijgt bovendien 't kanaal, waarop zoo velen hopen; Riep d' „Alva" 't welkom toe (het jacht- schip van den rijkaard) En zag, hóe onze Bank zijn gouden tientjes spaart. APRIL Aprilletje zoet, strooi'dle rijm in het rond; De Statendam liep toen bij Wight aan de grond; De Koningin durfde de kou wel braveeren, Zij ging in de Vlissingsche haven laveeren, Waar thans deze ruimte wel overdaad lijkt. De Tarwe-Comioissi'ssie werd plechtig geijkt; De Staten-provinciaal werden gekozen; De Indische ambtenaars plukten geen rozen De tien procentskorting deed hen pro testeeren In. plaats van een vaart, er een onderzoek bij MEI Tn Mei was de K.L.M. weer actief: Schiphol—Kopenhagen; èn billijk tarief; Oud-minister de Jonge wordt toean bezaar; De „Sumatra" loopt op een rif gansch onklaar; De suikerbietteelt gaat het verre van goed; Zoodat de Regeering haar steun bieden moet. Van België krijgen we vriend'lijk bericht, Zijn vesting is niet tegen Holland gericht. Den Haag: weer een moord; in 't pakhuis het lijk: De dader was arm;-de vermoorde was rijk. JUNI De Junimaand heeft weinig kwaads gebracht Behalve in Parijs, waar in de donk re nacht, De vlammen knetterden in Neerlands paviljoen. De Koningin-was onlangs daar, en toen Was allesvreugde en licht en feest, Gelijk daarna in Utrecht is geweest. In Amsterdam helaas, de rampenlijst vergroot: Een bouwstuk stortte neer; de bouwer vond den dood. JULI De Julimaand gaf felle heidebrand; De Dagbladpers verwekt ln-stad en land Een actie voor den vrêe en tegen oorlogs- strijd. In Drente kampt men met de moeiten van deez' tijd, Het chronisch geldgebrek. Ook maakte slechte worst, Die iemand daar voor goede waar ver- koopen dorst. Wel honderd menschen ziek. Een breede schaar van meisjes. Uit toeren met ,een bus en zingend zoete wijsjes. Werd door het vuur verrast en in een '7 oógehblik Verstomde t' lied, en was er pijn en schrik. AUGUSTUS Augustus was een maand van storm en onweersbrand, Zij teisterden^ geducht het-Westen van ons land. Voorts was er veel herdenking van "t verleden: Hoe Grotius voor 't rechte rechtis op getreden; Hoe Wilem II den Zuiderbuur weerstond; En Domela bij velen aanhang vond; Alphonso kwam naar hier, doch niet als Karei V Hij redde in zijn land maar amper 't veege lijf; Graf Zeppelin gleed statig door de lucht, Doch dreef de Zondagsrust en stemming op de vlucht. Het Esperanto heeft zijn instituut gesticht; De Volkenbond is door Defensie ingelicht SEPTEMBER September, maand van politiek en spanning Raadsledenintree en persoonsvervanging, Een schuinsche blik naar een ontglipte zetel, Ons afgesnoept, door iemand die vermetel MAART Die helden zijn er nog: Maart zag ze henenvaren, Naar Schotlands kust; maar in de zilte baren, .Vond „Noordpool's" treilervolk het wreede zeemansgraf, En niemand bracht er hier het veege leven af. Naar voren drong. Straks weer de plech tigheid Op 't Binnenhof. De Koninklijke Rede, Waarin de somberheid en zorg naar voren treden; Miljoenennota, maar met groot tekort, Zoodat inpoldering der zee wordt op schort; Verlaging van verlaagde traktementen, Vermeerdering van de tariefsprocenten. Dan heerecht in Londen angstig beurs- gewoel En Vissering beeft op zijn hoogen stoel; Het gele goud wordt niet meer afgegeven, Straks vragen wij: waar -is het Pond ge bleven? OCTOBER October ziet Trip tripp'len naar de Bank: De Gulden, zegt hij, blijft fier, vrij en frank; Niet zij, die in den Haag zich aan 's lands kas vergrepen; Het ambtenarencorps omlijnt met dikke strepen Zijn kortingsafkeer. Defensie-kastekort Beduidt, dat straks geen. oefening herhaald wordt 't Is crisis hier, misère daar en allerwege, Ziet men het, wintertij met zorg en kommer tegen. NOVEMBER Novcmbei noemt men slachtmaand; maar, ai mij, Dat men den mediemensch, als waar' hij vogelvrij, Naar 't leven staat, vervult ons hart met kommer: In Limburg liggen lijken onder 't lommer Van 't dichte bosch; de Gorkumsche notaris Wordt neergeslagen door een snood falsaris; Bij Delft treft men den eenzamen kassier En maakt men met gestolen géld plezier; Eén ding verheugt:'t politie-werk was goed: De rechter wreke straf het wreed vergoten bloed! Ook wordt met dank aan 't Vorstenhuis gemeld, Dat. het opnieuw een Crisis-hulp heeft ingesteld; Dat 't volk zich één voélt om Oranjes troon, En ieder streeft naar off'rend hulpbetoon, 't Pond vluchteweg; de zorgen mogen komen: Het lied van dank klinkt nog in 't huis der vromen. DECEMBER De laatste maand: een droevig slot van 'i jaar De helden van-de lucht, de zwevende „Ooievaar", Omlaag gestort,-op Bangkok's vreemde grond. Die droevemaar! bracht jammer, ver in 't rond. Doch er is meer: de wevers gingen staken. En al zal iedereen der heeren hardheid wraken, Het groot textielconflict is vreeslijk te aanschouwer.. Straks zal het wis èn heer èn knecht berouwên. Het is de zwarte vlek van 's werelds donk-re nood: Het is de felle strijd om winst, om werk. om brood. 'UIs loonsverlaging hier; arbeidsinkrim- ping daar; Een donk're Kerstmis na een veelbewogen jaar; 'Gemeenten zonder geld; werkloozeit zonder bróód. Bij overwegen, onbewaakt, loert ieder uur de dood, Doch ook in 't straatkabaai, als wreede demagogen, Opstandigheid, verzet, twist en rumoer be oogen, Vervuld met afkeer van den hoogsten Kerst misvrede Slechts smalend schimpen op de Konin klijke rede, Als de Vorstin ons volk wijst op Immanuel: „Waagt het met Hem; Hij maakt het eeuwig wel!" SLOT Het jaar, dat ging, gaf veelszins stof tot klagen, Toch zou ik, voor het eind, u ernstig-willen vragen: Weet. voor u zelf, voor land en volk te gader, Hoe groot de zegen was, die uit de milde ader Van 's Heilands zondaarsmin, als frisscho stroomen Op dorstig land, in leed en smart mocht komen: En drukt de bange tijd uw moede ziel ter neer; Zeg dan: ik ben gerust, want boven waakt de Heer. jaar van crisis POLITIEKE MISVATTING FINANCIEELS ZORGEN Geen moed verloren Als een gedachte brengen wij de jaren door. Ook de zorgen jaren, al drukken die meer dan de anderen. Gelukkig dat alles voorbij gaat en wij ons telkens opnieuw ver blijden kunnen in wat komt. Reeds spoedig teekende zich het jaar dat nu beëindigd is, zich af als een der zwaarste jaren, sedert den oorlog door ons beleefd. Het. aantal werkloozen daalde maar in zeer geringe mate in het voorjaar, bleef daarna oploopen totdat wij'eind December tot ver over de 30.000 waren geklommen. De schatten uit In-di.ë vloeiden trager, hielden op, industrieën moesten komen tot groote bezuiniging, rationaliseerden, ont sloegen personeel, en de lasten van de or ganen die zich bezighouden met hetver- leenen van steun, stegen met den dag. De middenstand leed onder dit alles niet het minst, al komt de zorg in dezen kring, geleden njèt zoo spoedig gan dc oppervlak, te. In elk geval staat vast dat heel de be volking door het leed van de crisis is ge troffen. Hoeveel critiek tegen de overheids-maat- regelen in het algemeen wordt uitgebracht, ip hoe scherpe wijze de overheidsbemoeiing in bepaalde kringen ook wordt bestreden, ie kiezers schijnen, in het algemeen geno- men, met den gang van zaken niet onte vreden. Immers de verkiezingen voor den gemeenteraad brachten heel wei nig wijziging in1 de verhoudingen in onzen Bezorging -van de Nieuwjaars-post in t hooggebergte. ROFFELRIJMEN OUDEJAARSAVOND Eén en dertig is ten einde En zakt zuchtend in elkaar; Eén en dertig droevig, somber. Diep zwartgallig crisisjaar 'k Vraag U: wat is Eén en dertig Voor een jaar voor U geweest? Twee en vijftig zorgen-weken? Twee en vijftig weken feest? Was 't één vreemde dag van vreugde7 Was 't één lange, bange nacht? Heeft dit jaar, dit vreemde jaar, U Nader tot uw God gebracht Hebt ge, sterk van wil, geijverd Voor de V opgelegde taak? Hebt ge al uw kracht gegeven Aan Gods groote, heiige zaak? Hebt ge ridderlijk de kampstrijd Met Gods vijanden aanvaard? Was de eer van Koning Jezus Waarlijk U een off ei' waard? Laten we niet verdei' vragen 't Is al schuld aan onze kant 't Is al zegen wat we kregen Uit Gods trouwe Vaderhand Als ons dat in Twee en dertig Elke dag voor oogen staat, Weten we, met zeker weten, Dat Gods trouw weer met ons gaat. Dat moet onze ziel bezielen. Dat moet sterken onze kracht, Dat moet ons met wijding wijden Tot de roeping die ons wacht. Als wij sterk op Christus steunen Zijn wij machtig in de strijd, In de strijd voor 't glorierijke Vrederijk der Eemoigheid. Raad, en eerder nog eenige versterking voor de soc.-democraten, dan eene verzwak king. Toch was er ditmaal reden te over om een andere koers te kiezen. Een breed program was aan de kiezers voorgelegd, een pro gram dat onze gemeente beduidend zwaar der lasten zou opleggen, dan nu reeds ge dragen moeten worden. Toen men voor dat program in het vuur ging. stond men reeds midden in de crisis. Nuchtere politici, hadden zeker zulk een menu niet mogen bieden. Hier was een mis vatting die ons verbaast en die zich in het irloop van deze periode zal wreken. Men heeft natuurlijk al heel erg moeten inbinden, nu de financieele zorgen zich ook voor de gemeenten vermenigvul digen. Daar is wantrouwen gezaaid, het valt niet te ontkennen. Internationale moeilijk heden hebben dat wantrouwen aangewak kerd en niet altijd is het optreden der politieke partijen zoo geweest dat aan het wantrouwen niet oppieuw voedsel ge geven is. Intusschen staat Amsterdam er waarlijk niet slecht voor, al is zuinigheid geboden. Het zijn de bijzondere crisisuitgaven die het ons moeilijk maken en die der burgerij door nieuwe belastingen een offer van on geveer vier millioen vragen. De oud-Wethouder van Financiën de heer W i b a u t is wat dit betreft op een gunstig tijdstip heengegaan al is hij de moeilijk heden niet ontloopen. Zijn opvolger, wiens optreden bij den aanvang- vertrouwen wekt. staat wel voor een zware taak. Lauweren plukt 'de man die bezuinigen moet in den regel niet. Nooit is een Wethouder zoo uitgeluid ah de heer WibauL Wij denken niet alleen aan den lof in ('e pers hem ^gebracht maar veelmeer aan de grootsche demonstra tie door de S. D. A. P. georganiseerd. Ons leek, dit een tikje boven het reëele. Niet te vroolijk teekent zich de naaste toekomst af Maar het-is niet alles duister nis. Daar zijn toch op-allerlei gebied weer lichtplekken. Wij denken aan de-nieuwe Rijnverbin- ding die komen zal en waarvoor het tracé na jaren van strijd in overeenstemming met Amsterdam is vastgesteld. Wij denken aan den bouw van de Fordfabrieken die ook een symptoom zijn van de goede verwach ting voor de toekomst Wij denken aan de eindelijke oplossing van de Paleis-Raadshuiskwestie, die wij nu in "1932 toch wel. zullen tegemoet gaan. Daar is nog energie en lust om plannen te maken voor de' toekomst/daar is nog in breede kringen vertrouwen. Daar is alzoo hoop. Ook in ander opzicht Zeker in de laatste weken roeren de communisten zich weer sterker dan voorheen ook hier. Maar de Christelijke actie wordt ook voortgezet en de zegen ontbreekt niet Daar is een normale ontwikkeling, een toenemenden groei van de Christelijke Vak beweging, een groei niet uitsluitend in de breedte, maar ook in de diepte» Daar is ook voor wat het kerkelijk leven betreft, naast, de donkere plekken, toch veel dat stemt tot groote dankbaarheid. De pre diking werd nimmer gestoord, daar komen th cr eiken Zondag de tienduizenden om te en naar de woorden Gods. Het werk der ing vond steun en uitbreiding, de evan- a tie werd krachtig bevorderd. Daar kwam, zeker, een standbeeld voor den revolutionair Domela Nieuwenhuis, maar evenzeer een nieuw gebouw voor het Gereformeerd Gymnasium om van de nieu we lagere scholen niet te spreken. Daar kwam ook meer ruimte voor het voorberei dend lager onderwijs. Waarlijk de symptomen van leven ook voor wat de eigen actie betreft, ontbreken niet Daar is nog een taak voor ons Chris- i nvblk in de gróote stad. Wij mogen niet alleen getuigen, wij mogen.nog bouwen. Wie zich gegrepen weet door den Almach tige, wie gelooft aan Zijn regiment,, die is rustig te middenvan de economische be wogenheid, die geeft het blijmoedig in de handen van den Vader, en houdt in zijn ge bed en worsteling ook zijn stad vast. een jaar rijk aan kleinere gebeurtenissen Wanneer we boven dit overzicht, zetten, dat 1931 voor de residentie een jaar rijk aan kleinere gebeurtenissen is geweest, willen we daarmee geenszins zeggen, dat ëeri onlbelangrijik jaar vere' roken is. Doch in tegenstelling met 1930 heeft Den Hffag sddt jaar in het interna' ionale poli tieke leven slechts een heel bescheiden rol- gespeeld. Belangrijke conferenties, 'die staaslieden uit alle deelen van de wereld de Hofstad doden, trekken, kwamen niet voor. Hoogstens kunnen we melding maken van de Duitsch-I-Iollandsche Tarief besprekingen in Februari, maar daarmede is dan ook, alles genoemd. Op na'ionaal gebied valt een gewichtige gebeurtenis te memcreeren. We denken namelijk aan de grootsche feesten te Sche veningen, in verband met de in April offi cieel geopende Tweede Binnenhaven. Het aanzien van dit gebeuren werd iu niet geringe mate verhoogd door het feit, dat onze Landsvrouwe in eigen persoon de plechtigheid verrichtte, terwijl zij voorts bij de daaraan verbonden internationale visch ten toons tell ing van haar medeleven met haar volk deed blijken. -De gevolgen van hèt inmiddels opge loste conflict in de haringvisscherij, zoo wel als die. der alom lieerschénde malaise, werden gedurende een week vergeten, om uitfluitend de gedachten bezig te houden <np* de crroiVe be'eekenis. welke aan de totstandkoming van de nieuwe haven moest worden gehecht. Ondanks den tegenslag 1 ij dóns de ui'voering "we herinneren aan de damdoopbraak op 4 Januari was ein delijk een der vurigste wenschon der Sche- venlngsche bevolking in vervulling ge gaan. Een niet minder belangrijk feit was het ap het einde des jaars ingobruik nemen van het Laakkanaal, met het oog op de verbinding van hert Wewtland met dc nieuwe groenten- en fruitmarkt Voor tentoonstellingen en congressen was Den Haag, ook dit jaar,weer zeer in trek. 't Begon reeds in April, toen niet minder dan drie internationale exposities tal van vreemdelingen binnen qnzepoorten lokten, n.l. die op het gebied van gas, water en sanitair, algemeen bekend als de Gawasn; de zoo rijk gevarieerde tentoonstelling dor Haagsche Bloemisten- en Warmoeziers- vereen. „Flora's Hu'lp",naar aanleiding van haar 40-jarig bestaan en een intern. Kattententoonstelling. Voorts noemen we neg het concours voor koetswerken te Sehe- veningen en de derde vijf-jaarlijksche dahlia tentoonstelling. Aan congressen qntbrak het niet. Een der breedst vertakte was wel het 2e wereldcon gres voor hulp aan .lichamelijk gebrekki- gen en voorts nog een ontelbaar aantal jaar vergaderingen van de meest uiteenloopende vereen i gin gen. Het afgeloopen jaar stond trots alle ma laise sterk in het teeken der jubilea. Tot-de gemeentelijke instellingen die hier in deelden behooren het electriciteitsbedrijf, dat.in Februari 25 jaar bestond..De arbeids beurs kon omstreeks dien tijd op eenzelfde, aantal jaren terugzien. In November vierde, de telefoon-rad io-distributie haar eerste lus trum en enkele wpken later had de reini gingsdienst z'n 60-jarigen leeftijd bereikt. Bovendien jubileerde de Rusthof in de Parkstraat, stichting voor ouden van dagen, in April (100 jaar), het Kon. Zool. Genoot schap in November (70 jaar), de School voor Volwassenen in Maart, de Nat. Chr. Geheelonthoudersver. in Mei, de N. Z. H. Tramweg Mij. in Juni, de W. S. M. in Juli, en de Kon. Zangvereen. „Excelsior" in No vember (allen 50 jaar). Het orkest „Euter pe" bestonid in October 40 jaar. Een kope ren jubileum werd in Augustus gevierd door de Gewestel. Landstormcommissie Zuid- Holland-West, terwijl het Ned. Leger des Heils z'n 10-jarig bestaan in September herdacht. Na deze reeks van jubilea, die nog ge makkelijk te verdubbelen zou zijn, vragen enkele meer op zich zelf staande gebeur tenissen de aandacht. Zoo vond in Maart, het plaats voor z'n vertrek als gezant te Rome. Als blijk van waardeering werd hem een geschilderd portret aangeboden. Een belangrijke wijziging onderging de gemeente-telefoon, door de invoering van het zes-nummeresysteem, waardoor dé resi dentie een unicum in den lande is gewor den. Hetzelfde kan worden gezegd aangaande de tramtarieven, die met 25 pCt. werden verhoogd. Dat deze maatregel weinig svm- pathiek werd ontvangen, is duidelijk. Den Haag genoot zooals welhaast elk jaar ook nu weer de belangstelling van vorste lijke personen. Op 21 Augustus bracht ex- koning Alphonse van Spanje er een vluch tig bezoek en op 11 September waren het de Kroonprinsen van Del-j en Serdang, die hier-ter stede vertoefden. Op onderwijsgebied kan van heel veel melding worden gemaakt We moeten echter met een greep uit de feiten volstaan. In Januari werd de geheel gerestaureerde De Savornin Lohmanschool in gebruik ge nomen. De Weeshuisschool onderging een aanzienlijke uitbreiding in Juli. In het Laak kwartier kwam in November een tweede Hervormde bewaarschool tot stand terwij'. te Loosdninen het 50:jarig bestaan der Vereeniging tot stichting en instandhouding eener Chr. school werd herdacht. Aangaande Loosdui nen mogen we niet onvermeld laten het afscheid van Dr. H. Sap als geneesheer directeur der stichting „Bloemendaal" en de installatie van diens opvolger Dr. Th. Meinema. Bovendien zij hier herinnerd aan het zilveren ambtsjubileum van Ds. C. Ve noma, pred/kant der Ned. Herv. Gemeente op 1 April. Wat Scheveningen betreft, het moge deze gemeente dan niet naar den vleeze gaan in z'n middelen van bestaan en de visscherii èn het badseizoen waren verre yan rooskleurig aan den anderen' (Nadruk verboden.) LEO LENS. kant had het niet te klagen. Behalve dat het verrijkt werd met eeii veilige haven, kreeg het eind Augustus een op moderne leest geschoeiden haringafslag. Begin October werd er een neutrale am bachtsschool geopend en in het begin van de-volgende maand vond de officieele ope ning plaats van de Chr. Meisjesschool „Ju liana van Stolberg" door H. K. H. Prinses Juliana. Kort daarop zag Scheveningen zich voorts in het bezit van een Openbare Chr. leeszaal! Alles te zamen was 1931 voor Scheveningen dus nog niet zóó onbeteeke- nend. Op politiek en sociaal terrein Is gedurende de laatste 12 maanden niet stilgezeten. Moesten met de Statenverkiezin gen de gemoederen nog wel eens wakker worden geschud, toen eenmaal de verkie zingen voor den gemeenteraad in het zicht kwamen, werd voldoende beseft wat er op het spel stondj Met steeds groot er. ijver werd er georeerd en geschreven, gekalkt en geplakt Do nieuwe Raad telde na afloop een A.-R. zetel meer. In het bizonder werd door de jongeren een groote activiteit vertoond, wat de op richting van de propaganda-club „Mobiel'* tot gevolg had (24 Juli). Ook de bestaande vereenigingen, tw. A.R.J.A. en-A:R1(LS.G, -• lieten zich niet. onbetuigd, totdat ortla'tt.ós - tot de stichting Van een federatie ^besloten werden (H.A.R.J.O.); ceh besluit, dat zal worden toegejuicht. Volledigheidshalve noemen we in dit ver band nog den zoo geslaagden A.RXA. toog- dag op 17 October. Op sociaal gebied werti in de maand November een krachtige opleving geconstateerd. Vanwege den Haag sche Chr. Besturenbond werd niets nage laten om het ledental der vakbeweging op te voeren, waarin hij zeer zeker is geslaagd! Een andere gebeurtenis op sociaal terrein vórmde de opening van een eigen kolonie- huis door de plaatselijke Chr. Vereeniging voor Vacantiekolonies. Op 17 October werd n.l. „de Pelzerkamp" te Epe in gebruik genomen. Het geestelijk leven geeft gelukkig weer aanleiding tot het ver melden van een aantal verblijdende feiten, al bleven droevige gebeurtenissen niet uit- Tot de laatste behooren het overlijden van Ds. J. C. Schuller, Ds. J. Knottenbelt, Ds. G. Goossen en Ds. J. P. v. Melle, allen Ned. Hen\ predikanten en Ds. J. Bos Hzn. Chr. Geref. predikant. De aanvulling van de 17e prcdikantsplaats in de Ned. Herv. Gemeente door de intrede van Ds. A. J. Wormgoor zal velen hebben verheugd. De vorige week zijn ook de drie tallen samengesteld voor de aanvulling der vacatures van wijlen Ds. J. C. Schuller en Ds. L. J. van Leeuwen. Laatstgenoemde werd n.l. eind Mei benoemd tot geestelijk ver zorger van Bronovo. In verband met bovenstaande herinneren we er aan, dat in Februari dqor de Ned. Herv. Gemeente besloten werd. om de eerst volgende tien jaar het beroepen van predi kanten en het benoemen van ouderlingen en diakenen aan den Kerkeraad over te laten. Voorts kreeg in Februari de Paulusver- eeniging een eigen gebouw aan de 7.. O. Buitensingel. In April werd aan den Park weg een pand aangekocht door dc Vereen. „Protestantsch Nederland", dat bestemd zal worden voor kraamvrouwenkliniek. Den 21 en Mei werd in de Kon. Sophie- straat een gebouw geopend voor de wijk verpleging (Wijk Dr. M. M. den Hertog). Eveneens in Mei werden de bondsdagen van het Nederl. Luthersch Jongelingsver bond gehouden. Begin Juni vond te Scheveningen de pro vinciale diaconale conferentie der Geref, Kerken in Zuid Holland plaats. Zoowel in Juli, Augustus als in Novem ber werden zittingen gehouden vanwege do Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk. In Juli kreeg de onder Ds. G. B. Westen- burg gereorganiseerde Hervormde Stads- zending een eigen gebouw in de Noorcier- beekstraat In dezelfde maand werd de Beth- lehemkerk in gebruik genomen. De Doopsgezinde Gemeente herdacht iit September haar 50-jarig bestaan. In Octoher hield de Confcssioncele Vereen, afd. Zuid-Holland haar jaarvergaderin te dezer stede. In November vierde do vereen. „Maarten Luther haar derde lustrum. In de Juliana- kerk vverd een driedaagsche conferentie, be legd. De longelingsvereen. „Groen van Pnnsterer' vierde haar zilveren jubileum en de Geref. Kerk Den Haag-Zuid kwam tot institucermg in het Laakkwartier. n van December zag tenslotffl RncVn- °f4,onbi,>'-g z'n wijkgebouw in huster voltooid. Resr de mag het afgeloopen jaar dus V v opricht een vruchthaa,- jaaj Senocmtl

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 13