IHrttwr (Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken Over den inhoud EERSTE BLAD. BINNENLAND. Kerknieuws. ABONNEMENT: Per Kwartaal f 3.25 (Beschikkingskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7V2 cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 No. 3545 WOENSDAG 30 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEft VaD 1 tot 5 regels van 1—5 regels 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan "t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang In het nummer van heden gaan wij verder met onze Jaaroverzichten. Over eenige dagen loopt het tegenwoordige feuilleton af. Een nieuw, spannend verhaal is op komst. Verder zullen onze lezers opgemerkt hebben, dat wjj naast de illustraties tusschen den tekst ook dagelijks opnemen een verzameling foto's bjj elkaar uit binnen- en buitenland. Maandag 4 Januari a.s. begint een nieuw Kinderverhaal met Plaatjes onder den titel Nieuwe avonturen van Piepneus en Bibbersnoet. Eindelijk vestigen wij er de aandacht op, dat ons plan is voor de Zondagsbladen van 1932 banden met inhoudsopgave voor een geringen prijs beschikbaar te stellen. Hiermede voldoen wij aan veler verlangen. Nu een reeks bekende Christelijke auteurs aan ons Zondagsblad medewerken, gelooven wjj, dat talrijken hun bladen zullen gaan bewaren. DIRECTIE. Dit nummer bestaat uit VIER bladen NIEUWE ABONNE'S wordt, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van onze KERSTBIJLAGE TOEGEZONDEN Administratie V LEERLINGENSCHAAL EN POLI TIEK Indien wij min of meer van hèt politieke hondje gebeten waren, zou het wellicht te verontschuldigen zijn; 't is veelszins'ons mi lieu. Én toch durven wij met een vrij gewe ten te beweren, dat we de vraagstukken van de dag zoo objectief mogelijk bezien.. Daarom verbaasde en hinderde' het ons, idat een paedagoog als de heer N. te Z. zelf zoo verpolitiekt schijnt te zijn, dat hij ons bij de bespreking van de teeflingenschaal aller lei politieke bijbedoelingen in de schoenen schuift. De1 schrijver vult vier kolommen in het „Correspondentieblad" om iets over onzt laatste opmerkingen over dit onderwerp te zeggen, doch schijnt de polemiek meer te voeren om te polemiseeren dan om de zaak zelf. We hebben daarvoor tijd noch ruimte en zullen dus met een paar opmerkingen, om dit duidelijk te maken, volstaan. Eerst een vraag: Waartoe dient het om ons voor te houden, dat wie waarlijk sterk wil staan, niets moet verbergen en gebreken en leemten bij geestverwante politici, 't zij kamerleden of ministers, heeft te erkennen? Het is louter een veronderstelling, welke de schrijver oppert om bij z ij n lezers de suggestie te kweeken, dat men onze argu menten niet objectief heeft te beoordeelen. Doch daarmee zakt de geachte schrijver tot het peil van een polemiek, welke noch bij hem, noch bij ons in eere is. De schrijver heeft wel een gansch verkeerde blik op het karakter van ons blad. In de tweede plaats willen we opmerken, dat de heer N. zonder eenige toelichting, vol hardt in een fout van zijn redeneering. waarop wij nadrukkelijk de aandacht vestig den. Ten eerste, dat hij met gemiddelden werkt, precies als wij; maar bovenal, dat hij zijn getallen zoo ongunstig mogelijk neemt. Ei a zcs-manschool kan natuurlijk evengoed 5 keer 45 plus één als 6 keer 45 min één leerling tellen; maar de schrijver houdt zich pal aan het hoogste getal. Dat is een me thode, welke polemisch succes beoogt, doch aan praktische beteekenis inboet En ten derde. Thans komt de heer N. met ëén nieuw denkbeeld. Met de 45-schaal zou het nog wel gaan, als een school maar nooit meer klassen telde dan er onderwijzers zijn. Dus b.v. vier anderhalf jaar klassen of (bij 7-jarigen leertijd) zes klassen van 14 maan den. Maar, zegt hij bij voorbaat: dat wil men natuurlijk niet. „Wij, oudere en bladen, wij Zullen wel toezien en critiek oefenen!" De onderwijzers moeten de rest maar uitzoeken. Waarom toch die wrevelige toon? Doen de ouders en bladen niets dan critiek oefenen? Ziehier weer het bewijs, gelijk ook in de vo- ïige gevallen, dat de schrijver in politiek en polemiek opgaat en vastgestrikt zit. Doch, we willen op dit terrein onze on kunde erkennen. Het is ons niet bekend, dat van eenige onderwijzersorganisatie ooit een adres tot regeering of volksvertegenwoordi ging is gericht, waarin het denkbeeld van den schrijver is uitgewerkt. In onze onkunde meenen we zelfs, dat het nooit ernstig in onderwijskringen besproken is. Als we ons vergissen, laten we ons gaar ne betev inlichten. Doch indien niet, dan geven we den heer N. toch beleefd in over weging om voor zijn denkbeelden eerst eer.s in eigen kring propaganda te maken, 't Is de vraag of zijn collega's het wel willen en uitvoerbaar achten. Doch, hoe het zij, het komt ons voor, dat dit argument op dit oogenblik, zoowel prak tisch als polemisch volkomen waardeloos is. V MIN! Op de radio-rede van onze Koningin is na tuurlijk verschillend gereageerd. Sommige vrijzinnigen waren blijkens gesprekken in publieke vervoermiddelen van oordeel, dat de Koningin wat te weinig bedacht had, dat ook Andersdenkenden naar haar luister den. De rede had „neutraal" moeten zijn. Zij vergaten daarbij weer, precies als vroeger, dat de „neutraliteit", welke zij verlangen, ook een richting is en wel een vrijzinnige. En voorts, dat de Koningin hier sprak naar eigen persoonlijke geloofsovertuiging; een recht, dat haar évenzeer toekomt, als ieder ander. In de vrijzinnige pers vonden wij weinig weerklank op deze critiek. De Kerstrede werd óf zonder commentaar weergegeven óf en dat in vele gevallen voorzien van instem mende woorden. De Christelijke pers heeft natuurlijk met niet minder waardeering en met volkomen instemming de Kerstrede onder de oogen harer lezers gebracht. Het is ook zulk een voorrecht voor ons land, dat de draagster der kroon zóó spreekt tot haar volk. Het doet ons nationaal gevoel goed, dat de groote meerderheid van ons volk, Liberalen, Roomsch-Katholieken en Prot. Christelijken niet andere dan met waardeering en dank baarheid naar hét woord der Koningin heeft geluisterd. Dat het dagblad De Banier van de Staatlc. Geref. Partij de rede, omdat ze door de radio werd uitgesproken, volkomen heeft genegeerd, zullen we maar niet al te zwaar opnemen. We houden ons overtuigd, dat menig volgeling van deze partij met in stemming geluisterd heeft naar de bemoedi gende woorden. En wellicht hebben sommigen het toch ook betreurd, dat hun dagblad met geen woord melding van de rede heeft gemaakt; gedach tig aan de spreuk, dat men met een kromme stok (gelijk de radio h. i. is) toch wel eens een rechte slag kan doen. Hoe het zij, we zouden de roode pers ge prezen hebben, als zij zich had kunnen op werken tot de hoogte van De Banier. Doch helaas, de bladen, die de arbeiders zul len opvoeden tot hooger beschaving, zinken al dieper en dieper in de modder der schimp scheutliteratuur. Wat de roode pers uitbraakte naar aan leiding van de rede der Koningin is zóó min, zóó goor, zoo walgelijk en meteen zoo schan delijk-laag en benepen, dat fatsoenlijke sociaal-democraten zich de oogen uit hei hoofd moesten schamen, toen zij hun dag blad, dat immers op zóó hoog journalistiek peil staat, lazen. Onder het motto: „radeloos, redeloos, red deloos, maar niet radioloos"; nog aangevuld met een sarcastisch „Nazaat des Zwijgers gaat spreken", broddelt een cynicus eenige schimptaal bij elkaar over vaderlandsche historie en Oranjehuis. Er is maar één woord 'voor: Bah! wat min! Stel u één oogenblik voor, lezer, dat wij iets schreven over de „Kerstrede" van Al- barda, dat maar heel in de verte leek op de taal, die men over de rede der Koningin uit slaat, zonder één letter van die rede aan de lezers mee te deelen; de roode pers was te klein om ons met scheldwoorden over zooveel schunnige beleediging van een ach tenswaardig persoon te overladen. Stel u voor, dat wij de schrijvers in de roode pers, die Albarda's rede met angstige nauwgezetheid en zoo gunstig mogelijk weer geven, voor „kruiperige inktkoelies' schol den; men zou tegen ons brieschen van woede. Maar dat alles mag wel tegenover het hoofd van de Staat; speculeerend op de laag ste hartstochten van wat niet wij, maar au roode pers zelf noemt het „schuim uit slop pen en stegen" putten dezejournalisten zich uit om zoover mogelijk beneden het peil vanbehoorlijke journalistiek te blijven. Het is min, o zoo mini OFFICIEELS BERICHTEN RECHTERLIJKE MACHT. Bij Kon. besluit is aan mr. W. H. Moquette eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Wageningen; is benoemd tot kantonreehter-plaatsverv. in het kanton Om men jhr. mr. W. G. van der Wjjck, advocaat en procureur te Almelo. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit is aan den res. Ie luit. voor speciale diensten dr. C. F. van Duin, van den staf der artillerie, eervol ontslag verleend uit den mil dienst; is de le luit. L. V. A. de Leau van de stormschool, overgeplaatst naar het reg. jagers; is aan den res. kapt. W. H. van Pesch van het 18e reg. inf. en aan den res. le luit. J. Kramer, van het 14e reg. inf. op ver zoek eervol ontslag verleend uit den mil. dienst; is benoemd tot off. van gezondheid 2e kl. de student in de geneeskunde (arts) J. Bakker Schut. ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besl. is benoemd tot ridder in de Orde van den Ned. Leeuw de heer G. H. Crone, lid der Tariefcommissie en oud-plaats vervangend voorzitter van den voormaligen Raad van Beroep voor de Invoerrechten, wo nende te Amsterdam. VRAGEN VAN KAMERLEDEN COMMUNISTISCHE CORRESPONDENTIE Door den heer van Braambeek zijn aan den minister van Binnenlandsche Zaken de volgende vragen gesteld: 1. Is het juist, dat de burgemeester van Hasselt op 14 December 1931 aan den Direc teur-Generaal van het bedrijf der P.T.T. een brief heeft gezonden van den volgenden in- „Teneinde voorbereid te zijn, acht ik het van belang te weten of zich onder de arbeiders te Hasselt aanhangers bevinden van een of andere revolutionnairê beweging of dat er> celien zijn van de C. P. Eén van de middelen om tot deze weten schap te komen is een onderzoek naar de cor respondentie van sommige ingezetenen Het is daarom dat ik u beleefd verzoek, mij wel te willen inlichten over de te Hasselt gevoer de correspondentie met revolutionnaire centra en wel in het bijzonder van de ingezetenen B v. d. Sluis, Kastanjelaan D 15, en J. v. Raalte, Eikenlaan D 165. Beleefd verzoek ik u antwoord te willen adresseeren aan J, P. Royer, burgemeester van Hasselt. De burgemeester, (get.) ROYER.'? 2. Indien het antwoord bevestigend luiJt, wil de minister dan mededeelen of de Directeur- Generaal aan het verzoek heeft voldaan 3. Wil de minister in dat geval ook mededee len, of het naar zijn meening toelaatbaar is: dat burgemeesters of andere autoriteiten de P.T.T. trachten te bewegen tot schending van hel vertrouwen, waarmee correspondentie aan dit bedrijf ter verzending wordt toever trouwd 4. Wil de minister, indien het antwoord op de vorige vraag ontkennend is, maatregelen treffen, dat ook do burgemeester van Has selt voor het vervolg geen pogingen meer zal doen om langs zijwegen over correspondenties ingelicht te worden, die niet voor hem bestemd zijn NATIONAAL CRISIS COMITÉ Het sècretariaat van het Nationaal Crisis- Comité deelt mede dat gister vergaderden de le en 2e afdeeling, respectievelijk voor Land en Tuinbouw en voor Handel, Nijverheid en Middenstand, voor het probleem van de steun- verleening aan kleine zelfstandigen. DE EICKENSTEINSCHE BOSSCHEN ONTEIGENING Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot verklaring van het algemeen nut der onteigening van onroerend goed on der de gemeente de Bilt ter bewaring van natuurschoon gevormd door bosschen en andere houtopstanden. De stichting „het Utrechtsch andschap" die bij K. B. van 10 October 1930 is toegelaten als uitsluitend werkzaam in het belang van het natuur schoon, wenscht den eigendom te verkrijgen van de z.g. Eickensteinsche bosschen onder de gemeente De Bilt. De stichting beoogt hiermede het behoud van het natuurschoon dat dreigt verloren te gaan als deze bosschen zooals te verwachten is, zullen worden ge ëxploiteerd door de tegenwoordige eigena resse de N.V. Mij. tot Exploitatie en Admini stratie van onroerende goederen „De Gezichts laan" te De Bilt Vermits de eigenares de betrokken goede ren niet wil afstaan op voorwaarden welke voor de stichting aannemelijk zal zn, zal toe passing van de onteigeningswet moeten plaats hebben. Blijkens een advies van den Bosehraad be tuigt dit college instemming met den voor- gestanen maatregel. L. EYSINK t le Amersfoort overleed op ongeveer 52- j a rig en leeftijd de heer L. E y s i n k, mede firmant in de bekende Eysink-motorenfabrie ken daar ter stede. VAKOPLEIDINGSVRAAG- STUKKEN CONGRES TE DEN HAAG Gelijkwaardigheid bij de M. T.-oplei ding Natuurkundig practicum aan M, T. S. gewenscht De rationali satie Meer contact tusschen A.B.S. en bedrijf. Efficiency en huishouding MIDDELBAAR TECHN. ONDERWIJS. In sectie III werd gisteren besproken „het streven naar gelijkheid en gelijkwaar digheid bij de M. T.-opleiding, mede in ver band met de eischen van voor-opleiding". Prof. Dresiden presideerde. De heer P. Lijdsman, dir. M. T. S. te Utrecht, had prae-advies uitgebracht. Hij vulde zijn con clusies aan met een stelling die bekwame leerlingen de overgang van A. B. S naai M. T. S. bedoelde te vergemakkelijken. De heer Engberts van de bond van tech nische ambtenaren, kwam op voor een door de staat gewaarmerkt algemeen mid delbaar technisch diploma. Ook werd nog eens nadruk gelegd op de belangen van de leerlingen der am bach's- scholen, in hun verhouding tot de M T. S. Ten slotte nam de vergadering een dooi den voorzitter voorgestelde maar eenigs zins gewijzigde resolutie aan, waarin zij uitsprak, dat zooveel mogelijk de ond-leer- lingen der verschillende M. T. S. gelegen heid moeten hebben, zich op georganiseer de wijze de kennis en ontwikkeling eigen te maken, welke hun ontbreken om de studie aan de Technische Hoogeschool te kunnen volgen en het peil van' algemeene ontwikkeling te bereiken, dat voor de in genieurs geëischt moet worden. De vergadering nam de conclusies van 's heeren Lijdsman's praeadvics, sommige eenigszins gewijzigd, aan, waarna deze bij eenkomst werd gesloten. Vervolgens had plaats een bijeenkomst van sectie III, .gewijd aan „liet onderwijs in de natuur- en de schedkunde aan de M. T. S.", waarover Dr. Ir. F'. Goudriaan, leeiaar aan de M. T S. te Dordrecht, een praeadvies had uitgebracht. Ir. Polman presideerde. De vergadering nam bij meerderheid van stemmen aan de conclusie, waarin een natuurkundig practicum wenscheljjk wordt genoemd (aanvankelijk stond er „onontbeerlijk", maar de praeadviseur hèeft dat woord vervangen). Met 34 tegen 32 stemmen werd aange nomen de conclusie, waarin een chemisch practicum overbodig en zelfs ongewenscht wordt genoemd. De andere conclusies van 's heeren Gou- driaan's praeadvies werden zonder stem ming goedgekeurd. Hierna had, eveneens onder voorzitter schap van Ir. Potman, een bespreking plaats van een praeadvies van Ir. G. Hof stede-Koopman, leeraar aan de M. T. S. te Haarlem, over „Het onderwijs in de me chanische technologie en de rationalisatie der productie". De heer Vrijdagh's betoogde o.m., dat de jongelui, die van de M. T. S. komen, moe ten beginnen niet niet rationalisatie te overwegen, omdat zij vele jaren practijk noodig hebben alvorens over rationalisatie te kunnen oordeelen. Met rationalisatie zij men in ons land intusschen voorzichtig, omdat er zoovele kleine bedrijfjes zijn. ter zake waarvan het van belang is, dat zij goed werk leveren. De heer Hofstede-Koopman, zijn prae- Ivies verdedigende, verklaarde, dat de agonalisatie voor de kleine bedrijven nog dringender is dan voor de groote en dat het ook bij de kleine bedrijven „haast, haast" is. De heer De Groot., directeur der M. T. S.. te Heerlen, achtte wetenschappelijke ratij- nalisatieproeven van groot belang, maar op de M. T. S. niet op haar plaats. Ethisch en sociaal zijn voorts bedenkingen te ma ken tegen de Amerikaansche rationalisa tie-opvatting. Ook heeft rationalisatie belangrijk bijge dragen tot het ontstaan van de werkloos heid zoodaf wij ons moeten afvragen of het niet beter is, met de geheele rationali satie op te houden (beweging). De heer Kapteyn. van den Bond van vereenigingen van afgestudeerden van M. T. S., noemde rationalisatie een niet te keeren eisch van het bedrijfsleven, hetgeen de heer De Groot, ter voorkoming van mis verstand, alsnog verklaarde te onderechrii- De vergadering nam de conclusies van het praeadvies aan, sommige eenigszins gewij zigd, een enkele uitstellende tot een latere bespreking en één conclusie vervangende door een, van den heer Van Tussenbroek. In den namiddag heeft in sectie III een, door ir. A. G. de Koningh gepresideerde, bespreking plaats gehad van een praeadvies van ir. H. de Groot, directeur der M. T. S. te Dordrecht, over de vraag: Zijn dé v ïor- deelen van een verplicht practisch leerjaar grooter dan de nadeelen en wanneer dipnt dit te worden ingedeeld, vóór, gedurende of né de M. T. S.?" De vergadering nam de conclusies van den heer de Groot aan, waarin opgenomen het voorstel Lijdsman (om de uitspraak, dat het verplichte jaar practijk moet worden in gedeeld gedurende den leertijd aan de M. T. S., alleen te doen gelden voor de afdeo- lingen Werktuigbouwkunde en Electro- techniek) en aangevuld met een door prof. Dresden voorgestelde zinsnede, volgens wel ke de school het practische leerjaar moet controleeren in samenwerking met werkge vers. Ook werd in sectie III een bespreking go- wijd aan de beteekenis en de resultaten van het M. T. avondonderwijs. Praeadviseur was de heer F. R. K. Erfmann, hoofdleoraar aan de Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam. Bij de bespreking werd betoogd, dat het avondonderwijs aan een avond M. T. school niet gelijkwaardig is en kan zijn njet dat van een dagschool. De gelijkwaardigheid te Rotterdam is slechts schijnbaar, gelijk men met cijfers aantoonde. Het lager techn. onderwijs. dir. van de ambachtsschool te Brielle, waar in hij bepleitte de wenscheliikheid voor 't lager nijverheidsonderwijs van centralisa tie der leermiddelen-voorziening. Na korte discussie werden zijn conclusies aanvaard. Daarna kwam in sectie I het onderwerp „Vooropleiding in de vakschool mei aan sluitende opleiding in het bedrijf in be spreking, onder voorzitterschaD van den heer M. Worp. Praeadviseur was I.r S. H. Stoffel, directeur van de machinefabriek „Reirie- vekl" te Delft, die uitsprak, dat de am bachtsschool slechts voor bepaalde groep- n van arbeiders voldoet aan de eischen van opleiding voor geschoold-en arbeid in de in dustrie. De opleiding sta in nauwer con tact met het bedrijfsleven. Hij acht het ge wenscht dat na de eigenlijke theoretische en practische schoolopleiding de in het be drijf werkzame leerling nog een zekeren tijd per week in de school doorbrengt. Als voorbeeld voor deze aanpassing noemde Spr. de Delftsche ambachtsschool, die een proef gaat nemen met oen twee-jarigen mete.al-industrie-cursu.s met leerlingcon tract tusschen ouders en fabriek, dirc^ic. De conclusies van Ir. Stoffel werden vrij wel onveranderd aangenomen; alleen wor den op voors'el van den praeadviseur zelf in de stelling beireffende doorbrenging van een zekeren tijd per week in de school na de eigenlijke vakopleiding, de woorden „per week" geschrapt. In de volgende bijeenkomst van sectie I, onder voorzitlerschap van den heer O. S. Knoltnerus, was aan de orde de voorlich ting bij de keuze van beroep en vakoplei ding, waarover praeadvies was uitgebrachi door de heeren E. J. van Det, oud-direc teur van het Gemeentelijke Bureau Beroepskeuze te Amsterdam, Dr. J. Dael, directeur van genoemd bureau, en G. Koning, directeur van het Gemeentelijk Bureau voor Beroepskeuze te 's-Graven- hage. De heer van Det wees er o.m. op, dat de oude gewoonte, dat een kind, dat onvol doende intellect heeft voor de H. B. S. of M. U. L. O., uit. dien hoofde geschikt is voor de ambachtsschool, moet verdwijnen Dr. van'Dael hecht bij toelating tot de vakopleiding groote waarde aan psycho technische keuring. De heer Koning oor deelde dat goede voorlichting bij beroeps keuze en goed verzorgde vakopleiding de bestaansmogelijkheid van ons volk verste vigt. Na overleg tusschen de praeadviseurs wer den do conclusies van den heer Van Det aangenomen. In sectie I werd voorts behandeld de voor opleiding van matrozen voor de Groote vaart, waarover de heer M. C. Koning, directeur van de N.V. Stoomvaartmaat schappij „Nederland" praeadvies had uitge bracht. Volgens hem moet deze vooropleiding ge schieden op een stilliggend schip, 8 maan den duren en gevolgd worden door 2 jaar practische opleiding aan boord. Zijn con clusies webden aangenomen. Vervolgens was in deze sectie aan de orde het onderwerp: „Inrichting van het avond- nijverjieidsonderwijs", waarover praeadvie3 was uitgebracht door ir. F. W. H. van Beu ningen, directeur van de N. V. Machinefa briek en Scheepswerf van P. Smit .Ir. te Rotterdam en J. G. Beemink, leeraar bij het nijverheidsonderwijs te 's-Gravenhage. In de 7e conclusie was een wijziging aan gebracht, waardoor ze thans luidde: De directeur, die in zijn dagbetrekking in het bedrijfsleven werkzaam is, zal uiteraard voelen, zich op schooltechnisch gebied spe ciaal in te spannen; zij, die overdag in hel schoolleven werkzaam zijn hebben de zorg, voortdurend contact met het bedrijfsleven te onderhouden." Er ontspon zich over de conclusies oen levendige discussie. Vakopleiding voor meisjes. In de tweede sectn'e (vakopleiding voor meisjes) tras aan de orde liet onderwerp: „Moderne arbeidsmethoden op huishoudelijk gebied voor huisgezin en nijverheidsschool". Mej. E. Mesdag, leerares bij het huis- houdonderwijs in Den Haag, had praead vies uitgebracht. Zij concludeerde o.m., dat kennis van doelmatige arbeidsmethoden en inzicht in de waarde van efficiency en ra tionalisatie van belang is voor ieder, die huishoudelijk werk verricht Maar conclusies werden aangenomen. WESTL. STOOMTRAM MIJ ONTVANGSTEN OVER SEPTEMBER De ontvangsten van de Westl. Stoom tramweg Mij. over de maand Septembers! beliepen f 53.338,61 tegen f 76.930,85. De oj. brengst per dag-kilometer beliep f 51.42 tegen f 55.60 in het vorig jaar. De tager* ontvangst is ten deele een gevolg van het uitbetalen der reducie over de afgeloopen maanden. BOND GEREFORMEERDE JEUGD ORGANISATIE CONFERENTIE TE DRIEBERGEN. Dinsdagmorgen werd met aandacht geluis terd naar 't referaat van Dr. J. Waterink over „Omgang met jongens en meisjes van 12—16 jaar". Dr. J. Waterink begon met te zeggen, dat omgang moeilijk is met haar omgangsvor men en omvangsglimlach. In omgang zit al tijd het sterke element van de natuurlijke houding tegenover onze medemenschen. Omgang kan niet worden geleerd. Ideaal kan de omgang dus niet gemaakt worden. Opzettelijk in-het-leven-geroepen-vormen kun nen een omvangstype geven of dat wijzigen. Bij onze omgang is een open terrein en een dikwijls grooter gesloten terrein. Bespreking van omgang is mogelijk, om dat natuurlijke spontaniteit niet over het heele levensvlak soms uitgeleefd kan wor den. Ook de omgang van jongens en meisjes van 12—16 jaar. van wie het specifieke is, dat ze komen van het concrete naar het ab stracte, dat ze komen tot begritipen. het ont dekken van een eigen „ik". De tijd is een makkelijke, tevens min of meer gevaarlijke tijd van heldenvereering. De jongeren ziiri onvast in het instellen van persoonlijkheid Hieraan zitten onze vraagstukken van de omgang vast Het is een klein kunstje persoonlijk ge-, Voornaamste Nieuws. Frankrijk en Engeland overwegen een stap bij de Ver. Staten inzake meer toegeeflijk heid in de kwestie der intergeallieerde schul den. (blz. 5) Algemeene vergadering Chr. Onderwijzers. Het standpunt der geneeskundige sectie van de Chr. Vereen, van Natuur- en Genees kundigen inzake het geneeskundig school toezicht In den Storm door Wjcrny. (blz. 13) Het Buitenland in 1931. Zeevaart en Scheepsbouw in 1931. De Rotterdamsche Haven in 1931. Het Parlement in 1931. De Productenmarkten in 1931. De Effectenmarkt in 1931. Lan dbouwbl ad De Engelsche invoerrechten op groenten, vruchten en bloemen. adoreerd te worden. Maar de bedoeling is leiding te geven, het brengen van objectieve waarden. Het evenwicht moet gezocht wor den tusschen persoonlijkheidsbinding en de objectieve waarden. Amicaliteit is noodzakelijk, maar „amica- lerig-doen" is fout. Alleen amicaliteit, gebo ren uit waarachtige liefde, is goed. Er zijn heel wat jeugdleiders als dominees, die Geref. preeken, precies als 300 jaar gele den en welk preeken nog Geref. is aan het eirid van de wereld, maar die vergeten de spanning van de jonge menschen. Heel veel moeite zal gedaan moeten worden, om de jonge menschen te begrijpen, van de binnen kant uit. Intuïtie kan niet gegeven worden. Er zijn tnenscheh, die niet geschikt zijn voor paeda goog en voor jeugdleider. Rekening moet gehouden worden met het sympathiegevoel. Er moet „sfeer" zijn. En die is er als saam- geleefd wordt in het contact met den Heilige. En zoo komt vanzelf het pogen om te over tuigen en dan durven de jongeren ook vra gen, bij welk vragen geholpen moet worden. Een prettige discussie gaf verschillenden van de 90 conferentiegangers gelegenheid het onderwerp nader te bezien. Na de koffie werd een flinke wandeling gemaakt door de bosschen rondom het „Boschhuis". In de avond refereerde de heer J o h. C Francken over het onderwerp: „De be handeling der Bijbelsche Geschiedenis vol gens de nieuwe leidraden". DE UTRECHTSCHE COURANT EN HET CENTRUM GEEN FUSIE. De Utrechtsche Courant meldt: „Tegemoetkomend aan het nadrukkelijk ver langen van de Kerkelijke Overheid hebben de uitgevers van Het Centrum en Utr. Courant sedert maanden onderhandelingen gevoerd om de beide katholieke bladen saam te voegen tot één te Utrecht verschijnend katholiek dagblad Deze onderhandelingen zijn j.l. Woensdag avond afgebroken tengevolge van de mededee- ling van Het Centrum, dat buiten zijn mede weten een zeer aanzienlijk deel van zijn be lang is overgedragen aan een combinatie bui ten het Aartsbisdom. De Utrechtsche Courant zal derhalve als zelfstandig Katholiek Dagblad van Utrecht blijven voortbestaan". Naar wij vernemen is de hier bedoeldo combinaties „De Spaarnestad", die ook de Tijd en de Amstclbode gekocht heeft. KERKSPLJTSING TE RIJSWIJK (Z.-H Morgen (Oudejaarsdag) zai verechijnen bij de NV. Vereenigde Drukkerijen Jude.s en Brinkman te Delft: „Tot twee Heiren", Gedenköchnft ter gelegenheid der Kerk- sphtsing van de Gereformeerde Kerk te Rijswijk ten bate der Kerkstichting in het Laakkwartier ('e-Gravenhage-Zuid). liet ge schrift bevat 32 pag. royaal formaat, is ge drukt op kunstdrukpapier en geïllustreerd mei meer dan dertig foto's. Naast een hoofd artikel van den pastor loei zonden de nog in leven zijnde predikanten die de Kerk van Rijswijk dienden, een bijdrage, zoo- nieue ook. Dr. S. O. Los, predikant van Den Haag-Oost Verder zijn er artikelen over Zending, Evangelisatie, enz. Zooals ree-is opgemekt geschiedt deze uitgave ten bate kerkb'uw in de niranv geïnstitueerde Kerk van Den Maag Zuid. Belangstellenden, oiie vanui; Rijswijk inmiddels naar eJdeis •'ertrokken, doch dit gedenkschrift gaarne zouden willen ontvangen, kunnen dit bestel Ion bij lep samensteller, den heer Van An del, Mauritslaan 1 te Rijswijk, na toezen ding ven een minimum bijdrage voor kerkbouw van 0.75 franco per post Giro 57033.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1