Wintercampagne 1931-1932 Jtteutoe Hetböcïje Courant NIEUWE LEIDSCHE C0URAN1 MAANDAG 28 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 Indien ooit, dan is het nu de gelegenheid, om Uw N1EUWJAARSWENSCHEN in de Courant te plaatsen. Nooit zullen de wenschen meer oprecht klinken, dan juist in deze sombere tijden. Het luttele bedrag, behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn, wij ver wachten dus zoo spoedig mogelijk, hetzij aan ons bureau, hetzij door middel van agenten en bezorgers Uw Nieuwjaarsadvertentiën. De prijzen zijn Van 1— 5 regels0.50 Van 5— 8 regels0.75 Van 8—12 regels1.00 STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HINDERWET Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algameene kennis, dat door hen vergunning is verleend aan: a. A. C. Mees ter en rechtverkrijgenden tot het uitbreiden van de ondergrondsche bewaarplaats voor benzine met bovcngrondsche aftapinrichting op het perceel Haven Nis 13; b. P. C. de Vos en rèchtverkrijgenden tot het oprichten van een metaaldraaierij in het perceel Vol molengracht No. 15; c. de N.V. „Het Motor huis" en rechtverkrijgenden tot het uitbrei den van de ondergrondsche bewaarplaatsen voor benzine in het nerceel Hooge Rijndijk, d. A. II. Visser en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een werkplaats voor vleesch- bereiding in het nerceel Haarlemmerstraat no. 268 en Koestraat Nos. 68; e. C. Tijssen en rechtverkrijgenden tot het oprichten van eon brood, koek en banketbakkerij, in het perceel Hooge Rijndijk no. 252. HOUDEN VAN VARKENS. Burgemeester en Wethouders van Leiden brem en ter openbare, kennis dat op Donder dag 7 Januari a.s., des. namiddags te 3 uur, in het Gemeentehuis (Rapenburg 12) ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het houden van varkens op een terrein aan den Kanaal weg, ka dastraal bekend Gemeente Leiden, waartoe vergunning is aangevraagd door H. van Nood te Leiden. Be betrekkelijke stukken liggen m het gemeentehuis ter inzage. PLAATSELIJK CRISISCOMITE We ontvingen voor hot Leödsche Crisis- comiité sedert de vorige opgave: N. J. S. f 1—, Personeel Geref. School Lusthoflaan f 4.50. Wie volgt? Naar wij vernemen bestaan er plannen, het Crisis-Comité voorloopig onder te bren gen in hot perceel Breestraat 117, eertijds be wound door Prof. Kan. BEVORDERD. Bij beschikking van den Minister van Finanoiën is met ingang van 1 Jan. 1932 benoemd tot rijksklerk ten kantore der directe belastingen, invoerrechten en accijn zen alhier 2e kantoor de heer H. Bresser, thans werkzaam als klerk aldaar. OVERGEPLAATST. Met ingang van 1 Januari a-s. is de heer F. A. Nunnink, landmeter te Maastricht le bureau, overgeplaatst naar hier. K. VAN K. RIJNLAND HANDELSREGISTER Wijziging. 18 Dec. De Leidsche Begrafe nis Onderneming J. Dirkse en Zoon. Leiden, Hooigracht 44. Overl. E.: J. D'urkse Jzn., Leiden, dd. 13 Dec. 1931. Wijziging: 18 Dec. de Leidsohe Kaïtoen- maatschappij v.h. de Heyidier en Co. Leiden, Heerengracht 81. Weven, bleeken, verven, drukken van katoenen en andere stoffen. Uittr. Comm.; C. A. Woltman Blpers, Baairn, dd. 22 Oct. 1930. De statuten zijn gewijzigd. Wijziging. 17 Dec. H. J. PLantfeber. Leiden, Apothekersdijk 8, dames-heerenkap- persbedrijf, winkel in parfumerieën. Uittr. E.: H. J. Plantfeber, Leiden, dd. 29 Juli 1931. N. E.: H. J. Claus, echtgenooto van N. J. Plantfeber, LeiJdlen (H.V.). N. Gevolm.; N. J. Plantfeber, Leiden. Wijziging. 22 Dec. Varossieau Co. N.V. Alphen a. d. Rijn. Emmalaan 42, fabricage van vernissen, lakken en verfwaren, enz. Overl. Dir.: J. C. Scheerder, Alphen a. d. Rijn, dd. 7 Dec. 1931. Wijziging. 22 Dec. Onderlinge Broeiglas- verzekering „Helpt Elkander" H.E.T.A., Ter Aar, C. 112. Uittr. Bestuursl.: L. J. de Bóer, Nieuwveen. N. Bestuursl.: J. v. d. Jagt, Ter Aar. Wijziging. 22 Dec. G.) J. M. Paardekooper, Warmond, Heerenrweg 40a, kleermakerij. N. E.: G. J. M. Paardiekooper. Warmond. Wijziging. 18 Dec. A. J. Stallinga, Leiden, Iloogewoerd 56, automobielbedrijf. Boven genoemde handelszaak dis omgezet in een vennootschap onder firma onder den naam; A. J. Stallinga en Co. Venn.; A. J. Stallinga, Leiden en R. F. Swildens, Leiden. Opheffing. 17 Dec. Joh. Rietbroek Jr., Alkemade, R. A. Veen, B. 502, zaaldlhandel. Wijziging. 24 Dec. Naamlooze Vennoot schap Sajetfabrieken P. Clos Leembrug gen. Leaiiiien. LangegracM 8-12. De gedele geerd commissaris: Mr. R. J. H. Patijn. 's-Gravenhage, treedt vanaf 16 Dec. 1931 op als commissaris, terwijl de commissaris- Mr. C. J. Leembruggen, Scheveningen, vanaf dien datum optreedt als gedelegeerd commissaris. Wijziging. 24 Dec. Naamlooze Vennoot schap Sajet fabriek en Breierij J. Parmen- tior Zonen. Leiden, Lammermarkt, De gedieleeerd commissaris Mr. R. J. H. Patijn. tireedt. vanaf 16 Dec. 1931 op als commissa ris, terwij! de commissaris: Mr. C. J. Leem bruggen, vanaf dien 'datum optreedt als gedelegeerd commissaris. Wijziging. 24 Dec. Naamlooze Vennoot schap Nettenfabriek v.h. Jaeger. Leiden, 3n Binnenvestgracht 22 De gedelegeerd com missaris: Mr. R. J. H. Patijn, 's-Graven- hage, treedt vanaf 16 December 1931 op als commissaris terwijl de commissaris: Mr. C. J. Leembruggen, vanaf dien datum optreedt als gedelegeerd commissaris. ONDERWIJZERSBENOEMING Aan de Prof. Gunningschool te Den Haag is benoemd de heer C. Weststeyn, onder wijzer aan dó Gerei. School Lusthoflaan alhier,, MUZIEKSCHOOL DER MIJ VOOR TOONKUNST OPENBARE LES Met groot genoegen hebben we, voor zoo ver onze werkzaamheden dat toelieten, de Openbare Les van de Muziekschool gevolgd. De beginnelingetjes, soms wat schuchter, soms al een beetje zelfbewust op het podium, doch altijd in hun kinderlijkheid soms ver rassend aardige getuigenissen afleggend, hoe intensief zij zich voor dezen grooten dag hebben voorbereid. De verder gevorderden, die reeds vroeger proeven van hun talent en vaardigheid op piano, viool of cello aflegden en die thans blijk gaven, onder leiding van leerares of leeraar, ijverig te hebben gewerkt. En eindelijk de meest gevorderden, van wie sommigen zich voorstellen een muzikale loopbaan te kiezen, en anderen de muziek een eereplaats willen geven naast de beslom meringen des dagelijkschen levens, haar wil len dienen als edele levensvulling. Zij allen hebben naar de mate hunner krachten en gaven getoond, wat men onder goede paeda- gogische leiding in een jaar tijds bereiken kan. Het kan niet onze bedoeling zijn, alle aar dige momenten aan tc stippen, welke de mid daguren boden. En we zullen dan ook de concerteerenden in de middag niet met name noemen. Hun allen zij hulde gebracht voor hun ijver en toewijding en we wekken ze op, op dezelfde wijze voort te gaan en zoo moge lijk nog intenser de raadgevingen en wenken van hun leeraar of leerares ter harte te nemen en in toepassing te brengen. De middaguren werden besloten met de uitvoering van de Kinder-operette Rhodia, een dramatisch bewerkt sprookje, waarvan de aankleeding alleraardigst was en dat op lieve wijze werd uitgevoerd. Hulde aan de leerares, die de kinderen zoi mooi leert zingen en die om het geheel een sfeer van poëzie wist te scheppen. In de avonduren kwamen de verslgevor- derden aan de beurt. Daar is in de eerste plaats de orkestafdee- ling onder leiding van den heer J. van den Burg. Het is wel een zeer verdienstelijke arbeid, dh deze dirigent met zijn ensemble verricht. De orkestklank-verrast soms door haar no bele afgerondheid. Mozart stelt in zijn Titus- ouverture en Bach in zijn B-mineur-suite nog al hooge rhythmische eischen, waaraan be hoorlijk werd voldaan. Ook was er een mooie wisseling van dynamische accenten. Het is inderdaad een genot naar de orkest-afdeeling te luisteren, 't Is maar jammer, dat er in zoo'n klasse voortdurend mutatie0 zijn. Daar moest nu onder dirigent Van den Burg eens een Leidsohe orkestvereeniging uit kunnen groeien, al was het dan ook geen Nadat de heer J. J. den Boer „Schönster Herr Jesu" van Hildach had gezongen en mej. M. Bik met goede techniek een Concert- étude van Godard had gespeeld, kwam de heer H. L. Welbooren aan de beurt met het eerste gedeelte van het Eerste Piano-concert van Beethoven, daarbij begeleid door de orkestafdeeling. Met zeer veel genoegen heb ben we naar deze boeiende voordracht ge luisterd. Er is een verrassend goede techniek en er is muzikaliteit. De laatste kan zich niet uiten zonder de eerste. Beide voorwaar den zijn dus aanwezig om succes te ver overen. Vooral de melodisohe passages wa ren zeer goed, dan zong de piano. In het passage werk was soms wat onrust. Wij schrijven dit toe aan gemis aan podium routine. Een troost is, dat alle uitvoerende musici eens dit bezwaar hadden te over winnen om podiumvrij te worden. De heer Mark Bruining gaf een cello-voor dracht van het bekende Kol Nijlrei. Zijn toon is mooi en gaaf, ofschoon nog niet sterk. Zijn techniek is gevorderd. Bij voortgezette studie zal hij dit hartstochtelijk gestemde werk nog meer diepte weten te geven. Mej. A. Snoep speelde met flinke techniek het eerste gedeelte van het Tweede Concert van Rachmaninoff en gaf een gave voor dracht. Hulde aan mevr. Maartje Offers voor de voortreffelijke wijze waarop zij haar da meskoor heeft geschoold. Het fijne „Ave Verum" van Mozart, het romantische „Sohafer's Sonntagslied" van Kreutizcr, en Bernard Diamants mooie com positie van „Ons ghenaket die Avundstaer" werden technisch in de puntjes verzorgd en zeer muzikaal uitgevoerd. Er is door deze uitmuntende zangpaedagogie de uiterste zorg besteed aan uitspraak, ciseleering v-an den koorklank, tekstdeclamatie en nuancee ring. Het was voor ons een aangename ver rassing. Mooi spel gaf de heer Frank Wensink te genieten bij zijn voordracht van Hëndels con cert voor alt-viool. De technische moeilijkhe den beheerscht hij en zijn spel is warm en gevoelig. Het zou misschien overweging ver dienen, dat voor het contact de dirigent den solist meer links van zich plaatste, zoodat hij alles in zijn hand heoft. Natuurlijk moet het orkest zich in zekeren zin regelen naar den solist. Doch een beter contact schijnt ons toch wel gewensoht. Nu was men het niet altijd geheel eens en kwamen er een enkele maal kleine oneffenheidjes in het samenspel. Met een eenigszins aindere opstel ling ware dit zeker voorkomen. Het Eerste concert (deel 1) van Tsjai kowsky werd op het klavier door den hee»- C. L. 'Noordenbos met glans voorgedragen. Waar hij, even&L: mej. Snoep, die Rach maninoff speelde, beschikt over een verge vorderde pianistische techniek, hopen we van harte, dat ze op den duur nog meer relief in hun spel brengen waardoor de zachtere gedeelten nog meer tot hun recht komen dan thans reeds bet 'geval was. Naar de voordracht van mevr. Olga dp Marcus-Hes, die een zangerige Aria uit „Orpheus" van Gluck zong, hebben we met heel veel belangstelling geluisterd. Een mooie warme alt, die onder leiding van mevr Offers uitstekend wordt geschoold. Vooral het lagere en het middenregister liggen reeds uitstekend. Zij werd door de orkestklassp voortreffelijk begeleid. Ten slotte noemen we nog de voordracht van den beer Hulsebos, van een Aria uit de Schöpfung en het Allegro van Beethoven* Vierde Piano-concert met orkestbegleiding verdienstelijk voorgedragen door mej. C. A. L. Modderman. Over 't geheel kan men tevreden ziin. De Muziekschool heeft het afgeloopen jaar weer allesz.ns te waardeeren arbeid verricht. JUBILEUM GEM. KWEEKSCHOOL Morgen viert de Gemeenteflijke Kweek school voor Onderwijzens en Onderwijzeres sen haar 50-jarig bestaan. Tor gelegenheid daarvan ze;l in de foyer van de Stadsgehoorzaal een receptie wor den gehouden, waarbij de directeur, da heer II. van Slooten, e-en rede zal houden. Daar op wordt een gemeenschappelijke maaltijd gehouden, terwijl de herdenking wordt be sloten met een feestavond im de Stadsge hoorzaal, aangeboden door het Comité van Ouddeerliinigen. R.K. VAKSCHOOL VOOR MEISJES. Inwijding nieuwe school Op 6 Januari a.s. zal te 10 uur het nieuwe schoolgebouw der R.K. Vakschool voor Meis jes Galgewater 1 plechtig worden ingewijd en daarna te 10y2 uur officieel worden ge opend. s Middags van 2.30-4.30 zal de school geopend zijn vóór de ouders en familie der leerlingen. Donderdag 7 en Vrijdag 8 Januari zal de school 's morgens van 1012, 's middags van 2I en 's avonds van 7—9 te bezichti gen zijn voor oud-leerlingen, vrienden en belangstellenden in de vakschool. ALS DE WIJN IS Op de Haarlemmervaart riep 'nburger da hulp van den rechercheur V. in tegen twee woonwagenbewoners, die Gebr. W. en J, B. die hem overlast bezorgden. Toen hij met den rechercheur die ter plaatse woont, het huis uitkwam, werden zij door de gebroe ders aangevallen. W. B. kreeg daarbij van den rechercheur een klap met de sabel op het hoofd, terwijl de rechercheur zelf ook gewonld werd. Hem werd een der ribben gekneusd. Op het politiebureau is W B. verbonden waarna de broeders, die niet vrij van s'erken drank waren zijn opgeslo ten en de Kersödiagen in de cel hebben doorgebracht. BROODDRONKEN Door den E. H. D. is verbanden zekere J. H. uit Rijnsbung. die in brooddronken heid een ruit van de deur van het Amster- damsch Koffiehuis op dien Stationsweg heeft ingeslagen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Ar n M de BruiJn - ïan Al Ida Ms na Catharina d v G M Oskam - Maria d v T Boon en E Speel ria d v G van Loon en M Huig' Wilhelmina d v G van Loon v r Pikaar en J de la Rie OVERLEDENE de TombeFe j H de GraafAkkersdük vr 63 Uit den Omtrek. GESLAAGD Geslaagd voor het examen I k ouden, Handelsrekenen en Handelsrecht, afgeno men door de Vereeniging van Leeraren in het Boekhouden te Amsterdam, de heeren P. Jung te Lekten en G. van Pijlen te Ha- zerswoude, leerlingen van den heer J. A. Christiaanse. DE DIENST DER APOTHEKEN De avond-, nacht en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 28 Dec. a.s. tot en met Vrijdag 1 Jan. 1932 (nieuwjaars dag) waargenomen doo;« apotheek: M. Boek wijt, Vischmarkt 8, telefoon 552. Zaterdag 2 en Zondag 3 Jan. 1931 nemen waar de apotheken: G. F.. Reijst, Steen- straat 35, Telef. 136. en A. J. Dank, Doeza- sjtraat 3j, telefoon 1313, ALPHEN AAN DEN RIJN „AAN DEN WATERKANT" „De zeilen schitteren in den gloor, De blanke golven dansen; Daar klinkt het sein: des Bootmans fluit 't Is tijd: ,Op, jongens! snel <er uit!" Zoo zong Jan Pieter Heye, als hij de jongens van de kostschool naar Scheveningen zag gaan. Die energie van: op tijd, aanpakken en doorzetten, zulks onder leiding van den heer C. E. Klink, be zitten ook de leden van de Alphensche- Mecanoclub," Het tentoongestelde werk van deze club ondergebracht in het geheel van: „De Hol- landsche industrie aan den waterkant", kan niet anders genoemd worden dan de spon tane uiting van jongens, die zoo gaarne de golven zien dansen en nu aan den water kant aan het bouwen zijn gegaan en een keurig geheel hebben gemaakt. We zagen schepen in aanbouw, en het te water gaan van een zeekasteel, vrachtbooten in de vaart en daarom heen het laden van zee schepen met aan het geheel goed aanslui tend spoorwegverkeer. Niet minder mooi was het werk van de vliegtuigbouwers. Vliegtuigen op het veld, in de lucht eil op het water met enkele luchtschepen alle in verbinding met een goed werkende lichttoren. Ten dienste van het geheel reed door de zaal een keurig ge construeerde vrachtauto. Een tentoonstel ling die inzonderheid 2de Kerstdag voor ve len is bezocht en hen allen een aangename herinnering heeft gegeven van het kunnen der leden van de Alphensche Mecanoclub. NED. CHR. GRAF. BOND. In de vergadering van de Afd. Alphen der N.C.G.B., waarin de heer L. Koster een in leiding hield over: ,De arbeid"; zijn tot be stuursleden gekozen de heeren: L. Koster, voorzitter, M. de Grauw, 2e voorz., A. Mar- bus, seer., D. Arlman, 2e secr., S. J. Bonte, penn., H. Godthelp, 2e penn., P. Batelaan, algem. adjunct. AANRIJDING Eerste Kerstdag 's morgens te 10 uur kwam de auto van P. v. D. uit Leimuiden op hoek Julianastraat—Bruggestraat in ern stige botsing met een melkauto die uit de Bruggestraat kwam. Een hevige knal, de auto's stil, waarbij bleek dat de auto van D. ernstig wasbe schadigd. DOODELIJKE AANRIJDING Te 3 uur le Kerstdag n.ra. werd het 3-jarig dochtertje van Schonewille op den Steekter- weg bij het oversteken van den weg en plot seling terugkeeren, voor de woning van de Wed. Kok, aangereden door de auto van D. V. uit Bodegraven. De aanrijding, waar bij volgens ooggetuigen de bestuurder geen schuld treft, was van dien aard, dat het meisje drect naar het ziekenhuis te Leiden vervoerd moest worden. Bij aankomst bleek de dood reeds te zijn ingetreden. Tragisch! INBRAAK. In den nacht van 25 op 26 December is in gebroken, door verbreking van een ruit in het pakhuis van den heer De Ridder in de Kerkstraat. Er wordt niets vermist. DOKTERSFONDS Naar aanleiding van het prae-advies van B. en W., om afwijzend te beschikken op het adres van de vereen, Ziekenverpleging „De Volharding", heeft het bestuur van deze vereen, data 24 Dec. aan de raadsleden doen toekomen een uiteenzetting van hun ziens wijze betreffende het prae-advies van B. en W.; en komt tot dezelfde conclusie van het verzoek voor armlastigen en werklooze- arbeiders een betere geneeskundige ver zorging voor niet hoogen uitgaven is gewaar GOED VOORBEELD. Het kantoor- en fabriekspersoneel van de bouwmat. fabriek F. P. Bos Z. heeft be sloten wekelijks een bijdrage af te zon deren voor het pl. crisis-comité. BURGERLIJKE STAND BEVALLEN: H H Hoogendoorn—Züderlaan r. S Klinkvan Leeuwen d J van den Broek Bos 7. M W van HaastrechtJanmaat z OVERLEDEN: G Hengevcld 69 J r— A Ver- duön echtg van A W van der Llndew 80 j. M van Donk wedr v C Verkade 80 j. GEHUWD: A de Rover 25 j. en A A van Oost 21 J, BOSKOOP ZANGUITVOERING. Voor een eivolle zaal gaven „Klein Hosan- r' en het jeugddameskoor in hotel Klaassen haar 4e zanguitvoering onder leiding van den hoer J. van Beek uit Woerden. Het zou te ver voeren over elk nummer uit te weiden. Maar de totaal indruk is, dat beide koren over uitstekende krachten beschikken. Alle aanwezigen zonder uitzondering hebben in één woord genoten, getuige het welverdiend applaus na elk nummer. Niet het minst kwam dit tot uiting by de opvoering van een viertal speelliedjes, ware succesnummertjes, met pianobegeleiding van mej. v. d. Broek. Aan pianiste en dirigent werd een keurige bloemenmand aangeboden. PLUIMVEETENTOONSTELLING. In het veilingsgebouw alhier heeft er gedu rende de Kerstdagen een nationale pluimvee- tentoonstelling plaats gehad, uitgeschreven door de pluimveevereeniging „Nut en Sport'' alhier. Er waren circa 700 inzendingen, waaronder zeer fraaie en zeldzame exemplaren. De afdeeling hoenders telde 200 enkele num mers en toornen. Een niet minder belangrijke inzending was de inzending krielen. Verder waren aanwezig een interessante inzending van pelskonijnen, een collectie zil ver- en blauwvoskonijnen, en ruim 250 sier en postduiven. Hieronder de speciale eereprijzen: f 25 voor het hoogst aantal punten in één ras, één kleur en één type, J. de Graaf, Waddinxveen. Afd. hoenders, le pr. W. Dolle, Zoeter- woude; 2e pr. Jac. v. Oosterom Zn., Bos koop; 3e pr. W. Dolle, Zoeterwoude; *le pr. dezelfde; 5e pr. J. de Witt, Leiderdorp. Afd. krielen, le pr. J. Koorts, Leidschen- dam; 2e pr. A. v. d. Panne, Alphen: 3e pr. J. v. Soest, Boskoop; 5e pr. I. Dool, Boskoop. Afd. konijnen, le pr. Th. Erberveld, Gouda; 2e pr. dezelfde; 3e pr. C. Hoogervorst. Bos koop; 4e pr. J. v. Mourik, Gorinchem; 5e pr. C. J. v. Vliet, Alphen. Afd. watervogels, le pr. A. v. d. Panne, Alphen; 2e pr. Jac. v. Oosterom Zn., Afd. sierduiven, le pr. B. Alphenaar, Gouda; Zwaluw en de Bruin, Gouda; 2e pr. 3e pr. H. Slagboom, Leerdam. KERSTFEESTVIERING. In de Ned. Herv. kerk alsmede in het ge bouw Salvatori is het Kerstfeest voor de kin deren der Zondagsscholen wederom met- opge wektheid gevierd. CONCOURS MET POLITIEHONDEN. Op Tweede Kerstdag hield de afd. Gouda van den Kon. Ned. Politiehondenvereeniging alhier een onderling concours. Van de zijde van het publiek was er buitengewoon veel be langstelling. Er waren zeven prijzen beschik baar gesteld, die by verloting zijn verdeeld. HILLEGOM ERNSTIG ONGEVAL Donderdagavond reed ten gevolge van een defect aan de stuurinrichting een vracht auto in de Hoofdstraat naar rechts en reed een tweetal personen aan. De auto botste vervolgens tegen het trottoir aan en reed tegen een winkelpui aan, waardoor een gat in den gevel werd veroorzaakt. De chauf feur werd gewond. KATWIJK AAN DEN RIJN VERKIEZING DIAKEN Tot diaken van de Geref. Kerk werd ge kozen de heer C. de Wife KONIJNEN GESTOLEN Van den heer F. v. d. V. zijn een stel flin ke konijnen gestolen. De dieren waren ter plaatse geslacht. Zeer waarschijnlijk zijn ze met de Kerstdagen reeds geconsumeerd. De politie tracht den dader op te sporen. Nader vernemen wij, dat het gestolene bij K. in de Voorstraat in beslag is genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. „HET WITTE PAARD" Vorige week werd op een gehouden ver- kooping „Het Witte Paard" aangekocht door de firma Zwanenburg en v. d. Bent. Naar we vernemen is deze aankoop ge schied in opdracht van de gemeente. De gemeente is thans in staat om de gevaar lijke bocht ter plaatse te verbeteren, door afbreken van enkele panden. KATWIJK AAN ZEE ZOO'N BENGEL Door dien heer B. uit de Variceivdsser- stxaat is aangifte gedaam dat door hol zoontje mn den heer K. uit de de Waai Malefijtstraat een ruit van zijn woning werd vernield. KERSTBOUTJE Van den heer v. <L V. werd een könijn LAFFE DAAD De conducteur J. C. M. van de N.Z.H. T.M. werd aan ide tramhalte op een derge lijke manier door een onbekend gebleven jongen met een steen aan het hoofd ge wond, dait hij in het Acad. Ziekenhuis te Leiden moest verbonden wordien. NED. HERV. KERK Als regent van het Gasthuis is de heer J. Dubbeldam, die aan idie beurt van aftre ding was. herkozen, eveneens is herkozen de aftredende regent van het Weesihuis, do heer C. de Wit. in plaaits van den heer B. Dubbeldam, die wegens zijn benoeming tot ouderling, als regent van het Weeshuis heeft bedankt, is gekozen de heer C. A. Kruyt. UITGELOOT Van de leendng: Aankoop Oude Kerk, zijn uiiiigieiloot de volgende Obligaties No. 37-89-101-141. Deze zijn betaalbaar k f 250 bij den kerk-ontvangier vanaf 1 Januari '32. INGEKOMEN GIFTEN Voor de Oude Kerk kwamen noig in: 1 gift van f 2 en 1 van f 2.50. Voor de Dia conie f 1 en f 2.50, voor de Zending f 1, ter wijl Ds. Rutgers f 1 ontving ter vrije be schikking. GEREF. KERK De heeren Corn. Parlevliet en G. Poot, en de heeren C. Timmers en Ghr. Minnae'r, die hunne benoeming resp. als ouderling en als diaken hebben aangenomen, zullen Nieuwjaarsmorgen in hun ambt bevestigd rworfcten. LANGERAAR OUDE DAME DOOR AUTO AANGEREDEN. Donderdag kwam mevr. Indrisie, pensiongast van het SI. Anthomusgesticht uit het Patro naatsgebouw. Zij wilde den weg oversteken, toen van de richting Pulmot een auto aan kwam, welke zij niet kon zien aankomen, doordat het uitzicht op den weg belemmerd werd door een andere, daar stilstaande autc. Mevr. I. werd door de auto gegrepen en een 12 M. meegesleurd. Met hevig bloedende won den werd zij in het St. Anthoniusgesticht bin nengebracht, waar zy later naar het St. Elisa beth gesticht te Leiden werd vervoerd. Men constateerde aldaar een schedelbreuk, gebro ken ribben en een gebroken onderbeen had opgeloopen. Haar toestand is nog steeds ern stig. Den bestuurder der auto, de heer H. uit Alphen, treft geen schuld. RAADSVERGADERING. Alle leden zijn aanwezig. De voorzitter opent de vergadering met gebed en heet de leden welkom op deze vergadering, welke wel de laatste van dit jaar zal zijn. Nadat de notulen zijn gelezen en goedgekeurd, ko men in behandeling de ingekomen stukken. De Voorzitter vraagt, namens B. en en W., in verhand met de exploitatie van het gemeentelijk bouwterrein, machtiging tot aanschaffing van het noodige materiaal, voor het aanbrengen der rioleering en tot het sluiten van eventiioele overeenkomsten voor aanlegging waterleiding, electriciteit en gas. Zooveel mogelijk zullen bij deze werk zaamheden welkloozen uit deze gemeente to werk worden gesteld. De waterleiding zal door de firma Wil son voor f851.en de bestrating en rio leering door de firma de Rooy voor f 1808. worden aangelegd. De gevraagde machtiging wordt verleend. Daarna is aan de orde de behandeling van de d.d. 28 Sept. j.l. ingekomen aanvrage voor medewerking tot stichting van een Ned. Hervormde School, De VOORZ. deelt mede, dat het Bestuur der op te richten school, verzoekt een school met 4 lokalen. Aanvan kelijk was het voornemen van B. en W. te willen voorstellen de openbare school in een bijzondere school te veranderen. Na bereke ning bleek het echter niet gewenscht, dit plan uit te voeren en heeft men de kosten berekend, wanneer event, besloten zou wor den om tot het bouwen van een nieuwe bij zondere school op het gemeentelijk bouwter rein over te gaan. Deze kosten vallen zeer mee, zoodat het stichten van een nieuwe school geen financieele strop voor de ge meente kan genoemd worden. Nu vraagt de VOORZ., namens B. en W. of de leden in principe geneigd zijn, dit verzoek in te wil ligen en het voorstel, van B. en W. om over te gaan tot het bouwen van een nieuwe school, aan te nemen. De heer van Leeuwen vraagt het woord en deelt mede, namens de Anti-Rev. fractie, dat deze medewerking wil verleenen voor het tot stand brengen van een nieuwe school. Maar gezien de kosten, die zulks met zich meebrengt, zou spr. willen voorstellen, uit een oogpunt van bezuiniging, het Bestuur van de Hervormde School vereeni ging te verzoeken, dit plan tijdelijk uit te stellen tot betere tijden gekomen zijn. Hierna vraagt de heer Klaver het woord. Spr. vindt het cUn onverantwoordelijke daad van de verzoekers in deze tijd de gemeente op zulke kosten te jagen Ongetwijfeld zal het onderwijs er onder lijden. Doch door de wet gedwongen, kan spr. niet anders dan het voorstel aannemen. De Voorzitter verklaart als Burgemeester dat de Raad de medewerking behoort te verleenen. De stichting is geen onoverko melijke ramp voor de gemeente. Wethouder de Bruijne wijst er op, dat het niet alleen de gemeente doch ook het Rijk veel geld zal kosten, en zou ook het plan willen uitstellen tot betere tijden. Wethouder Splinter is tegen uitstel en vraagt wie het zal uitmaken, 1 betere tijden gekomen zijn, naar sprekers meening is hierop niet te wachten. De heer Groenendijk vindt niet het geld, doch de achteruitgang van het onderwijs het grootste bezwaar. De Voorzitter, na de verschillende mee ningen te hebben aangehoord, stelt voor aan het voorstel van den heer van Leeuwen nog toe te willen voegen, beide schoolbesturen schriftelijk aan te sporen met elkander in overleg te treden, wijl het aan overleg van beide zijden heeft ontbroken. Zoo aangevuld wordt het voorstel, met alle stemmen voor, aangenomen Hierna wordt vastgesteld een voorstel om voor de som van f 350 een exploitatieplan van het bouwterrein te doen vervaardigen. De vergoeding art. 101 L.O. Wet voor de Bijz. School over 1929 wordt daarna vastge steld op een bedrag 'groot f2710.89. Dan komt in bespreking de werkloozenzorg. De Voorz. deelt mede dat B. en W., gemeend hebben, dat het op hun weg, als christelijke overheid ligt om trekgerechtigde georgani seerde werkloozen tegemoet te komen, door 1 hen iets extra's te geven in den vorm van een Kerstgave en deze niet in geld doch in bonnon voor levensmiddelen en brandstoffen uit te keeren. Spr. stelt voor, de gehuwden f 5 en de ongehuwden f 2.50 toe te kennen, in bonnen alleen geldig in Leiderdorp.^Ver- der stelt de Voorz. voor, de le en 2e Kerst dag en Nieuwjaarsdag, wanneer niet door de te werk gestelden bij de werkverschaffing zal worden gewerkt: le Kerstdag en Nieuw jaarsdag f2.— en 2e Kerstdag fl— uit te keeren. De heeren Klaver en Groenendijk brengen een woord van dank aan B. en W. voor het idee van de kerstgave, waarna door alle leden de voorstellen goedgekeurd worden. De heer de Haas zou willen zien, dat de georganiseerde werkloozen bij de werkver schaffing zouden werken. De Voorz. zegt, dat hierover in een vori ge vergadering reeds uitvoerig werd ge sproken B. en W. stellen verder voor aan enkele gezinnen van trekgerechtigden in speciale gevallen een bijslag te verleenen. Er is geen bezwaar tegen, mits in den vorm van bon nen en hoogstens tot 't bedrag van de werk verschaffing, groote gezinnen kunnen dan iets beter worden geholpen. Voorgesteld wordt aan den Minister van Binnenl. Za ken en Landbouw een steunverleening to verzoeken voor niet-werlcbaar weer. B. en W. willen de normen aanhouden van de aanvrage van Januari 1931. In het algemeen f 10.50 per week voor geoorgani- seerden; f9.50 voor ongeorganiseerden; f 1.toeslag per kind tot een max. van 6 kinderen en de eerste 4 gulden inkomsten van vrouw en kinderen vrij. Kostgangers naar evenredigheid minder. Beide voorstellen worden aanvaard met algemeene stemmen. De rooilijnen voor den Hoogmadeschen weg en een gedeelte der Hoofdstraat worden vastgesteld en tevens wordt een noodzakelijke wijziging in de we genverordening aangebracht. Dan is aan de orde de onderhandsche aanbesteding van het ophalen van asch en vuilnis. De Voorzitter stelt voor, deze aan besteding weder te gunnen aan M. C. van den Ing, voor 10 per week. Aldus beslo ten. Ingekomen is een verzoek van het Wit Gele Kruis te Zoeterwoude om subsidie. Een bedrag van 25 wordt toegestaan. Nadat een wijziging in de begrooting 1931 wordt aangebracht, gaat men over tot be noeming van een lid van de commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Gekozen wordt mevr. Roelandse. Tot leden van de tot wering van schoolverzuim voor de GRATIS tot 1 JANUARI 1932 voor eiken nieuwen kwartaal-lezer, die onderstaand inteeken- biljet ingevuld aan de Administratie van ons blad toezendt HIERDOOR WORDEN DE NIEUWE ABONNE'S DUS OPGENOMEN IN DEN ZICH STEEDS UITBREIDENDEN KRING VAN LEZERS VAN ONS BLAD De cadeaus voor de wervers worden in de eerste helft van Januari a.s. verzonden Aan de Administratie van de NIEUWE LEIDSCHE COURANT, Breestraat 123, Leiden Hiermede verzoek ik U in te schrijven als abonné op DE NIEUWE LEIDSCHE COURANT, voor minstens één jaar, met recht op gratis totzending tot 1 Januari aanstaande, de volgende persoon(onen). Als premie zou ik willen ontvangen PORTEFEUILLE voor 1 abonné. PORTEFEUILLE voor 2 abonné's. BOEKOMSLAG voor 1 abonné. BOEKOMSLAG voor 2 abonné's. Nieuwe abonné't: kwartaal -j 0 haam: J Adres. kwartaal i Naam:J Adres: De aanbreng er ster Naam: Adres: Dit biljet op te zenden acm de Administratie: Breestraat No. 123, Leiden. Doorhalen wat niet verlangd wordt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6