BINNENLAND. Debegrafenis van Prof. Fabius Winter in 7 Buitenland MAANDAG 28 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 5 OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is toegekend de aan de Orde van Oranj-e-Nassau verbonden Eere- Medaille, in zilver aan: J. Spijker, eerste- iklerk ten kantore van notaris P. H. Roes te Arnhem. BUITENLANDSCHE ONDERSCHEIDING. Bij Kon. besluit is aan A. Plesman te Den Maag, directeur van d'e Kon. LuchtvaartrMij voor Nederland en Koloniën, verlof verleend tot het aannemen van het ordeteeken van Ridder der Dan&brogorde, hem door Z. M.. den Koning van Denemarken verleend. DIPLOMATIEKE DIENST. Bij Kon. besluit is de gezantschaps-attaohé F.R. W. H. M. graaf de Marchantet d>' An- sejnbourg bevorderd tot gezantschapsraad 2e klasse. VOOGDIJRAAD. Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen met dank Prof. Mr. W. P. J. Pom- pe als lid van den Voogdijraad te Utrecht REGENT RIJKSWERKINRICHTING Bij Kon. besluit is op zijn verzoek eervol ontslagen C. C. M. Ligtenberg als lid van het regentencollego over de Rijkswerkinrich ting te Hoorn. POSTCHEQUE- EN GIRODIENST. Bij Kon. besluit zijn bij den Postchèque- en Girodienst bevorderd1 tot commies: M. E. den Herder, B. Tesink en J. C. Leget, allen thans adjunct-oommies, en tot adjunct-com- imies D. Dekker, thans boekhouder en M. J. Krüger, K. van Praagh, G: J. Me-Jongbr, al- 3en thans kantoorbediende. LANDMACHT. Bij Kon. besluit is eervol ontslagen uit den militairen dienst de reserve-eerste luitenant F. C. Evers Van het 8e regiment, infanterie;. is benoemd tot reserve-officier van gezond beid tweede klasse bij Me landmacht F. F. M. Dingemans, arts. HET CONTINGENTEERINGS- WETJE Donderdag, Staatsblad no.-r.535 ver schenen, waarin ie afgekondigd de wet hou dende toekenning van de bevoegdheid tot ihet tijdelijk trMfen. van/.maatragelen ter he- perking van -d'en invoer va.n goederen. In gevolge hetgeen in art. 11 dier wet is be- paaildv is zij. dus sedert 24 dezer in „werking. NEDERLANDSCHE I JEUGD HERBERG CENTRALE Tot leden van het bestuur van de Ned r- ïandsche Jeugdherberg-Centrale zijn geko zen de heeren Ir. A. Kalff en H. van Laar. WEGENCONGRES DE VERLICHTING VAN ONZE WEGEN De vereeniging Het Nederlandsche Wegen congres hield onder vooi ritterschap van Ir. J. J. Stieltjes haar algemeene vergade ring in den Dierentuin te 's Gravenhage. Blijkens het jaarverslag bedraagt het aan tal leden thans 692; het batig saldo van.de rekening van den secretaris-penningmeester is 2100.32 Tot bestuursleden werden benoemd de heeren mr. dr. Schönfeld, ir. v. d. Vegt. Edo Bergsma en Wortman. Verlichting an onze wegen Ir. Van de Werfhorst uit Eindhoven hield vervogens een voordracht over de ver lichting van onze wegen. Buiten de bebouwde kom is het rijden bij avond en nacht door de perfecte lichtuit- straling van de auto's, levensgevaarlijk ge worden. Nemen we aan, dat in de steden de verlichting va nden weg voldoende is, dan valt des te meer op, dat de wegverlichting buiten de bebouwde kommen nog zeer veel te wcnsohen overlaat. Spreker heeft naüwkeurig berekend wat de kosten daarvan zouden zijn en hij con cludeert, dat inclusief aanleg, van transfor matorenstations, afschrijving e.d. de. kosten van 'een ideale wegverlichting niet. meer dan een vijfde van de totale kosten van wegaan leg en -onderhoud zouden bedragen. Hij gaat daarbij uit van de overweging, dat in het algemeen de wegen worden bereden van 's morgens 8 tot 's avonds 11 uur en dat ge middeld om 6 uur 's avonds de verlichting wordt ontstoken, zoodat van de 13 gebruiks- uren van den weg de verlichting gedurende 5 uren wordt gebruikt. Rekent men intus- schen de verkeersfrequentie mede, dan komt men tot de conclusie, dat voor een derde deel het autoverkeer afhankelijk is van de wegverlichting. In het tweede gedeelte van zijn rede deed Ir. Van de Werfhorst uitkomen hoe onregel matig en ondoelmatig de tot nu toe gebruikte wegverlichting over het algemeen is: zij geeft verlichting met eenerzij dB te helle plekken en met anderzijds te duistere kuilen Een gunstige oplossing wordt verkregen wanneer de wegverlichting geschiedt in de verkeersrichting, d.w.z. dat het verkeer de voorwerpen en den weg naar voren belicht ziet, terwijl 't licht aan de tegengestelde (bij ons linker-) zijde-van den weg als 't ware waarschuwt dat men daar niet in dezelfde richting mag rijden. Het van den anderen kant komende verkeer ondervindt precies hetzelfde, doordat de lantaarns aan beide zijden van defi weg zijn geplaatst. Tenslotte vertelde spr. het een en ander 1 omtrent de proeven met z.g. koud licht, proe ven, die ertoe zullen leiden; dat met een zelfde energie driemaal zooveel licht wordt bereikt. De constructie van deze lampen is nog in een stadium van voorbereiding; er opent zich hier een groot perspectief. Ten aanzien van de wegverlichting zijn deze proeven reeds veel verder gevorderd dan ten opzichte van de huisverlichting. Vermoede lijk zal over tien jaar deze nieuwe verlich ting algemeen gebruikt worden. In Januari of Februari zullen demonstra ties worden gehouden in samenwerking met prof. Gelissen te Maastricht Er volgde gedachten wisseling. De spr. be antwoordde de vragers. De verlichting, zoo betoogde hij daarbij,, moet zoodanig zijn, dat zij geen groote on regelmatigheden en vooral geen scherpe con trasten tusschen licht en zwarte duisternis vertoont, daar het anders voor het oog oir- mogelijk is zich behoorlijk op tijd op de nieuwe aspecten in te stellen. Minder drukkè wegen kunnen gerust met minder belichting volstaan, mits de waarneembaarheid piet wordt geschaad door foutieve contrasten. Spr. noemde in dit verband den lichttoestand van bijv. den Coolsingel te Rotterdam mét de vele scherpe lichtreclames en hinderlijke lichtbronnen ten-hemel-schreiend. Na een woord van dank aan spreker en debaters sloot de voorzitter te half vier de goedbezochte bijeenkomst. COMITÉ VOOR ECONOMISCH VERWEER ALS DE BETALING UITBLIJFT! Hulp van de regeering? Het comité voor economisch verweer uit de Nedenlandsche land- en tuinbouworga nisaties heeft dezer dagen opnieuw verga derd, omdat voor de boeren en tuinders, die geld moeten maken voor hun export-pro ducten, de nood tot buitengewone hoogte gestegen is. Op de vergadering waren aanwezig, de heeren dr. F. E. Posthuma, voorzitter; U. Kooistra en ir. R. C. Jonkman, leden van het dagelijksch bestuur en J. A. Geluk, secretaris van den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond; A. van Wijnen, voórzit ter van den Bond van Kaasproducenten; D. de Boer Dzn., onder-voorzitter en dr. H. Molhuyzen, secretaris van het Koninklijk Nederlandsch Landbouwcomité; Jac. Sprits, voorzitter; F. V. Valstar, leden- van. den Nederlandschen Tuinbouwraad, en mf. W. F. Wery, Chr. van den Heuvel, hoofdbe stuurslid van den.Ghr, Boeren- en Tuin- dersbond en mr. H. van Haastert, secre taris van den R.K. Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. De betaling van de Nederlandsche boter, kaas, groenten en andere landbouwexport- artikelen heeft in sommige landen öf in 't geheel niet meer plaats, óf met dusdanige vertraging, dat elk oogënblik gevreesd moet worden, dat ook in het laatste geval geen geld meer oütvangen zal worden. Enkele landen hebben n.l. maatregelen genomen, waardoor geen ge I'd het betrokken land meer verlaat, terwijl andere landen slechts onder zeer bezwarende voorwaarden 't doen van betalingen mogelijk maken. Wat moet er onder die omstandigheden van onze boeren en tuinders terécht komen? Zij zullen spoedig ook zelf niet meer kunnen koopen en betalen. Als een Nederlander in het buitenland wat koopt, kan die buitenlander er ze.ker van zijn, dat, als deNederlander niet wenscht te. betalen, hier te lande, alle moge lijke machtsmiddelen te zijnen dienste zijn om betaling te verkrijgen. De Nederland sche hoer of tuinder, die zijn producten vóór toch al niet loónenden prijs naar het buitenland verkoopt, kan er echter zeker van zijn, dat bij niet-betaling geen macht hem aan geld zal helpen. Integendeel, sommige regeeringen dwingen de koopers in hun land om niet te betalen en anderen maken het betalen zoo moeilijk, dat de kooper in de meening gaat verkeeren, dat niet-betalen het meest in overeenstemming is mét de wenschen zijner regeering. Naar de meening van het Comité moet onze regeering helpen. Als een land den uitvoer van betalingsmiddelen verbiedt, moet onze regeering ten opzichte van dat land- dezelfde maatregelen nemen. Het Comité ziet geen andere mogelijkheid om de schamele betaling van onze eerste klasse land- en tuinbouwuitvoerproducten te verkrijgen dan door een regeeringsmaat- regel, waarbij de betaling van den uitvoer en den invoer onder regeeringscontröle komt en de daarbij betrokken bedragen met elkander worden verrekend. Blijft de regeering in dezen een afwach tende houding aannemen, dan verliezen de land- en tuinbouworganisaties den inyloed over haar- leden en de meest chaotische toestanden zullen er het gevolg van worden Het is niet meer voldoende, dat de i-egee- ring waakt, het is noodig, dat de regeering handelt De belangen van het overgroote deer van het Nederlandsche volk staan hier op het spel. KERSTREDE IR. J. W. ALBARDA IN HET CONCERTGEBOUW TE AMSTERDAM In een kerstvergadering van de federatie Amsterdam van de S.D.A.P. heeft de leider der soc. dem. kamerfractie, ir. J. W. Albarda in de geheel gevulde zaal van het Concert gebouw een kerstrede uitgesproken. Hy zette o.m. uiteen dat de wereldcrisis, omdat zij vooral de arbeidersklasse treft, de gelegenheid om te arbeiden, erdoor ver- liBst. iEfr is overvloed van productiemiddelen, grondstoffen, vervoermiddelen, doch zij liggen ongebruikt doordat de voortbrenging slechts gericht is op hen. die ze in hun macht en be zit hebben. Dit is de grootste aanklacht ooit tegen het kapitalisme aangeheven; een aan klacht, waaruit de noodzakelijkheid volgt van organisatie van het economisch leven. Deze is echter volgens kapitalistisch recept onmo gelijk gebleken; de internationale politiek heeftjammerlijk gefaald. Thans is loonsver laging aangegrepen als middel om het be drijfsleven uit de crisis te redden; maar de arbeidersklasse is de talrijkste klasse des volks geworden, en haar koopkracht de be langrijkste economische factor. Daardoor kan zeker nooit door verlaging van de loolien een opleving komen, vooral niet nu reeds hooge- re tolmuren de buitenlandsche grenzen af- sluiten. Reeds daarom mogen de arbeiders nooit vrijwillig een loonsverlaging aanvaar- Iri hét vervolg zijner rede zeide spr. dat de crisis bok hooge eischen stelt aan de partij. Bij velen, vooral onder de jongeren, komt de verleiding om in ongeduld andere wegen in te slaan dan de leiding heeft afgebakend. Wij miskennen niet de waarde van hun on stuimig enthousiasme; maar zij dienen te leeren, dat de strijd voor het socialisme be leid en volharding eischt ook in tijden van tegenspoed. In het tweede gedeelte van zijn rede zette spr. uiteen, dat de crisis de socialistische be weging niet mag afleiden van andere aan vallen, tegen de arbeidersklasse gericht. De crisis mag geen verslapping brengen in den strijd voor goed volksonderwijs, voor de ont wapening, waartoe de regeeringen nog altijd niet de eerste stappen hebben gedaan, on danks Volkenbond, Kelloggipact,, Internatio naal Gerechtshof te Den Haag. De eenige weg om de veiligheid tegen den oorlogsgru wel te verkrijgen is het verzet der arbeiders klasse en internationale ontwapening. De opvatting, dat de beloften der regeeringen niet ernstig zijn te nemen zou de regeeringen ontslaan van de vervulling ervan. Het ver trouwen in den Volkenbond is geschokt; deze zal echter iets kunnen bereiken alleen met de krachtige steun der arbeidersklasse, Hoe geringer haar vertrouwen is in den Volken bond, des te krachtiger moet haar actie voor ontwapening zijn; alleen zij zal de ontwape ningsconferentie kunnen dwingen haar plicht tegenover de volken te doen. De mislukking van deze conferentie zou niet alleen de crisis rekken, maar den wedstrijd in bewape ning in hevigheid doen toenemen. Volledige ontwapening is in de tegenwoordige omstan digheden niet ie bereiken, echter wel ver mindering, die van periode tot periode de mogelijkheid op het. uitbarsten van nieuwe oorlogen zal verminderen. Intusschen moeten wy den strijd voor nationale ontwapening onverzwakt voortzetten. De gevaren van cri sis en oorlog werpen hun schaduwen over het bestaan der menschheid. Zy zouden ons alle vertrouwen in het leven ontnemen, als het socialisme ons niet met hoop en vertrouwen in een betere toekomst vervulde. IDZERDA'S OMROEP GESTAAKT WAAROM? Naar aanleiding van de mededeeling van Radio-Idzerda, dat de directeur-generaal der P. T. T. niet bereid is, de experimenteele zendvergunning van den heer Idzerda te ver lengen, heeft de „Avondp." zich tot het hoofd bestuur om inlichtingen gewend. Men deelde het blad mede, dat de vergunning IV2 jaar geleden aan den heer Idzerda was verleend voor het doen van technische proefnemingen Bij de P. T. T. is men van oordeel, dat deze proefuitzendingen thans lang genoeg hebben geduurd, temeer waar zij naar het oordeel der autoriteiten van experimenteele uitzen dingen zijn „ontaard" in een nachtelijken omroep, die o. a. gramofoonplaten draait. Bovendien wordt het aldus werd nog medegedeeld ook 's nachts in den aether steeds drukker en drukker, terwijl het radio station te Kootwijk voornemens is binnen kort nachtelijke proeven op de 208 hL golf, die ook door den heer Idzerda gebezigd werd te nemen. ROFFEL-RIJMEN. MET 1MMANVEL. Wat is het, dat ons zoo ontroert Als onze Landsvorstin Het woord richt, als een Moeder, tot Haar Nederlandsch gezin? Wat is het, dat den Christen in Ons kleine vaderland, En ver, in Oost en West, zoo trekt In de Oranjeband? Wat is het, dat ons heele volk Zoo grijpt in het gemoed Als de Oranjekoningin Haar volk, op 't Kerstfeest, groet? Is het Haar stem, die ons ontroert Is het Haar vorstlijk woord? Is het Haar rede, die ons door De schoane stijl bekoort? Is het het wonder, dat, èn hier En heel de wereld rond Een vredegroet vernomen wordt Uit koninklijke mond? Ik weet niet, wat en hoe het is, Dat ons ontroert, verblijdt, Als onze lieve Koningin Zóó Haar geloof belijdt; Als, in een wereld van verval, Haar stem klinkt, ver en klaar: Gods heil werd daar, in Bethlehem, In Christus openbaar! Dit iceet ik: dat de Heiland spreekt In 't koninklijk gebed: „O, waagt het met Immanuel, God, Die de wereld redf'. O, volk van Nederland, kniel neer Naast deze Koningin Die, als een Chnstenmoederbidt En werkt voor Haar gezin. Ja: God met ons, Immanuelt Oranje en Nederland DcLt is, dat blijft in vreugd en leed Een niet te breken band. (Nadruk verboden.) LEO LENSy GEREORGANISEERDE TOPOGRAFISCHE DIENST DE TOEKOMSTIGE DIRECTEUR In militaire kringen verluidt, dat het ir? de bedoeling ligt kapitein-luitenant ter zee b. d. A. van Hengel, adviseur voor marine-, aangelegenheden bij het Departement van Defensie, aan te stellen als directeur van den Topografischen dienst Tegelijkertijd wordt dan de betrekking ren adviseur vooi» marine-a angel egenhedeen bij het Departe» raent van Defensie opgeheven. Een kijkje op de Curling-baan te St. Moritz. Vooral omstreeks Kerstmis is *t hier altijd druk en wordt allerlei Deze twee huizen op de. Groote Markt te Nijmegen wintersport beoefend, worden gerestaureerd naar de plannen van de Monu- mentcn-commissie Te Pompeji worden de opgravingen nog steeds voort gezet. Hierboven het peristyl van het thans bloot gelegde en gereconstriieer de huis van den dichter Menander. Rechts: Vorige week stierf Arnoldo Mussolini, een broeder van den duce. Onder groote belangstelling, ook van officieele zijde, had debegrafenis plaats Op de begraafplaats te Broek in Waterland had vn allen eenvoud de begrafenis plaats van het stoffelijk overschot van Prof. Mr. D. P. D. Fabius. Op onze foto ziet men Mr. Thomassen a Thuessink v. d. Hoop namens de familie bedanken voor de betoonde belangstelling. Dr. C. C. Ww, die waarschijnlijk als Minister van Buiten- landsche Zaken in het nieuwe Chinee- sche kabinet zal op treden. Vroeger was hij Chineesch gezant ■in Washington. Niet overal is 't zulk een zachte winter als wij tot nog toe hebbenTe Rome vroor het zóó sterk, dat de Bernini- fonteinen met zware ijskegels waren omhangen. Op onze foto ziet men arbeiders bezig het ijs weg te hakken

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 5