MAANDAG 28 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 HET RAPPORT VAN BAZEL FRANSCHE EN ENGELSCHE OPVATTINGEN ENGELAND STUURT OP DOOR TASTENDE DADEN AAN Dr Colijn over de beteekenis van conclusies Men is in Frankrijk „niet ontevreden" met het resultaat der besprekingen te Bazel. Dit wordt door de Parijsclie bladen onver bloemd gezegd. Zij spreken van „een compromis" en jui chen, dat het Youngplan in zijn vollen om vang van kracht is gebleven. Alleen de altijd bijzonder goed geïnfor meerde Pertinax schrijit een commentaar waarin geklaagd wordt, dat er toch ook wel concessies door de Fransche deskundigen te Bazel zijn gedaan. Zoo is, zegt Pertinax, in het rapport met geen woord te vinden, 'dat de Duitsche Rijks bank veel minder schulden heelt dan alle soortgelijke instellingen ter wereld, zood. zij bij verstandig beleid zeer wel in staat is de niet beschermde betalingen voor haar rekening te nemen. Ook is het niet gelukt de waarde der Duitsche deposito's in het buitenland te becijferen. En al is de com missie tenslotte bij haar werkzaamheden ook binnen een tamelijk nauw kader geble ven, namelijk dat van het Youngplan, toch poogt zij de belanghebbende regeeringen er toe te brengen, concessies te doen die ver buiten het Youngplan uit gaan. Deze po ging komt zeer duidelijk tot uitdrukking in de opmerking, dat -de huidige crisis aan omvang en gevolgen dc voorwaarden over treft, die door de onderhandelaars te Den Haag in 1930 noodzakelijk zijn genoemd voor een moratorium. Deze verdedigingsre de ten gunste van een moratorium bewijst, volgens Pertimax, dat de Fransche onder handelaars belangrijke concessies aan Duitschland en Engeland hebben moeten doen. Een Engelsch bericht maakt melding van het feit, dat op de Bazeler conferentie de goudkwestie een wrijvingspunt van belang tusschen Engeland en Frankrijk is geweest. De Engelschcn drongen op een betere ver deeling van het goud over de wereld aan. De Franschen verzetten zich hiertegen met groote heftigheid. Dit is dus wel duidelijk, dat ook nu weer Frankrijks vcees voor ingrijpende daden een der grootste moeilijkheden is voor de op lossing van het vraagstuk waarmee de we reldcrisis zoo nauw in verband staat. Als men daartegenover stelt de Duitsche en de Engelsche daadkracht, die de laatste maanden is getoond dan is de tegenstelling v> zeer scherp. Die geheel anders geaarde mentaliteit blijkt ook nu, uit de beoordeeling van het Bazeler rapport. Zoo schrijft het Engelsche. blad „Finan cial News", dat in Engelsche financieele kringen de overtuiging veld wint, dat hoe eer men de kwestie op haar scherpst stelt, hoe beier het zal zijn. Als geen bevredigen de overeenkomst kan worden veii\ egen zou het beter zijn als Duitschland zich buiten machte verklaarde om verdere betalingen te verrichten, welk voorbeeld Engeland zou moeten volgen ten opzichte van de Ver. Staten. De groote Engelsche dagbladen gaan wel- is Waar zóó ver nog niet, maar keeren zich toch zonder uitzondering tegen de houding van Frankrijk en dringen er bij de regee- ring op aan, nu niet meer met een tijde lijke oplossing genoegen te nemen, maar een definitieve na te streven, hoe moeilijk die ook nu nog lijkt, met het oog op de houding van het Amerikaansche Congres, waarin nog geen meerderheid schijnt te zijn voor -de algeheels schrapping der oorlogs schulden. Bijzonder duidelijk spreekt in dezen de „News Chronicle", de beteekenis van het rapport vooral niet in „de eenstemmige verklaring, dat de Duitsche herstelbetalin gen door geen belastingsysteem ter wereld vervuld kunnen worden en dat de herstel en schuldenkwestie thans teruggebracht moet worden tot de practische verhoudin gen en de werkelijke economische grond slagen der wereld. Anders is de catastrophe onvermijdelijk. De steeds grooter wordende afstand tusschen de theoretische eischen van bepaalde landen en de werkelijkheid der economische feit cnis een der grootste gevaren die de wereld in de laatste jaren doormaakt. De hijzondere commissie heeft getoond, hoe deze kloof overbrugd kan wor den en het is de taak van de crediteuren- mogendheden om overeenkomstig dit advies te handelen". De aandrang der Engelsche pers op de regeering is echter waarschijnlijk niet hijzonder noodig. Mac Donald's houding De Britsche eerste Minister Mac Donald heeft nl. al verklaard dat het rapport van de deskundigen commissie te Bazel duide lijk de noodzakelijkheid aantoont van liet onverwijlde bijeenkomen der regeeringscon- ferentie „Laat ons direct bijeenkomen", is de meening van den Engelschen premier. En zooals we van hem gewend zijn, heeft Mac Donald ook onmiddellijk gehandeld. Hij heeft nl. den Franschen. minister-pre sident Laval een schrijven laten overhandi gen waarin hij den wensch te kennen geeft, nog vóór de aanstaande regeeringenconferen- tie een persoonlijk onderhoud met hem te hebben. De Regeeringenccnierentie. In Januari te Den Haag? Of te Lausanne? Volgens een bericht van de Times verwacht men dat de P.egeeringenconferentie op 18, 19 of 20 Januari te Den Haag zal bijeenkomen. Het is echter nog mogelijk dat Den Haag als plaats van bijeenkomst niet geschikt zal blijken daar reeds op 23 Januari een zitting van den Raad va nden Volkenbond plaats heeft e nop 2 Februari de Ontwapeningscon ferentie begint en de ministers niet kunnen deelnemen aan conferenties, die in twee ver van elkaar gelegen plaatsen worden gehou den. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph meldt, dat men te Genève tracht de Regeeringsconfercntie te Lau sanne te doen houden. Wanneer de beslis sing voor Den Haag uitvalt, is uitstel van de Ontwapeningsconferentie gedurende eenige weken mogelijk, daar de Regeeringenconfe- ferentie eenige weken zal duren. Amerika en de Regeeringen- In zeer goed ingelichte officieele kringen te Washington, welke in nauwe relatie staan met het Witte Huis en het departement van Staat, wordt verklaard dat Amerika geen vertegenwoordiger zal zenden naar de Haag- Zeventien personen om het leven gekomen In een hotel te Springfield in den N.Ame- rikaanschen staat Massachusetts brak een brand uit, waardoor het geheele hotel werd •ernield. Van de gasten en bewoners konden slechts 31 personen in veiligheid worden ge bracht, waarbij twee personen ernstige brand wonden opliepen. Zeventien personen kwa men echter bij den brand om het leven. Reed's konden vijf lijken uit de rookende puinhoopen worden geborgen. De overige twaalf slachtoffers worden nog vermist. WERKVERRUIMING IN BULGARIJE 30.000 werkloozen zullen tewerk worden gesteld De Bulgaarsche minister van Handel heeft den Ministerraad een schema voorgelegd betreffende werkverschaffing voor ongeveer 30.000 Bulgaarsche werkloozen. Het plan voorziet in talrijke openbare werken, o.m. wegen en bruggenbouw. Het noodzakelijke crediet ten bedrage van 3.9 milliard lewa hoopt Bulgarije door bemiddeling van het Internationale Arbeidsbureau te Geneve te verkrijgen. Men venvacht daarbij de voor- ak van Albert Thomas, die bij zijn laat ste bezoek aan Bulgarije den noodtoestand persoonlijk heeft leeren kennen. VERKIEZINGSBLOEDBAD TE DAMASCUS? De communistische „Humanité" publiceert berichten, dat gedateerd 26 December, vol gens welke Fransche, een bericht van het Russische telegraafagentsohap spreekt van inlandsche troepen te Damascus geschoten zouden hebben op een menigte van verschei den duizenden personen. Hierbij zouden 32 mensehen gedood en 600 gewond zijn. De menigte zou de stem-umen vernield hebben. Ook uit Beiroet en Aleppo hebben volgens genoemd blad, ernstige onlusten plaats ge had. DE REGEERINGSCRISIS IN AUSTRALIË De vorming van het kabinet nitgesteld De leider der Australische Nationale Partij ïn de vermoedelijke kabinetsformateur Lyon, alsmede de plaatsvervangende partijleider Latham hebben besloten de vorming van het nieuwe kabinet uit te stellen tot 30 December i. De nieuwe ministers zullen zich op 5 Jan. aan het parlement voorstellen. Dit uitstel staat in verband met het feit, d"at de verkiezingsuitslagen nog niet volledig zijn, terwijl de Landpartij haar houding in zake de kabinetsformatie en de te bezetten ministersposten nog niet heeft bepaald. Een belangrijke rol speelt ook het afwijzende standpunt van Latham ten aanzien van de door Lyon te voeren leeningspolitiek. sche conferentie. De regeering-Hoover is voornemens tegenover Europa zoolang een politiek van non-interventie te vervolgen als zulks niet vereischt wordt voor de verzeke ring van de Duitsche betalingscapaciteit en de voorbereiding van de terugkeer van het economisch herstel van Europa. De congresoppositie tegen eenige conces sie inzake het schuldenvraagstuk dwingt de regeering haar geheele kracht aan te wenden voor de binnenlandsche economische kwes ties. Thans is zelfs het zenden van een waar nemer twijfelachtig. Borah voor algeheele schrapping Senator Borah verklaarde in verband met het resultaat van Bazel dat hij geen econo misch herstel van Europa kan zien, zoolang do herstelbestalingen niet geheel geschrapt zijn. Twaalf jaren lang zijn conferenties ge houden en wijzigingen voorgesteld, zonder d'at eenige verbetering is is ingetreden. In dien Europa de oorlogsschulden niet kan an- nuleeren d'an is het beter voor de Vereenig de Staten Europa geheel allen te laten ten einde niet zelf in een bankroet te worden meegesleept. Brüning en Dietrich over het rapport van Bazel, Dr. Brijming en Rijksminister van finan ciën Dietrich hebben rich tegenover de Pers geuit over de resudtatten der bespre kingen te Bazel. Hun uiringen ademden voldoening over de erkenning, dat de voor- beeldeloosiheid van de crisis in Duitsch land woirit erkend en dat eveneens erkend vvordit, dat er een nieuwe situatie is inge treden, welke door helt Youngplan ni§t is voorzien. Dr. Brijning wees op die voorzichtigheid van het rapport in vergelijking met het vroegere rapport van Bazel. Dr. Colijn over de conferentie Dr. Colijn heeft bij zijn terugkeer uit Bazel aan het Ned. Corr. Bureau voor Dag bladen een en ander meegedeeld. Hij zeicle, dat ondanks de begrijpelijke ■senuiwepamning waaronder gewerkt werd, in een vriiendschappelijken geest is samen gewerkt. Na een uiteenzetting te hebben gegeven van de taak dier conferentie, sprak de heer Colijn zijn vreugde uit over het resultaat waartoe de commissie unaniem gekomen is. De grondgedachte ervan is, dat de tegen woordige crisis ver uitgaat boven de korte depressies, die het Youngplan voorzag in verband met de mogelijkheid van korte op schortingen van betalingen door Duitsch land, .echter altijd uitgezonderd de 660 mill- lioen, die ondanks alles, steeds betaald zou den moeten worden. De door spr. ontwik kelde grondstelling, dat het vraagstuk der Üuitsdhe betalingen niet meer op zichzelf staand beschourwd kan worden, doch moet bezien worden als een onderdeel van een wereldomvattend probleem, vormt de grond slag van het rapport, ail is daar op afge- d ongen. „Wanneer men de conclusies van hot rap port in hoofdstuk 4 rustig leest", aldus Dr. Colijn, „zaïl men ontwaren, dat de commissie duidelijk uitspreekt, dat het bedrag van de betalingen als waartoe Duitschland onder het Youngplan verplicht is, wiet geschieden kan zonder den tegenwoordigen toestand te verergeren. Tegelijkertijd edhter leest men erin, dat en ,c vij'scheiding of vermindering der Duitsche betalingen het probleem niet op lost, zoolang andere landen verplicht zul len blijven de betaling htumter schulden voort te zetten. De eindconclusie der com missie is derhalve, dat zoowel het een als hot ander onder de oogen behoort te wor den gezien en dat wel onmiddellijk, indien men nog erger catastrofe wil voorkomen. Mij dunkt, dat dit duidelijk is. De beslissing inzake dit advies berust uit rlen aard der zaak bij die landen, voor wie het Youngplan kracht van wet heeft ver kregen". „Bestaat er eenig uitzicht zoo vroeg de interviewer ten slotte dat de politieke conferentie der betrokken legeeringen {et eenig resultaat zal leiden?" De moeilijkheden zijn ongetwijfeld groot, overweldigend groot zelfs. Men kan alleen hopen, dat de verantwoordelijke staatslie den zullen inzien, dat, wanneer geen beslui ten van beteeken-is worden genomen, de topstand van Europa en daarom ven de wereld, nog ve-el ernstiger worden zai, dan hij m u ate ede de". JAPAN EN CHINA ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIE JAPAN VERDEDIGT ZIJN HOUDING De Japansche regeering heeft in antwoord op de Fransche en Amerikaansche nota's in de bezorgdheid der mogendheden over het recente optreden der Japansche troepen in Mandsjoerije wordt tc kennen gegeven, een officieele mededeeling gepubli ceed'. Volgens het communique zijn de ge voerde acties noodzakelijk geweest om het bandieten wezen te bestrijden. H t Japan sche optreden is in overeenstemming met de verklaringen van Yoshisawa voor den Volkenbond afgelegd op 19 December. Japan heeft geenszins de bedoeling in strijd te ge- rakon met de Chineesche georganiseerde troepen. Aangezien deze troepen dfe bandie ten evenwel steunen, moet Ghina daarvoor erantwoordelijk worden gesteld, indien botsingen plaats grijpen. 240 K.M. Japansch front bij Moekden. De bijzondere correspondent van „Daily Express" meldt, dat het Japansche front zich ten N.O. en Z.W. van Moekden uit strekt over een lengte van ongeveer 240 K.M. De Japansche generale staf is voor nemens de Chineesche rooverbenden in te sluiten en aldus onschadelijk te maken. Naar de correspondent verder meldt, zijn nieuwe Japansche troepen, zoomede nieuw ie vlieg tiuigeskaldiers in Mandsjoerije aange komen. Japan waarschuwt China De Japansche regeering heeft haar gezant te Peking opgedragen Tsjang Shoe Liang te waarschuwen het samentrekken van troepen in het gebied van Tsjintsjau niet verder voort te zetten, terwijl de Chineesche troe pen zich dienen terug te trekken achter den Grooten Muur. De Japansche regeering heeft een nieuwe nota aan den Raad van eten Volkenbond gezonden, waarin uiteen gezet wordt, dat de Japansche belangen in Mandsjoerije door de maatregelen van Chi neesche zijde in gevaar zijn gebracht. Een en ander zou aldus de nota tot ernstige gebeurtenissen leiden. De volgende Japansche oorlogsschepen hebben bevel ontvangen zich gereed te ma ken voor een eventueel vertrek naar de Chi neesche verdragshaven Chingwangtoe aan de Golf van Liautung: twee flotiljes torpe dobooten, een kruiser, een vliegtuig-moeder schip en een hulpoorlogsschip. Het vliegtuigmoederschip „Notoro" en de kruiser „Izumo" zijn onmiddellijk na ont vangst van het bevel naar Chingwangtao vertrokken. MOEKDEN, 28 December. Gemeld wordt, dat de Chineezen beschikken over een leger van 30 tot 50.000 man. De Japanners hebben thans minstens 20.000 man in het veld, die het Chineesche bandietenleger vervolgen en trachten achter den Grooten Muur terug te dringen. Volgens telefonische berichten uit Yingkaw aan de Gele Zee. concentreert Ja pan daar een groot leger. Drie bataljons in fanterie en een bataljon artillerie zijn reeds geland en verdere versterkingen worden uit Z.-Mandsjoerije verwacht. Verder ver luidt, dat ongeveer 4000 man geregelde Chi neesche troepen op eenige mijlen afstand van Yingkaw staan. Door een ontzettenden brand is Donderdag bijna het geheele gebouw van de Universi teit Johannesburg verwoest. De schade is zeer aanzienlijk. De aula, d'e bibliotheek, de leeszalen en de bureaux zijn vernield. Er zijn ongeveer 30.000 boeken een prooi der vlam men geworden, waaronder vele documenten van groote historische waarde. INSTORTINGSONGELUK Twaalf dooden. Te Port Elizabeth in New Jersey stortten Zaterdag de muren van een gebouw, dat lang zamerhand gesloopt werd plotseling in. De brokstukken kwamen in een kantoorruunte terecht. Ongeveer twaalf personen schijnen om het leven te zijn gekomen. SPOORWEGONGELUK BIJ ROME Drie dooden. Twintig gewonden. Zondagmiddag ontspoorde op het traject Rome-Viterbo bij Rignano, ongever 38 K.M. ten Noorden van Rome een trein tengevolge waarvan drie personen werden gedood en ongeveer 20 gewond. Naar de plaats des on- heils zijn direct vele wagens van den genees kundigen dienst vertokken. COMMUNISTISCHE AGITATORS VERBANNEN. Te Marseille zijn aangekomen de Ameri kaan Henry Lynd en zijn vrouw, die op 10 December te Bombay werden gearresteerd. Zij zijn uit Indië uitgewezen onder beschul diging van communistische agitatie. Zij zullen via Havre naar Amerika gaan. ZONDER REGELING DER HERSTEL KWESTIE GEEN STILLHALTE OP LANGEN TERMIJN In verband met de Stillhalte-onderhande- lingen, schrijft de „Financial News", dat de meeste financiers niet zullen toestemmen in een verdisconteering der credieten op korten termijn in credieten op langen termijn, aan gezien de regeeringsconferentie in het gun stigste geval tot een moratorium van ter hoogste twee jaar zal leiden en de vooruit zichten ook hij een tijdelijke regeling der herstellkwestie te onzeker zijn. In Engelsche bankkringen beschouwt men een twee jarig moratorium als de slechtste oplos sing. aangezien daardoor de onzekerheid niet wordt weggenomen. DE DUITSCHE REGEERING EN DE JAAR-OVERGANG BERLIJN, 28 Dec. De Rijkskanselier Dr. Brüning is Zondagavond uit (Berlijn ver trokken voor een kort verlof tot na Nieuw jaar. Ook de Ministers Dietrich en Gröner zijn niet in Berlijn aanwezig. Bij de Nieuwjaarsontvangst zal waar schijnlijk de Rijkspostminister Schaetzel, als oudste der in Berlijn vertoevende mi nisters, de Rijksregeering vertegenwoordi gen. Gedurende de Kerstdagen hebben de leden van het Kabinet het rapport van Bazel, dajt intusschen ook officieel bij de regeering in- p^kgraen is, bestudeerd. Een Kabinetszittin;. hierover, is voorloopig nog niet vastgesteld. Het belangrijkste werk in het 'begin van het volgend jaar zal voor de regeering de voorbereiding van de a.s. regeeringenconfe- rentie zijn. BOTSING TUSSCHEN POLITIE EN ROODHEMDEN Te Pesjawar hebben ernstige ongeregeld heden plaats gehad tussolien aanhangers van de organisatie van het „Roode Hemd" en de politie. De aanhangers van genoemde organisatie waren onverwacht te Pesjawar in groote getale verschenen. De politie sloeg met de gummiknuppels op de menigte in. Ook militairen namen aan het herstel van de orde deel. Acht personen werden gedood en 50 anderen gewond. De politiechef werd ernstig gewond. Er zijn 148 personen in kort geding ieder tot zes maanden gevangenisstraf veroor- Ook in andere districten kwam het tot ernstige ongeregeldheden met de politie, waarbij de menigte met steenen naar de po litie wierp. De autoriteiten zijn den toe stand volkomen meester. De Engelsche regeering heeft nieuwe maatregelen uitgevaardigd, die de regeering in de Indische N.-W. provincies nieuwe en vérstrekkende volmachten geven tot handha vang van de orde. De nieuwe verordeningen staan massa-arrestaties en in hechtenis houden van verdachte personen toe, terwijl bepalingen zijn gemaakt, die toegang kun nen verbieden aan personen in bepaalde ge vaarlijke gebieden en speciale rechtbanken kunnen worden ingesteld, die het recht heb ben tegen oproerige personen onmiddellijk de doodstraf uit te spreken. Een speciale controle zal worden uitge oefend op den handel in wapens. De autori teiten hebben het recht op ieder moment hulpmanschappen uit de dorpen te requiree- ren om onlusten te onderdrukken en tegen personen maatregelen te treffen, die wei-ge- ?n belasting te betalen. Zondag werd gemeld: In verband met de nieuwe door de Brit sche regeering uitgevaardigde nooddecreten zijn Vrijdag in de vijf districten der Indi sche N.W. provincie 188 personen gearres teerd. Onder de gearresteerden bevinden zich twee kranteneigenaren en verscheidene vooraanstaande persoonlijkheden van de „roode organisatie". Nadat het Zondag te Pesjawar tot ernstige botsingen was men, hebben in de verschillende plaatsen we botsingen plaats gehad tusschen politie en „red shirts" .Een afdeeling politie die een man had gearresteerd wegens het onbevoegd dragen van wapenen werd door de menigte aangevallen en moest zich in een huis verschansen. De politiebeambten den gedwongen den gevangene in vrijheid te stellen en de wapens terug te geven. Pandit Nehroe gevangen genomen. De voorzitter van het Al-Indische congres. Pandit Jahwarlal Nehroe werd op weg van Allahabad naar Bombay door de politie ge arresteerd. Pandit Nehroe wilde te Bombay een vergadering bijwonen van het werk comité van het Indische congres. Tegelijk met Nehroe werd een ander vooraanstaand •congreslid gearresteerd. Kunst en Letteren. Weerbericht. DE BELGISCHE ZEEVISSCHERIJ Actie tegen Invoer. De heer iBaels, voorzitter van den Hoogen Raad voor de Zeevisscherij, heeft heden aan den Eersten minister een verzoekschrift overhandigd strekkende tot het treffen van dringende maatregelen om de visscherij te gen den ongewonen invoer van vreemde visch te beschermen. Dit verzoekschrift draagt verscheidene dui zenden handteekeningen van reeders, stuur- ieden, visschers, vertegenwoordigers van alle industrieën welke van de visscherij afhanke lijk zijn. Een voorstel van Lord Ce eik In de „Times"' lanceert Lord Robert Cecil een voorstel, dat inhoudt dat Engeland zijn schulden aan Amerika op dezelfde wijze zal afbetalen, als waarop zij ontstaan zijn, n.l. door leveranties van goederen en niet in goud. De Engelsche regeering zou Amerika, dat in den oorlog munitie en oorlogsmateriaal leverde, dat voor den aankoop van goederen van allerlei aard, speciaal van materiaal en voorraden voor het Amerikaansche leger, de marine, en de luchtmacht, gebruikt zou kun nen worden, zoodat de Amerikaansche begToo- ting van deze posten ontlast wordt. Lord Cecil nerpt de vraag op, of een dergelijke methode niet voor alle herstel- en schuldbetalingen toegepast zou kunnen worden. Hierdoor zou naar zjjn meening de noodlottige werking der oorlogsschulden en invoertarieven, vermeden kunnen worden. Geen overeenkomst tusschen Lyth Ross en het Fransche Ministerie van Financiën. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" verneemt, dat de onderhandelin gen tusschen den Engelschen financieel en des kundige Sir Frederic Lyth Ross en het Fran sche Ministerie van Financiën, niet tot eenige overeenkomst heeft geleid. Wel heeft men el kaar wederzijds ntder op de hoogte gebracht van de diverse standpunten inzake de herstel en schuldenkwestie. Deze uiteenzetting heeft echter geen ander resultaat gehad, dan dat het verschil tusschen het Fransche en het En- gelsahe standpunt duidelijker -geaccentueerd is dan tevoren. GROOTE BRAND ALTONA (Pensylvanië), 28 Dec. Een ge weldige brand heeft gewoed in de winkels van de Pensylvanië Spoorwegmaatschap pij. De voornaamste gebouwen werden verwoest. De schade bedraagt van iy2 tot 2 millioen dollar. Na een strijd van vele uren was men den brand meester, doch de puinhoopen smeulen nog steeds. Bijna 1000 personen zijn, althans voor loopig, tengevolge van den brand werk loos geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. VERBOND VAN CHR. LETTERK. KRINGEN IN NEDERLAND JAARVERGADERING Lezingen van W. S. Sevensma en Anton van Duinkerken. Tweede KersDdiag vergaderde bovenge noemd verbond te Uitrecht in de Dietsche Taveerne. Te half elf opende de voorzitter, de heer Fokkema de huishoudelijke verga dering en heette de leden welkom. Na goedkeuring dier jaarverslagen van secreta ris en penningmeester, had de bestuurs verkiezing plaats, waarbij de heeren K. Fokkema (Alphen a. d. Rijn) en Jan H. de Groot (Amsterdam) als hoofdbestuursle den herkozen werden. In de algemeene bespreking werd de wenschelijkheM meesproken, een nauwer contact te leggen tusschen hoofdbestuur en afdeelingen en pogingen aan te wenden enkele noodlijdende afdeelingen tot nieuw leven te bezielen. Ook t.a.v. het contact tusschen verbond en tijdschrift (Opwaart- sche Wegen) werd een voorstel aangeno men een bespreking met de redactie te voeren over de toevoeging van een tweetal bonlchsleden in dit college. Besloten werd tegenover de Ned. Chr. Radio Vereen, een welwillende afwachtende houding aa nemen op grcxnd van aanhangige bespre kingen. Te 2.15 opende de heer Fokkema middagvergadering en gaf het woord aan den heer W. S. Sevensma tot het hou den van zijn leraimg over Schoonheid en Schoonheidsleer. Spr. wees op het verschil van inhoud. Schoonheid, d.w.z. de harmonie der dingen hun kleur, klank, majesteit, terwijl schoon heidsleer, voorstellingen oproept van we tenschappelijke problemen, conclusiën en geleerd betoog. Aan het eerste woord ver binden wij den kunstenaar, aan het tiweede de kamergeleerde. Het verschil tusschen deze begrippen wordt soms zoo groot ge zien, dat van tegenstellingen kan gesipoo- ken worden. Verwantschap wordt perti nent, ontkend. De schoonheid kan niet ge kend worden door het redeneerend ver stand. Anderzijids namen wijsgeeren een beschouwing over schoonheid in hun filo sofisch systeem op, zoodait er toch van een mogelijkheid sprake is het begrip schoon heid wertenschappelijk te fprmuleeren. Dc eerste opvatting houdt itn dat de schoon heid niets met de waarheid 1e maken heeft en vervolgens dat de schoonheidservaring vreemd is aan de rede. De tweede opvat ting, welke spr. uitvoerig beschouwt, ligt in de lijn van sprekers meening. Immers wij allen belijden diat er wel degelijk ook vóór het schoone, objectieve normen be staan. Spr. licht zijn standpunt uitvoerig toe, met voorbeelden. Een geanimeerde bespreking volgde. Na die rustpoos, ving de heer Anton van Duinkerken rijn leaimg aan over De dichters der Contra Reformatie. Spr. wees op het merkwaardige, dat hij als jong R.K. literator voor een Chr. Prot kring een lezing hield over die dichters der Contra Reformatie. Hij was verheugd over dit onderwerp te kunnen spreken, omdat deze dichters in de officieele letterkunde maar ook in R.K. kringen onbekend zijn. Deze periode van bijna 200 jaar is in de literaire historie verwaarloosd. Hier is sprake van een 100-tal dikihrters die voor het nageslacht bijna volkomen onbekend zijn gebleven. Dirt vraagt herstel. Spr. stelt zich voor de taak in groote lijnen het leven het godsdienstig leven van die dagen te fcsen, de totale verwording van het leven der geestelijkheid, en die doorwer king der Hervorming, irn de eerste plaats op grond van het verlangen naar het nieuwe, dat zuiverend indrong in het ver worden bestaande en in de tweede plaats uithoofde van religie als zoodaniig. Spr. citeerde een Oostenrijksahe heilige: „Wan neer het Duitsche volk Lutheraan werd, Het dunne pöltje geeft den vorlfren stand ^an. Hooogste stand te La Coruna 767.7. Laagste stand te Karlstadt 724.9. Stand vanmorgen halftwaalf 751.1. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt). Krachtige tot matige W. tot N.W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk regen of sneeuw buien. Aanvankelijk kouder, later waar schijnlijk veel kouder. STORMWAARSCHUWÏNGSDIENST. Ontvangen 27 Dec. 8.5 n.m.: Weest op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBERICHT Gedurende de Kerstdagen bleven depressies in het Noorden den weerstoestand ten onzent beheerschen. In de laatste 24 uur daalde de barometer aanzienlijk, zoodat het hoogdruk- gebied in het Z. afnam. Thans ligt een die pen kern van lagen luchtdruk over Z.-Soan- dinavië, terwijl zich een rug van hoogen luchtdruk van IJsland via Ierland tot Spanje uitsteekt. Waarschijnlijk zal deze hooge druk voor het weer in ons land van groote betee kenis worden, aangezien de stormachtige tot krachtige noordwestelijke winden, die zoowel in de depressie als in het grensgebied van depressie en hoogen druk waaien, koude lucht uit het poolgebied aanvoeren. Deze koude-inval met zware regen- en sneeuw buien, is nu reeds tot Schotland doorgedron gen en zal waarschijnlijk ook ons land in 't volgende etmaal bereiken. Thans heerscht over in Duitschland, Z.-Engeland, N.-Frank- rijk en ons land nog zacht weer. In Zuid- Frankrijk is nog eenige koude lucht van een vorige inval afkomstig, blijven liggen. 29 DECEMBER 8.12 u.; Zonsondergang 3.52 u. Maansopgang 9.26 u.; Maansonderg. 11.00 u. VOERTUIGEN MOETEN HUN LICHTEN OP HEBBEN Van 's avonds 4.22 u. tot 's morgens 7.41 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Uit Oost-lndie DE KONINKLIJKE KERSTGROET Indische ontvangst mlslnkt BATAVIA, 26 Dec. (Aneta). De gespan nen verwachtingen waarmede Ned.-Indië de stem van H.M. de Koningin verbeidde, bleek in de hoofdstad uit de tjokvolle zalen waarhoen autoriteiten en particulieren, reeds een uur tevoren zich in bont pêle-mêle hadden begeven. De aanvankelijk goed doorkomende eer ste zangnummers deden de verwachtingen stijgen, welke daardoor te scherper terug vielen, toon de duidelijk geannonceerde rede van de Koningin practisch onverstaan baar doorkwam. De teleurstelling, welke in de hoofdstad heerschte wordt ook weerspiegeld door de tot dusver ontvangen berichten uit tal van plaatsen op Java, Sumatra, Borneo en Celebes, waar de Koninklijke Kerstgroet eveneens in openbare samenkomsten in bioscopen enz zou worden aangehoord, doch helaas ook onverstaanbaar doorkwam. Slechts enkele amateurs vingen het groot ste deel van de rede op. Een uitzondering maakte bovendien de ontvangst ten huize van den Gouverneur van Djocjakarta, welke schitterend was. De rede van de Koningin was daar woordelijk verstaanbaar, zoodat de Pakoe Alaip en zijn gemalin en 't korps ambtenaren Binnenlandsch Bestuur derede goed hebben gevolgd. In Solo werden eeni ge volzinnen verstaan. De Soesoehoenan van Soerakarta was diep onder den indruk toen hij de stem der Koningin hoorde. Hij was opgetogen over het technisch wonder, dat zulks mogelijk maakte. DE RAMP VAN DE OPHELIA. BATAVIA, 24 Dec. (Aneta). Een commis sie van drie leden, waaraan een deskundige voor het bergingswerk is toegevoegd, diende bij de Regeering een rapport in over de ramp welke den hekwieler „Ophelia" is ovei komen. Dit rapport is nog niet voor publ catie vatbaar. De Hoofdinspecteur van de: Dienst voor Scheepvaart deelt mede, dat het bergingswerk niet voor Maart kan aanvan gen in verband met het feit, dat de rivier gezwollen is. DE RAMP VAN DE OOIEVAAR. BATAVIA, 24 Dec. (Aneta). Het stoffelijk overschot van Wiersma, Van Onlangs en Kotte, de slachtoffers van de ramp welke de „Ooievaar" te Bangkok overkwam, is alhier per „Sawahloentoe" van de Kon. Pakfitvaart Mij. uit Bangkok aangebracht voor verdere vervoer naar Nederland. GEARRESTEERD. SOERABAJA, 24 Dec. (Aneta). Een korpo raal aan boord van de mijnenlegger „Kra- katau" tegen wien vermoedens van diefstal waren gerezen, werd gearresteerd, en in een hut opgesloten. Hij vluchtte door de patrijs poort en is vervolgens bij pogingen om zwemmend den wal te bereiken, verdronken. KETELONTPLOFFING. MEDAN. 24 Dec. (Aneta). Bij een ketel ontploffing in de klinkwerkplaats van de Bataafsche Petrol eum-Mij. te Pangkalan Brandan werd de werkplaatschef, de heer P. P. II. van Kleef, zwaar gewond. De heer Van Kleef, die 26 jaar en onge huwd was, is twee uur later zonder tot be wustzijn te zijn gekomen aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Een Chineesche en een Inlandsche koelie werden bij deze ontploffing licht gewond. Heden Vorig Waldshnt1,70 1,83 Basei 0,35 o.— Haningen f,2! 0,34 Rheinweiler 2,>2 0.— 1,84 Mnxan 34i 0,— Wledeshelm 0,99 0,— Mannheim 2.'2 2,32 Lohr 1,45 1,40 Heden Vorig Canp 1,35 i,42 Coblonz 1,55 i;62 Trier 0,64 (',64 Keulen 1,22 1,41 Ruhrort 0,— 0,08 Wesei 0,— 0, Emmerik 0,v,— Duisburg0,7i) 0,20 Maastricht 1,93 <,31 nlo 11,18 11,11 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS Delfzjjl 1.45 14,24 Terechelling 11.34 23,43 Haningen n.l He der ie 6.42 10.05 Idem 2e 21,57 IJmuiden 5.55 8,i4 H. v. Hodand 5.04 I7,2u Scheveningen 5.14 i7,3j Rotterdam 6.50 19.60 Hellevoetsi,5,46 18,05 Willemstad 6,38 13 02 Brouwersh, 4,58 17,17 Zierikzee o,26 i7,54 Wemeidinge 5,52 18,16 VI lesingen 3,54 16, Terneuzen 4,28 |7;48 Hansweert 5,11 17,43 deed het <31t uit behoefte vrooim te zijn. Tien jaar nadat Luther zijn stel ingen te Wit- tenburg aansloeg kwam de poëtische re actie. Anna Byns is de eerste in haar rechtstreeksche, felle, hartstochtelijke ge richtheid tegen Luther, vooral in haar eerste bundel. In haar tweede breekt iets van dit verzet, tot in haar derde bundel haar opbloei komt van een positieve Katilo lieke lyriek. Vervolgens Cornel is Everaert, de burgerman, de behoudende en Josine des Planques, non in een kleester te Gent die in een gedicht „Claghe". de mystiek der Middeleeuwen samenvat Deze drie typen zijn kenmerkenid voor het karakter der contra-reformatorische dichtkunst Sp. soheitst den catastrophaten invloed van de Hervorming op het leven der R.IC menschen. Zij werden ontwortelden. En deze gesteldheid kan geen strijders voort brengen, maar wel een inkeer. Na de crisis in het Katholicisme, de inkeer. Als voorbeeld van dichtkunst die wel zeer de ontworteling van het R-K. teven mani festeert-, noemt Sp. de fcragieeh-komisohe dichter Corn. Krul (1560). De tweede fase noemrt spr. de vijfjarige overheersching van Brussel door heit Cal vinisme. Dan ontstaat de orde der Jezu ïeten, die door een zuiver leven, voorbeel dig en overtuigend werkten. Zij werden dö eigenlijke bestrijders der Hervorming. Toen Marnix zijn Bieenkorf schreef antwoordde de Jezuiet Joannes David, Men krijgt de didactische poëzie. Er komt een or diening van een nieuw R. K. besef. De meest be kende is Spieghel. Toen Cats zijn morali- seerend-didactisdhe poëzie scheef kwam wederom de reactie van Jezuieten rijde. Willem van der Els (1622) schreef zijn brieven: Aan de ketlters en Godloochenaars (Catsiaans). Vervolgens staat spr. stil bij de poëzië van zingende geloofsverzekerd heid. Het herstel heeft plaaits gevonden, de belangrijkste dichter uit dezen tijd is J. Stalpaert van der Wielen (1621). Dan volgt de groote bloei der gouden Eeuw, de Hol- larodische Leekenlyrtek. Vondel als het hoofd der Leekendichters bevestigde na zijn be keering de positieve inwerking der Contra- reformaitie. Van 1660 tot 1680 volgt de laat ste opbloei dor Kath. Lyriek. De poëzie der ascetische Kloosterlingen en het verval daarna met de moraliseerende dichters van 1660 tort 1700. Als belangrijke lyricus der Kloosterlingen noemt Spr. Pater Adr. Poirters (1662). Petrus Croon manifesteert volkomen het verval. Hij paste de R.K. zedenleer toe op de huiskamer en kwam tot een onzinnig gemoraliseer. In 16S0 sterft de R.K. leer. In 't Zuiden, i. c. in Duinker ken komt nog een kleine opbloei in Pieter Couwe. Na de enthousiast voorgedragen lezing van kien heer van Duinkerken volgde nog een korte bespreking, waarna die .voorzatter de .vergadering sloot. u

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2