B3^r\7™rUgi«bZ.ii""7'" Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. De Kerstgroet van Koningin Wilhelmina ABONNEMENT: Per kwartaal 3-25 A A -A 4 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0.25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 6.— Losse nummers 5 cent Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166)Postbox 20 Postgiro 58936 met Zondagsblad fyz cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar N^. 3543 MAANDAG 28 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels 1 un? 022Yt Van 1—5 regels B 2A0 Elke regel meerB 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan t bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER blader NIEUWE ABONNE'S wordt, zoolang de voorraad strekt, een exemplaar van onze KERSTBIJLAGE TOEGEZONDEN Administratie REDEN TOT DANK Toch een gezegend Kerstfeest Een vroolijk Kerstfeest zal het allicht bij velen niet geweest zijn. De tijdsomstandig heden zijn er niet naar. De donkerte der tijden is als de donkerheid der dagen. Noochtans kan liet wel een. gezegend Kerstfeest zijn. Want zegen is niet aan. uiter lijkheden gebonden. Zegen wordt innerlijk beleefd en ervaren. Ja., het is niét ondenk baar, dat juist de maatschappelijke nood geestèliike winst bracht.- We' lazen het nog pas in een particulier 6chrijven uit Amerika. De schrijver teekende met zwarte kleuren de nood, die d&ar heerscht. Veel erger dan hier thans nog 't geval is Hij verhaalt van degelijke arbeiders, knappe, intellectueele koppen, zakenmen- schen, die zèken deden en winst verwierven voor korte tijd nog welgestelde burgers, nu venters met oliebollen en snuisterijen; Küis aan huis gaand om iets te verkoopen en iets te verdienen. Zeker, de particuliere liefdadigheid doet veel, heel veel; maar.ieder, die aan lager wal of zelfs aan de grond geraakte, is dan daarop ook geheel aangewezen. Als dé spaarpenningen op zijn en bij velen is dat zoo da n gaa-t men met negotie of op de bedelarij; i het scheelt niet zoo heel Velen kochten in betere tijden .een huis; ze zijn thans dankbaar, als de hypotheek bank het .overneemt. Ze hebbendan geen huis meer, maar ook gèen geld; En gaan kleiner vgneu. De briefschrijver weet óók, wat achteruit gang is in 't hedrijf. Wat overgespaard was voor later, is reeds ingeteerd. Maar dan Verandert opeens zijn toon en het jubelendp slot-is-: „Wij ervaren het nu beter dan vroe ger, hoe rijk onze God is en dat Tlij voor ons zorgt". Daarom schreven we: misschien is de maatschappelijke nood voor velen middel ïn Gods hand1 geweest om geestelijk béter het Kerstfeest te verstaan: en dan is er plaats v.oor groote dankbaarheid. Dit geldt den enkelen mensch.. Het kan ook op geheel een volk toepasse-. lijk zijn. Zoowel stoffelijk als geestelijk We willen de ellende, welke ook ten onzent geleden wordt, geenszins onderschat ten. Misschien wordt er in stilte zelfs meer doorstaan, dan menigeen vermoedt. Er is ook massale nood; maar het blijft waar, dat de honger vaak minder groot is bij hen, die daarvan luidruchtig gewag maken, dan in de stilheid, ver achter het maatschappelijk front. Doch hoe het zij, aandoenlijk is, wat iemand, die blijkbaar met Sovjet-Rusland dweept, en daar zoo pas vandaan kwam, in 1de roode pers laat zeggen. „Het gaat ér hard vooruit", vertelde hij ons. ..Ik geloof, dat men thans zeggen kan, dat de arbeiders eiken dag brood krijgen, genoeg voor hun levensonderhoud, 't Komt niet veel meer voor, dat er voor brood in de rij moet worden gestaan. Dat is een heel groot verschil met een jaar of twee geleden. De arbeiders krijgen ook nu:eh dan wat boter. Ook nu .en dgji wat thee. Geen groote hoeveelheid. Maar meer dan een of .twee jaar geleden." Het gaat er hard vooruit. Elke dag brood en soms zelfs wat boter en thee. Wat een heerlijkheid in de Sovjet! Dat is de hcilsta.at voor de arbeiders. Men heeft er brood. Of er genoeg is, staat er niet bij. Maar ei- is dan toch brood. Zoo staat het maatschappelijk. En, hoe is het geestetijk? Hier en daar zijn geloovige Russen heengeslopen naar kathedraal of evangelisatie-tent Want 't Evangelie wordt in Rusland gepredikt door helden des ge- loofs. En allicht door zendelingen van ver schillende kerken en groepen in mèe: eenigheid des waren geloofs, dan hier moge lijk schiint Doch het zijn weinigen, die het wagen. Want de staat, de overheidsmacht kent noch erkent de Kerken; breekt ze af, zoo veel ze kan en bouwt op de puinhopen tem pels voor den mensch en zijn vernuft. Zelfs' Nederlandsche architecten gaan heen om aan die menschentempels- te houwen. - Eenkleine portie- bróód, elke dag, óm het lichaam te onderhouden opdat het vijfjaren plan maar mag slagen. Maar. brood des Levens: er wordt in Rusland haast overal tevergeefs naar gevraagd...... werd er. maar naar gevraagdl Mogen wij, ziende-hoe wij hier ongestoord Kerstfeest mochten vieren; waardèerende dat heel ons volk uit de mond. zijner Vorstin een Kerstboodschap mocht aanhooren; mogen wij dan hier niet spreken van gepaste dankbaarheid. Het moge bij velen geen vroolijk Kerst feest geweest zijn wij voelen allen der tijden druk een gezegend Kerstfeest kon het wel zijn. Als we slechts bedenken, dat God vrede wil geven' aan opstandige men- schenkindere'n:. een vrede, die alle verstand te boven gaat. Ziende op wat elders naar lichaam en ziel geleden en wat'hier genoten wordt, zullen wij met dankbaarheid kunnen ge wagen van een g-e.z e g e n d Kerstfeest. BINNENLAND. EERSTE KAMER WOENSDAG VERGADERING. De Eerste Kamer is in openbare vergade ring bijeengeroepen tegen Woensdag 30 Dec. s, te 11 uur 's morgens. In deze vergadering komen o.a. de vol gende wetsontwerpen aan de orde: regeling van den uitvoer van bloembollen; wijziging van de Mijnwet 1903; wijziging -van de Sche penwet; goedkeuring van hét verdrag betref fende uitwaterig van schepen; tijdelijke hef fing van opcenten op c}e invoerrechten in Nederl.-Indic en aangaan van een, geldlee- ning ten laste van. Nederl.-Indië. NATIONAAL CRISIS COMITÉ Dij 'dé Rijkswerkplaatsen en Centrale Ma gazijnen van militaire kleeding en uitrus ting te Woerden wordt door hét personeel, hetwelk behalve het militaire hoofd en diens assistent bestaat uit 270 personen, reeds se dert begin December 1931 bijgedragen ten behoeve van het Nationaal Crisis-Comité. DE BENZINEBELASTING WAT MEN ERVAN MOET WETEN. Volgens die met 1 Januari a.s. in werking tredende wet tot tijdelijke heffing van een bijzonder invoerrecht op benzine wordt dit bijzondere invoerrecht ad f 6 per 100 kilo gram nagevorderd van alle benzine, welke met ingang van 1 Januari 1932 in het vrije verkeer in een opslagplaats voorhanden is, alsmede van de benzine, die met ingang van dien dag in vervoer is naar een opslagplaats 'n het vrije verkeer. Van de navordering zijn uitgezonderd de •oorraden benzine, die per opslagplaats vol gens de wet, met inbegrip van de hoeveel heden benzine,'die met'ingang van 1 Jan. 1932 naar die opslagplaats in vervoer zijn, niet grooter zijn dan 200 kilogram. Voorra den, grooter dan 200 kilogram, zijn voor de volle hoeveelheid aan navordering onder worpen. De gebruiker of hoofdgebruiker van een ^slagplaats, waarin met ingang van 1 Jan. 1932 me,er dan 200 kilogram benzine is op geslagen, moet hiervan den tweeden Jan.. 1932, op straffe bij de wet bepaald, schrifte lijk aangifte doen bij den ontvanger der in voerrechten of op plaatsen, waar geen ont vanger der invoerrechten gevestigd is, bij dien der accijnzen.. Elke beheerder van een benzinepomp, on verschillig of de in de installatie aanwezige benzine zijn eigendom is of niet, is verplicht op straffe bij de wet bepaald, bij den "hier boven genoemden ontvanger op 2 Jan. 1932 schriftelijk aangifte te doen van den stand -van het aan de onder zijn beheer staande pomp bevestigde telwerk bij den aanvang •an den eersten Januari 1932. Ter uitvoeririg van de wetsbepalingen no pens de navordering, heeft de minister van financiën voorschrift én' gegeven, die in de Staatscourant van 23 December zijn gepubli ceerd. Belanghebbenden wórden naar den inhoud dier voorschriften 'verwezen. Tevens kunnen zij inlichtingen krijgen bij de in specteurs en de ontvangers der invoerrech ten of der accijnzen. HERZIENING HANDELS VERDRAGEN VERGADERING DER COMMISSIE. De commissie voor dé herziening van de handelsverdragen heeft dezer dagen haar 94ste vergadering gehouden onder voorzit terschap van Dr. J. A. Nederbragt' Uitvoerige mededeelingen werden door den voorzitter gedaan over de besprekingen van de vertegenwoordigers der z.g.n. Oslo-staten, welke onlangs te Hamburg zijn gehouden. Mededeeling werd verder gedaan over die bestudeering van de vraag aangaande het treffen van regelingen met andere landen ter bevordering van het betalingsverkeer, verstoord door de maatregelen inzake devie zen door verschillende regeeringen genomen. Op het voor en tegen van dergelijke regelin gen werd gewezen. Opnieuw werd uitvoerig van gedachten gewisseld over economische toenadering met Begië. welke algemeen bleek te worden ge- wenscht. Een voortsobrijden in etappes werd ten deze raadzaam geacht Als eersten stap zou men een eenvoudige regeling inzake voorkoming zooveel mogelijk over en weer van benadeeling bij contingenteering, waar over onderhandeld wordt, toejuichen. Conform de besprekingen te Hamburg bleek meu van oordeel, dat het onder de huidige omstandigheden weinig zin zou hebben, diep in te gaan op de economische denkbeelden van het deskundigen-comité van Genève, waarover het oordeel der regee- ri-ngen is gevraagd. Sléchts achtte men wen- schelijk dat het Nederlandsche standpunt'hij elke geschikte gelegenheid wordt kenbaar gehaakt,- - „Waagt het met Immanuel" De Kerstgroet, die Koningin Wilhelmina in 't bange jaar 1914 haar Volk bracht, kwam, zoo ver wij ons herinneren, geheel onverwacht. Nog levendig staat ons voor den geest de groote ontroering, die dit korte woord, waarin zich een krachtig geloofsvertrouwen uitsprak, verwekte, 't Was echte Oranjetaai, een krachtige echo op 't woord van den eersten Willem, die met den Heer der heeren een vast verbond had gemaakt. Een verrassing als in 1914.was thans de Kerstgroet van onze Koningin niet In steden en dorpen, in hooge torenhuizen en op 't eenzame vlakke veld, werd in spanning 't uur verbeid, dat de stem van Neerlands Vorstin door den aether weerklinken zou. Jammer, dat, naar de berichten luiden, de ontvangst in Indië mislukte. Wie werd in 't middaguur van den Eersten Kerstdag niét heel even dooi ontroering aangegrepen? Was de gedachte niet heerlijk en treffend: als één volk, op den dag van den geboren Vredevorst-, luisterend naar 't woord van Haar, die 't symbool is van onze eenheid. Hebben we weer niet gevoeld den mystieken band, die Nederland en Oranje saambindt? Honderden en duizenden luisteraarfe hadden de stem van hun Koningin nooit eerder gehoord. En nu zouden ie in eigen woning kunnen luisteren naar wat Koningin Wilhelmina op dit Kerstfeest tot Haar Volk te zeggen had. De spanning klom, toen vijf minuten voor één de mededeeling kwam, dat de luisteraars verbonden werden mét het Paleis aan het Noordeinde. En kort daarop klonk het mooie '.'Kerstlied „Hoort de klokken", gevolgd door het bekende vers van Vondel: „O Kerstnacht, schooner dan de dagen". Toen de laatste regel was verklonken, had de spanning haar hoogtepunt bereikt En toen kort daarop 't was acht minuten over één een duidelijke, heldere stem begon te spreken: „Voor mij is het een reden tot dankbaar heid......", toen fluisterden velen tót zichzelf en anderen: „De Koningin Het overgroote deel onzer lezers heeft natuurlijk den Kerstgroet van Koningin Wilhelmina gehoord. Maar velen zullen er prijs op stellen hem als een kostelijke herinnering aan 't Kerstfeest 1931 te bewaren. Daarom laten we de Koninklijke toespraak hier in haar geheel volgen. Voor mij is het een reden tot dankbaarheid, mi] op dit oogenblik door de radio met U allen verbonden te weten en daardoor zoovele lojnd-genooten te kunnen toespreken. Het is als scheidde ons geen afstand, als toefden wij in eikaars tegenwoordigheid. Ik zie in ons contactdoor den aether het beeld van een lioogeren band, door God zelf gelegd, dAe de ffeheele menschheid omvat. Terwijl ik U thans mijn Kerstgroet zal voorlezen, doe ik dit in het levendig besef van die saamlworigheid en gedenk met een uit het hart komende heilbede de geheels menschheid. Er lijkt ongetwijfeld voor vtöeri eene groote tegenstelling üisschen de schaduw, welke de ongunst der tijden op de menschen en omstandigheden werpt, en de groote blijdschap van het Kerstfeest. De stoffelijke en geestelijke yood is hoog gestegen. Er is veel wat neerdrukt, wat de levensvreugde van ons allen bedreigt en sterker dan ooit is de overtuiging, dat wij dit uit ons zelf niet kunnen te boven komen.1 Gelukkig brengt het feest blodere boodschap. Want het Kerstfeest is onafscheidelijk verbonden met onzen strijd en met ons lijden, het wj de vervulling van al hetgeen wij daarin ontberen. Het verlegt i\i ons het zwaartepunt van zorgen en moeiten Tiaar Hem, Die \ons 'spreekt van verlossing en troost, het brengt den klemtóon van die zorgen en die moeite over op Zijne liefde. Het komt met iets nieuws, fnet hoogere kracht, het doet die kracht in ons ontwaken, het deert ons dragen wat zonder die kracht niet te dragen is. Over de wereld, gedompeld in kommer, daalt de Kerstnacht, komt de liefde van God ons lichtend tegemoet, schenkt God Zijn heerlijke gave. Immanuel daalt af in onzen diepen nood. „Het licht schijnt in de duisternis en de duisternis heeft het niet overmocht"De liefde van Christus straalt door de schaduwen van dezen tijd heen, zij zal sterker blijken te zijn dan dat donker. Wij zingen „Stille Nacht, Heilige NachtDie liefde maakt innerlijk stil. Waar zij overwint, verdwijnt de onrust, die velen in onzen tijd den innerlijken vrede ontrooft. Zij voert ons naar dat thuis van de ziel, waar alles in overeenstemming is met het beste en met het diepste in ons wezen. Zij leert bidden, zóó bidden, dat God verhooren kan; eigen wenschen en begeerten te toetsen aan den hoogen wil van God en dien wil tot den onzen maken en zoo het bedoelen van dat Vaderhart kennen. Zij bek/ivaamt ons om zelf mede te arbeiden aan het plan dat Gods liefde voor ieder onzer persoonlijk heeft bepaald, en, dat ondanks alle stormen en beproevingen, welke in deze wereld ons deel mochten zijn, rustig zijne voltooiing tegemoet gaat, voor welks verwezenlijking Immanuel onze gestalte aannam. Hij deelt ons Zijn leven mede. Gelijk in de lente de planten wereld bij haar ontwaken, in epidelaoze verscheidenheid, het wonder te aanschouwen geeft van het ontluiken van één en hetzelfde leven, zoo vertolkt een ieder het van Christus ont vangen leven, volgens eigen aard en karakter in de heerlijke ruimte en vrijheid welke dit leven ons schenkt. Dit vernieuw e in otis de kracht om met blijdschap onzen weg te gaan. Welk een vastheid, welk een zekerheid komt er niet in ons bestaan, als wij mogen wandelen bij het licht dot Zijn *leven uitstraalt. Onze tijd vraagt veel moed, veel geestkracht, veel geloof. Het Kerstfeest roept het elkeen als het ware toe: waagt het mét Immanuel, dit is God met ons. Vertrouwt op Zijn liefde, in gebed en in persoonlijke gemeenschap. Zóó wordt alle donker een lichtende Kerstnacht, en ieder kruis, hetzij bewust hetzij onbewust m et Hem gedragen, gaat over in Na deze Koninklijke toespraak, met klare stem vol warme overtuiging uitgesproken, was 't geruimen tijd stil, voor de microfoon en zeker overal waar werd geluisterd. En deze stilte verdiepte den indruk, die 't gesproken woord had gemaakt. §j De keuze der liederen, die de Madrigaalvereeniging nog liet hooren („Stille nacht" en „Daar is uit 's werelds duist're wolken") was èen zeer gelukkige, 't-Was. een zeer welluidend refreini.van 't zoo juist beluisterde woord. In hoofdzaak was deze Kerstgroet leen herhaling van die in 1914: een heenwijzen naai- Hem, Die in den Kerstnacht werd geboren en Die alle vermoeiden en belasten tot Zich roep^ Gelukkig een Volk, door zulk een Vobstin geregeerd. Moge onder den zegen des Heerendit.- woord ran. Koningin Wilhelmina vöor velen tot troost en bemoedigingen! i ROODE KRUIS EN ORANJE KRUIS ar men ons meldt is te 's-Gravenhage een bespreking gehouden tusschen afgevaar digden van het Roode Kruis en het Oranje Kruis,"in den loop waarvan' volkomen een stemmigheid werd bereikt omtrent de wen- schelijkhéid van een goed geregelde samon- 'erking tusschen de beide, organisaties en tévens in principe werd overwogen, largs /elke wegen die samenwerking zou kunnen worden verkregen. RECHTSKUNDIGE HULP AAN ONVERMOGENDEN De Stichting „Lureau voor Rechtskundige hulp aan on- en minvermogenden" te Am sterdam zond on6 het jaarverslag 1930. De samenstelling van het bestuur en van het personeel bleef in den loop van dit jaar ongewijzigd. In 1930 zijn 329 nieuwe zaken meer aan gebracht dan in 1929. Er werden 17189 be zoeken genoteerd, alleen op de zittingsuren van het bureau. Het bureau heeft in totaal 1930 voor cliënten geïncasseerd 28.090.17 J. PH. WESSELINK t In den ouderdom van 86 jaar is overleden de heer J. Ph. Wesselink, oud-hiitenant-ter- zee enoud-burgemeester van Brouwersha ven,, Maassluis, Hardingen en Goes, De be grafenis je Dinsdag half 1 op de oude be graafplaats te Velp (G.). F. A. VAN DUYVENBOODE VARKEVISSER t Op den Eersten Kerstdag is overleden, 57 jaar oud, de heer F. A. van Duyvenboode Varkevisser, gepeneionneerd hoofdingenieur bij de burgerlijke openbare werken in Ne- dorlandsch Induë, rider in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. NED. BOND VAN J.V. OP G.G. VERGADERING AFD. GELDERLAND De afd. Gelderland van den Ned. Bond van Jongelingsvereen. op G.G. vergaderde op Tweeden Kérstdag te Voorthuizen, in het gebouw der Geref. Kerk, onder presidium van den heer D. Timme. Nadat hij op de gebruikelijke wijze de ver gadering had geopend, werd de begrooting behandeld, waarbij de heer H. Karsaa ie e r g te Neede èen toelichting gaf. In het komende jaar zal de contributie 5 ct. wor den verlaagd. Medegedeeld werd dat ter vergadering 59 vereenigingen tegenwoordig waren, een getal dat op een Kerstvergadering nog niet werd bereikt. Voorts, dat de afdeeiing op den komenden Bondsdag te Groningen een voorstel aanhan gig maken zal om de middagvergaderingen van den Bondsdag, uitgezonderd de discussie, per radio ait te zenden, tenzij de omroep- vereenigingen niet te bezwarende eischen stellen. De heer F. de Boer, van Aalten, hield hierna een referaat over: „Intellectualisme in onzen arbeid?" middagvergadering refereerde de heer W. v. d. Bos van Nij- kerk, over: Ideaal en werkelijkheid, Spr. zag deze twee dingen zich verhouden als licht en schaduw. Het. ideaal is de worsteling naar iets in volkomenheid, het is daarom onbe reikbaar. De ontwikkeling van het kind tot den man brengt in de jeugdjaren de botsing met de werkelijkheid, die soms tot geweldige moeilijkheden aanleiding geeft. Spr. stelde daarna het ideaal van het leven van den jongeling en vroeg zich af of de werkelijkheid er aan beantwoordt. Spr. wekte op het hoog gestelde bondsideaal na te streven. Nadat Ds. J. R. S v b r a n d y uit Zwarte- broek een ernstig slotwoord gesproken had, volgde sluiting van de goed geslaagde samen komsten. AMSTERDAM DE KERSTPUDDING VAN HET CARLTON HOTEL. Donderdagmorgen is de reusachtige plum pudding, die het Carlton Hotel den bewoners van het Armenhuis aanbiedt en die verleden week met plechtig ceremonieel door Wet houder Douwes is gemengd, van het Carlton Hotel naar het Armenhuis aan de Roeters- straat overgebracht Na de volledige bewer king woog de pudding nog 150 kg. 25 man personeel ging mee, om behulp zaam te zijn bij de uitdeeling onder de 1015 verpleegden der inrichting. Ook Weth. Dou wes >vas hierbij aanwezig- De directeur van het Armenhuis, de heer Poedernach, bracht de directie van het Carlton Hotel dank voor haar mooie geste en het personeel voor de medewerking, waarvoor het een vrije dwS, opofferde» Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De Kerstgroet van H. M. de Koningin, (blz. 2) Hoe het Bazeler rapport te Parijs en h het te Londen wordt opgevat De Regeeringenconferentie zal in de twee de helft van Januari te Den Haag of te Lausanne worden gehouden. Japan wantrouwt China en verdedigt zijn houding in Mandsjoerije nog eens tegenover Amerika en Frankrijk. Aardbeving in Italië. Jaarvergadering van het Verbond van Chr. Letterkundige Kringen. (blz. 3) Bloedig drama in de Kerstnacht te Rotter- Doodelijk ongeluk bij De Vink: vrachtauto door de trein gegrepen. Tragisch ongeval te Scheveningen: auto rijdt op een vluchtheuvel, OoStenrijksche dienstbode gedood, conducteur zwaar ge wond. Nieuwe binnenlandsche leening van Sovjet Rusland. Smokkelaarsbende te Oostende gearres teerd, waarbij Nederlanders betrokken zijn. Internationale Schaakvierkamp te Rotter dam. {blz. 0) Te Den Haag is overleden Prof. Dr. H. Blink. (blz. 5) Wegencongres in Den Haag. BENEDEN HAAR PEIL' MEXICAANSCHE HONDEN IN ACTIE Tot heden heeft ons slechts één bericht bereikt, dat de radio-uitzending van de Kerstgroet der Koningin moedwillig ver stoord is. Het is gebeurd is Delfshavou, en het feit dient gepubliceerd te worden. Een Oranjeman in een roode buurt aldaar had eenige vrienden en kennissen bij zich- genoodigd om samen naar de toespraak te luisteren. Alles was perfect in orde. Het gezelschap miste geen toon en geen woord. Met spanning verbeidde men het oogenblik, dat de Koningin het woord zou nemen. Duidelijk en klaar werd haar op treden aangekondigd. Het groote moment was gekomen Maar op 't zelfde oogenblik zette heel de buurt stofzuigers en radio's aan en wel op zulk een wijze en zoo storend vo.r «la ontvangst, dat het gezelschap niets, letter lijk niets van de toespraak gehooid heeft Direct nadat de Koningin gereed was, ging alles weer normaal en zwegen ajle Mexicaansche honden. Er is geen twijfel aan of de roode buurt heeft een afspraak gemaakt om do Oranje- gezinden te hinderen in het luisteren. En, ze kunnen tevreden zijn. Ze hebben succes gehad. De luisteraars naar de uitzending van de Kerstgroet hebben heel wat gemist. Anderen, duizenden en tienduizenden, die met ontroering geduisterd hebben, kunnen zich dat indenken. Eerlijk gezegd we hadden dei-gelijke pla gerij niet meer verwacht Ze is uit den tijd. Fatsoenlijke menschen zouden zich scha men om anderen zulk 'n overlast aan 1e doen. Wij denken er niet aan om de S.D.A P. als partij dit aan te wrijven. Het is ook be neden haar peil. Had men daar zoo iets voorzien, dat zou de V.A.R.A. ongetwijfeld van te voren een vermaning hebben uitge zonden. Nu is 't gebeurd. We verwijten niemand iets, behalve hen, die zich aan zoo onbe schaafde plagerij hebben schuldig gemaakt Uit de An tire v- Parti j* „IN GODS HAND". Het Kuyperhuis vestigt de aandacht op het zoo pas verschenen vlugschrift: „In Gods Hand", hetwelk Mr. J. A. de Wilde, op verzoek der Kuyperstichting, schroef en door de drukkerij ..De Graafschap" te Aal ten, in samenwerking met de Kuyperstich ting, wordt uitgegeven. Uit den titel van het geschrift blijkt reeds het karakter van den inhoud. Het is een ernstig principieel woord; een woord, waaraan in deze donkere dagen meer be hoefte bestaat dan aan critiek en propagan da ten behoeve van onverwezenlijkbare Idealen. „OORLOG EN CHRISTENDOM." Ook wordt de aandacht gevestigd op da goedkoope ui'gavp van opstellen van de hee ren J. J. C. van Dijk. Z. Exe. A. W. F. Iden- burg en wijlen Prof. Dr. H. Bavinck over het defeijsievra-agstuk, onder den titel van „Oor log en Christendom". Dit geschrift kan aan da vele belangstellenden in het defensie- probleem uitstekende diensten bewijzen. Het iS uitgegeven door den heer J. H. Kok té -Kampen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1