BJr?k ^mwwem ENCI-CEMENT Esschen - Beuken - Noten SCHOOL-EN KERKMEUBELEN E™™ MARBRSTEGLAS A. VAN WIJNGAARDEN N' J. C. HENRI VAN INCEN OKOUME TRIPLEXPLATEN merk. Jac.P.v.d.BERG's Fijnhouthandel GRAVESTEIJN N.V. „H. BERGER'S HOUTHANDEL" GEWAPEND BETON Glasindustrie „ROTTERDAM" - J. PIETERMAN WanJLeUeeding in alle kleuren In onze showroom v. d. Duynstraat 23-25—27-/9 vindt U het op allerlei wijzen als muur-, vloer- en plalond- bekleeding toegepast. BOUWBLAD Ro. 136, Pag. 3 VAAKDAG 2ê DECEMBER 1931 OKl^gK] HSZIFHISHISQ® N.V. CENTRALE GLASHANDEL Dir. W. J. LENGKEEK Oppert 85 - Rotterdam - Tel. 50030 I Het aangewezen adres voor Bouwvakken en Industrie. lIlBIIIHIllilllBIl Ned. BbüwtèntoonsteUing 1932 „NEBO" DIERENTUIN DEN HAAG 8 t.m. 17 April Sect'. Spui 1'09a.lTel.1 1 6Ö64. Den Haag HANDEL MAATSCHAPPIJ N.V. „HET BOUWBEDRIJF" Handel in BOUWMATERIALEN DRIJESTEEN-BETONBLOKJES voor BETONWERKEN Kantoor, Magazijnen en Industrie: AELBRECHTSKADE 1 Tel. 30933 ROTTERDAM Firma VALCKX VAi\l KOUTEREN Kerk- en Concertorgelfabriek ROTTERDAM Aelbrechtskade 90a, 91, 92 TELEFOON 32722 N.V. Betonbuizénfabriek „ÖE VALK" NIEUWP00RT-LANGERAK TELEFOON 18 GROOTSTE fabnek in Nederland, Prijzen benedeVi elke Concurrentie. VRAAGT PRIJS H.R.LAUWAARS&ZONEN Pijnackerplefn 44 - Rotterdam Magazijnen: Schommelstr. 8-30 Waai-, IJssel-, Kalkzandsteen Handvorm in varschil'end formaat Speciaal dunne gevelsteen I MAASTRICHT I NEDERLANDSCH FABRIKAAT Vertegenw. voor R'DAM en OMSTREKEN: N.V. A. MUYS CQ'S BQUWMATERIALENHAKDEL AEL3RECHTSKADE 147b TELEFOON 30404-30233 DEIFISCHESTRAA1 i2b - ROTTERDAM TELEFOON 57650 (2 lijnen) og niet gelukkig met een „aangewezen" architect Schandelijk traineeren van Stads ontwikkeling. De bouwkundigen H. D. d e V r i e s en Zn. hebben, als ondernemers van het bouwplan aan de Dierenschelaan te Den Haag, om streeks half Mei hun architect opdracht gegeven zich te verstaan met den heer Roo senburg, die van gemeentewege is aange steld als adviseerend architect over de te bouwen perceelen; die echter, naar zij in een adres aan den Raad zeggen, instede van zich te bepalen tot dit adviseurschap, de volledige uitgewerkte gevelplannen ver strekte, evenwel zonder dat deze waren goed gekeurd door Bouw- en Woningtoezicht, noch door de Schoonheidscommissie. Onmiddellijk daarna zijn de plannen aan de Schoonheidscommissie voorgelegd, die ze afkeurde ouder motief, dat de geprojecteerde toren misplaatst was, alsmede dat het trap penhuis van een der perceelen niet goed was opgelost Hun architect heeft zich toen wederom gewend tot architect Roosen burg, die toen een wijziging heeft aange bracht, welke echter evenmin goedkeuring van de Schoonheidscommissie heeft kunnen verwerven. Hun architect heeft, nadat het plan 29 Juii officieel was ingediend, den heer Roosenburg, als de ontwerper van dit plqji, schriftelijk verzocht hot met de Schoon heidscommissie te willen behandelen, ten einde de vereischte goedkeuring te verkrij gen, waaraan hij echter geen gevolg heeft gegeven en adressanten hebben tenslotte de medewerking van Bouw- en Woningtoezicnt ingeroepen tot bekoming van de vereischte vergunning, welke medewerking bereid willig is verleend en d.d. 3 November j.l. werd een gedeeltelijke bouwvergunning ver kregen, echter met dien verstande, dat deze niet gold voor den toren, waarin het trap penhuis was opgenomen, alsmede een por tiek, zoodat zij in feite nog niet in staat waren met hun werk een aanvang te kunnen maken. Een hunner heeft zich 26 November ge wend tot den wethouder van Stadsontwik keling en Volkshuisvesting, waarbij bij is verwezen naar mr. van der V een, (den chef van die af deeling), van wien hem de mededeeling gewerd dat de zaak spoedig behandeld zou worden, doch na twee weken later niets naders vernomen te hebben, belde hij dezen op, om te vernemen, hoever thans de zaak gevorderd was, waarna van der Veen vroeg of adressanten niet waren opgebeld door van der Ploeg (van den Dienst van Stadsontwikkeling), hetgeen niet was geschied. Kort daarna is hun architect door dezen opgebeld, die gaarne wilde vernemen wat er nu eigeldjk gaande was, waarop de architect antwoordde, dat hij op de plannen van den heer Roosenburg nog altijd geen goedkeuring van de Schoonheidscommissie had kunnen verwerven en dat zijn opdrachtgevers niet bereid waren langer in dien toestand te be rusten, hoezeer hij ook trachtte actie hunner zijds te voorkomen. Toen heeft een der adres santen 8 December zich gewend tot den heer van der Ploeg en ontving de mede deeling, dat deze langdurige procedure was te wijten aan hun architect, die zich direct tot den Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuisvesting had moeten wenden, welke dienst de opdrachtgever van den heer Roo- s e n b u r g ervoor zou hebben zorg gedra gen, dat desnoods zonder de goedkeuring der schoonheidscommissie, een bouwvergun ning binnen veertien dagen was verstrekt Hij zou alsnog zorg dragen dat in dien eeest zou worden gehandeld, wat echter tot 16 Dec. geen practisch resultaat heeft opgeleverd. De beide bouwkundigen, die nu circa acht maanden bezig zijn, om de wettelijke ver eischte bouwvergunning te bekomen, hebben door dezen gang van zaken enorme schade geleden, in het bizonder doordat zij een overeenkomst hebben gemaakt met het Rijk ten aanzien van een door hen te bouwen postkantoor en uit dien hoofde aan een ter mijn gebonden zijn en door dat het lang durig traineeren oorzaak geworden is, dat zij thans wegens de credietcrisis in de onmo gelijkheid verkeereu, op de gewone wijze hun bouw te kunnen financieren, terwijl rij bovendien nog aan de gemeente het ontstane renteverlies van den grond moeten betalen. Daarom verzoeken zij den Raad te beslui ten, dat de schade, welke toch zuiver ont staan is als een uitvloeisel van gemeente lijke voorschriften, van zoodanigen aard, dat de normale gang van zaken ten zeerste wordt belemmerd, door de gemeente worde gedragen, tot een bedrag ails een door den Raad te benoemen commissie als billijk zal vaststellen. HV. M.J.FEEHSTQA'S CAPELLE A/O USSEL TEL. 21 is nu ook ingericht voor de vervaardiging van alle BETONWAREN VRAAGT ONS AAN MIDDELBAAR TECHNISCHE SCHOLEN De Vereeniging van Middelbaar Techni sche Scholen heeft de volgende motie aan genomen: overwegend, dat het overgroote deel van _e middelbare technici, die dit jaar het diploma hebben behaald, geen plaatsing kan verkrijgen en vele anderen, die geplaatst waren, thans hun positie hebben verloren en werkloos zijn geworden; overwegende, dat Rijk, Provincie en Ge meente' aan de opleiding van middelbare technici belangrijke bedragen hebben besteed en de oudei's der leerlingen zich belangrijke offers hebben moeten getroosten; overwegende dat Rijk, Provincie en Ge meente en vele particuliere bedrijven, hier te lande, maar vooral in Nederlandsch-Indië, uog buitenlandsche technici in betrekking hebben; overwegende, dat deze buitenlandsche werkkrachten naar de meening van de leden der Vereeniging in den regel zonder groote bezwaren door Nederlandsche werkkrachte kunnen worden vervangen, en dat, indien bezwaren mochten bestaan, deze kunnen 'orden overwonnen; overwegende, dat buitenlandsche onderne mingen, zelfs die, welke belangrijke leverin gen aan Rijk, Provincie en Gemeente en Nederlandsche particuliere bedrijven doen of gedaan hebben, niet willens of niet in staat zijn Nederlandsche technici in dienst te nemen, en zelfs vele Nederlandsche tech nici, die nog in het buitenland werkzaam waren, teruggezonden hebben; overwegende, dat de meeste vreemde lan den technici zelfs niet meer tijdelijk toelaten zonder schriftelijke belofte, dat zij geen werk in het buitenland zullen zoeken, en in geen geval toestemmen, dat behoudens zeer bij zondere redenen, onze technici in hun land m betrekking verkrijgen; overwegende, dat tusschen de houding van het buitenland en die van ons eigen land een schrille tegenstelling bestaat, welke naar de meening der vergadering in strijd is met het beginsel van wederkeerigheid en met een welbegrepen staastbelang; overwegende, dat de nood onder de Neder landsche technici inderdaad zeer hoog geste gen is en dringend voorziening vereischt; spreekt als haar dringenden wensch uit. dat de regeering van Nederland en aer over zeesche gewesten, als ook de besturen van provincies, gemeenten en waterschappen, en de leiders van overheids- en particuliere be drijven zoo spoedig mogelijk en in de mate als doenlijk zal blijken mogen overgaan tot de vervanging van de buitenlandsche tech nici, bij hen in dienst, door Nederlandsche gediplomeerden van Nederlandsche Middel bare Technische Scholen en besluit van deze* resolutie afschriften toe te zendén aan den Raad van Ministers, aan verdere autoriteiten en aan de pers. OOK EEN TITELKWESTIE De arrestatie vain Karl Hütter en Dr. Pohorilles te Weenen mag bekend ge acht worden. Deze heeren maakten er hun bedrijf van, bemiddeling te verieenen bij het „Langs snellen en gemakkelijken weg" ver- Krijgen van een academische graad. Het Centraalblad der Bouwbedrijven is in staat een en ander omtrent de werkmethode dezer heeren mee te deelen, waaraan we het volgende ontleenen: Zij maakten raciame (waarom ook niet?) in verschillende bladen. Ons is b.v. bekend, dat dit o.a, geschiedde door een kleine, weinig opvallende,, maar niettemin voor graadzuekenden toch genoeg belangwekken de advertentie in „Die Woche". Trad nu b.v. een technicus met een der heeren in onder handeling, dan bleek, dat ook voor hem een doctorsdiploma (langs snellen en ge- makkelijken weg natuurlijk!) was te ver krijgen. De doctor in spé moest dan nauw keurig zijn naam opgeven (dat is toch een eerste eisch voor een doctorsbul!), zijn op leiding en beroep vermelden en door hem zelfstandig uitgevoerde werken noemen. En, o ja, ten slotte moest er ook nog een schets bij van de „dissertatie" (die hoort toch eenmaal bij een promotie!), welke de gegadigde van plan was te schrijven. Alles moest dan ter goedkeuring naar Weenen worden opgezonden. De Weensche heeren veronderstelden stilzwijgend, dat de cliënt een betrouwbaar mensch was; een onder zoek naar de waarheid der gegevens werd dan ook overbodig geacht. Als leverancier moet men immers coulant weten te zijn. 't Spreekt vanzelf, dat alles in orde werd bevonden; alleen werd waarschijnlijk om geen tijd te laten tot nemen van informaties en om afspringen van de onderhandelingen te voorkomen zeer op spoed aamgedn gen. „Heel binnenkort zou de snelle en l makkelijke weg niet meer te berijden zijn! De reflectant zorgde dus, direct de kosten 200 dollar: je moet er wat voor over hebben om tot den wetenschappelijken stand te worden bevorderd! over te ma ken en dan natuurlijk ook zijn „dissertatie", waarop de brievenbesteller hem na enkele weken op een goeden dag een doctorsbul thuis bracht vande „Polytechnische Hoogeschool" te Brussel. Dat deze particu liere instelling niet het reciht heeft, acade mische titels uit te reiken, kwam er min der op aan: de gedoctoreerde was daar toch niet zoo mee op de hoogte en de zaak was immers tot wederzijdsch genoegen af gewikkeld. Vele buitenlandei's en naar wij vernemen ook enkele van onze langenooten hebben den „snellen en gemakkelijken weg" betre den. Jammer maar, dat de Weensche po litie ook van snelle wegen weet, om op lichters en bedriegers te ontmaskeren. Zij deed een huiszoeking bij firma Hütter en Pohorilles, die er mee eindigde, dat de hee ren langs den snellen en gemakkelijken weg van het Weensche asphalt vervoerd werden naair een verblijf, waar men gratis kost. en inwoning pleegt te genieten! En dit laatste was toch heusch niet noodig ge weest, gezien de financieele positie, waar in ze, dank zij hun lucratief bedrijf, waren gekomen Beslagen vensterruiten Een groote last vooral voor winkels, die bet moeten hebben van de etalage is de tijd beslagen ruiten. Dit onaangenaam ver schijnsel ontstaat, doordat de lucht water damp bevat, waarvan de allergrootste hoe veelheid bij elke temperatuur een onver anderlijke grootte heeft, die bij afdaling van de temperatuur snel afneemt. Als dan de lucht in een winkel b.v. 15 graden Celsius is, zal de daarin aanwezige hoeveelheid waterdamp beneden die hoogste grens zijn. Vloeit die lucht echter tengevolge van luohtstroomen naar de koude ruit. dan koelt ze daar zoo sterk af, dat die hoeveelheid •aterdamp zou stijgen boven de hoogste grens welke voor die temperatuur geldt, waardoor de waterdamp voor een deel tegen de ruit condenseert; zoodoende beslaat die Welke maatregelen dienen nu daartegen tenomen? In de eerste plaats zou men kuu- ien zorgen, dat de ruit even warm is als dp rest van den winkel, daar het natuurlijk ondoenlijk is den winkel in den winter koud te laten. Een verwarmingsapparaat aan de onderzijde van de ruit is bijv- een oplossing. Bij centrale verwarming en ook electrisch gaat dit vrij gemakkelijk. Doch waar dik wij ls de etalage die verwarming or moge lijk maakt, is het beter te zorgen, dat langs de ruit een warme luchtstroom strijkt Hiervoor nu zijn de moderne electrische ventilatoren zeer geschikt Eigen beheer De laatste Jaren is het steeds Tr.eer ge woonte geworden, dat in onderscheidene ge meenten, vele werken in z.g. „eigen leheer' worden uitgevoerd, d-w.z. door gemeente besturen worden verschillende werkzaam heden die door een schilder-, metselaar-, timmer- of stucadoorspatroon uitgevoerd kunnen worden, door hen zelf verricht door t men zelf vakarbeiders in dienst neemt zelf als patroon optreedt Door den sto grooteren omvang, die deze gang van zaken neemt is het. niet ondienstig hierop nader in te gaan. Dat door deze methode een stand, een klasse van middenstanders, die een groot historisch verleden hebben, gewoonweg wordt uitgeschakelt, stemt tot nadenken. Voor den werknemer daarenteeren is het overheidsbedrijf verre te verkiezen boven 't particuliere bedrijf: dit is dan ook de eenige lichtzijde van het „eigen beheer systeem". Gewoonlijk zijn deze voordeelen meer loon, vacantiedagen, geen of weinig werkloosheid, geen regen- of vorstverzuim. betere rechts positie enz. Maar voor de gemeenschap is dit een groot gevaar. Al deze faciliteiten toch maken het werk door overheidsperso nen uitgevoerd zooveel te duurder. Neemt men daarbij nog de enorme admi nistratie die het overheidsbedrijf in het lever roept, dan kan het niet uitdij/m dat Let particulier bedrijf goedkooper werkt de hooge dividenden. De in Nederland wer- kenue Hypotheekbanken hebben, blijkens het JaarboeKje 1931 van de Vereeniging van Directeuren van Hypotheekbanken, voor meer dan 1 milliard aan pandbrieven uit staan. Met dat geld en met een bedrijfs kapitaal van 1ÜU millioen, waarvan is ge stort in totaal 15 millioen gulden (lü ol 2o pet) wordt bruto ver-üiend ongeveer 1 8.900.0UU. Voor alschrijvingen, reserves en onkosten gaat daar zeker nog een 4 tot 5 millioen al, zoodat aan zuivere winst een 4 a 5 millioen overblijft De belooning der hypotheekbanken bedraagt niet meer dan y2 pet. per jaar voor het ontvangen, het be ieggen en iiet garandeeren van het door de koopers dei- pandbrieven verstrakte geld. Van de afsluitprovisie bij nieuwe hypothe ken ad iy2 pet moet worden afgetrokken dc provisie, die de aanbrenger üer hypo theek geniet. Voorts moet betaald worden de provisie aan den commissionair voor het plaatsen van de pandbrieven, die men moet uitgeven om het geld voor de hypotheek te krijgen en welke pet. soms 1 pet bedraagt Neemt men verder in aanmerking de zegel- kosten der pandbrieven ad f 6 per mille, het vaak belangrijke disagio bij de plaat sing in de verdere kosten, dan ziet men dat de verdiensten zeer matig zijn en slechts de groote omzet het bedrijf loonend maakt. Dat de banken nog een mooi dividend kun nen uitkeeren, komt alleen, omdat zij haar bedrijfskosten laag weten te houden, b.v. zeer bescheiden kantoorgebouwen hebben, en het dividend slechts over het gestort kapitaal wordt uitgekeerd. Zou de Regeering in deze niet wat kun nen doen? De Rijkspostspaarbank heeft b.v. een effectenbezit van pl.m. 416 millioen gulden en daarvan is in pandbrieven belegd voor circa 25 millioen gulden. De Rijksver zekeringsbank heeft op een totaal van pl.m. 278 millioen gulden (het Invalidit-eitsfonds) ongeveer 28 millioen gulden in pandbrieven belegd. Het geld, door het koopen van pand brieven ter beschikking gesteld van de hy potheekbanken, zou den hypotheekzoeken den, den bouwers en allen, die daarin direct of indirect betrokken zijn, ten goede komen. Jaarvergadering B.N.A. De opleiding van den architect. Onder voorzitterschap van ir. J. de Bi Leuveling Tjeenk heeft de Bond van Nederlandsche Architecten B. N. A. een druk bezochte vergadering gehouden te Am sterdam. Mededeeling werd gedaan van het ook in de dagbladen gepubliceerde verzoek aan de leden, om geen medewerking te veriee nen aan de Ned. Bouwtentoonstelling in deu Haag 1932. De vergadering keurde de hou ding van het Bestuur in deze goed. Herkozen werden als bestuurslid de af tredende leden: prof. ir. G. D iehl en W. J. Sandhövel. Als lid van de Nederlandsche Sectie van het Comité Permanent International Architects werd herkozen de heer ir. Jos. Cuysers. Een uitvoerige bespreking had plaats over een door de heeren prof. ir. G. Diehl, H. v. d. K1 o o t-M ey b u r g, E. J. Kuipers, prof. W. v. d. PI u y m en P. V ork i n k uit gebracht rapport over de opleiding van den toekomstigen architect, die zijn vak zal kun nen uitoefenen onder een wettelijk bescherm den titel, na een gymnasiale universitaire opleiding. De vergadering vereenigde zich met dit rapport De Bond zal zich uitspreken over de op leiding van bouwkundige opzichters en tee kenaars. i Bij niet al te uitgebreide werken, laten we zeggen bij werken van normalen om vang, kan een architect in nol-male tijden vooraf een juiste begrooting maken; hij moet dit althans kunnen, wil hij zijn beroep op waardige wijze vertegenwoordigen. Een ge ringe speling is daarbij echter toelaatbaar te achten. Gedurende de uitvoering kan het den architect gewenscht voorkomen, een constructie te wijzigen, en kunnen andere wijzigingen gewenscht blijken. In de hono rariumtabel wordt den architect dan ook de bevoegdheid toegekend aan den aan nemer zelfstandig bijwerk op te dragen, zonder dat daartoe de toestemming van den opdrachtgever wordt vereischt, mits hei totaal van dit bijwerk niet overschrijdt een in het bestek opgenomen post voor onvoor ziene uitgaven, of hij gebreke daarvan 2 pet. van de bouwsom. Onder „bijwerk" wordt dan verstaan, alle niet in het bestek genoemde of uit de teekeningen voortvloeiende leveringen en/of werkzaamheden ten behoeve van het werk, welke binnen de grenzen van het bestek en teekeningen voor een behoorlijke uitvoering van het werk alsnog door den architect ge wenscht worden, en waartoe de aannemer niet zonder bijbetaling gehouden is. Voor (het opdragen van „bijgekomen werk" daarentegen, zoomede voor overschrijding van het voor „bijwerk" beschikbare bedrag, heeft de architect steeds de goedkeuring m den opdrachtgever noodig. Hij zal daarom verstandig handelen, door den opdrachtgever steeds op de hoogte te houden van elk bedrag der bij rekening, zoodat deze ziuli steeds een beeld kan vor- van de staat der financiën, en aan het einde van het werk dan niet staat voor ver rassingen, die allerlei onaangenome gevol gen kunnen hebben voor alle partijen. Een minder aangename stemming van den prin cipaal, die op de geheels verdere samen werking van invloed is, wordt vaak veroor zaakt dooi' overschrijding van de begrooting bij aanbesteding. Ernstige conflicten zijn doorgaans het gevolg van de bij rekening, en ruzie met den principaal is niet aange naam, al kan zulks in sommige gevallen niet onvoordeelig zijn. Dit ondervond al thans de Amerikaansche architect H a y- d e 1. die van zekeren heer Gould opdracht had gekregen voor den bouw van een kas teel. Hij kon echter niet met zijn principaal tot overeenstemming komen, en bij gelegen heid van een onderhoud voegde mevrouw Gould den architect toe: „Zie je die deur? loop er maar door, you architect". Aan die duidelijke uitnoodiging voldeed de archi tect, maar toen hij zich sedert heelemaaJ niet meer liet zien, diende Gould een aan klacht in wegens contractbreuk. De jury eefhter besliste, dat ongeschreven wetten'be treffende een behoorlijke bejegening niet mochten worden overtreden, en dat, na dus danig te zijn toegesproken, de architect in zijn recht was weg te blijven. De rechter kende den heer H a y d e 1 60.000 gulden schadevergoeding en honorarium toe. RECTIFICATIE In verband met een artikel in ons vorig nummer over de inrichting van de winkels van Jamin moeten wij het volgende rectifi- De vloeren van de geheele verkoopruimte zijn belegd met dubbel hard gebakken te gels, terwijl de wanden van de slagerij en de vischhal voorzien zijn van groot formaat verglaasde tegels, versierd met aardige ta- fe reel ties op het bedrijf betrekking hebben de. Dit alles is geleverd door de N.V. A. van Wijngaarden en Zn., Delftschestraat 12 te Rotterdam. H.H. Architecten UW ADRES ▼oor Uw DRUKWERKEN Drukkerij LIBERTAS GOIIOSCH! SINGEL IÜ5 ROTTERDAM Teleloon 22490 (4 lijnen) iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii VESTIGT U TE UILLEQECSBEBq Inlichtingen bebouwing aan den Terbregscheweg te Hillegersberg bij Vlietstraat 8 b Rotterdam Telefoon U74i Gegarandeerde kwaliteit en verlijmingf Weenaplein 8 ROTTERDAM Tel. 41490 N.V. HOUTHANDEL 7„ Firma J. G. ALBLAS WADDINXVEEN TELEFOON No. 6 aan den ZWAANSHALS No. 203-205 - Telel. Ho. 40891 |-Jypotheekbank en bouwcrediet Telkens hoort men klachten, dat de hypo theekbanken geld zouden hamsteren en dat geen hypotheek uit hare handen te wringen is. Ze zouden daardoor stagnatie in de bou werij veroorzaken. Toch is het opmerkelijk dat bijna alle hy potheekbanken verklaren: wij hebben een voudig geen geld om uit te zetten, want wij kunnen geen pandbrieven plaatsen en het Rijk komt liever gemeenten te hulp, hoewel die, zooals men weet, in zuinig geldbeheer nu niet bepaald een goeden naam hebben. Het Vad is op onderzoek uitgegaan en heeft den indruk gekregen, dat werkelijk geen prinoipieele redenen, doch enkel onmacht door geldschaarsehfce de hypotheekbanken tot hypotheekweigering dwingt. Men zou het zelf zoo graag anders willen. Vrees voor inflatie bestaat niet bij de hypotheekbanken, daar zij daarvan geen nadeel zouden hebben. Immers, inflatie zou de waarde van vaste eigendommen doen klimmen en dus de onderpanden nog veili ger maken. De hypotheekbanken doen niet anders dan door pandbrief uitgifte verkregen geld weer op hypotheek uitzetten en het geeft feitelijk voor het bedrijf niets, of een gulden al dan niet de volle goudwaarde heeft, daar vorderingen en schulden in de zelfde munt zijn bepaald. In ondeskundigheid wordt er Prima Belgische KLUITKALK Telefoon 32246 GIPS eil CEMENT Rotterdam Scherp concurreerende r pijzen SCHEEPMAKERSSTRAAT 55 - DEN HAAG - TELEF. 772240 N.V. KON. ROTTERDAMSCHE IJZER MAATSCHAPPIJ BETON- V.H. VAN WANING Co. ROTTERDAM TELEF. 21094 (3 lijnen) FILIAAL ENSCHEDE EN BIJKOMENDE WERKEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12