BINNENLAND. DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 DERDE BLAD PAG. 9 EERSTE KAMER LEENING AAN NED. INBIË Blijkens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot het aangaan van een leening ten laste van Nederlandsch-Indiö betreurden enkele leden het denkbeeld om een leening ten laste van Ned.-Ind-ië te deen waarborgen door den Nederlandschen Staat. Zij meenden, dat daardoor het crediet van Ned.-Indiö onnoo- dig zou worden geschaad en zouden er daarom de voorkeur aan geven, indien werd beproefd te leenen zonder bedoelde garantie. Andere leden brachten de over ming van de Engclsche ponden van de Neder landsche Bank ter sprake en betreurden, dat deze fondsen zullen moeten dienen do in die munt aangegane Nederlandsch- Indischo leeningen af te lossen. Dit toch zal een groot verlies beteekencn voor de obligatiehouders en zeker niet aanmoedigen tot deelneming aan toekomstige leeningen. NEDERL.-INDISCHE INVOERRECHTEN Verschenen is het voorloopig verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot tij delijke heffing van opcenten op de in) rechten in Nederlandsch-Indie. Eenige leden wezen er op, dat het hier betreft eene aanzienlijke verhoc-Jng, die, hoewel fiscaal genoemd, toch beschermend zal werken. Deze leden drongen aan op het invoeren van differentieele rechten ten behoeve van de Nederlandsche industrie, welke zij onder de huidige buitengewone omstandigheden alleszins gewettigd achtten. Andere leden konden dit standpunt niet deelen en waren in het belang van Indië's zelfstandigheid van oordeel, dat alle landen bij den invoer van hunne producten gelijke lijk moeten worden bshandeld. Sommige leden merkten op. dat het vol gens de berichten in de Indische bladen met den economischen toestand der bevol king allertreurigst is gesteld; cr heerscht overal gebrek aan geld en in verschillende districten is men tot het systeem van ruil handel teruggekeerd. Het spreekt van zelf4 dat elke verhooging van de kostprijzen der Ingevoerde goederen tot vermindering van afzet zal leiden en ook om die reden hadden deze leden ernstige bezwaren tegen het onderhavige ontwerp. TWEEDE KAMER WIJZIGING INKWARTIERINGSWET Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de inkwartieringswet. De inkwartiering van het krijgsvolk bij groote gezinnen, waaronder in casu worden verstaan gezinnen met vier of meer inwo nende minderjarige kinderen of kleinkinde ren, tot het gezin behoorend, levert voor die gezinnen veelal aanmerkelijke moeilijkhe den op. Het was evenwel tot dusver niet mogelijk, eraan tegemoet te komen, daar art 14 der Inkwartieringswet, eerste lid, een limitatieve ops<omming geeft van de redenen, waarom een huisgezin van inkwar tiering is vrijgesteld. Het recht op deze vrijstelling ook aan het gezin met vier of meer inwonende kin deren of kleinkinderen, tot het gezin be hoorend. te verleenen, is het doel van het wetsontwerp. Echter wordt bepaald, jjat wel gebruik gemaakt kan worden van de aanwezige stal ling van paarden en de onderbrenging van de door het toezicht noodige krijgslieden. LUCHTVAART De luchtdiensten Amsterdam—Rotterdam— Londen v.v., Amsterdam—Rotterdam—Brus sel—Parijs v.v. en Rotterdam—Amsterdam- Hannover— Berlijn v.v. zullen op 25, 26 De cember, 1 en 2 Januari niet worden uitge voerd. Genoemde dagen is derhalve verzending van luchtpostcorrespondentie voor Gr.-Brit- tannië, België, Frankrijk en Duitschland niet mogelijk. PROF. MR. D. P. D. FABIUSt Prins Hendrik heeft gistermiddag een be zoek van rouwbeklag afgelegd bij mevrouw de wed. mr. D. P. D. Fabius, geb. jkvr. Van de Poll. SURINAAMSCHE BEGROOTING 1932 WAT TE PARAMARIBO PLAATS HAD Voorloopig Verslag Verschenen is het voorloopig verslag over de Surinaamsche begrooting 1932. Daaraan is ontleend: Algemeen was men van oordeel, dat de economische en financieele positie van Su riname niet gunstig is. Waar de algemeene oorzaken van de wereldcrisis ook in Su riname haar invloed doen gelden (een feit dat te betreuren, doch niet te veranderen valt), meenden verscheidene leden, dat er weinig reden is tot het houden van be schouwingen in deze. Andere leden waren van oordeel, dat de slechte economische en financieele toestand van Suriname niet alleen aan de tijdsom standigheden is te wijten, doch dat ook het hestuur te dien aanzien mede aan sprakelijk is. Volgens die leden is het be stuur tekort geschoten in het nemen van doeltreffende maatregelen ter verhooging van de volkswelvaart in gunstiger tijden Algemeen betreurde men de in het laatst van October j.l. te Paramaribo plaats ge had hebbende ordeverstoringen. Op merkelijk is, dat aan de vergadering, voor afgaande aan de onlusten, Boschnegers hebben deelgenomen. Algemeen gaf men den wensch te ken nen, dat bij de Memorie van antwoord op het voorloopig verslag duidelijk cn omstan dig zo-u worden medegedeeld, wat is voor gevallen. Met name zou men gaarne willen vernemen, of en, zoo ja, in hoeverre het bestuur in zijn primairen plicht tot gezags- handhaving is tekort geschoten. Verscheidene leden spraken er hun ont stemming over uit, dat de onruststokers ge durende twee etmalen feitelijk de macht in handen hebben gehad, hetgeen onnoodig ware geweest, zooals blijkt uit de spoedige beëindiging der troebelen, toen door de militaire macht werd ingegrepen. Doordat de overheid dit middel te laat heeft aan gewend, is. naar het oordeel van deze le den. de overheid schuldig aan het feit, dat de onruststokers gedurende bijna twee et malen in de gelegenheid zijn geweest, grove schade aan te brengen aan have en goed van goedgewilde ingezetenen. Verschillende leden zouden gaarne om standig worden ingelicht omtrent het be leid van den Gouverneur in deze. AR3EIDSBEGROOTING 1930 EINDCIJFER MET 678.101 VERMINDERD Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging van het tiende hoofdstuk der Rijks- begrooting voor het dienstjaar 1930. Daarbij worden o.a. verminderingen voor gesteld, welke tot een bedrag van 81.226 verband houden met de toezegging tot com pensatie, gedaan bij een vorige suppletoire Arbeidsbegrooting voor 1930. Behalve deze compensatie kan tengevolge van de thans voorgestelde wijzigingen het Xde hoofdstuk der Rijksbegrooting voor 1930 nog worden verminderd met 596.875. Het eindcijfer wordt verminderd met 678.101 en mits dien vastgesteld op 77.962.408. O.m. wordt een post, bevattende vergoe ding der administratiekosten, voortvloeien de uit de ouderdomswet 1919, verminderd met 291.106. De post voor bijdragen in den vorm van subsidiën aan werkloozenkassen ten bedrage van 100 pCt,- der bijdragen van de leden 1930 en afgesloten dienstjaren blijkt met 169.000 te kunnen worden verminderd. Nu de totale uitgaven voor bijdragen in de betaling van de annuïteiten ingevolge de Woningwet over 1930 volledig zijn te overzien, blijkt, dat het desbetreffend ar tikel 300.000 kan worden verminderd. RIJKSLANDBOUWPROEF STATION Bcnoeimd is tot voorzitter van het college van directeuren der Rijkslandbouwproef stations voor controle-onderzoek dr. B. R. de Bruyn, directeur van het Rijkslandbouw proefstation voor veevoeder-onderzoek te Wageningen. NATIONAAL CRISIS-COMITE De Hofmaarschalk van de Koningin heeft aan het Comité bericht, dat het personeel van het Paleis Noordeinde zich heeft ver bonden tot een periodieke bijdrage, waar van het totaal circa 600 per maand zal bedragen. HET LANG VERWACHTE 00GFN3LIK Eindelijk de lichtjes van den Kerstboom zijn ontstoken! ONDERZOEK NOODIG ROMANTIEK IN DE RADIO. Onder dit opschrift bespreekt „De Gelder lander" <Lo jongste phase van het radio conflict en merkt concludeerend het vol gende op: De vragen klemmen, als men de feiten in onderling verband ziet. Ten eerste: het advies van den Radio- raad, wiens leden en ambtenaren onder ambtseed staan, komt terecht bij de A.V.R.O. en wordt, onder de handen vau den Minister uit, in de pers geworpen. Ten tweede: de brief van mr. v. d. Deuro aan den Minister van Waterstaat vallt in handen van de A.V.R.O. en wordt door de Radiobode gepubliceerd. Ten derde: de inbraak- in het huis van den Radioraad, waarbij de archief-kasten overhoop worden gehaald en de bureaux met postzegels onaangeroerd blijven. Deze feiten in hun onderling verband eischen opheldering. Er moet ooit een einde komen aan de romantiek in de MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 cL Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 c>- Bij Apoth. en Drogisten Gemengd Nieuws. Uit Oost-lndie TERUGBRENGING LEEFTIJDSGRENS BATAVIA, 23 December. (Aneta). De Re- goering diende een ontwerp-ordonnantie in tot terugbrenging van de leeftijdsgrens der leden van de rechterlijke macht van 65 op 55 jaar. GEMEENTE SECRETARIS VAN BATAVIA BATAVIA, 23 December (Aneta). De ge meenteraad van Batavia benoemde tot se cretaris der gemeente mr. R. A. A. C. Roovers. DE BRAND AAN BOORD VAN DE „ENCGANO" In aansluiting op het bericht omtrent den brand aan boord van het sa. „Enggano" der Maatschappij „Nederland", dat momenteel te Lissabon gedekt is, kan thans worden mede gedeeld dat de brand Maandagavond jl. ge- bluscht is. BRANDEN. Te Amsterdam ontstond door onbeket.de ooi-zaak brand in den kelder van een perceel aan de Kromboomsloot. Deze kelder, die ongeveer 12 Meter diep is, was in gebruik by den heer Agsteribbe, en van voren tot achte ren volgepakt met versieringen voor oen kerstboom. In deze brandbare goederen vond het vuur gretig voedsel en in minder dan geen tyd sloegen de vlammen naar buiten. In enkele oogcnb'ikken was de voorraad echter opge brand. Met één straal op den motorspuit werd het vuur gedoofd. De oorzaak van den orand is onbekend. Toen de vrouw van den heer Agsteribbe den kelder opende kwamen haar rookwolken tcge- Geen pijnlijke Brandblaren zullen U lang eraan herinneren, dat U zich brandde. Geen rauwe open vleeschwonden zullen het gevolg zijn van het door U niet getelde brandwondje. Geen infectie zal U van meet af aan bedreigen. Neem om al die narigheid te voor komen het voor brandwonden aangewezen middel, de on middellijk verzachtende, wondzuiverende en snel genezende Kloosterbalsem "Gz'0on giVJ- Radio Nieuws. .VRIJDAG, 23 g: Kerstlicderei Koninklijke Ktnttroct 1J.00 Hulzen N.C.R.V.: Ul)tzenc#n« uit het Koninklijk Paleis aan het Noorde-In-de, te Den Hoagr. Kerstgroet van H.M. Koningin WlMielmlma aan het Nederlandsche Volk. Muzikale medewerking van de Haarlem- ache Motet- en Madrlgaal-Vereeniglng. oJ.v. Sam Dresden: 2. O Kerstnacht (Vondel) S. Inleidend woord en Kersitgroet van de Koningin 4. Stille nacht, heilige nacht .(late en Jde couplet) 5. Gezang 229 1, 6 en 7. rlljn: Liederen door aopraaa Ruth" 20.35 Brussel: Kerstconcert 20-50 H 1 1 v «ur sum V.P.R.O.Ccpcent 21.80 Hulzen N.C.R.V.: De Wogr Kerstconcert 21.40 Daventry: John Coates Mn»t Kerst liederen 22.20 Berlijn: Concert 23.00 Hilversum V.A.RA.: Populair concert 7.308.30 Hulzen N.C.R.V.: Uitzending van de Derde Keratwljdlngs-zangdlenst uit de Ned. Hery. Kerk te, Rijswijk (Z.H.) Voor lulden der Kerstklokken: b. Orgelspel: 66:10; 6 a. Schriftlezing: Lukas 2:1 t/n 5. ICnderkoor: Blijde relze: b Schriftle«ing Lukas 2:6 t/m 14. Kinderkoor: Nu slj. wellekome: c. Schrlftleziing: Lukas 2 16 t/m 20. Kinderkoor: Gloria In Excelsis Deo 7 Medldatle (Ds. A. K. StraatsTna). Onder- Werp: „Waartoe Christus kwam"; 8 Koor zang: Dit is de macht. harm. Bach; 9 Dank gebed (Ds. A. K. Straatsma): 10 Gemeen schappelijk zingen: Eere zij God in den Vrede op aarde, in menachen een door Ds. P. N. Kruyswljk. 1 Psalm 42 1 en 5 (Gramofoonpl.)2 Schriftlezing: Lu- kas 1:46—55; 3 Gebed; 4 God enkel licht (Gez. 83:1) (Gromof.pl): 5 Voorlezing van den tekst: I.ukas 2 17; 6 Eerste gedeel te der toespraak: 7 Psalm 89 1 (Gramof.- plaat): 8 Tweede gedeelte der toespraak; 9 Dankgebed; 10 a. Geloofd zij God; b. k Zal met mijn gansche hart Uw eer (Gra- mofoon plaat). 17.00 Hulzen N.C.R.V.: Kerkdienst vanuit da Ned. Herv Kerk te Beverwijk. Voorganger: Ds. Jac. Poort 1 Orgelspel; 2^Zangen: Ps irderbl; b. Wia schön leueh- t. Auxtehude. An gel; 2 a. Aria uit 175, Bach; b Recitatief Horst, orgel; 8 Cetlosolo. ZATERDAG, 30 DECEMBER i N.C.R.V.: Gewijde muziek Hilversum V.A.R.A.: Haagsche Toon» Hulzen K.R.O.K.R.O.-sextet Hilversum VARAHaagsche Toon» :unsbenaars Orkest 13.20 Diventry: Populair concert 05 Daventry: Cc. 16.15 Hulzen K.R.O.. Damesk< 17.00 Hil ziek y: Orgelcon' VARA: Kerert-Komermu- 17.40 Hulzen K.R.O.: K.R.O.-Kunst-ense«nbl% 17.45 Hilversum V.A.R.A: Hel denk warte-t Ujn: Court 1 19 30 Hll v 20.00 Hulzen K.R.O.: K.R.O.-orke«t 20.20 B r u s s e 1: Orkest 20.45 Brussel: Concert 21.40 Daventry: Plano-recital Kerkdiensten, enz. 60 Hui sen N.C.R.V.. Kerkdienst uit de Ohr. Geref. Kerk te Hilversum. Voorganger >s. 138:1; 3 Votum; 4 verbreid 8 Zingen: Ps. 105:2; 9 Tweede fedeelte der prediking; 10 Zingen: Ps. 89 en 8; 11 Dankgebed: 12 Zingen: Ps. 73: 13; 13 Zegenbede; 14 Orgelspel. Daarna: tot 12.16 n.m.: Gewijde muziek. 10.30 Hilversum V.P.R.O.: Kerkultzendln* uit de Remonstrantsche kerk Amsterdam. Spreker: Dr. P. D. TJalsma. Volgorde van i KR.O.: Journalistiek week- Felix Tl mm arm an s i K.R.O.: Kinderuurtje ra- en Politieberichte K.R.O. Polltle-berlchten. I K.R.O.: Persberichten eum V.A.R.A.: Persberichten HAAR EERSTE KERSTFEEST Door D. MENKENS-v. d. Spiegel. Nee, die muziek was toch ook niet veel. Akelig eigenlijk, dat je zoo overal aan wen de. Toen zc pas de radio hadden vond An nie de muziek van Kaiundborg zoo mooi en wou ze elk middagconcert hooren. Nu zette ze hem maar zelden aan, wat vader al had doen opmenken, dat ze er net mee handelde als een kind met speelgoed. Zoo gauw het nieuwtje er af was er niet meer naar omkijken. Nou ja, een mensch werd veeleischend op den duur. Ze glimlachte. Veeleischend, dat was het woord, wat ze zoo vaak voor vader ge bruikte. Moeder moest weten, hoe ze hier in haar eentje te erkennen zat, dat ze dit woord op zichzelf kon toepassen. Maar dan ook alleen in betrekking de radio! Moeder had wel eens beweerd, dat Annie, als het cr op aam kwam, vaders karakter had, maar dat toestemmen nee hoor! 't Was wel waar, dat ze moeders ka rakter niet had, maar zooals vader was ze toch gelukkig ook niet. Kom, ze zou het licht eens aanknippen en eens in 't Radioblad kijken. Misschien was ergens lets beters. Hè, toch wel gezellig met de lamp aan. *t Was net of Kleidorp minder onaangenaam werd. als je die grauwe kille mist niet meer zag. Ze bit:, erde In den „Omroepgi-ds". Nee maar, wat was dat? Wat las ze nu onder „Huizen"? Vam 4—5 was er een zle- kenuurtje onder leiding van den dominee, dien ze nu net het allerliefst hoorde. Hè, van dien had ze vijf jaar geledon toch nog zoo'n heerlijke kerstpreek bijgewoond. Jam mer, hij was al aan den gang. Vlug op- zieken maar. „Hoe zal ik U ontvangen". 't Zong al ln haar, dat heerlijk, mooi adventslied, maar gezongen werd het daar ginds niet. Dominee haalde die regels enke! aan, ging er op door, vroeg aan al die lij denden, die op dat oogenblik naar hem luisterden, of zij die regels hem komden na spreken. „Een feestkleed dragen, terwijl smarten t» pijnen, een feestkleed dragen, waar ge mis schien weet, spoedig in uw doodskleed ge legd te worden, een feestkleed dragen, ter wijl uw ziel verscheurd woTdt van nameloos wee, is dót mogelijk? Is het al niet moei lijk genoeg om stil te zijn en zonder klagen te dragen wat God te dragen geeft? Bij een feestkleed hooren feestzangen, maar wie zal ze u zingen? Bij een feestkleed hoort feestvreugde, maar wie zal u die schenken? En dan een feestkleed van altijd jeugdig groen, een feestkleed, dat niet veroudert, een feestkleed dat blijft?" Vol aandacht luistert Annie. Ze begrijpt wel, wat er komen zal, maar zooals die dominee het zegt, hoorde ze het zoo zelden. Ja, die dominee spreekt van het feest kleed, dat van eeuwigheid klaar ligt voor Gods kinderen. Die dominee spreekt zoo roerend mooi over hèt feestlied, dat klonk boven Efrata's velden. Dat feestlied begint met: „Eere zij God". Dominee weet wel, dat dde zieken het zoo moeilijk hebben naar lichaam en geest. Do minee begrijpt hoe zwaar het valt ook on der het zwaarste kruis te kunnen zeggen: „Eere zij God". En toch, waar engelen hun zang en aanheffen met dien lof mogen men- schen geen andere klanken doen hooren, want menschen hebben meer ontvangen dan engelen. Niet voor engelen gaf God Zijn Zoon, voor menschen liet Jezus zich in Bethlehem's kribbe leggen. Ja, voor mènschen. Voor zondaars. Voor zondaars, die niet kunnen zingen: „Eere zij God". Voor zondaars, die 't feest kleed mussen. „Och, ge hebt misschien al zooveel jaren Kerstfeest gevierd zonder bet feestkleed te dragen. Ge denkt misschien met weemoed terug aan den kerstboom uwer kinderjaren, ge denkt aan vorige tijden, toon ge met de gemeente op ging naar Gods huis en in stemde met de kerstzangen. Ge zucht cr misschien over, dat dit nu niet zal kunnen. En velen vreezen misschien, dat r':' voor hen nooit meer terugkomt. Ja, dat is mogelijk. T Is mogelijk, dat ge op aaide nooit' meer zóó Kerstfeest zult vie ren als voorheen, doch het is zéker, dat een veel heerlijker Kerstfeest uw deel wordt, wanneer ge smeekt om het feestkleed. Do Heiland ziet u, Hij weet, waar ge woont, Hij is dicht bij u. Hoort ge niet Zijn zachte stem, die zoo dringend u noodagt tot Hem u te wenden? Hoort ge niet, hoe Hij zegt van alles af te zien en op Hem alleen uw oog te richten? Zie af van uw eigen werken, zie af van uw zorgen, maar zie ook af van uw zonden, want hóé groot ook, voor Jezus zijn ze niet tè groot Hij is de sterke Held, die ze ge dragen heeft lang voor ge geboren werd; Hij is het, die u rein wil wasschen van al uw ongerechtigheden. Ziet ge niet, hoe Hij Zijn handen naar u uitstrekt? En het zijn door boorde handen. Ze werden doorboord ook Het treft Annie. Het doet haar zichzelf vergeten. Ze is wel niet ziek, neen, dat ls ze bijna nooit en ze voelt een diep mede lijden met al de ongelukkigen, die op dit zelfde oogenblik meeluisteren, maar ze voelt bovendien, dat het toch óók voor haar i3 wat daar gezegd wordt. Als het mogelijk is, en het i s mogelijk, dat onder de felste pijnen het feestkleed ge dragen kan worden, waarom zou het dan ook niet voor hóór zijn? Dan komt er nog iets, dat zéker voor haar is, 't Is tot hen, die de zieken verplegen, dat dominee zegt: 't Kan voor u nu wel een heel stil Kerst feest worden, 't Is mogelijk dat ge geen enkele maal naar de kerk kunt gnnn, niets zult smaken van wat men gewoonlijk onder kerstvreugde verstaat, doch Kerst.boomen en Kerstgroon en een Kerstmaaltijd ia zelfs Kerstzangen cn een Kerstpreek zijn over bodig als God het Kerstfeest wil maken in uw ziel. Dan zult ge een Kerstvreugde sma ken, waarvan de wereld niet weet, die zelfs veel kerkgangers missen. En als in uw hart liefde tot den Heiland geboren wordt, wat zult ge dan een Kerst- licht uitstralen, wat zal het u dan een vreugde zijn Kerstfeest te vieren met hen, die u ziin toevertrouwd." Als Annio even latnr zacht meezingt: „En onder millloenen. Hebt Gi| ook mij in 't oog." Js het stil in haar. III Kerstmorgen. Al vroeg is Annie wakker. Al vroeg buigt Annie haar knieën. Ze wil zoo graag vandaag echt Kerstfeest vieren. Maar dat is moeilijk! Er is zooveel te overwinnen! Ze heeft ernstig nagedacht de laatste da gen. Er was ook véél om over te denken. Eerst dat ziekenuurtje. En later nog een gesprek met moeder. Moedor kon wél blij zijn. voor moeder was het wel Kerstfeest, al vierde ze het in Kleidorp! Moeder zei, dat al die bijkomstig heden, al zijn ze op zichzelf niet zondig, toch zondig kunnen worden voor wie er niet buiten kan. „Wie geen Kerstvreugde genieten kan zonder een mooie Kerstpreek voor die is het nog nooit echt Kerstfeest geweest" „Dus ook niet voor mij, heeft Annie ge dacht En ze had vroeger zoo vaak gemeend heel dicht bij dien hemel te zijn, als door do machtige gewelven der groote stadskerken de Kerstzangen ruischtcn, ze had gemeend het geboren Kindeke lief te hebben, als ze zoo gloedvol er over spreken boorde. Was dat dan allemaal schijn geweest? Ze durfde geen ontkennend antwoord geven op dfie vraag. Er waren ook andere gedachten door haar hoofd gegaan. Moeder kon wèl Kerstfeest vieren. En vader? Dat wist ze niet Je hoorde zoo weinig van hem. Hij was zoo gesloten. Maar was ze dat zelf ook niet? Dat was dan een tweede eigenschap van hem, die ze in zichzelf ontdekte. Zou ze dan toch zijn karakter hebben? Zou hij zich evenzeer ergeren aan haar als zij hot zich aan hem deed? „Je doet zelf nog al veel om gezelligheid te geven," had hij wel eens gezegd, als ze over de ongezelligheid van Kleidorp klaagde. Dat was waarl Wat deed ze voor hem? Niets. En hij voor haar? Meer dan ze tot nu toe wou erkennen. Al was het alleen maar zijn zuinigheid, zijn sparen. Dat was toch enkel voor haar en vaak was ze er hem hard over gevallen. O, ze wou zoo graag zich veranderen, wou zoo graag ook Kerstlicht uitstralen. Dat kon alleen, als in je hart liefde tot Jezus goboren was, had de dominee gezegd. Je kon er in elk geval om bidden. Maar ook hier gold, dat bidden van wer ken vergezeld moest gaan. 't Viel niet mee vriendelijk te zijn, als Je vroeger slechte norsche woorden sprak. 't Was moeilijk spraakzaam te worden, als Je vroeger liefst zweeg. 't Was een kwelling, de verwondering daar over te aanschouwen. En nu is het Kerstfeest. Nu moet alles licht zijn en blij. 't Is niet donker meer in Annie, al straalt nog niet het volle licht. Vandaag hoopt ze mét haar ouders Kerst feest te vieren, zooale ze het nóah zondier, nóah met hen ooit te voren d-oed. Ze etaat op. Hè, nu moest ze hulst hebben en dennen groen, om de kamer te versieren. Ja, en roode tulpjes en kaarsjes. Och, dat Kleidorp oodc 1 Niets kan je er krijgen! Wat? Nu weer oproerige gedachten? „Och Heere, wat ben ik nog weinig bereid om U te ontvangen',' zocht ze. Daar zouden haar weer de bijkomstighe den tot zonde wonden. Heel zorgvuldig dekt ze de tafel. Ze is toch wel erg vroeg vanmorgen. Don zo.1 ze? Ja, even later ruischen orgeltonen door het stille huis. 't Orgel kwam zelden meer open, sinidB er radiio was, maar nu wil Annie zélf spelen, zélf zingen. En boven, met dank in het hart en etem door ontroering licht bevend, zingt moeder mee: „Lof zij den God van Israël" terwijl vader verwonderd luistert „Wat bezielt dié vanmorgen", zegt hij, eJs het eene lied het andere volgt Moeder, die begrijpt dat deze ruw-schij- nende woorden moeten verbergen hoe aar d'ocniing ook hem naar do keel kruipt ant woordt: „Ik weet het niet Ik kan er alleen maar voor danken. Laten we zorgen geen woord te zeggen, dat haar wonden knn". „Dan zal ik maair heelemaal zwijgen", bromt hll. Annie is dankbaar voor dat zwijgen Een oomerkling zou haar onaangenaam geweest zlln. Moeders stralende oopon en haar .vdftt Jls nou K-imtfecet" vertellen genoeg. In de kerk ts het óók Kerstfeest Domd- nee's preek is niet beter dan «wd-ene en Annie zou onmogelijk kunnen zeggen, die mooi te vinden, maar tóch is het Ivenstfeawt, omdat Jezus geboren werd. Anode weet nu. dat het op ail haar vroe gere Kerstfeesten om andere redenen feest was Dit is haar eerste Kerst-, haar eerste Christusfleeet. Nog menilg lied wordt op dezen Kerstdag in hot e taille huis van meester Verweij aan geheven. Er heerscht een opgewekte toon. De kleine hatelijkheid) es ontbreken ge- hoe! en al. 't Valt va-der moeilijk te zwijgen, odh, hij zou zoo graag zijn Annie, zijn cen-ig kind, dat hij zoo liefheeft, altijd zoo lief heeft ge had, zeggen, hoe góed hot hem doet, haar zóó te zien, maar hij zal voorzichtig zijn. Hij weet tódh het rechte woord niet te vin den en wil oppassen voor „het woord dat wonden kan". Doch, ais hij edndeflijk met moeder «men is. den móét hij spreken, dan móét hij uiten, wat den ganschen dag hem no ar da tóppen drong. „Ik begrijp er niote van", eln- diigt hij. „Zooveel plezier heeft ze toch niet xn haar leven. Ze moet van den zomer maar eene met do neievereentging moe. Of ze nou later een paar honderd gulden minder erft, och, diat beteekent ook niet zooveel". Moeder weet, dat het strijd gekost heeft, tot doze zelfoverwinning te komen, begrijpt, dat hij daar dien heelen dag al mee bezig is geweest Dat Is zijn dank. En, hem kennend, gaat ze op zijn woorden in, door te antwoorden: „Tweehonderd gulden minder kapitaal be teekent twee dubbeltjes inkomen per week minder, is 't niet?" „Jij kan nog eens rekenen", lacht hij. „Ate we dan met z'n drieën zouden gaan. maakt dint een verschil van vijftig of zestig cent per week later, hè?" „Zoo iets", antwoordt ze. „Ja, als Je zoo'n kind zoo Hef en goed ziet „Dan dank Je in de eenete plaats God", vult moeder aan. „Natuurlijk", zeg thij en goat dan voort met plannen maken voor den zomer, dlie nog zoo vèr is. Annde weet ndeta van deze plannen, rtu'e baar. o zeker, wel verheugen zouden, rmar toch niet zóó. als dit wonder heerlijke, dat ze vandaag Kemtfeest gevierd heeft.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 9