BIOCiTiN HEERENBAAI DONDERDAG 24 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 buitenland DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE OVEREENSTEMMING TE BAZEL DUITSCHLAND KAN NA HET HOOVERJAAR NIET BETALEN EINDELIJK IS ENERGIEK INGRIJPEN NOODIG Onverwijld handelen door \!e regeeringen Werd in den loop van den dae van biste ren nog mogelijk geacht, dat de ernstige meeningsversdiillen in den boezem der Bij zondere Commissie van de Bank voor Inter nationale Betalingen te Bazel in den vorm van aizonderlijke verklaringen of reserves zouden worden uiteengezet; of dat althans de verscheidenheid van opvattingen in den tekst van het mppoi-t zelf zouden worden vervat, thans blijkt toch een rapport te heb ben kunnen verschijnen waarin althans of ficieel niet een verschil van meening tot uiting komt, Het is toch wel. doorgedrongen, dut het meenmgsverschil vooral gegaan is tusschen Duitschland en Frankrijk, dat gesteund ^eru door België en Joego Sluvië. Het ging daar bij vooral om de meening van den Duitschen gedelegeerde Dr. Melchior, die aan het rap port wiide toevoegen, dat de herstelbetalin gen de oorzaak waren van den Duitschen financieelen toestand, waartegenover de Fransche gedelegeerde prof. Rist met kracht staande hield, dat de wereldcrisis de oor zaak is van Duitsohlands moeilijkheden en Duitschland na die crisis wel weer in den oorsproukelijken omvang zijn betalingen zou kunnen verrichten. Het ging dus feitelijk om de handhaving al of niet van het systeem der oQl'logsschul- den. Met groote heftigheid moet dat vraag stuk besproken zijn. En de beide delegatie leiders hebben gedurende den geheelen mor gen in voortdurende telefonische verbinding gestaan met hun regeeringen. Omtrent tien gang van zaken te Bazel ver neemt de Daily Telegraph, dat de Fiansche, Belgische en Joegoslavische deelnemers aan de Commissiebesprekingen gedreigd hebben de Conferentie te verlaten indien de „neu t ral en" zouden vasthouden aan hun voor stellen, die ook van andere zijde steun kre gen. Klaarblijkelijk heeft de minderheid het in de kwestie of in het rapport een verkla ring over de Duitsche betalingscapaciteit moet worden opgenomen, gewonnen. Volgens de „Morningpost" hebben de ver tegenwoordigers van Frankrijk, België en Joegoslavië strenge instructies gekregen om zich te verzetten tegen elke clausule waarin de herstelbetalingen worden genoemd als de voornaaamste oorzaken van de crisis. Het zou voorts aan hun houding te danken zijn, dai het rapprt geen aanbevelingen pevat omtrent de wijze, hoe de situatie In Duitsch land v^rb derd kan worden. Het blad is vap meening. dat Frankrijk, gesteund door Bel gië en Joegoslavië, een belangrijke tactische overwinning heeft behaald. Hat officieel* commnntqui. Het officieele communiqué betreffende het advies van de BIB commissie is gisteravond Jaat gepubliceerd. Het auvies van de Commissie vermeldt in hoofdstuk I allereerst een overzicht van den huidigen b u-tand en bespreekt in hoofdstuk 11 de oorzaken, in hoofdstuk III de maat regelen der Duitsche mgeering. Tn het vier de" hoofdstuk komt het dan tot de volgende conclusie. Het siaat vast dat Duitschland het uitstel- bare deel der annuïteiten na afloop van het Hoovujaar niet zal kunnen transfereeren. De commissie verwijst in dezen naar den voorbeeldeloozen ernst van de crisis, waar van de omvang ongetwijfeld de „betrekkelijk korte depressie" overtreft, waarop het nieu we plan (het plan-Young) het oog had ge richt. Het nieuwe plan ging uit van de perma nente uitbreiding van den wereldhandel, waarbij de herstelbetalingen een factor van geringere beteekenis zouden worden. Feitelijk is het tegendeel geschied. Niet alleen is de wereldhandel ingekrompen, maar ook de feitelijke lasten van de jaar- lijksche annuïteiten zijn met 40 pet. ver hoogd. 1-Iet Duitsche probleem vereischt een ge meenschappelijk optreden, dat slechts van» de regeeringen kan uitgaan. Het probleem' i.e. 1 f heeft een beteekenis. De Commissie Wiggin heeft reeds in Augustus een buiten gewoon ernstige waarschuwing doen hooren. De gebeurtenissen wachtten niet De crisis heeft geweldige afmetingen aangenomen. Indien niets gebeurt, zullen de aangevan- f gen moeilijkheden voorboden worden van verdere catastrophen. Door den teenrugsiag van het economische leven op den politieken toestand en omgekeerd zal de algemeene toe stand nog ingewikkelder worden. Bij dit ingewikkeld probleem moeten dooi de regeeringen de feiten worden onder oogen gezien, overeenkomstig den toestand. Er zal slechts volgens economische wetten kunnen worden gehandeld. Zekere beschouwingen schijnen de com missie van zeer groot belang. Transferbeta lingen door een land in een omvang, dat deze. de betalingsbalans schade berokkenen, moeten den momenteelen chaos nog ver sober ipen. De bevrijding van een debiteur- staat. van een ondraaglijken last zal moge lijk den last op een crediteurstaat overheve len, die zijnerzijds in zijn hoedanigheid van debiteur niet in staat zal zijn dezen last te dragen. De eenige stap welke duurzaam het ver trouwen zal kunnen herstellen, is de aanpas sing van alle schulden tusschen de staten onderling (herstel- en andere oorlogsschul den) aan den huidigen ontredderden toe stand van de wereld. Eindelijk zijn stappen noodzakelijk om de energieke maatregelen waarmede de Duit sche regeering de stabiliteit van haar va luta verdedigt, duurzame uitwerking te ver zekeren. De Commissie doet op de regeeringen een beroep, onverijld te beslissen en daarmede nieuwe hoop te geven op een verbeteren van de ernstige crisis, welke allen in gelijke mate drukt. Het Advies onderteekend. Het Advies van de Commissie van de BIB is Woensdagavond kort na tien uren door alle delegatieleiders onderteekend. President Beneduce gaf een kort overzicht van de ingespannen werkzaamheden gedu rende drie weken en sloot de conferentie mei goede wenschen uit te spreken voor de toe komst De vertaling. President Beneduce zul van opdracht krijgen, na de verzorging van de officieele vertaling van het rapport in de Duitsche, Fransche en Itaïiaansche taal deze teksten, welke eveneens als officieel zullen gelden, namens de commissie te ondertee- De officieele vertaling Ln de drie andere talen zal waarschijnlijk eenige dagen duren, zoodat het rapport zelf pas na Kerstmis zal kunnen worden gepubliceerd. Duitscho persstemmen. Betreffende het rapport van de deskundi gencommissie van de BIB nemen voorloopig nog slechts weinige Berlijnsche bladen stel ling. De „DAZ" legt er den nadruk op, dat.be} rapport weliswaar het Youngplan desavou eert, maar toch geen aanbeveling bevat de herstelbetalingen te schrappen. De „Vorwaerts" vindt vooral belangrijk, dat vastgesteld is, dat het Youngplan achter haald is en betreurt, dat men den regeerin gen, die nog steeds tegen volkomen afschaf fing. der herstelbetalingen zijn, de mogelijk heid geelt een hervatten van dit verderfe lijke betalingssysteem in latere jaren te eischen. Toch beteekent het Bazelsche docu ment een stap vooruit. I-Iet „Berliner Tageblatt" is van meening, dat. nog nooit zoolang de besprekingen over de herstelbetalingen duren, door een inter nationaal lichaam een document van gelijke diepgaandheid, van zoo'n ernstige taal voort gebracht is als ditmaal. Een Amerikaanse he stem. NEW-YORK. 24 December. Naar aanlei ding van de vaststelling van hot rap pon van Bazel, dait Dui schlarat na afloop van het Hoover-moratorium niet opnieuw kan voortgaan mest beHalwng van het bescherm de deel der herstelbetalingen, verklaarde de Amerikaansche Senai'or Read dat hierdoor de oonlrvgsschulden in geen enkel opzicht werden aangetast. In officieele Berlijnsche kringen Iaat men zich nog niet uit over het intusschen bekend geworden rapport van de commissie der BIB fn politieke kringen meent men echter te kunnen vaststellen, dat. men te Bazel zeer terecht de Duitsche herstelbetalingen be schouwd heeft als den eigenlijken onrust- factor in de wereld. Ook is duidelijk de onmogelijkheid naar voren gekomen om met de middelen van het Youngplan en in het. kader van diie ma chinerie de ontzaggelijke crisis te kunnen aanvatten. Derhalve acht men het dringende beroep DE ITALIAANSCHE LAARS Persbericht: „Mussolini hoeft een aanti slagen. welke weigerden Mussolini uril alleen volgzame marionettenen andere. GEEN UITSTEL In bevoegde Ewgelsche kringen wordt in allen vorm het bericht tegengesproken, dat Engeland in een nota aan Japan een uitstel van de ontwapeningsconferentie zou hebben voorgesteld. De Kngelsehe regeering heeft 'n week geleden aan haar belangrijkste mis sies in het buitenland opdracht gegeven met de regeeringen waarbij zij zijn geaccredi teerd inzake de voorbereidingen der ontwa peningsconferentie in contact te treden. Do Engelscho regeering zelve beeft niet- de mo gelijkheid van een uitstellen der ontwape ningsconferentie opgeworpen. Dc Amerikaansche delegatie. President Hoover heeft Miss Mary Wool- ley, voorzitster van de Mount Holycke Col leges benoemd tot lid van de Amerikaansche delegatie ter ontwapeningsconferentie. i Japan en de Ontwapeningsconferentie. Volgens een officieel Russisch bericht uit Tokio, heeft de staatssecretaris van het Japansöhe ministerie van Buitenlandsche Zaken, Nagay, een vrij langdurig onderhoud gehad met den Britschen ambassadeur te Tokio nopens de a.s. Ontwapeningsconferen tie. Naga.v zou op het standpunt hebben gestaan, dat het tijdstip voor de Ontwape ningsconferentie ongunstig is gekozen. De Europeesche en andere staten hebben thans andere zorgen dan te spreken over ontwapening. Bij den huidigen gespannen politieken toestand zou de Ontwapeningscon f eren tie een mislukking kunnen worden. De Japansehe regeering heeft haar standpunt tegenover de Ontwapeningsconferentie be kend gemaakt en uitdrukking gegeven aan de opvatting, dat. bijzondere omstandigheden de Japansehe regeering dwingen de Ontwa peningsgedachte niet in den vroeger voor genomen vorm te verwezenlijken- Het Mandsjoerijsche conflict heeft bewezen, dat de Japansehe regeering een sterke weer macht noodig heeft ten einde haar belangen te kunnen beschermen. Ondanks het vertrek der Japansehe delegatie ter Ontwapenings conferentie is men in Japansehe kringen de meening toegedaan dat de conferentie alle ontwapeningskwesties slechts theoretisch zal behandelen, zonder haar besluiten te kunnen doorzetten. Het bericht wordt te Moskou be schouwd als een poging de ontwapeningscon ferentie reeds hij den aanvang tot misluk king te brengen. De bijzondere correspondent van de „Petit Parisien" te Sjanghai meldde heden dat de Japansehe delegatie ter a.s. Ontwapenings conferentie onder leiding van admiraal Na gano en generaal Matsui zich te Sjanghai heeft ingescheept aan boord van een passa giersboot met bestemming Marseille. De Japansehe delegatie bestaat uit 75 personen. HET HOOVERMORATORIUM Met 69 tegen 12 stemmen. Dinsdaigavoaiid; laait heeft de Amerikaan sche Senaat met 69 tegen 12 stemmen het •voorstel van President Hoover to; goedkeu ring van zijn moratorium aangenomen. Van tevoren was op het voorstel een scherpen aanval gedaan door den Senator Hiram Johnson, die President Hoover ver weet, dat hij tie grondwet als een vodje papier beschouwde en.tieut hij zijn oor spronkelijk voorsteO had gewijzigd onder den invloed van Frankrijk, zoodat Duitsch land ondanks alles gedwongen was de be talingen aan Frankrijk vootft te zei'.ten en Ide daarvoor noodüge gelden van anderen te leenen. Een voord!el van Senator John son om ook het niet beschermde deel der Herei'elbetaliingen in het Moratorium te be trekken, werd verworpen, met 66 tegen 12 stemmen. De Democratische Senator Goar voor Ok lahoma verklaarde o.a., dat nie s verkeer- der is, dan d'e veronderstelling, idat Duü'ech- land 20 of 40 jaar lang herstelbetalingen aan Frankrijk zal doen. Deze betalingen zijn een straf, die Duitschland wegens zijn klaarblijkelijke schuld aam den wereldoor log is opgelegd en zij berusten op een met het. zwaard en Ida bajonet opgedrongen ver drag. Moreel as Duitschland niet tot beta ling verplicht.. Duitschland zal de®e schuld afwijzen heizij dait zullks geschiedt door het Nationalisme of door het Communisms. HENRI FARMAN OVER HET STRATOS- FEER VLIEGTUIG Over het Fransche stratosfeer-vliegtuig, dat nog niet, gelijk onlangs werd gemeld, voltooid is, doch waaraan nog minstens twee maanden zal moeten worden gewerkt, verklaarde de bouwer, de bekende Fransche vliegtuig-constructeur, dat hij op verlangen van de Fransche regeering geen détails be kend zou maken. Hij verwacht echter, dat het toestel op een hoogte van ongeveer 15 gentot 18 K.M. een snelheid zal kunnen be reiken van 800 K.M. per uur en dus den afstand ParijsNew-York zou kunnen af leggen in 6 uur. STOCKHOLM, 24 Dec. Gisterenmiddag is van het half millioen, dat verleden week uit een postkantoor te Stockholm werd gestolen, een bedrag van 400.000 kronen, dus verre weg het grootste gedeelte, als deposito bij een bank te Malmö ont'dekt. De eergisteren gearresteerde Sjogren heeft hekend, dat hij medeplichtig was aan den diefstal en dat hij het plan reeds twee jaar geleden had uit gewerkt. Sjögrtjn verklaart echter den in braak niet zelf te hebben gepleegd en wei gert z'n medeplichtigen te noemen. op de regecrlngem om on middellijk tot beslissingen te komen in ver band met de verwijf "ng, dat de tot dusverre voorgekomen moeilijkheden reeds de voor boden zijn geweest van verdere rampspoe den! buitengewoon waardevol, vooral daar het rapport met algemeene stemmen is aan genomen en van geen enkelen kant reserves heeft ontmoet. Feitelijk is daarmede het Youngplan, waaraan Frankrijk zich tal dusverre zoo hardnekkig vastklemde, uit zijn voegen geslagen. Met voldoening stelt men verder in poli tieke kringen vast, dat de bemoeiingen van de Rijksregeering ter beveiliging van de valuta, het bedrijfsleven en de finan ciën in Bazel volkomen gewaardeerd zijn. Het zal nu de taak moeten aijn van tie regeeringsconferenilie de conclusies uit dit rapport te trekken. BORAH BEPLEIT SALARISVERLAGING Om begrootingsevenwicht te herstellen WASHINGTON, 24 Dec. Senator Boran, sprekende over bet tekort op de Amerikaan sche begrooting, bepleitte een salarisverla ging van 10 pet. voor alle salarissen boven de 2500 dollar van ambtenaren in staats dienst Het aldus bezuigde bedrag zal vol doende zijn om de bogrooting in evenwicht te brengen en het tekort té" dekken. SCHEEPSRAMP IN DE JAPANSCHE ZEE TOKIO, 24 Dec. Hedenmorgen vroeg zijn in de Japansehe Zee twee kustvaartuigen, de Yoe Yama Maru en de Kansai Maru met elkaar in botsing gekomen. De botsing was zóó hevig, dat het eerste schip terstond zonk. Men vreest dat 50 passagiers om het leven zijn gekomen. Er werden direct hulp- I schepen uitgezonden om assistentie te vei- icenen, terwijl tevens ei n onderzoek naar do oorzaak werd ingesteld. De Kansai Maru liep slechts betrekkelijk lichte schade op. ARBEIDSWETGEVING IN DE VER. STATEN NEW YORK, 24 Dec. Uit Madison wordt gemeld, dat de wetgevende vergadering vam de Wisconsin een wet heeft aangenomen, waarin de arbeidstijd voor landbouwers wordt beperkt tot 8 uur per dag, onder voor behoud, dat. daardoor de opbrpngst van den landarbeid niet beneden de productiekosten blijft. A. BENTLEY t NEW YORK, 24 Dec. Te Jericho in den Amerikaanschen staat Vermont is op (Ma-jari gen leeftijd overleden de bekende metereo- loog dr. A. Bentley, die internationale ver maardheid bezat. DE BEVOLKING DER VER. STATEN WASHINGTON, 24 Dec. Senator Borah, de volkstelling deelt mede, dat het. totaal aantal personen, geboren in de V.S., op 1 April 1930, 14.204.149 bedroeg, tegen 13.920.692 in 1920, een toeneming van ongeveer 2pCt. ONGEVAL OP EEN STATION NEW-YORK, 24 Dec. Op een perron van den ondergrondse hen spoorweg te New- York werden 38 personen, waarvan de meesten dames waren, die kerstinkoopen hadden gedaan, gewond toen van een lor rie, die over een voaduct boven het per- bon passeerde, de lading naar beneden viel en op de wachtenden terecht kwamen. de 38 gewonden personen zijn 7 personen er vrij ernstig aan toe. Nader wordt uit New Y'ork geseind: De laatste dagen voor Kerstmis besteedt de politie met een krachtige actie tegen de alcohol-smokkelarij. In de meeste nachtclubs in het theaterkwartier van New York wor den invallen gedaan en in totaal zijn in de laatste dagen voor meer dan een millioen dollar aan likeuren en alcoholhoudende dranken in beslag genomen, terwijl 104 per sonen zijn gearresteerd. De eigenaars der nachthuizen worden in verzekerde bewaring gehouden, om naderhand berecht te worden. Van vele nachthuizen is de installatie of het meubilair naar stedelijke politiedepots over- Vroeg oud? Gauw uitgeput? Moe en zwak? Voedt Uw zenuwen bruikt't volmaakte ze voedsel volgens voorschrift van Prof. Habermi vervaardigd; neemt Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten in tabletvorm a t.30 en 2.50, in poeder- vorm a ƒ2.50. Uitvoerig drukwerk en monster gratis. HermeiasEendrachls- weg 32.o, Rotterdam. UIT DE ANTI-REV. PARTIJ ONTAARDE OUDERS GESTRAFT WASHINGTON. 24 Dec. De heer en mevr. F^iley die hun 12-jarig dochtertje (dat onge hoorzaam was) vier jaar lang opgesloten haden, werden veroordeeld tot 2 jaar gevan genisstraf elk* OPZIENBARENDE MOORD NEW YORK, 24 Dcc. Uit Omaha in Le- braska'wordt gemeld, dat de bekende poli tieke leider in dezen staat, H. Lapidus, pre sident van een groote levensmiddelenmaat schappij, doodgeschoten in zijn auto werd gevonden. De daders zijn onbekend. Installatie van een millioen dollar in beslag genomen. 100 arrestaties ver wacht. De alcohol-politie te New York heeft een goeden slag geslagen. Zestig prohibitieagen ten deden een inval in een der voornaam ste speakeasies van New York, in het thea terkwartier van Broadway. De geheele in stallatie, ter waarde van een millioen dollar, werd in besag genomen. Men verwacht ruim honderd arrestaties. PERS EN SPREEjKVRIJHElD. De A.-R. kiesvereeniging te Oosterbeek nam deze week de volgende motie aan, welke geheel voor zich zelf spreekt: „De Anti-revolutionaire Kiesvereeniging te Oosterbeek, reeds geruimen tijd kennis geno men hebbende van de verregaande overschrij ding der grenzen inzake pers- en spreekvrij- heid door hen, die doelbewust het Wettig Gezag en de Staatsinstellingen willen omver werpen, daarenboven den laatslen tijd consta- teerend een toenemende atheïstische propa ganda onder ons volk, uitbrekend in godslas terlijke taal en heiligschennende illustraties in hun pers, en in het algemeen lettende op hur uitingen, die verderfelijk op de volksgeest inwerken, verzoekt haar afgevaardigden met aandrang: le. te bevorderen, dat bovenbedoelde lectuur uit alle voor het publiek toegankelijke iocali- teiten worde geweerd en tegen de publicisten en verspreiders dezer lectuur afdoende maat regelen worden genomen, waardoor een einde zal kunnen worden gemaakt aan deze schande voor onze Christen-natie. 2e. aan te dringen op spoedige behandeling van de wet tegen de godslastering; 3e. te bevorderen, waar deze niet mochten bestaan, wettelijke voorschriften worden ge steld, ter beteugeling van de uitwassen, welke bovenbedoelde inwerking op den volksgeest merkbaar wordend op alle gebied ten ge volge heeft en met klem aan te dringen op een nauwkeurige naleving der reeds bestaan de of nog te construeeren voorschriften, hier op betrekking hebbende: 4e. te bevorderen, dat bij wettelijk voor schrift voor personeel in Overheidsdienst wor de vastgelegd de onvereenigbaarheid van deze positie met het lidmaatschap van een organi satie, welke streeft naar de bovenomschreven omverwerping en dus den Staat bestrijdt, on geacht of dit lidmaatschap een openlijk of bedekt karakter draagt. Zij doet een beroep op alle zuster-vereeni- gingen om een overeenkomstige motie aan te nemen, of aan #leze adhaesie te betuigen, op dat in de vertegenwoordigende lichamen krachtig worde geprotesteerd tegen de voor bedoelde excessen en bovendien de Overheid in staat worde gesteld om het kwaad van deze propaganda, actie en inwerking te beteugelen. Zy besluit deze motie bekend te maken aan alle kiesvereenigingen en hoógere bestuurs- instanties der Anti-revolutionaire Partij en ze te publiceeren in de pers. Luchtvaart DE RAMP VAN DE OOIEVAAR HET NOODLUIK HEEFT OPENGESTAAN, Zooals bekend is heeft op verzoek van de K.L.M. en de K.N.I.L.M. de heer Behage, chef van haren technischen dienst naar Bangkok gezonden teneinde aldaar te trach ten de oorzaak van de ramp van de Ooie vaar vast te stellen De heer Behage verklaart in zijn rapport ten stelligste: „aan de hand van de aan wezigen gegevens kan met nagenoeg abso lute zekerheid worden vastgesteld, dat het noodluik openstond toen het ongeluk ge beurde". De heer Be lage rapporteert verder: „Ah vaa's'üaiand kan worden aangenomen da: de motoren tot het laatste oogenblik goed gefunctioneerd hebben, afgezien van de mo gelijkheid 'dat de linker mater geen ben zine 'oevoer heeft gehad". De kwestie der belading wordt door den heer Belage niet aangeroerd. Het is aan de K. L. M. ech er uit nauwkeurige bere kening gebleken, dat het vliegtuig totaal 5013 K.G. woog, d.w.z. 237 K.G. beneden de toegestane belasting. SLSlen de hoesi MIJNHARDT'S SALMIAK-TABLETTEN Dooien 20 en 30 ct. Bij Apoth en Drogisten Maken tos Weerbericht. IK BLIJF ZE ROOKEN ^tutnxlUeü. U koopt (zonder prijsverhooging) een half pond D E Echte Frlesche Heeren-Baai. misschien mede om de fraaie trommel, waarin wij tijdelijk deze tabak verpakken; q 't Meest voldaan zult U. echter zijn over de kwaliteit van D'E Echte Friesche Heeren-Baai. De rooktabak bij uitnemendheid! f Reeds na de eerste pijp is het oordeeT van iederen rooker.Ik blijf ze rookenAJIeen om de kwaliteit!" UW Winkelier heelt ze in voorraad vanaf 65 ct. per '/a pond. ECHTE FRIESCHE 20*50CT. PERONS verschaft U wolken, van genot. Het dunne pUltJe geeft den vorlgen Hoogste stand te München 7S5.9. Laagste stand te Janmayen 726.2. Stand vanmorgen haLftwaalf 778.0. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Nod Meteorologist!» Instituut te De Rilt). Matige tot krachtige Z.W. tot, W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, tijdelijk regen, veel zachter in het Z. en O. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van De Bilt vanmorgen 9.55 u. aan alle posten: Weest op uw hoede. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met, Instituut te De Bilt) Het hoogdruk gebied is thans bezig zich geheel naar Z.-Europa en het M. Zeegebied terug te trekken en wordt aan de N.-zijde steeds meer afgebroken door diepe depres sies die over de Noorsche Zee langs den Noordkaap naar de Poolzee trekken. Ter wijl het vorstgebied zich nog in Z.-Europa handhaaft, brengt de storm uit het W. zo- mertemperaturen in Schotland en Ierland en dooiweer in bijna geheel Scandianvië, Finland en Polen. De bergstations in de Alpen en het Zwarte Woud melden ternau wernood vorst Een uitgebreid regengebied dat gisteren over de Britsche eilanden lag, heeft thans ons land bereikt en zal zich geleidelijk naar het Westen en Zuiden uit breiden. Vanuit het N.W. is echter na sterke stijging der temperatuur weer eeni ge daling te wachten, echter niet tot tem peratuur onder het vriespunt en met opkla rend weer, TEMPERATUUR. Stand vanmorgen halfüwaalf 0.6 C. 25 DECEMBER 26 DECEMBER Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 3.49 tl Maansopgang 5.06 u.; Maansonderg. 9-56 u. 27 DECEMBER Zonsopgang 8.11 u.; Zonsondergang 3.50 u. Maansopgang 6.32 u.; Maansonderg. 10.25 U. 28 DECEMBER i Zonsopgang 8.12 u Zonsondergang 3.51 vu Maansopgang 8.00 u.; Maansonderg. 10.44 u, 25 DECEMBER Van 's avonds 4.18 u. tat 's morgens 7.41 u. 26 DECEMBER Van 's avonds 4.19 u. tot 's morgens 7.41 u. 27 DECEMBER Van 's avonds 4.20 u. tot 's morgens 7,42 u. 28 DECEMBER Van 's avonds 4.21 n. tot 's morgens 7.42 u. WATERSTANDEN RIVIEREN Heden Vorig Waldshnti,ts3 t,*<3 Base. 0,— 0.-20 Hunmgen 0,34 0,32 Rheinweiler 0,— t,H8 w-"1" 1,84 1,85 M»xa 0- Wiedesheim 0,— 0,— Mannheim 2,32 2,14 Lohr 1,40 1,43 Heden Vorig i 1,42 i,46 L'5 1,3*? ){70 0,i'4 0,70 Coblenz Trier Keulen ijni Rnhrort 0,08 <(l8 0,ot Emmerik 0,— Duisburg0,-?D 0,JS Maastr eht 1,31 t,s'i V nlo 11,11 11,19 25 DEC. 11.28 28.46 8.41 21.00 Wemeldlnge Den Held(jer le getij 5.21 8.40 Helder 2e getjj 17.45 20.39 iden 4.33 16.47 Hoek van Holland 3.47 15.56 4.26 16.40 5.21 17.36 3.38 15.52 28 DEC» 1.05 13 40 10.60 22.59 11.47 17.1 5.14 17.35 3.15 n, 45 e.18 1 rt.lol 435 17.03

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2