O INSPECTEUR Onze Boterafzet ZAAD KOOPEN IS EEN ZAAK VAN VERTROUWEN! NS PRAATUURTJE LAND- EN TUINBOUW No. 118 Etiketten (hang- en steek-) GAASLINMEM MOS TOUWSOORTEN GOED en GOEDKOOP bij: C. VAM VEEN Czn. Boskoop ZIJDE 7173 Telefoon 178 iJiiiiii DONDERDAG 24 DECEMBER 1.131 Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij vraagt voor spoedige indiensttreding een BEKWAAM INSPECTEUR-TAXATEUR op vast salaris en vergoeding 'van reis- en verblijfkosten. Kapitaalstorting van 10.000.— vereischt. Sollicitatiën met opgave van werkkring, leeft, godsd. enz. worden ingew. No. 1234 afd. Landbouwblad Bur. van dit blad. De boterproduktie in Friesland neemt af. Waarom de Deensche boter een vooraanstaande plaats op de wereld markt inneemt. Voor boterverbruik wordt ten onzent zoogocdalsgecnpropagandagcmaaat Alleen krachtige samenwerking der organisaties kan ons nelpen. Naar aanleiding van het eerste deel van Ihet rapport, uat ..Ggehraont werd door de commissie, weitke ue Fnesohe Mij. van Lanobouw instelde om den atzet der zuivei producten te bestudeeren, deeien we een en ander imede, dat ook van belang is voor onze lezers. tiet eerste deel van het rapport handelt over den aizet van boter. Om zich een goed oordeel te vormen over dezen afzet werd met undersdheioen personen geconlereerd en gingen een tweetal leden der commissie zens ae voornaamste hnitenlandsche alzet- gehaeden in Duitscluand, Engeland, Belgie en Frankrijk bezoeken en 11 enden ze daar met ongeveer 15U personen geconlereerd. Het week, dat in 1930'31, in Friesland geiabriceerd werd ongeveer Ufa mil1- k.g. Het jaar daarvoor was de totale productie ruim 18 mill. k.g. en nog een jaar eerder 18% millioen k.g. Dit beteekent dus een vermindering van ruim millioen k.g. per jaar. De wanstmarge, die de winkelier geniet varieert van 1520 cent per k.g. en noudt geen verband met de marktprijs. Op den verkoop van margarine worut zelfs thans n.g meer verdienu als op die van natuur boter, waaruit te verklaren is, het feut, dat zoovele winkeliers het margarine-verbruik bevorderen. Het boterverbruik in Nederland daalde van gemiddeld 6.4 k.g. per hoofd en per jaar in 1923 tot 5.17 k.g. in 1929 en steeg in 1930 weer tot 6 k.g. Het margarine verbruik steeg van 6 k.g. in 1923 tot 9.2 kjg. in 1929. De cijfers over 1930 waren nog Duet bekend. De sterk dalende hoterprijzen deden het verbruik van boter sterk toenemen, doch de eeer lage prijzen van de margarine (waar schijnlijk zóó laag, dat weinig of geen winst gemaakt wordt door demargarinelabrieken; staan opvoering van het boterverbruik in ons land wel in den weg. Door het feit, dat er verschillende ver koopsorganisaties voor boter zijn, die to\ beden nog niet tot nauwe samenwerking konden geraken, wordt de toestand niet verbeterd. De verkoop is te sterk verbrok keld en de concurrentie onderling is te Engeland nam ongeveer tweederde van onze boter af. Doch Denemarken levert nog 26 keer zooveel boter aan Engeland dan wij Onze export naar Engeland nam van 1909 —1923 regelmatig af. Die van Denemarken Zweden, Finland en Australië nam geregeld toe. Dat Denemarken vooral een vooraan staande plaats op de Engelsche markt ver wierf, kwam door: le. Regelmatige levering het geheele jaar door van ongeveer gelijke hoeveelheden boter. Geen ander land voorziet de Engel sche markt zoo regelmatig het geheele jaar door van 'boter als Denemarken. 2e. De uniforme, uitstekende kwaliteit van de Deensche boter. Een betere plaats op de Engelsche markt1 Zou verkregen kunnen worden: le. door vei'betering van kwaliteit, vool al wat de stevigheid betreft. 2e. door evenals de Denen, in bepaalde gebieden geregeld boter te leveren, zoodat het publiek aan ons product gewoon raakt. Uitvoerig wordt in het rapport een en ander gemotiveerd en tevens vermeld de uitschakeling van den ongunstigen invloed van speculatieve aankoopon door het aan brengen van den bereidingsdatum op de Deensche vaten met boter. De afzet van boter naar Dultsohland steeg tot 1929, doch is thans sterk aan het verminderen. Duitschland zelf produceert meer en ook hier komt Denemarken als onze concurrent. Denemarken leverde ge durende het tijdvak 19181930 per jaar 8 maal zooveel ais in het tijdvak 1909—i91o uok de boter uat FinJanu, Foien, Estland Litauen, die door scherpe kwaliteits-con- iróle veel vexheterd is, treedt als onze con current op. Ook hier is groote regelmaat in Kwaliteit een heiangrijKe factor. in Berlijn heeft men een Uitgesproken voorkeur voor Deensche boter. Men meent, dat onze boter wat smaak en vastheid be treft, achter staat bij Deensche. Onze boter moet wat kwaliteit en unifor miteit, ook wat regelmatigheid in aanbod betrelt, zeer verbeterd worden. Ditzelfde geidt ook voor onze boter-uit- voer naar België, waar we onze vooraan staande plaatsen ook verloren en eveneens voor Frankrijk, waar Denemarken ons ook verdrong en men onze boter geneigd is ge lijk t'e stellen met goedkoopere soorten. De boter-surrogaat-fabrikage heeft veel reclame gemaakt en mede daardoor is de omzet vergroot Door de boter-prodixcenten •s voor bevordering van boter-gebruik zoo goed als niets gedaan. Een in het. verslag opgenomen staatje van boterverbruik en margarineverDruik in ver schillende landen voor en na den oorlog versterken den indruk, dat door een krach tige actie voor verhooging van liet boter- vorbruik wèl ï'esultaat te verwachten moet zijn. Alleen opvoering van de kwaliteit van onze boter tot het hoogpte peil, gevoegd bij meer regelmatige aanvoeren en prijzen kunnen ons helpen in den strijd tegen de buitenlandsche concurrenten. Bij de wisselende productie kan alleen een georganiseerde afzet zorgen voor een geregelde aanvoer op de markt. Er moet dus meer samenwerking der verschillende organisaties komen. Bezuiniging der Regeering Ook de landbouwbegrooting moet een aderlating onder gaan. 't Was te voorzien, dat in verband met de deplorabelen toestand van 's lands financiën de begrooting wel een schrapje zou krijgen. Dat schrapje is aangekomen ook. Niet zoo erg, zeggen we dadelijk, want er moet nu eenmaal bezuinigd worden. Op Hoofdstuk V der Begrooting (Binnen- landsche Zaken en Landbouw) heeft men f 744.853 geschrapt, waarvan alleen voor re- kcinng van de afdeeling Landbouw komt het bedrag van f 604.504, dit is ongeveer 6.1 pet van het geheel, oorspronkelijk be drag. Deze bezuinigingen geven we in het vol gende lijstje: verminderd blijft met: over: Onderafdeelingen: Algemeene dienst 8.700 162.491 Landbouwonderwijs109.260 3.322.13S 'Akkerbouw, tuinbouw, veeteelt, pluimveeteelt bijenteelt51.049 1.601.467 Plantenziektenkundige dienst 19.225 374.991 Ontwatering 200.000 230.070 Ontginning 90.090 Nihil Ruilverkavelingswet 58.000 101.500 Paardenwet 3.000 6 Jachtwet 1.500 15.134 Boschbouw 32.000 1.449.97' Veeartsenijkundige dienst 17.125 1.2S9.83E Zuivelaangelegenhedcn 4.555 287.417 Verslagen en statistiek... 5.000 34.470 Overige uitgaven betref fende den landbouw... 5.000 172.529 Als de Regeering op andere wijze krach tige maatregelen wil nemen (en dit blijkt wel uit de ingediende voorstellen) hebben we geen bezwaar tegon deze besnoeiing der landbouwbegrooting, al zou over enkele onderafdeelingen nog wel iets te zeggen Sleurt aan de vlasteelt Zooals we reeds eerder mededeelden heeft de regeering een bedrag van f 960.000 uitge trokken, dat beoogt steun te verleenen als een uitzaai van 6000 H.A. vlas zal worden bewerkt. De bedoeling is den steun ten goede te doen komen aan telers, welke deze teelt geregeld uitoefenen en wel in een omvang, welke zooveel mogelijk proportioneel is aan hunne teelt over de laatste 3 jaren, waarover statistische gegevens ter beschikking zijn. Bij goede organisatie mag verwacht worden, dat een uitzaai als bedoeld zal worden ver kregen en daarmede grondstof voor een nor male werkgelegenheid in de vlasbewerkende bedrijven behouden, hetgeen zonder steun uitgesloten moet worden geacht. In samenwerking met organisaties van telers en vlassers zal een plan afgewerkt worden waarvoor als kader zal dienen een steun vrn f 160 per HA, verdeeld in een be drag van gemiddeld f 50 per HA voor het repelen en f 110 voor de verdere veryverking tot lint. Een afzónderlijke steun voor het repelen beoogt de werkverschaffing in de plaatsen, waar vlas geteeld wordt, bijzonder aan te moedigen. De minister stelt zich voor de uitvoering te regelen naar het volgend schema: De Regeering verleent een steun van 9G0.000 orn daarmee de teelt van 6000 H.A. vlas en de verwerking hiervan door Neder- landsche arbeiders te verzekeren. Een Centrale Commissie wordt onder toe zicht der Regcering met de uitvoering dezer steunregeling belast. De steunverleening geschiedt aan een ver eeniging van telers, ten behoeve van die er kende telers, welke een hun toegewezen deel der voornoemde oppervlakte uitzaaien. Als telers worden erkend zij, die in den regel een zekere oppervlakte (ten minste 1/2 HA) vlas uitzaaien. Er zijn'plaatselijke commissiên die over de «rkenning als teler en over het zaaiplan in haar kring advies geven aan de Centrale Commissie. De plaatselijke commissie maakt een ont werp teeltplan op in overleg met de plaatse lijke gegadigden op grond van alle haar ten dienste staande gegevens over den uitzaai !n de drie voorgaande jren, zoo billijk moge lijk den uitzaai verdcelende. De steunuitkeering geschiedt niet dan op de verklaring van een vereeniging vai kende vlasbewerkers, dat het door den teler verbouwde vlas in de werkplaats van een ot meer erkende vlassers tot lint is afgewerkt door Nederlandsche arbeiders. Als vlasser worden erkend natuurlijke per «tonen of rechtspersonen, die in een of meer behoorlijk ingerichte werplaatsen als bedriji gewoon zijn vlas tot lint te bewerken. Steunuitkeering aan telers, die tevens vlas «ter zijn. vereischt de bijzondere goedkeuring der Centrale Commissie. Voor het repelen wordt uitgekeerd in totaal t 50 per uitgezaaide HA aan de Telersvereeni ging. Voor het repelen wordt hiervan aan de plaatselijke commissie ter beschikking ge steld: lo. een bedrag van f 7 per 1000 KG gerepeld vlas door telers ter plaatse bewerkt; 2o. voor alle vlas dat ter verdere bewerking •vordt verzonden of afgeleved aan een er kend vlasser het overschot, uit te keeren naar het aantal kilogrammen, waarbij 1 kilogram ongerepeld voor kilogram ge repeld wordt gerekend. Wat na uitkeering dezer bedragen van het lotaal steunbedrag overblijft, wordt door de 'Telersvereeniging pondspondsgewijze deeld over de telers per HA van hun erken den uitzaai. Voor de verdere bewerking wordt uitge keerd aan de Telersvereeniging een premie van f 110 per HA van den totalen uitzaai. De uitbetaling van de premie geschiedt aan de gegadigden, telers of vlassers, na de verwerking tot lint naar den volgenden maatstaf: Per KG verkregen lint le kl. 2e kl. 3e kl. Waterroot 15 12V2 10 Dauwroot 10 7% b Wat na uitkeering dezer bijdragen van het totaal bedrag hiervoor genoemd over blijft, wordt onder de erkende vlassers deeld in verhouding tot de totale hoeveel heid vlas van den gesteunden oogst 1932, door hen verwerkt, waarbij 1 KG ongerepeld voor gerepeld wordt gerekend. De onkosten, op de uitvoering dezer steun regeling vallende, worden voor de helft be taald door de Vereeniging van Telers uit een omslag over de leden in verhouding tot de HA door ieder teler uitgezaaid. Voor de we derhelft door de Vereeniging van Vlassers naar rato van de hoeveelheid door hen ver werkt vlas. Vooraf betaalde contributies voor Het lidmaatschap worden bij de afrekening in mindering gebracht. Woorden van Wagner Iets meer fosiorzunr geven dan de oogst vraagt. De oud-directeur van net wereldberoemde Landbouwproefstation te Darmstadt, Prof. l)r. Paul Wagtner, de bevorderaar van ra- tioneele slakkemnee]bemesting schreef eens: „Wie ook maar een klein beetje vera tand van deze dingen heeft, weet, dat dezelfde gixvixl het eene jaar meer, het andere jaar minder, fosforzuur afgeeft Op de oplossing van zijn fosfaten werken immers een groot aantal verschillende factoren, die al naar gelang van wisselende omstandigheden een nu eens grooteren dan weer kleineren in vloed uitoefenen. De weersgesteldheid van liet jaar, vorst, temperatuur, vochtigheid, stal bemesting, groen bemesting, kompostbe mesting, kalkbemesiting, de soort der ver schillende kunstmeststoffen, de verbouwde gewassen, beschaduwing, grondbewerking en bacteri&nleven zijn alle factoren, dde op de oplossing en omzetting der bodetmbc standdeelcn inwerken. Maar die zijn niet alle jaren gelijk, ze wisselen en daarmede verandert ook hun uitwerking. En dan dient men ook ie bedenken, dat het „oplosbare" fosforzuur van het slakken meel en ook dat van superfosfaat zich In den grond veel moeilijker verplaatst dan de oplosbare kali en natuurlijk dan de op losbare stikstof. Het is daarom noodzakelijk zelfs een volkomen verzadigden grond iets meer fos forzuur terug te geven dan hem door de oogsten wordt onttrokken". De wereldoogst van rogge De wereldproductie was in 1931 gering. De Directie voor den Landbouw bericht: Hierover is door het Internationaal Land bouw-Instituut te Rome op 25 November j.l. een mededeeling gepubliceerd, waaraan het volgende is ontleend: De beschikbare gegevens over den wereld oogst van rogge omvatten thans alle pro ductie-landen van het noordelijk halfrond, met uitzondering van Sovjet-Rusland. In verband hiermede kan de totale opbrengst van dit artikel met vrij groote nauwkeurig heid worden begroot, aangezien de productie van het zuidelijk halfrond, waarover nog schattingscijfers moeten worden ontvangen slechts ongeveer 200.000 ton per jaar bereikt cn mitsdien van geen groot belang vooi In Europa is de roggeoogst dit jaar gering geweest. Bijna in alle producti«-lan- den, maar in het bijzonder in de belangrijk ste als Duitschland, Polen en Tsjechoslowa- kije is de totale opbrengst belangrijk vermin derd. Voor geheel Europa, met uitzondering van Sovjet-Rusland, bedraagt de achteruit gang in vergelijking met verleden jaar (toen 23.400.000 ton werd geoogst) meer dan 4.000.000 ton en vergeleken bij de gemiddelde productie der vijf voorafgegane jaren bijna 3.000.000 ton. De oorzaken van deze vermin dering zijn eenerzijds de mindere omvang van de beteelde oppervlakte (meer dan 1.000.000 ha minder) en anderzijds de ge ringere opbrengst per ha in verband met de slechte weersgesteldheid gedurende het rijp worden en den oogst van het gewas. Ook in Noord-Amerika is een sterke ach teruitgang gebleken. Nadat in 1922 Canada en de Ver. Staten tezamen een totale op brengst van bijna 3.500000 ton hadden be reikt, is de productie voortdurend vermin derd. Dit jaar is de oogst de geringste, welke sedert 1912 voorkwam, en bedr.i 1.100.000 ton of 7U0.000 ton minder dan ver leden jaar. Offioieelo gegevens ten aanzien van Sovjet- Rusland ontbreken nog. Verondersteld wordt echter, dat de prodvctie in 1931 vrij over- vloedig geweest is, ondanks de vermindering van de beteeide oppervlakte met bijna mm Meer dan ooit is het nn noodig er op te letten waar men zijn zaden koopt voor tuin en akker. Onze jaren lange ervaring, alsmede onze verbeterde eigen soorten, geven U de grootst mogelijke zekerheid een goed product te telen. Ook onze prijscourant is verzonden en verzoeken we hen die kennis wenschen te maken met onze zaden nog heden een exemplaar aan te vragen. Het zenden van Uw naamkaartje is reeds voldoende. W. DE ZEEUW J.GZN. ZAADTEELT EN ZAADHANDEL BARENDRECHT •«TO Meer dan 20 typen KIOOS-KINDEROIJK AARDAPPELVERBOUWERS Indien Ge nos niet de groote waarde kent ran de nieuwe AardappelTnrtCtelt SOUVENIR verzoeken we kennis te willen hieronder volgen. 1. SOUVENIR la mlddelvroear e 2. SOUVENIR geoft ruime opbrengsten, 1 BRAVO. 3. SOUVENIR geeft middelmatig weinig kriel. ts uitstekend van smaak. Reeds prima van kwaliteit, evenals In het lal ■eer geschikt voor wtnteropslag, evenals BRAVO. haar kenmerken en elgenaehappen, welke met Eigenheimer rÖP. zün dan vt ilg extra groc 4. SOUVENIR ts uitstekend van smaak. Reeds vroeg In den zomer (einde Julibegtr Augustus) la ze Drlma van kwaliteit evenals In het late vonrtai Is duur ln vorm overeen met BRAVO. iteke knollen kwamen de knollen vrü dicht btf den stam 8. SOUVENIR is onvatbaar voor wrntalekte en weinig vatbaar voor krlngerlgheld. EEN AARDAPPELRAS WAARIN ZOOVEEL GOEDE EIGENSCHAPPEN ZIJN VER- EENIGD. WERD TOT NOG TOE NIET VERKREGEN. ER BESTAAT GEGRONDE HOOP. DAT IN SOUVENIR DE LANG VERBEIDE BRAVO-VBRVANGER IS GEVONDEN! Vraagt onze PRIJSLIJST van Goedgekeurde en/1 Orlgtneele Pootnardnppclen, waarin SOUVENIR uitvoerig beschreven staat, en verder worden aangeboden EERSTELING, Ideaal, Bintje, Industrie, Roods Star, Eigenheimers, ene. Aardappelkweekbedrijf v.h. G. VEENHUIZEN te Sappenneer Tel. 248 5. SOUVENIR ki fi. SOUVENIR Is sterk te ■Ich gemakkelijk itlge Jaar 1031 i 1.000.000 h.a., omdat de wintergewassen daar te lande dit jaar een goede opbrengsi hebben gegeven. In het algemeen is de wereldproductie van rogge in 1931 zeer gering geweest Aange nomen mag worden, dat de betrekkelijke schaarschte van deze graansoort, welke in uitgestrekte gebieden van Europa voor de broodbereiding wordt benut, aanleiding zal geven tot een grooter gebruik van tarwe, waarvan zeer groote hoeveelheden tegen lage prijzen beschikbaar zijn. De Ie'penziekte Op Donderdag 10 dezer heeft het Comité Inzake bestudeering en bestrijding vati de Iepenziekte te Utrecht vergaderd. Bespro ken werden de verschillende onderzoekin gen, diie aan het Phytopathalogisch Labo ratorium Willie Commelin Scholten te Baarn en het Laboratorium voor Entomo logie te Wageningen im den loop van dit jaar verricht zijn. Onze kennis van de iepenziekte en de wijze, waarop deze ver breid wordt, is door deze onderzoekingen zeer toegenomen, en aan een en ander is bekendheid gegeven aan allen (Rijk, pro .inciën, gemeenten, waterschappen en par- iculieren) die door het geven van gelde- .ijke bijdragen het werken van het oanité mogelijk gemaakt hebben door publicaties, waarvan er tot nu toe 6 versohenen zijn. Verdere publicaties, die resultaten van het mycologisch onderzoek en van proef nemingen met bestrijdingsmiddelen zullen bevatten, zijn in voorbereiding en zulleit in het began van 1932 verschijnen. Daarin zal ook mededeeling gedaan worden vast proefnemingen over de vatbaarheid van ver schillende iepensoorten en van de adviezen over het aanplanten van deze, voor zoover deze thans reeds gegeven kunnen worden. Uit het finantieel verslag van den pen ningmeester, de heer J. P. van Lonkhuy- zen. Directeur der Nederlandsche Heide Mij., te Arnhem, blijkt, dat hoewel de be schikbare gelden een onderzoek van be hoorlijken omvang mogelijk gemaakt heb ben, versterking der financiën, deur meer dere bijdragen, vooral van openbare licha men, die bij het behoud van de iep voor straat- en laanbeplantingen zooveel belang hebben, dringend noodig geacht kan wor den. Met de onderzoekingen, zoomede met andere werkzaamheden als het organisee- ren van tentoonstellingen, zaJ in 1932 war den voortgegaan. Uit de luidspreker van onze radio klinkt Bor> schoon, door het orkest begeleid, het: „O du fröhliche, o du selige, gnadenbrin- gende Weihnachtszeit! Welt war verloren, Christ ist geboren, Freue, freue dich, o Christenheit!" 't Is dus alweer tegen Kerstmis. Aitaveer! 't Is of de weergalm van het vorige nog niet is weggestorven. Zoo snel leven we tegenwoordig. Of worden we geleefd? Hoe is het? „Welt war verlorenJa daar lijkt 't wel op. Alles onrust Alles bezorgdheid. Allies vol vrees, vol bange toekomstgedachten! Nergens een lichtpunt. Gisteravond stond in ons blad een artikel over: Donkere wereld situatie, waarin opvielen de woor.den, dat een roerig 1932 op de beurs venvacht wordt, en dat er weinig hoopvol nieuws uit Ame rika overwaait En toch: eine fröhliche, eine selige, eine gnadenbringende Weihnachtszeit!... Ja. Dat is onze troost, dat we nu, zellfs nu, in deze donkere dagen feest kunnen vie ren. Dat we kunnen vergeten de somberheid der tijden en kunnen zingen van het Licht der lichten, dat uit 's werelds duistre wolken is opgega.an. Uit de donkere wolken, die ons omringen. Overal omringen. Niet alleen op ons terrein. Want Vergeet niet, dat industrie en handel het ook slecht gaat, heel slecht. We moeten niet alleen op eigen leed en anderer zegen kijken. Er is bij anderen ook Jieed. Let eens op het leed der duizenden werkloozen in de groote steden. Ja, 'k weet wel wat ge zeggen wilt, er zijn ook vele werkloozen in Ge i stedfen, die het veel beter hebben, dim zij die werk hebben op het platteland, 'k Weet ook, dat er zijn in de steden, die graag werk- :oos blijven en niets doende toch nog wc j geld ontvangen. Maar er zijn ook duizenden, die het een 1 bezoeking vinden de hand op te moeten houden en daarvoor geen arbeid terug te geven. Velen, voor wie de werkloosheid een groote vloeik is. Er zijn meer crisisslachtoffers dan bij de boeren en tuinders. Dat moeten we ook niet vergeten. 'k Sprak de vorige week iemand, die nauw bij den landbouw betrokken is en die juist, hij w.as een paar uur thuis, terugge keerd was van zijn bezoek aan vele boeren in een onzer provincies. over het afgeloopen oogstjaar deeflde hij mij mede. Voor de tanve werden goede prijzen gemaakt. Ook de aardappelen waren vrij duur en maakten het goed. Ook uit een andere streek van ons land hoorde ik dat zelfde geluid. Daarover verblijden we ons zeer. Doch het njeerendeel, verreweg het meerendecl, heeft het minder goexi. Vooral onder de veehouders is de toestand allertreurigst slecht. Zooals ik de vorige week al besprak. De boeren krijgen 3 d 4 cent voor de melk. Mijn vrouw en andere vrouwen die ook naar mijn praatjes luiste ren iuterrumpeeren, wel, dat ze nog. 13 ct. per liter moeten betalen, doch die 13 cent krijgen de boeren niet Je zou ze eens zie fluiten als ze de helft er van ontvingen. Dan zouden ze niet zoo klagen, als ze thans met recht doen. Maar de slechte toestand moet ons niet tot paniekstemming voeren en brengen. De woorden, die wij te Gouda crp de ver gadering, die door 1500 zelfkazende boeren werd bijgewoond hoorden, uit de mond van een enkele spreker, geven ons aanleiding om te waarschuwen. We moeten waarschuwen tegen ongegronde en onredelijke aanmerkin gen aan het adres dor regeering. Gefioof ge- ONZE NIEUWE PRIJSCOURANTEN ZIJN VERSCHENEN Indien U belang stelt in een exemplaar, gelieve U dat aan te vragen met vermelding: „voor q^oentekweekers" of: „voor particulier gebruik". Aanbevelend, N V. GEBRs. VAN NAMEN Dordrecht - Achterhakkers 13-16 rust dat ook thans reeds tot !iet Binnenhof is doorgedrongen, 't heeft wel heel, heel lang geduurd dat weet ik. 'k Heb vroegej meer malen op het doof en blind zijn bij de Re geering voor de belangen der noodlijdende boerenstand gewezen. Gewezen in vaak scher ►pe bewoordingen. Doch nu voor de akker bouw velerlei maatregelen getroffep worden, vailt er niet aan te twijfelen, dat ook aan de veehouders gedacht wordt Dat daar binnen kort ook wat voor gedaan zal wórden. Ver gader dus, wijs de legeering op uw nooden, doch doe het waardig. Waardig zoon ls. boeren altijd zijn geweest (Op enkele uit zonderingen na, die door hun optreden vaak ons allen een verkeerden naam gaven en- geven). Al noemt men zich antirevolutionair men doet tegenwoordig wel eens revolutio- Laten onze boeren en tuinders zich er niet toe leenen om enkelen, die een grooten mond weten op te zetten en zeggen dat ze heel veel voor de boeren voelen, doch ze in waarheid door hun optreden veel, heel veel nadeel berokkenen. Vandaag vroeg me iemand, die ook de geheele week tusschen de boeren verkeert, of er weer enkelen waren, Ik heb .mijn schouders eens opgehaald en een onnoozel gezicht gezet Welja, wat moet je anders doen, als je niets zekers weet, doch veel van die dingen hoort? De vorige week nog in den trein. Enkele boeren hadden het over waar het hart der boeren tegenwoordig vol van is, en ook over de vergaderingen, die gehouden werden, cn 'k hoorde de nuchtere opmerking: hij wil1 zeker naar de Twede Knmer nou dat geeft ook meer dan de boerderij. Als hij er komen kon. dnn heeft hij gelijk. T\ Vertrouw echter onze boeren en tuin ders wel zoo, dat ik niet geloof dat ze hui. ruggen er voor zullen leenen, om daarlangs iemand naar boven te doen klauteren, die boven gekomen niets kan, omdat met den enkeling niet gerekend wordt Dat kan ook niet. Alleen langs den weg dor organisatie komt iets tot stand. Enkelen heetgebakerden mag het niet snel genoeg gaan. Geloof maar dat (hij die alles overziet meer weet dan iemand die alleen maar weet van wat kort bij is. Als we ons allen om onze vooamannen in de organisatie scharen, staan deze ook sterk. Voor alles de hoofden koel, luil Ook de veehouders kunnen er van overtuigd zijn, dat aan hun belangen gedacht wordt en het kan heel niet kwaad, dat hun organisaties vergaderingen beleggen. Dan blijkt de zaak warm. Maar „wilde" bijeenkomsten missen niet alleen elk effect, doch doen ook kwaad aan de goede zaak. Zulke actie lijdt steeds aan de Engelsche ziekte. Maar oen Ge weet wel, dat is dat geheimzinnige goedje, dat in vele natuurlijke voedingsstof fen, die niet te veel door bewerking gedema tureerd worden, aanwezig is. Zoo b.v. in levertraan. Moeder meende altijd, dat lever traan ,.mijn botten smeerde" en in haar moedertrots weet ze haar zoons „smeuig- heid' aan haar levertraangiften. Die tijden zijn voorbij, de smeuigheid ook. Daarvoor komt al stramheid. Maar de levertraan is toch goed. Daar niet van. Doch 'tis de vitta- mine-D. die levert hem die goede werking. Van die vitamini'-D las ik laatst, dat ze thans in gekristaliseerden vorm kan afge scheiden worden. Dat was aan een zekere nrofessor Adolph Windaus te Göttingen ge hikt. ^Nu, 'k wensóh Zijnhoopgeieerde daar ,.r>. f." mee. Maar voor een pond Vitamlne- DHklnnt'es ppkocht kunnen worden zal er notr wel een tijdie verloonen. en daarom blijf voor je zelf en v-or ie kinderen en voor je varkens en voor je kippen maar aan de levertraan. Zorg echter dat het goede, dat het echte kabeljauwlevertraan is. Al de andere is rommel, kan je wel weg gooien. En toch hebben deze veelal een mooiere kleur, een mooier uiterlijk. Maar daar moet men. nooit op afgaan. Evenmin als op de mooie bloemen, die thans wel eens aangeboden worden. Dat zijn vaak BLOEMEN VAN WAS* En zoo komt thans ook mistletoe van was op de markt. Want de echte mistletoe is er heel weinig dit jaar. Ze komt uit ons en uit Belgisch Limburg. Maar. voegde de zegsman er bij, veel is niet noodig, want wat onder een heele bos mistletoe mag, mag ook onder een enkel takje. Maar niet onder nagemaakte, onder wes- bloemen. Wat doet men daar ook mee. F.r zijn natuurVnemen genoeg, ook thans. En ze zijn niet duur. De protserige kunstbloe men, die thans onze goede smaak op zware proef stellen, hebben geen reden meer van bestaan. Dat hebben thans ook niet meer de Of als ze het wel hebben, dan is het thans geen tijd om met elkaar te gaan vechten en dehateeren. Men moet thans toenaderinp en samenwerking t"t elkaar zoeken. Eenheid is vóór alles noodig. Onze voorvaderen had den dit goed begrepen. Die vochten ook wel eens dat de stukken er af vlogen, doch als er gemeenschappelijke belangen waren was het weer: eendracht maakt macht. Die eendracht komt morgen nok tot lifting als heel d*e Christenheid in gedachten heen gaat naar dat wondere gebeuren bi de stnl te Bethlehem. Tk wensch u allen een geze gend Kerstfeest. Tot de volgende week. PRAATJESMAKER.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 11