Jliruiur |Tr lihsrljr Courant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. Gemengd Nieuws. ABONNEMENT: Per kwart na! 3.25 (Besehikkingskosten I 015.) Per week 0.25 Voor hol Buitenland bij Weke- lijksclie zending 6.— Bij dagclijksclie zending 7.— Alles bij vooruitbetaling- Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 1*/% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DINSDAG 22 DECEMBER 1931 No. 3540 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels....^.............. t l V/i 0.22# van 1—5 regels 2^0 Elke regel meera 0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Oit nummer bestaat uit GflIE bladen Mr. D. P. D. FABIUSt DE OUDE GARDE GAAT HEEN Van professor Fabius is het, vooral pas na de verschijning door vele jonge menschen gelezen boekVoortvaren. De korte zin der vermaning was: Laat ons niet bij de eerste beginselen blijven staan, maa>* voortvaren tot de volmaakt heid. Thans is de schrijver van dit boek door de genade Gods tot de grootste vol maaktheid gekomen; het sterfelijke heeft onsterfelijkheid aangedaan; het tijdelijke, vergankelijk en onvolmaakt, werd vervangen door het eeuwige, dat onvergankelijk en heerlijk is. Ook deze strijder is als zoovelen van de oude garde heengegaan; zijn strijd is gestre den; de overwinning is door Jezus Christus gekomen. Een strijder was Prof. Fabius. Mis schien wel eens meer dan noodig of ge- wenscht was; misschien heeft hij het zichzelf en daardoor ook anderen in deze wereld moeilijker gemaakt dan vereischt werd door het beginsel; doch nooit zal iemand in onze kring beweren dat hij strijd voerde uit lust tot strijden. Wat hij als doel stelde bij de aanvaar ding van zijn hoogleeraarsambt was de inhoud van zijn levensarbeid: het God delijk karakter van het Recht. Wie dat zoekt, kan zich natuurlijk, vergissen in de toepassing van zijn beginsel op som mige practische levensvragen; doch zijn wapens blijven blank; zijn blazoen on- geblameerd. Daarom was prof. Fabius een sterke strijder; vooral tegen de revolutie, die onrecht 'recht noemt of het recht onder geschikt maakt aan menschelijk inzicht en wisselende publieke opiniedoch ook, als hij zich keerde tegen vrienden, die zijns inzien offerden aan de waan van den dag. Want in deze laatste zag hij den grootsten vijand van het recht. Het is duidelijk, dat hij, die het recht ziet als een bonkige, hoekige rots, waar aan niet geslepen of gevijld mag wor den, niet den naam krijgt van demo craat. Trouwens, als goed anti-revolu tionair wilde hij dit zijn zonder meer en niets anders; doch, ware de keuze tusschen conservatief en democraat on vermijdelijk dan koos hij zeker voor het eerste, om daarmee aan te duiden, dat hij het goede, het ware en schoone wil conserveeren, en het klatergoud en schijnschoon der moderne democratie niet begeert, ja, zdfs veracht. Naar onze meening is prof. Fabius daarin wel eens te ver gegaan; doch, dat is thans niet aan de orde. Wat bo ven allen twijfel vaststaat, is dit, dat zijn gaaf conservatisme, als men het zoo dan noemen wil, meer waarachtige invloed ten goede uitoefent op het volks leven en voor gansch het volk, dan de would-be democratie, welke in groeps egoïsme doodloopt. Wie een volksdeel telkens weer terug roept tot de wet en de getuigenis, tot het fundeerend beginsel, verricht geze gende arbeid, zelfs, al zou hij nu en dan zich aan eenige overdrijving schuldig maken en een minder billijk oordeel vel len. Wil men dan ook Prof. Fabius het geweten der anti-rev. partij noemen, dan kunnen we ons daarmee tot op ze- kere hoogte vereenigen. De kwalificatie is op hem in elk geval meer toepasselijk, dan op vele anderen, die in de loop der laatste kwarteeuw door politieke tegenstanders zoo ge noemd zijn. Immers, het geweten gaat niet buiten den mensch staan, doch blijft de inner lijke beroering; en zoo dacht prof. Fa bius er niet aan om zich buiten de anti- rev. partij te stellen, gelijk vele andere „gewetens" dedenhij bleef trouw aan haar vaandel, trouw aan haar slag orden hij trok met haar uit en keerde met haar terug in de legertent; ook al wist hij, dat hem niet het deel van de politieke buit toeviel, waarop hij als aanvoerder en voortvarende voorman recht kon doen gelden. Wie zonder te morren of te klagen achteruitzetting verduurt en eigen wensch ondergeschikt maakt aan het beginsel; die is een nobele figuur. En zoo willen wij Mr. Fabius zien, want zoo zien wij hem in het jhiste licht. Het kon zijn, dat hij soms een lastig element was, wiens hand, als die van Ezau was tegen allendoch dan was hij toch uitsluitend de vriend, die de feilen toont en niet de bittere vijand, die te genover ons staat en tracht ons neer te werpen; de censor, die op zuivering aandringt en niet de rechter, die ver oordeelt de heelmeester, die geneest en de vader, die kastijdt om te behouden. IN MEMORIAM MR. D. P. D. FABIUS Weer ontviel ons een van de oude garde, die gestaan heeft in het heetst van de strijd, die van geen wijken wist, omdat er met het beginsel niet te transigeeren valt en hij het met Luther Paulus nazei: het is den mensch geraden niets tegen zijn geweten te doen. Zijn gedachtenis zal in zegening zijn. FaShlii811^ verklaring vanSTAATSRAAD PROF. FABIUS t raoius noudmg in de vierjarige om gang, welke hij met Groen van Prin- sterer mocht hebben en in zyn grenze- looze liefde voor Groen's arbeid, zoodat niemand als hy de beginselen van Groen heeft gepeild en gekend? Het is moge lijk. Groens taak kon geen andere zijn dan stryden tegen den vijand; stand houden op de bedreigde, heilige erve om, zoo mogelijk, eenig terrein te behouden; wat Dr. Kuyper later kon doen als vrucht van Groen's voorarbeid, op gees telijke verovering uitgaan en vijandelijk terrein bezettendaaraan kon Groen niet denken. En mogelijk heeft dat opgaan in de voor Groen noodzakelijke stryd- met.hode mede Mr. Fabius gevormd tot den man, die hij werd en onder ons ge weest is. Daarom te meer konden we hier bo ven schrijven: de oude garde sterft weg; weer dragen we een ouden strijder ten grave. Want Mr. Fabius w: echt een van de oude garde. Die slechts naar het bevel des Konings luistert en die dat bovendien zoo lange jaren mocht doen. Want ook lichamelijk behoorde hij tot de zeer sterken. Op zijn tachtigsten ver jaardag stond hij wel niet in ongebro ken kracht, maar kon hij toch zeggen: met het gehoor wordt het tobbendoch overigens gevoel ik mij nog sterk en wel. Zoo werd het hem vergund om tot kort voor zijn dood te arbeiden in dienst van het vaderland in een zeer belang rijk regeeringscollege: de Raad van State. Mr. Fabius moge het dan in de politiek „niet verder gebracht hebben" dan lid van den Raad van Amsterdam, een week wethouder en vele jaren lid der Prov. Staten van Noord-Holland; h\j heeft de plaats in ons staatsleven vervuld, welke God voor hem besteld had. En zulks, nadat hij veertig lange en vaak moeilijke jaren in de hoog- leeraarscatheder had gestaan en zijn studiën en schetsen, groot en klein een volksuniversiteit voor velen in Christe- lijken kring geweest waren. Het leven van een zoo sterke, sterk van persoon, sterk in kunnen, willen en weten, sterk ook in een strijd naar vele kanten doch altijd voor het Goddelijk karakter van het Recht, zoo'n leven was niet ij del, maar gaf en geeft rijke vrucht. Het was, ondanks teleurstelling en misschien wel bitterheid (ach, wie ontkomt daaraan?) een gezegend leven; immers in dienst van den hoogsten Koning. Wij danken God voor het vele, dat 1-Iij ons èn ons volk in Prof. Fabius schonk en tot wie lust in critiek op zijn optreden mocht hebben, richten wij de vraag, welke David eens aan zijn volk steldeWeet gij niet, dat te dezen dage een vorst, ja (wat meer is) een groote in Israël gevallen is? DE BEGRAFENIS. Naar wij vernemen, zal de begrafenis van het stoffelijk overschot van Prof. Mr. D. P. D. Fabius plaats hebben op Donder dag 24 December a.s., des nam. te 1 uur op de begraafplaats te Broek in Waterland. DE KERSTGROET VAN DE KONINGIN SCHRANDERE HONDEN VAN 1 TOT 2 UUR UITGESPROKEN INPLAATS VAN 4 TOT 5 UUR Om aan bezwaren, die van verschillende zijden zijn geopperd, tegemoet te komen, heeft de Koningin besloten, om de uitzendiri; van haar Kerstgroet op Eersten Kerstdag niet van 4 tót 5 uur, maar van' 1 tot 2 uur te doen plaats hebben. FISCALE TERMIJNEN DL „LETTER DER WET" OP ZIJ GESTELD De heer J. C. v. d. Have, adj.-accountant der directe belastingen schrijft, ons: De belastingwetten houden alle bepalin gen in omtrent de termijnen, binnen welke bezwaar-, beroep- en verzoekschriften i ten worden ingediend. Zijn deze termijnen overschreden, dan wordt het bezwaar-, roep of verzoek „miet-ontvankelijk" ver klaard. Dit wil zeggen dat de „zaak" eens nader onder het oog behoeft gezien te worden, omdat wegens te laat indienen af wijzing zonder meer mogelijk is. Indiien vaststaat, dat aanslagen Ln de komsten belasting onjuist zijn, dan k door den fiscus met toepassing van art. 109 der wet de-aanslag nog wel worden bé«s zien, doch na het verstrijken van de ter mijnen bestaat er geeh recht en in twijfel achtige gevallen zal deze bepaling meesta; geen toepassiing vinden. Nu bestaat er sinds 1926 wel een wet, die ook na het overschrijden der wettelijke ter mijnen nog gelegenheid biedt, middels verzoekschrift aan den voorzitter van den naad van beroep, alsnog een bezwaar-, ver zoek- of beroepschrift in te dienen, doch de ze wet is alleen van toepassing indien men tengevolge van een bijzondere om standigheid niet in staat is geweest binnen de daartoe gestelde termijner. be zwaarschriften enz. in te dienen. Deze „bij zondere" omstandigheid behoort uiteraard tot de uitzonderingen. Het verheugt mij daarom de aanlacht te kunnen vestigen op een dezer dagen gepu bliceerd Koninklijk Besluit van 1? Ad ril '30 Iemand wa6 voor hetzelfde belastingjaar in twee gemeenten in de rijks- en gemeen telijke inkomstenbelasting aangeslagen ?n had blijkbaar niet op tijd bezwaren naar a-rt. 54 der wet ingediiend. Na de overweging, dat „weliswaar de ter mijn. vermeld in art. 54 dezer wet is over schreden, zoodat de reclamant !n zijn be swaar niet ontvankelijk zou zijn' volgt n bet genoemde Koninklijke Beslirt: „dat echter door een niet ontvankelijk-verklaring van den reclamant een dubbele aanslag zou worden bestendigd, en het voorkomen van deze onrechtmatigheid een ba'ang van hoo- gere orde is dan d-e handha/'ng van het voorschrift, dat een beroepstermijn moet worden in acht genomen." Den belastingplichtige werd daarom, met terzijdestelling van de letter der wet, doch overeenstemming met hst rechtsgevoel, deze Koninklijke beschikking, recht var- schaft OFFICIEELE BERICHTEN ONDERSCHEIDINGEN. Bij Kon. besluit is benoemd tot officier ,.i de orde van Oranje-Nassau Ir. J. C. Rijk Pzn., directeur der Utrechtsche Water leiding Maatschappij te Utrecht, en is toe gekend de aan de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaille, in brons, aan J. S- G. Krebs te Zuilen en F. J. Heere te Amsterdam. CONSULAIRE DIENST Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer DE AUTOBUS IN DEN WIERINGERMEER VERBINDING MET HOORN In haar laatstgehouden vergadering heeft de Kamer van Koophandel voor West-Fries land, te Hoorn, besloten, steun te verleenen de door de W.A.C.O. te Hoorn aange- gde autobusdiensten HoornLarnbert- schaagTerp—HoukesHypolitushoef. Door dezen dienst za,l een rechtstreekeche ver binding ontstaan tusschen Hoorn en'den Wieringermeerpolder, hetgeen een belang wordt geacht zoowel voor Hoorn, a!6 v~or het district der Kamer. Het laatste mede, omdat in Hoorn aansluiting wordt verkre gen met de spoorwegen en de autobusdien- 6ten naar verschillende richtingen. DE GEMEENTE EMMEN Het oordeel van burgemeester Bouma De gemeente Emmen verkeert sinds ja ren op financieel gebied in buitenge\vo:i< omstandigheden. Reeds geruimen tijd heeft het Rijk deze gemeente moeten steuner. de financiering der uitgaven mogelijk te maken. De financieele toestand der gemeente Em men is, aldus Mr. J. L. Bouma dank zij het in werking treden der nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente, zoodanig verbeterd, dat h»t tekort op de begrooting voor 1931 kon wor den teruggebracht op rond f 220.000, het geen vergeleken bij 1930, een verlaging van rond f 10.000 bete^kent. Een sluitende bv- grooting zonder Rijkshulp behoort voorloo- pig tot de vrome wenschen. De inkomsten der gemeente Emmen zijn over het algemeen nog niet gedaald. De personeele belasting plus opcenten bijvoor beeld brengt over 1931 ongeveer tienduizend gulden méér op, dan oorspronkelijk becijferd. De heer Bouma merkte evenwel op, dat deze opleving voor een deel wordt te gedaan door de slechte uitkomsten van landbouwbedrijf, een zeer belangrijke bron van inkomsten in deze gemeente. De op brengst der gemeente-fondsbelasting zal hiervan zeer zeker de nadeelige gevolgen ondervinden. Met betrekking tot de werkloosheid, deel de de heer Bouma mede, dat het totaal aan tal werkweken van de bij de werkverschaf fing tewerk gestelde arbeiders over 1930 on geveer 42.630 bedroeg en over 1931 ongeveer 57.120 zal bedragen. Voor werkverschaffing zijn op de begtvio- ting 1932 de volgende bedragen uitgetrok ken: Arbeidsloon 827.000 2. Kindertoeslag 43.000 3. Huurtoeslag - 5.000 Hiervan komt 25% voor rekening der ge meente. Voor ©ubsidiie armbesturen is 150.465 uitgetrokken. De gemeente is door werkverschaffing be trekkelijk weinig gebaat, omdat een niet onbelangrijk deel van de arbeiders tewerk gesteld wordt buiten de gemeente. Tewerk stelling binnen de gemeente zal aan de ont wikkeling van deze streken en dus aan den vverklooze ten goede komen. Burgemeester Bouma zag voor zijn ge meente een doeltreffende bestrijding der werkloosheid ten eerste in lage vervoerke ten der producten naar het binnenland. De buitensporig hooge kanaa'gelden be lemmeren in 6terke mate den afvoer van turf. De spoorwegtarieven zijn in vele ge vallen een onoverkomelijk bezwaar om tot zaken doen te geraken. Een tweede middel achtte de heer Bouma lage belastingen. Het Rijk, aldus Mr. Bou- heeft er het grootste belang bij, één maal van Emmen af te komen. Dit zal snel ler gebeuren naarmate de belastingen laag kunnen worden gehouden. Over de financieele verhouding tussohen het Rijk en de Gemeente verklaarde de bur gemeester van Emmen, dat de wet aauge- Id dient te worden met een bepaling, waarbij door het Rijk aan de gemeenten als opbrengst van de opcenten op de fondsbe lasting per gemeentelijke inwoner wordt randeerd een bepaald percentage, bijv. 80% van het gemiddelde per rijksinwoner. Tenslotte, wat de toekomst betreft, ver klaarde de burgemeester van Emmen dat of het met den handel goed zal gaan, voornamelijk van den landbouw af zal han gen. De handel in aardappelen is in den laatsten tijd vrij gunstig. Steeds meer komt men in het binnenland tot de overtuiging dat niet alleen Friesche en Zeeuwsche klei- rdappelen gode zijn. De aardappelen van euwe dalgronden en ook de andere c>u- mptie-aardappelen, op den verbouw waar n men zich hier meer en meer toelegt, worden steeds meer gevraagd. Overigens et het er voor de landbouwers niet be paald gunstig uit Vooral de veenkoloniale landbouwer wordt zwaar getroffen. Het eenige, wat nog gaat, is de kippentumderij, een tak van bedrijf, die dan ook sterk toe neemt RAAD VAN BEROEP TE ARNHEM Bij den Raad van Beroep (Ongevallenver zekering), te Arnhem, is op diens verzoek, eervol ontslag als lid-werkgever verleend aan M. H. Krabshuis, te Almelo. ONZE BOTER INVOERRECHTEN IN ZWITSERLAND. De Zwi'serschc Bondsraad heef' besloten, met inpancr van Woensdag a.s. en tot ui4er- lijk 31 Maart 1932 een voorloopig extra in voerrecht te heffen op versclie tafelboter, rhv P e' *Andëraïr i'toTï toegelaten Wouten tot.r of gPstnnlcn boVr van en 0h" SJJrSS ZZZJiïS ffftó de residentie Manado en de residentieI, ,wpema„, m(,t s0 („nrs V1.^ afdeeling Temate van het Gouvernement der zoodat het totale invoerrecht thans Molukken. Igestcgenis tot 180 francs per 100 K.G. ZUIVELINVOER IN DE VEREENIGDE STATEN NIEUWE BEPALINGEN? Van de Ned. Kamer van Koophandel te New-York is telegrafisch bericht ontvangen, dat een wetsontwerp bij het congres der Vereenigde Staten is ingediend, inhouden de, dat zuivelproducten slechts in de Ver. Staten zouden worden toegelaten, indien af komstig van bedrijven, waarin geregelde in spectie door Amerikaansche ambtenaren wordt toegestaan. Aangezien in de Ver. Staten leder lid van het congres het recht heeft wetsontwerpen in te dienen, is de kans, dat een dergelijk wetsontwerp nooit tot wet verheven wnrdt vele malen grooter, dan zulks met een Ne- derlandsch wetsontwerp het geval is. Dat intusschen het onderhavig ontwerp in Ame rika wel degelijk belangstelling heeft ge trokken en ais ernstig beoordeeld wordt blijkt nil het feit, dat te New-York de bul- tenlandsche Kamers van Koophandel der landen, die belang bij expert van zuivelpro durten on de Ver. Staten hebben, in spoed vergadering bijeen komen ter bespreking van deze nieuwe poging tot beperking van den invoer. SOMS WIJZER DAN EEN MENSCH. Dit is een eenvoudig hondenvertelsel, met een heel klein beetje moraal. Onlangs is overleden Alfred Heinemann, die in 't Westen van Londen een honden ziekenhuis hield. Naar aanleiding van I-Ieinemann's dood worden er merkwaardige hondengeschiede nissen opgehaald, o. a. het verhaal van een ruwharigen terrier, dien hij genezen had van gastritis, en die drie maanden later uit zich zelf terugkeerde na een wandeling van meer dan 30 K.M. dwars door Londen. Als pendant hiervan kan ik uit ervaring verhalen van een ruigharigen jachthond, dit geheel verwaarloosd was toen hij bij zijn nieuwen eigenaar kwam. De teenen waren in de voet gedrongen en het beest kon nauw liiks loopen. Hij werd door de nieuwe huis- genooten zorgvuldig behandeld; liet gewillig »oe dat de pooten pijnlijk geopereerd daarna met olie gebet en zorgvuldig verbon den werden en taalde er niet naar om de nieuwe omgeving te verlaten; maar blce! heel zijn leven het trouwste huisdier, dat ik ooit gekend heb. Het was een hondenleven vol dankbaarheid Van een anderen hond heb ik het meeg°- maakt, dat hij, als de vrouw des huizes het fornuis wilde opstoken en hem aansprak met de woorden: Turf, Bello; onmiddellijk naar de schuur snelde en voldoende turi haalde. „Africhten" noemt men dat; Ik weet niet, of in dit geval een speciale cursus door het dier gevolgd was. Maar ik begrijp, dat een inzendster in de Blindengids schrijft naar aanleiding van een artikel over „de hond als geleider, voor blinden". „Het ware juister geweest, indien in het tweede lid had gestaan „om honden op te leiden tot geleiders van blinden", in stede van af te richten. Immers blijkens haar le zing onderscheidt Mevrouw Eustis tusschen „africhting" en „geleiding" en aan die onder scheiding willen wij gaarne alle recht laten wedervaren," Ja, een hond is een schrander dier, dat voor heel veel opgeleid kan worden. Zoo heb ik wekenlang des Zondagsmor gens op weg naar de kerk een klein hondje ontmoet, dat zich met een papiertje ii bek naar een krantenkiosk spoedde, een ochtendblad meekreeg en dit eenige straten verder thuis bezorgde. Dat was op zich zelf reeds een prestatie van belang, maar één keer ben ik toch vol verbazing blijven staan. De situatie was al dus: Het beestje liep rechts van de tramrails met de kennelijke bedoeling om een twintig meter verder dwars naar links over te ste ken en een zijstraat in te slaan. Op cenigcn afstand kwam een tram den boodschapper achterop en ik dacht bij zelf: wat zal er nu gebeuren? Maakte hij haast, dan kon hij nog wel voor de tram passeeren. Maar daar begon do conducteur te bellen. Zonder om te kijken en met een klein schokje veranderde het dier zóóveel van richting, dat het op een meter afstand naast de rails bleef loopen; doch het ge schiedde met de grootste nonchalance, zou men zoo zeggen. Toen de tram voorbij was, werd de bocht naar links zoo scherp genomen, dat hij pre cies op het rechtertrottoir van de zijstraat terecht kwam. Men had alles moeten zien, vooral de houding van den hond, om de schrander heid te waardeeren. En ik dacht zoo bij me zelf: een goed voorbeeld voor onvoorzichtige menschen, die ook de drukste straat schu'n oversteken en bij een relletje liefst daar staan, waar gewoonlijk de meeste klappen allen. Zij moeten eigenlijkafgericht vorden. DE CRISIS IN DEN LANDBOUW IN FRIESLAND. Naar het „Friesch Dagblad" verneemt ligt het in de bedoeling der Friesche Antirevo lutionaire Statenclub zich tijdens deze win- terzitting (opening op 29 December) bijzon der bezig te houden met de crisis op land bouwgebied, waaronder deze provincie zoo ernstig lijdt. De fractie zal zich bezighouden met bet beramen van middelen, door welkt de Staten zouden kunnen bijdragen tot ver zachting van den bestaanden noodtoestand ot behartiging van de belangen van dit gewest bij de landelijke Regeering. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS Het is het Comité van de Weldadiigheids- postzegels gebleken, dat er ieder jaar meer postzegelmachines gebruikt worden, waar door weldadigheidspostzegels niet gebruikt kunnen worden. Verschillende van die ge lukkige bezitters hebben daarom het Comité verblijd met een bedrag in geld. Het Comité verzoekt vriendelijk aan allen dit goede voor beald te volgen. Over het heele land zijn plaatselijke comité's, die het geld gaarne in ontvangst zullen nemen. MR. KAN ONDERSCHEIDEN Dezer dagen heeft de Belgische gezant te o-Gravenhage aan oud-minister Kan persoon lek de onderscheidingsteekenen van het groot kruis der orde van Leopold II van België -verliandigd. AANBESTEDINGEN Door den hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in het district Twentekanalen— Zutphen werd aanbesteed het maken van twee gedeelten van de Twentekanalen tus schen de sluis te Eefde en den weg Zut phen—Laren onder Almen met bijbehooreu- de werken. De raming was f 382.000. Het aantal In schrijvmgsbiljetten bedroeg 16, waarvan 2 ongeldig waren. De hoogste inscbrijfstei was de N. V. Twentsche Bouw- en Beton- maatschnppij te Enschedé voor f 454.400. Dp laagste inschrijfster was de N.V. Jaarsveld» Wegenbouw Mij. te Si'.volde voor f 314.390. Ruive Huid 1PUROL Ruwe Handen Doos 30 cent. Ruwe Lippen J Bij Apoth. en Drogist Voornaamste Nieuws* (blz. 1) De kerstgroet van ue Koningin zal Vrijdag worden uitgezonden. tusschen 1 en i De Commissie der BIB te Bazel heeft een formule van overeenstemming gevonden. Haar rapport wordt spoedig verwacht. De regeeringsconferentie begint'15 Januari. Lausanne en Den Haag als conferentie- plaatsen genoemd. Laval over de herstelschulden. Debatten In den Amerikaanschen Senaat. den (blz. 3) Prof. Mr. D. P. D. Fabius overleden, (blz. 9) Econ. Wereldproblemen. Zuid-Afrika I. Moordaanslag te Grootegast. VER. TEGEN DE KWAKZALVERIJ DE CONCEPT-GE NEESMIDDELEN-WET De Vereenigimg tegen de Kwakzalverij hield haar gewone jaarlyksche vergadering Behalve de verkiezingen van bestuurs leden en de goedkeuring van de rekening over 1930 werd door den waarn. voorzitter mr. Lind een woord van duep gevoel des hulde gebracht aan den overleden voorzit ter mr. P. W. de Koning, wiens plaat®' voorloopig onbezet blijft Ondermeer werd besloten een commissie te benoemen, bestaande uit drie rechtsge leerden en den scretaris, ten doel hebbend© de concept-geneeemiddelen-wef uitvoerig te bestudeeren en aan de regeering rapport uit te brengen. LEGER EN VLOOT Hr. Ms. „RIGEL". Bij het departement van Defensie is be richt ontvangen, dat Hr. Ms. „Rigel" op da uitreis naar Ned. Oost-Indië op 19 dezer van Gibraltar is vertrokken. TEHUIS VOOR MILITAIREN TE AMERSFOORT NA HET GOUDEN JUBILEUM. Het Jubileum-Comité, dat de herdenking van het 50-jarig bestaan van het Tehuis voor Militairen te Amersfoort heeft georganiseerd schrijft ons, dat het zijn arbeid rtog niet wil neerleggen, alvorens er op gewezen te heb ben, dat er nog een som van f 800 ontbreekt aan de kosten, welke voor de verbouwing voor dit Tehuis gemaakt zijn. Voor het in ontvangst nemen van na- giften houdt het Comité zich gaarne aan bevolen. Het postrekeningnummer van den pen ningmeester, den heer A. Blussé van O u d-A 1 b 1 a s, is 59938. DROGISTERIJ UITGEBRAND POT MET WAS OMGEGOOID Men meldt ons uit Den Haag: Omstreeks half acht gisteravond werden de bewoners van de Aert v. d. Goesstraat opge schrikt door het plotseling uitslaan van groote vlammen uit de drogisterij van den Heer H. op no. 7 in die straat. De heer H., die met personeel in den win kel was, zag tot zijn ontsteltenis, dat een pot met was, die in den winkel bij een brandenden gasradiator stond, door een van zijn huisgenooten werd omgeloopen. De was vatte onmiddellijk vlam en deelde het vuur mede aan alle andere brandbare waar in da zaak. De vlammen sloegen ter breedte van het trottoir over de straat. De heer H. rende den winkel uit, om bij een buurman, do brandweer op te bellen, roepende: „Redt mijn vrouw en kind". Deze laatsten hadden zich intusschen weten te redden, door achter het huis over een schutting heen te klimmen °n zoo bij de buren terecht te komen. Het heele huis stond reeds in lichte laaie toen de eerste spuit uit de Duinstraat arri veerde. Kort daarna kwam ook de motor spuit uit de Archimedesstraat Met vier stralen op de motorspuit werd het blusschingswerk, dat eenige uren zou duren, aangevangen onder leiding van den hoofd inspecteur-brandweerchef, de Ridder. Het kostte de brandweer de grootste moeite het vuur onder de knie te krijgen, temeer omdat op de binnenplaats een groot vat met ter pentijn, dat ook vlam had gevat, de vuur massa vergrootte. Alleen eenige papieren en de cassa zijn uit liet huis gered. Het geheel. benedenhuis is uitgebrand: de inboedel is vernield. De lieer H. is verzekerd. Op het terrein van den brand waren mede aanwezig de waarn. hoofdcommissaris de heer Besseling, en commissaris Paré.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1