glkuw friihkfjr (ïouraiit Dagelijks verschijnend Nieuwsblad voor Leiden en Omstreken KERSTBIJLAGE EERSTE BLAD. BINNENLAND. Gemengd Nieuws. Indien ooit, ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschlkklngskosten 0.15.) Per week 0-25 Voor het Buitenland bij Weke- lijksche zending 8.— Bij dagelijltsche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 7Va cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 2Q Postgiro 58936 N°. 3539 MAANDAG 21 DECEMBER 1931 ADVEBTENTIEN Van 1 tot 5 regels... Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Wie nog exemplaren ter verspreiding wenscht van onze KERSTBIJLAGE, gelieve deze uiterlijk Dinsdag 22 December ons telefonisch of telegrafisch te doen toekomen. De prijs van 10 exemplaren is per stuk 10 ets.; van 1025 ex. 9 ets.; van 2550 ex. 8 ets.; van 50100 ex. 7 ets.; van 100250 ex. 6 ets.; van 250500 ex. 5% ets.; van 500 en meer 5 ets. DE DIRECTIE OUDE GULDENS INWISSELING TOT 31 E 7CEMBER a.s. De minister van financiën brengt ter al- gemeene kennis, dat het né. 31 December niet meer mogelijk zal zijn. de buiten om loop gestel-^ guldens welke een 'vroeger jaartal dragen dan 1920, bij cte postkantoren bij postkan toren, hulppostkantoren en f-_i stations in te wisselen. Dit nummer bestaat uit DRIE bladen V VROUWELIJKE BELANGSTEL- LING Zijn er bepaalde instellingen in ons staats recht, die op een meer dan gewone belang stelling van de zijde der vrouw aanspraak mogen maken? En kan men, verder gaande, zeggen, dat de vrouwelijke geaardheid en karaktereigen schappen naar het gebruik van speciale staatsrechtelijke instituten heenwijzen? Tot deze en dergelijke vragen werden wij geleid, toen wij uit de Kamerverslagen ken nis namen van de voornemens van Mejuffr. Groeneweg met betrekking tot de invoering van de leerverplichting voor het achtste leerjaar. Nadat dit vrouwelijk lid der sociaal-demo cratische fractie reeds bij het schriftelijk overleg op totstandkoming dezer zaak had aangedrongen, zonder daarbij echter erin te slagen den Minister tot haar standpunt over te hal°n, gaf deze afgevaardigde bij de algc- meene beschouwingen op de onderwijsbegroo ting te kennen dat zij, wanneer de Minister afkeerig bleef om zelfs ook maar voorberei dingen voor een dergelijken maatregel te treffen, met een initiatief-voorstel terzake zou komen. En waar de Minister op beweerden achter stand bij het buitenland van ons onderwijs een eenigszins ander licht liet vallen en van oordeel was,!dat er toch ook uog.ztfo iets als een oeconomische en financieele crisis bestaat,^die belangrijke geldelijke beperkin gen oplegt, waarom de wensch van Mej. Groenevyeg in de huidige omstandigheden niet voor inwilliging vatbaar - was, stond daarmee <}e. staatsrechtelijke tadk Voor deze dame vast. Op een initiatief-voorstel-Groeneweg tot verlenging van de leerplicht tot het achtste leerjaar zullen we in de allernaaste toekomst worden vergast. Jntüsschen staat dit geval van vrouwelijke liefde tot het initiatief niet op zichzelf. Toen iö het voorjaar het wetsontwerp tot wijziging, van de wet op het Notarisambt aan de orde werd gesteld, kwam Mevrouw Bak- ker-Nort de Kamer verrassen met enkele amendementen, die de strekking hadden het vrouwelijk element een plaats te verzekeren in dit product van wetgevende werkzaam heid. En toen van verschillende zijden de ontoe laatbaarheid dezer amendementen werd be toogd, die geheel buiten de considerans van het wijzigingsontwerp vielen, had een an dere vrouwelijke afgevaardigde, Mej. Katz, met het lot harer seksegenoote bewogen, de attentie de voorstelster uit te noodigen haar amendementen in te trekken en haar te ani- meeren om met een initiatief-voorstel te ko men. Voor dien raad was Mevr. Bakker-Nort op dat moment nog niet ontvankelijk, daar zij •eerst den uitslag der stemming wilde af wachten je kunt nooit weten! maar toen deze uitslag het „ontoelaatbaar" uit sprak, stond haar besluit vast. En of er ook haast bij.was: zoo mogelijk heden en anders morgenochtend zou het voorstel worden ingediend! Voor de Neder- landsche vrouw was er blijkbaar periculum in mora. Het is overigens opmerkelijk, dat binnen zoo kort tijdsbestek een zoo groot percentage der vrouwelijke Kamerleden haar hart ver pandt aan het recht van initiatief. Wat mag hiervan de oorzaak zijn? Kan het soms het snel reageerende, het spontane zijn, dat bij de vrouw zooveel ster ker op den voorgrond treedt dan bij den man, bij wien het redeneerende en overleg gende een grooter rol speelt? Of zijn het wellicht factoren van feminist!- schen aard, die den doorslag geven, en die dringen tot een zelfstandige, onafhankelijke daad: het initiatief-voorstel? Wij weten het niet. Maar de vrouwelijke belangstelling voor het instituut valt niet te loochenen. kV ONDER VALSCHE VLAG Eenige weken geleden zond men ons een programma voor een Kunstavond van de Ned. Blindenbond ergens in ons land. Er werden schoone liederen van Valerius gemu siceerd; er was ook declamatie en-t°r afwis seling zou de heer Joh. van den Berg, propagandist N. B. B. te Oosterbeek, een «•ede houden. Het comité van voorbereiding bestond uit de predikanten van de (ortho dox) Ned. H^rv., de Geref. en de Doopsge zinde Kerk en de uitvoering werd in de Ned Herv. Kerk gegeven. We hebben er toen geen melding van ge maakt, omdat de avond toch reeds gepas seerd was en we bovendien elk plaatselijk karakter willen ontnemen aan de opmerkin gen, welke naar onze meening over 't bo venstaande gemaakt moeten worden. Ook, omdat we de laatste weken in verschillende kerkboden lazen, dat bovengenoemde propa gandist druk in de weer is om in kerkelijke kringen medewerking voor zijn bond te vra gen; zoodat de kerkboden de leden der ge meenten waarschuwden niet te vergeten, dat de Christelijke vereenigingen van en voor blinden, „Bartimeus" en „Sonneheerdt" meer aanspraak op steun kunnen doen gelden dan de z.g. neutrale vereeniging. Het staat natuurlijk aan ieder vrij om de vereeniging van den heer v. d. Berg te steu nen; maar men vergisse zich dan niet en wete ter dege goed, dat onze blinden noch in deze vereeniging, noch in haar gestichts- milieu thuis hooren. De valsche leuze dor neutraliteit moet ook hier wel onderkend worden. We wijzen slechts op twee dingen. Het eerste is misschien niet over 't geheele land bekend, doch kenmerkt het karakter en da geestelijke ligging van deze bond. Toen n.l. eenige jaren geleden de socialistische orga nisaties een demonstratie hielden voor eenige socialistische leuzen, maakte de z.g. neutrale Blindenbond deel uit van de optocht onder dë zinspreuk: Geen liefdadigheid, maar een rijksvergoeding. Het andere, waarop de aandacht moet val len, hebben de predikanten, die hun naam en invloed gaven, ook kunnen lezen. Bij de kerk, waarin de kunstavond gegeven werd; werd voor 5 ets. de „Blindenbodo" verkocht. Onder „persoverzicht" kan men daar lezen, hoe anderen op allerlei wijs geld inzamelen voor blinden en smalend heet het dan: „Bartimeus kondigt het jaarlijksche bezoek aan van haar bijna blinde collectante die natuurlijk van wege den ontróerenden in druk een boel geld moet binnen brengen. De slechte gewoonte van deze werkwijze is dus helaas nog niet overwonnen." Ons dunkt zoo, dat het toch moeilijk op ïze weg kan liggen, om eigen vereenigin gen en inrichtingen te passeeren en steun te verleenen aan een z.g. neutrale vereeni ging, welke in een kerkgebouw wel enkele gewijde liederen laat zingen, doch die overi gens van een Christelijke verzorging der blinden niets wil weten. Het bovenstaande moge daarom inlichting waarschuwing zijn. ANTWOORDEN VAN MINISTERS LECTUURVERKOOP AAN MILITAIREN. Op vragen van Mejuffr. Westerman, inzake den verkoop van lectuur aan militai- i, heeft de Minister van Defensie geant woord, dat reeds sedert vele jaren aan en kele personen wordt toegestaan, den militai ren den Bijbel en door den leger- en vlooi- predikant in algemeenen dienst geschikt ge achte lectuur aan te bieden. Deze aanbieding geschiedt met machtiging van den minister van defensie en zonder winstbejag. D* on kosten, aan het werk verbonden, worden uit liefdegaven bestreden. Het werk ondervona, ook onder de militairen, veel waardeering gaf geen aanleiding tot klachten. De minister blijft echter vrij in het ont houden van den toegang tot militaire gebou wen en terreinen aan wien ook, en in het verbieden van de aanbieding van lectuur, welke ook, indien hij zulks noodig acht. Bovendien geldt de bepaling, dat het ver spreiden van lectuur onder militairen in mi litaire gebouwen en op militaire terreinen en voorts in de rust van militaire Oefeningen alleen mag plaats vinden met vergunning van den commandant. In de toegelaten lectuur wordt geen pro paganda gemaakt voor een bepaalde gods dienstige of kerkelijke richting. Overigens wordt de lectuur niet opgedrongen, doch op gemakkelijke wijze verkrijgbaar gesteld voor hen, die het bezit er van op prijs stellen. De minister is niet voornemens deze col- portage-vergunningen in te trekken. ARBEIDSBEMIDDELINGSWET 1930 NATIONAAL CRISIS COMITÉ GEEN RECHTSTREEKSCHE AANVRAGEN! Het secretariaat van het N.C.C. schrijft ons: Met nadruk moet het nationale crisiscomité nogmaaJs verzoeken, geen steunaanvragen rechtstreeks te richten aan het secretariaat maar uitsluitend dooi tusschenkomst van de plaatselijke crisiscomité's. (In plaatsen, waar nog geen plaatselijke crisiscomité's zijn opgericht, de aanvrage te doen door tus schenkomst van den burgemeester.) Rechtstreeksche toezending geeft onver mijdelijk extra vertraging, daar de aanvrage eerst tot nader onderzoek naar de woon plaats van adressant wordt teruggezonden. Bij het nationaal crisiscomité is sedert de vorige opgave aan giften 85787.51 binnen gekomen, waardoor het totaal is gestegen tot 277.508.56. STEUNCOMITÉ INDO-EUROPEESCH VERBOND Men schrijft aan Aneta-Holland: De afdeeling Nederland van het Indo Europeesch Verbond heeft te Den Haag een Steuncomité voor werkloozen in Ned. Indië ingesteld. Het stelt zich tot taak zijne tus schenkomst te verleenen tot het ontvangen van bijdragen voor werkloozen en armenzorg in Ned. Indië. De gelden zullen geremitteerd worden aan het door de Indische regeering te Batavia ingestelde „Centrale Comité" voor werkloozen, terwijl de gaven in geld en goe deren, bestemd voor Armenzorg, zullen wor den afgedragen aan het hoofdbestuur van het Indo Europeesch Verbond te Batavia ter verdere verdeeling onder Armenzorg in de "verse steden. Tot leden van het Steuncomité I. E. V. zijn benoemd de heeren: J. V. Willems en A. A. de Wolff, bestuursleden van de afdeeling Nederland van het Indo Europ. Verbond en F. H. Zeydel, lid van het hoofdbestuur I. E. V. lid van den Volksraad. PRODUCTIE-BEPERKING STEENINDUSTRIE VERLROOTE "WERKLOOSHEID Met betrekking tot de reeds gemelde pro ductiebeperking in de steenindustrie ver neemt het Rbl. nader, dat het Vrijdag te Arnhem genomen besluit tot gevolg zal hebben, dat het meerendeel der fabrieken na 1 Januari a.s. wordt stilgelegd. De groep Noord-Brabant heeft nog geen beslissing ge nomen, doch zal dit in een op 24 December te Tilburg te houden vergadering doen. De vertegenwoordiger van deze groep, die ter vergadering te Arnhem aanwezig was, deelde echter mede, dat het aan geen twijfel on derhevig is of ook Noord-Brabant zal zich bij de productiebeperking aansluiten. Met betrekking tot deze productiebeperking deelt het blad nog mee, dat alle ringoven- fabrieken zullen worden stilgelegd. De vlam ovenfabrieken zullen worden stilgelegd voor zoover zij metselsteenen produceeren. Door deze maatregel worden eenige duizenden ar beiders tot 1 Mei a.s. getroffen. Na 1 Mei zal ongeveer 25 pCt. arbeiders minder te werk worden gesteld dan in andere jaren het geval is. Deze laatste maatregel is een lg van de omstandigheid, dat, wanneer de arbeid 1 Mei hervat wordt, als gevolg van de stopzetting van de fabrieken een groote voorraad ongebakken steen aanwezig zal zijn DE W1ERINGERMEERPOLDER De Koningin heeft afwijzend beschikt op het verzoek van den gemeenteraad van Me- demblik, burgemeester en wethouders van die gemeente te machtigen tot de afgifte van een bijzondere vergunning voor den verkoop van sterke drank in het klein in een inrichting voor maatschappelijk verkeer in den Wieringermeerpolder. DE NATIONALE BOERENPARTIJ Op een te Terapel (Gr.) gehouden protest- ergadering van Veenkoloniale boeren is in principe het besluit genomen, tot oprichting van de partij: „De Nationale Boerenbond". De voorzitter van deze vergadering uitte in z'n slotwoord den wensch, dat de partij reeds in 1933 in de Kamer vertegenwoordigd mag zijn. Hebben de verschijnende, dan verkwij nende en eindelijk verdwijnende plattelan derspartijen het landbouwende en veetelende elte van ons volk nog geen schade ge noeg berokkend? DE STOOMTRAM EN HET VERKEER oUBSIDIE VERLANGD De directie der Geldersch-Overijsselsche Stoomtrammaatschappij heeft aan de ge meenten Deventer. Gors-iel, Laren, Lochem, Ruurlo en Borculo verzocht, haar een sub sidie te verleenen wegens het aanzienlijke tekort op de exploitatie door achteruitgang van het vervoer, waardoor de maatschappij zou worden gedwongen, personeel te ont slaan. Er is een tekort van 42.000 waarvan het rijk de helft wil bijdragen, indien de provincies Gelderland en Overijssel en de betrokken gemeenten de andere helft willen betalen; DE HAVENS IN DE RIJN-SCHELDE-DELTA Op een vergadering. Zaterdag j.l. te Roo sendaal gehouden door 'de kanalen-com missie voor Wesi-Brabant en Zuid-Vlaan- deren, heeft Ir. van Konijnenburg gesproken over het Schelde—Rijnvraagstuk. Ir. van Konijnenburg gaf eerst een over zicht van de ontwikkeling van het achter land der Rotterdamsche, Ams'erdamsche en Antwerpsche havens, waarbij hij consta teerde, dat Antwerpen op een punt is ge komen. dat de thans bestaande toegangs wegen geen grooteren bloei kunnen gevm dan op het oogenblik het geval is. Om deze reden wil de Antwerpsche haven een be tere Rijnverbinding, waarvan een rechi- streeksche verbinding met den Rijn met de Antwerpsche dokken wordt geëischt. Het verheugde Spr., dat de commissaris der Koningin in Nooud-Brabant zich zoo uitdrukkelijk heeft uitgesproken voor een laag peil, zoet waterkan aal, beginnende in de Westerschelde en eindigend bij Dintel- sas, met veiligstelling van Bergen op Zoom als zeehaven en verbinding van de Mark met de Roosendaalsche Vliet. Eén ding verontrustte Spr. nog. Hij was van meening, dat het te graven kanaal geen internationaal kanaal mag zijn en dat ook nimmer mag wordfen. Hij twijfelt, niet aan de pertinente verklaringen van den Brabantschen commissaris, maar hij wist, dat van regeeringszijde is gezegd, dat men dit kanaal gemakkelijk tot nationaal kanaal kan verheffen, door op de grers eenvoudig een keersluis te zetten en deze in oorlogstijd te sluiien. Spr. was daaren tegen van meening, dat elk kanaal dat de Antwerpsche dokken rechtsteeks met Vol kerak en Hollandsch Diep verbindt, als in ternationaal kan worden aangemerkt Tenslotte spoorde Spr. de aanwezigen aan de actie krachtig voort te zetten, op dat de verlangens, in de kanalen-commis sie vertegenwoordigd, tén yolle mogen wor den bevredigd. DE A.S. ONTWAPENINGS CONFERENTIE STEUN DER OPENBARE MEENING De Internationale Conferentie tot Beper king van Bewapening, die Ln Februari 32 te Geneve gehouden zal worden als de eerste, waar over beperking van bewape ning zal worden geconfereerd door alle staten, mag niet mislukken. Maar om te kunnen slagen, behoeft die Conferentie den steun eener duidelijke uitspraak van de openbare meening. Voor Nederland heeft zich een Comité èeVormd te Amsterdam, dat op initiatief van den Nationalen Vrouwenraad van Ne derland, een bijeenkomst organiseert op 12 Januari 1932 in het Koloniaal Instituut Doeil dezer bijeenkomst is het houden van een demonstratie van sympathie voor de a.6. Ontwapeningsconferentie, als uiting van de openbare meening in Nederland. Als spreeksters zullen op 12 Januari op treden: mevr. C. M. Doorman-Kiel- stra, presidente van den Nationalen Vrou wenraad, mej. Rosa Man us, mevr. W. R u s-V r ij m a n, jonkvr. C. M. van Asch van Wijck, presidente van the World's Young Women's Christian Association, Mw. J. Sterck-Proot en mej. L. C. A. an Eeghen. Mevr. J. S a n d ers-H e r zb e rg draagt gedichten voor van Henrietta Roland Hoist De heer A. Willemse houdt een voor dracht met lichtbeelden betreffende het werk van den Volkenbond, terwijl het ga rd door muziek zal worden o; ge'uisterd. Toegangskaarten voor deze bijeenkomst zullen a 25 ct verkrijgbaar zijn, vooraf bij mej. A. C. Schippere, Beetbovenstraat 87, Amsterdam-Zuid, postgiro 186655, en des avonds aan den ingang van het Koloniaal Instituut (Mauritskade). DE BRUGGENVERWISSELING BIJ BARENDRECHT EEN MOEIELIJK STUK ARBEID. De belangen van de Dordtsche Zeehaven vereischten, dat 'de brug, welke bij Baren- drecht over de Oude Maas ligt, een bete doorgang zou bieden voor de groote zeeschepen en daarom werden plannen voor verbetering van deze brug ontworpen door Ir. W. de Klerk, van het Rijkstoezicht bij de Spoorwegen. Ir. de Klerk ontwierp een hefbrug, soort gelijk aan die over de Nieuwe Maas te Rotterdam voor den spoorweg doch projec teerde daarbij een dirie-scharnierportaal Volgens dit on'werp vormt een geweldig» ijzerconstructie een 61 M. hoogen boog bo ven de brugspanning, welke constructie beweeglijk is, doordat aan weerszijden on deraan en boven in het midden een schar- ier is aangebracht. In dezen boog nu ontwierp ir. De Klerk de hoftorens voor de omhoog te brengen spanning welke combinatie eenig is op ib1 wereld en nog nooit is toegepast. Ook de Barendrechtsche brug is nog niet zooveren het tijdstip waarop deze ildee in werkelijk heid zal zijn omgezet ligt in de toekomst. De nieuwe spanning die werd vervaar digd door Werkspoor te Utrecht, moest op de oude pijlers van de brug worden ge plaatst. doch voor de hef torens moesten vier pijlers worden gebouwd. Deze bouw, die werd uitgevoerd door de N.V. Aanne mersbedrijf voorh. v. Dongen en v. Hoven te Dordrecht, is niet zeer voorspoedig ge gaan. He»t onderzoek voor den bodem had uitgewezen, dat ter plaatse zich een meng sel van klei en zand bevond, welke klei de doordringbaarheid van den grond in de bedding der rivier belangrijk kleiner moest, maken, doch dit is» sterk tegengevallen. Telkenmale moest met man en macht wor den gewerkt om te slagen. Gistermorgen heeft men nu de oude spanning door de nieuwe vervangen. Om zes uur werd met dit lastig en moeilijk karwei een aanvang gemaakt en drie kwar tier later trokken de „Stormvogel" en de „Johanna" van de N.V. de Wit's Bergirrgs- en Transport-Mij de oude spanning van zijn plaats. Tegen drie uur in den middag was men met het plaatsen van de nieuwe gereed en kon de brug weder voor het ver keer worden opengesteld. KERSTGROET VAN DE KONINGIN EEN JOODSCH VERZOEK OM VROEGERE UITZENDING Het „Centraalblad voor Isr. in Nederland" betreurt het, aldus het Hbld., dat de feest groet, welke de Koningin uit zal spreken op Vrijdag 25 December a.s. te 4 uur, voor de radio geschiedt juist op het moment waarop de Sabbath reeds ingetreden is en de gods dienstige jood, wil hij dezen voor hem heili gen dag niet schenden, de radio noch aart- noch afsluiten mag. Het blad heeft zich schriftelijk gewend tot den particulier-secretaris van de Koningin waarin het mededeelt, dat „indien H. M. b.v. om 2 uur Haar radio-rede zou houden, de godsdienstige jood ook in de gelegenheid zou zijn, om naar het gezaghebbend woord van onze Hooge en Geëerbiedigde Landsvrouw te kunnen luisteren." AMSTERDAM DE COMMUNISTEN EN DE ACTIE DER WERKLOOZEN De communistische raadsfractie heeft ver zocht den Raad in spoedvergadering bijeen te roepen in verband met de ernstige gebeur tenissen der laatste dagen als gevolg van de weigering van het gemeentebestuur om te voldoen aan het verlangen van de werk- looze arbeiders tot slechts éénmaal stempe len per dag. De Burgemeester heeft naar aanleiding van dit verzoek onder de aandacht van de communistische raadsfractie gebracht, dat daargelaten het feit, dat ingevolge art 46 der Gemeentewet een vergadering van den Raad rechtens alleen kan worden gevraagd door een vijfde der Raadsleden derhalve door ten minste negen leden, in de zitting van den Raad van 24 November 1931 het door het raadslid A. F. Huizinga ingediende voor stel om te bepalen, dat door de werklooze arbeiders in plaats van tweemaal, slechts éénmaal per dag zou worden gestempeld, met 35 tegen 3 stemmen werd verworpen. Waar door den Raad alzoo nog zeer on langs te dezer zake een beslissing werd ge nomen, heeft de Burgemeester de bedoelde Raadsfractie medegedeeld, dat er geen enkele aanleiding bestaat om aan gemeld verzoek te voldoen. NEDERLANDCHE SCHEPEN LEK GESLAGEN EN GEZONKEN DE BEMANNING GERED ln den naoht op Zondag heeft op de Bene- den-Elbe een ernstige scheepsbotsing plaats gehad. Het naar Afrika uitgaande Nederlandsche stoomschip „Klipfontein" van de Holland- Afrikalijn te Amsterdam, dat 5400 brutore- gisterton meet, is bij Schevenkuhlen (bij Brunsbuettel) met het eveneens uitgaande en voor een Oostzeehaven bestemde stoom schip „Goeteborg", dat te Hamburg thuis be hoort in botsing gekomen. Het Hollandsche schip liep in het „hek" van de Goeteborg en vernielde de stuurinrichting, zoodat het schip niet meer te sturen was en voor anker moest gaan. Ook de „Klipfontein" kreeg bij de botsing ernstige schade boven en beneden de water- lijn en werd lek. Beide schepen moesten sleepbootassistentie verzoeken, aangezien zij niet met eigen kracht konden verder varen. Zij zijn naar Hamburg teruggekeerd, waar zij gedokt zullen worden. De „Klip fontein" had een beschadigd roer en schroef. Van de leden der bemanning der beide schepen heeft niemand eenig letsel bekomen. Volgens te Delfzijl ontvangen telegrammen uit Tönsberg (Noorwegen) is het te Delfzijl thuisbehoorende motorschip „Eland" Vrij dagavond bij de Noorsche kust gezonken. Het schip was piet geladen. De bemanning werd gered. DE OVERVAL OP DE POSTAUTO DE AANGEHOUDEN VERDACHTE BUITEN VERVOLGING Men meldt ons uit Den Haag. Een aangehouden verdachte van den overval op de postauto aan den v. Lennepweg do eenige dader, die de politie te pakken had kunnen krijgen is dezer dagen buiten^ ver volging eesteld. Naar aanleiding van het bericht over de buiten vervolgingstelling door den officier van justitie bij de Haagsche rechtbank van een der verdachten. L. Junier, van den overval op een postauto bij de Witte Brug te Den Haag, welke verdachte reeds een volledige bekentenis heeft afgelegd, heeft de officier van Justitie, Mr. Blok, geweigerd nadere lichtingen te verstrekken. Mr. M. H. Huygens, die door den presi dent van de Haagsche rechtbank als verde diger aan den anderen verdachte, J. Kokee is toegevoegd, heeft meegedeeld, dat de doc toren Gerritsen en Scholtens een psychia trisch onderzoek naar den verdachte L. J. hebben ingesteld en dat zij in hun rapport concludeeren tot verminderde toerekenings vatbaarheid. J. K. blijft hardnekkig ontkennen. De Justitie heeft geen termen gevonden om ook aan do volwaardigheid van de geest vermogens van J. K. te twijfelen. Mr. Huygens zeide, den voorloopigen in druk te hebben dat de Justitie L. J. onder eede wil laten getuigen tegen diens ex-mede verdachte J. K., hetgeen niet wel mogelijk zou zijn, indien men L. J. verder had ver volgd. Het bevreemdde den verdediger van J. H. wel zeer, dat L. J.. ondanks zijn vol ledige bekentenis, het feit niet erder ten laste wordt gelegd, terwijl Mr. Huygens' cliënt J. K. die hardnekkig het hem ten laste gelegde blijft ontkennen in het Huis van Bewaring blijft ingesloten. De overwegingen, welke den officier van Justitie tot zijn beslissing hebben geleid, zijn Mr. Huygens, evenals Mr. Duys nog niet bekend; Voornaamste Nieuws. (blz. 1) De bruggenverwisseling bij Barendrecht. De „Kiipfontein" bij een botsing op de Elbe lek geslagen. (blz. 2) Intense besprekingen te Bazel om te ko men tot het rapport over de Duitsche beta lingscapaciteit. Het Hoover-moratorium ook reeds door de senaatscommissie aanvaard. Belangrijke ver klaringen van Mitchell over de noodzakelijk heid van de schrapping der oorlogsschulden. Verkiezingsnederlaag van de socialisten in Australië. De Duitsche vak vereenigingen en de prij- zencontröle. Strenge koude in Zuid-Europa. Najaarsvergadering van den Chr. Korfbal- bond. De staking in de textielindustrie breidt zich uit. Felle brand te Katwijk aan Zee. (blz. 5) Jaarvergadering der Ned. Chr. Reis vereen, te Amersfoort dan is het nu de gelegenheid, om Uw NIEUWJAARSWENSCHEN in de Courant te plaatsen. Nooit zullen de wenschen meer oprecht klinken, dan juist in deze sombere tijden. Het luttele bedrag, behoeft voor nie mand een bezwaar te zijn, wij ver wachten dus zoo spoedig mogelijk, hetzij aan ons bureau, hetzij door middel van agenten en bezorgers Uw Nieuwjaarsadvertentiën. De prijzen zijn Van 15 regels 0.50 Van 58 regels0.75 Van 8—12 regels 1.00 DROEVE VONDST OUDE VROUW VERDWAALD EN VAN KOUDE GESTORVEN Men meldt ons uit Oldebroek: Sinds Donderdagavond werd alhier vermist een oude vrouw van 78 jaar met name Jentje van Loo. Aan de buren had ze bii haar ver trek medegedeeld te willen gaan sprokkelen. Vrijdag en Zaterdag werd met man en macht overal gezocht, echter zonder resultaat. Per radio werd opsporing verzocht, terwijl de familie een Belooning had toegezegd aan de persoon die het mocht gelukken haar te vin den. Pas Zondagvoormiddag j.l. werd zy gevon den door een zekere G. van Loo op de een zame schietheide van de Legerplaats-Olde- broek. De levensgeesten waren toen al ge weken. Zy lag midden op een verlaten weg, met het hoofd tegen een heuveltje; aan haar voeten de zak met dennenappels. Vermoedelijk is ze verdwaald en uitgeput en verkleumd op deze eenzame plek omge komen. Het lijk is overgebracht naar het baar- huisje van de algemeene begraafplaats alhier. ECONOMIE EN FINANCIEN BINNENLAND NEDERLAND EN DE GOUDEN STANDAARD Een interview met Mr. Trip Verbetering van de handels balans. Geen enkele reden om den gouden standaard te verlaten. Een correspondent van de „Pin. Times" heeft een Interview gehad met den president van de Nederlandsche Bank. Mr. Trip. Deze heeft nogmaals nadrukkelijk verklaard, dat zoowel de Nederlandsche regeering als de Nc- derl. Bank met alle macht den gouden standaard zullen verdedigen. Mr. Trip schreef de aanvallen gulden toe aan zekere bultenlandschc iden zijn bij hem geheel °op onjuiste geruchten ge bas erd. Er is gee lede positie let slecht' oudposilie der Nederlandsche en gouddokklni Nederland ongeveer een gouddokkingspercentage van 90 pet. vertegenwoordigt. Is zoo krachtig, dat na genoeg geen enkele andexe circulatiebank een illjking kan doorstaan. De handelsbalans November een belangrijke verbe- illng van den Invoer Mr. 'Trip zette%Trvol|enSd uneen^dLt^et ^n belangrijke factor is. dat de buitenlandsche leeningen, welke vroeger een zware druk od do Nedorlandsche betallngbalans uitoefende, nu niet meer op de Amsterdamsche beurs geïntro duceerd worden. De depreciatie van de ven. heeft voor Nederland geen materleele gevolgen, daar de Ten posities ln Holland slechts van zeer iljn. De eenig mogelijke on- de toekomstige betallngs- Mr. Trip ziet dan ook geen enkele i om Nederland den gouden standaa eten zeggen. Tot Dinsdag J.l. i gemakkelijk voldm en dat de gulden nog krachtlgei voren uit de huid'- - •*chlln zul komen. huidige balsscaanvallen

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1