ifor I HANDWERKEN m W CORRESPONDENTIE MODE - VAKSCHOLEN BOVEN DE BERGEN „Boven alle bergen is rust". Zoo zong eent Goethe, de Duitsche dichtervorst Hij, een echt kind van de wereld, troetelkind der fortuin, gunsteling van vorsten, hij de be wonderde, dé gevierde man, hij zocht de rust en hij vond haar niet, noch in rijkdom noch in zijn eer, noch in zijn wetenschap, noch in de uitingen van zijn dichterlijken genius. Weemoedig klinkt aan het einde van dit rijke leven de verklaring van een moed en geest: „Ik ben in heel mijn leven geen veertien dagen gelukkig geweest" „Boven alle bergtoppen is rust". Zoo zong hij eens toen hij den Kickelhahn, een berg bij Ilmenau in Ttjuringen, was opgeklom men en die heerlijke stilte hem omgaf, die op de toppen der bergen rust, waar het rumoer van de machine, het gedruisch van drukke wereld niet komen kan. Zijn muze drong hem tot zingen en het wordt „des wandelaars nachtlied", een lied van heimwee, van verlangen naar hêt land der ruste...... „Wacht maar wandelaar! wacht maar, straks rust ook gijl" JBoven alle bergen is rust". Ik dacht aan ïs dichters lied, toen mijn oog in den tijd jiner ruste, dagelijks de bergen van het Béijersche hoogland of van Tirol mocht aanschouwen, groene bergen, dragende machtige wouden met wonderbare kleuren "e zon er op scheen, kale rotsgevaarten waarop geen leven groeit, maar 's. avonds gloeiend in de avondzon, toppen met eeuwige sneeuw bedekt Ik dacht er aan als ik tot groote hoogte opgeklommen ook die plech tige stilte voelde, die zich onwillekeurig meedeelt aan de ontvankelijke ziel. Ja, daar op de bergen is rust, rust voor den vermoeiden wandelaar of arbeider, rust yoor lichaam en geest Verkwikkend en sterkend is de lucht die wordt ingedronken door diep ademende longen. Het is of de lucht zelf meedraagt bij het stijgen. Maar om de ware rust te hebben, moet men toch boven de bergen uit moet men „excelsior", nog hooger op „boven de bergen is rust" en niet op de bergen. Thans denk ik aan U vrienden in het vaderland, ons vlakke en toch ook zoo schoone vaderland, aan. u, die u niet uit uw omgeving of werkkring kunt losmaken om tusschen de bergen te gaan dwalen of de bergen op te klimmen, en die noch tans dagelijks bergen ziet Maar het zijn andere bergen dan waarop mijn oog telkens rust Ik denk aan bergen van zorg en moeite des levens, van verdriet en bezwaren. Wat kunnen die hoog zijn! Wat kunnen zij druk ken en benauwend op de ziel werken! O. zoo wij ze te boven konden komenwelk een rust! En ziet, wij komen er een te boven, maar op zijn top ziet onmiddellijk ons oog weer een anderen berg nog veel hooger dan dien wij te boven kwamen. „Wacht maar, wandelaar, arbeider, strijder, lijder, wacht maar...... „boven de bergen is rust". „Oog omhoog, het hart naar boven!" Dit moet ons lied zijn in het land onzer vreem delingschap. „Ik hef mijn oogep op tot de bergen van waar Gods hulpe komt". „Geschreven te Toblach, in Tirol" staat erionder dit stukje, een van de klein ste uit de bundel „Winterkoren" van Ds. Schroder (uitgave van Callenbach, Nijkerk) dat ik reeds vroeger besproken heb. Het geeft een schat van wijze en goede gedach ten. En toen ik er een dezer Zondagen weer eens in zat te lezen en mijn oog viel op het bovenstaande stukje, moest ik onwillekeu rig denken aan de velen, die jüist in deze benarde tijden zoo'n moeite hebben om „boven hun bergen uit" te komen. Mochten zij cr evenzeer door vertroost worden, want „boven de bergen uit", ja, dat moéten wc toch, zal het goed zijn! zal bijv. voor eenvoudige ontbijtlakens en vingerdoekjes zeer goed kunnen voldoen aJs men de applicatie (zooals men ziet eenvou dig maar twee vierkantjes) neemt in oranje met groen bijv. of blauw met geel. Aardig is dan om het opwerken met festonsteken te doen, in de wisselende kleuren: het blauwe vierkantje omzoomen mei het geel en het gele met blauw. Ook het open randje dat men langs de zoom maakt werke men in een afstekende kleur, het mag ook een van de twee kleuren van het applicatiewerk zijn. Het is volstrekt niet noodig zoo'n ont- bijtlaken te nemen van wit, ook (goed wasch echt) gekleurde stoffen doen Bét gped en laten zich keurig opwerken. Neem bijv. don kergroen met oranje op lichtgroen; blauw met groen; oranje en blauw op-beige, enz. steek vanaf de haakpen, y2 vaste, 1 vas<e dezelfde steek 2 of 3 steken overslaan in de volgende steek 7 stokjes maken, dan weer picot, 7 stokjes enz. Afbreken, draden wegwerken. Beide mouwen eender. Lint door halsje schuiven, strik maken. Mutsje. Benoodigd 35 gram woL Opzetten ring na 5 losse. Daarin maken patroontjes patroon (2 stokjes, 2 losse 9 okjes) sluiten met y2 vaste volgende rij in ieder gaatje weer 1 pa' roontje 3e rij meerderen door tusschen ieder patroontje 1 patroontje er bij te maken. Hierdoor onts aan 12 schulpjes. 4e rij in ieder gaatje weer een patroontje maar in- BABYKLEEDING Gehaakt manteltje. Op «de vraag naar een babymanteitje, te haken of te breien van wol of (en) kunst zijde. nemen we hier gaarne oip het aardige manteltje dat we een heel en tijd geleden vonden in de K. V. Er is voor noodig: 65 gram 2 draads vert wol. wit, 14 gram of 2 bol dikke wr te haak- zijde, 1 y2 el lint en beenen haakpen Zet 41 kettingsteken op voor dén rug van het stukje. Ie rij eerste siluik overslaan 1 vaste in elk der overgebleven 40 steken. 2e rij omkeeren met 1 steek 1 vaste in elke et eek (beide draden oplichten) 18 maal herhalen. 2le rij 12 steken als gewoon; een kot- tangsteek, omkeeren en terugwerken. Kleine patroontjes voor gameering. Het eerste zien Het is een rij zeer groote kruissteken, die later nog worden opgewerkt met kleine dwars steekjes in een afstekende kleur. Het andere pertroontje z&en we udtge- yoerd op een overall langs de effen revers en verder wordt het natuurlijk ook langs aak, mouwen, enz. aangebracht Het bes uit wijde, diepe festonsteken langs de ran den gewerkt, en waarboven dan op gelijk matige afstanden zeer eenvoudige bloem- ttiotiefjes komen die uit slechts drie ketting- •teken bestaan, gegroepeerd in een dirie- hoekvorm. N°g een kleerhanger. k Zeer eenvoudige hangers voor zeer lichte japonnetjes die men heelemaal zelf maakt, Belfs zonder houten hanger als geraamte en bijgevolg zonder merkbaar gewicht in een koffer mee te nemen dat is het vol gende idee: Neem een stevige breede halen'n, die allen wel eens hebt van een oud coreet. Overtrek die met ruim ingehaald zijden llint of reep zijde of dunne cretonne. Naai in het midden een dubbel lintje, een lus, waar ge een klein hakje aan naait waar aan de hanger wordt opgehangen. Op zoo'n balein is zonder vrees voor slijtage wel éen dun zijden crêpe japonnetje op te hangen. Al dilt soort dingen zijn, als men maar afneemsters vinden kan. wel door crisis- slachtoffers soms uit te voeren om een Weinig verdienste te bekomen. Bij de vele tasschen dia we reeds behan- dd hebben, laten we hier nu ook nog een idee zien voor een oudenvetsche beugel die men nog bezit Er worden met de groote kruissteek (stersteek, spinnewebsteek of koninginnesbeek, hoe ge het al noemen wilt) in twee kleuren op handwerkgaas een overtrek gemaakt dat men later voert met zijde in een van de twee gebruikte kleuren. Mev kan om een miller platte taacfh te krijgen langs de zijkanten ruime ruches van effen zijde inzetten, verder be hoeven we het voeren, aannaaien, enz. van deze tasch niet meer te beschrijven daar wij dit nog niet zoo lang geleden speciaal voor beugel tasdh gedaan hebben. NOG WAT KLEINE WERKJES Babyslaapzak. Ook dit is een zeer praktisch werkstukje, vlug klaar en een verrukkelijk praktisdh cadeautje voor wie juist om zooiets verlegen zit- Het is een slaapzak, zeer vlug van flanel in elkaar te stikken in kussensloop model. De open bovenkant werkt men af met een kantje gehaakt van kunstzij in een lief kinderkleurtje bijv. rose, lichtblauw, of lila. De eerste toer van het kantje moeten open gaatjes zdjn opdat er later een gekleurd lintje door te rijgen zal zijn. Van datzelfde lint, al of niet versterkt door het door haak- toeren te halen, maakt men dan schouder banden. Onder- en zijnaden van de zak worden diohtgestikt, maar wil men er een heel mooi werkje van maken clan haakt men die randen eerst afzonderlijk om en daarna aan elkander. Op onze afbeelding is het aldus gedaan. Wanneer men nu in het wiegje of bedje een kindje de zak aan schuift, haalt men de armpjes door de schouderbanden en strikt bet doorgehaalde limit vast. Het kindje kan dan niet meer zoo licht de dekentjes wegtrappen, en al gebeurt dit dan ook eens een keer, dan ligt het tenminste nog niet bloot Met heit oog hierop maakt men deze zak van niet te dun flanel. Soms gebruikt men er wel stukken van oude dekens voor, maar die mogen dan vooral weer niet te dik zijn want dflti is er het bezwaar, dat het kindje zoo licht op de vouwen komt te liggen* Eenvoudig applicatie-werk. Een bengeltasclL s van 2 stokjes 3; dus 3 stokjes, 2 losse, 3 stokjes zoo nog 2 loeren. 7e rij in plaats van 3, 4 stokjes dus 4 stokjes, 2 losse, 4 stokjes, zoo nog 2 toeren. 10e rij inplaats van 4, 5 stokjes dus 5 okjes 2 losse, 5 stokjes, zoo nog 2 toeren. Het mutsje is nu 12 toeren hoog. Nu een rand vaste omhaken. In iedere srteek 1 vaste telkens 1 overslaan (beide lussen opnemen) zoo 12 toeren rand om slaan en ipacot omhaken zooals 't mouwtje. Boven op de muts pompoen maken. f OMWIKKELAAR OF DRAAGSJAAL Daar dit er zoo'n beetje bij behoort, geven we nu meteen ook de beschrijving van een groote breede sjaal, die men van niet te dunne wol haakt, en gebruikt om baby in te wikkelen bij het dragen in huis, door gangen en trappen, uit de warme kamer, of ook bij het uit de wagen nemen om het r~A rij haken tot eind korte rij, 1 stuk meerderen in de laatste. 24e rij niet meerderen. Deze 2 toeren S maal herhalen en af breken. 16 steken overslaan voor den achterkant van den hals, de overige steken haken ais vaste. 2 rijen maken op deze steken. 4e rij op het eind een srteek meerderen. 5e rij niet meerderen. Deze 2 rijen 8 maal. Nu begint het patroon voor het manteltje zelf. Omkeeren met 2 kettingsteken, 1 stokje in de eerste voste 2 losse, 2 stokjes op dezelfde plaats, *2 overslaan, 2 stokjes, losse, 2 stokjes in dezelfde steek herhalen van tot eind korte rij, rnlet omkeeren. 5 losse voor het armsgat makon, doorgaan met hetzelfde patroon onder aan den rug van het stukje m de opzert steken. het einde hiervan 5 losse en doorgaan met hetzelfde patroon, langs onderkant 2e 2e voorpand. rij, omkeeren mert 2 kettingsteken, 1 s'okje in het midden van het le gaatje, 2 kettingsteken 2 stokjes op dezelfde plaats, *2 srtokjes, 2 losse, 2 stokjes alles in het volgende gaatje, herhalen van tot bet armsgat, 1 patroon in de middelste van de 5 losse steken, doorwerken tot 2e armsgat, weer een patroon in middelste kefctöng- eteek enz. Zoo nog 3 toeren dus te zamen 5 toeren 6e rij, omkeeren met 2 losse, 2 het midden van 1ste gaatje, 2 losse, 3 stokjes op 'dezelfde plaats *3 stokjes, 2 kettingsieken, 3 stokjes, *alles in het Zoo nog 4 toeren dus te zamen 5 toeren. 11e rij, omkeeren met 2 losse, 3 stokjes in het midden van 1ste gaatje, 2 losse, 4 stokjes op dezelfde plaats. *4 stokjes, 2 losse, 4 srtokjes*, alles in het volgende gaatje, enz. Zoo nog 4 toeren. 16e rij omikeeren met 2 losse, 4 stokjes In het midden van 1ste gaatje 2 losse, 5 srtok jes op dezelfde plaats, *5 stokjes, 2 losse, 5 stokjes, *alles in het volgende gaatje enz. Zoo nog 4 rtoeren, wol afbreken. Zij'de aanhechten en 7 stokjes in elke ruimte, gevormd tusschen de 2 schulpjes, op de middelste steek tusschen de 5 wollen stok jes 1 vasrte, 3 losse, y2 vaste in de 3e steek vanaf de haakpen, 1 vaste in het zelfde gaatje, 7 stokjes tusschen die schulpjes enz. Niet omkeeren op het eind maar den rand van heit manteltje op dezelfde maken, 7 stokjes in elke ruimte, gevormd door de 2 kettingsteken waarmee ge omge keerd hebt. Bij het stukje gekomen, 1 keittingsteel in eerste steek, 3 kettangsteken, 1 vaste in 3e srteek van de haakpen 1 steek (of rij) overslaan en 1 stokje in de volgende, her halen om den hals tot patroon bereikt is, hier langs schulpjes van 7 stokjes enz. om den anderen kant af te maken. Aan de onderste rij gekomen in de eerste srteek hechten en afbreken. Draad afhechten en wegwerken. Mouw- Wol aanhechten in het midden van het armsgat, 1 patroon in het midden van hel paroon op deze plaats maken (2 stokjes, 2 losse. 2 stokjes) een patroon in de rand- steek van hert stukje nog 10 patroontjes maken om armsgat en aan eerste steek hechten. 2e rij omkeeren met 1 kettingstuk, halve vasrte tot midden eerste patroon, 2 ketting steken 1 stokje in patroon, 2 kettingsteken 2 stokjes op dezelfde plaats, een patroon in elk der 11 overblijvende partronen, vast hechten. Het mouwtje, wordt 13 toeren lang. 14e rij 1 vaste in midden eerste patroon 1 vaste In de ruimte tusschen de 2 eerste patronen 1 vaste in volgend patroon 1 vaste ln de ruim e tusschen dit en vol gend patroon herhalen van af (24 steken w een rij). Omkeeren en 8 toeren van deze 24 vaste in 't rond (beide draden oplichten) wol afbreken. Zijde 'aanhechten, 1 vaste in eerste steek, Mijn „verzuchting" (zooals een lezer het noemt) in een onzer vorige rubrieken, of ei onder onze mannelijke lezers geen vak- menschen waren, die wat over hadden voor onze vrouwenrubriek, is gelukkig niet zonder gevolg gebleven. Een paar vriende lijke, maar zeer degelijke en uitvoerige brie ven zijn er het resultaat van geweest, en wat meer zggt: ze hielden beloften in, om bij voorkomende gelegenheden weer te helpen. Zooiets geeft een bVrrgeres nog eens moed- We kunnen nu de kwestie's berkensap en haarwaschrecepten aan de hand van die brieven eens heel uitvoerig en zaak- ZooaJs dit zeer eenvoudig patroontje hier is afgebeeld werd het gebruikt voor zak doekjes. Maar men kan het natuurlijk ook goed vtxw andere ilo el einder gebruiken, het^ if kettingsteken 'l .vast© in 3e keting- manteltje nog heen slaat. In vele gevallen kan deze sjaal dus de cape zoo noodig vervangen en het staat altijd handiger en ook aardiger, dan dat men telkens een beddekentje meesjouwt De sjaal wordt gehaakt in den eenvou- digen waaiersteek, die een goed dicht en toch elastiesch haakwerk geeft Men heeft noodig: 532 gram tweedraad- sche haakwol en een beenen haakpen, mid delsoort dikte. Begin met een eind kettingsteken te haken van bijna 140 c.m. lengte. Hierdoor wordt de sjaal ongeveer 120 c.m. in het vierkant le toer: 3 lange stokjes (2 maal omslaan) in den 6en kettingsteek vanaf de haakpen 4 kettingst overslaan, 1 vaste in de vol gende steek, 4 kettingsteken overslaan, 7 lange stokjes in de volgende steek, 4 ket tingsteken overslaan, vanaf herhalen tot het eind, eindigende met 7 lange stokjes, 4 kettingsteken overslaan, 1 vaste in de volgende steek. 2e toer. 5 kettingsteken, 3 lange stokjes in de laatste vaste van den vorigen teer, 1 vaste in het middelste stokje van de groep van 7 lange stokjes in de vorige toer (dit zullen we schulp noemen). 7 lange stokjes in de vaste tusschen de schulpjes vanaf herhalen, eindigen met 7 lange stokjes en een vaste in de laatste lus van den vorigen toer. De 2de toer steeds herhalen tot de doek vierkant is. Afhechten De rand. De zijde aaphechten met een vaste in een lus van het patroon 1 lang stokje in de lus van het volgende patroon, 4 kettingsteken, 1 vaste in den 4en ketting steek, vanaf de haakpen (dit vormt pico- tje). Vanaf nog 5 maal herhalen, dan in de volgende lus 1 vaste; dit rond de sjaal herhalen. Dezelfde koesterende en heilzame Infra-roode stralen die een gevoel van behage lijkheid met zich brengen. Laat U dezen haard een» demonstreeren en ziet dan hoe dit apparaat voorziet in de bestaande behoefte aan een overal te ge bruiken snel-verwarmende, afvoerlooze kachel van groote capaciteit. berkensap. We hadden, verscheidene maanden gele den al, dit middel genoemd in een beknopte lijst van goede huismiddelen, door deskun digen aanbevolen voor huisapotheek en een onzer lezers (ik hoop dat hij dat antwoord noe leest) had daarop gevraagd: Is dat berkensap in den handel?, of moet men het zelf van den boom winnen?, en hoe?, en gaat de boom er niet van dood? Ik heb toen geantwoord, dat ik er niet méér van wist, maar dat het bij een drogist zou zijn te vragen (de mijne wist het niet en nu blijkt onze schrijvende drogist nog wel te wonen in het dorp van den vrager, als dat geen toeval is en als het dus géén goede slag mag heeten, dat ik dit aanried!verder heb ik nog gewaarschuwd, dat ik voor mij er geen eigen berkenboom aan zou wagen. De kwestie schijnt toen de vakmenschen onder onze lezers niet te zijn opgevallen, ik hoorde tenminste niets en daar ik tegelijker tijd een ander eenvoudig middel tegen rheumatiek kon geven (brandnetelthee) hebben we de kwestie daarmee als afge handeld beschouwd. Nu is echter op mijn vraag van vorige maand eerst een briefkaart ingekomen van lezeres die schrijft, dat berkensap is. te bekomen in Den Haag bij: Reformhuis H. Reurik, Anna Paulownastraat 41 (f 1.10 per fleschje.) Dit is dus voor de menschen die in den Haag wonen, en onze lezeres danken we hierbij vriendelijk voor de inlichting. Onze drogist nu vertelt over berkensap het volgende: Dit sap als zoodanig- is geen handelspro duct- Het komt niet voor in de Pharmaceu- tische prijscouranten, doch wel de hiervol- gende producten, n.1.(ik laat nu de uit voerige Latijnsche benamingen, die onze lezer erbij gaf, maar even weg) gezuiver de berkenolie en ruwe berken- teer. Het gezuiverde product is het bestanddeel dat wordt toegevoegd, aan berken haarwater en berken shampoo (vloeibaar). Ook wordt berken-teerolie wel toegevoegd aan wrijf- middelen tegen rheumatiek (evenals mee- kraptinctuury, beide ouderwetsche middelen die in sommige gevallen een goede werking blijken te bezitten en nu en dan nog wel gebruikt worden. Het versche berkensap kan alleen verkre gen worden door insnijdingen te maken in een levende boom (n.L in de bast daarvan) waarna de „b e r k e n w ij n" zooals men ze in Gelderland noemt, uitvloeit Het laat zich begrijpen, dat de boom, door het ontnemen van zijn levenssap, sterft, reden waarom een niet malsche straf staat op een dergelijke operatie aan een berkenboom. Vooral in de provincie Gelderland waar veel van deze boomen worden aangetroffen, wordt streng gewaakt tegen deze mishandeling het „tap pen van berkenwijn". Uit een en ander aldus onze vakman valt te concludeeren dat berkensap dus geen handelsartikel is De bovengenoemde berkenteer en berken- teerolSe worden door droge distillatie uit den berkenbast verkregen, nadat de boom van die bast is 'ontdaan. Het winnen van die producten is alleen fabriekmatig te be reiken. Ik ben zeker dat onze vrager met deze inlichtingen meer dan tevreden zal zijn, en dank den schrijver hartelijk voor zijn bereid willigheid alsook voor het aanbod een voJ gend keer te willen helpen. We zullen daar gaarne gebruik van maken bij gelegenheid Verder handelt deze brjef nog even uit voerig over 't artikel „boranicum", waar we ook een andere vakbrief over ontvingen, terwijl die laatste nog een paar prachtige recepten en wenken voor de huisvrouw I geeft. Die „tips" bewaren we voor de .vol-1 Aan Mw. Z. te K. Uw veronderstelling is niet juist: ik woon niet te Rotterdam maar dat is geen bezwaar, voor uw vraag want daarom ken ik toch al die kranten wel. Maar een dagblad opgeven waar u d.e soort advertenties in vindt, dat gaat lastig. Want het eene blad heeft er vandaag een en het andere morgen. Misschien is de be- trekkinggids iets voor u, maar dat weet ik toch nog niet, omdat het eigenlijk geen be trekking is, wat u zoekt maar werk dat zoo af en toe voorkomt. Of het slecht be taald wordt kan ik ook lastig zeggen dat is allemaal zoo betrekkelijk want ik weet niet of u hoort tot de menschen die parti culier goed betaald worden of maar matig. De betaling van de groote magazijnen zal in het algemeen het midden houden, veel gevraagde werksters maken zelf méér, on geschikte krachten worden niet eens geno men echter. U moet ook niet zeggen dat ons blad de advertenties niet geeft want ik weet zeker, dat ik er meermalen een een flinke groote in heb gezien. Maar nu weet ik niet. of u alleen huiswerk bedoelt of ook, desnoods voor tijdelijk, aan de ateliers zelf wilt gaan werken. U zou gerust eens naar zoo'n magazijn kunnen gaan of schrijven als de nood aan den man komt en vertellen wat u kan en wat u wil. Of anders zelf een advertentie plaatsen. Het Is te probeeren met een koerier die zijn niet duur. Maar voor de rest: Waar u, zooals u zelf schrijft nog volop werk hebt en ook in de slappe tijd nooit hebt behoeven te klagen, dan u nu al bij voorbaat bang gaan maken, omdat het tegenwoordig en vooral as. win ter zoo'n „rare tijd" isnee heusoh, dlat moet u niert doen. Er is al veel te veel angst en vrees in de wereld, het brengt de men schen maar tot dwaasheden want vrees is een slechte raadgeefster zooals een oud spreekwoord dat allemenschelijk wédr is ons zegt. Ik geloof ook onder ons gezegd dat u niet hoort tot het soort menschen dat in slappe of slechte tijden het eerst slachtoffer worden zal, dlat zijn eer de zorgeloozen. Want let wel: zorgen mogen we, beter dan zorgloos daarheen leven, maar b ezorgd zijn, is iets heel anders dat is onnoodig (te vroeg of: tel a at) je zorgen maken. Wie werkelijk zorgt die hoeft niet bezorgd te wezen. Wat ik u dus raden zou? Op het oogen- blik nog geen stappen doen, U hebt met uw vele werk toch geen aangelegenheid op werkaanbod nu in te gaan. en de vragen- den zoeken meestal krachten voor direct. Komt er dan werkelijk na nieuwjaar voor u een slappe tijd wees er dan dadelijk bij. Dan zou ik u niet raden een paar weken, te abonneeren op een neutraal dagblad, want dan kunnen er advertenties komen net in de bladen die u niet leest Maar dan zou ik u zeggen: ga niet in de drukke avond!- uren maar 's morgens) eens naar de lees zaal ik las juist enkele weken geleden dat er pas weer een is geopend op uw dorp en anders kunt u terecht in de groote stad (over het water) vraag aan de dame die daar achter de toonbank zit, of zij U eens wil wijzen waar u de groote dagbladen lezen kunt zeg er als u wil desnoods bij wat voor advertenties u eigenlijk zoekt en dan ben ik zeker, dat u vriendelijk terecht ge holpen zult worden. (Maar nog eens: niet in den avond en geen leven schop pen denk aan de matrone van Leo Lens, die leuke maar kritische rijmelaar kon ook wel eens in uw buurt komen zitten!) Vind u dan wat, en schrijft u gelijk daar op d'an bent u er immer, vroeg genoeg bif en kunt ook direct ermee aan den gang. On noodig en te vroeg zou ik het in uw geval zeker niet doem. Wie gewend is voor zich zelf en zelfstandig te werken zal het nooit meevallen naar zeer gepreciseerde opgaven te gaan werken. In elk geval w ems oh ik u hartelijk succes en hoor graag later eens van u hoe het is gegaan. (Jazeker, dat doen, we altijd: andere naamletters bij ons ant woord schrijven als men ons dat vraagt). MOEDERVREUGDE. voor DAMES en JONGE MEISJES, te ROTTERDAM, UTRECHT en 's-GRAVENHAGE, aangesloten bij de ln 1911 Kon. Goedg. Vereen, v. Modevak scholen in Nederland. Opleidingsscholen voor Examen KNIPPEN, NAAIEN en HANDWERKEN voor eigen gebruik. OCHTEND-, MIDDAG- en AVOND- In CURSUS-, CLUB- en PRIVELESSEN. SCHOLEN te: ROTTERDAM: Directrice Mevr. S. A. v. AMIJDE—PORS, Schietbaanlaan 99. Spreekuren Donderdags van 2—4 en van 7—8 uur; Annnstraa» 8 (bij Av Concordia), Spreekuren Dinsdags van 7—8; Beljerlandschelaan 40, Spreek uren Dinsdags van 4—5 en Vrijdags van 6—7 uur; Hilleoersberg, Straat- weg 127, Spreekuren 's Maandags van S—6 uur. Correspondentie-adres: Schietbaanlaan 114, Telefoon 837SS. Te UTRECHT: Directrice Mejuffrouw J. W. LAGENDIJK, Nieuwe Gracht 74, Spreekuren: Dinsdags- en Donderdags van 4—7 uur. Te 's-GRAVENHAGE: Directr. Mejuffrouw L. LUGTIGHEID, Acaclastrcat 49. Spreekuren: Dinsdags en Donderdags van 10—12 en van 4—0 urn. PROSPECTI OP AANVRAGE .AAN DE DESBETREFFENDE ADRESSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 7