NIEUWE LEIDSCHE COOURANT VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE VIERDE DAG VAN DE LEIDSCHE BEGROOTING REPLIEKEN UND KEIN ENDE De heeren van Eek en Knuttel hebben samen een middag noodig VELE UITSTAPJES NAAR RUSLAND Gistermiddag werd de behandeling van de leidsche Gemeentebegrooting voortgezet. Thans werd een aanvang gemaakt met de replieken. De replieken De heer Van Eek (s.d.) geeft o.a. weer bet standpunt van zijn partij inzake het cri siscomité. De s.d.a.p. blijft dit een verkeerde manier vinden van den nood te bestrijden, al neemt ze er onder bepaalde voorwaarden aan deel. Alleen de gemeenschap heeft in dit op zicht een taak. Dat optochten een openbare vermakelijkheid zouden ziin, vindt spr. een beleediging, vooral als zulk een optocht een droevig karakter heeft en b.v. een demonstra tie is tegon den oorlog of tegen 't kapitalisme De houding van de katholieken in deze vindt spr. onzuiver. In Limburg organiseert men zelf allerlei groote optochten met muziek, 't Nemen van de Leidsche Hout in beheer bij de gemeente blijft spr. noodig vinden. Er moeten nog verbeteringen aangebracht worden en er moet voldoende toezicht zijn. De stichting kan dat niet bekostigen. Wat de grens-uitbreiding betreft hoopt spr., dat de Baad achter B. en W. zal staan. ,Op tactische gronden lijkt het spr. intusschen beter zijn voorstel, dat dit onderwerp betreft, in te trekken. Spr. is tegen rantsoeneering van den spreektijd bij de ge meentebegrooting. De orde moet overal ge handhaafd worden, zelfs in Rusland 'De heer Knuttel: De orde wordt in Rus land alleen gehandhaafd. De heer Van Eek:maar rantsoenee ring van den spreektijd is niet noodig. Spr. dringt er verder op aan dat de Voor zitter intrekt zijn uitdrukking tegenover mevr. Braggaar de Does, dat zij „verdachtmakin gen" heeft geuit ten opzichte van Maatschap pelijk Hulpbetoon. I Broedertwist Daarna beantwoordt spr. enkele opmerkin gen van den heer Knuttel ten opzichte van de sociaal-democratie. Het is gemakkelijk de soc. democratie te becritiseeren, maar hoe staat 't nu met het communisme? Wij hebben een be hoorlijken staat van dienst, maar wat kunnen de communisten als hun resultaten aanwijzen? Uitvoerig stelt spr. tegenover elkaar 't socia lisme en het communisme. Rusland komt weer op de proppen. 1 De Voorzitter: Rusland maakt geen. onderwerp van beraadslaging uit. De heer Van E c k wijst er op, dat de com munisten zich alleen blind staren op het ver krijgen van de macht, terwijl de s.d.a.p. er rekening mee houdt, dat dit verkrijgen van de macht groote verantwoordelijkhed oplegt. Ook in den Leidschen raad Iaat de s.d.a.p. zich door den heer Knuttel niet van haar stand punt afbrengen. De invoering van een zeven urendag, zooals de heer Knuttel die wil, daar tegen heeft spr. practisch bezwaar. Men maakt 't daardoor de overheidsbedrijven zeer moeilijk en zal het besnoeien van de over heidsbemoeiing daardoor in de hand werken. Eveneens op practische grond-en is spr. tegen het voorstel van den heer Knuttel om B. en W. op te dTagen een nieuwe regeling te ontwerpen betreffende de gas- en electri- citeitstarieven, gebaseerd op een vrij maande- lijksch gebruik per gezin-aansluiting van 10 M3 en 5 K.W.U. electriciteit. Dit zou een half millioen kosten en dat geld kan niet gemist. De salarissen boven f 6000 tot dat maximum terug te brergen, vindt spr. verkeerd, omdat dit een reden zou kunnen zyn om ook de min dere salarissen naar beneden te brengen. Prin cipieel staat de s.d.a.p. ook niet tegen dat voorstel, maar alweer zijn het practische gronden, waarop spr. dit voorstel afwijzen Wat den heer Wïlmer betreft, spr. houdt vol, dat de katholieken het kapitalisme be schermen. Tegenover het betoog van den heer Bosman merkt spr. dat, dat dit op een fout berust. Het indexcijfer berust niet alleen op de loonen, maar ook op verschillende andere factoren. Spr. kan niet begrijpen, dat de heer Bosman de loonen wil verlagen om de crisis te bestrijden. Door rationalisatie kan momen teel evenmin iets bereikt worden. De heer Van Es wil het gezag handhaven Gok het gezag in Rusland (Zijn de anti-revo lutionairen ook zelf niet revolutionair ge weest? Denk aan den taohtigjariigen oorlog, denlk aan Cromwell. Nogmaals verdedigt spr. zijn voorstel tot hét invoeren van de medezeggenschap. Met de toezegging, dat binnenkort (B. en W. over deze kwestie hun meening aan den Raad zul len kenbaar maken, kan spr. wel genoegen tienjen, wanneer van te voren bet Georgani seerd Overleg over deze kwestie wordt ge hoord. Ook het voorstel om de Drinkwater leiding in exploitatie bij de gemeente te nemen handhaaft spr,, terwijl hij" ook nogmaals een lans breekt voor een Centrale levensmiddelen voorziening. Leve Amsterdam! Voorts merkt spr. tegenover den heer Goslinga op, dat de s.d. fractie niet zuinig mag zijn als het de werldoozenzorg betreft. Zuinigheid in dat op zicht is nu verkeerd. Spr. begrijpt intusschen allerminst, dat men het voorstel tot verhoo ging van de opcenten op de vermogensbelas ting niet wil aanvaarden. De gegoeden mogen toch ook wel iets van de crisis merken. Het spijt spr., dat de heer Wilmer hier evenmin op in zal durven gaan, terwijl hij toch zegt tegen het kapitalistische stelsel te strijden. Spr. bestrijdt dan het betoog van der: heer Romijn, vooral op die punten, waar hij spr. in strijd heeft willen brengen met zijn partij- genooten,, Tenslotte richt spr. nog een waarschuwend woord tot den raad. Er heerscht in de gemeente ver bittering cn ontstemmin,g onder de arbeiders. Zal men nu weer alle voorstellen afstemmen en zelfs niet in geringe mate willen toonen dat men iets wil doen De Raad staat inder daad op een tweesprong, zooals da heer Gos linga beeft gezegd. Dat za] vooral blijken bij de bespreking over het voorstel, over het al rf niet aanvaarden van de Rijksregeling, wat de steunverleeninig betreft. Wat zal de Raad doen Zal hij den weg van de eurateele door Re Regeering opgaan? Spr. hoopt, dat de Raad verstandeer zal ziin. Het wordt de s.d. a,p. zee-r moe gemaakt als de Raad baar err degenen, die achter baar staan telkens 'teleur stelt. Spr. hoopt, dat de Leidsche Raad zich dit jaar anders zal houden dan vorige Het spijt den Voorzitter, dat mevr. '.Bïgggaar de Does gegriefd is door de uit drukking, dat zij verdachtmakingen heeft ge uit ten opzichte van het optreden van Maat schappelijk Hulpbetoon. Spr. roept den raad tot getuige, dat deze uitdrukking verant woord is geweest, zoodatspr. haar ook moet handhaven. Weer naar Rusland De heer Knuttel (comm.) zegt in zijn repliek, dat geen enkel burgerlijk raadslid de verwachting heeft durven uitspreken, dat bet kapitalisme zich weer zou herstellen. Voor een nieuwe maatschappij is nog geen archi tect gevonden, zegt de Voorzitter. Toch wel. Het communisme is die architect. De Gods dienstvrijheid is in Rusland grooter dan hier. Er worden in Rusland kerken afgebroken, 't is waar, maar dat geschiedt, omdat de geloo- vigen er geen geld voor hebben en er geen priesters voor zijn. Ieder kan vrij naar de kerk gaan en niemand is vervolgd om zijn geloof. Wanneer de menschen zicli aan sabo tage schuldig maken, vraagt men er echter niet naar of het priesters zijn. Er is groote laster over Rusland geschreven in de s.d. en de burgerlijke bladen. Spr. mag dus wel van „smoesjes" spreken, hoewel de heer Huur man dit in hem heeft gelaakt. In Rusland bestaat niet het staats-kapita- lisme, zooals die heer Goslinga heeft gezegd, maar het staats-sccialisme. Van slavernij is er igeen sprake. Hoe zouden dia in bedwang moeten worden gehouden? De heer Van Eecke: Met mitrailleurs. De heer Knuttel: Dat zijn bakerpraatjes De heer Van Eecke: Waar zijn mijn collega's gebleven? De heer Knuttel: U bedoelt de intellec- tueelen. Er zijn er uitgeweken. Tegenwoordig hebben ze zich aangepast. De heer Van Eecke: De meesten zyn gedood. De heer Knuttel komt dan tot de be- strij'ding van het socialisme. De heer Vallent- goed heeft de eer, dat hij het laagst staand betoog heeft geleverd. Er zouden twee com munisten gevochten hebben. Dat komt in de beste familie voor. De communistische party is zeer eensgezind. De heer Wilbrink: Door de knoet. De heer Knuttel levert dan een lang- durigen aanval op dien heer van Eek, waarbij er van het socialisme niet veel meer over blijft, maar die van de begrooting al zeer ver verwijderd blijft. Daarna maakt spr. eenige opmerkingen over den financieelen toestand. Deze is voor Leiden gunstig. De heer Goslinga: Omdat er hier maar één Knuttel is. De heer Knuttel: In Gouda is het anders en daar is geen één Knuttel, jammer genoeg. De Voorzitter: Dan zal de toestand gunstig zyn juist omdat er hier een Knuttel is De heer Knuttel wyst er verder op, dat de uitkeeringen van Maatschappelijk Hulpbetoon beneden, alles zyn, om daarna te komen tot de voorstellen. Een gemeentelijke tehuis voor ouden van dagen is absoluut noodig. Ophef fing van Maatschappelijk Hulpbetoon vindt I spr. onnoodig, omdat de menschen dan toch bij B. en W. en den Raad moeten terecht komen. Dit leidt de aandacht van de arbei- vari' den- strijd af.. Met langdurige uit- stapjes naar Rusland waar spr. telkens en telkens weer verzeild raakt, verdedigt spr. dan zijn eigen voorstellen. Te tien over half zes breekt spr. zyn rede af om deze in de avondvergadering nog enkele minuten voort te zetten. De vergadering wordt daarna geschorst tot 's avonds acht uur. AVONDZITTING Te 8 uur wordt de vergadering, door den Voorzitter, v. d. Sande Bakhuyzen heropend. De heer Knuttel vervolgt zijn rede, die hy 's middags had afgebroken en spreekt nog enkele woorden over de woningbouw, wa hij eindigt met een opwekking tot de arbei ders, om het kapitalisme ten spoedigste ten val te brengen. De heer Wilmer (r.k.) spreekt met waardeering over het feit, dat de heer Val- lentsgoed blyk had gegeven kennis genomen te hebben van katholieke literatuur. Spr. handhaaft zyn bezwaren tegen ver hooging van opcenten op de vermogensbelas ting, doch acht déze toch niet geheel onaan vaardbaar. I Spr. kan zich niet vereenigen met de aan gevoerde argumenten, dat de bezitters groote vermogens te zwaar zouden worden getroffen en acht dit overdreven. De heer Goslinga had als argument ge noemd, mogelijke terughouding aan liefdadig heid. Dit zou zeer ongemotiveerd en onbillijk De begrooting is immers sluitend, heeft de Wetih. ook gezegd, doch dat is niet juist, daar de reserveposten zeer laag zijn, en het 3 gewenscht zijn de inkomsten te verhoogen de opcenten op de vermogensbelasting komen eerste plaats in aanmerking, en spr. en W. in overweging willen geven, zelf met een dergelijk voorstel te komen. Het vingerwijzing voor de financieele poli tiek van de eerstvolgende maanden. De straatbelasting zou op de huurders ver haald worden:, doch gebleken is, dat dit alleen geschiedde, indien de woningbouwvereeni gin gen haar begrooting niet sluitend konden maken. Toch acht spr. dit onjuist, en ook dat de zijde van bet Gemeentebestuur als regel wordt voorgesteld, ook by de gemeente woningen. Spr. bepleit bet in vasten dienst nemen osse" werklieden indien zij voor langeren tijd, of voortdurend werkzaam zijn.. De heer v. Stralen (s.d.) spreekt over bet ophouden van de demning van het Leven daal en concludeert daaruit dat B. en W. niet van plan zijn de werkloosheid te bestryden. Wetli. Goslinga beeft ziin college van Soc. iZaken niet tot zuinigheid aangespoord, omdat hij wel wist, dat hiér de zuinigheid wel 7X>o betracht zou worden, dat de werkloozen er de gevolgen van zullen ondervinden. Verder betoogt spr. nog dat het Nationaal Crisiscomité met andere dan philantropische bedoelingen is opgericht. Spr. is bereid erikele van ziin voorstellen te verschuiven tot de behandeling van de Rijkssubsidiekwastie welke volgens den voor zitter op 21 Dec. zal worden behandeld. De heer van Stralen spreekt er zijn voldoe ning over uit, dat B. en W. in hun voorstel lietreffende het verstrekken van de Kerstgave de zinsnede willen laten vervallen, dat de minister toestemming moet verleenen. Als B. en W. nu nog in plaats van 25 pet. var steunbedrag 50 pet. als Kerstgave willen «trekken? Snr. dringt er op ann, dat B. W. zijn voorstel overnemen en hoopt, dat de Rp->d dit verzoek zal steunen. Mevr. Braggafir-dé Does komt terug op de door haar bij de alg. beschouwingen genoem de gevallen van steunverlening door Maatscb. Hulpbetoon, en zegt dat de gevallen door den heer van Es genoemd, onjuist zy,ii. Ze zegt beschuldigd te zyn van onwaar heden en belesdigd te zijn. Verder stelt zij ■ei-schillende concrete vragen over misstan den die zouden bestaan, aan den Wethouder Soc. Zaken,welke in meerderheid door den Wethouder zeer positief werden ontkend. L stelt verder de vraag of de door haar Maandagavond genoemde alphabetisch gerang schikte gevallen, onjuist zijn. Mevr. (Braggaar-de Does kondigde tenslotte een vooi stel aan, tot het benoemen een Commissie uit en door den Raad, welke zich zal bezighouden met een onderzoek de door haar genoemde feiten omtrent toestanden bij Maatsch. Hulpbetoon. Daarna krijgt de heer de R e e d e (c.h.) het woord. Deze heeft vergeefs trachten te ontdekken in de besprekingen, dat er nog een andere oorzaak zou zijn van de crisis dan het kapitalisme. Deze crisis heeft vele andere oorzaken, o.a. het roekeloos uitgeven na den ireldoorlog. Het verdrag van Versailles heeft zeker zijn invloed ook niet gemist. De weg bewandeld in de laatste vijftig jaar steeds meer te reglementeeren, van Regee ngswege, zal nog langer bewandeld worden indien de wensch van den heer Reede vervuld wordt. Een kleine kentering is gekomen in het opnemen van leeningen d'cor het publiek, ge lukkig. De groote banken zouden de koorden van de beurs dichthouden. Maar de banken waren niet in staat, om te doen, wat zij wel zouden willen. Voorzichtigheid t.oz. de liquiditeit was geboden. Zoo ook de Rijks instellingen. De Regeering moet ook zeer voorzichtig zijn. De Banken willen winst maken, doch diir- ven dit niet aan, het risico is te groot. De leening van Leiden is een succes geweest beter ware het geweest vroeger te leenen, die is echter een niet te voorzien, technische fout geweest. Spr. zegt deze dingen niet om onge rustheid te wekken, daar hier geen reden voor is, doch wil alleen waarschuwen tegen onma tige zuinigheid. Gezonde durf en doelmatig optreden Is ge- wensscht. B. en W. zullen ernstig moeten uver wegen, welke werken van primair belang zijn De heer Verwey heeft gezegd, dat krachtige drang op het Rijk moet worden uitgeoefend, doch het Rijk zal zeker zyn eischen stellen, en indien wij teveel op het Kyk steunen, dan wordt hierdoor de autonomie verzwakt. De begrooting is volgens den wethouder sluitend, doch er zijn zwakke punten, o.a. Maatschappelijk Hulpbetoon, zooals de wet houder toegaf. Maar ook de krappe ramingen zijn een gé- vaarlyk punt: Ook de - werken uit het daartoe bestemde fonds kunnen niet blijven doorgaan. Daar komt een eind aan. Doch in Leiden zijn we meer dan in andere plaatsen ongevoelig voor verschillende crisisinvloeden. Wat de belastingvoorstellen betreft, deze kon spr. niet toejuichen. De progressie van de personeele belasting zal niet veel te beteeken en hebben. Men kan in Leiden weinig spreken van „halen van gegoeden", daar de cijfers zeer ongunstig zyn. De opcenten op de vermogensbelasting heb ben zyn instemming, doch hij zai niet voor 't voorstel stemmen, daar B. en W. hun begroo ting thans sluitend hebben gemaakt en hy zich bij de meening van het College neerlegt. Dit niet om de bezitters onaangenaam te zyn, want er wordt steeds behoorlijk gegevèii De belastingverlaging, welke 2% ton heeft gekost, had in de gemeentekas kunnen vloeien De steuoi toen door de s.d.a.p. gegeven, klopt niet met hun ideëen over belastinghef- jfing. De voorstellen om het budget te stijven zrullën moeten komeri: van B. en W. Dit Zal vertrouwen wekken. De schoolbesturen, aangevallen over hooge rente, kunnen op het oogenblik him leennngen niet converteeren. Hun treft geen schuld. Of de Waterleiding een N.V. zou zyn of wat anders, dat maakt geen verschil. De Lichtfabrieken zyn ook duur op verschillende punten. Daarna krygt de heer Verwey (s.d.) '1 woord, die spreekt over de belastingvoorstel len. speciaal de zakelyke bedrijfsbelasting. Wat de vermogensbelasting betreft, is heer Verwey dankbaar, dat zijn voorstel stemming heeft gevonden, alleen kon hij de houding van den heer Reede, het uitstellen, niet begrijpen. Vervolgens richt hy zich tot wethouder Goslinga en ontzegt het college het recht om op grond van de crisis voorstellen der S.D.A.P. te bestrijden. De toestand van de gemeente is gezond. Wethouder Goslinga: Dat moet blyven. Verder beveelt de heer Verwey zeer voorstel van mevr. Braggaar—de Does aan, want deze zaak is te ernstig om voorby te gaan» Dan krijgt de beer Kuipers (s.d.) het woord en verdedigt met enkele woorden zyn voorstellen. De heer Vallentgoed (s.d.) bepleit een soepeler toepassing van de voorschriften, die in het algemeen gelden voor Maatsch. Hulp betoon. De heer Bergers (r.k.) bestrijdt 't voor stel om de Leidsche Hout in gemeentelijk be heer te brengen. Da vergadering werd daarna verdaagd tot Vrijdagmiddag 2 uur. 1 ramen 1 ij ke borgstellingen met. ruim 00 hcleekenen. Waar nü het belang van de gcmcent- bi: deze aangelegenheid nauw bètrokken is, doo» dat de Bank van Leening met de gaxarl.Co welke de Stichting haar verschaft, aanmer kelijk beter en op ruimer schaal haar taau kan vervullen, dan anders het geval /.ou zijn, vinden B. en W. vrijheid vooi te stei- !on het verzoek in te willigen- Op de ontwerp-begrooting 1932 hebben B. en W. daartoe alsnog een post (volgnummci !V75a) uitgetrokken, waartegenovoi de post Onvoorziene Uitgaven van f 80.<"80.tol f 80.1S0 werd teruggebracht STADSNIEUWS VAN HET STADHUIS HAVENGELD Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die het havengeld over 1932 bij wijze van abonnement vooruit willen vol doen, zich daartoe, vanaf Maandag 14 De cember a.s., iederen Maandag, Dinsdag, Woensdag cn Donderdag van des voor middags van ZY>4Vz uur, ten kantore van den Directeur van den Markt- en Haven dienst in h,et Waaggebouw, kunnen aan melden. Bij die aanmelding moeten, ten einde te hooge schatting te voorkomen geldige meet- 1» worden getoond. I dien een meetbrief reeds eerder is ge toond, behoeft hij echter slechts dan te worden overgelegd, als in den loop van het jaar een verandering aan het vaartuig, waarop de brief betrekking heeft, heeft plaats gehad, welke op het laadvermogen van dat vaartuig van invloed is. Met nadruk wijzen wij er nog op, dat de schipper van een vaartuig, hetwelk ge durende 1931 geabonneerd is geweest en waarvoor vóór 16 Januari 1932 het abonne mentsgeld niét is voldaan, van dezen datum af onherroepelijk het z.g. „reis"-tarief zal verschuldigd zijn, ook voor de reeds ge dane reizen tenzij hij bij binnenkomen in het Havengebied alsnog onmiddellijk het abonnement betaalt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 11 December 1931. BUURTHUURDERSVEREENIGING ;,DE KOOI" EEN MOTIE De Buurthuurdersvereeniging „de Kooi" heeft de volgende motie aangenomen: De Buurhuurdersvereeniging „De Kooi" in protestvergadering bijeen in gebouw „Prediker" op. Donderdag 10 Dec. 1931 „gehoord hebbende de besprekingen wel ke gevoerd zijn ten opzichte der huurver- nooging zoowel bij het College van B. en W. als in dén Gemeenteraad"; „kennis genomen hebbende van den uitslag der stemming over het voorstel Wilmer, om een onderzoek in te stellen naar de juist heid der cijfers, en waarin wij verplicht worden tot betalen der huurverhooging"; „verklaren deze huurverhooging onder protest te aanvaarden"; „tevens eischen wij, mede in deze raads commissie medezeggenschap te hebben, tot onderzoek dei' cijfers"; „verklaren tevens, dat indien dit onder zoek, waar wij hét rapport voor 15 Jan. 1932 verwachten, zal uitvallen ten onzen nadeele, wij onmiddellijk deze huurver hooging weer zullen afwijzen, en tot krach tiger maatregelen zullen overgaan" en besluiten deze motie op te zenden aan het Gemeentebestuur, Raadsleden, Woning- bouwbestuur en de Pers. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de gelegenheid tot verzending van bin- nenlandsche hrieltelegrammen, waarvan het tarief de helft bedraagt van dat voor ge wone telegrammen. Brieftelegrammen worden telegrafisch naar de kantoren van bestemming over gebracht en daar besteld in de eerstvolgen de postbestelling. iNeei» et inu« •O»"4 „„d' GEMEENTE2AKEN Leidsch borgstellingsfonds. Van de stichting „Het Leidsch Borgstel lingsfonds", in welks kapitaal de gemeente krachtens Raadsbesluit van 21 Januari 1929 voor een bedrag van f 5000.deelnam, ont ving het College van B. en W. het ver-oek te willen bevorderen, dat aan haar uil de gemeentekas een subsidie wordt verle'nT van f 600 per jaar- Tiet is n.l. aan het bestuur gewenscht en billijk voorgekomen aan de functie vnn secretaris dezer stichting een bezoldiging te verbinden. De gestadige eli sterke stijging van d.3 werkzaamheidvan het Leidsch Borgstellingsfonds vergen zoo veel van den vrijen tijd van den secret iris dat het niet aangaat dit werk nog laiiger belangeloos te doen geschieden. Alhoewel het Borgstellingsfonds over zoo danige inkomsten beschikt, dat een uitgaye vnn het als subsidie gevraagde bedrag' daar uit wel. zou kunnen worden gedekt, meen; het bestuur dor Stichting, dat. hel toch aic daartoe mag overgaan. Immers, in aan sluiting aan de bepalingen van uen stich tingsbrief is voorgeschreven, dat het to-aai! van de te vcrleenen borgstellingen fiet tien voud van het iaarlijksch netto inkomen lei Stichting niet mag overschrijden. liet vol doen van de bovengenoemde betaling uit de gelden van het fonds zelf zou dus een aan merkelijke inperking van de werkzaam heden van deze instelling mode Dreigen, hetgeen een zeer ongewenscht gevolg zou hebben en vooral onder de huidige omstan digheden niet to verdedigen zou zijn. Buj kens de toelichting zou dit een verminder,ng van het toegelaten inaximum-bediag der ge- TWEE SCHEPEN VASTGEVAREN IN DE BRUG OVER HET GALGEWATER. Het scheepvaartverkeer gestremd. Te 7.20 uur hedenmorgen zijn in de in aanbouw zijnde brug over het Galgewater twee slecpen, die gelijktijdig wilden pas- seeren, vastgevaren. Uit de richting Katwijk naderde een groote zandsleep en uit de richting Leiding een andere motorboot met een zolderschuit van den heer V. De kapi tein van degroote sleep gaf tijdig het attentiesein, maar dit werd door V. niet ge boord naar hij beweerde. Ook de brug wachter wenkte V. dat hij wachten moest, maar ook dit had geen uitwerking. Eerst vlak bij de brug scheen V. iets te merken en toen gaf hij drie stootcn op de stoomfluit, ten bewijze dat hij achteruit wil de varen. In plaats daarvan schoot hij ech ter met volle kracht vooruit. De motorboot wist nog juist langs het brughoofd te slip pen, maar de zolderschuit kwam in aan raking met de sleepboot, met het gevolg dat de beide booten zoo vast kwamen te zitten als een muur. Beide zijn ze bescha digd. Het brugwerk heeft geen noemens waardige schade geleden, maar wel de ge slagen dammen. Vanmiddag te half twee zal getracht worden de booten weer vlot te krijgen, hoewel men aan het succes daar van twijfelt De schepen zijn zoo wonderlijk terecht gekomen dat er geen verwikken of verwegbn in te krijgen is. Zooals vanzell spreekt is het scheepvaartverkeer ernstig gestremd. noembaar tot burgemeester of gemeente- Cretan's. Vele gezinnen kunnen niet zonder den geldelijiken s oun van de werkende meis 'es, maar ook in betere kringen is hot heel gewoon fi'lat de meisjes een beroep kiezen, ook in verhand met 'de sombere toekomst op financieel gebied. De idee of bot schaamtegevoel, dat vrou- en niet werken moften (vorige eeuw) is reeds geheel verdwenen. De arbeid van de gehuwde vrouw is in Nederland, in ©uns ige tegenstelling met buitenland, van mindier grooten om en bepaalt zich als regel tot enkele beid rij ven. De Laafste jaren is er reactie op den vrou wenarbeid, ont&'aan uit verschillend mo tief (economisch, an-'ii-feminist) cn in de moeilijke tijden komen de vragen omtrent wensohelijkheid weer meer op den voor grond. Arbeid zelf maakt de vrouw niet onge lukkig vooral de ongehuwde vrouw kan heel veel mooi werk verrichten, en ook bij he.' klimmen 'der jaren kan zij daarin een volkomen bevredigende taak vinden. Alle arbeid is niet geschikt voor vrou wen (te zwaar, te vermoeiend). Vele leera- ressen enz. hebben moe'te den pensioenge rechtigden leeftijd' te halen. De posl'ie van de gehuwde -vrouw en de arbeid buitenshuis werd ook uitvoerig toe gelicht Uit Christelijk oogpunt is aébe.'d van do gehuwde vrouivv te verwerpen: het gezin lijd1 er onder. Twee plichten kan zij niet waarnemen, bovendien is heit beroep van .huisvrouw zeer hoogstaand en te veel ei-schend om daarnaast nog een zware taak buitenshuis te vervullen. Spr. meende, dat 'd,e fabrieksarbeid van vrouwen zeer verruwend werkt op de-e vrouwen en meisjes, dat daarom huis arbeid (of bescherming van vrouwenarbeid) verkieselijker is. Möt dank aan 'de spreekster sloot de pre sidente 'de vergadering. Voor deze leizling bestond vrij veel belang stelling. GEREF. SCHOOL LUSTHOFLAAN Ouderavond In de tjokvolle gymnastiekzaal was stille aandacht van instemmend luisteren naar het keurig openingswoord van den heer A. B. Mulder, secr. der Geref. Schoolvereeeni- ging- Ouders en onderwijzers, allen zijn geroe pen om in onderwijs en opvoeding te schij nen als kaarsjes in den nacht, brandend tot Gods eer; aldus de voorzitter. De ouders, die soms al te veel aan de school, hun school overlaten, gedenken dankbaar, dat hun kind daar, in de Lust- hoflaanschool, veilig wordt geleid in Gods Licht. Op de belofte in 'den voorgelezen Psalm 72: een (nietige) handvol koren zal rijke vrucht geven, die óók geldt voor de school, vertrouwen ouders én onderwijzers. De heer Pothuis, hoofd der school, deelde daarna het een en ander mede, o.m. het verblijdende feit, dat de school groeit. Onder zijn leiding zongen leerlingen een kerstcantate „Uw Koning komt!" De waar- doering der ouders voor de prestatie hun ner kinderen was voelbaar, later hoorbaar en verdiend! De pauze, met oud-hollandsche koffie en sigaren in- en uitgeluid, gaf gelegenheid tot bezichtiging van het werk der leerlingen en tot een woord van hart tot, hart van de ouders met de onderwijzers (essen). Eén dezer, de heer Mulder wist daarna zijn gehoor te boeien met een verhande ling over den onderwijzer en zijn werk. De titel van zijn rekbaar referaat deed wat harmonica-achtig aan maar hij wist den goeden toon te treffen, meestal gedra gen, maar hier en daar met een humoris tische noot (bijv. toen hij illustreerde de straatjongemswaardeering voor „meester"). Zelfs bij een ondertoon van „galgenhumor" was het geluid niet snerpend. Inleider schetste de moeilijkheden van het werk: de karakterstudie van, het lei ding geven aan zooveel kinderen met on derscheiden aard en aanleg vraagt fijne instrumenteering en dwingt tot de vraag: „Wie is tot deze dingen bekwaam?" Gods kracht wordt echter in zwakheid volbracht. Na een kort slotwoord van den voorzitter werd de uitnemend geslaagde ouderavond gesloten met gemeenschappelijk gezang en dankgebed. BURGERLIJKE STAND NED. CHR. VROUWENBOND Gis'eravond hield de afd. Leiden van den Nat Chr. Vrouwenbond een openbare vergadering in de Kleine S adsgehoorzaal. De presidente mej. v. d. Loo opende de vergadering op de gebruikelijke wijze en heette in het bijzonder welkom de spreek ster voor dezen avond mcj. Mr. G v. d. Molen, van Amsterdam, die zou behande len „Vrouwenarbeid en veranlwoordelijk heid". Als oorzaken, waardoor de vrouw haar schreden had gezét op lie* terrein van den apbeid noemde Spr de Vrouwenbeweging economische noodzakelijkheid saam- hoorigheidsgevoel. Ër zijn wel excessen in de vrouwenbeweging, ioch is er buitenge woon veel goeds te constateeren in den arbeid der vrouw. Meer dan 300 beroepen s'.aan open voor devrouwy Kélfs is zij, be- OVERLEDEN: M A Kriek—Hannaart vr. - J Steenvoorden zn. 2 J. GEHUWD: S van Nooten en C Goedblo< ONDERTROUWD: W J Lugtera 19 i. ei 'au Drie 17 j. Uit den Omtrek. ALPHEN AAN DEN RIJN DE KLOKKEN LUIDEN. In het gebouw van de Geref. Kerk aan de Raadhuisstraat werd de reeds nu bekende film der N.C.R.V. „De klokken luiden" ver toond. Als te half acht het kerkgebouw ge heel is bezet, opent Ds. J. H. A. Bosch, Geref. predikant, de bijeenkomst met gebed, nadat gezongen is „Er ruischt langs de wolken". Hij spreekt een kort openingswoord en wijst er op dat „Er ruischt langs de wolken" thans door middel van de radio zeker wer- kelijkheid is. Brengt vervolgens dank aan den ijverigen propagandist der N. C. R. V. alhier, den heer J. Snel, waarna met de film een aanvang werd gemaakt De be schrijving hiervan kunnen wij gevoegelijk achterwege laten, daar ons blad dit voor korten tijd zeer uitvoerig heeft gedaan. Aan het einde der film, die met groote belangstelling werd gevolgd, sprak Ds. J. G. L. Brouwer, Ned. Herv. predikant alhier, een bezielend slotwoord. Uit ervaring deel de Spr. enkele bijzondere voorvallen mede, van de omroep met den Bijbel, welke voor velen ten zegen is. Nadat Ds. Brouwer la voorgegaan in gebed wordt gezongen de Avondzang en gaat een ieder dankbaai huiswaarts. VERMISSING ROEIBOOT. Bij de politie is aangifte gedaan door dc fa. Varossieau en Co. alhier dat een roei boot, die voor den wal in den Rijn gemeerd lag. dezer dagen vermist is. De wijze van vermissing is onbekend, waarnaar "si onder zoek wordt ingesteld. KATWIJK AAN DEN RIJN TUINBOUW Tiet is de stille tijd die thans, naar ge- vreesd wordt, wel wat langer zal aanhouden i in normale omstandigheden. Van de tuinbouwproducten is weinig meer voorra- ddg, zoodat zeer spoedig met eenmaal veilen zal kunnen worden volstaan, 't Is nog slap den handel. En het zal voorloopig wel zoo blijven. De tuinders, bloembollen kweekers zien met zorg den winter tegemoet, nu van alle kanten de invoer van bloemen belem merd wordt. En dat nu, nadat ontzaglijk grooter aantal is opgezet voor de kassen dan gewoonlijk. Nog een paar weken en de massa komt. /Vol spanning wordt uitgezien naar de prijzen. KOUDEKERK De Raad dezer gemeente vergaderde gister morgen des voorin. 9.30 uur. Voorzitter de Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna voorlezing geschiedt van de notulen welke onveranderd worden goedge- Ingekomen enkele goedgekeurde comp tabele- en Raadsbesluiten. Óp voorstel van B. cn W. wordt na toelichting van den Voor zitter het Reglement van Orde eenigszins gewijzigd en goedgekeurd. De tarieven van de Waterleiding zijn door B. en W. nagezien en opnieuw, wat de ta rieven betreft, onveranderd voorloopig vastge steid met deze uitzondeing, dat voor de ver schillende bedrijven de prijs vastgesteld wordt op 0.15 en hij meerder waterverbruik dan het maximum de prijs terug gebracht wordt op 0.20 per M3. Na toelichting van den Voorz. wordt dien-J overeenkomstig'de regeling goedgekeurd. Ingekomen is destijds een adres van de voetbalvereenigin© K.V.V. inzake beschik-! baarstelling van een voctbalterrein, namens B. en W. adviseert de Voorzitter op dit ver-, zoek niet in te gaan, om reden, dat de ge meente vooral nu geen nieuwe lasten op zich kap nemen. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Wijziging vindt plaats van de verordening heffing opcenten Personeele Belasting, over-, eenkomstig de wensch van de commissie tot onderzoek dor Begrooting 1932, welke ge bracht worden van 55 op 30. Voorts deelt de Voorzitter mede, dat B. en W. voorstellen inzake de electriciteitsvoorzie- ning in de Lagewaard, die voorstellen te aanvaarden omreden dat reeds een 25-bal be-- woners van de Lagewaard genegen zijn aan te sluiten, de voorwaarden zeer gunstig zijn en dat de werkzaamheden daaraan verbon den, voor zoover mogelijk, door werkloozen. wellicht kunnen verricht worden. Intusschen dankt de Voorz. de commissie-leden, welke de bewoners der Lagewaard voor dit doel hebben bewerkt. De heer de Jong informeert of er nog persjiectief is tot meerdere aansluiting, waar op de voorzitter antwoordt, wel verwachtin gen te hebben. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Ingekomen is ontslag-aanvrage van den gemeente-opzichter, den heer Qualm. De open bare vergadering wordt geschorst. Na heropening wordt een voorstel tot aan wijzing van takken van dienst bedoeld bij' art 252 der Gemeentewet, nl. om bij een eventueel saldo van het Waterbedrijf 75% voor een reservefonds af te zonderen, goed gekeurd. De heer K. Reijneveld verlaat de verga dering. Tot lid van de commissie plaatselijk toe- zicht Lager onderwijs wordt herbenoemd de heer H. van Leeuwen en tot leden van de Commissie tot wering schoolverzuim" Ra langdurige stemmingen de heeren A. Zuid- wijk, Jac. van Ommering, N. P. Slegtenhonst, A Mieog en H. Verburg. Tot lid van het Burgerlijk Armbestuur in de vacature M. Schenkeveld, den heer J. Wille. (De voordracht bestond uit eerstge noemde en de gekozene). Bij de gebruikelijke rondvraag stelt de heef Van der" Lee voor de gemeente-ambtenaren 10 van hun tractement te korten met het oog op de ongunstige tijden. De Voorzitter moet dit ten zeerste ontraden omdat hiervoor geen reden bestaat, do tractementen zijn in onze gemeente niet hóóg cn de linantiën der gemeente zijn niet zoo slechts gesteld als bij enkele andere, daar bij komt nog dat het bedrag van dien aard zou zijn, dat geen belastingbetaler er iets van zou merken, waarom moet nu direct dé ambtenaar van zijn niet te hoog loon, dit direct bemerken. Het voorstel vond geen bijval. De heer Lieverse informeert of het instel len van een crisiscomité niet gewenscht is, waarop de voorz. antwoordt, dat de nood zakelijkheid daarvan voorloopig nog niet daar is en voorloopig voor ons schade zou beteekenen en geen oogeniblikkelijk bela De heer Dc Jong informeert nog of ook onze gemeente niet in aanmerking komt voor crisissteun, waarop de voorzitter ontkennend antwoordt. Hierna sluiting. LEIDERDORP „PATRIMONIUM". Dinsdagavond vergaderde de afd. „Patri monium" in Irene. De bijeenkomst werd gepresideerd door den heer D. de Haas, die dadelijk, na op gebruikelijke wijze de vergadering te heb ben geopend, het woord gaf aan den her" W. S rij bis Pzn., uit Den Haag, welke aan 'de uitnoodiging van dezen avond vi „Paitrimonium" te spreken, gevolg had j geven. Spreker had als onderwerp gekozen: „De gevaren van onzen tijd". Spr. begon met voorbeelden te geven v de hedendaagsche stroomingen. En nu is het de vraag, welke houding de mannen van „Paitrimoniu'm" tegen deze verschijnselen moe en aannemen. Spr. ziet a!s de grootste gevaren: wereld- gelijkvormiglieid en oj>pen'lakkig'heid,"daar om is het zoo noodig in den algemeenen socialen bond de kennis te verrijken bij het licht van Gods Woord. De heer De Haas dankte hierna den heer Strijbis voor zijn degelijk en princi pieel beioog, 'diaü ons ruim heeft getcekend waarin de gevaren van onzen tijd beslaan en gaf hierna gelegenheid tot het stellen De lieer Strijbis, na breedvoerig de vragen te hebben beantwoord die door eenige hee ren werden gedaan, ging hierna voor in dankgebed. LISSE NED. BIJBELGENOOTSCHAP In di3 Ned. Ilerv. Kerk alhier werd Woens dagavond een propaganda- en jaarvergade ring gehouden van het Ned. Bijbelgenoot schap. De vice-voorz. der afd., Ds. A. Touw van De Kaag opende het samenjzijn en las en kele verzen van Psalm 119. In zijn openingswoord zette spr. in korte trekken uiteen de arbeid van het Ned, Bijbelgenootschap en beval dien arbeid i aller belangstelling aan. Ds. A. Ponstein, Ch.r. Geref. pred. alhier, liklld vervolgens eon propaganda rede, weflke met 6tille aandacht gevolgd werd. Na afloop van de propaganda vergadering

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6