VRIJDAG 11 DECEMBER 1931 EERSTE BLAD PAG. 2 BUITENLAND JAPAN EN CHINA DE RAADSZITTING GEËINDIGD HET RESULTAAT De Raad van den Volkenbond heeft Don- dagdag, na 24 dagen te Parijs bijeen te zijn geweest, zijn buitengewone zitting be ëindigd. De' Japansché vertegenwoordiger Yosjisa- xva vertelaarde, dat zijn regeering de resolu tie aanneemt, maar dat zij een voorbehoud maakt om in Mandsjoerije alle maatregelen te treffen, die voor de bescherming van de Japansché onderdanen noodzakelijk zijn. De ze maatregelen hebben natuurlijk alleen maar betrekking op uitzonderingsgevallen en zullr%i worden opgeheven, zoodra de nor male vo.#.)ou'dingen zijn hersteld. In aansluiting hierop bracht ook de Chi- neesche vertegenwoordiger Dr. Sze een aantal punten ter kennis, waarbij de Chi neesche, regeering ren voorbehoud maakt. Dr. Sze wees op de noodzakelijkheid van een onmiddellijke ontruiming, zijn regeering kan niet dulden, dat de politiemacht in Mandsjoerije door een andere mogendheid dan China wordt uitgeoefend. Tenslotte bepaalden de verschillende leden van den Raad hun standpunt ten aanzien van de resolutie en de door beide partijen naar voren gebrachte punten van voorbe- In de uiteindelijke resolutie van den Raad is officieel geen neutrale zóne afgebakend, er is ook geen termijn bepaald voor de vol ledige ontruiming door Japansché soldaten. China verbindt zich alleen veiligheidsmaat regelen te nemen, waarna Japan zijn troe pen- belooft terug te nemen. Voorts gaat er een. studiecommissie naar Mandsjoerije, die zich niet met de krijgsverrichtingen mag bemoeien maar over den toestand rapportee ren moet. Met dit besluit van den Raad zijn in elk geval enkele voorwaarden geschapen op grond waarvan zich wellicht een oplossing van het conflict kan ontwikkelen. Men zal. wanneer alles tenminste loopt zooals men graag zou willen niemand kan hier ook maar iets vooruit zeggen die rest moeten overlaten aan rechtstreeksclfc onderhande lingen en den tijd. Briand heeft er in de slotzitting van den Volkenbondsraad op gewezen, dat het aan nemen der resolutie een belangrijke stap beteekent, welke voor de regeling van het Chineesch-Japanch conflict beslissend is. Na de resolutie van 30 September is wel geen oorlog geweest in den zin van artikel 12 van het Volkcnbondspact, maar wel „vijandelij ke handelingen". ftriand bracht dank a de leden van den Raad en aan de ledien van de Redactie-com missie en wees in het bijzonder op de be moeiingen van de Vereenigde Staten, die pa rallel liepen met die van den Volkenbond. De vertegenwoordigers der mogendheden keurden de besluiten goed. Naar in Volkenbondskringen verluidt, zou de benoeming van Generaal Von Seeckt als Duitsch lid in de Enquêtecommissie door de Chineesche regeering gewenscht zijn. Nieuwe troepenzendingen van Japan. Naar uit Tokio gemeld wordt, heeft Kanaya, de chef van den generalen staf van Japan volmacht gekregen nieuwe troepen naar Mandsjoerije te sturen. Naar uit Tokio gemeld wordt, meldt het Japansché blad „Ghronicle", in bevp.stiging van berichten uit Peiping, dat munitie- en wapenleveranties aan generaal Ma zijn ge schied door de Japanners, door tusschen- komst van een groote transportmaatschappij De ambtenaren van den ZuidMandsjoerij- schen spoorweg en de doune-ambtenaren van Dairen hadden deel in de herverzen dingen der wapenen. Onder den druk der mi litaire censuur gaat de dagbladpers den laatsten tijd deze feiten in stilzwijgen i bij. Uit Nanking wordt gemeld, dat duizenden studenten naar het Raadhuis zijn getrokken en dit hebben bezet. Vóór de Universiteit heeft een groote vechtpartij plaats gehad. Het tramverkeer in de Chineesche wijk staat geheel stil. Tusschen Nanking en Sjanghai hebben de studenten den nacht-sneltrein naar Nanking aangehouden en de spoorwegverbinding de hoofdstad doorgesneden. HET CENTRUM EN DE HITLERIANEN Op de agenda voor vandaag van den Landdag- van Hessen s'aat de verkiezing van den staa spresudtent. De kans da! deze verkiezing tot stand komt is tamelijk ge ring, tenzij de na'ionaal-sodiai'is;-en op den Centrum-camdiiidaa;. zouden stemmen. Daar toe hebben de nationaal-socialisten echter twaalf voorwaarden aan het Centrum ge steld. Deze behelzen o.a. verlaging van hel aan ol leden van den Landdag tot dertig. Verder vermindering van de Ministerssala rissen tot 12.000 Mark per jaar, wat inmid- dells door de jongs e Hessensche verorde ning practdsch reeds is geschied. Verder wordt afschaffing van de openbare school en vervanging door Christelijke scholen gc- eischt Verder worden nog eischen inzake vermindering van pensioenen gesteld, die, evenals de vooro.fgaan'de, volgens sommi ge Cent rum-kringen, nog voor inwill iging eischen. Zoo wil men dat in Hessen maar eischen. Zo owil men duit in Hessen maai één ministier zal worden benoemd. Deze minis er zou een na' ion aai -sooi a 1 is t moe ten zijn. Het Centrum zal daar niet aan meedoen. Van Centrum-zijde wordt verklaard, dat de gepubliceerde eischen niet de definitieve ïiijit en dM he' antiwoord van het Centrum niet een afwijzing zal inhouden. De Nat- soc. vergissen zich echter als zij meenen een ipartij van traditie en verantwoorde lijkheidsgevoel te kunnen commandieeren. Wij r.Mijzen erap, dat de poli iek'e gebeur tenissen van Hessen van groot belang zijn in verband met de vraag of in de Rijksre- geer;Pi2i tenslotte het Centrum en de Nat.- socialis en tot samenwerking zullen karnen. AMERIKA'S BUITENLANDSCHE POLITIEK PRESIDENTSVERKIEZING IN SPANJE De Spaansche Nationale Vergadering koos gister Alcala Zaraora dot president der re publiek. Zamora zag 362 van de 410 sT-em- men op zijn candidatuur uitgebracht. Een wetsontwerp 1°t onteigening van de Amerikaansche. tel^oon- maatschappij. De Spaansche ministerraad heeft beslo ten de nationale vergadering een wetsont werp voor te leggen, waarbij de Spaansche telefoonmaatschappij, die onder Primo de Rivera door Ameriikaansche ingenieurs en met Amerikaansch kapitaal is ingericht, onwettig wordt verklaard en zal worden onteigend. In Amerikaansclhe ikringen heerscht over idit regeeringsbesluit groote opwinding. SPOORWEGONGEVAL BIJ MUNSTER Twaali arbeiders gewond Gistermorgen ns een vrachtauto met aan hangwagen waarin 60 arbeiders zaten op den Provincialen s'raatweg nabij Munster, waar deze slechts door een smalle sloot gesdheid naast de spoorlijn Munster— Lippstadt loopt, in aanraking gekomen met. een goederentrein, dde de vrachtauto op 'den stiaatweg inhaalde. Een uitstekend gedeelte van de vrachtauto werd door den goederentrein geraakt en ernstig bescha digd: Twaalf arbeiders werden gewond, waarvan een ernstig. OUD-GENERAAL GEARRESTEERD. De gepensionneerde generaal en oud-in specteur van de Hongaarsche'Gendarmerie Franz Schill ds in verband met de vermoe delijke rol die hij heeft gespeeld bii de jongste Putsch-paging, gearresteerd, naaat hij reeds eenige malen verhoord was. HET LAATSTE REDMIDDEL1 Om eén catastrofe te vermijden, moeten dr ie „gewichtige" factoren naar omlaag. EEN REDE VAN HOOVER De boodschap van President Hoover over de buitcnlandsche politiek bevat drie hoofd punten. Hij vraagt allereerst ratificatie van het schuldenvacantiejaar, dat tot doel heeft de debiteuren-naties gelegenheid tot herstel tc geven. Ik beveel, zei Hoover, het Amen- Laansclio volk fn zijn eigen belang aan een verstandige crediteur van goede buren tc zijn. Hoover wees er op? dat de regeling met de geallieerde debiteuren niets met de Duit fcche herstelbetalingen te maken heeft. De herstelkwëstie is daarom een zuiver Euro- peesche aangelegenheid, waaraan Amerika niet deelneemt Voorts stelt I-Ioover wederinstelling van de oarlogsschuldencommissie voor, tot on derzoek van de betalingsmogelijkheid der debiteurstaten. De president wees erop, dat in eenige gevallen nog verdere tijdelijke schikkingen noodzakelijk zijn. Tegelijk onderstreept Hoover opnieuw, dat hij een schrapping der schulden niet kan goedkeuren, terwijl hij het toetreden van de Vereenigde Staten tot het Permanente Hol van Internationale Justitie wederom aanbe veelt Tenslotte wordt gewezen op de noodzake lijkheid van verdere bewapeningsbeperking. Besprekingen van Hoovers boodschap Direct na het voorlezen van Hoovers bood schap vingen in den Senaat de besprekin gen over het vacantiejaar aan. Het schijnt zeker te zijn, dat ondanks heftige oppositie, een voldoende meerderheid zal worden go- vonden voor de ratificatie. Talrijke senato ren uit beide kampen, ook Borah, spraken zich tegen een verlenging van het vacantie jaar uit. Senator Borah verklaarde met een toespe ling op de Ontwapeningsconferentie, dat de volgende stap tot redding van Europa van ue Europeesche mogendheden, en niet v Amerika, moest uitgaan. In het Huis van Afgevaardigden ontwik kelde zich, eveneens een heftig debat ovei het Hoovervacanticjaar. De republikein Wood verdedigde h-et voorstel van Hoover. Hij sprak zich tegen een schrapping der schulden uit. Welke moeilijkheden de President in het Congres heeft, bleek toen Garner, de demo cratische speaker van het Huis van Afge vaardigden, verklaarde, dat het voorstel in zake de ratificatie van het vacantiejaar niet voor den 15on December zal kunnen worden afgehandeld. Ook in den Senaat keert zich steeds sterker tegen een te spoedige ratificatie van het vacantiejaar. De Senaat nam met algemeene stemmen een motie van den republikein Johnson aan, waarin de instelling van een parlementaire commissie tot onderzoek over de herkomst en het bedrag der in de Vereenigde Staten voor handen zijnde buitcnlandsche waarde papieren wordt gevraagd. $et aannemen van dit voorstel zal de ra tificatie van het' Voorstel inzake het schul; den vacantiejaar aanzienlijk vertragen. Persbeschouwingen, NEW-YORK, 11 Dec. Do Amerikaansch*. bladen begroeten Hoovers voorstel aan Congres tot wederinstelling van de oorlogs- échuldencommissie met instemming, aange zien daardoor het Congres wordt gedwon gen, een deel der verantwoordelijkheid op zich te nemen. De handhaving van het prin cipe, dat het herstel-vraagstuk een Europee sche aangelegenheid is, is practisch onmoge lijk. De vermindering der herstelbetalingen moet worden gevolgd, door verlaging dei oorlogsschulden. De onderwijzer Maurice van dcnBroeck is door kien Krijgsraad te Luik veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens het weigeren van gehoorzaamheid. Een tweede dienstweigeraar, Jan Bap-iste Thielemans, is door den Krijgsraad, omdat hij weigerde zich bij zijn corps aan te melden, veroor deeld tot vijf maanden gevangenisstraf. Het Gerechtshof te Luik behandelde gis ter ibeide zaken en bekrachtigde de vonnis sen van den Krijgsraad. DE BESPREKINGEN VAN Dr. ECKENER. Dr. Eckener keert uit Londen naar Duitschland terug. In zijn bespreking met het Engelsche Ministerie van Luchtvaart heeft hij nog geen definitieve afspraken gemaakt. Men wil eerst de verdere ontwik keling der plannen afwachten. In principe staat men sympathiek tégenover het denk beeld om de luchischepenhiaven te Carding- ton te gebruiken als station voor het Trans atlantische verkeer en voelt men veel voor den bouw van luchtschepen, die ongeveer 50 personen aan boord kunnen hebben. Er bes aat op het oogenblik echter weinig kans op direcfen financieelen steun var" J~ zijcle der Engelsche regeering. Naar luidt zou Dr. Eckener ook nog met Fran sche Luchtvaartkringen besprekingen (wil len voeren. DE BOUW VAN HET GROOTSTE STOOM SCHIP TER WERELD GESTAAKT. De Cunardlijn heeft besloten den bouw van het 73.000 ton groote stoomschip, dat momenteel op de werf van de firma John Brown Comp. aan de Clyde in aanbouw ds, te staken. De directie van d!e Cunardlijn heeft de aandeelhouders medegedeeld, dat de schot en van de maatschappij zeer gering zijn. Het heeft in de bedoeling van de maat schappij ge;legen de drie groote schepen, welke momenteel den sneldienst onderhou den. te vervangen door twee grootere sche pen. Omstandigheden zullen volgens de meening der diree'ie een bepaalde ver traging in de uitvoering van het bouw programma meebrengen. Het is niet mo gelijk geweest voldoende bedragen te ver dienen om daarmede de afschrijvingen o(p de oude schepen te dekken. De bouw van het nieuwe stoomschip zal zoolang onder broken worden, totdat de omstandigheden zich gewijzigd hebben. De werkzaamheden aan het schip dat 73.000 ton groot zou worden en waaraan 3000 arbeiders werkten, zullen Vrijdag ge staakt worden. Men had verwacht, dat het schip in Februari 1932 van stapel kon loo- pen. De totale kosten waren geschat ci» 4,500.000 p. sL Het schip zou een snelheid hebben van rond 25 knoopen. Het stoom schip zou de blauwe vlag van den oceaan, momenteel in het bezit van liet Duitsche stoomschip „Bremen", terugwinnen. STORMACHTIGE ZITTING VAN DE FRANSCHE KAMER PARIJS, 11 Dec. Gisteravond beleefde de Fransche Kamer weer eens een stormach tig dobat. voornamelijk naar aanleiding van het wetsvoorstel inzake de hulpverlee ning door don S'taat aan de Bank van Frankrijk. Aanvankelijk kon men het niei eens worden ovir de vaststelling van do debatten inaaflte de overeenkomst met de Bank van Frankrijk, terwijl ook over" het vasts ellen van de debatten over het k'ies- etsontwerp verschil van meening heston,!. Tenslotte werd besloten, dat de debatten over de overeenkomst mot de Bank van Frankrijk vanmiddag zouden beginnen. Ministers-president Laval verlangde be handeling van, het Kiesweitsonltwerp op a.s. Woensdag. Nadat verschillende stemmingen waren gehouden, nam de Kamer het regeerings- 'oorstel aan met 306 -tegen 353 stemmen. Uit de zeer heftige botsingen tusschen den minister-president en de linksche oppositie kreeg men den indruk', dat de Kamer reeds s'èrk onder den invloed van de komende verkiezingen staat. De socialisten hebben •eeds als protest tegen de overhaaste be handeling van he>t Kiesstelsel obstruc i° ibij de behandeling van het wetsontwerp aangekondigd. DE BELGISCHE HANDELSPOLITIEK In de zitting van Donderdag van de Belgische Kamer werd behandeld hel voor stel van de Kamerleden Sinzot (Katholiek), Hubin (Socialist) en Pa er (Liberaal), in welk vooorstel cr bij 'de regeering op aan gedrongen werd onmiddellijk, onderhande lingen aan te knoopen. met de Fransche en Nederlandsehe regeeringen met het doel om tusschen deze drie landen een eensgezinde samenwerking tot stand brengen inzake economische aangele genheden. Ieder der partijen- kreeg één spreker toegewezen om het voorstl te be spreken. Er wordt op gewezen, dat hei betrokken voorstel te veel den vorm heef! van een bevel aan de regcering. Met zitten cn opstaan wordt, het voorstel met een kleine meerderheid aangenomen. DE PRESIDENTSVERKIEZING IN DUITSCHLAND Naar aanleiding van berichten over de vaststelling van de data voor de verkiezing van den Rijkspresident op 13 Maart en 10 April wordt van bevoegde zijde te Berlijn meegedeeld, dat dit bericht voorbarig is, aangezien de Rijksdag over den datun; dei presidentsverkiezing heeft te beslissen en zulks, dan ook in zijn zitting op het einde van Februari zal doen. Men zal overwegen of het niet beter is de verkiezing uit te stel len tot een rustiger tijdstip en wellicht zal worden voorgesteld de ambtsperiode van Rijkspresident Von Hindenburg met een jaar te verlengen. PRESIDENT VAN HET HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN Afgevaardigden. Land- en Tuinbouw. DE NOODTOESTAND IN DEN LANDBOUW Naar we vernemen, heeft jl. Woensdag avond in Café „De Harmonie" te Gouda, een vergadering plaats gevonden, waaraan is deelgenomen door niet minder dan een 60-tal estuursled'en van afdeelingen der Holi- ij. van Landbouw, van den Bond van Kaas producenten en van den R. K. Land- en Tuin bouwbond uit Gouda en omgeving. Door de Heeren Ir. T. P. Huisman. Secre taris der Holl. Mij. van Landbouw en A. van Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaas- produenten. zijn in deze vergadering tal van zaken aan d'e orde gesteld, die samenhangen met den slechten toestand, die thans in ver ergerde mate in het veehoudersbedrijf heerscht Uit de vergaderingen gingen vele stemmen op om te komen, tot een groote algemeene vergadering van veehouders, ten einde aldus kracht bij te zetten aan de verlangens, die in verband met den slechten toestand' onder den boerenstand leven. Besloten is daarop, om op Donderdag 17 December a.s. des morgens to 11 uur vm. in Sociëteit „Ons Genoegen" te Gouda, Boclc- kade, een groote vergadering te beleggen, waarin de heer Van Wijnen zal spreken over Waarom wij ontevreden zijn; terwijl de heer Huisman zal inleiden het punt: Wat gedaan moet worden. Honderden veehouders zullen ongetwijfeld naar Gouda optrekken om getuigenis af te leggen van de inderdaad feitelijk onhoud bare amstandigheden. waaronder zij tegen woordig hun bedrijf moeten uitoefenen. Uit de Rijnstreek, het gebied tusschen Rijn Holl. IJssel, de Krimpenerwaard en Alblas- serwaard, zullen zij trachten te doen begrij pen dat ook een boer van de wind niet kan Lichamelijke Oefening. GYMNASTIEK NED. CHR. GYMNASTIEK VERBOND De a.s. Jaarvergadering. Can- didaten voor voorzitter. Gelijk wij reeds eerder meldden, zal op Zaterdag 2 Januari de jaarlijksche algemee ne vergadering worden gehouden van het Ned. Chr. Gymnastiek Verbond. Een van de belangrijkste zaken, die dan zullen moeten overwogen worden, zal zijn de vervulling van de vacature, ontstaan door het zoo plot seling verscheiden van den heer K. Duiker. Naar „Lichaamsoefening", het orgaan van de Chr. organisaties voor Lich. Oefening, meldt, zijn de volgende candidaten voot voorzitter gesteld: J. J. Adriaanse, van Alk maar; C. A, de Bruyn, van Leiden; en Joh. de Vries, van Schiedam. Schoolnieuws. Prof. Dr. H. DE VRIES Omtrent Prof. Dr. H. de Vries, die orgen zijn zilveren jubileum als hoagleeraar de Wiskunde aan de Gem. Universiteit te Amsterdam hoopt te vieren, schrijft men ons nog liet volgende. Hendrik de Vries werd 25 Augustus 1S64 te Amsterdam geboren en studeerde, na Mid delbare Scholen te Rotterdam en te Frauen- feld (in Zwitserland) te hebben bezocht, aan de Polytechnische Hochsckule te Zurich en de Anisterdamsohe Universiteit, waar hij 13 Maart 1901 promoveerde. Na eenige jaren leeraar aan de le H.B.S.-School met 5-jarigen te Amsterdam te zijn geweest, werd hij in 1902 benoemd tot leeraar aan de Poly technische school te Delft. Na de reorgani satie dezer onderwijsinrichting tot een. Tech nische Hóogeschool in 1905 werd De Vries tot hoogleeraar aan deze inrichting benoemd. In 1906 volgde zijn benoeming tot hoogleernar de Wiskunde aan de Amsterdamsche Uni versiteit. Verscheiden tijdschriftartikelen en veelge bruikte leerboeken over de hoogere wiskunde oowel als over de geschiedenis van dat vak verschenen van zijn hand, terwijl zijn arbeid als redacteur en medewerker van het „Nieuw Archief voor Wiskunde" en als hoofdredacteur van de, eveneens door het Wiskundig Genoot schap uitgegeven „Revue Semes'trielle des publications mathématiques" van groote be- teekenis is. Zijn helder en: boeiend onderwijl aan de Amsterdamsche Universiteit heeft on getwijfeld tot de wiskundige vorming zijner talrijke hoorders in hooge mate bijgedragen. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN Naar ons ter oore komt, zal Prof. Dr. Z. W. Sneller, hoogleeraar in de Economi sche Geschiedenis aan de Nederl. Handels- Hoogescihool te Rotterdam, op uitnoodiging van het Leidsche Universiteitsfonds voordrach ten houden aan de Universiteit te Leiden over onderwerpen uit de Economische Geschiedenis. GEM. UNIVERSITEIT TE AMSTERDAM Hoogleeraarsbenoeming. By de benoeming van een hoogleeraar in het Straf recht en Strafvordering aan de Gem. Univer siteit van Amsterdam door den Gemeenteraad waren voorgedragen Mevr. Mr. D. Hazewin- kel-Suringa te Amsterdam en Mr. I. P. Hooy- kaas te Den Haag. Bij de stemming van gis terenavond werden uitgebracht 45 stemmen. Hiervan kregen Mevr. Mr. Hazewinkel-Surin- ga 21 stemmen, Prof. M. P. Vry, te Gronin gen, (buiten de voordracht om) 21 stemmenj 1 stem van blanco, terwijl 2 stemmen op Mr. Hooykaas werden uitgebracht. Er was, omdat de stemmen staakten, een nieuwe vrije stem ming noodig. Hierbij werden uitgebracht 45 stemmen., waarvan op Mevr. Mr. Hazewinkel- Suringa 21 stemmen en op Prof. Mr. M. P, Vry 24 stemmen, zoodat Prof. Vry is benoemd. Prof. Vry heeft reeds eerder te kerinen ge geven, dat hij een hoogleeraarsbenoeming te Amsterdam niet zal aannemen. JOODSCHE STUDENTEN Te Amsterdam heeft de Nederlandsehe Zionistische Studenten-Organisatie een pro testvergadering gehouden tegen de wantoe standen, die aan de Universiteiten in Oost- Midden-Europa heerschen en in de eerste plaats Joodsche studenten treffen. De studen temeÜétjes nemen steeds ernstiger vormen aan en bedreigen de academische vrijheid, Prof. D. Cohen wees op het stelselmatig uit sluiten van den Jood in de Universiteiten ii Rusland, Oostenrijk, Hongarije en Polen. De heer F. (Bernstein, voorzitter van den Ned. Zionistenbond, besprak het „Hochschulantise mitismus", ter onderscheiding van het maat schappelijk antisemitisme. In een door de vei gadering aangenomen motie werd verontwaar diging uitgesproken over de aan eenige Pool sche Universiteiten en aan de Universiteit van Weenen plaats gehad hebbende opstootjes,, waarvan met name Joodsche studenten het slachtoffer zijn geweest. De 'N.Z.S.O. zal het hare doen om te helpen, dat herhaling van gemelde feiten voorkomen wordt. HOOFDBENOEMINGEN enbicht (L.) (te openen Herv. ONDERWIJZERSBENOEMINGEN Rotterdam (Juliana van Stolbergschool, Rodenrijschelaan 74, hoofd J. Verstraate), M. I. J. de Jonge, thans onderw. aan de Patrimo- niumschool te Veenendaal, met ingang van 1 Februari e.k. Aangenomen. N e e d e (hoofd P. Brouwer)B. Teunissen te Doesburg. Aalsmeer (1 April 1932 te openen derde Chr. School, benoemd hoofd D. Dijkstra, te Amstelveen), mej. E. J. Willemse te Breezand (N.-H.). Klaaswaal (Herv. Diaconieschool Eben- Haëzer, hoofd A. L. Lührmann), mej. P. var Immerzeel te IJsselmonde. Slikkerveer (hoofd T. Dirkse), Jac. v. Steensel. Lutten a. d. Dedemsvaart (hoofd J. H. van Herksen), mej. B. Bril te Lutten. SCHOOLKWESTIE TE LEMMER. In Lemsterland kreeg de Raad de kwestie tan de Vrije School met den Bjjbel nogmaals in bespreking. Voor eenigen tijd besloot de Raad naar aanleiding van een verzoekschrift van de Vereenigïng „de Vrije School met den Bijbel" geen gelden voor de verbouwing van de voor malige Openbare School te I<emmer beschik baar te stellen, omdat dit gebouw niet geschkt werd geacht voor inrichtingftot lagere school, terwijl ook de geldigheid van ae ouderverkla ringen werd betwist. Dit raadsl&sluit is door Gea. Staten van Friesland niet goedgekeurd en in de vergadering van 24 November weru hiervan mededeeling gedaan. Enkele leden hadden dit punt thans weer op de agi ïda verwacht, omdat h.i. een Raads besluit om in beroep bij de Kroon te gaan moet volgen. Deze meening werd van verschillende zij'de bestreden, omdat de in de vergadering v£ November gedane mededeeling voor kennisge ving was aangenomen. Ten slotte kwam als nog een voorstel in stemming, waarbij een besluit hierover werd uitgelokt. De Raad be sloot met 7 tegen 6 stemmen van verder beroep af te zien, waarbij twee leden mede deelden, dan persoonlijk in beroep bij de Kroon te gaan, op grond dat deze School niet in een behoefte voorziet en op grond dat de ouderverklaringen worden betwist. EXAMENS fschrlft gotlteld „Het Preangerstelsel (1677—1871) en z(ju nawerking". de heer J. \V. Klein, geboren te Den Haai?: en tot doc tor ln de letteren en wijsbegeerte op proef schrift getiteld ..Het syndicalisme ln Frank rijk" de heer H. B. Wiixrdi Beekman, geboren te Nijmegen. RIJKSUNIVERSITEIT TE UTRECHT. Bevor. dord tot doctor in de rechtsgeleerdheid de heer mr. P LIeftinck, geboren te Muiden, op proef. Weerbericht. Het dunne pijltje geeft den vorlgen stand aan,, Hoogste stand te Scilly 776.0. Laagste stand te Janmaycn 736.8. Stand vanmorgen halftwaalf 774.6. WEERVERWACHTING. (Medeged. door 't Kon. Ned. Mcteorologiscli Instituut te De Bilt) Meest zwakke wind uit O. richtingen, neve-, lig tot licht bewolkt, waarschijnlijk droog weer, temperatuur om het vriespunt tot, lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. BUITENLANDSCH WEERBERICHT (Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt) Het hooge druk gebied in het Z.W. breidde zich sterk naar het N.O. uit, zoodat bij ons de wind tot oostelijk ruimde en de koude uit Duitschland aangevoerde lucht bij ona- de ochtendtemperatuur deed dalen. De de pressie over IJsland verplaatste zich oost waarts; door de toevoer van warme lucht uit het Zuiden steeg de temperatuur in N. Scandinavië, over bijna heel het verdere ge bied daalde de temperatuur. Het lage druk- gebied in het O. trok in Z.O. richting af, de achterzijde van deze depressie brengt thans aan Oost-Duitschland sneeuw, bijna overal veel neerslag, doch slechts enkele stations melden hoeveelheden boven 10 m.m. (Brussel 14 m.m.). Men mag verwachten, dat de temperatuur 's naolits wat zal ddlen en overdag weinig zal veranderen. Het is echter onzekre of de lichte vorst-toestand meer dan eenige dagen zal aanhouden. TEMPERATUUR Stand vanmorgen halftwaalf 3.0 C. 12 DECEMBER Zonsopgang 8.02 u.; Zonsondergang 3.45 tu Maansopgang 11.16 u.; Maansonderg. 6.37 u. Eerste kwartier 16 December 11.03 nam. Van 's avonds 4.15 u. tot 's morgens 7.33 u'. WATERSTANDEN RIVIEREN Wnldshnt2.12 2,10 Basei 0,— 0.12 Hunlngen 0,70 0,7-1 RlioinweiJAr O,— i,57 V 2,31 2,32 iu o— 4,08 Wiedesheim 1,'2 1,22 Coblenz Trier Keulen Emmerik Duisburg Maastr cht 1,4) 0,— 2,'5 12.0J 11, «9 HOOGWATER NED. ZEEHAVENS 12 December Delfzijl i i 0.47 13.22 Hellevof-tsl,4,42 17.00 Tert-elielling 10.32 -2,4i Wlllems'ad 5,32 17,51 Hariingeu li.t-0 23,34 Urouwerah. 3, .4 16,i9 He der ie 5.27 9.1b Zierlkzee 4,26 16,51 Idem 2e 11.57 21, >3 Weineidinge 4,60 17.13 IJ muiden 4 4J 17,"7 Vihsingen 2.4) 15,15 H v. Ho land 3.5U i6,14 Terneuzen 3,24 )5;5I) Schevenineen 4.L9 1 ,24 Hanaweert 4,16 16,41 Rotterdam 5.o3 18.-5 Geslaagd: Handelsv L. de Heer; cand—ex., de heer A. O. Bervoets en J. J. Walvis. RIJKSUNIVERSITEIT TE LEIDEN. Geslaagd Geneeskunde, doct.-ex., de heeren L. J. van der Laan, Leiden: E. M. A. de Jong. Paramaribo en J. A. den Boer, Rotterdam. Wis. en Natuurkunde, hoofdvak artsenUbe- reidkunde, doct.-ex.. de dames E. I. van Laer en M. Grutterink. den Haag. GEM. UNIVERSITEIT JE AMSTERDAM. Ge- srkunde, cand.-ej <t, W. Vroeglndeweü en J. Schipper. THEOL. SCHOOL TE KAMPEN. Geslaagd propaed.-ex.. de heeren J. D. Kruithof, Kam pen eni T. Lopers, Ruinerwold. RIJKSUNIVERSITEIT TE GRONINGEN. Ge. slaagd: Geneesku EXAMENS FRANSCHE TAAL EXAMENS GESCHIEDENIS EXAMENS ITALIAANSCHE TAAL EXAMENS-GEMEENTE-ADMINISTRATIE Voor examen B. het hoogere vak-examen In 1? &im"nJe£iïrleeslaagd de heer EXAMENS MACHINIST DEN HAAG, 10 December. Geslaagd voor dl* 'lorna C. de heeren L. P. Lagendijk. Rotter, lam: M. Marlco Papendrecht cn P. Stuy, Voor- EXAMENS DOOFSTOMMENONDERWIJS Geslaagd voor het diploma B Doofstommen onderwijs de dames H. J. Lenslnk en S. D. J. Oussoren, belden werkzaam aan „Effatha" t<S

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 2