Een kostbaar bezit NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 TWEEDE BLAD PAG. 6 DE BEGROOTING IN DEN LEIDSCHEN RAAD BURGEMEESTER EN WETHOUDERS AAN HET WOORD Wethouder Goslinga verdedigt het financieel beleid MAIDENSPEECH VAN WE TH. ROMIJN Gistermiddag te 2 uur werd de begrootings- zitting van den Gemeenteraad voortgezet. B. en W. arriveerden een halve minuut over 2. De Raad wachtte reeds, hetwelk de heer Wil brink dan ook onder hilariteit den Voorzitter onder de aandacht bracht. Wethouder Tepe zet zyn den vorigen avond afgebroken rede voort. Spr. begint met te bestrijden het voorstel van den heer van Eek inzake de invoering van de medezeggenschap bij de gemeentebedrijven. De Raad kan daar over momenteel niet oordeelen. Spr. geeft den beer van Eek in overweging zijn voorstel in te trekken, omdat B. en W. bereid zijn binnen niet al te langen tijd een uiteenzetting te geven van hun standpunt ten opzichte van de medezeggenschap, waarbij dan tevens een princip'eele beslissing kan worden genomen. Voorts bestrijdt spr. het voorstel van den heer Knuttel om de salarissen door de ge meente betaald boven de f 6000, tot dit be drag terug te brengen. Dit zou tengevolge hebben, dat het peil van de hoogere ambtena ren zou dalen. Het invoeren van een arbeidersreserve in deze gemeente heeft de Raad in 1927 niet willen aanvaarden en in het standpunt van B. en W. is, in dit opzicht geen wijziging ge komen. De lieer Kuipers wil aan dfe losse arbeiders in dienst der gemeente, het minimum-loon volgens raadsbesluit van 15 Nov. 1920 uitbe talen en de hoofden van takken van dienst daartoe instructie geven. Deze ambtenaren hebben zulk een instructie niet noodig. iZe zijn geinstruceerd om dat minimum-loon te betalen volgens een inter pretatie van B. en W. van het desbetreffend raadsbesluit. Tenslotte maakte spr. enkele opmerkingen over de samenwerking van het Georganiseerd Overleg en de Commissie ad hoe inzake de salarisherziening. De Burgemeester spreekt. De Voorzitter heeft den indruk ge kregen, dat de strijd tegen het kauitalisme, dat door de esdeapeëers en dien communist bij de ooren gepakt is en door elkaar geschud, een strijd tegen windmolens is. Wel is er een strijd tegen de fouten, die de maatschappij aankleven, maar het stelsel waardoor deze maatschappij opnieuw kan worden opgebouwd is nog niet gevonden. Dit alles heeft echter weinig met de Gemeen- tebegreoting te maken en daarom zal spr. er niet nader op ingaan. Dat de lieer van Eek hier de strijd tegen 't kapitalisme wil propageeren is een onjuiste opvatting van zijn .taak. Met de 34 andere dames en heeren heeft de heer van Eek slechts de taak de gemeente te besturen en mede te werken aan dit bestuur. Gebeurt dit door de s.d.a.p. Spr. gelooft dit niet. Door naar bu;ten telkens weer te wijzen op de fouten, die het gemeentebestuur aankleven zaait de s.d.a.p. ontevredenheid en speelt zij bovendien nog in de kaart van het commu nisme. Snr. vraagt den heer van Eek of hij zoo slechte, ervaringen van 1 de liefdadigheid heeft, dat hij deze geheel wil uitbannen. In dit verband wijst spr. op het pas geïn stalleerde crisis-comité, bestaande uit een groot aantal vrouwen en mannen, d'e bewe zen hebben op het gebied der philantropie mooi werk te kunnen verrichten. Wil de heer van Eek het kapitaal, dat zoo veel goeds sticht ook vermoorden. Spr. be grijpt dat niet. Bij de s.d.a.p. wordt toch ook wel op solidariteit aangedrongen. Spr. betreurt ook die verdachtmaking van mevr. Braggaar de Does ten opzichte van Maatschappelijk Hulpbetoon. Eenzelfde erva ring heeft spr. ten opzichte van hot bele:d van B. en W., dat door de s.d.a.p. ook bij voorkeur in een kwaad daglicht wordt gesteld terwijl a priori alles wat lakend tegenover dit beleid optreedt, wordt geloofd. Spr. vindt dat geen gelukkige opvatting van het raads lidmaatschap. Wat de Zondagswet betreft, merkt spr. op, dat het houden van optochten met muziek een van de dingen is, die vooral in strijd komen met de bedoeling van de wet, de bescherming van de Zondagsheiliging. Het is organisatorisch zeer slecht gezier. van den heer van Eek, om te wenschen, dat optochten vrij gehouden .mogen worden en dat de Burgemeester alleen den te volgen weg heeft goed te keuren. Wanneer meer dan één optocht wordt gehouden op een bepaalden dag, geeft dat aanleiding tot groote moeilijk heden. Het luidkeels aanbevelen van lectuur acht spr. ongewenscht. Om de Leidsohe Hout in beheer bij de ge meente te nemen, vindt spr. geheel onnoodig. Spr. mag den Raad niet in overweging geven de bedoeling van den stichter ten eenenmale te veronachtzamen. Er is bovendien geen enkele grond aanwezig om tot overname over te gaan. Wat de grenlsuitbreiding betreft hebben we af te wachten wat Gedep. Staten zullen be sluiten. De aanleg van sportvelden bij de Leldsche Hout levert momenteel groote moeilijkheden op. Eerst moet een zeer plausibele explo-'ta- tie-rekening samengesteld kunnen worden. De kwestie van de Centrale autorrarage zal binnen niet al te langen tijd in den Raad komen. Spr. kan niet beloven, dat het prae- advies or» het voorstel van den heer Groene- veld, wat deze garage betreft gunstig zal zijn. Spr. maakt nog enkele opmerkingen over het verkeer, waarover de beer Groene- veld ook beeft gesnroken, om te besluiten met als zim meening uit te spreken, dat het wen- scheliik is, dat in het reglemerrt van orde de mogelijkheid wordt geschapen, dat de spreek tijd bij de ben-rooting gerantsoeneerd wordt, hoewel snr. tot nog toe bij deze begrootings- behandeling tevreden kan zijn. Rede wethouder Splinter Wethouder Splinter Gvh.1 het n'et geve-rcht, d~t rl het s^hiid-rwerk der «*e- meenta 'u e'-en he.h"*r T-ordt een "men. moet ook ■c>|kemT.T hormon met de pnrtieu- liero sch'ldpvq, die mr«v»1"k "!t hun brood zouden worden geetoof-en. Fat. vee~»rr van den d'enrt van de stadsuitbreiding bii Bouw en Woningtoezicht acht spr. niet gewenscht. Stadsontwikkeling hoort in de huidige om standigheden beter bij Gemeentewerken thuis. Spr. gelooft, dat dan een aparte dienst Stadsontwikkeling nog beter zou zijn. Van de afschaffing van overuren is spr voorstander. Door de reorganisatie van de diensten zal daarin wel spoedig verandering komen. Om „Woningstichting" onder te brengen bij B. en W. zooals de heer Kooistra wil, daar toe vindt spr. geen aanleiding. Afgescheiden van de talrijke interpellaties die daardoor zouden kunnen ontstaan, ziet spr. er het nut niet van in. „Woningstichting' werkt uitnemend. Ook een Gemeentelijke Woningbeurs is overbodig. Het saneerings- plan BouwelouwensteegParadijssteeg, ver- eischt nog wel eenige voorbereiding. Op 2f Nes ember is het plan pas by B. en W. bin nengekomen. Spr. hoopt 't zoo spoedig rnoge- lük aan den Raad voor te leggen. Het voor stel van den heer Knuttel tot opruiming van krotwoningen is onaanvaardbaar; zooals het er ligt. Aan arbeiderswoningbouw doet de gemeente zeer veel. Wat de werkloosheid betreft: er wordt vaak zeer veel openbaar werk uitgevoerd. Spr. somt verschillende werken op. Er kan op 't oogenblik ni«t gedaan worden. Er staan nog verschillende werkerr op 't program. Wanneer met de uit voering van het Veemarktplan zal worden hen-onnen hangt van de financieele omstandig heden af. Het Levendaalplan zal wel spoedig aan de orde komen. Daarbij wordt ook de Plantage-kwestie aan de orde gesteld. De heer Eikerbout moet dus nog even geduld hebben. Rede Wethouder Goslinga. Wethouder Goslinga (a.r.) beantwoordt eerst enkele versore'de opmerkingen om daar na te komen tot het voorstel van den heer van Eek tot het nemen van de Duinwaterlei ding in exploitatie bij de gemeente. Dat is niet zoo eenvoud""»* omdat er ook nog andere aandeelhouders zijn, die daar maar niet zoc zonder meer accoord mee zouden gaan. Er zyn aan deze Gemeentelijke exoloitatie zeer groote bezwaren verbonden, e heer van Eek maakt alles ondergeschJct aan het personeels belang, maar de kosten aan personeel maken slechts een gering procent op de exploitatie rekening uit. Daaraan kan men toch niet alle andere dingen ondere-eschikt maken. Gelooft de heer van Eek dat het drinkwater er door verbeterd zal worden? De heer Groeneveld: Nog een bacterie er uit visschen! De beer G o s 1 i n c a: Dan moet u i bacterie-visscher worden. Snr. raadt den heer van Eek aan zijn voorstel in te trekken. Monniken hier en in Rusland. Verlaging van de slachtloonen zal binnen kort aan den Raad worden voorgesteld. Daar bij zal het principe gehuldigd worden: Gelijke monniken, gelijke kappen. Deze vraag is echter: Welke monniken zijn er. Er zijn zoo veel verschhillende. De heer Knuttel maakt een opmerking. Wethouder Goslinga: Bij U in Rusland zijn heelemaal geen monniken meer: Die zijn opgehangen. Spr. wijst er verder op dat ver laging van de winkeltarieven van de electri- citeit in overweging zal worden genomen. Open markten acht spr. niet gewenscht in Leiden. Er zal weinig gebruik van gemaakt worden. Het voorstel van den heer Knuttel inzake de vrijstelling van het betalen van het gas electriciteitsgebnrik voor de eerste meters K.W.'s zou versterking van het oliekapitaal tengevolge hebben. Omdat spr. niet kan aan nemen, dat de heer Knuttel zoo goed is op het Amerikaansche oliekapitaal, zal waarschijn lijk dót voorstel zyn van Moskovietische oor sprong. (Gelach). De heer Knuttel: Daar zit wel iets in. Zoo heb ik de zaak nog niet bezien. De heer Goslinga wijst er verder op dat het voorstel tot bet instellen van een Centrale levensmiddeen-voorziervinig onaan vaardbaar is. Het voorstel spruit voort uit kamerwijsheid maar houdt geen rekening met de practyk. Wil de heer van Eek ook de coöperatieve den nek omdraaien? Het voorstel van den heer Verwey om de opcenten on de Inkomstenbelasting progres sief te heffen, stelt spr. voor in prae-advies te nemen. De Raad neemt daar genoegen mee. De heer G o s li n g a zegt voorts dat er inderdaad enkela zwakke punten in de begrooting zijn, Spr. wijst ze aan. Het gaat berg af met de inkomen» en er zal uiterst voorzichtig ge financierd moeten worden. De heer Verwey heeft verschillende inkom sten stabiel genoemd maar wat beteekent dat tegenover het groote dood gewicht by de uit- De Wethouders van Gemeentewerken en van Onderwijs kosten jaarlijks vele tonnen. Dat zyn dure jongens. De heer Wilbrink: Ik zou ze naar Indië sturen. De heer Goslinga heeft by de lawine van voorstellen van de s.d.a.p. den indruk ge kregen dat elf vliegers van een onbekende planeet in Leiden zyn neergestreken die zon der kennis van zaken de boel eer» recht wilden zetten. Gelukkig is later toch gebleken dat hij met Nederlanders en met Leidenaars te doen heeft. Maar waar willen de esdea peëers toch al de dure dingen die zy voor stellen, mee betalen Toch zeker niet met die paar armzalige centen die de voorstellen den heer Verwey by aanneming zouden opbrengen? De heer van Stralen wil het Le- vendaal dempen en aan den anderen kant inkomsten wegnemen. Dat is het zelfde als iemand de beenen stuk slaan i dan zeggen: Loopen zal jel Spr. verzekert dat de zorg van de finan- <r'ën die het gemeentebestuur aan den dag legt in de eerste plaats geschiedt met het oog op de noodlijdende burgerij. De opcenten op de vermogensbelasting te verhoogen zou onverstandig zijn. Tenslotte maakt snr. enkele opmerkingen ■er het Stadhuis. De s.d.a.n. beeft sur. ver aten dat hii niet met bet nlan-Lammermarkt meegegaan, terwijl het toch zoo »*oedknin ?s. Sur. staat echter op bet standuunt. dat bet plan Lammermarkt onwaard'»* is en daar- hii liever bet he»le Stadhuisplan wat uitstellen dan het nageslacht opschepen' met Met enkele algemeene opmerkingen besluit Snr. De tüden zün inderdaad zwaar. De weg in den heer Knuttel mrWen we n'et on, even in als die van de S.D.A.P. D° Raad staat eer ou e»n tweesprong en Snr. hoont, dat d« aad niet 7"! weifelen, maar vasth«raden de ',J— van rv 11— ral en de leiding van de oppositie zal afw"ren. Met Gods hulp zullen we er dan wel doorkomen. Wethouder Romijn debateert. Wethonder Romiih beo-int met er op te wijzen, dat als de S.D.A.P. het betreurt dat ^Spr. de Wethouderszetel van Sociale Zaken is een doos of tube „Zij"-Crême. Zij be schermt Uw gelaat even afdoende tegen guur herfstweer of felle winterkou als een warme bontmantel of behagelijke pels het Uw lichaam doet. STADSNIEUWS g.e.o.s. PROPAGANDA AVOND In de Geref. Kerk aan de Heerengracht, werd een avond gehouden, om meer bekend heid te geven aan het werk der Evangeli satie onder do schippers Ds. A. de Bondt opende de samenkomst en las ter inleiding een gedeelte uit Lukas 5 en ging daarna voor in gebed. In een kort woord leidde hij Ds. Versteegt de schippersdominee, in en heette hem wel kom, evenals het zangkoor van Rijnsburg. Verder wees Spr. erop, dat ook in deze zware tijden de kerk van Christus heeft te volharden in het werk der Evangelisatie en herinnerde daarbij aan het woord tot Pe trus gesproken: „Steek af naar de diepte". Daarna zong het zangkoor enkele liederen, waarna Ds. Versteegt zijn rede aanving. Ds. Versteegt ving aan met te zeggen, dat hij in het algemeen erop voorbereid is, voor een niet al te volle zaal te spreken, tn hij is dankbaar, dat hier nog een 60-tal belang stellenden zijn opgekomen. Daarna zot hij uiteen, waarom de Geref Kerk van Leiden iets te maken heeft met het varensvolk, dat immers zoo groote rol speelt in het aanbrengen van levensmidde len uit verre streken, terwijl men in het algemeen zich niet realiseert, met welke gevaren zij hierbij hebben te kampen. Vervolgens gaf spr. een overzicht over de voorgeschiedenis van de Evangelisatiearbeid en de moeilijkheden die hieraan verbonden waren. Hoe gestreden moest worden, alvorens het geld bijeen was, om het werk te doen onder diegenen, die van huis uit ook bij ons be- hooren, die veelei het teeken des Verbonds aan hun voorhoofd dragen Aan de hand van verschillende zeer sma kelijk voorgedragen ervaringen, toonde spr. aan, hoe zeer het noodig is, dat intensief gewerkt wordt onder de schippers, die reeds uit hoofde van hun beroep in het nadeel zijn tegenover anderen- Temeer, waar ook de tegenstanders, bijzonder de communisten op dezelfde wijze trachten de menschen van God af te trekken. Het is moeilijk werk, zonder snelle vorderingen. Nadat het zangkoor zich nogmaals actief had betoond, heeft spr .het tweede gedeelte van deze avond nog enkele ervaringen uit voerig besproken en tot slot opgewekt tot steun aan het werk. Nadat gemeenschappelijk Psalim 68 10 gezongen was, sloot Ds. Versteeet deze avond met dankzegging. K. van k. rijnland HANDELSREGISTER Nieuwe Inschrijving 9 Dec.: N.V. Radiio- centrale Ter Aar (f), Ter Aar, hoofdz.: Am- sterdam, Coliimhu&plein 43 III. Beh. fil.: F. J. Balvers, Ter Aar. Wijzigingen 9 Dec.: L. S. de Leeuw en Zonen, Leiden, Os- en Pa ar del-man, fabri kanten in tapijten en matten. De zaak is wal 45 en 47 De Poolstar, Noord wijk Zee, Noord Boulevard 7, pensionhedrijf. Uittr. F,.: L. van Wijk, Noordwijk aan Zee, d.d. 1 April 1931. N. E.: F. van Daalen, Noord wijk aan Zee (H. V.). leidsche kunstkring ..voor allen" Isolde Mcnges. Theo van der Pas. Isolde Menges verdient in de eerste plaits een woord van warmen dank voor de samen stelling van haar voornaam programma. Van Handel, Bach, Brahms en Beethoven elk een sonate; dat zegt voldoende. Zoo'n keuze is kenmerkend voor de kun stenares. En natuurlijk waagt niemand zich aan een dergelijke keuze zonder ze technisch en muzi kaal te beheerschen. Technisch is dit spel voortreffe'ijk. Een prachtige toonvorming, gaaf en zuiver. Len uitmuntende rechterhand techniek, waardoor zii een toon heel fijn opzet en deze met de uiterste élégance laat aanzwellen. Een prach- ti(f. décrescendo dat fluweelïg vervloeit. En altijd, sterk of zacht# zit er spanning in haar toon, leven; het meest verstilde pianissimo fluistert nop- tot in de verste hoeken. En alles leeft! We hebben gisterenavond de zingende viool gehoord; het door en dooi muzikale, innig doorleefde spel. Het begon al onmiddellijk met de statueuze Sonate in D. gr. van Handel. Onmiddellijk in de eerste maten van het Allegro het zingende wonder van de Straduarius, die fijne goud klank, dat byna angelieke soms. Die gevoelige en toch ook weer zoo beheerscht Angel-Sak sische overgave, waarmee zy door haar rhyth- mische en dynamische accenten haar door leefde opvattin,»* van dit werk geeft. Dan het Cantabile Larghetto zoo voornaam van inhoud en vorm en tevens zoo innig. En eindelijk de barokke schoonheid van de Finale zich oplossend in een tintelend pas- De Sonate in G. kl. t. van Bach is voor viool alleen. En daar Bach de gewoonte had, krachtens zyn diepernstigen aard, voor solo instrumenten nooit gemakkelijk te schryvpn. was er voor de violiste overvloed van gelegen heid te toonen, hoe hoog ontwikkeld de tech niek van haar spel is. Het Adagio, dat in zijn stjuctuur aan een orgelwerk doet denken, toont weer welk een geweldige fantasie Bach bezat. De Fuga is technisch wel zeer moeilijk te spelen. Prachtig waren de dubbelgrepen in de statige Sarabande. En in de golvende bewogenheid van het Presto met zijn onafgebroken stuwen van sequensachtige figuren kwam de metrische strakheid van Bach wel heel goed tot haar Toen volgde de prachtige Sonate A gr. t. van Brahms, waarin de pianopartij van even groote beteekenis is als de vioo'partij. En hierin vond de violiste een volkomen „ebcn- biirtig" partner in Theo van der Pas, die trouwens den geheel en avond, ook bij Handel prachtig speelde. Met voornamen aanslag en meesterlijk gebruik van het pedaal kwamen de mollige accoorden of het fijne tintelende k'okjesspel van den vleugel van het podium. In het Allegro amabile neemt eerst de piano de leiding, terwyl de vioolpartij zich beperkt tot korte frases, die aandoen als korte bevestigingen van het thema, tot einde lijk de viool het thema overneemt en het dia logisch karakter steeds sterker gaat spreken. Er komt steeds meer drang en gloed in. Het Andante met zijn vivace-tusschenspel brengt even een tegenste'ling met het eerste deel. Fijn en melodieus zingt de viool en niet minder fijn zingt de piano. Dit is alles muziek vol romantische poëzie, waaraan de violiste haar gevoel vrouwelijk sentiment in schoonheid uitzong. Er is een voortdurende wisseling van An- dante-satzen met vivace passages, besloten n.et een Al'egretto gracioso, waarin de viool hoog zinrt boven de prachtige pianopartij. Een wondermooi werk door de beide execu- tanten prachtig voorgedragen. Met de Sonate G. gr. t. op. 96 van Beet hoven werd de avond besloten. Dit werk is in 1812 geschreven en aan den eenen kant wekt "iet verwondering, dat Beethoven nog in dien verplaatst naar: Amsterdam, N.Z. Voonbuirg fjr'i - wal 45 en 47 De Poolstar, Noordwijk aanJu1* .ee,n sonate kon schryven, waaraan elke tragische noot vreemd is Aan den anderen kant evenwel moet worden opgemerkt, dat zy valt tusschen de 7de en de 8ste symphonie, in een tydperk dus waarin de meester zich van zorg en smart had bevrijd. Verder moet worden herinnerd aan het feit, dat deze, de laatste vionlsonate, welke Beethoven schreef, gecom poneerd werd voor den beroemden violist Rode, die in 1812 zich te Weenen vestigde en voer zijn leerling aartshertog Rudolf, die een i uitnemend pianist was. Aan de geheele struc- inneemt, zy dit aan zich zelf heeft te wijten. tuur van het werk bemerkt men, dat dit werk De S.D.A.P. had zelf een wethouderszetel kun- vol puntigheid, pittigheid, sierlijkheid, ge nen bezetten. Spr weet niet, hoe de S.D.A.P. schreven is, om een maximum van vorm- zyn optreden verder zal bcoordeelen, maar kan schoonheid te bereiken. Maar men moest Beet- zich daar moeilijk iets van aantrekken. Dezehoven zijn om deze sierlijke vormschoonheid persoonlijke opmerkingen besluit Spr. met te j dienstbaar ^te kunnen aken aan zoo fijne i, dat de kwestie van de Zondagsrust een factor van beteekenis is geweest voor de Vrijheidsbond by het aanvaarden van de Wet houderszetel. Wat de werkloozenzorg betreft, merkt Spr. op, dat daarby rekening moet worden gehou den met het economisch mogelijke en het economisch-wenschelijke. Wat de oorzaak van de crisis betreft, merkte Snr. op, dat de heer Van der Walle het met zijn partijgenoot den heer Van Eek niet eens is. Spr. gelooft ook niet, dat de crisis geheel aan onder-consumptie moet worden toegeschreven. Ook over de vraag, of loonsverlaging kan aanvaard worden als bestrijdingsmiddel van de is men het in S.D.A.P. kringen niet eens. Het idéé loonsverlaging wordt bij de S.D.A.P. niet principieel afgewezen. Spr. ci teert nog enkele belangrijke personen op het gebied van den arbeid om daarby' er op aan te dringen, dat men niet by voorbaat afwijzend zal staan tegenover alles wat Spr. zal aan wenden om werkzaam te zijn in het belang van degenen, wier belangen aan het Gemeen tebestuur zijn toevertrouwd. Spr. antwoordt dan naar aanleiding van een onmerking van den heer Eikerbout, dat de uitkeeringsduur van de steunuitkeeringen aan de werklooze landarbeiders zullen verlengd worden. Het invoeren van een 40-urige werkweek zooals de heer Knuttel wil is niet mogelijk en ongewenscht. Spr. betreurt dat de heer Van Stralen, sma lende woorden heeft gesproken over het Crisis- Comité. Dit Comité kan toch zeer goed wer- S.D.A.P. kringen wordt toch dikwijls op solidariteit aangedrongen. Op het voorstel tot opheffing van Maat schappelijk Hulpbetoon, raadt Spr. aan niet evenmin ais op 't voorstel om de 40 JARIG JUBILEUM vergaderingen van Maatschappelijk Hnlnbe- Vrijdag 11 December a.s. hoopt den toon uit te breiden. De critiek van Mevr. |1Rer L- F- Steenbergen zijn 40-jarig jubil- tintelende poëzie, aan zoo fijnen geest, aan zoo verrukkelijken humor, dat het een apotheose van subtiel geciseleerde schoon heid is geworden. Al die ragfijne viooltrekjes, al dat parelen van het klavier, het grijpt in e'kaar als de raderen van een heel klein mechaniekje en het geeft een zeldzame weelde van de teerste klanksohakeeringen. Ei'en komt in het Adagio expressivo iets, doch ook naar een vleugje van weemoed. Hoe heerlijk zingt dat alles. Het is als een zonnige lente- da»* vol droom en stemming en blyde ver wachting. Er werd van dit zeldzaam nobe'e werk een prachtige voordracht gegeven, waaraan beide uitvoerenden een even groot aandeel hadden. De violiste ontving bloemen en beiden her haaldelijk warme toejuichingen en ten slotte een ovatie. Het Bestuur van de Kunstkring „Voor Allen" mag zich met dezen avond gelukkig prijzen. Een stampvolle zaal en groote waar deering. Steinwayvleugel van de fa. Bender. GEEN SPREEKUUR De Wethouder va-n Fabricage, de heer J. Splinter Gzm., is verhinderd Zatemdiag 12 December a.s. spreekuur te houden. DE WERKLOOSHEID Op den 9en Decmeber 1931 waren 2166 (v. j. 1345) werkzoekenden bij de Arbeids- beure ingeschreven. ZILVEREN JUBILEUM Op Maandag 21 Dec. hoopt de rangeeerder J. J. van Offeren zijn zilveren jubileum in dienst der Ned. Spoorwegen te herdenken. onthulling gedenksteen ds. j. wuite Op de Begraafplaats Rhijnhof heeft giste ren de plechtige onthulling plaats gehad van een gedenkteeken op het graf van wijlen j keer J. v. Gelderen, Ds. J. Wuite, oud-doopsgezind predikant te eatpo-nriën fwaarnr dezer stede. De heer P. A. Hibma als voor zitter van het daartoe opgerichte comité, heeft daarbij gememoreerd hoe bij de eerste oproep uit alle deelen des lands spontaan de giften binnengooiden, zoodat nog voor den winter de onthulling van deze gedenksteen kan geschieden. Namens het Comité droeg Spr. daarna de steen over aan de familie, waarna een zoon van den overledene het gedenkteeken met woorden van dank aan vaardde. De steen is ontworpen door onzen stadge noot den heer Groeneveld en is gemaakt van hardsteen met gespitste en verspringende kanten. Het geschrift is aangebracht op een wit marmeren plaat. Het vermeldt de kwali- tei1 van den overledene en daaronder de woorden: Van zijn vrienden. DE ARMENRAAD IN 1930 JAARVERSLAG Verschenen is het jaarverslag van den Ar menraad te Leiden over 1930. Het verslag geeft een overzicht van a' wat op het gebied van Armenzorg en Wel dadigheid in onze gemeente is gedaan. Het vermeldt uitvoerig de stichting van het Leidsche Brokkenhuis, en van het Con sultatiebureau voor Moeilijke Kinderen. De door den Armenraad ingestelde Com missie voor den Onderhoudsplicht behandel de in 1930 44 gevallen, voor 3S daarvan regelde zij de bijdragen der onderhoudsplich tigen, in 6 gevallen besloot zij geen bemid deling te verleenen. Door de bemoeiingen der Commissie werd ongeveer f 6000 voor behoeftige verwanten bijgedragen. Er werden in totaal 63 collecten gehou den, verreweg de meeste voor liefdadige in stellingen. De opbrengst van 49 collecten werd aan den Armenraad opgegeven, deze bedroeg in totaal netto f 15178. Blijkens de werkloosheidscijfers was de toestand der georganiseerde arbeiders in de Gemeente Leiden in 1930 veel ongunstiger dan in 1929 en 1928. Gemiddeld over het geheele jaar bedroeg het aantal werkloozen 9,5 op de 100 en waren de werkloozen 4,9 dag van de 6 dagen werkloos. De werkloos heid was te Leiden niet hooger dan het ge middelde voor het geheele land. Wat de werkloozenkassen en de gemeentelijke steunverleening aan werklooze leden uit- keerden was aanmerkelijk meer dan in 1929. De Gem. Comm. voor Maatschappelijk Hulpbetoon ondersteunde in 1930, 1068 ge zinnen (1189 in 1029), de kerkelijke instel lingen van weldadigheid in 1930, 763 (in 1929 ook 763). Voor de ondersteuning en uitbesteding tezamen gaf de Gem. Comm. voor Maatschappelijk Hulpbetoon in 1930 uit f 197.000 (in 1929 f 201,400), voor hetzelf de doel gaven de kerkelijke instellingen uit f 79.800 (in 1929 f 81.500) en eenige der be langrijkste particuliere instellingen f 22,600 fin 1929 I 21.000). Over de zoogenaamde dubbele bedeeling geeft het verslag de volgende cijfers: 215 ge zinnen kregen gelijktijdig ondersteuning in geld van twee instellingen, 7 gezinnen ondei steuning van drie instellingen. Voor werkverschaffing werd uitgegeven aan loon: op den Leidschen Hout f 3S.000 (in 1929 f 43.800), op de schooltuintjes f 78, op de Stedelijke Werkinrichting f 9100 (in 1929 f 3500), op de Werkinrichting voor Blinden 6700 (in 1929 f 5100) door de Ver- eeniging Armenzorg f 1000. Het verslag bevat voorts gegevens over het bureau van den Armenraad en uitvoeri ge tabellen met cijfers over de werkzaam heid der instellingen van Weldadigheid. OPRICHTING CRISIS-COMITE. Op initiatief van den burgemeester is alhier een crisis-comité opgeri'ht. Het comitié is ge splitst in drie sub-commissies, een voor bij sis g of steun aan werkloozen, met als voorzitter de steun van andere categnriën (waaronder de kleine kweekers) voorzitter de heer E. Guldemond, en een voor bet inzamelen ven gelden, waarvoor voorloopig als voorzitter is aangewezen de heer Dekes- Tn het hoofdcomité hebben zitting: de heer P. A. Colyn, burgemeester, voorzitter; C. P. Moerlands, 2e voorzitter; Mr. F. A. Helm- strydt. secretaris en J. de Mol. penningmeester, leden zijn de voorzitter en 2e voorzitter van de HOLLEND PAARD. Toon de aardanpelenhandelaar N. aan de Burg. Colijnstraat bezig was om zijn klanten-te bedienen, ging, waarschijnlijk doordat het paard schrok, het beest er van door. Aan het einde van de straat liep de wagen klem, tus schen het hek van de woning der familie Kos ter, zoodat de wagen bleef hangen. F et paard kwam vervolgens in de wetering terecht, waar uit het met groote moeite werd bevrijd. ZONDAGSDIENST DOKTOREN. De Zondagsdienst zal voor Zondag 13 Dec. worden waargenomen door Dr. P. du Buy. Uit den Omtrek Braggaar de Does, op het werk van Maat schappelijk Hulpbetoon, is absoluut onjuist, on rechtvaardig en onwaar. Er geschiedde bij Maatschappelijk Hulpbetoon misschien wel vergissingen; maar de critiek als zooda nig, is pertinent onjuist. De heer S c h 11 e r: Dat moet u aantoonen. De heer Romyn zal daar niet intreden, om dat de Raad geen beroepsinstantie is. Spr. bestrijdt tenslotte nog het voorstel tot het onrichten van een Gem. Tehuis voor Ouden van Dagen. Misschien is het wenschelijk maar het is toch momenteel financieel ongewenscht. De voorstellen van den heer Van Stralen zake de steunuitkeering, zal Spr. niet behan- delen omdat deze kwest'e toch spoedig weer ter sprake zei komen als de al of niet aanvaar L..u ding van de Rijksregeling aan de orde komt.Hei leum te herdenken in diénst bij de" N.V. Fabriek van Verduurzaamde Levensmidde len „De Ster", voorheen firma Wouterlood od het Levendaal. burgerlijke stand GEBOREN: Agnei in Veeten en M J "J van Duyn en A W Star Johanna d v Zuöderwjjk »n M E Lo Due Jacobus Ja m W Boerhof Co-t- 'Oflekfnd en E M W|»- J Boeve en M Kntfff J J Gl; ■Ha Maria d v N W Mn nds Mnrerletha d v I- OVERLEDEN: J Vehllr T de Zwüuer—Pool GEHUWD- P Sroekei Iddelkoop en N Boe V G Canclan en M Bof E Pret L Lammer •ede C J Piei de Roode CM en J S!n- C van Th P Belt alphen aan den rijn BENOEMING. Tot leeraar in electrotechniek en electrisch teekenen aan de Nutsambachtsteekenschool alhier is benoemd de heer J. Brinkman uit Leiden. DAMMEN. Uitslag van den alhier gespeelden wedstrijd voor de comp. van het Ryndistrict tusschen A.D.C. I en A.D.C. II: A.D.C. I A.D.C. II. W. de KnijffJ. v. Ofwegen 20 J. Godthe'pD. Bevaart 11 Joh. v. OfwegenG. Kom 02 J. D. van BerkelP. Jansen 20 C. BraskerC. Schollaardt 2~ 0 J. v. d. HorstJ. Nachtegaal 02 J. RijnsburgerP. Brasker 20 A. v. TriestG. v. Berkel 20 M. OosthoekG. Groenenberg 1~1 J. KureveenP. Laros 11 In vervolg op ons bericht van gister declen wij mede, dat reeds geruimen tyd enkele vee houders ontstemd waren over de wijze van handelen aan de noodslachtplaats. Hoewel steekhoudende bewijzen moeilijk te geven waren, werd toch steeds door de veehouders een oogje in 't zeil gehouden. Voor enkele veken is n.l. door den veehouder Vergeer naar de noodslachtplaats vervoerd een aan kop- zir.kte gestorven koe. Deze koe is gedeeltelijk afgekeurd en gedee'telijk gehald. V. ontvmg e*n bedrag van f 67.50 voor naar hem wora medegedeeld ruim 200 pond verkocht vleesch f 0.30 per pond. Daar hij meende, dat meer vleesch verkocht moest zijn en hem tevens bekend was, dat er vleesch verkocht was voor f 0.40 per pond als wel dat niet werd afge rekend over verkochte beenen, gaf dit alles niet enkele niet nader te noemen zaken hem aanleiding de politie met deze zaak in kennis te ste'len. In tegenwoordigheid van politie en twee slagers werd het begraven vleesch, dat ongeveer 350 pond moest zijn, daar men katwijk ADRES AAN UEN RAAD Onderstaand adres is aan den Raad der gemeente verzonden. Aan den Raad der gumeente Katwijk. Edelachtbare Heeren; Geven met versc-huldigden eerbied te ken nen, ondergeteekenden. huurders van per- ceelen teelgronden, eigendom der gemeente; diat zij, hiertoe genoodzaakt door de bui tengewoon slechte uitkomsten der tuinbouw producten als gevolg van prijzen zoo laag, als aan de oudsten onzer niet bekend zijn, en waarvoor in de naaste toekomst zelfs door de meest optimistische personen geen ver betering verwacht wordt, zicht tot Uw ge* acht College wenden met het beleefd verzoek, de pachtprijzen van de door de gemeente vnhuurde perceelen aanzienlijk te verlagen, hierdoor medewerkend om in den algemee- nen nood eenige verbetering te brengen en het tevens mogelijk te helpen maken, dat de tuinders hierdoor een middel aan de hand wordt gedaan om. waar bet in het algemeen aan bedrijfskapitaal ontbreekt, hun land be hoorlijk te laten bewerken, waardoor dan tevens de werkversohaff'ng word* bevorderd Vertrouwende dat UEd. aan dit beleefd verzoek meer dan gewone aandacht wilt schenken en hopend dat Uw College aan d'it verzoek, waartoe andere lichamen zich reeds I eerder bereid verklaarden, zult kunnen vol doen teekenen wij; (Volgt ondertcekening). katwmk aan den rijn ZENDINGSAVOND. Dooi de Zendingscommissie der Geref. Kerk was gds era vond een samenkomst be legd in de zaal der kerk, waar als sproei' optrad Raden Oerib Simeon van Tjerlijh, thans tijdelijk verblijf houdende te Katwijk aan Zee. Ds. H. Meijering, voorzitter der coinm's- sie, opende de vergadering op de gebrui kelijke wijze en sprak een harteliik wel komstwoord. Spreker hierna heit woord verkrijgend, merkte op, dat het hem een waar genoe gen was, in de gelegenheid ie zijn te mo gen spreken tot de natie die de zending mogelyk maakt, terwijl hij zelf behoort tot de natip die de zend'ng ontvangt In Indië zijn er niet alleen verschillende richtingen op godsdienstig gebied, maar ook in de politiek. Velen willen de bani tusschen Nederland en Indië verbreken. Anderen willen die band handhaven Spr. wil tot de aanwezigen spreken als tot mede-Ohris'enen, die ook dezelfde poli tiek voorslaan ten opzich' e van Holland en Indië. Op vaak humoristische, doch ook ernsi ige wijze werden verschillende maatschappe lijke verhoudingen van het Indische volks leven geteekend. Op wantoestanden, o.a, wat betreft ide posit'e der vrouw, werd go uwen. Ui' voerig vertelde Spr. van de moei lijkheden, waarmee de Javaan te kampen heeft, wanneer hij van het Mohammedanis me overgaat tot heit Christendom. Met voor beelden ook uit eigen leven werd dit nader aangetoond. Met groote aandacht werd de boeiende rede door de talrijke aanwez'gen gevolgd. Nadat was gepauseord. werd er gelegen heid gegeven tol' het stellen van vragen. Hiervan werd een druk gebruik gemaakt. Door een acb'ital personen werden vragen gesteld, waardoor Spr. gelegenheid kroeg verschillende zaken nog nader te besnra- Ds. Meijering bracht hem bijzonderen dank voor het giesprokene en wenschtehora Gods zegen toe bij zyn terugkeer naar Ja va. Staande zong de vergadering hem toe de bekende zegenbede uit Ps. 134, waarna Spr. eindigde met dankgebed GEREF. MANNENVEREENINGING In de laatst gehouden leden vergadering werden tot bestuursleden der Geref. Mannen vereen, gekozen de heer W. Schonveld, Wesöenaar, J. Schonevekl en A. Profijt. De heer G. van der Perk, die in een vorige vergadering tot voorzitter gekozen was, doch de benoeming in beraad hield, heeft deze thans aangenomen. katwuk aan tee PREDIKBEURT Vrijdagavond half 8 hoopt in het lokaal Zees teeg voor de Geref. Gemeente op te tre-» den Ds. M. Laimain van Leiden koudekerk AR. KIESVEREENIGING Dinsdagavond trad in de Geref. Kerk voor de Anti-Rev. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" op, d'e heer R. A. den Ouden van 's Gravejihage met het onderwerp: ,.De eco nomische wereldcrisis en de taak der Nederl. Regeering." De vrij goed bezochte vergadering werd - - cnn j op de gebruikelijke wijze geopend door den koe schatte op pl.m. 600 pond, uit de pu ge-1 Voor2itter den heer N. P. Slegtenihorst, waar- haald, waarbn bleek, dat dit ren hoeveelncid snrakpr in boor was van 80 pond. Door de pobtie is een voor loopig onderzoek ingesteld, waarna de zaak in handen is gegeven van de justitie. na de spreker de crisis schetste in haar diepste oorzaak nl. de zonde van het gan- sche menschelijke geslacht, waarna aan de hand van de jongste beschouwingen in de Tweede Kamer van socialistische zijde de crisis genoemd werd een afzetcrisis en de Kapitalistische saamstelling van de Maat schappij de schuld ('«raagt van alles. Van Chr. zijde evenwel en meer sneciaal door Dr. Colijn werd de toestand in hoofd- boskoop GEMEENTERAAD. Aan de agenda voor de openbare vergadering van den gemeenteraad van hedenavond is hetzaali gewten aan de jongste Euroneesche vo'gencle punt toegevoegd: Voorstel van B. enoorio.g. het Vredesverdrag van Versailles, de W tot het beschikbaar stellen van een bedrag geweldige leeningspoli'iek der Volkeren de ad f 0.10 per inwoner voor extra hulp aan werk I opgetrokken tariefmuren enz. loozen en tot het verleenen van een crediet I, taak onzer Regeering als voor een klein voor eventueele verstrekking van brandstoffen wo^foi^°glT 1#' •V0? ,Lan'? en aa- ondersteunden. Tuinbouw Fan del en Industrie helpend en jwaar noodig regelend or te .treden, gelijk o{)

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 6