JHettnir ^ri liertje (üourant Dagelijks verschijnend Nieuws blad voor Leiden en Omstreken EERSTE BLAD. ABONNEMENT: Per kwartaal 3.25 (Beschikklngskosten 1 0.15.) Per week 0.25 i 6.— Bij dagelijksche zending 7.— Alles bij vooruitbetaling Losse nummers 5 cent met Zondagsblad 3% cent Zondagsblad niet afzonderlijk verkrijgbaar No. 3530 Bureau: Breestraat 123 Telefoon 2710 (na 6 uur 3166) Postbox 20 Postgiro 58936 DONDERDAG 10 DECEMBER 1931 ADVERTENTIEN Van 1 tot 5 regels1.1714 0.22Ya van 1—5 regels D 2.30 Elke regel meer0.45 Bij contract belangrijke korting. Voor het bevragen aan 't bureau wordt berekend 0.10 12e Jaargang Dit nummer bestaat uit VIER bladen ALGEMEENE AFKEURING Wat in betrekking tot het pogen „Heeren veen-één" gebeurd is, vond ook in de Twee de Kamer, thans bij het openbaar debat van de zijde der heeren Hutgers van Rozenburg en Van Dijk, onverbloemde afkeuring. Afge keurd werd de houding van den Minister, die tot tijdelijk burgemeester van Aengwir- den, dat rom annexeeren wil, een ambte naar benoimde, <lie deze annexatie door dik en dun had verdedigd; afgekeurd werd bo venal de houding van Ged. Staten, die de gemeente Aengwirden zelfs met kracht wil den beletten om eigen rechten op oirbare wijze te verdedigen. Daartegen hebben we ons van meetaf ver zet en het verheugt ons, dat men er in de Kamer blijkbaar niet anders over denkt. Van bevriende zijde heeft men ons meer 'dan eens wel duidelijk willen maken, dat de vereeniging van Heerenveen noodzake lijk is; doch dat vraagstuk was minder in 't. geding, dan de wijze, waarop men 'Aengwirden in boeien klonk, en het zwijgen wilde opleggen. Best mogelijk, dat we als we met volle kennis van zaken konden oordeelen ons zouden scharen naast hen, die samenvoe ging der drie gemeenten wenschelijk achten; maar ook de beste zaak mag niet met slech te middelen verdedigd worden. Dit nu geschiedde naar onze vaste over tuiging in Heerenveen en dóArtegen hebben •we ons van meetaf .verzet. De tirannie was onduldbaar. Het is niet onmogelijk, dat juist dit op treden van Ged. Staten en Regeering het verzet tegen de samenvoeging zal verster ken. In dat geval zouden de voorstanders door hun wijze van optreden, hun doel voor hij geschoten hebben. Eenigszins dreigend klonk de toon yan 'den heer Van Dijk, toen hij zei: i,De houding van Gedep. Staten wekt érnstige bedenking en de Minister heeft de gemeente Aengwirden niet beschermd, zooals dat had behooren te geschieden, en de Kamer zal zich dit herinneren als te zijner tijd een wetsontwerp zal worden behandeld tot samenvoeging der gemeen ten Aengwirden en Schoterland". We zullen dat afwachten. Doch het is ver blijdend. dat de rechten der kleine gemeen ten in de Kamer verdedigers vinden. Dit moge de Minister zich herinneren, mocht er [eventueel van Ged. Staten een voorstel ko men toe te geven aan de Haagsche annexa tie-zucht. Want de procedure, welke daar thans loopt, heeft ongetwijfeld veler oogen geopend voor een dreigend gevaar en heeft Van voorstanders zelfs tegenstanders ge maakt. En nu moge de roode pers met terugslag 6p wat wij schreven, zeggen: Het is duidelijk, dat wij tegen rechtsche gemeenten zijn, niet omdat zij rechtsch, maar omdat zij reactionair zijn. Die rechtsche gemeenten meenen daarbij het algemeen belang te dienen, maar onze opvatting van het algemeen belang l» een gansch andere; 'daaruit blijkt genoegzaam, 'dat het „alge meen belang" hier vereenzelvigd wordt met het belang van Den Haag, zooals zij, die een iroode bril opzetten, dat zien, Daarom vertrouwen wij dan ook, dat de minister een eventueel voorstel van Ged Staten in het archief zal opbergen, omdat hij niet dezelfde kijh heeft op het „algemeen belang" als de roode pers." LANDSTORM EN BURGERWACHT Een vast nummer op het program der S.D.A.P. bij de behandeling van Binnen- landsche Zaken zijn de subsidies aan Burger wacht en Vrijwillige Landstorm. De heer Van Zadelhoff geeft dan steevast zijn afkeer en minachting voor deze instituten to ken nen ën de heer Duymaer van Twist herin nert er steeds weer aan, dat in tijden van onrust óók de sociaal-democraten door de Landstorm beschermd zullen worden. Het gaat er al meer op lijken, dat de te genstanders van het subsidie welhaast die bescherming zullen moeten inroepen. Met angst en vreeze ziet de redactie van de roode pel's uit naar de consekwenties, welke noodzakelijk op de scheuring in het partij bestuur moeten volgen. „De partijeenheid zal, zoo vreest zij, op de duur niet bestand zijn tegen de vernieuwde matelooze ver scherping van de tegenstellingen". We verheugen ons, zonder het minste leedvermaak, over deze ongerustheid; kan tot bezinning leiden. Doet ze het niet, dan is de waarschuwing, welke minister Ruys deed hooren, tevergeefs geweest, toen hij do volgende vragen stelda: „De heer Van Zadelhoff behoort toch ook tot een partij van orde? Welnu, dan moet hij blij zijn als er instituten zijn, die die orde .beschermen in tijden van onrust. Of is de partij van den he ei; Zadelhoff een partij van wanorde? Dan zijn daar tegen maatregelen noodig. Deze instituten zijn geenszins gericht tegen de S.D.A.P. en het N.V.V." Volkomen juist, maar de Kroniekschrijver in het Volksblad, de heer H. Polak, heeft volmaakt gelijk, als hij schrijft: „Men geve zich wél rekenschap van hetgeen de gevolgen kunnen zijn van het organiseeren van voor het beoogde doel nuttelooze straatbetoogingen. Zij geven communisten en syndicalisten gelegen heid tot het verwekken van relletjes en opstootjes, en zij stellen het schuim der groote steden in staat op zijn wijze op te fcreden. Tegenover onrustige (betoogingen) be schikt de Regeering over de noodigc machtsmiddelen: politic, rijksveldwacht, militaire politie, marechaussee, burger wacht en bijzondere vrijwillige land storm. Gelukkig, zoo is het. En daarom was er thans meer reden dan ooit om Burgerwacht en Landstorm in stand te houden. Zouden vele soc.-democraten niet blij zijn, dat zij rustig tegen kunnen stemmen, omdat on danks hen deze vredesinstituten toch ge handhaafd worden? BINNENLAND. OFFICIEELE BERICHTEN COMMISSIE UITWATERING. Bij Kon. besluit zijn benoemd in de commis sie tot vaststelling van de minimum uitwa tering: tot lid en voorzitter de heer C. Fock, hoofdinspecteur voor de scheepvaart, te 's-Gra vénhage: tot lid en ondervoorzitter de heer P. S. van 't Haaff, inspecteur voor de scheepvaart, te 's-Gravenhage; tot lid en secretaris de heer Ir. A. van Driel, scheeps bouwkundig adviseur bij de Scheepvaart inspectie, te 's-Gravenhage, en is aan genoem de commissie toegevoegd als plaatsvervangend secretaris de heer Ir. E. M. Neuerburg, scheepsbouwkundig ingenieur by de Scheep vaartinspectie, te 's-Gravenhage. Bij Kon. besluit zijn benoemd als afgevaar digden der Nederlandsche Regeering ter In ternationale Diplomatieke Conferentie in zake het merken van eieren in den internationalen handel, welke te Brussel wordt gehouden, de heeren Dr. J. -J. L, van Rijn, lid voor Neder land van het Permanent Comité van het Internationaal Landbouwinstituut te Rome, Ir. J G. Tukker, Rijkspluimveeteeltconsulent te Beekbergen, en J. Breukers, directeur van de Roermondsche Eiermijn. LEGER EN VLOOT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot officier- dieger der 3de klasse bij de Koninklijke ma rine de heeren F. J. Wissel, H. Schaper, Jnr. P. J. Elias, H. G. Holtz, J. F. Breedveld; de heeren H. Schaper en .Thr. P. J. Eiias onder gelijktijdig eervol ontslag, op verzoek, onderscheidenlijk als luit. t.z. 3de klasse van de Kon. marine-reserve en als res. 2e luit. voor speciale, diensten van het vrijw. land stormkorps luchtwachtdienst van de Kon. landmacht; is aan den heer W. G. van der Tak eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van com mies bij het Departement van Defensie, zulks wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, RIJKSWATERSTAAT. Bij Kon. besluit zijn benoemd tot bureel- ambtenaar van den Rijkswaterstaat in vasten dienst de tijdelijk bureel ambtenaren Ch. M. H. J. Duppen en G. H. Janssens, beiden te Roer mond. VRAGEN VAN KAMERLEDEN VOEDSELGEBREK IN INDIE De lieer W ij n k o o p heeft aan den mi nister van Koloniën gevraagd, welke directe maatregelen de regeering denkt to nemen tegen het hand over hand toenemend voed selgebrek in Indië, speciaal op Java, vooral op het moment mede ten gevolge van den voortdurend verder om zich heen grijpen- den oorlog van Japan in Mantsjoerije, waar door de invoer yan rijst in Indië snel ver mindert. RAAD VAN STATE ONGEGRONDE BEROEPEN. In de gisteren gehouden vergadering van den Raad van Stale, afdeeling voor de Ge schillen van Bestuur, is o.m. voorlezing go- daan van de volgende Kon. besluiten: De N.V. Baekers en Raymakers' Textiel fabrieken te Eindhoven, welke bezwaar had tegen een weg tussohen den voorgevel van haar fabriek en de spoorbaan, was in be roep gekomen tegen een beslissing van Ged. Staten van Noord-Braibanit, waarbij goedkeuring is verleend aan het door don raad dier gemeente Eindhoven op 2S Juli 1930 vastgestelde partieele uitbreidingsplan Woensel Ia. De Kroon heeft thans dit beroep onge grond verklaard. Ongegrond is verklaard het beroep van H. Koppelmans te Eindhoven togen de be slissing van Ged. Staten van Ninrd-Braban1, waarbij is goedgekeurd het raadsbesluit tot vaststelling van een verbod tot aanbouw of herbouw op terreinen aan do Deken-var i- Somerenstraat en den Groote Berg te Eind hoven. TWEEDE KAMER 18 DEC. OP RECES? Naar wij vernemen, zou het in de bedoe ling van President van Schaik liggen te zorgen, dat de Kamer 18 December met haar werkzaamheden gereed is en dat zij dan uiteen zal gaan tol de eerste week van Februari. In dien tusschentijd zal de Regeering weer werk genoeg hebben in de Eerste Kamer. DE BENZINE-BELASTING FABRIEKEN VRIJGESTELD In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer zegt de Minister van Finan ciën, dat de tweede zin van alinea 2 van art. 1 alleen de strekking heeft om de vrij stelling van art. 18 van de Tariefwet ten aanzien van het bijzonder invoerrecht op benzine uit te strekken tot gebruik van benzine als grondstof. Aangezien gebruik van benzine als grondstof practisch alleen voorkomt en voorkomen kan in de industrie (b.v. in verffabrieken), is.de vrijstelling be perkt tot het gebruik van benzine in fa brieken en trafieken. Van achterstelling van landbouw, tuinbouw of veeteelt is hier der halve geen sprake. De Regeering acht een spoedige beteeke- nende stijging van den benzineprijs niet waarschijnlijk. Het nemen van bijzondere maatregelen om een stijging van den prijs tegen te gaan, ten einde langs dien weg een goed object te behouden voor belasting heffing, ligt naar het der Regeering voor komt, niet op haar weg. Met het oog op het belangrijke prijsver schil tusschcn benzol en benzine, bestaat er voorshands geen gevaar voor een vermen ging op groote schaal van benzine met ben zol. Mocht in de toekomst dit gevaar gaan dreigen, dan zou ook benzol aan een bijzon dere belasting kunnen worden onderwor- HET GEMEENTEFONDS OPBRENGST VOOR 1932—9133 'de In de Memorie van Antwoord Tweede Kamer inzake de begrooting van het gemeentefonds voor 1932—1933, zet de minister van financien uiteen, dat de door werking van de wet nog niet voldoende is geweest om een definitief oordeel over de resultaten te kunnen vormen. De opbrengst der inkomstenbelasting over 1932-1933L is ge raamd op f 72.000.000. In verband met het afwijkende tarief kon de opbrengst der ge meentefondsbelasting iets 'nooger worden gesteld, n.l. op 75.000.000. Bij de raming van die opbrengst der opcenten op de ver mogensbelasting is rekening gehouden met de daling van de waarde der vermogens. DE RAMP VAN DE „OOIEVAAR" BEGRAFENIS DER SLACHTOFFERS De gewonden BANGKOK, 9 Dec. (Aneta). De begrafenis van de slachtoffers Wiersma, Van Onlangs en Kotte geschiedde op het protestantsche kerkhof onder de grootste belangstelling. Reverent Cecil Simmons leidde de plechtig heid, terwijl de gezant van Duitschland dr. Asmis bij afwezigheid van den Neder- landschen gezant een redevoering hield. De Britsche en Fransche gezanten waren ver hinderd de plechtigheid bij te wonen. De twee overige overledenen de heeren Baudart en Borg werden begraven op het R.K. kerkhof nadat een plechtige dienst in de Assumption Cathedral daaraan was voor- Over den toestand der gewonden wordt gemeld: Colonel Brinsmead, directeur van den Australischen Luchtvaartdienst, bekwam 'n hersenschudding, brak eenige ribben, waar door zijn longen beschadigd werden. Zijn linkerarm en zijn linkerbeen zijn gedeel telijk verlamd. Volgens een later bericht is Brinsmead zoodanig hersteld, dat hij kon worden over gebracht naar een herstellingsoord. Het zak potlood dat hij bij zich droeg, zou in zijn borst gedrongen zijn. De toestand van den marconist Van Za delhoff is vooruitgaande hij vroeg zelfs ook rookartikelen, maar herinnert zich van de détails van het ongeluk niets. Terwijl tij dens een persgesprek gebleken is dat de heer Van Zadelhoff zoo licht bij het radio toestel zat dat de schok minder groot was, zoodat hij slechts lichte kneuzingen bekwam NED. BOND VAN J.V. OP G. G. AFD. NOORD-BRABANT—LIMBURG j De Groepsvergaderingen van bovenge noemde afdeeling zullen D.V. worden ge houden voor de Bondsringen A11 e n a (Noord en Zuid) op Vrijdag a.s. 's avonds 7 uur, in de consistorie der Geref. Kerk te Almkerk, en voor de overige Bonds ringen met uitzonderingen van „Zuid-Lim burg") op Zaterdag a.s. 's namiddags 4 uur in „Ons Huis" Karnemelkstraat 20 te Breda. De Bondsadministrateur, de heer I. Stap, hoopt op deze vergaderingen te refereeren over: „Het karaktervormend element van onze J.V." NEDERLANDSCH GEZANT TE MEXICO. KWESTIE HEERENVEEN-EEN Bij de op Woensdag gehouden verkiezing in de gemeente Aïngwirden voor leden van den nevenraad, zijn gekozen zeven tegen standers van het plan van Ged. Staten van Friesland tot samenvoeging van de gemeen ten /Engwirden en Schoterland en grens wijziging tusschen de nieuw te vormen gemeente en de gemeente Haskerland en vier voorstanders van dit plan. Gelijk bekend zijn de partijen in de ge meente Schoterland en Haskerland tot over eenstemming gekomen, zoodat in deze ge meenten de leden van den nevenraad hij .enkele candidaatstelling zijn gekozen; HET CONFLICT IN DE TEXTIELINDUSTRIE NAAR EEN ALGEMEENE STAKING Te Enschedé hield de afdeeling Ensche dé van den Alg. Ned. Bond van Textiel arbeiders irDe Eendracht" een vergadering naar aanleiding van het besluit der geza- melijke besturen om Maandag a.s? de sta king af te kondigen bij alle fabrieken waar de nieuwe loonsverlaging met 5 pet. is af gekondigd. Me't algemeene stemmen be sloot de vergadering Maandag op bedoelde fabrieken in s aking te gaan.. Eenzelfde be sluit werd genomen door de afdeel ingen Glanerbrug en Goor van genoemden Bond. Steanuitkeeringen. Woensdag zijn de diverse organisaties bëgonnen met het verleenen van steunuit- këering. De landelijke federatie van textielarhei- ders.verleent ook steun aan de ongeorgani seerde stakers voor zoover die gehuwd of kostwinners zijn. Zij ontvangen twee-derde van de reglementaire uitkeering. De toestand te Enschedé is ongewijzigd. Het aanbal stakers is ongeveer gelijk aan dat van Maandag. Overal in de gemeente is het rustig. Naar aanleiding van een in een verga dering van de Landelijke Federatie van Textielarbeiders aangenomen fr.otie, waar in o.m. gezegd wordt, dat nimmer behoor lijke controle is toegestaan op de inzame lingen gedaan door de R. V. O., verzoekt de landelijke leiding der R. V. O. ons mede te deelen, dat dit in strijd met de waar heid is, daar alle bedragen, die voor de akers binnenkomen voor hen worden be stemd. Tedere organisatie van werkenden of werkloozen kan een delegatie aanwijzen, voor wie alle bewijsstukken der binnenge komen en uitgegeven gelden ter controle aanwezig zijn Bij de fabriek van .Tannink in de Haaks bergerstraat te Enschedé weigerde een be- r uur der der Landelijke Federatie -van Transportarbeiders te voldoen aan het be vel der politie om door te loopen. I-Iij werd daarop gearresteerd en op het politiebureau onderzocht, waarbij een wapenstok op hem werd gevonden. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. De toestand te Winterswijk. Men meldt uit Winterswijk aan de N.R.C.: Woensdagavond waren de arbeiders van de bontweverij De Batavier, die tot nu toe aan het werk gebleven waren, in vergade ring bijeen, om te beslissen over het al of niet staken op den Hen dezer. Besloten werd (en de hoofdbesturen der werkne mersorganisaties konden zich daarmee ver eenigen) dat aan deze fabriek, die door de lilijkheden in den afzet slechts op hal ve kracht werkt, voorloopig nog om rede nen ran algemeen welzijn, niet zal worden gestaakt, ook al nemen de arbeiders in an dere fabrieken a.s. Vrijdag het besluit, het werk neer te leggen. Mochten echter de omstandigheden het wenschelijk maken, dan zullen de arbeiders van de Batavier zich solidair verklaren. De Enschedésche fabrikanten hebben dit maal wel een heel slechte pers. Een ver dediging van hun houding vonden we ner gens; zelfs de Vrijheid, welke zoo ver mogelijk gaat, durft dat niet aan. Deze afkeuring is te meer van beteeke- nis, omdat ze komt van hen, die zich in het eigenlijke loonconflict niet mengen. Een pers, welke zich, zonder nader onder zoek uitspreekt vóór de werkgevers of vóór de werknemers, kan op de publieke opinie weinig invloed hebben. Zelfs al geeft zij een objectief oordeel, wat een kunststuk moet heeten, dan nog denkt het publiek er het zijne van; men verwacht nu eenmaal van zoo'n' orgaan een eenzijdige voorlichting. Doch het moet de fabrikanten wel tot ernstig nadenken stemmen dat het (lib.) Vader land een scherp artikel aldus be- Moge 'de zoo goed als unanieme af keuring van hun houding in de burger lijke pers maken dat ze oog krijgen voor de waarheid, dat het beter is. ten halve gekeerd dan geheel gedwaald; e r w o r d t hier met vuur gespeeld. Met vuur gespeeld; zoo luidde ook onze uitspraak en het artikel in het Vader land kunnen we bijkans woord voor woord onderschrijven. We geven enkele citaten: De textielfabrikanten in Twente, zoo heel anders dan een Stork, hebben in de arbeiders nooit gezien de medewer kenden in een bedrijf, bij welks bloei beide partijen groot belang hadden, maar een hun vijandige macht, die tot eiken prijs er onder moest gehouden worden. Vandaar hun aanvaarden van den klasse strijd, met do daaruit voortvloeiende be schouwing, dat de strijdmiddelen minder getoetst worden naar hun moreele be- teekenis, dan naar het effect, dat er mee wordt bereikt, vandaar dat zij in dien strijd tot middelen hun toevlucht na men, die gelukkig door het grootste deel van onze fabrikanten uit den booze wer den geacht. Zij zijn namelijk de mannen van de solidariteitsuitsluiting. Deze wordt, precies zooals wij het deden, door het blad ernstig afgekeurd en op één lijn si "ld met de solidariteitsstaking, die goedwillende, patroons het leven zuur maakt, KASGELDVOORZIENING VAN AMSTERDAM EEN VOORSTEL VAN B. EN W. B. en W. van Amsterdam deelen den Raad mede, dat, nu op de geldmarkt nog geen normale omstandigheden zijn weergeki voor de financiering deir ka&behoeften de gemeente voor 1932 andere voorzieningen noocLig zijn dan tot nu toe. In die behoeften kan worden voorzien: lo. door het bij de Nederlandsche Bank op onderpand van anticipatie-biljetten op nemen van gelden tot een bedrag van ƒ12.000.000; 2o. door gebruik te maken van een door de Regeering gegeven bereidverklaring, om voorloopig voor den tijd van 2 maanden, ingaande 1 Januari 1932, en voorshands tot een bedrag van ƒ36.000.000 kasgeld leen in gen aan de gemeente te verstrekken tegen een rente van 4% 's jaans. In dit bedrag is begrepen 18.000.000, waarover alleen zal worden beschikt, indien en voorzoover di saldi der particuliere rekeninghouders bij het Girokantoor mochten terugloopen. bedrag, uitmakende 70 der dagelijks opvraagbare saldi achten B. en W. ruim voldoende om aan eventueele opvragingen te kunnen voldoen. Mocht tegen afloop van bovenbedoelden termijn van twee maanden, de behoefte aan kasgeld leeningen aan te gaa.n bij het Rijk, nog aanwezig zijn, dan zullen zij aan Regeering verzoeken dien termijn te i lengen. Indien door den Raad overeenkomstig het bovenstaande wordt besloten, zal het door de Nederlandsche Bank voor de laatste maanden van 1931 verleende krediet van 3D.000.000, waarvan slechts voor een deel gebruik is gemaakt, op 1 Januari a.s. geheel kunnen worden afgelost. B. en W. doen een voorstel in hoven- genoemden geest. NATIONAAL CRISIS COMITÉ VRIJ VERVOER De Nederlandsche Bond /an Autobusdienst ondernemers heeft aan het Nationaal Crisis Comité vrij vervoer aangeboden over de tra jecten der aangesloten ondernemers aan de leden, die „in functie" van de autobussen gebruik willen of moeten maken. Het ligt in de bedoeling een paar exem plaren van de dezer dagen door den secre taris van den Bond samengestelde landelijke autobusreisgids aan het Comité te zenden met vermelding van de traiecten waarvoor het aanbod geldt. De Bond heeft het Crisis-Comité verzocht een legitimatiekaart te ontwerpen, waarvan het vrij-vervoer zal worden verleend. Het personeel der firma Wm. Ruys en Zonen te Rotterdam heeft besloten in de maanden December, Januari, Februari en Maart iedere week een collecte te houden onder zijn leden ten bate van het Nationaal Crisiscomité. De opbrengst zal maandelijks worden afgedragen. Het personeel van Van der Graaf Co.'s Bureaux \oor den Handel N.V. te Am sterdam en Rotterdam heeft besloten, half- maandelijks een bijdrage aan het Nationaal Crisiscomité te zenden. DE MIJNENLEGGER „RIGEL" NAAR INDIE BESTEMD TOT TRANSPORTVAARTUIG Vrijdagmorgen a.s. zal van den steiger der HollandAmerika Lijn te Amsterd'am H. Ms. „Rigel", ingericht als mijnenlegger, naar Indië vertrekken. Het schip is gebouwd door de Nederlandsche Dok Mij., op 6 November 1.1. is het officieel in dienst gesteld. De bestemming van de „Rigel" in de tropen is van zeer vredelievenden aard; eenmaal in Indië wordt het schip van de o r cgsmarine afgeschreven en waarschijn lijk in dienst gesteld als transportvaartuig voor bestuursambtenaren; niet onwaarschijn lijk is ook, dat de gouverneur-generaal er oor eventueele dienstreizen, in plaats van de „Woga" gebruik van zal maken. De maxi mumsnelheid van dit nieuwe gouvernements stoomschip bedraagt 12y2 mijl. omdat anderen niet voor rede vatbaar zijn. Met de solidariteitsuitsluiting staat het precies even zoo. De textielfabrikanten weten zeer goed, dat rust in het bedrijf eerste voorwaarde is voor bloei in het bedrijf, en daarom hebben zij zich die rust trachten te verzekeren. Maar jam mer genoeg deden zij dit-niet als Stork, die de goede verhouding tusschen hem en zijn werknemers schiep door allerlei ver zekeringen reeds lang. vóór dat de wet gever die als verplichting oplegde, en door voortdurend contact met de arbei ders. d.w.z. met een door hen gekozen zoogenaamde kern En ook zochten onze textielfabrikanten geen rust voor hun bedrijf in het sluiten van collectieve contracten, maar ze gre pen helaas naar het fatale machtsmiddel van de solidariteitsuitsluiting. Dat wil zeggen: Zij vereenigden zich tot een werkgevèrsvereeniging, waarbij solidari teit bij conflict eerste eisch werd. Dat middel, zegt de schrijver, is ab soluut verwerpelijk en getuigt van een niets ontziende machtswellust welke door ieder, die op vrijheid en recht gesteld is, en die, als er dan strijd moet zijn. eerlijken strijd wil hebben, zal ver worpen worden. Die machtswellust heeft thans gemaakt dat zij wederom groote fouten hebben begaan; zij dreigen met 10 procent loons verlaging in plaats van 5 procent als de staking niet opgeheven wordt, waarmede zij implicite erkennen, dat bij hen de loonsbepaling niet afhangt van de resul taten van liet bedrijf, maar machtsmid del is, om het stakingsrecht, den arbeider reeds meer dan GO jaar geleden door het initiatief van Mr. S. van Houten ver zekerd, illusoir te maken. De textielfabrikanten nemen dus een houding aan, die van groot gemis aan verantwoordelijkheidsgevoel getuigt en die tot zeer te betreuren resultaten zou kunnen leiden. Indexdaad, hier y.-prdt met yuur gespeel .1. i d' Voornaamste Nieuws. (blz. 1). Het conflict in de textielindustrie: naar een algemeene staking. Begrafenis der slachtoffers van de ramp van de Ooievaar. (bïz. 2) Beoordeel ingen van de nieuwe noodveror dening in Duitschland. Dietrich en Steger- wald geven nadere toelichtingen. Japansche vliegtuigbombai dementen op Mandsjoerijsche steden. De besprekingen te Bazel. Hoover's crisiswetgeving in het Congres. Een groot tekort op de begrooting; belas- tingverhoogingen. (blz. 3) Bankoverval te Rotterdam. (blz. 5) De Tweede Kamer heeft de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid aangenomen. Overdracht rectoraat Theol. School te Kampen. (blz. 0) (Blz. 12) Discontoverlaging van de Duiteche Rijks bank. STOOMGEMAAL POLDER WIELDRECHT Het nieuwe stoomgemaal van den polder Wield recht is justeren officieel in gebruik, genomen, in tegenwoordigheid van vele notabelen. •De heer De Roo, dijkgraaf van den polder Wieldrecht, heeft in een uitvoerige rede de geschiedenis van den polder uiteengezet, en bracht hulde aan den heer Visser voo? zijn arbeid, welke zoo zwaar was, daar het oude gemaal moest blijven functionneeren tot het nieuwe bedrijf klaar was; ook de heer P. Smit kon, meende spr. In die hulde deelen. Door Ir. Arie Visser werd vervolgens het woord gevoerd. Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: De bewakingsinsiallatie is zoo lanig ontwor pen. dat zoowel electrisch als met Diesel motor kan gewerkt worden. Menschelijkerwijze gesproken is men zoo doende gewaarborgd, dat ten allen tijde, ook wanneer in cteze onrustige en moeilijke tijden het personeel der Electrische Centrale mocht staken, kan worden gemalen. Immers, in het oliereservoir, dat op het terrein van het ge maal is ingegraven kan voor een geruimen tijd wel ongeveer voor een jaar aan i'uw-olie worden geborgen. Daarbij stelt "de electrisch bewogen pomp en vacuum instal latie instaat in een acht a tiental minuten te gaan malen, wat ten tijde van plotselinge zjw.are regenval in den zomer of in 't najaar van uitermate groot belang kan zijn. Ook de ruwolie-installatie kan geheel on afhankelijk van het electrisch gedeelte wer ken wat insluit dat het vacuum zuigen van de leidingen ook met een gewone motor hier een benzine motor kan geschieden. Wat de zuig- en persleidingen betreft, zijn gekozen de twee gego!en ijzeren zuigleidin- gen en een gegoten ijzeren -persleiding. De eerste van 70 c.m. middellijn, de persleiding met een middellijn van 1 Meter. De pers leiding is gefundeerd op onderheide jukken, die wel eenige beweging, eenige zakking, toe laten, maar g:\. ere zakkingen waaruit on vermijdelijk buisbreuk moet ontstaan, voor komen. Wat het materiaal betreft is gego ten ijzer gekozen, omdat dit beter dan ge trokken ijzer, waaruit ook veel buisleidingen worden vervaardigd, bestand is tegen ver nielende werking van omringenden grond en tegen invreten van het polderwater. Wat het gebouw betreft, is gestreefd naar eenvoud en is getracht aan te sluiten bij het landschap en de landelijke bebouwing in de streek. De vloer van het machinegebouw is op zoodanige hoogte gebouwd, dat zelfs bij over stroom het gemaal nog kan werken. Nadat verversohingen waren rondgediend, is het gemaal in werking gebracht. RIJKS-AANBESTEDINGEN De directeur-generaal der Zuiderzeewer ken heeft gister aanbesteed: het onderhoud gedurende 1932 van het Dieselgemual „Lee mans" nabij Den Oever (Wieringen) met de daarbij gelegen schu sluis, dienstwoningen, enz., in drie perceelen. Raming perceel 1: f 4500, perc. 2: f 1350, perc. 3: f 1150, massa f 7000. Het laagst in massa werd ingeschreven door: C. P. Dubbeld te Bergen, voor f 5852; het onderhoud gedurende 1932 van de volgende rijkswerken in Zuiden en Oosten Wieringermeer: 1. het electrisch gemaal „Lelij" met bijbehoorende dienstwoningen, 2 .het electrisch gemaaltje en arbeiderswo ning in den proefpolder te Andijk. 3, vier schutsluizen met bijbehoorende werken en het tusschen de sluizen te Medemblik gele gen verbindingskanaal, 4. enkele straat wegen. Raming: perc. 1 f 6400, perc. 2 f 300, perc. 3 f 7000, perc. 4 f 17 300. massa f 31.000, Laagste inschrijfs'er in massa: N.V.AanR.- Bedrijf v.h. P. Daalders, Alkmaar, f 22.910; liet onderhouden van de westelijke rand werken van de Wieringermeer gedurende 1932. Raming f 30.000. Laagste: J. J. d« Groot. Alkmaar, f 23.740. HAARLEM SALARISSEN GEMEENTEPERSONEEL. De meerderheid van B. en W. stellen den Raad voor: A. Met ingang van 1 Januai-i 1932 op alle salarissen en loonen, onder welke benaming er. in welken vorm ook genoten (met uit zondering van den vacantietoes'ag), welke ten laste der gemeente worden uitbetaald, een tynelyken aftrek toe te passen van 7 B. Regenten van het St. Elisabeth's of Groote Gasthuis en den Armenraad te verzoe- inachtneming van het sub A om schreven beginsel, op de salarissen en loonen in gelijke aftrek toe te passen. C. Burgemeester en Wethouders te machtï- ■n stappen te doen, teneinde bovenomschre- ?n aftrek ook -"gelyk te maken (ei opzichte van hen, wier bezoldiging niet <i< Kaad wordt vastgesteld.

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 1