D W' Economie en Financiën VERVOLG PAG' 2 WEES KLOEK, KOUD BOEK laat Uw boeken VEEMARKT lb, ROTTERDAM TELEFOON 5779G Eiken Maandag en Dinsdag van 9—5 u. ie spreken. Zonder eenige verplichting ook thuis te ontbieden. TUINBOUWGEREELSCHAPPEN K. R. trim de beste FaM •iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiniii e knoeierijen met buitenlandsche tarwe in Zeeland (Mededeelingen van de gewestelijke tarwe-organisatie) Woensdagmiddag heeft het bestuur eter gewestelijke tiarwe-organisal ie in Zeeland aan de vertegenwoordigers der pers ver schillende mededeelingen gedaan in ver band met de in Zeeland voorgekomen ge vallen van knoeierijen met buitenlandsche tarwe. De heer Sd.ebeniga, secretaris der gewes telijke tarwe-organisatie, voerde daarbij in hoofdzaak he. woord. Hij deelde o.a. mede, dat uit Zeeland van den oogst 1930 10.520.611 K.G. tarwe is geleverd. Van ze kere zijde is veel ao'ie tegen do tarwewet gevoerd, maar Spr. meent,- dat de resulta ten voor den landbouwer guns ig rijn. Er is door sommige bladen beweerd, dat het Nederlandsche volk meer millioenen be taalt. dan de boer opstrijkt, maar men be schikt absoluut niet over gegevens hoe dit alles was 'men de Tanvewet nog niet le sfond. De tarweverbouvvers (hebben niets te maken met de, verhouding van publick tot hakker en van balder tot meelhande- De boeren hebben een redelijken pi ijs voor de tarwe gekregen en daarmee zijn ze tevreden, vooral de Zecuwsche boeren, die een ui'stekende kwaliteit tarwe verbouwen Ook over de samenwerking met de hande laren valt niet te klagen. Nu had de Tarwe-organisatie ook vei- wacht, dat de boeren alle zouden mede werken aan een zoo goad mogelijke uitjvue ring der Tarwewet, omdat dit in hun eigen belang is en de regcering de ui voering fei telijk in handen der tarwe-organisóties heeft gelegd. Maar helaas, sommige Zeeuw sche boeren hebben getracht buitenlandsche als inlandsche tanve te verkoopen. Als hoofdoorzaak daarvoor moet worden genoemd de vrees voor rantsoeneering voor hëi volgend jaar. Het was dus in het be lang dezer boeren den oogst 1931 zooveel mogelijk omhoog te jagen. Ook is door de niet groote opbrengst dit jaar de oogsrt be neden het gemiddelde gebleven, zoodat ver schillende boeren niet konden leveren wat ze des ij'ds hadden opgegeven. Door medewerking van verschillende zij den en door de activiteit der kringscom missie-s zijn de eerste gevallen echter on middellijk ter kennis van de gewestelijke organisatie gekomen. Reeds op 16 Nov. is deze zaak in de bestuursvergadering ter sprake gekomen, omdat er toen uit België tarwe werd ingevoerd. Het bestuur heeft niet geschroomd de meest strenge maarre gelen te nemen om deze knoeierij de nop in te drukken. Deze maai regelen zijn die volgende: Een lid-aangeslotene mag, zoolang nog op zijn bedrijf of in Ide bedrijfsgebouwen verbouwde tarwe in ge dors ch ten of ongedorsch'ten toe stand aanwezig is, geen buitenlandsche uf andere tarwe aanvoeren. Wenscht hij dit toch te doen, dan dient hij eerst de op zijn bedrijf gegroeiJie tarwe in te leveren bij een erkenden handelaar, nadat een mon ster op de gebruikelijke wijze ter keuring is aangeboden. Bij overtreding hiervan volgt schrapping van het lidmaatschap en kan boete opgelegd worden. Wanneer bij coh role op een bedrijf tarwe wordt aangetroffen idie daar niet is ge groeid en "waai*van geen aangifte bij de kringoommisai© is gedaan, wordt het lid van verdere levering uitgesloten, onver minderd de boet© die kan worden opge legd. Verdachte partijen zullen niet voor levering in aanmerking komen, terwijl ook hier boete en uitsluiting kan volgen. Ieder lid, dat tarwe gaat afdorsclien. moet voortaan hiervan zoo spoedig moge lijk kennds geven aan de kringcommissie. Deze kan aan een lid een dag voor het afdorschem bepalen. Aan de hand van deee bepalingen, die door de goed-willenden zeer worden ge waardeerd, is het mogelijk een strenge controle uit te oefenen. Deze controle is en 'wordt de laatste dagen streng ui1 geoefend en vast is komen te staan, dat na deze strenge maatregelen slech1 s 20.000 KG bui tenlandsche tarwe over de grens is geko men, die voor veevoeder enz. noodig kan zijn. Zes tarwe - verbouwers zijn reedis als lid geschrapt Hun namen zuilen worden be- kenli gemaald Nog enkele staan onder verdenking en' zaïllen zoo schuld aanwezig is volgen. De Wet is voor den landbouw van te groote beteek ends dan dat deze kwestie met een sissertje zou afloopen. In ara-woord op enikele vragen werd door het Bestuur nog mede gedeeld, dat van den oogst 1931 uit Zeeland reeds 8.880.756 K.G. is geleverd of ongeveer 25 pCt. van deal oogst Naar den uitzaai voor 1932 wordt een onderzoek ingea ©id. Vermoedelijk is wel meer 'dan vorige jaren uitgezaaid, maar door den toegezegden meerderen steun voor cle (bi« en zal de eomeruitzaai wel niet groot zijn. Er behoeft dan ook in dit op zicht geen zorg te bestaan. Het percentage dat nu 22V£> is, kan op 25 gebracht worden als dit noodig mocht zijn, terwijl vermoe delijk door den minderen oogst in 1931. wel een maand eerder dan nu met de levering van den nieuwen oogst zal moeten worden begonnen. Bovendien heeft Zeeland toch altijd nog een voorsprong door zijn betere kwaliteit tanve. Medegedeeld werd, dat den laat sten tijd bij bakkers in Zeeuwsch-Vlaanderen bui en de fabrieken om Fransch meel onder den naam van voedermeel wordt ingevoerd. Hierdoor zal minder inlandsche tarwe noo dig zijn. Geantwoord werd. dat dit een zaak is der meelcentrale. In antwoord op een vraag werd nog ge zegd, dat op Walcheren één handelaar is betrapt bij het smokkelen van buitenland sche tanve en dat in Zeeuwsch-Vlaanderen handelaren ldie buiten de combinatie handelaren staan er zich aan schuldig heb ben gemaakt Ten slot'e gaf het bestuur als zijn mee ning, dlat door de genomen maatregelen de knoeierij wél zal zijn onderdrukt aarom Hollandsch publiek buitenlandsche boter eet In de Gelderlander laeen we 'n interessant ingezonden stuk van den heer G- H. Peters, Directeur Kon. Coöp. Stoomzuivelfabriek te Schayk (N.B.). We ontleen en daaraan het volgende: Sedert eenigen tijd ziet men in diverse winkelbedrijven op ilevensmiddelengebied aanbevolen „Roomboter of Natuurboter", tegen prijzen die veel lager zijn dan waar van de echte Nederlandsche Roomboter met Rijksmerk in den groothandel (Botermijnen Maastricht, 's Bosch, Roosendaal en Zut- phen) verkoopbaar is. Persoonlijk heb ik mij op de hoogte gesteld hoe of deze boter aan den man wordt ge bracht, en 't publiek..-, daartoe zijn door mij winkelzaken bezocht, die deze Room boter of Natuuiboter verkochten, en mijn ondervinding volgt hiermede: Verzonden naar de Keurmeesters van de Zuid-Nederitandsche Zuivelbond (Botermijn) Maastricht, voor kwaliteitskeuring. 1. Komende in een winkelzaak vragende naai' 1 pond Roomboter wordt mij 1 pon ter hand gesteld; op mijn vraag of dit Hol- landsche is, ontvang ik als antwoord, neen mijnheer, „Deensche". Mijnheer, zeg ik dit bestaat niet, want deze is voor den prijs \an f 0.53 per pond niet leverbaar (noteering Kopenhagen reeds 14 dagen 210 Kronen x f 0.54 is plm. f 1.13 per kg.) Mijnheer, zeg ik, u verkoopt „Siberische". Ik geloof van niet zegt mijnheer, want ik heb ze voor „Deensche" gekocht (smoesje natuurlijk) en toen zeg ik: en Siberische ontvangen. Er volgt een aangenaam gesprek tusschen ons, want ik had mij inmiddels bekend gemaakt, en ik stelde hem de vraag, Mijnheer, waarom verkoopt U de Nederland sche boter niet voor alle andere? „Neder- landsch Fabrikaat"- Onze Zuivelindustrie en niet het minst onze landbouw maken een zeer zwaren tijd mede, en in Uwe zaak komt loch ook geen Siberisch of Deensch publiek koopen, een enkele uitondering daargelatetn. Als antwoord ontvang ik: ik ben het ge heel met U eens, maar waarom beschermt de Nederlandsche Regeering haar eigen in dustrie niet, zooals alle Regeeringen doen, dan zou ik geen buitenlandsche boter kun nen verkoopen, doe ik het niet, dan deen het mijn concurrenten toch. Ons gesprek was ten einde. (Waar blijven onze vertegenwoordigers in die 2de Kamer der Staten Generaal, en zij speciaal die den kwaliteitszetel (Landbouw bezetten, of die door de stemmen der land bouwers daar zetelen). Bij het volgend bezoek aan een winkel bedrijf, trof ik het schitterend, het is druk daar (Maandag), dus ik mnet. wachten op mijn beurt, een prachtgelegonheid dus om te luisteren, ja verschillende hoor ilc, 1 pond roomboter, een half pond roomboter plus de rest aan levensmiddelen, allemaal krijgen ze buitenlandsche boter, terwijl daar ook Ne derlandsche boter met Rijksmerk aanwezi; was. Eindelijk komt een bejaarde dame aan de beurt, en vraagt 1 pond roomboter van 52 ct., is dat goeie? Mijnheer zegt, ja, dame, prima beste roomboter, de spatel gaat het vat in, hetwelk uit het gezicht van het pu bliek is gezet, en 1 pond wordt afgewogen. De dame betaalt en stapt op. Zou deze dame niet in de meening verkeerd hebben, dat ze Nederlandsche roomboter had, mijnheer van de zaak vertelde niet dat ze uit Siberië kwam. De beurt was aan mij- Mijnheer, 2 blikjes Leverpastei, Nederlandsch fabrikaat en 1 blik Speculaas (het wordt St. Nicolaas). Tk betaal, en stap met mijn opgedane ervaring weg. Geachte lezers, U riet wel hoe makkelijk het is om maar wat in de handen te laten stoppen, als men zijn Hollandsohe mond dicht laat, en men tevreden is, zonder het woord Nederlandsch gebruikt te hebben, ik bedoel om te vragen Nederlandsche room boter met Nederlandsch Rijksbotermerk, of bij het koopen van welk artikel ook heden ten dage „Nederlandsch Fabrikaat" te eischen. Terug komende op het artikel ,4e Rus sische dumping" meen ik dat de schrijver zeer terecht van duimping mag spreken, ge- zien de groote invoer van boter uit Siberië en Europ. Rusland in ons land, n.l. vtn 1 Jan tot en met 14 November 1931, 1 SJö.964 kg-, waarvan uit Siberië 1.481.600 kg. en uit Europ. Rusland 154.304 kg., terwijl over ge- nuemd tijdvak uit Daneniaikf.n werden in gevoerd 13.105 kg. Van iü No .emoïr Jt en met 21 Novem ber zijn in ons land ingevoerd 207.649 kg. boter, waarvan uit Siberië 167.472 kg., uit Australië 23.070 kg., uit Europcesch Rusland 16-873 kg. en uit Polen 290 kg! Dat Siberische boter ook nog conservee- ringsmiddelen kan bevatten, welke schade lijk voor de gezondheid kunnen zijn, be wijze, dat volgens de „Norsk Mejeritidende" van 14 Augustus j.l. de Gezondheidsraad van Oslo, den verkoop van Siberische boter heeft verboden, op grond van het feit, dat de boter, behalve zout, nog andere conser- veeringsimiddelen bevatte, nA benzoëzuur. Aan het eind van mijn ingezonden stuk zou ik deze drie vragen nog willen stellen: 1. Zou het niet gewenscht zijn, dat onze Regeering den invoer van buitenlandsche boter belette of deze belastte met invoerrecht zoolang onze zuivelproducten tolmuren of ;n gesloten grens ontmoet? 2. Zou hét niet gewenscht zijn dat onze Regeering een wet uitvaardigde, uit te voe- door Warenkeuringsdienst of Rijkszui- velinspectie, dat buitenliandsche boter ge merkt moet zijn en geplaatst in het o het publiek, met vermelding van het land van herkomst? 3. Ligt het niet op den weg der Waren- keuringsdiensten, om regelmatig te onder zoeken of buitenlandsche boter, andere con- serveeringsmiddelen dan zout bevat, scha delijk voor de gezondheid- MARKTOVERZ1CHT Voerartikelen. Bleef de mais gedurende de eerste dagen der vorige week vrijwel op eenzelfde peil hangen, in de laatste helft ging het weer een stuk lager. De aangekomen partijen konden miet geheel opgenomen worden of althans slechts met groote opofferingen. Zelfs de be trekkelijk kleine partijtjes Donaumais kon den moeilijk onderdak vinden, ofschoon cle kwaliteit tot heden goed is. Vooral van de laatst binnengekomen partijen is ze beter dan van de eerste. Gerst was eveneens iets zwakker door de dringender aanbiedingen van den nieuwen oogst van Laplata. Toch blijft het verschil nog enorm met de r prijzen, heeft het zich zelfs Maandag tot ruim f 40 per last vergroot In voertarwe kwam weinig verandering. In rogge even min, doch de omzetten waren niet groot Haver gaat weinig, de prijzen zakten iets in, tengevolge van de noteeringen van Ameri- kaansche-, meer speciaal van de Canada- haver. Amerik .lijnkoeken zijn kalm gestemd. Het tweedehandsch aanbod drukt de markt sterk, daar de vraag buitengewoon klein is. Ook inlandsche voorslag lijnkoeken zijn iets lager te koop. Cocos- en grondnotenkoek eveneens tot lagere prijzen aangeboden. Soyasehoot, zoowel inlandsch als Engelsch, zeer flauw gestemd, Meststoffen. Stikstofmeststoffen. De stille tijd, waarin ook in goede jaren de zaken schaarsch tot stand komen, drukt nu heel bijzonder zijn stempel op de stikstof- i markt. Doch overigens gebeurt er toch wel een en ander in de wereld, waar de stikstof gebruikers zich voor interesseeren zullen. De I. G. Farbenindustrie, de grootste Duitsche stikstofproducenten, heeft heden bekend ge maakt, dat het er dit jaar voor de aandeel houders niet zoo rooskleurig voorstaat als anders, tengevolge van den verminderden afzet en de slechte prijzen op de wereld markt gemaakt. De „Norsk Hydro", de Noor- sche producent van kalksalpeter, doet een nog somberder geluid hooren. Over de Co sach, de monopolistische maatschappij voor cle chilisalpeterindustrie is de laatste weken» zooveel te doen geweest in Chili zelve, dat iedereen dacht, dat de Cosach er onder be zwijken zou. Dit is nog niet gebeurd, doch dat de zaak voor deze maatschappij moei lijk is zal wel niemand willen ontkennen. Geen wonder ook als men ziet, wat er eral gebeurt. Bijna alle groote verbruiks- lanclen in Europa hebben min of meerdere scherpe bepalingen gemaakt, alle ten doel hebbende de eigen stikstofindustrie te be schermen en den invoer van vreemde stik stof te belemmeren of geheel ta verbieden. Elk land zorgt alleen voor zichzelf en elke industrie zoekt bescherming bij eigen over heid. De vrije handel in alle landen, zooals men deze vroeger kende, verdwijnt geheel m ordt vervangen door het andere uiterste: reral bescherming. T h o m a s m e e 1. In het begin der week is Duitschlamd met een zeer beperkte hoeveel heid Ster-merk voor December-levering aan de mankt gekomen tot geschikten prijs. lui België handhaaft men nog in hoofdzaak de noteeringen, aangezien men weet, dat nog erschdllende handelaren, die in blanco ver kocht hebben, zich moeten dekken. Het loopt deze speculanten niet erg mee. Zij moe ten thans boord/spoorvrij fabriek in Luik of Charleroi ongeveer zooveel betalen, als waar zij franco binnenland verkochten en bovendien zijn de scheepswachten in de af- geloopen week nog verder gestegen. Welk een belangrijke factor Duitsehland en Nederland zijn voor den export van Bel- gië-Luxemburg moge blijken uit de navol gende cijfers. Over April tot en met October is er voor de Belgisch-Luxemburgsche tclunie een to taal uitvoeroverschot van 33.000 ton. Uitge- oerd werden 175.000 ton naar Duitsehland en 93.000 ton naar Nederland. De groote onzekerheid in den handel, ge schapen door de schommeling van het pond sterling is oorzaak, dat de export zeer be moeilijkt wordt. Voor een groot, deel ge schiedde deze nl. in ponden en de koers- risico weerhoudt de handelaren grootere ex portzaken te ondernemen. Bovendien wordt de pondenprijs voor de landen met sterling- valuta dermate hoog, dat de aankoopen aan merkelijk ingekrompen zijn in den laatstee tijd. Tegenover deze basis-gunstige berich ten staat echter het feit, dat de productie in België nog voortdurend kleiner wordt. Superfosfaat. Op de verlaagde prij zen van superfosfaat ds een kleine vraag Losgekomen. Toch is de belangstelling nog verre van algemeen- Het motto: „die altijd neemt de beste waeren, sal sigh veel geld en kommer spaeren" mag met recht in deze prijscourant afgedrukt worden. Dit is een prijscourant waar men wat aan heeft, d.w.z. dat ze nog iets anders geeft dan een lijst van zadensoorten met de prijs er bij en hier en' daar een beschrijving. Hier hebt ge een lijst van studieboekjes voor den amateur, daarna een opgave van Maandelijksche werkzaamheden in den groen tentuin, waarin van week tot week opge geven wordt wat gedaan kan worden. Verder een „Korte aanwijzing voor het kweeken van bloemen", ook iuist iets voor den amateur-bloemen kweeker. De collecties van elite tuinzaden zal voor menig particulier een uitkomst blijken te zijn, en hem heel veel liooéloos werk om zaden uit te zoeken besparen- Met de opgegeven collecties bloemzaden het net zoo. De bloemenkalender geeft een mooi over zicht van den bloeitijd der bloemen. En al wat dit nog niet. genoeg, er volgt nog een uitvoerige lijst van bloemen voor bijzondere aanwending, zoo b.v. wie geschikt zijn voor randen, voor vakken, met gekleurde blade voor half beschaduwde plaats en onder boomen, enz. enz. Men vrage deze prijscourant aan en zal er het geheele jaar door veel genoegen van hebben. Ontvangen Prijscouranten Ze komen weer de prijscouranten Van zaden, of beter gezegd, ze zullen weer ko men. want we ontvingen heden de eerste, n-m.l. die van Van Namen. En als je die ontvangt, weet je, dat je wat goeds ontvangt. ONTVANGEN GESCHRIFTEN Kamerplanten, door J. M. van den Hou ten. Uitgave van W. L. en J. Brues© te Rot terdam. Dit boekje met een keur van foto's en dat een schat van gegevens voor de liefhebbers van kamerplanten bevat, geschreven door bekwame hand, beleefde thans een twee de druk. 't Zaïl de laatste druk wel niet zijn, durven wij voorspellen. Groenteteelt. Ie deel, door Claassen o.. Hazeloop; 8ste druk. Uitgave van N.V. Uitg. Mij. W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle, Dat van dit werk een 8ste druk verscheen maakt een aanbeveling feitelijk overbodig. Onnoodig te zeggen, dat deze druk geheel in overeenstemming gebracht is met de tegenwoordige opvattingen en met hetgeen de praktijk geleerd heeft. Een alphabetisch register vergemakkelijkt het opzoeken van een bepaald onderwerp zeer. Gezondheidsleer' der huisdieren, "door Dr. W. Luxwolda, 2e druk. Uitg van N.V. Uitg. Mij. W. E. J. Tjeenk Willink te Zwolle. Van dit deeltje van de Leiddraad voor het Land- en Tuinbouwonderwijs, verscheen na korten tijd de tweede druk. Wel een bewijs, dat het gebruikt wordt. In deze druk zijn enkele hoofdstukken geheel omgewerkt en daardoor veel verbeterd. Het geheel is thans zoo. dat de lagere Landbouwscholen, waarvoor het bestemd is er een goed leer middel door verkregen hebben, 't Geeft ge noeg stof. 't Geeft een algemeene kijk op het behandelde onderwerp, een kijk, die den leerling bij zal blijven. Algemeene plantenteelt, door Ir W. C. v. d, Meer en Ir P. A. van den Ban, 2e druk. Uitgave van N.V. Uitg. Mij. W. E. J, Tjeenk Willink te Zwolle. Ook dit is een deeltje van den Leiddraad voor het aLnd- en Tuinbouwonderwijs, en bestemd voor de Lagere Landbouwscholen. Het is hier uitnemend bij te gebruiken. We voorspellen, dat ook deze tweede druk E'NNE 1LAND nieuwe goudzending naar nederland Een partij van 5040 Kg. -Gister zijn te Le Bourget weer zes vil eg tui- SOU opgestegen met een lading goud van 5040 Kg. aan boord, met bestemming voor Amster- gemeente dordrecht Uitg. van 2 millioen 5 obl. De Incasso-Bank N.V. en de Ned. Indische Handelsbank N.V. deelen mede, dat zu de la- sohrijving op f 2.000.000 5% vijfjarige obliga ties der Gemeente Dordrecht openstellen op 14 December tegen vjnden op Woensdag der leening k pari moet in zijn BCTUU.oden op 1 December 1936. Zoowel legdo geheele als gedeeltelijke aflossing 23 December. Do aflossin. teitsbedrljf f 1.000.0 veerbedrijf f 400.000. - - - Ann het prospectus Is nog het volgende ont leend: De winst van het elecfcriciteitsbedrijf j f 745.429. V J op f 822.9G5. V iruitgang en het scha/de- conversie 6 leeningen 1922A en B Da datnm der aflosbaarstelling zal zoo spoedig mogelijk worden bepaald. geldleer.ingcn ten laste van 't Rük Wordt ont leend. dat het in de bedoeling van den minister van Financiën ligt, om zoo spoedis mogelijk, nadat het onderhavige wetsontwerp in het Staatsblad zal zijn verschenen, den datum to bepalen, waarop de loeningen 1922 A en B af losbaar zullen worden gesteld, welke aflos- baareitcdMng ingevolge de gesloten leenings- openlijk moet worden bekend gemaakt conversie zal hebben plaats gehad, de rente- een bata-schoenfabriek in nederland? Vergevorderde plannen bron aan de Nieuwe degedeeld. jasfabrie] deze" cijfers f 134.3 rekening" bedrieg over 19~2S*f 92.-108! 1929 f 54.150 1930 f 40.588. De batige saldi 4.150 1925 u fn gbouw*^cn 6 vcrach 1 U°nde wverc-enigingon is geleend f 11.358.947; voor redegevende voor- de auto-onderlinge te groningen Verdere bevredigende ontwikkeling Aan het 4e Jaarverslag dezer Mij. wondt het f 131.000; de schader f 335.000 tot zen^ crisistijd 225.000 of iets minder dan 67% is er Verste eg van f 119.000 tot schadereserve van f 71.000 tot f 103.000. Na deze jegd di •nlljke eigi van f 40^ dat bij de extra n bedragen De* L- than-, f 293.700 (inbegrepen f 50. "De Mi :happij is de eenige Auto-verzckc- ring MIJ. hier te lande, welke zich heeft gespe cialiseerd in dezen tak van verzekering en in 4 jaar tljds tot een omvangrijk bedrijf is ult- gegroei^. vers,jag wordt een beschouwing ge wijd aan de Wereldcrisis en Nederlandsch fa- blkafit in verband met do perspectieven jilaatschappij. Ook ln da reato veiioopen maanden yaa heit de Di .-schoenfabriek uit Venlosche Crt. wordt' de bekend Tsjeoho-Slowakije besloten hebben ook in Ne derland een fabriek van haar producten o-p richten, zooals ook o.a. in Zwitserland en andei landen. Het is niat onmogelijk, da.t TegeU eerlang een machtige industrie rijker wordt. BUITENLAND DUITSCH DISCONTO VERLAAGD Van 8 tot 7 Beleeningsrente van 10 tot 8 Met ingang van Donderdag 10 December heeft de Reiehsbamk gister besloten haar dis conto te verlagen van 8 tot 7 en de belee ningsrente van 10 tot 8 In de gister gehouden zitting van de Centra'c Oommissie van de Reichsbank heeft de presideni van de Relchs-bank, Dr. Duther, deze besluiten als volgt gemotiveerd: >eken of het iïi nr. IÜTHER lil PLUIMVEE-TENTOONSTELLING, UTRECHT Gisteren had te Utrecht de keuring plaats voor de a.s. Vrijdag in het Jaarbeursgebouw te houden Pluimvee-tentoonsteling van „Ornithophilia". Op onze foto ziet men de Vlaamsche Reus van den heer J. Panhuis in gezelschap van de Lotharinger van den heer B. Remeijer. ndsche valuta ingevolge de in deze landen arakter krijgen van een blnnenlandsche valu- l, terwijl nog andere valuta's tegenwoordig een vaste muntparlteit als basis hebben. Het zou echter onjuist zijn te beweren, dat 3 Duitsche geldmarkt met de buitenlandsche arkten in het geheel niet meer communiceert. Veeleer vindt er en wel in het bijzonder or zoover het het het opnieuw gebruik maken n de door de Stillhalte-overeenkomst vastge- :1de „Kreditllnie" betreft een wlsselwer- de buitenlandsche crediteuren en van de Reichsbank. bijzondere aanleiding te onderzoe- egenwoordige diisconto en de belee- an de Reichsbank gehandhaafd zal nu door de verordening van den le onzekerheid over het even- begrooiting budgetji vam kracht is gewo-raen, waartegenover nei rijksbankdirectorium geen stelling kan nemen, doch die blijk geeft van den wil van de rijks- regeering om de stabiliteit van de valuta te In het bijzonder moet worden nagegaan of bij het beschouwen van de valuta en deviezen uit politieke goaiohtspunten het niet mogelijk is zoo spoedig mogelijk door een verlaging van 10 Oct. 1930 15 Juli 1931^ Sept. 1931 Duitsehland op de posi de Rijksbank, da.t de De goud- en deviezenvi terwijl de bankbiljettei daalde. Het dekklngspei aad is iets verhoogd, NEDERLAND EN BELGIE. Concurrenten geworden. Er gaan voortdurend meer stemmen op, die een nauwere economische aaneensluiting tus schen Nederland en België gewenscht vinden. Het is een uiterst delicate kwestie, waarover men niet zoo maar een oordeel kan vellen. Het gaat hier tenslotte nit DE RADIO-CORPORATION Een laagterecord voor gewone aandeelen De Radio Corporation passeerde het 5% di- v'dend •- o de preferente aandeelen B. waarvan c, £l\S.b3 f'HiSa vonden nomlnalt jyaarde nit- itaan. terwijl het 7%" preferent dividend op de latschappö zön. istaande de krachtige General Electric :rnhouse Electric de moeder-maatschap chter de Fransche Regeering ingegi ij heeft een regeling gemaakt, waarbij het erlies voor de Banque de France tot de ge ringst mogelijke proportie is teruggebracht. De peering geeft aan hare circulatie bank latkist-wissels tot het bedrag vansdit ver. zü heeft, volgens RUBBER-RESTRICTIE. Hardnekkige geruchten. f gan hardnekkig srhandelingen plaat srlandsche ichten. dat er wede illen vinden tussche lsche belanghebben- ïenteel door de depreciatie vai lordeel hebben boven de Neder. -ring zich wel richting hebber gulf states steel co. Verlies 3e kwartaal 260.00 (v.j. 197.000). De Gulf States Steel Co. verloor over he derde kwartaal van 1931 260.000 tegen In d> overeenkomstige periode van het vorige jaar 197.000. Hierdoor is 't ver"-- dividend is reeds het \mrlge jaar terwijl vermoedelijk door de optimist!: uitingen van den presid' ■elen den 780. .3 Optil van de Bethlehem tijd .menteel 10 phillips petroleum maatschappl Winst 3e kwartaal 260.001 1931 nog 260.000 tegen zelfde periode in 1930. Wü mogen in deze sombere tijden tevrede een verlies van 2.410.000 afgesloten werd tegen-een winst van 7.660.000 gedurende de eerste drie kwartalen van het vorige jaar. Phillips volgt evenals de andere Amerlkaan- eche olic-concerns een zeer conservatieve poli tiek. want alle boorkosten worden direct afger schreven. In tflden van productie-stagnatie, zoo als wü nu meemrken. wordt root boorkosten SNIJBLOEMEN NAAR FRANKRIJK De stopzetting van den invoer een gevoelige slag zijde der bloemisten patroons wordt in Framkrijk, eer Noodlottig3 is. Sm&6r' ons mede. dat r Frankrijk zoudi medegedeeld, dat hi oer van afgesneden ral voor de kweekei koop, RijnsbuTg, zeer 'oorts deelde men ons mede, dat zelfs bl( 1. welke gister in Franli evoerd, aan de grens reeds niet meer werde: veel geringere bedragen uitgegeven dan !n perioden van opleving zoodat hierdoor verlies- saldi natuurlijk worden teruggebracht. De aandeelen fluctueerden in 1929 en 1930 respectievelijk tusschen 24% en 47. 11% en 449j op het oogenblik Is de koers 8%. Het dividend destijds 2 per snare, werd gepasseerd. GILLETTE SAFETY RASOR Men kan zich nu beter met een gillette sche en dan een aandeel in deze maatschappij be geerden de koei "13, 18 en 106%, momenteel no- akte deze maatschappij eedt zü 15%. Toet 1929 en 1930 tus. momenteel van dit jaai tüd achter det ndlen heeft het derde kw 0.18 per een heel zü heeft -schillend. t de Auto Strop, die ,x- --^rgenomen - studebaker corporation De Studebaker maakte over het derde kwar taal van dit jaar een winst van 464.000 tegen 514.000 in de overeenkomstige periode van 1930 en zü heeft wonder boven wonder dit jaar niet veel minder verdiend dan het voriga hetgeen moet worden toegeschreven aan de rationalisatie van het concern, die niet lang geleden is tot stand gebracht. Hierdoor wist zü zich haar plaats onder de Amerlkaansche auto.concerns niet alleen handhaven, maar ook te versterken. Haar netto-winst, na ultkeerlng van preferent dividend over het eerste halfjaar 1931 bedroeg 1.793.105 tegen 2.022.452 c hetzelfde tüdvak van 1930. Do dividend-basis werd geleidelük gere ceerd tot 1.20 per share. De koersen fluctueerden in 1929 en 1931 respectievelük tusschen 38% en 98. 18% 47%. terwijl zü momenteel 15% noteert amerikaansche dividenden Door de Great Northern It.R. werd het hal£ jaarlljksch dividend verlaagd tot 1. De New York Central R.R. passeer kwartaaJsdividend. In September werd reeds verlaagd van 11 tot 1 aandeelen eet woae aandeden. Corp. keert op de gewon» rnderd kwartaalsdlvidenl

Nieuwe Leidsche Courant | 1931 | | pagina 12